Życie za płacę minimalną jest standardem

fot.red.

Życie za płacę minimalną jest standardem. 2600 zł brutto, przy 17 zł za godzinę pracy brutto – to są stawki minimalne. Mówimy o kwocie (wszystkie obliczenia zaokrąglone) 1921 PLN netto miesięcznie, czyli 15 zł netto za godzinę pracy. Rocznie mówimy 23047 zł netto. Z tego 254 zł to kwota na ubezpieczenie emerytalne, 39 zł to kwota na ubezpieczenie rentowe, 64 zł na ubezpieczenie chorobowe, 202 na ubezpieczenie zdrowotne a zaliczka na podatek to 121 zł. Pamiętajmy, że w ramach budowy nowego socjalizmu, bez nazywania go w ten sposób, osoby młode są zwolnione z podatku dochodowego.

To jest rzeczywistość dla dużej części społeczeństwa. Ostatnio w mendiach (tu nie ma błędu), zapanowało ogólne przerażenie, ponieważ ujawniono dane jakie Ministerstwo Finansów przekazało do Rady Dialogu Społecznego, z których wynika, że aż 63% pracowników w firmach mikro i ok. 40% w małych zarabia płacę minimalną (w dużych ten wskaźnik to ok. 7%).

Oczywiście wielu publicystów, podnosiło w swoich komentarzach – że to świadczy o rozmiarze szarej strefy. To samo w sobie jest symptomatyczne, bo pokazuje, jak silne są stereotypy. Nie było spośród dziesiątek komentarzy, ani jednego, w którym padłoby stwierdzenie, że rządowa decyzja o podwyższeniu pensji minimalnej była celowa, sensowna i słuszna (może nieco ryzykowna). Nie padło słowo o tym, że skoro jest tyle systemowych blokad, uniemożliwiających normalne funkcjonowanie gospodarki, to nie ma innego sposobu, tylko trzeba to wszystko zmienić, czy może próbować zmienić – poprzez przymus państwowy?

Z pewnością część społeczeństwa oszukuje system, jednak możemy założyć że o wiele większa ilość ludzi to ofiary tego systemu – zorganizowane oszustwa w milionach miejsc, które polega na zaniżaniu oficjalnego wynagrodzenia. To żałosne, że w ten sposób szkodzimy sami sobie, jednak niestety jest to wynik bardzo niskiego zaufania do państwa. Dodatkowo – nie oszukujmy się i bądźmy elementarnie uczciwi – racjonalne oczekiwanie człowieka wyraża bardziej powiedzenie: „bliższa ciału koszula”, niż idea dzielenia się i nadstawiania drugiego policzka.

Neoliberalne mendia (tu nie ma błędu), a tym mendia zagraniczne – nie rozumieją lub nie chcą przyjąć do wiadomości, że jako społeczeństwo od lat żyjemy w biedzie i że w zasadzie nic się nie zmieniło od bezwzględnych lat 90-tych. Wolny rynek się nie sprawdził, a niewidzialna ręka doprowadziła do tego, że nasze rządy prowadzą politykę tolerowania wprowadzania konkurenci na rynku pracy z poza Unii Europejskiej i to już na masową skalę. O tym oczywiście mendia również nie dyskutują, bo to nie jest w interesie ich właścicieli i ich wspólników, którzy reprezentują interes inny, niż polski.

Proszę zwrócić uwagę jeszcze na jeden fenomen, otóż problem wynagrodzeń – w ogóle nie dotyczy polityków. Klasa polityczna się zabezpieczyła pieniędzmi z budżetu, a swoich najbliższych pasie na państwowym lub rozdając koncesje. To nie jest zjawisko, które pojawiło się w naszym kraju dzisiaj, ono ma bardzo długą tradycję. Po co więc politycy mieliby dyskutować o wynagrodzeniach dla ludzi? Przecież to tylko robienie problemów biznesowi, a wiadomo przecież że ten poważny biznes w naszym kraju, to nie jest biznes polski i mający interesy polskie, tylko własnych akcjonariuszy.

Teraz pytanie w istocie bezcenne – na jaką emeryturę może liczyć osoba, która będzie przez całe życie pracowała za minimalną pensję? Są kalkulatory, czy może raczej symulatory – pozwalające przeprowadzić symulację długości życia, opłacanych składek i w efekcie oszacować wysokość emerytury. Warto się tym pobawić, nie będziemy niczego reklamować, jednak generalnie dzisiejszy 20 latek zaczynający pracę, nie ma co liczyć na to, że jego emerytura, będzie wynosiła więcej, niż 30% jego pensji. To, że to oznacza głód – jak na razie – nikogo, ale naprawdę nikogo, to nie interesuje.

Obecna władza rozumie, że żyje w kraju w którym wszystko opiera się na umowie społecznej. W naszych realiach ona ma 3 filary: filar pierwszy to wypłacanie rent i emerytur, filar drugi to bezpłatna opieka zdrowotna a filar trzeci to homogeniczność społeczno-kulturowa państwa i społeczeństwa. Neoliberalny eksperyment w zasadzie rozmontował drugi filar, dzisiaj jak się chcemy leczyć – musimy mieć pieniądze. Filar pierwszy ma charakter umowny i niesprawiedliwy, ale działa – chociaż neoliberałowie i lewica – przeprowadziły niesłychanie kosztowny eksperyment reformy emerytalnej. Filaru trzeciego neoliberałowie nie zdążyli ruszyć, ale dzisiaj jesteśmy za homogeniczność atakowani z zewnątrz. Nie można się dziwić, że dobra zmiana – mając to wszystko w świadomości, dąży do 13 i 14 emerytur i rent, a ma to wielką przyszłość w kraju w którym powoli ze względu na ilość emerytów, to dominująca grupa społeczna.

7 myśli na temat “Życie za płacę minimalną jest standardem

 • 3 sierpnia 2020 o 09:29
  Permalink

  Nie będzie żadnych emerytur panie K.!!!!

  Odpowiedz
 • 3 sierpnia 2020 o 09:52
  Permalink

  Niezłe odkrycie Ameryki, ale jaki kraj – taka karma,…

  Odpowiedz
 • 3 sierpnia 2020 o 11:03
  Permalink

  W zasadzie to co pisze Autor – to oczywistość.

  Ale jest ona ZAMULANA propagandą rządzących i wciskaną na siłę ROZRYWKĄ z Zenkiem Martyniukiem na czele.

  Z drugiej strony zapomina się o potrzebach rozrywkowych najliczniejszej grupy EMERYTÓW, wręcz się ignoruje.

  Przykład: koniec serialu “Ojciec Mateusz” zbiegł się z zakończeniem kampanii prezydenckiej.

  Czy to przypadkowa zbieżność?

  Według mnie nie.

  PO Prezesa TVP może już lekceważyć starszych telewidzów, nie są już potrzebni, a za trzy lata – mogą już nie żyć …

  Dobrostan EMERYTÓW nie jest już istotny dla rządzących.

  Czy wie o tym Nadprezes Nadwiślańskiego i Banasiowego Macondo?

  Amen.

  Odpowiedz
 • 3 sierpnia 2020 o 11:34
  Permalink

  Skala nierówności w USA jest ogromna. Wynagrodzenia bogaczy przewyższają 278 razy średnie płace robotników. W Polsce jak na razie tylko stukrotnie. Poziom życia w USA zbliża się do poziomu III świata. Imperium szybko zbliża się ku upadkowi. http://endoftheamericandream.com/

  Odpowiedz
 • 3 sierpnia 2020 o 16:03
  Permalink

  No mnie to też nie dziwi, tak miało być – krwawo, biednie i w pocie czoła, a napisano o tym już w Biblii, więc o co się ludek upomina?

  Odpowiedz
 • 3 sierpnia 2020 o 18:56
  Permalink

  Miałeś chamie złoty róg 😀

  …i te kity tandeciarzy patriotów: “kupuj polską żywność” jakbyśmy za nią mogli co najmniej kupić F-16.

  Dzisiaj wyszło na jaw że nasz “prezydęt” podpisał zobowiązania do oddania ziem amerykańskich baz im samym, oprócz tego najemnik amerykański od chwili podpisania dokumentu jest nietykalny a polskiemu wojsku nie wolno wejść na teren amerykańskiej bazy. On to podpisał w zamian za przyjęcie go do Białego Domu a co za tym idzie wygraną kampanię i start.

  A wcześniej wyleciał samolotem z Lublina(?) bez kontrolera lotu. I tym samym potwierdził katastrofę w Smoleńsku.

  I teraz ja pytam, Polaku, dlaczego masz się domagać więcej kasy? 🙂 Nie dość że nie ma co sprzedać bo nie ma jak produkować, to jeszcze rządzą nami kanalie. Pomysł pensji minimalnej bez wskazania rzecz jasna zawodu i bez stopniowania jej, jest krzykiem styropianu, który zaprzepaścił polską gospodarkę PRL, osiągnięcia i kulturę. Styropianu, który sobie w dodatku jeszcze wręcza za to puchary 🙂

  I można byłoby ponownie rozpisać pensję dla:

  Inżyniera, naukowca, pracownika zbrojeniówki, zakładów motoryzacyjnych, kierowników cukrowni i ich podwładnych, czy elektromontera i elektronika. Ale ich nie ma 🙂

  Czołem Dużej Polsce!

  Odpowiedz
 • 3 sierpnia 2020 o 21:01
  Permalink

  Formułowym (lewacko-(neo)komunistycznym) ujadaczom na: Grygucia, Jabłonowskiego, Porębę,
  Mossakowskiego etc, itd, itp. https://www.youtube.com/post/Ugyevp8di-WrgHQ9XN54AaABCQ

  Z myślą o “Miecławie”… Сталин и Православие. Разрыв шаблона.

  https://www.youtube.com/watch?v=NIN0JjvOqJI

  Схватка которая началась 100 лет назад не закончена. Андрей Фурсов.

  https://www.youtube.com/watch?v=GvV6upB8C9M

  Игорь Панарин: Мировая политика #642. О неверных прогнозах троцкистов

  https://www.youtube.com/watch?v=MXYY11WtzeE

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.