Życie kulturalne i sposoby spędzania czasu wolnego Polaków

Polacy najchętniej swój czas wolny spędzają przeglądając internet (75%) oraz oglądając telewizję (66%). Kobiety częściej niż mężczyźni uczestniczą w kulturze. Sympatycy Platformy Obywatelskiej prowadzą bardziej aktywne życie kulturalne niż zwolennicy obozu rządzącego – wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Wyniki badania pokazują, że do najczęstszych aktywności kulturalnych, jakie minimum jeden raz w ciągu ostatniego roku podejmowali Polacy, należy czytanie książek (48%), udział
w wydarzeniach plenerowych (37%) i seanse kinowe (37%). Na kolejnych miejscach znalazły się koncerty (24%), wydarzenia sportowe (14%), teatry (12%), galerie i występy kabaretowe (po 9%) oraz opera (4%). Co piąty Polak (21%) nie podjął żadnej z wymienionych aktywności kulturalnych.

Preferencje kulturalne różnią się w zależności od płci, ale również od poglądów politycznych.

Znacznie więcej kobiet niż mężczyzn czyta książki (66% do 27%), uczestniczy w plenerowych wydarzeniach kulturalnych (48% do 25%) oraz chodzi do teatru (17% do 6%). 30% mężczyzn nie podjęło żadnej z wymienionej aktywności w ciągu ostatniego roku, podczas gdy takich kobiet było 13%.

Po książki sięga również więcej sympatyków Platformy Obywatelskiej niż Prawa i Sprawiedliwości (47% do 33%). Zwolennicy głównej partii opozycyjnej chętniej biorą udział w plenerowych wydarzeniach kulturalnych (49% do 34%), natomiast zwolennicy obozu rządzącego częściej wybierają kino (48% do 40%), wydarzenia sportowe (31% do 6%), ale także wystawy w galerii (11% do 3%). Podobny procent sympatyków obu ugrupowań był na występie kabaretowym (12% i 11%) oraz w operze (5%).

Wyniki badania wskazują również, że sympatycy PO częściej wielokrotnie w ciągu roku uczestniczą w kulturze niż zwolennicy PiS. Z osób, które deklarują, że w ciągu ostatniego roku były w teatrze: 70% sympatyków PiS było 1 raz, z kolei 79% sympatyków PO było między 2 a 5 razy. Z osób, które były w operze: 95% sympatyków PiS było 1 raz, a 83% sympatyków PO między 2 a 5 razy. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kabaretów: 76% sympatyków PiS było 1 raz, a 50% sympatyków PO było od 2 do 5 razy, a 36% nawet powyżej 5 razy. 

Uczestnictwo w kulturze, a w szczególności częstotliwość tego udziału, różnicuje elektoraty dwóch głównych ugrupowań. Należy jednak pamiętać, że oprócz nich są jeszcze sympatycy innych partii, osoby niezdecydowane oraz te, które na chwilę obecną nie planują głosować w wyborach. Kultura, choć może mieć wpływ na pogłębianie różnic w społeczeństwie, to umiejętnie wykorzystana i przekazana może też stać się płaszczyzną budującą porozumienie między Polakami” – mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

Polacy najczęściej swój czas wolny spędzają przeglądając internet (75%) oraz oglądając telewizję (66%). Udział w wydarzeniach kulturalnych jako formę spędzania czasu wolnego deklaruje jedynie 9% badanych. 

Różnice między elektoratami da się również zauważyć w ulubionych formach spędzania wolnego czasu. Co prawda,  wśród zwolenników obu ugrupowań politycznych na pierwszym miejscu jest przeglądanie internetu, ale już wśród sympatyków PO więcej jest tych, którzy oglądają telewizję (85% do 77%), częściej spotykają się ze znajomymi (59% do 38%) i częściej czytają książki i gazety. Wśród zwolenników PiS bardziej popularną formą spędzania czasu jest uprawianie sportu (35% do 12%) oraz granie w gry komputerowe (35% do 21%). Podobieństwo występuje natomiast w takim samym odsetku zwolenników PiS, co PO, którzy swój czas wolny spędzają biorąc udział w różnych wydarzeniach kulturalnych (po 10%).

 

 

***

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna w dniach 23-26 lutego 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1069). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Ciekaweliczby.pl to autorski projekt edukacyjny przybliżający opinii publicznej warte poznania fakty oparte o konkretne dane liczbowe. Ideą jest prezentowanie danych tak, by każdy mógł łatwo wyciągnąć z nich obiektywne wnioski i krytycznie spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość. To cenna umiejętność w dobie post-prawdy, gdy granice między faktem i opinią, prawdą i fałszem, informacją
i dezinformacją coraz bardziej się zacierają. Więcej na  www.ciekaweliczby.pl oraz na Facebooku

Ariadna  to ogólnopolski panel badawczy audytowany przez Organizację Firm Badania Opinii Rynku (OFBOR). Więcej na www.panelariadna.pl

 

***

informacja Redakcji:

Wszelkie Prawa zastrzeżone do tekstu i grafik dla podmiotu Ciekaweliczby.pl Wyłączenie licencji CC 3.0.

6 myśli na temat “Życie kulturalne i sposoby spędzania czasu wolnego Polaków

 • 7 marca 2018 o 05:53
  Permalink

  Bardzo interesujące badanie, w tym już sam fakt tej dychotomii podziału grupy badawczej na PIS i PO jest najciekawszy. PO co wprowadza się taki podział>?

  Odpowiedz
 • 7 marca 2018 o 09:14
  Permalink

  Trzaskowski Sebastian
  7 marca 2018 at 05:53

  PO co wprowadza się taki podział>?

  Ponieważ taki jest rzeczywisty podział sympatii politycznych w naszym społeczeństwie, wykreowany przez głównych graczy (prawdziwy majstersztyk manipulacji – ideologiczna wojna domowa niemal bez rozlewu krwi). Nie musi to oznaczać oczywiście, że popierający PO lub PiS zgadzają się z politycznym widzeniem świata danej partii, ale głosują na PO bo nie lubią PiS, a PO ma najwyższe słupki w sondażach, więc po co głosować na inne partie. Podobnie ma się rzecz z wyborcami PiS w stosunku do PO. Takie postawy przyjmują Polacy – głosują przeciw, a nie za kimś. Od siebie jeszcze dodam, że patrząc na sondaże, należy uwzględnić to, że 50% społeczeństwa nie chodzi na wybory*, więc gdy sondaże podają poparcie dla partii politycznych, należy podane liczby podzielić przez 2. I tyle są te sondaże warte, ale nawet i w takim badaniu jak powyższe może znaleźć się ziarnko prawdy i czasem warto się im przyjrzeć. Chociażby z ciekawości.

  * – i nie twierdzę, że niesłusznie, bo ja sam nie wiem kto liczy głosy i chyba to jest w praktyce ciężkie do zweryfikowania, zwłaszcza w tak podzielonym i zawistnym narodzie jak nasz, ponieważ takie niesolidarne postawy ułatwiają działania manipulacyjne.

  Odpowiedz
 • 7 marca 2018 o 10:44
  Permalink

  Trzaskowski Sebastian
  – to nic innego, jak wredna i prymitywna socjotechnika.
  To podprogowa manipulacja Społeczeństwem.
  Najlepszym przykładem tego procesu jest zaoceaniczna “demokracja” – “republikanie”, albo “konserwatyści”…
  Inne opcje są NIE DO PRZYJąCIA!

  Na “chłopski rozum” to nic innego, jak przykład np. hanlarza długopisów.
  Prezentując dwa długopisy przechodniowi hanlarz mówi:
  “pszę Pana, mam tutaj dwa długopisy, jeden jest może w miernej jakościowo obudowie, ale ma za to dwa razy pojemniejszy wkład, ten drugi wygląda za to super i jest ślicznie grawerowany…
  – który dla Pana jest lepszy, którego Pan wybiera…?”
  ….
  No właśnie, tylko czy my potrzebujemy w ogóle długopis ?

  Odpowiedz
 • 7 marca 2018 o 14:59
  Permalink

  Z tego co ja wiem to większość Polaków wolny czas czytaj urlop spędza biorąc wiertarkę i wyjeżdża na przysłowiowy zachód. Trzeba jakoś połatać dziury w budżecie domowym.
  W czasach PRL wyjeżdżałam dwa razy w roku na urlop. Latem jeziora, zimą góry.
  Obecnie cieszę się, że jeszcze stać mnie na kupienie kilku książek w roku, ot i całość. Zwolennicy PO lepiej aby zamilkli.

  Odpowiedz
 • 15 lipca 2018 o 07:18
  Permalink

  Część osób chwali się, że nie ma telewizora. Że dzięki temu nie ulega manipulacjom. Jednocześnie cały czas siedzi przed komputerem, a każde dziecko przed kompem w swoim pokoju.
  Jeśli dawniej cała rodzina siedziała przed telewizorem to przynajmniej rodzice kontrolowali to co oglądają dzieci, czasami rozmawiali ze sobą. teraz nie ma na to szans.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.