ZSRR to państwo któremu ludzkość zawdzięcza przetrwanie

1024px-Union_of_Soviet_Socialist_Republics_(orthographic_projection).svg By Ssolbergj – Own work,Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape.Aquarius.geomar.deThe map has been created with the Generic Mapping Tools: http://gmt.soest.hawaii.edu/ using one or more of these public-domain datasets for the relief:ETOPO2 (topography/bathymetry): http://www.ngdc.noaa.gov/mgg/global/global.htmlGLOBE (topography): http://www.ngdc.noaa.gov/mgg/topo/gltiles.htmlSRTM (topography): http://www2.jpl.nasa.gov/srtm/বাংলা | English | Français | Italiano | 日本語 | Македонски | +/−Udziela się zgody na kopiowanie, rozpowszechnianie oraz modyfikowanie tego dokumentu zgodnie z warunkami GNU Licencji Wolnej Dokumentacji, w wersji 1.2 lub nowszej opublikowanej przez Free Software Foundation; bez niezmiennych sekcji, bez treści umieszczonych na frontowej lub tylnej stronie okładki. Kopia licencji załączona jest w sekcji zatytułowanej GNU Licencja Wolnej Dokumentacji., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6370908

Zrównanie ZSRR z III Rzeszą jest skandalem na miarę zastępowania historii – histerią. Co więcej to jawna i dokonywana w biały dzień próba okłamania milionów ludzi w Europie i na całym świecie. Rezolucja Parlamentu Europejskiego nawiązująca do II Wojny Światowej jest haniebna. Realizowana dla aktualnych celów politycznych, które są częścią budowania narracji o Rosji jako piekle 140 milionów diabłów z szatanem na Kremlu.

Ta narracja, to kontynuacja zimnowojennej propagandy o imperium zła i komuchach, którzy chcą zrzucić bombę atomową na każdy amerykański dom, dokładnie na stół z amerykańską szarlotką… jak siedzi przy nim amerykańska i może już genderowa rodzina…

Niestety jest to narracja, która szkodzi bardziej narratorom i ich niewolnikom, niż adresatom przekazu. Trzeba to zrozumieć, to jest istotą tego propagandowego kłamstwa. Rusofobia służy na użytek wewnętrzny rusofobów. Dowodem na to jest przekaz, jaki jest kierowany do Rosjan! Nie to już nie jest Coca-Cola i Levi`s! To już jest stałym elementem rosyjskiego chodnika. Dzisiaj to Mercedes Benz, Laboutin i twierdzenie że były oligarcha który przejął ich miliardy – jest fantastycznym, nowoczesnym człowiekiem, wartym bycia Prezydentem Federacji Rosyjskiej! W Rosji Zachód reklamuje się przez marketing jako luksus i coś lepszego od rosyjskiej kultury, w ten sposób ci którzy są przez Zachód namaszczani, są automatycznie – lepsi, od tych, którzy bronią skarbów Rosji przed złodziejstwem. Robi się to w celu wyssania rosyjskich pieniędzy i zrobienia Rosjanom wody z mózgu, tak żeby dało się zrobić kolorową rewolucję.

Tak wygląda dwoistość i hipokryzja zachodniej propagandy wobec i do Rosji. Na użytek własny straszymy się imperium zła, które zagraża światu, równolegle napędzając gospodarkę rosyjskim gazem i ropą, ale równolegle w Moskwie dzisiaj Mercedes jest już tak powszechnym samochodem jak kiedyś Łada!

Najbardziej interesujące jest to, z czego to wynika? Sądząc po widocznym układzie teatru lalek, mamy tu kilku reżyserów, którzy realizują różne interesy. To bardzo ważne, nie ma jak kiedyś – jednego głównego reżysera w Langley. Teraz jest ich kilku, widać wyraźnie 2 lub nawet 3. Przede wszystkim chodzi o to, że Zachód zawsze chce być lepszy na tle “tych” gorszych. Ciężko jest nazywać Chińczyków Komunistami, a islamskich terrorystów – terrorystami. Na to nie pozwala poprawność polityczna i cały system nadbudowy rzeczywistości, który się na niej opiera jak genderyzm i inne zmiękczacze świadomości. To wszystko służy przekazaniu i umocnieniu władzy nad zachodnimi społeczeństwami dla słabeuszy. To jest chyba największa tragedia w tym wszystkim, że pozwalamy na sprawowanie władzy nad nami przez słabeuszy, straszących nas zagrożeniem, które kreują w sposób sztuczny.

Właśnie dlatego najbardziej ohydnym i po prostu bestialskim kłamstwem jest sugerowanie znaku równości pomiędzy III Rzeszą i ZSRR. Jest to tak parszywy intelektualnie redukcjonizm, że kończy się Wersal i zaczyna się Stalingrad. Nie można pozwolić na lżenie pamięci Bohaterów, przez zrównywanie ich z bestiami niegodnymi miana człowieka. Nie, nie zgodzimy się na takie zakłamywanie i rugowanie rzeczywistości. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich – pomimo swoich wad, bo o nich otwarcie mówią sami Rosjanie, to państwo, któremu ludzkość zawdzięcza przetrwanie. Gdyby nie bohaterstwo, poświęcenie, częste męczeństwo i oddanie życia milionów ludzi. To „dzisiaj” by się nie wydarzyło. Czy to jest trudno zrozumieć? Stalingrad, Leningrad, Moskwa, Łuk Kurski, Krym, Twierdzą Brzeska, wymieniać więcej? Od szturmu Berlina, czy w kolejności odwrotnej? Już zapomnieliśmy co tu miało miejsce? Nie pamiętamy o kominach krematoriów? Nie pamiętamy, czy nie chcemy pamiętać? Dlatego opamiętajmy się! To nie są tematy celebryckie, to nie jest smutny kotek, przemoczony na deszczu. Mówimy o prawdzie i fałszu. Jeżeli dzisiaj oficjalne struktury Unii Europejskiej porównują III Rzeszę do ZSRR, to plują na wyzwolenie, plują na pamięć naszych dziadków i rodziców. Nie ma na to zgody i nie będzie.

Czego jednak oczekiwać po ludziach, którzy uznają, że ofiary w Domu Związków Zawodowych w maju 2014 roku w Odessie, podpaliły się same i spaliły się żywcem, a broniący się jak Sparta Donbas to terroryści. Jest to tak parszywe i ohydne, że nie ma siły tego komentować.

Wieczna część i chwała Bohaterom niezwyciężonej Armii Czerwonej i jej towarzyszom broni – wyzwolicielom Europy spod niemieckiego faszyzmu. To dzięki ich poświęceniu i złożonej ofierze przetrwaliśmy i żyjemy. Nie zapomnijmy o tym NIGDY.

55 myśli na temat “ZSRR to państwo któremu ludzkość zawdzięcza przetrwanie

 • 21 grudnia 2019 o 06:00
  Permalink

  Prawdziwie słuszny tekst.

  Dzięki takim tekstom na łamach Obserwatora Politycznego – wracamy na Ziemię.

  Tę “Ziemię” – co nawet Święty Jan Paweł II wspominał, stając dłużej przy nagrobkach Rosjan na terenie niemieckiego i faszystowskiego obozu zagłady w Oświęcimiu.

  A że Zachód zawsze chce mieć przewagę nad “dziczą ze Wschodu”?

  To oczywiste, jak się skończyła sprzedaż świecidełek, paciorków i whisky – tubylcom kolonizowanych terenów.

  Muszą mieć “przewagę”, obecnie głównie w propagowaniu gender.

  To im poprawia samopoczucie i pozwala lepiej dbać o kotki i pieski we własnych domach oraz uzyskiwać lepsze ceny za eksportowane towary, w zamian za rosyjską ropę i gaz, które są dostarczane CIĄGLE i mimo “obrzydzenia” – stale używane przez ten Wspaniały i Bardzo Cywilizowany ZACHÓD.

  No i chodzi o wciśnięcie do Europy jak najwięcej skroplonego amerykańskiego gazu.

  A Banasiowa Republika Nadwiślańskiego Macondo przoduje w realizacji marketingowych planów koncernów Wielkiego Brata zza Oceanu.

  Amen.

  Taplary, a dokładniej to Zawyki – trzymają się mocno.

  Odpowiedz
  • 19 maja 2020 o 08:14
   Permalink

   A ja się tu nie zgodzę.
   Zachód faktycznie jest bardziej cywilizowany, szanujący wolność jednostki, ale to wcale nie kłóci się zaraz z rosyjskimi wartościami i kulturą.
   Rosja znajduje się akurat w takim położeniu, że może czerpać to, co najlepsze z Zachodu i Wschodu. Musi dużo się jeszcze nauczyć, zwłaszcza o ludzkiej psychice, bo z tym od zawsze byli ,,trochę” z tyłu. Pisanie tu o jakimś ,,gender” jako o źródle zniszczenia wartości jest co najmniej niedorzeczne, bo wcale się ono nie kłóci z wartościami rosyjskimi.
   Lubię Rosję, ale to w jak strasznie konserwatywny sposób jest ukształtowana tamtejsza mentalność stwarza problemy nie dla Zachodu, a dla samych Rosjan. Rosjanie uciekają ze swego kraju, niestety nie mogąc znieść ciasnoty światopoglądowej.
   Zaślepionych rusofili nie mogę zaś zrozumieć, bo widzicie że jest coś albo czarne, albo białe, a to tak niestety nie działa.
   Mądrze zarządzany naród uczący się na błędach, lecz jednocześnie otwarty przede wszystkim dla siebie samego to coś, co może pomóc Rosji stać się prawdziwą potęgą. Ciekawe, że nawet Chiny to zrozumiały, a Rosja dalej niestety ma z tym problem przez szukanie problemu tam, gdzie akurat go nie ma.

   Odpowiedz
 • 21 grudnia 2019 o 07:33
  Permalink

  Mocne, trafne i niezwykle potrzebne walnięcie między oczy wszystkich, którzy zakłamują historię.

  Ale trzeba podkreślić, że ta retoryka i propaganda, która obecnie stosowana jest wobec Rosjan, najwidoczniej nie była dotychczas wystarczająco skuteczna, aby zrobić im kolorową rewolucję, więc posuwają się zachodnie hieny do ostateczności, czyli zmiany paradygmatu świadomości własnych społeczeństw, po to, aby otworzyć nowy front wojny z Rosją, a ideologicznie już nie mają jak tego zrobić, bo Rosja to już nie ZSRR, obecnie jest krajem wolnorynkowym, liberalnym i nie gra “znaczonymi kartami”, ale działa na zasadzie zdrowej konkurencji. To musi boleć zachodnie skretyniałe na śmieciowym jedzeniu “elity”.

  Podkreślam ten fragment felietonu, jako ważny dla nas Polaków:
  “W Rosji Zachód reklamuje się przez marketing jako luksus i coś lepszego od rosyjskiej kultury, w ten sposób ci którzy są przez Zachód namaszczani, są automatycznie – lepsi, od tych, którzy bronią skarbów Rosji przed złodziejstwem. Robi się to w celu wyssania rosyjskich pieniędzy i zrobienia Rosjanom wody z mózgu, tak żeby dało się zrobić kolorową rewolucję.” – Otóż z nami było podobnie. Zachód reklamował się przez marketing i nadal to robi, jako luksus i coś lepszego od polskiej kultury. Zrobił to na tyle skutecznie, że zniszczył lub przejął naszą gospodarkę i przejmuje powoli segmentami naszą kulturę, chcąc nas zamienić, zwłaszcza młode polskie pokolenia w posłusznych wykonawców swoich interesów, i kto wie, czy nie żołnierzy przeciwko Rosji.
  Na to zgody nie ma i nie będzie. Wydaje się, że zachodnie wyprane z myślenia “elity” nie odrobiły lekcji z wiedzy o skutkach polityki Hitlera i nie znają dobrze charakteru Słowian. To ich błąd i wkrótce dojdą do własnej ściany płaczu, która ich przygniecie.

  A to niezła konstatacja autora: “To wszystko służy przekazaniu i umocnieniu władzy nad zachodnimi społeczeństwami dla słabeuszy. To jest chyba największa tragedia w tym wszystkim, że pozwalamy na sprawowanie władzy nad nami przez słabeuszy, straszących nas zagrożeniem, które kreują w sposób sztuczny.” – według mnie są to typowe działania ludzi pozbawionych honoru, o jest właśnie cechą słabeuszy, hien żyjących z tworzenia nieszczęścia na świecie. Ale apel jest słuszny, nie pozwalajmy na sprawowanie władzy nad naszymi umysłami takich słabych ludzi bez honoru.
  Ale moim zdaniem oni już tylko tyle mogą, więc chwytają się ostatniej możliwości, potem już będzie tylko wstyd i proszenie Rosji na kolanach o surowce na przetrwanie.

  Odpowiedz
 • 21 grudnia 2019 o 07:47
  Permalink

  To nie była Rezolucja Parlamentu Europejskiego. To był hołd lenny złożony przez Parlament Europejski patronowi zza oceanu. To był wyraz ćwierćwiecznego regresu cywilizacyjnego jakiego doznaje “świat Zachodu”. Cieszy mnie i daje nadzieje renesans kulturalny, naukowy i przemysłowy jakiego doznaje właśnie Wschód.

  Odpowiedz
 • 21 grudnia 2019 o 07:55
  Permalink

  No już nie przesadzajcie – ludzkości całej to Hitler nie miał zamiaru wymordować, tylko pewną jej część, która mu nie pasowała. Ale cóż począć z milionami zamordowanych w Gułagach i na Syberii skoro też stanowili jakąś tam niechcianą z ideologicznego punktu widzenia część ludzkości? A dalej idąc co począć z milionami zamordowanymi podczas kolonizacji Ameryk, Afryki czy Indian albo potencjalnych czarownic? A świat wciąż zbiera owoce ludzkiego szaleństwa. W imię czego? Jaki postęp poczyniła ludzkość przez ostatnie 5000? Ostatnio widzę, że my się raczej cofamy proporcjonalnie do rozwoju – każde lepiej powoduje gorzej, a każde więcej mniej, a wyżej – niżej. Czy warto? O co te wszystkie konflikty? Ja wysiadam z tego zwariowanego pociągu!

  Odpowiedz
  • 21 grudnia 2019 o 16:54
   Permalink

   do Zorba. Gdzie pan wysiądziesz z tego pociągu, w szczerym polu? Trzeba zaaresztować maszynistów i konduktorów, tertium non datur.
   “ludzkości całej to Hitler nie miał zamiaru wymordować”, oczywiście, że nie, tylko żydów, romów oraz słowian, ale też przecież nie wszystkich, bo tych z cechami aryjskimi chciał usynowić. Polski ambasador w Berlinie w roku 1939 na kilka miesięcy przed II wojną świat. obiecywał Niemcom pomnik Hitlera w Warszawie.

   Odpowiedz
   • 24 grudnia 2019 o 08:19
    Permalink

    “Polski ambasador w Berlinie w roku 1939 na kilka miesięcy przed II wojną świat. obiecywał Niemcom pomnik Hitlera w Warszawie.”

    Ciekawe, tego nie słyszałem. No, ale faktem jest udział Polski w rozbiorze Czechosłowacji, a i jeszcze do początku 1939 roku polskie władze utrzymywały kontakty z Niemcami, a potem nagle zwrot o 180 stopni i buch – wojna! Ładnie się wtedy porobiło, nasi politycy potrafią!

    Odpowiedz
    • 24 grudnia 2019 o 17:56
     Permalink

     “No, ale faktem jest udział Polski w rozbiorze Czechosłowacji…”
     Pamiętać musisz że medal ma dwie strony, faktycznie udział wspólnie i w porozumieniu z III Rzeszą ma negatywny wydźwięk, jednak
     odebraliśmy zagrabione w dramatycznych okolicznościach
     przełomu lat 20 u. wieku. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_polsko-czechos%C5%82owacka
     No i jako sojusznik Rzeszy , to Słowacja napadła na Polskę w 1939 r.

     Odpowiedz
 • 21 grudnia 2019 o 09:33
  Permalink

  Chwała Bohaterom!

  ps. Pan prezydent Putin zorganizował konferencję. Jak zwykle co roku. Jeśli ktoś twierdzi, że pytania sa ustawiane (jakim durniem trzeba być, żeby tak sądzić(?)) to ja zachęcam do takiej konferencji w Polsce.

  pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 21 grudnia 2019 o 10:09
  Permalink

  Pięknie napisane, łza w oku się kręci…

  Odpowiedz
 • 21 grudnia 2019 o 10:23
  Permalink

  Słuszne i sprawiedliwe. W pełni się zgadzam i popieram takie mówienie prawdy wprost. Właśnie o to chodzi. Wersal się skończył zaczął się Stalingrad. Obserwator Polityczny jest jak oblężony dom nad brzegiem Wołgi w który hitlerowcy walą z czego mogą, ale się nie dacie, przetrwacie – w końcu nadejdzie wyzwolenie, a łeb żmiji hitlerowskiej zostanie zgnieciony!

  Odpowiedz
 • 21 grudnia 2019 o 10:44
  Permalink

  “Parlamentu Europejskiego nawiązująca do II Wojny Światowej jest haniebna.’
  Haniebna? Unia Europejska ( w założeniach) jest prostą koncepcją polityki budowy wspólnego europejskiego domu od Atlantyku po Ural, – “jeśli odpowiedzialność za czynniki ekonomiczne, które wywołały II wojnę światową – czyli kartel olejowy i narkotykowy – nie zostanie wywiedziona na światło dzienne, te same czynniki wywołają w przyszłych pokoleniach jeszcze więcej szkód niż naziści. – Telford Taylor, amerykański oskarżyciel w Trybunale do Ścigania Zbrodni Wojennych w Norymberdze przeciwko IG Farben, w 1947 r.

  Pamiętajmy że:

  Ojcem-założycielem Unii Europejskiej był Walter Hallstein, prawnik Hitlera. Unia jest IV Rzeszą Niemiecką. Hitler przegrał kilka bitew, ale wygrał wojnę.” (TU nie ma pomyłki).
  …. w prywatyzacji polskich przedsiębiorstw, bez sektora finansowego, największy udział w latach 1989 – 2014 miały: Holandia 21.5%, Francja 18.1% oraz Niemcy 17.2%. Jest jeszcze jedna ciekawa zależność, ale bystre oko czytelnika z pewnością ją wychwyci.

  Może zestawienie powyższego wykresu i poniższych danych wyda się nietypowe, ale jeśli wziąć pod uwagę skład jednostek SS, to wyglądało to tak:
  – Niemcy – 220 000,
  – Holandia – 50 000,
  – Belgia – 38 000 – może dlatego siedziba UE jest obecnie w Brukseli właśnie, wszyscy ‘dobroczyńcy’ są w tym samym rejonie, (AMEN!)
  – Dania – 30 000,
  – Rosja/Ukraina – ok. 45 000.

  https://marucha.wordpress.com/2019/12/19/holandia-kraj-w-depresji-i-jaki-ma-to-zwiazek-z-polska/

  Лубянский стрелок. Насилие от отчаяния.
  https://www.youtube.com/watch?v=4t2DrFDjvds&t=5s

  https://mikstury-bezmetki.neon24.pl/post/152182,swieto-fsb-na-kremlu-i-strzelanina-na-lubiance

  Pożywiom, uwidim – kto komu ‘łeb upie*li”, komuniści i liberałowie -Putinowi, czy też Putin “różnym takim komunistam”…

  Odpowiedz
  • 21 grudnia 2019 o 16:57
   Permalink

   do “krzyk”, przeczytałem, ciekawe, uczynił pan słuszne spostrzeżenia.

   Odpowiedz
  • 21 grudnia 2019 o 21:57
   Permalink

   Ukraina jako kraj pochodzenia członków SS? To chyba głównie byli obywatele przedwojennej Polski, czyli zgodnie z Konstytucja Polacy, czyż nie tak? Czy też w tym zestawieniu mowa o Sowieckiej Ukrainie? Ciekawe że w naszej publicystyce kapo w obozach, mordercy na Wolyniu czy członkowie SS to zawsze Ukraińcy, a Kresy jakże polskie. A co z polskojezycznymi Slazakami, Pomorzanami, Wielkopolanami, Mazurami, ich przypadkiem w SS nie było?

   Odpowiedz
   • 22 grudnia 2019 o 08:15
    Permalink

    Polskojęzyczni też byli, ale generalnie z musu, wcieleni jako obywatele III Rzeszy.
    Natomiast obywatele radzieccy generalnie z przekonania, nie tylko
    Rosjanie czy Ukraińcy (z radzieckiej USSR), niekiedy polskiego pochodzenia https://pl.wikipedia.org/wiki/Bronis%C5%82aw_Kaminski, również Kawkazcy, Azerowie, Tatarzy Krymscy itp. z radzieckich republik Azji Środkowej. ( Stąd wynikały deportacje na głębokie zaplecze,
    elementu niepewnego, zapewniam były takie narody-klany).
    O ile dobrze orientuję się w tematyce, nie było sformowanych jednostek SS jedynie z dwu narodowości tj. Polaków i Greków…

    Ps. Nie wymieniłeś jeszcze jednej profesji wykonywanej przez ‘upadlińców” na rzecz Niemców – to byli też strażnicy obozowi…

    Odpowiedz
   • 22 grudnia 2019 o 08:44
    Permalink

    Słuszne uwagi. Wygląda na to, że polskie “jaśnie państwo” II RP swoją polityką na Ukrainie wychowało sobie esesmanów, a potem chowali głowy w piasek i AK nie chciała na Wołyniu ratować polskich chłopów od banderowskiej eksterminacji. Za to robiła to partyzantka radziecka. Przypomnę m.in. przymusową politykę asymilacyjną i zamknięcie szkół z językiem ukraińskim, ograniczenie szkolnictwa wyższego, niszczenie cerkwi i przymusowe wprowadzanie katolicyzmu. Nie mam czasu podawać źródeł, ale każdy przy odrobienie chęci i czasu znajdzie wszystko w internecie.

    Odpowiedz
    • 22 grudnia 2019 o 13:48
     Permalink

     Tokarczuk i niewolnicy http://www.mysl-polska.pl/2124

     To nie antykomunizm, to bolszewizm http://www.mysl-polska.pl/2123

     https://bb-i.blog/2019/12/16/szlachta/

     Zwłaszcza je4sli do wywodów p. L. dodamy (niebezpodstawnie?) aluzje do miejsc z których szlachta
     wywodzi swoje korzenie -Sarmacja, ‘gdzieś z pod Wołgi” –
     czyżby Itlil, Samandar, Serkiel – to byłoby zrozumiałe
     skąd TA lejąca się nienawiść do (lechickich) kmieci i wszystkie późniejsze nieszczęścia oświeceniowe, ‘miatieże”, różne
     takie tam towarzystwa demokratyczne, socjalizowanie, komunizowanie, wolnomularstwo fartuszkowe i implantowana Nam Słowianom – Polakom, zoologiczna
     Nienawiść do naszych sławiańskich Ruskich braci, już parę
     setek lat (jeśli nie więcej…)
     W zam. linkach masz m.in. odpowiedź na twoje uporczywe skrzywienia mające na celu przypisywanie win (nie naszych),
     nam Polakom (skąd my to znamy?)
     Poskładaj ‘se wszystko do kupy i podumaj” – jest nad czym,
     zwłaszcza że okres świąteczno-noworoczny sprzyja medytacji, o ile głowa (umysł) nie jest w stanie ‘innej świadomości”… 🙂

     Odpowiedz
     • 22 grudnia 2019 o 15:18
      Permalink

      @krzyk58.

      Niestety Lewicki niech odrobi lekcje z historii na prawdziwych źródłach, co do systemu pańszczyzny. Wstyd, że zaprzecza niewolnictwu w ramach pańszczyzny, nazywając ten stan “prawidłami systemu pańszczyźnianego”. Noż kurde, może należałoby go zakuć w gąsior jak kiedyś chłopa i niech tak sobie postoi z jeden dzień, trochę batów na plecy, aby mu się umysł rozjaśnił, może wtedy dostrzegłby niewolniczą sytuację chłopów w I RP?
      To było niewolnictwo, a każdy “jaśnie pan”, nie ważne, czy był to polski czy ruski pan, miał w swoim wyłącznym władaniu na własność chłopów. Mógł z nimi zrobić to co chciał, a dowodów w materiałach źródłowych na ten system zniewolenia jest cała masa. Przecież chłopi byli, jak normalne bydło, sprzedawani, darowani itd. Uprawiano handel chłopami. Już ci to kiedyś cytowałem, wypisy z ksiąg sądowych z I RP, gdzie przedmiotem kupna byli chłopi z rodzinami. Nawet Kościół w swoich dobrach handlował chłopami.

      Zacznijmy od tego, że każdy pańszczyźniany chłop podlegał sądownictwu dominialnemu i prawom pana włości. Prawa te były określone w tzw. wilkierzach miejskich i wiejskich. Chłop mógł być praktycznie bezkarnie zabity przez swojego pana, a karę śmierci wobec chłopów stosowaną przez te sądy dominialne (patrymonialne) zniesiono dopiero za czasów oświecenia. Kara chłosty była wręcz “normalną” karą wymuszającą na chłopach posłuszeństwo i niewolniczą pracę. A karę chłosty zniesiono podobno dopiero po wojnie, jak czytałem wypowiedź jakiegoś historyka. TO BYŁO NIEWOLNICTWO. Tokarczuk natomiast mówiąc o niewolnictwie powinna zawęzić to do grupy szlachty posiadającej na własność chłopów, a nie twierdzić, że Polacy byli właścicielami niewolników. Nie wszyscy, tylko ci co żyli z pracy chłopa pańszczyźnianego lub służby, parobków, itd.

      Oczywiście tego rodzaju niewolnictwa nie można porównać do niewolnictwa niemieckiego, bo ze strony Niemców niewolnictwo było połączone z totalną eksterminacją narodu.

      Tokarczuk, jak to pisarka popełniła trochę gaf swoimi nieprecyzyjnymi wypowiedziami.

      A Lewicki od dawna wybiela “jaśnie pańskie” władanie w Polsce, no ale cóż zrobić, pewnie ma te pańskie geny i teraz biedny wobec ogromu dowodów historycznych na niewolnictwo polskiego, ruskiego, czy ukraińskiego chłopa, reaguje obroną, bo gdzieś tam głęboko w sumieniu tkwi zadra, że przodkowie nie byli tacy święci. Miał okazję milczeć, ale nie skorzystał, więc musi się liczyć z krytyką opartą na faktach historycznych.
      A słynny gąsior to Lewicki sobie przypomina?
      https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C4%85sior_%28narz%C4%99dzie_kary%29

      Jeden z przykładów, wielu różnych form niewoli polskiego chłopa:
      “Zakupieńcy mogli należeć do wymienionej u Galla Anonima grupy niewolników prywatnych, książęcych, nabytych drogą transakcji handlowych, którzy byli uznawani za część majątku swoich panów, zatem mogli być przedmiotem sprzedaży i rozporządzeń testamentowych. Nie byli oni w związku z tym zobowiązani do danin lub obciążeń. Niewolnicy ci pełnili w gospodarstwie właścicieli posługi osobiste jako czeladź (servi), nie mając prawa ani do opieki prawnej, ani do sądu publicznego. Odpowiadali jedynie przed sądem swojego właściciela. Dzieci niewolnych dziedziczyły status niewolnika po swoich rodzicach[10].
      Zakupnych niewolników osadzano także na przydzielonych gospodarstwach, by mogli służyć o własnym chlebie. Zakupy razem z dziesiętnikami dali początek innej grupie niewolnych, zwanych przypisańcami (adscriptici). Osadzeni na roli niewolnicy nie posiadali żadnych praw do ziemi, byli poddani woli swojego pana i jego sądom, poza cięższymi sprawami karnymi lub świadczeniami wchodzącymi w zakres prawa książęcego[11][5].
      Niewolnictwo w Polsce miało zakończyć się w XIII wieku[12], jednak w praktyce pewne formy niewolnictwa istniały nadal.”
      https://pl.wikipedia.org/wiki/Zakupy_%28niewolnicy%29

      Owszem była szlachta, co chłopów uwalniała, wprowadzała czynsze, ale to były sporadyczne przypadki.

      No i na koniec taka uwaga. Jak trzeba mieć zakłamany umysł i zryty charakter, aby negować oczywiste fakty historyczne? No chyba, że to już genetyczna przypadłość i bezradność intelektualna.

     • 22 grudnia 2019 o 19:21
      Permalink

      No tosz, qarfasztfaszbarabasz… Miecławie, ogarnijcie się,
      według was wszyscy ludzie inteligentni TO “normalni” durnie. 🙂 A Wy,jedna nastojaszcza wyrocznia (delficka). 🙂
      ” Nawet Kościół w swoich dobrach handlował chłopami.”
      NIEPRAWDA.
      W dobrach kościelnych szukano schronienia, i w tamtych czasach z Zachodu, Moskovii ,chłopi uciekali na ziemie
      Rzplitej,a z pod jurysdykcji “niektórych” nosatych szlachciców
      pod panowanie kościelne KK.. Takie są fakty!
      Na Zachodzie było jeszcze tragiczniej, w ówczesnym świecie najwyższe standardy do “bycia i życia” w całym (cywilizowanym ) świecie spełniała tylko – Najjaśniejsza Rzeczpospolita….
      …Napisz proszę że “tym precederem”- od zawsze i wszędzie, trudniła się dzika Chazaria, (“Chazarska dzicz panem świata”) rozproszona w proch i pył po ówczesnym świecie przez Kijowskiego księcia Światosława w lipcu 965 r.
      —————————
      “Pachnie czosnkiem i czerwonym manifestem” – Komentarz Konieczny!
      https://www.youtube.com/watch?v=XD_q7L0s2zw

      Wypadałoby krzyknąć Miecławie – precz z nową neokomunistyczną, eurobolszewią. Pozostańmy z nadzieją że w naszym świecie, w Moskwie, Kijowie
      (nawet!), Tbilisi (też!) TO lewackie kosmopolityczne (lewicowe) goowno nie przejdzie.. 🙂 Tak!

      Trwa walka z naturą człowieka, z nazywaniem czarnego czarnym, a białego białym. Dosłownie! Wszystkie chwyty są tu dozwolone, absurdy urastają do rangi prawa, a wymierzane kary są niewspółmiernie surowe. W oku tego cyklonu znalazł się ostatnio „Wiedźmin”, nasze dobro narodowe autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Ta przesiąknięta słowiańskim klimatem opowieść stała się w ciągu ostatnich lat jednym z najlepszych produktów eksportowych naszej kultury. Nie uległo to uwadze gigantów komercji, którzy nie tylko uznali, że na tytule można zbić duże pieniądze, ale postanowili też nafaszerować go chorą ideologią podyktowaną poprawnością polityczną i chęcią wywrócenia porządku świata do góry nogami. Z mrocznej, wzruszającej opowieści, przesiąkniętej rodzimymi tradycjami, stworzono tandetny obraz, w którym nic nie trzyma się logiki. Z jednej strony w fabule nadal występują uprzedzenia rasowe, które stanowią jedną z głównych osi konfliktu w świecie „Wiedźmina”, a z drugiej mieszają się one z poprawnością polityczną rodem z naszego świata, przez co otrzymujemy np. czarnoskóre elfy. W opowieści wyprodukowanej przez Netflix multikulturalizm funkcjonuje równolegle z rasizmem, przy czym tu nikt nie odróżnia ras na podstawie cech anatomicznych, lecz domniemanej kultury. Przy czym bohaterowie serialu niemal niczym się od siebie nie różnią, w przeciwieństwie do charakterystycznych postaci z opowieści. W prozie Sapkowskiego mamy ugruntowane wartości i cechy charakteru, które swobodnie można przypisać każdej z ras. W serialu Netflixa przedstawiciele wszystkich ras są w równym stopniu głupi, naiwni i chciwi, a kolor ich skóry przypada niczym homoseksualizm. Na kogo padnie, na tego bęc.

      Granice absurdu i kpiny z logiki wciąż są głębiej przesuwane w las, na którego obrzeżach nowa lewica na siłę sadzi drzewa koronami ku ziemi. Każdy kto ośmieli się zwrócić uwagę, że to idiotyczne i kompletnie pozbawione sensu powinien jednak liczyć się z konsekwencjami. Ostatnio przekonał się o tym mieszkaniec stanu Iowa w USA, otrzymując wyrok 16 lat więzienia za ściągnięcie z fasady protestanckiego kościoła sztandaru środowisk LGBT i spalenie go na środku ulicy. Sędzia uznał ten czyn za „zbrodnię nienawiści” i orzekł wielokrotnie wyższą karę, niż przewiduje prawo.

      Inną „zbrodnię nienawiści” popełnili pracownicy firmy Microsoft, którzy ośmielili się umieścić maleńką czapkę św. Mikołaja w oprogramowaniu Visual Studio. Fakt ten oburzył norweskiego żyda Christiana Schiffera. Uznał on bowiem, że to chrześcijański symbol nienawiści urągający wierze mojżeszowej. Schiffer niezwłocznie napisał petycję do Microsoftu, gdzie stwierdził, że wprowadzona w ostatniej aktualizacji czerwona czapeczka obraża go w równym stopniu co swastyka, a same święta Bożego Narodzenia kojarzą mu się jedynie z zagładą milionów żydów. Ku niedowierzaniu wielu internautów Microsoft natychmiast usunął symbol z aktualizacji i wystosował do Schiffera oficjalne przeprosiny.

      Te pozornie niezwiązane ze sobą przykłady chaotycznie opisywane przez media w szerszej perspektywie układają się w całość, z której wyłania się pewien porządek rzeczy. Jest nim walka z ludzką naturą, walka z logiką i wszystkim tym co wydaje się nam normalne i naturalne. Zniszczenie zasad, na których powstawał nasz świat pozwoli zbudować go od nowa, lecz nie będzie to żadna utopia. Najprawdopodobniej doświadczymy prawdziwego „piekła na Ziemi”.

     • 22 grudnia 2019 o 20:45
      Permalink

      PILNE! Centrum Edukacyjne Powiśle skasowane przez YT! Czy przetrwamy cenzurę? R. Mossakowski wR24!

      https://www.youtube.com/watch?v=EhFSoZyRR1s&t=50s

      …….kosmopolityczno- lewicowa politpoprawność ostro atakuje głos niezależnych i niepokornych WOLNYCH LUDZI. My Polacy mamy ‘z tyłu” ich lewicowo-neokomunistyczne (anty)wartości
      rodem ze świata rabów zachodu.

     • 22 grudnia 2019 o 20:58
      Permalink

      @krzyk58.

      Niestety to ty musisz się ogarnąć. W ten sposób nie zamieciecie prawdy pod dywan, zbyt dużo źródeł opisuje stan zniewolenia i to nie z okresu PRL-u ale dużo wcześniejszych z czasów owego niewolnictwa pańszczyźnianego. Bujać to nie mnie “panowie” z bożej łaski. 🙂

      Masz tu kilka źródeł. Permanentnie nie mam czasu, ale nie ma wyjścia i jedynym sposobem na prezentowaną przez was post-prawdę, jest odwołanie się do źródeł.
      Masz tu kilka cytatów i komentarzy, ale to zaledwie kropla tego co posiadam:

      W I RP kwitło okrucieństwo będące zarówno udziałem szlachty, jak i bogatego duchowieństwa, które zmuszało poddanych w swoich dobrach kościelnych do opłat, ale i do odrabiania pańszczyzny, a w razie odmowy karali chłostą i oskarżali o bunty.
      Zob. przykład Dominikanów: A. Zahorski, Centralne instytucje policyjne w Polsce w dobie rozbiorów, PWN, Warszawa 1959, s. 150.

      Joachim Lelewel powołując się, m.in. na Andrzeja Frycza Modrzewskiego w 1855 roku pisał: „Szlachta kolonistów i wszystek lud poczytuje za psów. To jest wyraz tych ludzi ohydnych, co jeśli zabiją wieśniaka, którego chłopem nazywają, powiadają, że zabili psa”: J. Lelewel – Polska. Dzieje i rzeczy jej rozpatrywane, Tom III, Poznań 1855, s. 244-247.
      Zob. także:
      K. Deczyński – Pamiętnik chłopa nauczyciela, Wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 1950.
      A. Świętochowski – Historia chłopów polskich w zarysie, Wyd. PIW, Warszawa 1949, s. 216-219.

      Karano chłopów za różne przestępstwa obyczajowe i religijne, np. nieregularne przyjmowanie sakramentów, nieuczęszczanie do kościoła, niezachowywanie postów i wiele innych.
      Zob. szerzej: R. Łaszewski, Wiejskie prawo karne w Polsce XVII i XVIII wieku, UMK, Toruń 1988, s. 121-142; B. Baranowski, Sprawy obyczajowe w sądownictwie wiejskim w Polsce wieku XVII i XVIII, Ossolineum, Łódź 1955.

      Przykładem rzekomo “humanitarnego” podejścia właścicieli dóbr wobec poddanych jest ordynacja biskupa krakowskiego Jakuba Żadzika wydana w 1638 roku dla klasztornej wsi Krzyżanowice: „Zakonnicy z poddanymi swemi ostro obchodzić się nie mają…, nie bić bez przyczyny, ani więzieniem ciężkim nie ciemiężyć, ale słowy zgromić, aby się poprawił grożąc biciem. A jeśli który zasłuży i przewini, zwyczajem […] wsi pobliższych gąsiorem niechaj karany będzie…”. (Cyt. za: R. Łaszewski, Wiejskie prawo karne w Polsce XVII i XVIII wieku, UMK, Toruń 1988, s. 26.)

      Handel chłopami jest opisany m. in. w tych publikacjach: D. Makiłła, Historia prawa w Polsce, PWN, s. 104. P. Bobek – Przegląd dziejów chłopa polskiego, Kraków 1934; J. Deresiewicz – Handel chłopami w dawnej Rzeczypospolitej, Wyd. KiW, Warszawa 1958.

      Cytat z publikacji z 1934 roku:
      „Jako środka dowodu – pan używał tortur, najczęściej chłosty. Karał obcinaniem uszu, nosa, wypalaniem szubienicy na czole, a miał też prawo skazać chłopa na śmierć. W koronie za zabicie chłopa własnego szlachcic nie odpowiadał przed sądem, lecz za zabicie cudzego karany był grzywnami”. Źródło: P. Bobek – Przegląd dziejów chłopa polskiego, Kraków 1934, s. 51.

      Zob. historyczne opisy z piekła chłopskiego w dawnej Polsce: R. Kaleta – Sensacje z dawnych lat, Ossolineum 1980, s. 259-262.
      Zob. wykonywanie kary chłosty: W. Maisel, Archeologia prawna Polski, PWN, Warszawa-Poznań 1982, s. 187-188.

      Tadeusz Kościuszko wielki rzecznik równości społecznej odczuwający głęboko ucisk i poniżenie włościan już w 1790 roku pisał: „U nas ludzie oddychają niemal z woli swych panów, nie mają żadnego po sobie prawa, nawet odmienić miejsca zabroniono im, uchylić się od okrucieństwa lub uciemiężenia, pomijam od niesprawiedliwości, bo tej zawsze doznają … Zmniejszyć fanatyzm jest krótszy sposób…”. Źródło: F. Paprocki, Uniwersały i rozporządzenia w sprawie chłopskiej z okresu Insurekcji Kościuszkowskiej 1794 r., Księgarnia Akademicka, Poznań 1946, s. 5.

      A co do Wiedźmina w amerykańskim stylu, to oczywiste, że ta antykultura nie jest w stanie stworzyć prawdziwego dzieła. Tu się z tobą zgadzam.

     • 23 grudnia 2019 o 08:23
      Permalink

      ‘A co do Wiedźmina w amerykańskim stylu, to oczywiste, że ta antykultura nie jest w stanie…”
      Napisałeś enigmatycznie – “ta antykultura” więc nic nie napisałeś, (źródła, panie – źródła zła) dlatego
      podpowiem w (dużym skrócie) – neomarksistowska.

      Czy wysłuchałeś p. Mossakowskiego? W pewnym
      momencie mówi że młodzieżowe bojówki (jaczejki) lewacko-neokomunistyczne, te na lewo od PZPR , już (tak! Już nie – jeszcze) w roku
      1987 atakowały fizycznie głoszone treści narodowo-patriotyczno-katolickie, a czołowy funkcjonariusz
      ‘dzisiejsza ilestam ramienna gwiazda” w aparacie ucisku i przemocy III RP, o mało nie wyjechała na kopniakach z Kościoła
      Miecławie, czym skorupka za młodu nasiąknie, tym
      na starość trąci. Naszym nieszczęściem jest niezaprzeczalny fakt iż żyjemy po 1989 r. w matrixe lewicowo-kosmopolityczno, postmarksistowskim.
      (trockistowskim). Stąd nieustanne represje stosowane
      wobec patriotów, narodowców, czy Prawicy (tej nie
      przyszywanej) stąd też wypływają “odwieczne’ źródła
      rusofobii i nienawiści do każdej Rosji, nieważne białej,
      czerwonej, czarnej czy zielonej. Oni nienawidzą Rosji,
      i boją się panicznie opcji porozumienia słowiańskiego.
      AMEN

     • 23 grudnia 2019 o 20:50
      Permalink

      @krzyk58

      Wam na tej niby prawdziwej prawicy na prawo od prawicy, też nie pod drodze jest z myśleniem. Może zbyt dużo u was jest tych herbowych? lub tych poszukujących herbu?
      Ale niestety nie tędy droga, bo myślenie i inteligencja nie idzie razem z urodzeniem i majątkiem. Może już czas, abyście zrozumieli, jakie są prawdziwe korzenie zła, a nie pletli głupoty o marksizmie. A fakty masz podane na dłoni i z neomarksizmem, komunizmem nie mają one nic wspólnego.
      Oto one:
      „Kapitalizm, jego wszelkie odcienie, te mniej lub bardziej ograniczające rolę państwa, a wraz z tym społeczeństwa osiągnęły praktyczny monopol rządu dusz i stały się niepodważalnym dogmatem obecnego świata.
      Nikt prawie nie zauważył, że wraz z taką indoktrynacją, propagandą, nieliczne jednostki, posiadające środki produkcji i kapitał zdobywają realną, ale jeszcze nieco zakamuflowaną władzę nad całymi społeczeństwami i światem.”

      „Zohydzenie kolektywizmu, własności wspólnej, sprawiedliwości społecznej i walki z wyzyskiem doprowadziły do stanu, w którym osoba, czy grupa osób podważających kapitalizm zostaje uznana za niespełna rozumu i stygmatyzowana, a następnie wykluczona z obecnego dyskursu, jako zupełnie nieprzystająca do realiów.
      Nie jest to nic niezwykłego, gdyż ci, którzy dysponują kapitałem, środkami produkcji, a wraz z tym różnego rodzaju władzą muszą jakoś bronić swej pozycji przed rzeszą tych, z których pracy żyją. Istnieją w zasadzie dwa mechanizmy tej obrony.”

      „Pierwszym z nich jest obrona rzekomo świętego prawa własności prywatnej i wmawianie ludziom, że także oni mogą dostąpić bogactw i zaszczytów, o ile tylko będą na to ciężko pracować.
      Jednocześnie niezauważone pozostaje to, że coraz większa własność koncentruje się w rękach coraz mniejszej grupy ludzi, a więc następuje coraz większe rozwarstwienie w kwestiach ekonomicznych i wraz z nim we wszystkich innych kwestiach społecznych tworząc szkodliwą hierarchię.
      Dochodzi tu przekonanie, że o wartości człowieka świadczy jego własność, co przy rozwiniętym konsumpcjonizmie utrwala tylko obecny stan rzeczy.”

      „Drugim mechanizmem obronnym jest szeroko pojęta polityka historyczna. Upadek państw bloku wschodniego jawi się przegraną socjalizmu jako idei, co oznacza zaprzestania prób osiągnięcia sprawiedliwości społecznej i zarzucenia całej idei jako niesprawnej i nieefektywnej. Przesunięcie całego dyskursu politycznego na prawą stronę, na stronę kapitalizmu przez ugrupowania konserwatywno–liberalne, będące od zawsze wyrazicielem interesu elit przy całkowitym upadku lewicy ( trudno nazwać lewicą coś, co nie ma z nią nic wspólnego i jest po prostu liberalne), jest także znamienne, gdyż w sprawach podziału dóbr, ekonomii, a także w sprawach polityki historycznej wszystkie te ugrupowania mówią zadziwiająco podobnym głosem – głosem kapitalistów i posiadaczy własności.”
      źródło: http://wolnemedia.net/gospodarka/kiedy-socjalizm-moze-byc-skuteczny/

      „Marksizm, który pokazuje, że źródłem bogactwa kapitalistów jest nieopłacona praca robotników i wzywa ich do walki o swoje prawa, stanowi śmiertelne zagrożenie dla żywotnych interesów kapitału. Nie może więc dziwić dziki, szalony atak na jakikolwiek przejaw nie tylko takich radykalnych koncepcji ale i jakiejkolwiek masowej organizacji robotniczej, z jakim dziś mamy do czynienia w mediach jak i w parlamencie.”

      ”Miałkość intelektualna klasy rządzącej jak i jej paniczny strach przed komunizmem, przed siłą której nie są w stanie okiełznać i zrozumieć ze swojej historycznie ograniczonej pozycji, wymusza użycie wszystkich dostępnych sil i możliwości, włączając w to kłamstwo, mściwość, chamstwo i okrucieństwo. Burżuazja broniąc swoich interesów nie cofnie się przed niczym, co doskonale udowodniła historia każdej brutalnie stłumionej lub tłumionej rewolucji socjalistycznej i co jest na bieżąco udowadniane, nawet dziś w czasach nie rewolucyjnych, poprzez nachalną propagandę i ataki na klasę robotniczą. Prawda historyczna, etyka, moralność – klasa rządząca wykorzystuje je jedynie jako narzędzia własnego panowania, gdy trzeba łamiąc i gwałcąc je wszystkie.”
      Źródło: http://www.1917.net.pl/node/17932

      Teraz zastanów się, czy stoisz po właściwej stronie. Prowadząc dywagacje na post-prawdzie tylko po to, aby propagować filozofię życia na poziomie średniowiecza i ratować resztki okupacyjnej religii, którą tym razem niszczy kapitał, a nie marksizm, ponieważ bardziej opłaca się obecnie kapitałowi inwestowanie w utrzymywanie kultury głupoty niż instytucji religijnej będącej już przeżytkiem w ponowoczesnym świecie, wy na tej prawicy nadal macie schizy antymarksistowskie i antykomunistyczne.
      Co z wami jest nie tak? Gdzie tkwi w was ewolucyjny błąd?

  • 22 grudnia 2019 o 08:55
   Permalink

   @krzyk58.
   Nie zapominaj, że to komuniści pokonali faszyzm i jeżeli obecni komuniści w Rosji mają te same wartości co kiedyś, to raczej Putin będzie z nimi współpracował, a sami komuniści powinni zdawać sobie sprawę, że obecnie tylko poprzez system wolnorynkowy można utrzymać Rosję na pewnym poziomie rozwoju, zaś Putin jest gwarancją działania państwa bardziej opiekuńczego oraz tzw. zrównoważonego rozwoju, czyli ograniczającego złodziejskie zapędy oligarchii, a stymulującego rozwój biedniejszych warstw społecznych. Innej drogi nie ma i sposobu przeciwstawienia się zachodniemu imperializmowi i złodziejstwu.

   Ku przypomnieniu wszystkim:
   „ Co robili faszyści w Europie? Budowali komory gazowe i krematoria, by na skalę przemysłową pozbyć się w nich podludzi, którzy nie byli już przydatni rasie panów. Zamykali szkoły na terenach okupowanych, bo edukacja niewolnikom nie była potrzebna. Chronili jednak świętą własność prywatną. Pod rządami faszystów prywatne koncerny przemysłowe i obszarnicy pomnażali swoje fortuny dzięki dostępowi do niewolniczej siły roboczej z podbitych krajów.
   A co takiego zrobili straszliwi komuniści po rozgromieniu faszystów? Zlikwidowali bezdomność, bezrobocie, analfabetyzm. Robotnik i chłop z niewolnika kapitalisty i obszarnika otrzymał wykształcenie, by mógł stać się pełnoprawnym obywatelem wyzwolonego kraju. Dlatego zamiast komór gazowych komuniści budowli szkoły i szpitale – dostępne dla wszystkich obywateli, a nawet Pałac Kultury.
   Bezrolni chłopi dostali ziemię. Kraj, przed wojną rolniczy, został uprzemysłowiony. Pierwszy raz w historii dzieci robotników i chłopów poszły masowo na bezpłatne studia.” (…)
   „To komuniści uratowali świat od faszyzmu, i to komunistom Polacy, (…) zawdzięczają to, że w ogóle mogli się narodzić. W tej sytuacji stawianie znaku równości między komunizmem i faszyzmem jest, co najmniej, niezręczne. (…)
   Fakt, komuniści nie uszanowali świętej własności prywatnej. Dla prawicy nacjonalizacja tego, co zostało z przedwojennego, cherlawego przemysłu i parcelacja majtków ziemskich to większa zbrodnia niż wymordowanie kilkudziesięciu milionów podludzi. Tej zbrodni potomkowie przedwojennych bankierów, fabrykantów i obszarników nigdy nam nie wybaczą. Dlatego twierdzą, że komunizm był gorszy od faszyzmu, bo choć nie zgładził przedstawicieli klas wywłaszczonych, zapewnił im pracę a dzieciom wykształcenie, to odebrał im niewolników i przywileje. Ci nadludzie zostali nagle sprowadzeni do roli zwykłych obywateli, stracili to, czego nie odebrał im faszyzm, szanujący świętą własność prywatną. Faszyzm był i jest totalitarną formą zarządzania kapitalizmem w kryzysie. Ma przede wszystkim chronić władzę i własność kapitalistów przed rewolucją socjalistyczną. Dlatego właśnie atakuje przede wszystkim partie lewicowe i związki zawodowe.” (…)
   „I właśnie dlatego wszystkim zrównującym komunizm z faszyzmem warto przypomnieć wiersz pastora Martina Niemöllera (1892 – 1984) – niemieckiego wroga nazizmu, przewodniczącego Światowej Rady Kościołów:

   Kiedy naziści przyszli po komunistów, milczałem, nie byłem komunistą.

   Kiedy zamknęli socjaldemokratów, milczałem, nie byłem socjaldemokratą.

   Kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem, nie byłem związkowcem.

   Kiedy przyszli po Żydów, milczałem, nie byłem Żydem.

   Kiedy przyszli po mnie, nie było już nikogo, kto mógłby zaprotestować.”
   http://1917.net.pl/node/22907

   Odpowiedz
   • 22 grudnia 2019 o 15:20
    Permalink

    Po prymo nie – komuniści, tych było/by, zbyt mało by pokonać chociażby Finlandię.
    Tak naprawdę zjednoczoną Europę pokonali zwykli Ruscy, nawet nie ludzie radzieccy, choć na froncie trafiali się i Jakuty i Czukcze 🙂
    Po 45′ do Ruskich zwrócił się bezpośrednio sam Stalin – https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B0_%D1%80%D1%83%D1%81%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4! I TU pamiętać musisz że RUSKI, nie jest tożsamy z radzieckim. Ty poniał? 🙂
    ….i jeżeli obecni komuniści w Rosji …. 😂 Jesteś jednak wesołkiem… 🙂
    Ty na pewno niezbyt uważnie słuchał, dlatego linkuje ponownie:
    О чем сказал Путин? (прямым текстом и между строк)
    https://www.youtube.com/watch?v=ESlkb0emums&t=55s

    “Однако для меня, как православного христианина, наиболее заметной стала одна из фраз, произнесенной Владимиром Владимировичем в адрес одной из представительниц прессы, дамы, занимающейся помощью больным детям: “И вам, как мне кажется, зачтется перед Господом то, что вы делаете для больных детей”. Со всей отчетливостью я осознал для себя факт, зачастую многими игнорируемый. Наш президент – искренне верующий православный христианин. И дело не только в его конфессиональной принадлежности. Владимир Владимирович Путин – это человек православный по духу и мировоззрению. Именно поэтому, как видится мне, его служба на благо России успешна и приносит, да еще и принесет, в этом нет сомнения, многие благие плоды. ” https://cont.ws/@lovejoy7777777/1535793 W linku znajdziesz zapis owej konferencji prasowej, to tylko jakieś “drobne’ 4 godz. 19 min. i 30 s.
    Tiaaaaaa… co by tu jeszcze? Może kom. z “ru-neta” zam pod tekstem
    “О прямой линии президента Путина” – https://cont.ws/@alexandr-rogers/1535123

    “Согласен…спокойная аргументированная пресс-конференция, Владимира…
    …больше всего бесит и Запад и либералов и комуняк 🙂 новоявленных…
    это серпом им по яйцам…

    Россия Вперёд…”

    Amen

    Jestem a trakcie odsłuchiwania wykładu wygłoszonego wczoraj z okazji 140 rocznicy urodzin J.W.Stalina – Человек, который изменил историю. (А. Фурсов)
    https://www.youtube.com/watch?v=__k5b9-qgag&t=37s
    Będzie więcej interesujących wykładowców i prelekcji, dlatego słuchaj , ucz się
    (wyciągaj wnioski). BO to co piszesz to czytać hadko… 🙂

    Napisałbym jeszcze o ‘radzieckiej woli walki” z faszyzmem po napaści
    III Rzeszy na ZSRR i dlaczego, masowo ginęli oficerowie i oficerowie
    polityczni (od kuli w plecy), skąd i dlaczego wzięły się w okresie późniejszym na tyłach Armii Czerwonej oddziały zaporowe NKWD… czy specjalnym ukazie – «О мерах по укреплению дисциплины и порядка в Красной Армии и запрещении самовольного отхода с боевых позиций» или в просторечии «Ни шагу назад!» — приказ № 227 Наркома обороны СССР И. В. Сталина от 28 июля 1942 года.”
    Czy: dlaczego tak szczegółowo prześwietlano sut’by” i okoliczności “trafienia w plen”…?

    “likwidowali bezdomność, bezrobocie, analfabetyzm. ‘ Ajjjjaaajjjj, towarzyszy… 😏
    Bolszewicy likwidują analfabetyzm
    https://www.youtube.com/watch?v=5NWa0lw4z2U

    Odpowiedz
    • 24 grudnia 2019 o 07:47
     Permalink

     Komisci pokonali Finlandie.Len ty o tym nic nieznas bo wam w Polsce fasziscy gumuja mozgy.
     Finlandia po krotkej wojne muszala oddac czesc swojej ziemy.Jezeli by nieboli pokonany,ta by tej zemie nie muszeli oddawac.Jest tak?

     Odpowiedz
    • 24 grudnia 2019 o 08:37
     Permalink

     @krzyk58

     Jakbyś nie zamiatał prawdy pod dywan, jako niewygodnej dla faszyzmu, którego jesteś przecież orędownikiem, choć cichym i opartym na religii, to nie zmienisz faktów historycznych. A one są takie, że pokonanie faszyzmu nastąpiło pod szyldem komunizmu i na podstawie jego ideologii, która przy okazji pokonała systemy feudalne Europy Środkowej prowadząc tam do wprowadzenia różnych odmian socjalizmu, ewentualnie komunizmu.

     Reszta o czym piszesz to już interpretacja i obśmiewanie tamtych idei przez różne prawicowe gremia na usługach kapitału i religii, także w Rosji. Godne politowania, jak ten filmik o likwidowaniu analfabetyzmu. Przyjdzie czas, na satyrę o kapitalizmie i posiadaczach kapitału, tylko muszą się na lewicy urodzić ideowi twórcy, co pokażą ten poziom ich cofnięcia w rozwoju społecznym.

     A co do Putina, to pamiętaj, że on sam nie byłby w stanie zmienić czegokolwiek w postradzieckiej rzeczywistości, gdyby nie zespół ludzi myślących podobnie jak on o postradzieckim rodowodzie, czyli de facto komunistycznym. “Putin” to nie tylko pojedyncza osoba Prezydenta, to jest faktycznie zespół dobrze dogranych patriotów, a ich liczba musi iść w miliony skoro zachód nie może sobie z nimi poradzić. To postradziecki rodowód ich trzyma w kupie i daje paliwo do działania, aby tworzyć tym razem system sprawiedliwości społecznej w gospodarce bardziej wolnorynkowej konkurencyjnej do zachodu z ograniczeniem kultury głupoty i kolonializmu w stylu zachodnim, a zachowaniem własnej tożsamości kulturowej.
     Paka

     Odpowiedz
     • 24 grudnia 2019 o 16:41
      Permalink

      Miecławie do q*vy, nędzy – musicie zdecydować (się) z kim trzymacie z Putinem (Stalinem, nieśmiało i “po cichu”), ili z Leninem, (starą “gwardią leninowską”)
      alias innymi trockistami (kosmopolitycznymi) dzisiaj
      znanymi w Rosji pod nieco inną marką – Либераст – zapadnik.
      Путин заявил, что он опытнее Ленина в государственном строительстве
      https://www.youtube.com/watch?v=K8kk0NDh2FY

      Ps. Komunisty (w Rosji) Grudinin, Płatoszkin, czy stary lis, burżuj komunistyczny -Zjuganow ostatnio
      ‘poszaleli” trochę na punkcie ‘licznosci” – Stalina… 🙂

      Mazowsze – 1992 – Kolęda Bóg się rodzi –
      https://www.youtube.com/watch?v=xlEhlNNJd9A&t=52s
      Redakcji i Obserwatorom (tajnym i jawnym )
      Miłego świątecznego odpoczynku w gronie najbliższych.
      Pieśń o Narodzeniu Pańskim — utwór Franciszka Karpińskiego, popularnie znany jako kolęda “Bóg się rodzi”, nazywana czasem ich królową. Pieśń powstała w Dubiecku nad Sanem. Kolęda, wraz z innymi utworami składającymi się na “Pieśni nabożne”, zabrzmiała po raz pierwszy w 1792 r. w Starym Kościele Farnym w Białymstoku. W tym samym też roku ukazało się jej i innych “Pieśni nabożnych” pierwsze wydanie sporządzone w klasztorze oo. Bazylianów w Supraślu.

     • 24 grudnia 2019 o 20:42
      Permalink

      @krzyk58. 24 grudnia 2019 at 16:41

      No do tej pory jeszcze się nie zorientowałeś, że ja z nikim nie trzymam? Po 90-tym roku jestem ponad tym wszystkim co się dzieje w Polsce i na świecie. Analizuję i komentuję przez pryzmat najwyższego poziomu człowieczeństwa, jaki można było osiągnąć w ludzkiej kulturze. Dlatego walę prosto z mostu między oczy prawdę z tej właśnie perspektywy najwyższych wartości. No i chyba oczywiste, że tymi najwyższymi wartościami nie jest religia katolicka, ani wartości lewicy obyczajowej i burżuazyjnej, ani system kapitalistyczny.

      Ty natomiast, pasujesz jak ulał do tego co mawiał o rodakach Tuwim, czyli jesteś już katolik, ale jeszcze nie chrześcijan. 🙂
      „Już katolicy, ale jeszcze nie chrześcijanie” – Julian Tuwim o rodakach.

      Jak spojrzysz z pewnej perspektywy to nie zobaczysz różnicy między Putinem a Leninem, poza uwarunkowaniami geopolitycznymi. Lenin swego czasu odegrał swoją rolę, aby zlikwidować system feudalny i poprawić los milionów zniewolonych chłopów i robotników, choć jako inteligentny człowiek mógł świadczyć usługi burżuazji i zapewne żyłby sobie dostatnio. Putin mógłby zrobić to samo, czyli dogadać się ze światową oligarchią i oddać im we władanie zasoby. Teraz byśmy wysłuchiwali na jego cześć zachodnie peany a on sam podnoszony byłyby na zachodnich salonach do największych zaszczytów z milionami USD w szwajcarskich bankach. Ale tego nie zrobił, jak prawdziwy czekista. Chcąc ratować Rosję z upadku, po tym jak komunizm się nie sprawdził jako system gospodarczy, bo ludzie, także w Rosji jeszcze do niego ewolucyjnie nie dorośli – musi prowadzić grę zachodnimi metodami. Jak się okazuje ałtajskie ziółka, które pije zamiast herbaty dodają mu młodości i utrzymują rozum na poziomie. Jest więc o wiele trudniejszym przeciwnikiem dla zachodu niż Lenin i Stalin oraz pozostali stetryczali sekretarze dawnego ZSRR.
      Biedni zachodni “partnerzy” nie mogą sobie z nim poradzić. 🙂

      Jednym słowem Lenin miał w historii swoją rolę, a Putin ma obecnie do odegrania swoją rolę w ratowaniu słowiańskiego świata i ludu przed zachodnim imperializmem. Każdy z nich w innych warunkach dbał lub dba o interes Rosji. Szkoda, że u nas rządząca prawica rozminęła się z intelektem (jak to ostatnio stwierdził B. Piętka, co ci już cytowałem) i nie mamy chyba co liczyć na wolność od przymusu uprawiania polityki dyktowanej przez zachód.

      No i pamiętaj – jestem już nie z tego świata. 🙂

     • 25 grudnia 2019 o 11:20
      Permalink

      Niezauważalnie, pomalońku, pocichońku wzniosłeś się (sam przyznajesz – nieskromnie)
      na sam Olimp…upadek z takiej wysokości zwykle bywa bolesny,
      zwłaszcza cierpi psyche i “własne ego” ale co tam …
      z okazji świąt życzę nieustającej formy, cobyś tryskał
      na prawo (?) i lewo (lewy komunista, bolszewik) 🙂
      aż przekroczysz granice kiedy już będzie tylko i straszno i smieszno… jak mawiał Napoleon B. (albo i nie on…)
      “Od wzniosłości do śmieszności jest tylko jeden krok, lecz nie ma powrotu od śmieszności do wzniosłości.”
      No, nie – tak (źle) tobie nie życzę ostrzegam jeno że istnieje taka opcja… 🙂
      “Już katolicy, ale jeszcze nie chrześcijanie” – Julian Tuwim o rodakach.
      Niekoniecznie Tuwim czuł ducha polskiego, słowiańskiego… w temacie, za to dzisiaj hierarchowie KK , acz nie tylko z ducha przynależą bardziej judeochrześcijaństwu niźli opcji czysto katolickiej,
      czy prawowiernej…. Miecławie,
      Co i rusz podsyłam videoroliki z “ru-neta”co byś nie błądził niczym ‘pijane dziecko we mgle”, a ‘to wszystko” co robię
      przynosi skutek wręcz opłakany, czyżby (jednak!) zero refleksji?! 🙂
      Świąteczny akcent… Отава Ё и “Василиса” – “Как в Иерусалиме рано зазвонили”
      https://www.youtube.com/watch?v=Pg1TtJWenTQ
      Paka – Miecławie…. obyśmy nie żyli w ciekawych czasach… to takie moje życzenie świąteczne, dedykowane wsiem obserwatorom sceny politycznej!

      PANOWIE DZISIAJ MODERUJEMY NA BIEŻĄCO – TESTUJEMY NOWY ALGORYTM, PROSZĘ BYĆ OSTROŻNYM W UŻYWANIU SŁÓW KLUCZOWYCH. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

     • 25 grudnia 2019 o 14:59
      Permalink

      @ krzyk58. 25 grudnia 2019 at 11:20

      Tak bardzo się nie różnimy między sobą, tylko trochę inaczej postrzegamy korzenie zła. Póki co życzę ci oświecenia w prawdziwym chrześcijaństwie, skoro nie chcesz wrócić do słowiańskich kosmocentrycznych idei.
      Wybór należy do ciebie, czy być chrześcijaninem, czy tylko katolikiem:
      „Na współczuciu i trosce oparty jest przekaz nauki Chrystusa: gotowość poświęcenia się dla innych, obdarzanie ich szacunkiem, potępienie gromadzenia bogactwa jako celu życia, poszanowanie prawdy i prawdomówności, umiejętność wybaczania nawet wrogom, pacyfizm. Na uznaniu tych zasad jako wytycznych własnego postępowania polega istota ewangelicznego nawrócenia. Cnoty te mają charakter uniwersalny, dlatego poeta mógł z przekąsem ocenić rodaków: „Już katolicy, ale jeszcze nie chrześcijanie” – Julian Tuwim”. Cyt. za: T. Klementewicz, Wojna zatęchłego tradycjonalizmu z rozumem, Trybuna z 23-29. 12. 2019., s. 7.
      https://wolnemedia.net/wojna-zatechlego-tradycjonalizmu-z-rozumem/
      Z prawdziwie chrześcijański i słowiańskim pozdrowieniem, choć co prawda na świątecznym mocnym rauszu – jak zawsze Miecław 🙂

     • 25 grudnia 2019 o 17:39
      Permalink

      “Póki co życzę ci oświecenia w prawdziwym chrześcijaństwie…” Prawdziwe są tylko popierdółki. 🙂
      Dedykuję życzenia świąteczne ze strony “g. maruchy’.
      “W czasach coraz brutalniejszych prześladowań katolików i ich wiary, w których bierze również udział hierarchia samego Kościoła z papieżem Franciszkiem na czele… , gdy ludziom nie wolno jest mówić, że bycie białym jest OK… gdy nauczycieli karze się za to, że stwierdzili, iż to kobieta a nie mężczyzna rodzi dzieci… – nie jest łatwo życzyć swym bliskim i przyjaciołom „Wesołych Świąt”.
      Ne jest łatwo zachować nadzieję, że to smutne (wesołe – moj przyp. ) miasteczko sobie kiedyś pojedzie. Ale, mimo wszystko, nie traćmy wiary.

      Niech ten błogosławiony czas będzie dla Was wytchnieniem od codzienności.
      Amen.
      A pozdrowienie, wystarczy… – słowiańskie. 🙂
      Co do rauszu, też pozwoliłem sobie na kilka kieliszków хреновухи, specyalnie sporządzonej
      na okazję, jeszcze w początkach listopada.

 • 21 grudnia 2019 o 13:45
  Permalink

  Hallo Ludzie, Hallo Redakcjo,

  A kiedy to dokladnie (nowy) wybrany Parlament UE podjal taka wysoce infantylna, pozbawiona sensu ale wysoce obrazliwa i nie do zaakceptowania rezolucje porownujac ZSRR do III rzeszy ? To czysta groteska.

  Mi jest w tej materii nic nie wiadomo, tu nic w mediach o tym nie bylo…w bezposrednich transmisjach”PHOENIX TV” obrad parlamentu UE byly przemowienia bardzo wielu parlamentarzystow UE, poswieconych sytuacji na Malcie, gdyz sledzctwo zamordowanej przed 2-ma laty poprzez wybuch bomby w samochodzie dziennikarki maltezyjskuej, pani Daphne Caruana Galicja rzekomo nie moze znalezc winnych ….to najwyzsze glowy panstwa wynajely ludzi , by te dziennikarke zlikwidowac, bo wytropila wielkie przechyly i machinacje i korupcje oraz organizacje organow panstwowych na zasadach mafii, glowa panstwa sprzedawala maltezyjskie paszporty rozmaitym zbrodniarzom i kobinatorom gospodarczym z calego swiata….a ichni szef i to po takich naciskach spolecznych mowi, ze sie poda do dymisji dopiero w styczniu…tam, na Malte pojechala komisja UE i parlamentarzysci UE, cala uwaga UE od 2 miesiecy koncentruje sie na Malcie….o Rosji czy tam o Zw.Radz. nic sie tu nie mowi, oprocz tego ze Rosja politycznie kroluje i zastapila wujka na Bliskim Wschodzie….no jasne, ze z powodow politycznie motywowanych sportowcom rosyjskim odebrano chwale /honor i pozbawilo ich narodowej flagi…takie swinstwo…

  A tak naprawde to chodzi o marketing dla przemyslu arsenalu wojennego, gdyz tylko w takiej atmosferze nienawisci i strachu sprzedaje sie nowe produkty i wygrywa sie wybory tych ludzi, ktorzy sa sklonni te produkty za pieniadze podatnika wiecznie i wiecznie,.nieprzerwalnie kupowac…..o to tu chodzi…

  Tytul arykulu odzwierciedla prawde i nie jest “przenosnia literacka” i gdyby nie wschodnia kampania militarna Rosji Radzieckiej to nie mozna by bylo pokonac Hitlera, ktory rekoma robotnikow przymusowych i za zrabowane bogactwa podbitych panstw i spalonych w krematoriach ofiar finansowal cala machine wojenna a banki braly od niego te forse i wiele, wiele firm w Europie i Ameryce dorobilo sie wielkich majatkow na tych interesach….
  Chce podkreslic, ze takze Szwedzkie firmy ,.min.znany “dom mebli na wynos” swojej fortuny dorobily sie na interesach z Hitlerem…..

  Przed 2 dniami we francuskiej TV i w “arte” podano, ze do dzis przynajmniej 2 mln czerwonoarmistow, boracych udzial w 2WS uwaza sie za zaginionych tj.nie wiadomo czy zyja czy umarli….jest sobie co pomyslec… podobno takze 1 mln zolnierzy Wehrmacht uwaza sie za zaginionych…jakie sa to liczby, jakie to rozmiary miala 2WS z szalejaca na wschodzie Japonia, sprzymiezona z Niemcami, takze Turcja, Rumunia,Wegry “szly “razem z Hitlerem i poszly by dalej , gdyby sie Rosja Radziecka nie wlaczyla…
  W glowie sie nie miesci, jak mozna wywracac “kota ogonem” / “zawracanie kijem Wisly ” / , kto to robi ?
  Tu sie otwarcie mowi, ze bez Rosji jako pomostu to Chiny wszystkich polkna…

  Te koncerny arsenalu wojennego nie maja zadnych hamulcow, by zwiekszyc swoje dochody…… Taki cuchnacy padlina marketing stosuja na lewo i na prawo i to bez zadnej zenady…rozpowszechnianie pogardy to szykowanie nowej wojny…
  ***********
  Chwala poleglym i zaginionym na polu walki z niemiecka hydra faszyzmu i zaglady ludzkosci radzieckim i polskim zolnierzom i wszyskim innym ktorzy przelali krew w tej walce ……

  Odpowiedz
 • 21 grudnia 2019 o 20:22
  Permalink

  Święte słowa wersal się skończył zaczął się Stalingrad

  Odpowiedz
 • 21 grudnia 2019 o 20:37
  Permalink

  Sprawa jest prosta jak mechanika cepa lub krzywizna jaja kurzego… zachód kłamie, bo chce zmusić Rosję do uległości. Dobrze Władimir Putin mówił o podludziach – Słowianach… zapomnieliśmy o tym? Zapomnieliśmy o kominach krematoriów?

  Odpowiedz
 • 22 grudnia 2019 o 03:04
  Permalink

  Bez wyzwolenia Polski przez Armię Czerwoną i walczącą u jej boku I i II Armią LWP rusofoby nie miałyby szans na urodziny a więc na kolana przed tymi, którym zawdzięczacie życie.
  Лев Лещенко- День Победы!!!
  https://www.youtube.com/watch?v=D4FP4zARpUc

  Odpowiedz
  • 22 grudnia 2019 o 13:17
   Permalink

   “Oczywiście, normalizacji współczesnych stosunków Polski z Rosją nie przeprowadzi się też bynajmniej powtarzając jak lubi się Rosjan i jak się jest wdzięcznym Armii Czerwonej za wyzwolenie. Co więcej, pragmatyczni Rosjanie wcale tego nie oczekują, doskonale rozumiejąc, że prawdziwe porozumienie będzie skuteczne TYLKO wtedy, gdy po obu stronach będzie oddawać prawdziwe nastawienie, a nawet emocje większej części społeczeństw.”
   Oczywiście normalnych stosunków polsko-rosyjskich (radzieckich), nie ma
   po 89′, ale NIGDY nie było TEŻ w PRLu… 🙂

   Odpowiedz
 • 24 grudnia 2019 o 18:55
  Permalink

  Sama Rosja (Rosjanie, pod wodzą Ruskich) zdecydować muszą jakie pryncypia
  mają znaczenie
  czy:
  “potwornie’ obżydliwie bogaty pantenon chwały “swiatych 90′” (JelcynCentr) w Jekaterinburgu, popiersia Sołżenicyna, Sacharowa itd.
  Czy powrót w proszłoje, systematycznie opluwany, a mimo to cieszący się zaufaniem zwykłych Rosjan.
  Na kogo mógł liczyć Stalin?
  Na kogo może liczyć WWP?

  Odpowiedz
 • 26 grudnia 2019 o 08:59
  Permalink

  Wszystkim życzę wszystkiego najlepszego z okazji Świąt .
  Tekst Autora wstrząsająco (!) dobry mocny !

  Podsumowaniem społeczno – ekonomicznym , idealnym , jest cytat cytatu z Miecława .

  ku przypomnieniu wszystkim:
  „ Co robili faszyści w Europie? Budowali komory gazowe i krematoria, by na skalę przemysłową pozbyć się w nich podludzi, którzy nie byli już przydatni rasie panów. Zamykali szkoły na terenach okupowanych, bo edukacja niewolnikom nie była potrzebna. Chronili jednak świętą własność prywatną. Pod rządami faszystów prywatne koncerny przemysłowe i obszarnicy pomnażali swoje fortuny dzięki dostępowi do niewolniczej siły roboczej z podbitych krajów.
  A co takiego zrobili straszliwi komuniści po rozgromieniu faszystów? Zlikwidowali bezdomność, bezrobocie, analfabetyzm. Robotnik i chłop z niewolnika kapitalisty i obszarnika otrzymał wykształcenie, by mógł stać się pełnoprawnym obywatelem wyzwolonego kraju. Dlatego zamiast komór gazowych komuniści budowli szkoły i szpitale – dostępne dla wszystkich obywateli, a nawet Pałac Kultury.
  Bezrolni chłopi dostali ziemię. Kraj, przed wojną rolniczy, został uprzemysłowiony. Pierwszy raz w historii dzieci robotników i chłopów poszły masowo na bezpłatne studia.” (…)
  „To komuniści uratowali świat od faszyzmu, i to komunistom Polacy, (…) zawdzięczają to, że w ogóle mogli się narodzić. W tej sytuacji stawianie znaku równości między komunizmem i faszyzmem jest, co najmniej, niezręczne. (…)
  Fakt, komuniści nie uszanowali świętej własności prywatnej. Dla prawicy nacjonalizacja tego, co zostało z przedwojennego, cherlawego przemysłu i parcelacja majtków ziemskich to większa zbrodnia niż wymordowanie kilkudziesięciu milionów podludzi. Tej zbrodni potomkowie przedwojennych bankierów, fabrykantów i obszarników nigdy nam nie wybaczą. Dlatego twierdzą, że komunizm był gorszy od faszyzmu, bo choć nie zgładził przedstawicieli klas wywłaszczonych, zapewnił im pracę a dzieciom wykształcenie, to odebrał im niewolników i przywileje. Ci nadludzie zostali nagle sprowadzeni do roli zwykłych obywateli, stracili to, czego nie odebrał im faszyzm, szanujący świętą własność prywatną. Faszyzm był i jest totalitarną formą zarządzania kapitalizmem w kryzysie. Ma przede wszystkim chronić władzę i własność kapitalistów przed rewolucją socjalistyczną. Dlatego właśnie atakuje przede wszystkim partie lewicowe i związki zawodowe.” (…)

  Odpowiedz
 • 26 grudnia 2019 o 09:10
  Permalink

  W cytowanym cytacie zmieniłbym tylko frazę końcową “To komuniści uratowali świat od faszyzmu, i to komunistom Polacy, (…) zawdzięczają to, że w ogóle mogli się narodzić. W tej sytuacji stawianie znaku równości między komunizmem i faszyzmem jest, co najmniej, niezręczne. (…)

  NIEZRĘCZNE – zupełnie nie pasuje do faktów i kontekstu . Jest rażącym błędem pojęciowym . Ja napisałbym ZBRODNICZO GŁUPIE !!!

  Niestety , tę zbrodniczą głupotę lansuje zwycięska mniejszość postsolidarusza po 1989r i dlatego tekst Autora jest tak uczciwy i ważny .

  Odpowiedz
 • 26 grudnia 2019 o 09:38
  Permalink

  Na kanwie znakomitego tekstu Krakauera , chciałbym uświadomić piszącym na blogu jak jesteśmy manipulowani i zmieniani na dwóch tylko przykładach .
  Jeden polityczny , a jakże – chodzi o słowo “podmiana , podmieniony” . Teraz wygasła na szczęście paranoja smoleńska , ale jak zwróciłem uwagę WSZYSTKIE praktycznie media używały słowa “podmieniony” ws. znajdowania fragmentów obcej TKANKI w trumnach .

  “Podmieniony” sugeruje celowe , wredne wręcz działanie . Ergo , jakiś KACAP ( jak szpieg z krainy deszczowców ) chyłkiem , nocą PODMIENIAŁ fragmenty ciał w naszych ŚWIĘTYCH trumnach !
  Proste , wymowne i oskarżające ( bezpodstawnie ) .

  A to była w większości KASZANKA ciał , płynów ustrojowych itp. okropieństw . Wydzielenie DNA poszcz. zwłok było NIEMOŻLIWOŚCIĄ !

  Ale jednak KACAP podmieniał …. bo nikt w mediach NIE ŚMIAŁ powiedzieć czym był ten miks mięcha , kału , krwi , nafty lotniczej itp.

  Po katastrofie w Kabatach , jak mówił Dziewulski , jeszcze PÓŁ roku później znajdowano po krzakach fragmenty tkanek . Ale co tam – PODMIENIALI ! Tak robi się propagandę nawet SEMANTYCZNIE .

  Drugie spostrzeżenie to przysłówki ŻE i IŻ . Bez konotacji politycznej . Zwróćcie W. Szanowni Państwo uwagę , że proste w artykulacji ŻE niemal zanikło . Teraz wszyscy IŻUJĄ , mimo , że to BŁĄD językowy , dopuszczalny tylko w zdaniu złożonym , aby uniknąć powtórzeń słówka ŻE , poza tym IŻ jest trudne artykulacyjnie . Trzeba pracować przeponą “od dna ” . Poczciwe ŻE jest proste i łatwe w artykulacji ( wydobyciu ) . Nawet mając dwie laski na brzuchu można je wydobyć . Z IŻ już tak nie pójdzie i jest błędem . Mimo to wszyscy IŻUJĄ .
  Ot , taka obserwacja .

  Odpowiedz
  • 26 grudnia 2019 o 18:52
   Permalink

   @fly.
   Ano święta prawda. Napisałeś jak jest, ale niestety lud tego sobie jakoś nie uświadamia, a szkoda, czeka go więc los niewolnika i prekariusza u zachodnich i swoich nowych panów.

   Ja dodam od siebie inny przykład. Klika lat temu kler narzucił w Kościołach modlitwy za “przeklętych”, a lud na polecenie kleru się za nich modli i myśli, że robi dobrze. Podczas gdy faktycznie lud powinien modlić się za komunistów, socjalistów i ludowców, którzy uwolnili ten lud od faszyzmu i feudalizmu. To od nich lud dostał ziemię z reformy rolnej; to od nich lud dostał fabryki i bezpieczeństwo zatrudnienia oraz wszelkie prawa pracownicze, które obecnie utracił po części; to od nich lud dostał elektryfikację i likwidację analfabetyzmu; to od nich lud dostał darmową służbę zdrowia, opiekę socjalną i emerytury; to od nich lud dostał możliwość darmowego kształcenia swoich dzieci, nawet z preferencją za pochodzenie, bo był taki czas i chłop ze wsi nie musiał już się martwić, że jego dzieci zostaną parobkami, jak w II RP, gdy z reguły kawałka marnej ziemi nie mógł przekazać wszystkim dzieciom, a nie stać go było na ich wykształcenie.
   Czy lud się modli za to zbawienie na ziemi, tej polskiej ziemi i postęp cywilizacyjny? Czy kler odprawi mszę zamawianą za tych dobrodziejów ludu? O czym to świadczy?

   Odpowiedz
 • 29 grudnia 2019 o 18:01
  Permalink

  Miecławie , masz 200 % racji . Ostatnio czytałem o wstecznictwie NASZYCH polityków w zaborze austriackim.
  Tam była największa bieda , analfabetyzm , pijaństwo , najgorsze choroby . Opis GOLICJI I GŁODOMERII jak je nazywano w końcu XIX w. jest HORROREM I KOSZMAREM !
  Było to DZIĘKI działalności POLSKICH polityków ( np. stanczyków) i oczywiście Krk . Ludzie ci torpedowali wszelkie reformy , zwalczali szkolnictwo dla ludu . K…a !
  Toczyły się BOJE w jakimś tam ichnim parlamencie ( jak zwał tak zwał ) o ZMNIEJSZENIE ilości godzin szklonych , gorsze (!) kształcenie nauczycieli ludowych itp. W innych zaborach było znacznie lepiej !
  Lepiej , bo nie rządził polski żywioł . To straszne !
  Program tych BYDLAKÓW był taki jak Hitlera dla Polaków po 1939 r. Liczyć do 100 . Znać znaki drogowe, aby Niemcy nas nie rozmaślali na drogach . W Galicji samochodów wtedy nie było , za to dodawali jeszcze znajomość pacierza i pieśni religijnych jako pensum . Hitler pewno na to nie nastawał .
  Z innej beczki :
  Jak prawica , czy tylko postsolidaruchy zryły mózgi tubylców , świadczy fakt RYKU po słowach Putina .
  Fakt , że słowa Lipskiego nie były oficjalną wykładnią rządu II RP , ale w końcowym okresie kokietowaliśmy III Rzeszę . Już po odkryciu maski przez Hitlera .
  Np. Szef Policji Państwowej Kordian Zamorski był zapraszany na parteitagi do Norymbergi , co było uważane za wyróżnienie ! Sic !
  II RP była , niestety , biedną , półfaszystowską dyktaturą wyniesioną kłamliwie na wyżyny przez naszych reakcyjnych polityków . Ówcześnie i obecnie .

  Obłęd zapanował taki , że ZSRR szmatławi politycy polscy odmawiają statusu ….ALIANTA co jest przeczeniem faktom i wyrazem obłędu totalnego ( to po ost. słowach Czarzastego ). Również awantura zapoczątkowana przez uchwałę PE ws. rzekomego sprawstwa II WŚ przez pakt Rib.-Moł. jest kłamstwem mającym na celu zrzucenie z siebie odpowiedzialności , gdyż początkiem był pakt monachijski z 1938 r. , oddający Czechosłowację i dający Hitlerowi masę sprzętu wojennego z Czech .
  Nie chcą pamiętać co powiedział Churchill po Monachium ” Wybraliście hańbę aby nie mieć wojny , będziecie mieli i hańbę i wojnę”

  Wylew szamba mózgowego “patriotów” jest tak straszny , że od dawna obraża art. kodeksu karnego ws. wzniecania nienawiści do Rosji . To jest karalne ! Tylko kto ma karać ?

  Przypomnę głos śp. Kornela Morawieckiego parę m-cy przed śmiercią . On , gość uchodzący za “odjechanego” wzywał do poprawy stosunków z Rosją . Co się wtedy zadziało ! Dżizas ! Wycie na gościa z prawicy MIMO , że był sam prawicowy i w dodatku ojcem premiera .
  I wyje pokolenie młodsze – Duda , młody Morawiecki itp. To jakiś koszmarny horror !
  Obawiam się Miecławie , że LATA miną nim to się uspokoi . W końcu Hitler zrobił fanatyków z narodu znacznie mądrzejszego . Smutno pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • 29 grudnia 2019 o 21:04
   Permalink

   @fly. Ja ze swej strony dobawię do kompletu też znane powiedzenie, na pewno
   miałeś (nie)przyjemność słyszeć brzmi ono ” nie żałuj dziada, bo gdy dziad odżyje to cię torbą zabije”. No i trudno tej mądrości (życiowej) zaprzeczyć…
   a ową sentęcję przeczytałem kiedyś na blogu naszej OP – poetki, ale to tylko uwaga na marginesie… 🙂 posłowicę znałem duużo wczesniej, sens słów jest oczywisty i zwykle ma “przełożenie w naszym życiu codziennym”

   Piszesz że -” ale w końcowym okresie kokietowaliśmy III Rzeszę ” NU i CZTO? TYLKO KOKIETOWALIŚMY… To ja dopowiem Tobie że ZSRR “jeszcze długo” po napaści Hyclera na II RP ( jeszcze w ‘owym czerwcu”
   słał nafte i materiały pędne” (wiesz jakie to miało znaczenie..) , dla zwycięskiej, Tysiącletniej III Rzeszy. O wspólnej paradzie pobiedzicieli
   w Brześciu n/Bugiem (na trupie Polski) na pewno słyszałeś, ze strony radzieckiej defiladę
   przyjmował kombryg Kriwoszein, nb. ‘wiadomego pochodzenia” a z drugiej
   Guderian, o wspólnych konferencjach Gestapo i NKWD w Zakopanem – słyszał?!

   Na pewno ‘po tej” wypowiedzi WWP będziemy z Ruskimi licytować na to
   czyja racja jest najbardziej – filosemicka, okładając się wzajemnie ile wlezie pałką – antysemitnika, ku uciesze tego kogoś – trzeciego….”ktoś” trzeci będzie miał niezły ubaw…na pewno znasz takie powiedzenie “gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta”. Rozpisałem się.. mógłbyś mi przypomnieć kto
   TUTAJ jest tym trzecim? Co to będzie wygartywał naszymi sławiańskimi rękoma, kasztany (kartofle) z ogniska? Takij wopros… wiem że jesteś kumaty i na pewno oświecisz wiedzą – zagubionego (politycznie).
   Ja ze swej strony podrzucę do poczytania (być może przeczyta @Kamczatka zwłaszcza że jest “tam” wątek rosyjski (radziecki), no nie nie będę sięgał aż do czasów działalności Czarnej Sotni – https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BD%D1%86%D1%8B wystarczy że pozostanę w “ramkach
   komunistycznych” ( ‘co, nieco” już było w videoroliku z doc. Kosseckim)
   Do rzeczy, niech przemówi śp. już A. Zambrowski, syn – https://pl.wikipedia.org/wiki/Roman_Zambrowski Motto: “Rzekł ktoś mądrze kiedyś w rządzie o piątej kolumnie, lecz Polacy w Żydów ślipią, bo jak zwykle durnie” – pisał ubecki wierszokleta ( wedle Antoniego- moj p.) w marcu 1968 roku. O tym jak było z tą syjonistyczną V-tą kolumną opowiedział w swych wspomnieniach tow. Piotr Kostikow – w swoim czasie szef sektora polskiego w wydziale zagranicznym KC KPZR. Temat: “Ten Żyd kogo Partia wskaże (rzecz o początkach kariery tow. gen. LWP Wojciecha Jaruzelskiego)
   http://www.bibula.com/?p=19301

   Reasumując: Jeśli będziemy kijami (bejsbolami) nap*lać po szambie, to skutek będzie taki że “pójdzie smród od nas ” (Polaków i Ruskich) , demokratycznie, obopólnie, ku uciesze i radości “tego TRZECIEGO”.

   TY poniał?!!

   Amen!

   Odpowiedz
  • 1 stycznia 2020 o 05:02
   Permalink

   Jak piszesz oby ta glupota Polakow minela ale obawiam sie,ze nie ma czasu i rezultacie obudzimy sie pod ciezkim butem.

   Odpowiedz
 • 29 grudnia 2019 o 18:25
  Permalink

  Miecławie , jako sceptyk a nawet szlachetny (!) cynik za jakiego się uważam obserwując polską obecną nędzę moralną i intelektualną mogę tylko zacytować stosowne przysłowia :
  1 . angielskie – ” nie ma takiego dobrego uczynku , który pozostałby bez kary ”
  2. polskie, ludowe -“zrób komu dobrze , da ci po ziobrze ”
  Oba dot. polskiego obecnego stosunku do ZSRR ( ci durnie mówią ZSRS ) i PRL .

  Odpowiedz
 • 31 grudnia 2019 o 09:27
  Permalink

  ZSRR nikogo nie wyzwolił, to co zrobi to była próba podboju całej Europy, mówię wam ruskie osrane onuce. Celem Stalina nie było wyzwolenie ale zajęcie całej Europy. Udało mu sie ststy tlko do łaby. W Polsce zainstalował ponury system tysiące niewinnych ludzi zostało zamordowanych pojeby ruskie z KGB bo przeszkadzali we wprowadzeniu komunizmu. Ja osobiscie 100000 rzy wolałabym mieszkac w tamtych czasch w III Rzeszy niż z ZSRR,
  Agenturo ruska – kiedy ktos wreszcie pierdolniw bombe na te wasze dzikiw=e azjatyckie łby. Skbbbbb, pojebt, oszczymury, bandyci i mordercy, macie za guru pospolitego pandytę bbbb, który z nazwiska dla Francuzów jest zwykła bbbb.

  Odpowiedz
 • 31 grudnia 2019 o 15:46
  Permalink

  ZSRR wykończył miliony ludzi, miliony Rosjan, Ukraińców, Polaków, Żydów itd. Jak mozna bredzić, że uratował kogoś kiedy własnie zamordował. W sposób zaplanowany, metodyczny… Ot was pojany ZSRR

  Odpowiedz
  • 1 stycznia 2020 o 04:57
   Permalink

   Nauka historii w szkole bazuje nie na naszej hitorii wiec mozgi sa troche sprane.

   Odpowiedz
 • 31 grudnia 2019 o 17:23
  Permalink

  Nie umniejszajmy zaslug i miejmy respekt dla historii.
  Wejdzmy na youtube.com i poszukajmy klipu ‘Military parade on May 1, 1941 in Moscow’.

  Wieczna chwala Bohaterom! Hanba tym co falszuja historie.

  Odpowiedz
 • 1 stycznia 2020 o 04:52
  Permalink

  Z Rosja zawsze mielismy na pienku,wojny,najazdy,chec powiekszenia terytorium,poswiecili wiele w czasie ostatniej wojny to byla tragedia dla nich i dla nas a jeszcze wieksza po wojnie.Mnie interesuje dlaczego nikt nawet Rosja nie mowi dlaczego wojna byla i dlaczego chcieli nas zniszczyc,przeciez to nie byl zwykly Rosjanin idacy na smierc,za nim stali i rozkazywali bolszewicy i o tym sie nie mowi i o tym kto zlikwidowal prawie cala nasza inteligencje i przyslal nam pseudo rzadzacych Polakow.Panie Putin troche prawdy bo Polska nie jest wcale taka zla dla was,na Ukrainie dzieje sie podobnie ale ten kraik nie bedzie istnial,teraz chodzi o nas.

  Odpowiedz
  • 1 stycznia 2020 o 13:05
   Permalink

   W dużym uproszczeniu, rzecz się ma następująco:
   1) Z reguły z Rosją mieliśmy na pieńku przez okupanta religijnego pragnącego rozszerzyć swe wpływy na wschód i chcącego naszym rękami pokonać swojego konkurenta, tj. prawosławie. Nie wspominając już o interesach ówczesnych zachodnich monarchii pragnących opanować Rosję.
   2) Plany likwidacji Słowian i skolonizowana wschodu przez Niemców rozpoczęły się od wprowadzenia w Polsce katolicyzmu i ówczesnej niemieckiej kolonizacji, czyli od 1000 lat Niemiec marzył od podbiciu Wschodu i to realizował przy pomocy religii katolickiej oraz zbrojnie i ekonomicznie poprzez faktyczną kolonizacje i narzucanie swojego prawa. (tzw. lokowanie wsi i miast na prawie niemieckim, mówi ci coś?). No ale to jest historii dalsza. Te bliższe plany to oczywiście zabory i XIX wiek. Wybuch II wojny światowej był przesądzony już po Wersalu, to była tylko kwestia czasu i konieczności skierowania agresora na pokonanie komunizmu w ZSRR, który zagrażał jako idea światowej oligarchii zachodniej, ich koloniom i oczywiście Watykanowi, stąd poparcie papieża dla planów Hitlera. Papież ocenił agresję na Polskę i ZSRR jako “sprawiedliwy podział zasobów” (podaję z pamięci, ale to była wypowiedź w tym stylu), czyli usprawiedliwiał faszyzm i niemiecki nazizm oraz ich cele.

   A co do bezpośrednich przyczyn, masz tu klika świetnych opracowań do analizy. Po ich przeczytaniu ze zrozumieniem postawa Putina nie będzie już tak razić.
   http://www.mysl-polska.pl/2138
   http://www.mysl-polska.pl/2139
   http://www.mysl-polska.pl/2136
   http://www.mysl-polska.pl/2140

   Odpowiedz
  • 1 stycznia 2020 o 13:27
   Permalink

   A i jeszcze dwa ważne fakty!
   Zapewne elity II RP o tym nie wiedziały, ale zanim zaczęły się na dobre przygrywki do wojny, zanim doszło do Monachium to już były plany ataku na Polskę.
   Cyt. ze źródła:
   “Na procesie norymberskim zostało ujawnione, że 5 listopada 1937 roku, po południu, Adolf Hitler powiadomił swych generałów, iż powziął nieodwołalną decyzję rozpoczęcia wojny najdalej w 1939/1940 roku i to od ataku na Polskę.” Źródło: H. Lehr, E. Osmańczyk, Polacy spod znaku Rodła, Wyd. MON, Warszawa 1972, s. 12.

   A co do likwidacji polskiej inteligencji to fakty są też takie, że większość zabili Niemcy, no ale się o tym zapomina, bowiem nadszedł czas relatywizacji faszyzmu i nazizmu w obecnej polityce histerycznej, w określonym interesie zachodniego imperializmu. Oto fakty skopiowane z sieci:
   “Agresja niemiecka na Polskę była zaplanowaną eksterminacją narodu polskiego, co potwierdza istnienie Sonderfahndungsbuch Polen//Księgi z listą Polaków poszukiwanych listem gończym, przeznaczonych do likwidacji. Pierwsze wydanie tej książki miało miejsce już w !!! maju 1939 roku. Znajdowało się na tej liście 61 tys. Polaków przeznaczonych do likwidacji, a byli to przede wszystkim ludzie szczególnie wartościowi, polskie elity intelektualne. Lista została sporządzona dzięki różnym pracom agenturalnym, folksdojczom, donosicielom, placówkom dyplomatycznym, itd.
   „Po wybuchu wojny listy proskrypcyjne były na bieżąco uzupełniane. Drugie wydanie z roku 1940 zredagowane w wersji dwujęzycznej niemiecko-polskiej zostało opublikowane w Krakowie po zakończeniu akcji eliminacji polskiej inteligencji Außerordentliche Befriedungsaktion” (cyt. wiki)
   Rosjanie takiej listy nie mieli. Jak wiemy jednak istniała pewna współpraca między służbami SS/Gestapo i NKWD. Jedno z takich wspólnych spotkań miało miejsce w Zakopanem.
   Książkę tę można pobrać gratis ze Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, jako pdf, download po lewej stronie, pod tym linkiem.
   http://www.sbc.org.pl/dlibra/docmetadata?id=24330

   Generalny Plan Wschodni – http://pl.wikipedia.org/wiki/Generalny_Plan_Wschodni
   Liczba Polaków wysiedlonych oraz wyrugowanych z rodzinnych miejscowości przez Niemców w latach 1939-1944[60] – https://pl.wikipedia.org/wiki/Wysiedlenia_Polak%C3%B3w_podczas_II_wojny_%C5%9Bwiatowej_dokonane_przez_Niemc%C3%B3w

   Prof. Wojciech Materski – w publikacji wydanej przez IPN „Polska 1939-1945. Straty osobowe i ofiary represji pod dwiema okupacjami”, IPN Warszawa 2009, s. 201 – pisze „Generalnie represje okupanta niemieckiego miały podłoże narodowościowe, a sowieckiego – klasowe. Obu łączyło świadome niszczenie polskiej inteligencji – w Generalnym Gubernatorstwie głównie cywilnej (akcja AB), na anektowanych terenach wschodnich – głównie wojskowej (zbrodnia katyńska). Zasadnicza różnica sprowadza się do tego, że pod okupacją na Wschodzie nie było eksterminacji wymierzonej przeciwko całym kategoriom narodowościowym społeczeństwa II Rzeczypospolitej (Żydzi, Cyganie), nie było zadawania śmierci na skalę masową metodami przemysłowymi (obozy zagłady). Stąd bierze się kolosalna różnica w bilansie strat ludzkich, sięgających pod okupacją sowiecką 150 tyś., a pod okupacją niemiecką idącą w miliony”.

   Celem Sowietów było wyzwolenie proletariatu robotniczego i rolnego z niewolniczej feudalnej zależności od burżuazji, szlachty i Kościoła, a nie eksterminacja całego narodu, jak to było w planach faszystów, a to jest zasadnicza różnica, wystarczy zmienić perspektywę, a dla 80% polskiego społeczeństwa, jak się okazuje było to wyzwolenie i od faszyzmu i od feudalizmu, dzięki “niestety” bolszewikom.

   Instytut Pamięci Narodowej oszacował w 2009 roku liczbę osób, które były represjonowane przez reżim stalinowski na 1,8 mln. Z tego 150 tys. osób miało stracić życie. Większość tych ofiar było osobami represjonowanymi w latach 1939-1941, wtedy to represje miały objąć ok. 1,6 mln osób. Pozostałe 200 tys. to osoby represjonowane od 1944 do 1952.
   Polecam wywiad z przedstawicielem IPN Łukaszem Kamińskim Rzeczpospolita 19/20.09.2009 r.

   Sowieci nie podejmowali się planowej eksterminacji całych narodowości a skala ofiar była spowodowana bardziej warunkami życia będącymi konsekwencją represji (wyjątek zrobiono dla polskich elit, ale Niemcy zrobili to samo – vide akcja A-B {zob. http://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_AB} i Intelligenzaktion {zob. http://pl.wikipedia.org/wiki/Intelligenzaktion}, w których zamordowano, jak się szacuje ok. 100 tyś. Polskiej inteligencji).

   Zbrodnia w Piaśnicy [Enigma] – Ludobójstwo inteligencji na Pomorzu z 1939 roku https://www.youtube.com/watch?time_continue=92&v=77SbgoEI_2A
   https://vod.pl/programy-onetu/reportaze-onetu-pomorski-katyn-online-za-darmo/qcyqq0k
   Zabito 14 tyś. polskiej inteligencji. Nazwano to drugim Katyniem, ale to był pierwszy bo wcześniejszy. Ludzi grzebano żywcem.

   Łączne straty śmiertelne ludności polskiej pod okupacją niemiecką oblicza się obecnie na ok. 2 770 000. Liczbę tę należy traktować orientacyjnie, gdyż dla samej Warszawy historycy mają problem z ustaleniem liczby ofiar bezpowrotnych.
   Do tych strat należy doliczyć ponad 100 tys. Polaków pomordowanych w latach 1942-1945 przez nacjonalistów ukraińskich (w tym na samym Wołyniu ok. 60 tys. osób).
   Z kolei po weryfikacji m.in. badań dotyczących ofiar obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau uważa się, że liczba Żydów i Polaków żydowskiego pochodzenia, obywateli II Rzeczypospolitej, zamordowanych przez Niemców sięga 2,7- 2,9 mln osób (w tym w obozach śmierci 1 860 000 osób; w samych Ponarach zginęły 72 142 osoby). Sądzić zatem można, że z rąk Niemców zginęło ok. 5 470 000-5 670 000 Polaków i Żydów – obywateli polskich. http://niniwa22.cba.pl/polska_1939_1945.htm

   Rusofobii nie mogą uwierzyć w te dane, bo to burzy ich przesądy.

   A i jeszcze jeden cytat z mądrego opracowania:
   “W swym przemówieniu Hitler wyraźnie sformułował cele polityczne planowanej przez siebie wojny, które zawarł w następujących słowach: „ Polska zostanie wyludniona i zasiedlona Niemcami”. W aktach procesu norymberskiego znalazły się dwa protokoły zawierające to przemówienie, które oznaczone są numerami L-03 i 1014-PS.
   Musimy mieć jednak świadomość, że już w latach dwudziestych XX w. gen. von Seeckt sformułował tezę, że „istnienie Polski jest nie do zniesienia, nie do pogodzenia z warunkami życia Niemiec”. Ta teza, jak również wcześniejsza doktryna polityczna Bismarcka, dotycząca postępowania wobec Polaków stały się jednym w wiodących kierunków politycznych Niemiec. O tym jak głęboko te tezy tkwiły w głowach Niemców w czasie istnienia III Rzeszy świadczą słowa Heinricha Himmlera, który tłumaczył generałom sens krwawego i brutalnego zdławienia powstania warszawskiego:
   „Warszawa – stolica, głowa, intelekt tego byłego narodu Polaków, liczącego 16-17 milionów, zostanie zlikwidowana bez reszty; narodu, który od 700 lat blokuje nam wschód, który od czasu bitwy pod Grunwaldem raz po raz zagradza nam drogę” (mowa do dowódców okręgów wojskowych wygłoszona w Jägerhöhe-Węgorzewo 21.09.1944 r.).
   Dlatego fundamentem niemieckiej polityki wobec Polski i Polaków od początku wojny stała się zgodnie z wolą Hitlera „fizyczna likwidacja wszystkich tych polskich elementów, które w przeszłości występowały w jakiś kierowniczy sposób po stronie polskiej, a w przyszłości mogą być nosicielami polskiego oporu” (notatka dra Rudolfa Oebsger-Rödera, dowódcy grupy operacyjnej policji bezpieczeństwa w Bydgoszczy z października 1939 r.).
   Ta złowroga koncepcja „fizycznej likwidacji” polskich warstw kierowniczych została wyrażona przez Hitlera jeszcze w czasie trwania kampanii wrześniowej, dokładnie, wg notatki jaka sporządził gen. Lahousen podczas odprawy wyższych dowódców u Hitlera w dniu 12.09. 1939 r. (dok. norymberski Nr- 3047).
   O losie jaki czeka Polaków bez ogródek do swoich pracowników powiedział Hans Frank. Wyraził to w dniu 3.10.1940 r. następująco: „Polacy staną się niewolnikami Wielkiego Niemieckiego Imperium Światowego”. W swoim dzienniku, pod datą 30 maja 1940 r. Hans Frank zapisał: „Te warstwy kierownicze w Polsce, które już stwierdziliśmy, należy zlikwidować, te zaś, co znowu narosną, musimy znów wyszukać i w odpowiednim czasie usunąć”.
   Podobną w treści notatkę znajdujemy w zapiskach Martina Bormana. Pisał o: „Należy bezwzględnie baczyć, by nie było żadnych „polskich panów”, a gdzie tacy istnieją, należy, jakkolwiek brzmi to twardo, ich wymordować (…) Raz jeszcze Führer uważał za konieczne podkreślić, że dla Polaków może być tylko jeden pan, a jest nim Niemiec. Dlatego należy wymordować wszystkich przedstawicieli polskiej inteligencji” (notatka M. Bormana z dnia 2.10.1940 r- dok. norymberski nr 172). W październiku 1939 r. Hitler stanowczo nakazał Wilhelmowi Keitlowi, szefowi Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu, iż „należy uniemożliwić polskiej inteligencji pełnienia pozycji kierowniczej”. Chodziło oczywiście o kierowniczą rolę wobec narodu polskiego.
   Niemieccy zbrodniarze czuli się bezkarni w swoich działaniach, bowiem już 4 października 1940 roku wszyscy sprawcy zbrodni już popełnionych i, co interesujące, przyszłych zbrodni, zostali przez Hitlera objęci amnestią. Wyposażeni w poczucie bezkarności oraz dyrektywy płynące z najwyższych szczebli władzy, Niemcy bez żadnych moralnych zahamowań przystąpili do „politycznego oczyszczania terenu”. Nosiły te akcje różne nazwy: Intelligenzaktion, które przeprowadzały bojówki Selbstschutzu na Pomorzu, „Akcja A-B”, Ausserordentliche Befriedungsaktion zainicjowana przez Hansa Franka, czy też, jako jedna z pierwszych, Sonderaktion Krakau, która objęła luminarzy krakowskiej nauki.”
   ŹRÓDŁO: Ireneusz T. Lisiak, Myśl Polska, nr 43-44 (20-27.10.2019)
   http://www.mysl-polska.pl/2077

   Mam nadzieję, że to cię oświeci, bo niestety u nas nie uczy się historii na prawdziwych źródłach. U nas uczy się historii wg. “jaśnie pańskiej” wizji, zmanipulowanej i dostosowanej do ich potrzeb panowania nad prawdziwymi Polakami.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.