Znakomite przemówienie prof. Marka Belki w Sejmie!

W związku z przedstawieniem sprawozdania z działalności banku centralnego w 2014 r. w Sejmie [dostępnym w PDF na stronie Kancelarii Sejmu RP tutaj], w Sejmie przemawiał pan prof. Marek Belka – Prezes Narodowego Banku Polskiego. Przemówienie można obejrzeć na filmie zamieszczonym pod tekstem.

Zgodnie z informacją dostępną na stronach Kancelarii Sejmu RP „Sprawozdanie opisuje realizację przez NBP ustawowych zadań w zakresie: polityki pieniężnej, stabilności systemu finansowego, działalności emisyjnej, zarządzania rezerwami dewizowymi, działalności dewizowej, działań na rzecz systemu płatniczego, obsługi Skarbu Państwa, działalności analityczno-badawczej, statystycznej oraz edukacyjnej i informacyjnej, a także współpracy międzynarodowej. W 2014 r. NBP realizował politykę pieniężną dążąc do utrzymania stabilności cen. Polityka pieniężna była równocześnie prowadzona w taki sposób, aby ograniczyć ryzyko zaburzenia równowagi w gospodarce oraz sprzyjać stabilności sektora finansowego. Rada Polityki Pieniężnej utrzymywała w I połowie 2014 r. stopy procentowe na niezmienionym poziomie, a w II półroczu obniżyła je o 0,5 pkt proc. do 2,0 proc. W 2014 r. NBP współpracował z instytucjami tworzącymi sieć bezpieczeństwa finansowego tj. MF, KNF i Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, oraz podejmował działania na rzecz rozwoju systemu płatniczego i jego sprawnego funkcjonowania. Głównym celem działalności emisyjnej NBP w 2014 r. było zapewnienie bezpieczeństwa i płynności obrotu gotówkowego. Wartość pieniądza gotówkowego w obiegu wzrosła o 13,3 proc. i wyniosła ok. 142,9 mld zł. (…)”. [Źródło: tutaj].

Przemówienie pana prof. Belki było jednym z najlepszych przemówień podsumowujących efekty polityki pieniężnej i generalnie stanu ekonomii państwa w zakresie finansów publicznych, za który odpowiada Narodowy Bank Polski wraz z Radą Polityki Pieniężnej. Pan prof. Marek Belka jest osobą znaną, mającą znaczny autorytet w zakresie finansów i ekonomii w ogóle, ale w tym przemówieniu poszedł krok dalej, przedstawił ludzkim, zrozumiałym chyba dla każdego językiem stan spraw za które odpowiada, referując je po prostu wzorowo, zgodnie z najlepszymi standardami publicznego managementu, w zasadzie nawet je publicznie wyznaczając.

Możemy sobie tylko życzyć, żeby więcej osób publicznych, w tym tych, które odpowiadają za realizację konkretnych sektorów polityki państwa, potrafiło w sposób tak kompetentny, rzeczowy, całościowy a zarazem w pełni syntetyczny i w istocie sprawy zupełny – przedstawiać fakty, nie pozostawiając miejsca nawet na odrobinę krytyki.

Można powiedzieć, że poprzez to przemówienie, pan prof. Marek Belka zajmie na stałe jedno z naczelnych miejsc w nielicznym panteonie polskich ekonomistów, wręcz strategów ekonomicznych, których ocena sytuacji i ewentualne scenariuszowanie jest istotne i należy się z ich oglądem spraw liczyć.

W zasadzie to można zapytać, jak to jest możliwe, że pan prof. Belka nie jest premierem naszego rządu? Ile mamy jeszcze takich znakomitości, potrafiących jak widzimy i możemy się bardzo łatwo przekonać mówić o najważniejszych sprawach w sposób tak rzeczowy, a zarazem tak wyraziście jednoznaczny, że samym swoim przekazem wzbudza zaufanie!

Możecie się państwo czytelnicy oburzać, albowiem z zasady przyzwyczailiśmy się wszyscy do krytyki, jednak w tym przypadku, na krytykę po prostu nie ma miejsca i nie może być o niej mowy. Uwaga! Celowo piszemy tutaj tylko o formie przemówienia, jego waloru merytorycznego nie ma potrzeby poruszać, ponieważ broni się sam, wystarczy posłuchać oryginału w linku pod tym tekstem. Jeżeli ktoś nie miał okazji zrobić tego do tej pory, to bezwzględnie powinien tego przyjemnego obowiązku dopełnić. Naprawdę bowiem wielkim zaskoczeniem jest to, że mamy w naszym kraju tak mądrych ludzi, których niestety często media przedstawiają w złym świetle.

Na tym przykładzie widać, że musimy zweryfikować nasze postrzeganie pana profesora, albowiem jest to człowiek o wyjątkowych umiejętnościach, którego fachowości po prostu nie wypada kwestionować. Dobrze, jest jak czasami „szklanka jest do połowy pełna”, właśnie takiej radości dostarcza nam w naszej codziennej trosce o państwo pan prof. Marek Belka, prawdopodobnie jeden z najbardziej kompetentnych mężów stanu w ogóle – dzisiaj w naszej polityce.

Co oczywiście, nie oznacza, że w pewnych pryncypialnych sprawach natury ideologicznej można się z panem profesorem nie zgadzać, to są jednak odrębne kwestie, bo w zakresie zaprezentowanych faktów, autorytet pana profesora jest i pozostanie niekwestionowany. Naprawdę cieszmy się, że wśród rządzących jest chociaż jedna osoba, która wie co mówi i do tego mądrze mówi! Jak wiadomo w naszych realiach nie jest to codzienność, stąd ten zachwyt! Koniecznie prosimy państwa czytelników o zapoznanie się z przemówieniem, jak również warto przynajmniej przejrzeć Sprawozdanie, żeby widzieć jaki ogrom pracy realizuje Narodowy Bank Polski – prawdopodobnie jedna z najlepiej działających instytucji naszego państwa, o ile nie najlepiej działająca.

5 thoughts on “Znakomite przemówienie prof. Marka Belki w Sejmie!

 • 23 lipca 2015 o 07:43
  Permalink

  On ze styropianowców nie pochodzi,brawo za wywiad iwystąpienie.

  Odpowiedz
 • 23 lipca 2015 o 09:45
  Permalink

  Jak się odchodzi to by lud nie zlinczował trzeba ładne i poprawne rzeczy mówić. Wiecie co mówi przed sądem większość oskarżonych (notorycznych czy seryjnych)? Mówi że “bardzo żałuje”. Jedno przemówienie w mnogości działań niczego nie zmienia a oficjalny raport musi mieć wydźwięk pozytywny. Liczy się cały obraz z szerokiej perspektywy a nade wszystko “po czynach ich poznacie”.

  Odpowiedz
 • 23 lipca 2015 o 09:52
  Permalink

  Jeszcze o “szklance”. Przy założeniu szczerości wypowiedzi optymista powie że “do połowy pełna”, pesymista że “do połowy pusta”. Tyle że to określenia z gatunku ścisłych a z humanistycznych. Realista powie że “lustro wody jest w połowie szklanki”. W czymś tak ważnym, złożonym i delikatnym jak finanse Państwa niezbędny jest realizm. A samoocena, pomiar własnych dokona nie należę do rzeczy wiarygodnych jako że z naukowego, realnego punktu widzenia brak w niej kontrastu niezbędnego do wykonania pomiaru a tym samym brak wielu perspektyw oceny.

  Odpowiedz
 • 23 lipca 2015 o 17:51
  Permalink

  Pan Belka miał (już) swoje pięć minut…a jak wykorzystał
  to “temat” na oddzielny temat.
  Podobnie jak byli premierzy wywodzący się bezpośrednio
  z “lewicy postpezetpeerowskiej”
  Myślę że w swoich (liberalnych) decyzjach starali się być
  “świątobliwsi od papieża”…

  Odpowiedz
 • 23 lipca 2015 o 17:52
  Permalink

  Wiele lat temu oglądałam francuską komedię z Louis de Funes, grał tam główną rolę właściciela renomowanej firmy kosmetycznej (specjalizacja kosmetyki dla starszych dam). Z okazji wprowadzenia nowego kosmetyku zaprosił owe starsze damy wraz z małżonkami aby zareklamować kosmetyk. Przed oficjalnym otwarciem gali VIP ktoś podał Luis de Funes miksturę “serum prawdy”, co wygadywał Luis na temat ile wart jest kosmetyk lepiej nie powtarzać, damy mdlały.
  Naszła mnie niewinna refleksja, co powiedziałby prof. Belka na temat Banku Centralnego gdyby wcześniej otrzymał ową miksturę?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.