Znaczenie przesłania „Парад в честь 70-летия Великой Победы”

Транспортно-пусковые контейнеры комплексов РС-24 Ярс во время военного парада в ознаменование 70-летия Победы в Великой Отечественной войне 1941–1945 годов. Фото: may9.ru. Source: Администрация Президента России Lic. Creative Commons Attribution 4.0 International
Транспортно-пусковые контейнеры комплексов РС-24 Ярс во время военного парада в ознаменование 70-летия Победы в Великой Отечественной войне 1941–1945 годов. Фото: may9.ru. Source: Администрация Президента России Lic. Creative Commons Attribution 4.0 International

Парад в честь 70-летия Великой Победы to ważne wydarzenie w Federacji Rosyjskiej, mające swoje fundamentalne znaczenie dla uczczenia historycznej pamięci wszystkich uczciwych ludzi, którzy chcą i będą pamiętać o Wielkim Zwycięstwie dobra nad złem, jakiego w heroicznym wysiłku dokonał Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich nad faszystowską Rzeszą Niemiecką.

Z naszego punktu widzenia liczy się próba odczytania znaczenia przesłania, czy raczej możliwych współczesnych didaskaliów przesłania z tego perfekcyjnie przeprowadzonego wydarzenia. Jest to, bowiem bardzo istotny przekaz państwa rosyjskiego, skierowany zarówno do jego interesariuszy wewnętrznych – własnych obywateli jak i interesariuszy zewnętrznych – innych państw, ich elit i społeczeństw.

Warto dokładnie obejrzeć Paradę, jeżeli ktoś nie miał okazji, to blisko 80 minut pokazu potęgi sprawności rosyjskiej armii i służb oraz piękno najważniejszych zabytków Moskwy z bliska link na materiał w średniej, jakości około 505 MB [tutaj], dla osób z szybszym łączem internetowym – link na materiał w najwyższej możliwej, jakości obrazu około 1,4 GB [tutaj]. Całość można także obejrzeć bezpośrednio na naszej stronie dzięki materiałowi udostępnionemu przez Rząd Federacji Rosyjskiej.

W istocie jest to stary znany schemat– triumfów, jakie przeprowadzali wracający do Rzymu zwycięzcy wodzowie w ich klasycznej najważniejszej odmianie triumphus curulis, czyli triumfu wielkiego. Trasa prowadziła z Pola Marsowego, przez Forum Boarium, koło Palatynu, następnie Via Sacra na Forum Romanum i dalej na Kapitol. Znaczenie triumfu było początkowo sakralne, potem już głównie polityczne – z oczyszczenia żołnierzy po zwycięskiej wojnie i składaniu hołdu bogom do manifestu politycznego, przedstawiającego potęgę Imperium Romanum, zarówno dla plebsu jak i każdego, kto chciałby nie zgodzić się z Rzymem w czymkolwiek był to wyraźny przekaz, że nie warto.

Przebieg Parady stanowi przeniesienie wzorców rzymskim na realia współczesności, a jego wymowa jako kwintesencji rosyjskiego soft power jest jednoznaczna – JESTEŚMY POTĘGĄ I POTĘGĄ POZOSTANIEMY. Nie trzeba nic więcej, rytmicznie maszerujący groźnie wyglądający mężczyźni, masy przerażającego sprzętu wojskowego, samoloty i śmigłowce – to wszystko robi wrażenie, nawet bez doskonałej realizacji, transmitującej obraz z wielu kamer na przemiennie. Całość perfekcyjnie skoordynowana – nie pozostawia żadnych wątpliwości – tak właśnie działa rosyjska armia PERFEKCYJNA w swojej POTĘDZE.

Widowisku przyglądają się weterani, rosyjskie władze państwowe i liczni zaproszeni goście, w tym dziennikarze z całego świata. Specjalnie zbudowana w tym celu trybuna to miejsce, z którego Rosja dokonuje przeglądu stanu swojej POTĘGI. Trzeba pamiętać, że podobne uroczystości odbywają się w całej Federacji Rosyjskiej – o różnych porach, ponieważ jak wiadomo w tym kraju jest wiele stref czasowych. Warto odnotować, że w tym roku także były parady na terenie Doniecka i Ługańska w dwóch powstańczych republikach, jak również w innych krajach byłego ZSRR. Świętowanie w tym dniu jest, bowiem stałym elementem tożsamości i pamięci o wielkim wysiłku wojennym przodków.

Europa mogła zobaczyć na wspomnianej trybunie honorowej gości z całego świata, którzy łącznie reprezentowali więcej niż połowę jego ludności! Chiny, Egipt, Indie, wiele innych państw – przysłało swoich oficjalnych przedstawicieli do Moskwy, ale Unia Europejska i jej kraje – nie wysłały tam swoich polityków, ponieważ chciały zademonstrować, że nie zgadzają się z obecną polityką państwa rosyjskiego, a przynajmniej nie zgadzają się z nią, przez to, w jaki sposób ją rozumieją, czy też raczej nie rozumiejąc jej w ogóle – nie zgadzają się z nią.

Fundamentem rosyjskiego przesłania w wymiarze politycznym jest wizyta Prezydenta Chin pana Xi Jinping`a, z którym przy okazji dwudniowej wizyty w Moskwie podpisano ważne porozumienia handlowe i w zakresie bezpieczeństwa mediów elektronicznych (więcej info RT tutaj). Zachód nie może udawać, że nie zrozumiał tak wymownego sygnału, oto Rosja przy całej swojej potędze – obraca się w kierunku wschodnim (RIA tutaj). Konsekwencje tego strategicznego zwrotu w rozłożeniu geopolitycznych akcentów będą odczuwalne przez kolejne lata!

Obecność w Moskwie Xi Jinping`a, to także istotna demonstracja dla USA, podkreślająca słowa pana Władimira Putina – Prezydenta Federacji Rosyjskiej o jednobiegunowości świata. Te sygnały są tak czytelne, że nie można przechodzić nad nimi, tak jakby się nic nie stało i nie miało znaczenia dla rzeczywistości. Nie bez powodu dzisiaj do Moskwy wybrała się Pani Kanclerz Angela Merkel, – chociaż Niemcy jeszcze wiedzą, na czym polega dyplomacja i jakie znaczenia dla przyszłości Europy ma współpraca z Federacją Rosyjską.

Europa powinna nie tylko uznać realia, ale przede wszystkim odnosić się do nich w sposób adekwatny do swoich możliwości, które nie są nieograniczone. Odpowiednie relacje z Rosją, to istotny czynnik lewarowania spektrum i skali europejskich możliwości. Izolacja jest sztuczna i szkodliwa, dla obu stron. Wizyta gościa z Chin pokazuje, że Rosja czuje swobodę w doborze strategicznych partnerów i nie musi czekać na to, aż Europejczycy znowu łaskawie będą chcieli z nią rozmawiać.

25 myśli na temat “Znaczenie przesłania „Парад в честь 70-летия Великой Победы”

 • 10 maja 2015 o 07:27
  Permalink

  Powrót na Ziemię – to przesłanie z tej parady.
  Nic więcej.
  Realia i tylko realia.
  Kto tego nie rozumie, ten kiep.
  Nawet w najbardziej pesymistycznej ocenie tej demonstracji siły można znaleźć dla Polski jakąś niszę na przetrwania, tylko należy wrócić na Ziemię i przestać chcieć być PRZEDMURZEM.
  No bo niby PRZEDMURZEM dla kogo?
  Potem kolejne pytania – za ile?
  Bo nic nie ma za darmo.
  Wychodzi mi z oceny naszej polskiej propagandy, że bardzo chcemy być tym przedmurzem (bo będziemy WAŻNI!), ale nie ma chętnych do tego, żeby OSŁANIANA NIM cywilizacja zachodnia chciała za to ponosić koszty.
  Każdy sobie rzepkę skrobie.
  Jak się pogorszy, to ci osłaniani – mają czas i możliwości udzielenia odpowiedzi.
  My nie.

  Odpowiedz
 • 10 maja 2015 o 09:12
  Permalink

  Nie miałem w dniu wczorajszym okazji i przyjemności
  obejrzenia bezpośredniej relacji,transmisji “na żywo”,
  dlatego też chętnie skorzystam z linków Autora…
  Rosjanie (ale nie tylko) mają moralne prawo
  w dniu 9.05.do okazywania radości i wzajemnego szacunku
  z powodu WIELKIEGO ZWYCIĘSTWA ZSRR nad ówczesną (prawie)
  zjednoczoną Europą pod wodzą A.Hitlera, zwycięskiej ARMII CZERWONEJ która “brała Berlin” przewodził
  JÓZEF STALIN – wielka postać tamtych czasów, celowo
  przez “niektórych” usunięta w cień i mrok historii…
  Armia Czerwona i Wojsko Polskie w Berlinie wspólnie
  dobili europejskiego,faszystowskiego gada!!
  To jest i pozostanie NA ZAWSZE, nasze wielkie i wspólne
  ZWYCIĘSTWO, niezależnie od prób, doraznych poprawiaczy
  najnowszej historii. Na co nie i NIGDY nie będzie zgody
  NAS POLAKÓW!!!

  http://img11.nnm.ru/8/1/2/2/9/04d1fa30abfc582f21e80d9bee2.jpg

  https://www.youtube.com/watch?v=pWDhx6gva6M

  Odpowiedz
  • 10 maja 2015 o 20:02
   Permalink

   Gdzieś tam przeczytana wypowiedź Stalina, z pamięci zatem niezbyt dokładnie ” Grób mój zasypią śmieciami a wiatr historii je rozgoni”. Nie jest to propagowanie jakiejkolwiek ideologii, moim zamiarem jest przekazanie, że pewne zachowania wynikają z uwarunkowań jakie były w danym okresie historycznym. Zastanówmy się zatem, zanim kogoś potępimy lub zanim komuś postawimy pomnik.

   Odpowiedz
 • 10 maja 2015 o 09:30
  Permalink

  Parę lat temu na takiej paradzie w Moskwie byli polscy żołnierze i prezydent. Polacy byli witani oklaskami. A teraz? H..,d.. i kamieni kupa jak niedawno mówił polski minister. Żal ,że zabrakło powtórki z przed lat. Rosja jest była i będzie mocarstwem i nasi politycy powinni o tym pamiętać

  Odpowiedz
  • 11 maja 2015 o 01:20
   Permalink

   Zaluje az do bolu, ze wynaturzenie z polskiej stront poszlo tak bardzo daleko!!!
   Z punktu widzenia prawa dyplomatycznego oficjalna odmowa wziecia udzialu w uroczystosciach z okazji 70-lecia pokonania niemieckiego faszyzmu przez Polske, ktora w najwiekszym stopniu byla w tak brzemieny w skutkach sposob nim dotknieta. jest nie tylko objektywnie niezrizumiala, ale to obraza, arogancja wyzszego rzedu, w gazetach na “zachodzie” pojmowana jest jako swoistego rodzaju prowokacja !!! Nie sa ziemie odzyskane swiadectwem przyjazni i bohaterstwa Rosjan w stosunku do Polski ?
   Oceniajac te wszystkie aspekty brakuje slow, mozna by wlasciwie zaplakac sie na smierc !!! Daje slowo, ze 100% Rosjan nie moze dzialan Polski w tym zakresie nawet w ogolnych zarysach pojac…..co chce Polska takim zachowaniem zademonstrowac ? Co ? Moze ktos tu bedzie mogl to wylozyc ,czy jedynie doswiadcziny psychoanalitik bedzie w stanie takiej sytuacji sprostac ????

   Odpowiedz
 • 10 maja 2015 o 09:33
  Permalink

  Dodam jeszcze . Prezydent W.W. Putin w swoim przemówieniu mówił o zwycięskich bitwachi o wyzwolonych obozach śmierci ,ale nie powiedział ,że były “polskie” jak to ostatnio mówią wysocy przedstawiciele naszych ,rzekomo ,sojuszników . To właściwie powinno wystarczyć jako komentarz.

  Odpowiedz
  • 11 maja 2015 o 01:23
   Permalink

   No wlasnie ! Tez chcialam to podniesc !!!

   Odpowiedz
 • 10 maja 2015 o 10:07
  Permalink

  Tak oglądalem cała paradę smieszna jest ta
  UE bez Boga i wiary
  skad my to znamy?
  Rosja ma czas na rozgrywanie swoich
  interesow,US ma jakies nerwowe triki,czas tu gra na korzysc Rosji.
  Tak sankcje mialy zaszkodzic ,niestety jeszcze bard
  ziej uswiadomily Putinowi ze kraje UE to marionetki sterowane z daleka .

  Realia pokazuja na czas

  Odpowiedz
  • 11 maja 2015 o 01:34
   Permalink

   Uwaga !!!
   Zdaje sie kompletna zmiana dekoracji: w Moskwie siedzieli wysocy dygnitarze z Chin i Indii !!!! Tam tez lezy przyszlosc i rozwoj !
   Czytalam, ze do konca lipca ma byc powolany jako przeciwpole nowy militarny pakt woskowy, skadajacy sie z Rosji, Indii, Iranu i Chin !!!!
   Oh ! Zaraz amer. .piesek ze skulonym ogonem budzie sibie do budy, bo sie przestraszy takich poteg !!! Wiecie ile tam razem jest tego narodu….miliard ….
   Juz wspominalam, ze Rosja nieruchliwa ale sprawiedliwa !!!! Zovaczymy kto bedzie lepiej aportowac i przynosic w pysku wyrzucony patyk !!!!!

   Odpowiedz
  • 11 maja 2015 o 01:43
   Permalink

   Wczoraj niemieckie gazety donosily, ze Niemcy w uwagi na te sankcje gospodarcze w stosunku do Rosji utracily. 60.000 miejsc pracy i cos 10mln € i ze niemieckie firmy zastapily firmy amerykanskie …..
   Piasano , ze to wlasnie ten cel przyswiecal wujkowi za oceanu … no, ze ja sie nie smieje ….

   Odpowiedz
 • 10 maja 2015 o 10:13
  Permalink

  Największe wrażenie zrobiła na mnie powszechna demonstracja jedności Rosyjskiego Narodu. Wielkiego szacunku dla narodowej tradycji, czci dla poświęcenia przodków i poczucia jedności. Zademonstrowali swoją jedność szacowni starcy, ludzie dojrzali a także młodzież i dzieci w symbolicznych furażerkach z fotografiami i nazwiskami przodków. Narodu posiadającego wielkie tradycje walki, pracy, kultury i sztuki. Jakąż małość intelektualną i etyczną okazały polskie i unijne władze licząc złamanie tego narodu, na obalenie jego władz przez nałożenie embarga na eksport polskich jabłek. Jakiejż kompromitacji dopuściły się te władze usiłujące nie dopuścić rosyjskich motocyklistów do oddania hołdu pamięci przodków poległych w wielkiej wojnie. Chociaż nieliczni, i tak szlakiem chwały przodków dotarli do Berlina. Dotarli wraz z przyłączającymi się po drodze: Polakami, Czechami, Węgrami, Austriakami, Niemcami i wieloma innymi uczciwymi ludźmi. Dotarli z flagami zwycięzców i złożyli symbole czci i pamięci pod pomnikami poległych zwycięzców. Tymczasem polski prezydent zbezcześcił groby naszych (moich osobiście też) przodków. Zrelatywizował ich poświęcenie, urągał naszym uczuciom organizując obchody w miejscu rozpoczęcia wojny i zapraszając na nie politycznych spadkobierców faszyzmu i oprawców narodu polskiego. Tegoroczne obchody okazały się wielkim świętem i propagandowym zwycięstwem Rosjan i ich władz. Ukazały ich jedność a jednocześnie zakłamanie i nikczemność przywódców wielu państw Europy.
  P.S. Chylę czoła przed odwagą i mądrością prezydenta Czechów Pana Milosza Zemana.

  Odpowiedz
  • 11 maja 2015 o 01:51
   Permalink

   Identyfikuje sie z komentarzem”@Pozorovatel” w calej rozciaglosci !!!
   Pan to w mistrzowski sposob ujal, w kronikarski sposob ( a la kronika filmowa ) i emocjonalnie, ludzkim okiem, ludzkim sercem !!!

   Odpowiedz
 • 10 maja 2015 o 12:03
  Permalink

  Brawo Pozorovatel za komentarz o naszych elytach jak i prezydencie to nawet funta kłaków nie warto poświęcic. A o przedmurzu to o czym my gadamy, chyba, że chcą poświęcic dzieci, których uczą strzelac, zresztą polska w wykańczaniu dzieci to ma doświadczenie z niestety powstania warszawskiego, nawet o tym śpiewali piosenki. Polacy zacznijcie wreszcie myślec głową.
  BRAWO PREZYDENT PUTIN, BRAWO ROSJA!!!

  Odpowiedz
 • 10 maja 2015 o 15:08
  Permalink

  Bravo.
  Bardzo trafne podsumowanie – jak zwykle zresztą w wydaniu Krakauera. Gdybym miał się rozwinąć nie powiedziałbym nic więcej niż to co powiedział Pozorovatel !.
  Ja też jestem pod wrażeniem rozsądnej polityki Rosji i po prostu zazdroszczę Rosjanom mądrych polityków. Polska miała szansę zostać pomostem pomiędzy wschodem i zachodem Europy i odgrywać rolę elementu o który obydwie strony tej więzi muszą same intensywnie dbać. Teraz gdy Rosja zamknie się na Europę i otworzy na Chiny – Polska znajdzie się raptem na nikomu niepotrzebnych peryferiach. W ten sposób na dekady pozostaniemy sami z wytrzeszczem w oczach i w żelaznym uścisku z dziadowsko – banderowską Ukrainą.

  Odpowiedz
 • 10 maja 2015 o 17:14
  Permalink

  Merkelowa była w Moskwie i nic nie wskórała, widać było po minach przywódców że powiało chłodem

  Odpowiedz
 • 10 maja 2015 o 18:20
  Permalink

  Nie rozumie dlaczego wladze popierają Ukraine w tym wydaniu.Dlaczego ci,ktorzy stracili rodziny na Wolyniu maja teraz milczec ,w imie czego i jakich racji?
  Smutna prawda.
  Rosja i jej podejscie jest realistyczne mysle ze maja do tego prawo,sa u siebie tak jak my i nasi sasiedzi.Ameryka jest
  tylko gosciem.Prawda dla niektorych nie dociera,
  Ani Donbas,ani Oddesa nigdy
  nie byly ukrainskie .
  Wszystko to przez ten Majdan
  i ludzie,ktorzy chca wladzy
  Tak parada byla dla rosjan
  zjednoczeniem.Wiedza,iz nie maja zludzen ,ze ich kraj chca
  rozbic i rozwolic .Putin dal jasny sygnal i przekaz,ze nie pozwoli na to.

  Odpowiedz
 • 10 maja 2015 o 20:00
  Permalink

  Bardzo silne wrażenie to “Бессмертный полк”. Dzieci, wnuki i prawnuki trzymają w rękach portrety przodków. W akcji uczestniczyli 12 milionów osób w całym kraju.
  Tak się stało, że w tym roku dowiedziałem się miejsce pochówku ojczystego wujka. Wujek zginął w 1943 w ciężkich walkach pod Pskowa, był młodym porucznikiem dwudziestu lat. Przez długie lata rodzina bezskutecznie szukali jego grób.
  Oczywiście czteroletni wnuk niewiele zrozumiał z mojego opowiadania, gdy staliśmy u żołnierskiej mogiły z czerwoną gwiazdą. Ale to nie główne.
  Najważniejsze, że teraz on będzie WIEDZIEĆ i PAMIĘTAĆ.
  I przekaże tę PAMIĘĆ swoim wnukom.

  http://pustoshka.ru/ru/modules/galleri/viewcat.php?id=745&cid=76&min=0&orderby=dateD&show=18

  Odpowiedz
 • 10 maja 2015 o 20:28
  Permalink

  Znaczenie przesłania “Wielkiej Parady Dnia Zwycięstwa”
  skierowane na zewnątrz FR jest jasne i czytelne.
  Tylko imbecyl może mieć trudności z przyswojeniem
  oczywistego przekazu. Czas szulerów przy stoliku
  dobiega końca – oni to doskonale rozumieją. Do stolika
  “dosiada” stary – nowy partner, nie tolerujący
  zawodowych oszustów którzy z upodobaniem od pierwszej
  “Pustynnej Burzy” grali znaczonymi kartami.Notorycznie
  nadużywając przy tym wzniosłych słów – traktując je
  jako wyświechtane frazesy, zasłonę dymną dla swych
  niecnych celów!!
  Pewna epoka dla “niektórych” przeminęła bezpowrotnie,
  “niektórzy”(w kraju) w szale i zapale “wchodzenia”(koniec 90′ początek 2000′) postawili na nie tego suwerena. Albowiem, “król okazał się być (prawie) nagi”…

  Odpowiedz
 • 11 maja 2015 o 02:18
  Permalink

  Sluzby specjalne przerywaja mi polaczenie, jak chce wyslac komentarz !!!! Caly dzien !!! Szczegolnie odnosnie plamy, jaka dala cesarzowa w Moskwie ….

  Odpowiedz
  • 15 maja 2015 o 03:33
   Permalink

   Cesarzowa reprezentuje narod odczlowieczonych przestepcow z II WS i goszczac na uroczystosciach 70-lecia pokonania hitleryzmu “wali” ze swojej kartki z przemowieniem z tej niby to okazji , ze Rosja to niby wuelki “przrstepca” bo w “przestepczy spsob niby zagarnal Krym” !!! Putin tylko mimicznie wyrazil swoje zdziwienie na takie niepasujace wogole stwierdzenia/wynaturzenia i to o reprezentantki narodu przestepcow …To wysoka obraza dobrych obyczajow prawa dyplomatycznego, four pas, eklat….Cesarzowa byla w Niemczech b. niekorzystnie komentowana za takie niehlubne wystapienie i slowa, przy czym na Krymie nie bylo ani 1 ofiary smiertelnej a Rosja podczas II WS ponosla ze strony Niemiec przynajmniej 26 mln ofiar smiertelnych, 7 mln rosyjskich jencow wojennych zmarlo w Niemczech z glodu, pragnienia, nie udzielenia pomocy lekarskiej, braku odziezy i po prostu z wyczeczenia…Szkoda, ze Putin cesarzowej tego w 1zdaniu nie wygarna !!!! Dla zalagidzenia w prasie pojawily sie informacje, ze niby cesarzowej podmienili kartki z przemowieniem i ze ona tego niby nie chciala powiedzeic …
   A ja mysle, ze chciala powiedziec i to na specjalne zamowienie wujka za oceanu ….prymitywna baba ta cesarzowa ! No jest sobie co pomyslec….”przyganial kociol garnkowi …”

   Odpowiedz
 • 18 maja 2015 o 17:54
  Permalink

  … Na tematy bieżące z Rosjanami w zasadzie nie rozmawialiśmy. W zasadzie, gdyż niemal każda próba a priori tłumaczenia Rosjanom niuansów sytuacji w Polsce, że my swoje, a nasze władze swoje, była szybko zbywana sympatycznym „wiemy, wiemy”.

  Polacy w Marszu “Nieśmiertelnego Pułku”.

  http://www.mysl-polska.pl/474

  Odpowiedz
  • 18 maja 2015 o 19:36
   Permalink

   Dziękuję za link, tekst jest świetny i takie są moje marzenia, należy się jednoczyć.

   Odpowiedz
   • 18 maja 2015 o 21:42
    Permalink

    Tak. Potrzeba NAM prawdziwej,ludzkiej,słowiańskiej
    jedności i solidarności(“ta”, niestety
    negatywnie przeorała świadomość Polaków).

    Pozdrawiam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.