Cytaty, Ogólna

Zmarł Generał Wojciech Jaruzelski

W takiej chwili nie można nie myśleć o ostatnich latach. Kładzie się na nich ciężarem stan wyjątkowy zwany wojennym. Chciałabym zacytować dwoje mądrych ludzi, którzy problem ujęli bardzo celnie.

Prof. Stefan Opara jest autorem podręcznika FILOZOFIA. Jest tam rozdział: „Głupota jako wartość”. Oto fragmenty:

Żyjemy w kraju, w którym od lat często zdarzają się przypadki, gdy:

 • ludzie głupi obdarzeni są zaszczytami i wysokimi stanowiskami,
 • czyny głupie są wychwalane i powszechnie aprobowane,
 • głupi bohaterowie historyczni i literaccy stawiani są za wzór dla młodzieży.”

„Powodem do prawdziwej dumy – zgodnie z polską mentalnością – jest powstanie wywołane bez szans na wygraną, które przynosi wiele ofiar i zniszczeń oraz kończy się pełną klęską… winą za klęskę można zawsze kogoś obarczyć… rzeczywistych lub wymyślonych sojuszników – bo nie pomogli, rodzimych „tchórzy i zdrajców” – bo przestrzegali i nie chcieli ginąć.”

„Wiedział o tej tradycji Jaruzelski, który bezustannie prosi o wybaczenie, że za pomocą mniejszego zła ocalił Polaków przed kolejną tragedią. Z punktu widzenia tradycyjnej mentalności nie miał on jednak prawa być mądry przed szkodą … Podejrzewa się, że skoro postąpił sprytnie, mądrze i skutecznie – to zapewne nie jest Polakiem, a przynajmniej nie jest „prawdziwym” Polakiem.”

Autor przypomina kolejne polskie powstania zakończone klęską, w tym najstraszliwsze – warszawskie, którego każdy dzień w ciągu dwóch miesięcy powodował kolejne tysiące ofiar. Bilans: setki tysięcy zabitych, okaleczonych, wygnanych, bezdomnych, zadręczonych w obozach, zagłada miasta. Tym, którzy powstanie nieodpowiedzialnie wywołali i nie zakończyli beznadziejnych walk wcześniej, chroniąc tysiące warszawiaków od śmierci, stawia się pomniki, nazywa się ich imieniem ulice i mosty.

Gdybyż jeszcze nadstawiali własne głowy. Potrafili wysyłać całe zastępy młodych chłopców i dziewczęta na pewną śmierć. To zjawisko, obecne od dawna w polskiej historii, bardzo trafnie określiła nasza wybitna poetka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska jako szaleństwo hojnych ofiarodawców cudzej krwi.

Generale, serdecznie dziękujemy za to, że NIE byłeś hojnym ofiarodawcą polskiej krwi.

Teresa JAKUBOWSKA                                              Warszawa dnia 25 maja 2014

       Stow. RACJONALNA POLSKA

Źródła:
1) Stefan Opara – Filozofia – Współczesne kierunki i problemy – Podręcznik akademicki, Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna, Fundacja Innowacja Warszawa 2002, s. 258, 265, 268 i 269.
2) Maria Pawlikowska-Jasnorzewska „Wojnę szatan spłodził” Zapiski 1939-1945, Biblioteka Gazety Wyborczej W-wa 2012, s, 38.

***

Komunikat redakcji portalu:

Epitafium opublikowano w imieniu pani Teresy Jakubowskiej ze Stowarzyszenia Racjonalna Polska.

6 komentarzy

 1. Z całą rozciągłością podpisuje się pod Epitafium…

  Pozwolę sobie jako komentarz wkleić link na ciekawy wywiad Generała ukazujący go z zupełnie innej strony:

  http://www.konserwatyzm.pl/artykul/12163/ja-tez-nosilem-mieczyk-chrobrego—wywiad-z-sp-gen-wojcieche

  Wprowadzenie stanu wojennego, najdobitniej skomentowali moi Dziadkowie, oboje nauczyciele od przedwojnia, repatrianci po pokoju ryskim, którzy na swojej skórze poznali co to wojna i rewolucja…

  Przeżyli ucieczkę przed pożogą rewolucji radzieckiej aż za Ural, przeżyli tam straszne rzeczy i niewyobrażalny głód…

  Oni skomentowali wprowadzenie stanu wojennego tak:

  “NARESZCIE!!!! Nareszcie ktoś wykazał się wyobraźnią i okiełznał tę wszechogarniąjącą wszystko głupotę i bezhołowie… My pamiętamy rewolucję i widać było że wszystko zmierza w tym kierunku – zamieszek, walk i głodu…”

  Dzięki Generałowi nie zmienilibyśmy kursu z gospodarki socjalistycznej na bardziej normalną. Inna rzecz że takiego systemu jaki teraz jest nie pragnął chyba ani Generał ani robotnicy którzy zapoczątkowali te przemiany…

 2. Bardzo trafnie i z sercem ujęty temat a ja popisuję się pod treścią.

 3. zgadzam się z redakcją – choć jedni piszą prawdę

 4. Stach Głąbiński

  Smutne, lecz prawdziwe

 5. Jak Jaruzelski upowców przesłuchiwał.

  http://www.mysl-polska.pl/node/94

  Gorączka antyjaruzelska.

  http://www.mysl-polska.pl/node/95

 6. Krystyna Badurka-Rytel

  Do Pani Teresy Jakubowskiej

  Bardzo smutne i bardzo prawdziwe słowa.

  Mam prośbę. Wiem, że Pani została zaproszona przez Pana Generała do domu w rocznicę 13 grudnia przed kilkoma laty.

  Czy mogłaby Pani podzielić się z nami wspomnieniami z tej wizyty?

  Ja otrzymałam od Pani Teresy Jakubowskiej książkę Pana Generała z Jego dedykacją, która jest dla mnie niezwykle ważną i cenną pamiątką. Bardzo za nią dziekuję Pani Tereso. Pozdrawiam serdecznie

  REDAKCJA DOŁĄCZA SIĘ DO APELU I Z PRZYJEMNOŚCIĄ OPUBLIKUJE – KAŻDE WSPOMNIENIA ZWIĄZANE Z OSOBĄ POLSKIEGO BOHATERA I WYBAWCY NASZEJ OJCZYZNY ŚP. PANA GENERAŁA WOJCIECHA JARUZELSKIEGO.
  OCZYWIŚCIE MOGĄ TO BYĆ WSZELKIE OPINIE – W TYM KRYTYCZNE. ALE NA OBRAŻANIE PAMIĘCI PANA GENERAŁA NIE POZWOLIMY. W TEJ CHWILI USZANUJMY PAMIĘĆ BOHATERA ŻAŁOBĄ, POGRĄŻENI W ŻALU I SMUTKU. WEBMASTER JÓZEF (Z POLECENIA REDAKTORA NACZELNEGO, ZARZĄDU I RADY FUNDACJI).

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.