Złoto kontra Dolar Amerykański? (cz.3)

Ten problem związany z „nadprodukcją” dolarów jest znany wszystkim ekonomistom na świecie tyle, że nikt nie wie jak może on być rozwiany. Wielu przypuszcza, że może to doprowadzić do światowego kryzysu finansowo-gospodarczego na ogromną skalę. Pomimo tego nie obserwuje się jakiejś panicznej ucieczki od dolara amerykańskiego do innych walut. Obligacje rządu amerykańskiego są nadal traktowane jako najbezpieczniejsza lokata nadwyżek finansowych. Podkreślmy, oficjalnie nie widać paniki na rynkach finansowych, ale nieoficjalnie musi to spędzać sen z powiek wszystkich zajmujących się gospodarką, również tych w Stanach Zjednoczonych.

Wracamy do złota. Warto wiedzieć, że jego światowe zasoby są ograniczone. Praktycznie wyczerpują się złoża przydatne do eksploatacji a nowe nie są odkrywane. W przybliżeniu połowa światowych zasobów złota jest składowana w skarbcach bankowych a druga połowa jest w postaci kobiecej biżuterii.

Pojawia się pytanie o przyczynę powiększania zapasów złota przez niektóre państwa. Atak za pomocą złota na amerykańskiego dolara w celu spowodowania urealnienie jego wartości nie jest prawdopodobny. Na świecie jest za mało złota, aby mogło zastąpić amerykańskiego dolara. Z drugiej strony, taka operacja spowodowałaby krach światowego handlu i gospodarek wszystkich państw. Podkreślam, gospodarka żadnego państwa tego krachu by nie wytrzymała. Ostateczny efekt takiego działania byłoby podobny do rezultatu, jaki by spowodowało pozbycie się zapasów broni atomowej na świecie, metodą zdetonowania wszystkich bomb atomowych.

Wydaje się, że jest inny cel zaopatrywania się w złoto. Co pewien czas pojawiają się informacje o chęci niektórych państw do prowadzenia transakcji handlowych we własnej walucie. Ostatnio takie oświadczenie wydały ChRL i Federacja Rosyjska. Powstaje pytanie, czy użycie rubla, juana i walut innych państw w transakcjach handlowych jest bezpieczne? Jeżeli przypomni się spekulacyjne brytyjskim Funtem Szterlingiem finansisty Sorosa, jedną z najsilniejszych walut na świecie, to odpowiedz musi być nie. Jeżeli można było spekulować wartością brytyjskiej waluty to, z wyjątkiem amerykańskiego dolara, można spekulować każdą inną walutą. Takim spekulacyjnym działaniom często podlegały rubel i juan. Dlatego pobieranie opłaty w walucie innego państwa i gromadzenie tej waluty jest ryzykowne. Tyle że dolar amerykański również stał się toksycznym pieniądzem z powodu jego „nadprodukcji” i jego odkładanie może być ryzykowne. I tutaj pojawia się możliwość wyjaśnienia zainteresowanych państw gromadzeniem złota.

Prawdopodobnie rozliczenia między państwami będą dokonywane w następujący sposób. Ceny towarów będą wystawiane w dolarach lub euro i będą odpowiadały cenom światowym. Całkowita suma do zapłaty wyliczona w dolarach (czy euro) zostanie przeliczona na równoważną ilość złota po cenie rynkowej. Gwarantem transakcji nie będą zabezpieczenia bankowe, tylko realne sztabki złota zdeponowane w bankach. Zmiana kursu rubla, juana czy innej walut do dolara nie będzie wpływała na wcześniejsze rozliczenia, ponieważ stabilizującym czynnikiem będzie rynkowa wartość złota. Dlatego można się spodziewać, że w najbliższym czasie będą powstawały na świecie obszary, w których dominującym pieniądzem nie będzie tylko dolar amerykański, ale również pieniądz „lokalny”. Wtedy zapotrzebowanie na dolary zacznie spadać i można spodziewać się zmniejszania znaczenie dolara jako waluty światowej. Co to oznacza dla świata? Czeka nas nowa Jałta i nowy Bretton Woods. Tyle że to temat na kolejny felieton.

7 myśli na temat “Złoto kontra Dolar Amerykański? (cz.3)

 • 13 lipca 2019 o 06:14
  Permalink

  Ciekawe rozumowanie na temat przyczyn gromadzenia rezerw w złocie przez banki centralne wielu państw.

  W przypadku Polski wytłumaczenie może być zupełnie inne.

  Skoro połowę złota na świecie i tak posiadają kobiety, to przypominam o ewentualnej roli “Aniołków” Prezesa NBP w kreowaniu polityki gromadzenia rezerw …

  Wniosek: w Nadwiślańskim Macondo PRAWDZIWYMI MĘŻCZYZNAMI są KOBIETY!

  Amen!

  Odpowiedz
 • 13 lipca 2019 o 10:29
  Permalink

  To może być dobre wyjaśnienie przyczyn gromadzenia złota. Dodam jeszcze, że może to być czasowe, dopóki nie ustaną perturbacje na świecie wywoływane przez dominującego rozbójnika. Gdy ta dominacja dolara ustanie, wtedy wszystko powinno wrócić do normy.

  I jeszcze jedno “oficjalnie nie widać paniki na rynkach finansowych” a “Obligacje rządu amerykańskiego są nadal traktowane jako najbezpieczniejsza lokata nadwyżek finansowych.”. Bo jest to właśnie wynik tej dominacji. Uzależnienia większości państw od MFW i Banku Światowego i skolonizowania gospodarek przez kapitał ponad granicami. Gdyby jakieś państwo chciało się z tego wyłamać to wystarczy wycofać kapitał, agencje ratingowe zrobią kipisz na rozwoju gospodarczym, a spekulacje na walucie krajowej ją dobiją. Tak to działa.

  Zauważcie jaka byłaby różnica, gdyby kapitał był narodowy i biznes patriotyczny, nawet w systemie kapitalistycznym, ale powtarzam narodowym a nie ponad narodowym. To dlatego po sankcjach Rosja przymusiła własnych biznesmenów do sprowadzenia kapitału do kraju i ograniczyła wpływ kapitału zagranicznego na gospodarkę. Najlepiej zrobiły to chyba Chiny, które uzależniły kapitał zagraniczny od siebie, a nie odwrotnie. Ale czy Polacy modląc się, są w stanie prowadzić niezależną gospodarkę, nawet wolnorynkową, ale narodową. Chyba jest już za późno, bo III wojnę światową (czyli zimną wojnę i gospodarczą z zachodnim imperializmem i kapitalizmem) przegraliśmy na styropianowe i kościelne życzenie.

  Teraz można mówić w zasadzie o IV wojnie światowej, która już się dzieje na poziomie hybrydowym i będzie decydująca dla wyzwolenia świata spod dominacji największego rozbójnika na planecie. Czy będzie zwycięska dla ludzkości? Powiadają, że do trzech razy sztuka, więc wnioski wyciągnijcie sami. Obyśmy tylko nie wyparowali, bo zachłanny międzynarodowy kapitał nie cofnie się przed niczym, aby utrzymać władzę. Tylko zmiana paradygmatu świadomości ludzi może tu coś pomóc.
  Wyguglać na onecie:
  “Dr hab. Paulina Kramarz: ludzi zmieniono w maszynki do robienia pieniędzy”.

  Odpowiedz
 • 13 lipca 2019 o 19:35
  Permalink

  Obligacje rządu amerykańskiego są tyle warte co wartość dolara oczywiście amerykańskiego i niech ten stan finansowy trwa. Chodzi mi o mocarstwo za oceanem.

  Odpowiedz
 • 13 lipca 2019 o 20:31
  Permalink

  W nawiązaniu do (mojego)kom. – “12 lipca 2019 at 09:09 · ” temat “złoto & $’ cz2. luźne dywagacje panów tryskających wedami “Od złota i templariuszy po FED, Kennediego i Euro.Wiedzieć Więcej odcinek 50”
  https://www.youtube.com/watch?v=Cc77ACI94VA&t=28s
  ————-
  Musisz to wiedzieć (517) Nazywają Nas Polaków “ubeckimi rzygowinami” !!! Dlaczego to robią? https://www.youtube.com/watch?v=GHwyqgZlYJ4
  Vs.
  Okupacja i rozbiory Polski. Wiedzieć Więcej odcinek 30
  https://www.youtube.com/watch?v=QdWnS8DcxPc

  Czy:Bufor zwany Polską. Wiedzieć Więcej odcinek 26
  https://www.youtube.com/watch?v=8QdYmYD_Dso

  Więcej dywagacji i przemyśleń na kanale: “Wiedza Dla Wszystkich”

  Odpowiedz
 • 15 lipca 2019 o 23:20
  Permalink

  Ciekawe, że wszystkie artykułu niejakiego Krakauera tak ostentacyjnie akceptowane sa przez miecławów jerzyijch, hhhh bony i inne hhhh na tym forum. Jeden zdegenerowany przez alkohol ruski tzw mózg pisze a inne tylko akceptuje. Bo cóz innego mogą…. Halllo ruskie onuce smierdzące, szczyny stalinowskie i hhhhhh kagiebowca hhhhhh… jak sie macie, nawet już hhhhh sie nie możecie bo picie wódy… i dobrze. ZA 20 lat po rasiji pozostanie tylko grupka zdegenerowanych hhhh i hhhh . Nikt po rosyjsku już nie bedzie myslał. Rassija kapuut – czego dowodem jest poziom tego portalu zadaniowanego na mącenie w głowach.

  Odpowiedz
  • 15 lipca 2019 o 23:41
   Permalink

   Ty Lenin, widać że rozminąłeś się z inteligencją. Ten felieton nie jest Krakauera tylko innego autora – Mikołaja. No i panuj nad sobą, bo widać, że nerwy ci puszczają, a to jest oznaka twojej bezradności intelektualnej. Chcesz robić za kundla zachodu, to chociaż trzymaj poziom i zacznij czytać ze zrozumieniem wtedy się zorientujesz ile czasami krytyki zbiera Krakauer, także od mnie.

   Odpowiedz
 • 20 lipca 2019 o 11:36
  Permalink

  NIECH SIE MARTWIĄ CI CO TRZYMAJĄ SAŁATE W SKATPECIE !!!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.