Społeczeństwo

Nie ma zgody na rasizm w ogóle a w Polsce w szczególności!

 Ostatnie doniesienia o rasistowskich wypadkach w jednym z miast Polski, gdzie niestety członkowie naszego społeczeństwa napadli czarnoskórego studenta, a inni nie tylko nie chcieli go ratować, ale jeszcze dopuszczali się wyrażania słownej pogardy – są dla nas wszystkich wyraźnym sygnałem, że dzieje się źle.

Nie ma nic gorszego dla Chrześcijanina niż nienawiść do człowieka z powodu przydanego mu autonomiczne przez Boga wyróżnika. Nie ma znaczenia, czy zachowanie negatywne dotyczy koloru skóry, orientacji seksualnej, cech fizycznych, pochodzenia. Każdy przypadek selekcji negatywnej, która kończy się ksenofobią i agresją – wyklucza człowieka z grona uczniów Chrystusa. Nie można nikogo lżyć i poniżać tylko i wyłącznie z tego tytułu, że ma inny kolor skóry!

Rasizm, chyba tylko oprócz antysemityzmu jest najohydniejszym dowodem na zbydlęcenie i cofanie się człowieka w rozwoju cywilizacyjnym i osobistym. Działanie z pobudek rasistowskich to nie tylko działanie z niskich pobudek, ale to przede wszystkim dehumanizacja.

W jaki sposób państwo demokratyczne ma traktować ludzi, którzy dopuszczają się zachowań dehumanizacyjnych? W istocie nie ma znaczenia czy chodzi tylko o lżenie, czy też o przemoc fizyczną. Każdy rodzaj negatywnej selekcji wynikający z rasizmu jest naganny i musi być napiętnowany, w tym – penalizowany przez sankcje prawne.

Niestety zaczyna się od języka – tzw. mowa nienawiści robi swoje, to znaczy – poza oczywistym marginesem swobody wypowiedzi zaczyna się wartościowanie, które w przypadku mowy nienawiści ma charakter negatywny, obciążający, deprecjonujący. Jeżeli jest się uczestnikiem mowy nienawiści od małego, od najwcześniejszych lat, jeżeli doświadcza się jej jako swojego rodzaju normy w życiu publicznym, jeżeli nie ma żadnych hamulców – to jest się niewrażliwym na zło, które w sobie zawiera. Po prostu dla wielu z nas mowa nienawiści jest czymś zwyczajnym, naszym polem wolności, rozwinięciem swobody wypowiedzi i wolności słowa. Wiele osób w ogóle nie rozumie, a nawet nie podejrzewa, że rasistowski „żart” lub antysemicka wypowiedź, wobec której milczenie oznacza akceptację i przyzwolenie – to jest nic innego jak szkodzenie samemu sobie. Ponieważ z selekcją negatywną jest bezpośrednio związane prawo silniejszego do nazywania wrogiem, tego kogo sobie wybierze. Mechanizm jest banalny – zaczyna się od nazywania „asfaltem” człowieka, poprzez palenie książek a na komorach gazowych się kończy. Zawsze tak było we wszystkich okresach historycznych – zawsze byli potrzebni jacyś „Żydzi” i jakieś „Czarnuchy”. Właśnie dlatego, żeby poprzez możliwość stygmatyzacji, publicznego niszczenia i obrażania – kumulować nienawiść. Czyli emocje. Bo o nic innego w rasizmie jak o sterowanie ludźmi poprzez zawładnięcie ich emocjami nie chodzi.

Rasizm jest bezpośrednim dowodem na bezradność intelektualną osób, które przeciwko niemu nie protestują. Osób, które go wyrażają lub aktywnie popierają – w ogóle nie należy w cywilizowanym i demokratycznym społeczeństwie w jakikolwiek sposób afirmować. Co więcej należy wymagać od Kościoła dominującego, żeby bardzo aktywnie monitorował rasistowskie zachowania jego członków, postępując zgodnie z Prawem Kanonicznym wobec osób, które odrzucają naukę Jezusa Chrystusa poprzez swoje uczynki.

W przypadku Polski zdarzający się dość powszechnie rasizm wynika w pewnej mierze po prostu z nieznajomości osób innych ras. Jesteśmy społeczeństwem z zasady homogenicznym, mniejszości rasowe w warunkach Polskich – w społecznym odczuciu – ograniczają się w tej chwili głównie do społeczności romskiej. Stąd też prawdopodobnie nasz rasizm jest niesłychanie powierzchowny. To z jednej strony cieszy, a z drugiej przeraża ponieważ jak można się cieszyć z faktu, że tak łatwo możemy wykrzesać z siebie nienawiść do innych ludzi, których nawet nie znamy, którzy nic nam nie zrobili i z którymi nie mamy żadnych bezpośrednich relacji.

Rasizm jest niezwykle upokarzający dla człowieka, które takie zachowania przejawia, staje się niebezpieczny dla tych co milczą. Nie może być zgody na rasizm w naszym społeczeństwie, w ogóle nie może być w naszym społeczeństwie tolerancji dla żadnych form ksenofobii.

7 komentarzy

 1. A co POWIE Sz.Autor i czy coś powie na temat szalejącego
  antypolonizmu… (szczególnie na Zachodzie i Izraelu … “który JEST najohydniejszym dowodem
  na zbydlęcenie i cofanie się człowieka w rozwoju
  cywilizacyjnym i osobistym”????

 2. Azja dla Azjatów, Afryka dla Afrykanów, białe kraje dla wszystkich!
  Jeśli „antyrasiści” są tak obojętni na pochodzenie rasowe, to dlaczego mają tak wielki problem z wyłącznie białymi krajami, białymi miastami, białymi okolicami, białymi miejscami pracy, białymi szkołami?
  Nigdy nie widziałem żadnego „antyrasisty” narzekającego, że jakieś miejsce jest zbyt brązowe i trzeba je uczynić MNIEJ brązowym, by walczyć z „rasizmem”
  Myślą, że kogo na to nabiorą?
  „Wielokulturowość”=BIAŁE LUDOBÓJSTWO
  Antyrasista to szyfrogram dla anty-biały

 3. Refleksyjny artykuł, nie trafiłam na niego wcześniej,nie da się jednak przeczytać całości internetu.Zgadzam się, że rasizm świadczy o bezradności osób i jest bardzo niebezpieczny, w zależności od wiatru historii może dotyczyć każdej grupy ludzi.

 4. ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

  lol

 5. “Rasizm, chyba tylko oprócz antysemityzmu jest najohydniejszym dowodem na zbydlęcenie i cofanie się człowieka w rozwoju cywilizacyjnym i osobistym@. !!!!!! Zartujesz? To jest rasizm!

  • BO to zwykle się tak zaczyna (Fogg)……….antypolonizm…syjonizm… z ‘tego’
   nigdy nic dobrego nie wynika… TO także jest rasizm.. ” TAK! Istnieje niestety ‘owo zwierzę” i prześladuje Białego Człowieka…przykłady? Proszę!
   …Za panowania Białych ludzi kraje takie jak: RPA, Rodezja czy Haiti były gospodarczymi tygrysami swoich regionów, tak że nawet eksportowały towary. Biali ludzie budowali szkoły, szpitale, infrastrukturę i zapewniali murzynom bezpieczeństwo, ponieważ według statystyk przestępczości największym wrogiem murzynów nie jest Biały człowiek lecz zawsze inny murzyn. Obecnie, za panowania Czarnych w tych samych krajach murzyni mają ekstremalne przestępstwa z gwałtami i morderstwami na czele, mają średniowieczne choroby, problemy społeczne oraz bezrobocie na nieziemskim poziomie …. choć z drugiej strony mają też swoją bezwartościową wolność. Słyszałem nawet jak murzyni z RPA przyznawali że chcieliby powrotu Białych rządów, a nawet i apartheidu ponieważ wtedy było dużo lepiej niż teraz. (…)
   …Mię­dzy­na­ro­do­wa, ży­dow­ska klika ko­mu­ni­stycz­nych pseu­do-in­te­lek­tu­ali­stów wy­cho­wa­ła mu­zuł­mań­skie po­two­ry w Eu­ro­pie wedle swo­jej dok­try­ny wo­jen­nej „dziel i rządź”. Wraz z afry­ka­ni­za­cją, so­do­mi­za­cją oraz li­be­ra­li­zmem i fe­mi­ni­zmem uży­wa­ny­mi jako broń so­cja­li­stów prze­ciw­ko kul­tu­rze i et­nicz­no­ści eu­ro­pej­skiej Eu­ro­pa prze­cho­dzi do hi­sto­rii… (…)
   ..Gdybym miał wymienić murzynów, którzy przyczynili się do wyniesienia czarnej rasy nieco wyżej, to wymieniłbym na pewno Cassiusa Claya (Muhammad Ali). Muhammad Ali był wielki jednak nie tylko dlatego, że miał twarde pięści, ale dlatego że miał umysł i zgadzał się z moimi poglądami. 🙂 Ali opowiadał się za czystością rasową, uważał związki międzyrasowe za gorsze i uczył murzynów, że on nie chciał aby jego dzieci miały niebieskie oczy i jaśniejszą skórę. On tylko chciał aby Biali go zostawili w spokoju i pozwolili mu na to aby był Czarny – i dlatego jego uważam za największego. Chciałbym do mojej listy dołączyć takie osoby jak: Malcolm X, Martin Luther King czy Nelson Mandela ale oni zasługują tylko na pogardę gdyż oni śpiewali murzynom tylko jedną piosenkę: „jeśli się przewrócisz na ulicy i wybijesz sobie zęby, to dlatego że chodnik położył Biały”. Poza tym Nelson Mandela zaczął politykę Białego Ludobójstwa w RPA i przez prawa wprowadzone przez niego ludobójstwo Białych rolników w RPA wciąż trwa, czego dowodem są masowe groby upamiętniające te zbrodnie – i właśnie za te „zasługi” rząd brytyjski zbudował mu pomnik w Londynie. Są też inni, klasyczni wykonawcy bluesa i jazzu, Tina Turner, Chuck Berry oraz czarni sportowcy lecz ważne jest aby pamiętać, że murzyni ci osiągnęli sukcesy gdyż odeszli od swojej błędnej afrykańskiej dzikości i byli oświeceni światłem białej cywilizacji. Jednak największymi czarnymi bohaterami Afryki są księża katoliccy gdyż to oni cywilizują, uczą i sprawiają, że Afryka jest lepsza… AMEN!!!!!!!!!!!
   W trzech odsłonach… prawica.net/8066 Co prawda już linkowałem,
   i to nie przed wiekami..

 6. Chciała bym by ten rasizm się skonczyl.ostatnio w internecie tylko takie słowa:ciapaty,czarnuch,brudas,marabut,żółtek i gorsze określenia z skąd się to bierze czy z wychowania, kultury,może z domu.dla mnie to jest dziwne bo mnie uczono że trzeba szanować drugiego człowieka,nie oceniać po wyglądzie tylko jaki ten dany człowiek jest.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.