Zgnilizna neoimperializmu napędzanego długiem udusi naszą cywilizację

fot. red.

Kiedyś sprawą honorową było płacić długi. Dług w swojej istocie był czymś wstydliwym, był pewnego rodzaju ostatecznością, sięgnięcie po którą miało uzasadnienie przy inwestycji, albo przy prawdziwych kłopotach. Dług w naszej kulturze był czymś za co można było być ukaranym, sprzedanym w niewolę lub nawet stracić życie. Od zawsze obowiązywał dogmat spłaty długu, oczywiście wraz z odsetkami, będącymi wynagrodzeniem dla pożyczkodawcy – za po pierwsze ryzyko, a po drugie za czas korzystania z jego kapitału (aktywów). Przy czym już w średniowieczu, za lichwę przewidywano – bardzo surowe kary. Jak również władcy robili poddanym różne „świństwa” np. wprowadzając wymianę monety na nowy wzór – bez ostrzeżenia po kursie ze stratą dla posiadaczy monet itd.

Pieniądz zawsze był źródłem władzy. Poprzez kontrolę nad pieniądzem, kontroluje się społeczeństwo – życie ludzi, ich aspiracje i możliwości. Cała nasza idea organizacji cywilizacji – od czasów rzymskich, opiera się na potrzebie posiadania pieniędzy, a ten kto je agreguje – ma większe możliwości wpływania na rzeczywistość.

Dziś, kraje mają niewyobrażalne zadłużenie, co więcej – model kreowania pieniądza z kredytu jest na stałe wpisany w gospodarkę i jest jej podstawą. To poprzez kredyt kreuje się wartość w świecie zachodnim, na którą dopiero trzeba zapracować, a przy okazji zapłacić odsetki. Władzę mają ci, którzy kreują pieniądz, co ciekawe ich władza – jest często większa, od tych którzy ustalają zasady kreowania i obrotu pieniądzem. Jednak, Zachód cały czas śmie nazywać się demokracją i twierdzić, że rządzi większość… Taka jest specyfika demokracji neoliberalnej.

Dzisiaj doszło do czegoś, co jest zjawiskiem fenomenalnym w swojej istocie. Władze publiczne kreują pieniądze bez ograniczenia i bez limitów. Nawet nie bawiąc się w uzasadnienie powodów do drukowania kolejnych – fikcyjnych Dolarów, Euro lub Jenów. Co ciekawe, inflacja jest pod kontrolą, albowiem wielki kapitał – zgarnia kasę, pożyczając władzom publicznym jeszcze więcej, licząc na zyski w przyszłości. Bogaci się bogacą jeszcze bardziej, a zadłużone władze publiczne drukują jeszcze więcej, żeby spłacać długi.

Doszło do sytuacji, w której pieniądze nie są już miernikiem wartości. Pieniądze rozdaje się na lewo i prawo, tego nauczył nas kryzys internetowy a potem kryzys związany z nieruchomościami na rynku amerykańskim. Zbyt duzi, żeby upaść doprowadzili do sytuacji, że wykreowali kryzys – ale wymusili na władzach publicznych, żeby zapłaciły za ich błędy. Zaczęła obowiązywać zasada, że nic się nie stało i inni zapłacą. To totalne odwrócenie rzeczywistości. Jesteś nieudolny, popełniasz błędy – nie damy ci zbankrutować, wydrukujemy pieniądze i je damy.

Czy to dziwne że w takim świecie nikt nie chce płacić oszczędzającym odsetek? Co więcej w naszym kraju – te upokarzające odsetki, poniżej inflacji i tak są przez państwo opodatkowane.

Ekonomiści będący rzecznikami systemu twierdzą, że lepiej jest płacić – rozdając pieniądze, niż wpaść w stagnację. Przy czym wszyscy udają, że nie ma inflacji, ten problem zniknął i nie obowiązuje już inaczej, niż jako mało znany dogmat na zapadłych katedrach ekonomii klasycznych uniwersytetów.

Właśnie te postawy, milczących ekonomistów, jak również – uzasadniających politykę druku, są świadectwem o kłamstwie jakim jest neoliberalizm. Wszystko w świetle blasku mediów, wszystko uświęcone – komentarzami – potwierdzającymi słuszność obranej, bez alternatywnej drogi.

Zadajmy więc dwa pytania, które jak wiele tutaj – może być dla naszych doświadczonych czytelników naiwne, wręcz dziecinnie naiwne. Po pierwsze, co było złego w drukowaniu pieniądza w systemie socjalistycznym? Po drugie, skoro kapitalizm – ten neoliberalny, tak bardzo potrzebuje pieniądza do funkcjonowania i jest mu wszystko jedno, czy ktoś go wcześniej zarobił, czy naprawdę musimy pracować? Przecież wielkie instytucje dostają od rządu pieniądze, które ten kreuje za pomocą systemów informatycznych. Nie dochodzi do składania depozytów, nie ma żadnego rachunku ryzyka, czy można udzielić kredytu – jest przyciśnięcie klawisza Enter na klawiaturze i już suma bilansowa Rezerwy Federalnej zwiększa się o określoną wartość.

Na te pytania odpowiedź neoliberalnych ekonomistów będzie następująca – nie i nie. Po pierwsze nie, ponieważ to wówczas to był inny system i w ogóle. Na tym się kończy argumentacja i nie ma znaczenia jej nieracjonalność w dzisiejszych realiach. Drugie nie, ponieważ wszyscy, którzy mają jakiekolwiek zrozumienie dla podstaw ekonomii – takie na poziomie szkoły średniej – rozumieją, że to nie jest możliwe bo mamy do czynienia z wielkim, zorganizowanym oszustwem. Chodzi o to, żeby frajerzy akceptowali papierki i wykazywali się dla kasyna, w którym gra dalej się toczy i syci właściciele kasyna, nadal mają najlepsze drinki i nocleg w kasynowym hotelu za darmo.

8 thoughts on “Zgnilizna neoimperializmu napędzanego długiem udusi naszą cywilizację

 • 9 czerwca 2020 o 05:40
  Permalink

  Bardzo słuszny tekst i istotne zdanie: “wielki kapitał – zgarnia kasę, pożyczając władzom publicznym jeszcze więcej, licząc na zyski w przyszłości”.

  Tak było w 2008 roku.

  Liczące ponad bilion dolarów zadłużenie czołowych banków w USA (i powiązanych z nimi w krajach Zachodu) – spłacono pożyczką od rządu USA.

  Ta pożyczka była z kolei oparta na zadłużeniu Budżetu USA w Bankach prywatnych.

  Takie ekonomiczne PERPETUUM MOBILE.

  Genialne!

  Czyli uspołeczniono długi prywatne, ale ZYSKI korporacji finansowych – są ZAWSZE PRYWATNE.

  Bo taka jest istota liberalnego kapitalizmu.

  Biedni (czyli zwykli ludzie) – wzbogacają (ksiądz katolicki ująłby to jako: UBOGACAJĄ) – bogatych.

  I tak ma być w tym systemie.

  Amen.

  Odpowiedz
 • 9 czerwca 2020 o 08:30
  Permalink

  Tekst wybitnie antyneoliberalny, pokazujący kłamstwo tej zbrodniczej ideologii, która odebrała nam państwo, odebrała nam miejsca pracy, godność i prawo do zycia we własnych krajach. A na drzewach zamiast liści zawisną neoliberalne s…y !

  Odpowiedz
 • 9 czerwca 2020 o 08:47
  Permalink

  Niedługo będziemy się wymieniać towarami

  Odpowiedz
 • 9 czerwca 2020 o 09:04
  Permalink

  Przecież to jest nowoczesny system niewolniczy, gdzie posiadacze kapitału bez specjalnego ryzyka mogą generować swoje zyski kosztem społeczeństwa. W socjalizmie druk pieniędzy był “zły”, bo służył rozwojowi całego społeczeństwa, a nie wąskiej oligarchii rządzącej gospodarką za pomocą swoich politycznych lokai. Dlatego w PRL mogliśmy mieć prawdziwy zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy, gdzie nawet najbiedniejszy i najmniej inteligentny człowiek nie pozostawał bez pomocy i szansy na poprawę swojej sytuacji, na rozwój i doskonalenie się, a teraz w liberalizmie kapitalistycznym III RP tacy otrzymują tylko jałmużnę z pomocy społecznej, aby przeżyć na minimum egzystencji, co trudno jest nazwać godnym życiem.

  Nie dziwmy się więc, że w USA jest takie rozwarstwienie społeczne, a najbogatsi mając władzę stosują taką opresję systemową wobec biedniejszej części społeczeństwa pozbawiając ich ubezpieczeń społecznych i kryminalizując na każdym kroku. Bo takim rozbitym społeczeństwem można swobodnie rządzić policyjną przemocą systemową i bezwzględnym prawem stanowionym w interesie ochrony kapitału.
  Polecam do poczytania w temacie o tej przemocy systemowej: Loic Wacquant, Więzienia nędzy, Warszawa 2009.

  A najciekawsze jest to, że wszystko robią z bogiem na ustach i bogiem uzasadniają swoje panowanie, do tego z błogosławieństwem Kościoła. Widać doskonale do czego służy religia, w szczególności katolicka z różnymi jej odłamami. W Polsce prawica broni tego systemu wbrew wszelkiej logice i ludzkiej przyzwoitości. Ostatnio gdy kandydat na Prezydenta RP Pan Robert Biedroń odważył się na oficjalny protest w liście skierowanym do Ambasady USA, to prawiczki intelektualne na portalu wpolityce.pl, aż zawyły ze złości w obronie swojego hegemona. Mamy więc doskonały obraz tego, komu służy prawica w Polsce. To są kapitaliści lub ich służący i lokaje, a nie obywatele godni miana człowieczeństwa z nauk Jezusa.

  Cyt. wyborne wypociny tej obrony hegemona na tym wrednym portalu, co należy uznać za antypolskie działanie.
  “Robert Biedroń chce pouczać ambasador USA ws. praw człowieka? “Wyrażam głębokie zaniepokojenie”. Ktoś tu się zagalopował”
  (…)
  “Robert Biedroń czuje się aż tak ważny? Kandyda Lewicy na prezydenta RP postanowił napisać list do ambasador USA w Polsce. Miał być wyrazem „solidarności”, ale nie sposób odczytać go inaczej jak próbę… pouczania Ameryki o prawach człowieka.”
  (…)
  “Nie chodzi o sam list, który miał być wyrazem „solidarności”, lecz o treść. Wrażliwość na dramatyczne wydarzenia to jedno, ale pouczające formułki to jednak zagalopowanie się europosła i kandydata na prezydenta”.
  https://wpolityce.pl/polityka/503195-biedron-chce-pouczac-ambasador-usa-ws-praw-czlowieka

  Tym razem wielki szacunek dla Pana Roberta Biedronia za ten odważny list, a zrobił to chyba jako jedyny polityk w Polsce, więc należy uznać, że ma jaja. Cofam swoje dotychczasowe uszczypliwości wobec jego osoby jako kandydata na Prezydenta. 🙂

  Odpowiedz
  • 9 czerwca 2020 o 15:04
   Permalink

   Nie na darmo nieodżałowany prof. Wolniewicz mawiał, że „pośród wielu ujemnych cech lewactwa najbardziej wydatną jest głupota”. I to jest moja uwaga względem twojego posta “9 czerwca 2020 o 09:04″.

   I TO nie jest pytanie a logiczne stwierdzenie! Miecławie. ‘Pacz” zacytowane niżej akapity.

   Dialog i edukacja zamiast konfrontacji http://www.mysl-polska.pl/2340

   O wędrówce imperów http://www.mysl-polska.pl/2341

   Polski George Floyd – Lewakom i różnym takim “zapadnym komunistam”, do umysłu… I teraz najważniejsza różnica. Ten policjant, który zabił Roberta Dziekońskiego, to Kwesi Sekou Millington, czarny funkcjonariusz, zaś ofiara, to biały mężczyzna – Polak – odwrotnie niż w sprawie Floyda. Czyżby zatem, to ta różnica, spowodowała tak odmienną reakcję, zarówno sądu, władz, jak i opinii publicznej? Organizacje propagujące hasła typu Black Lives Matter, przygotowały grunt pod masową reakcję na śmierć Floyda, zaś Dziekoński się w to nie wpisywał, bo był biały, a ten co spowodował jego śmierć – czarny.
   (…)
   W ubiegłym roku zaś ujawniono, że skazany Kwesi Millington, pozwał rząd kanadyjski, gdyż uważa że wyrok jaki otrzymał był dla niego szokiem, spowodował depresję, oraz złamał mu karierę, a przyczyną jego zachowania było to, że źle przygotowano go do służby w policji.

   To już nawet trudno komentować, choć ciekawy będzie finał tego pozwu, gdyż on wiele będzie mówił o stanie kanadyjskiego państwa i społeczeństwa, zaś ewentualne uznanie jego pretensji będzie wskazywało, że żadna indywidualna odpowiedzialność już nie istnieje, a w każdym razie, nie może być stosowana tak samo wobec wszystkich ludzi. To by bezpośrednio wskazywało, że żadna równość wobec prawa już nie istnieje, a zatem nie ma tam też demokracji. Takie są właśnie konsekwencje lewicowej koncepcji, że sprawca nie jest winny, a winne jest społeczeństwo. … 🤔
   http://www.mysl-polska.pl/2344

   Odpowiedz
   • 9 czerwca 2020 o 19:28
    Permalink

    @krzyk58

    Parafrazując cytowane przez ciebie zdanie prof. Wolniewicza, można w tym układzie stwierdzić, że: “pośród wielu ujemnych cech prawactwa najbardziej wydatną jest ciemnota”. I to jest moja odpowiedź na twojego posta. 🙂

    Sprawę Dziekańskiego z Kanady pamiętam, wiem jak próbowały władze Kanady ukręcić łeb sprawie. Ale po co daleko szukać, na polskim podwórku masz sprawę Stachowiaka jako doskonały przykład nadużyć władzy policyjnej, a przecież ani w sprawie Dziekańskiego, ani w sprawie Stachowiaka nie występuje żaden element rasizmu, tylko błąd w ocenie sytuacji ze strony Kanadyjczyków, czy chęć wymuszenia jakichś tam zeznań na Stachowiaku w Polsce. Oba przypadki to kliniczny przykład braków wykształcenia kadry policyjnej i umiejętności podejmowania decyzji w tzw. sytuacjach trudnych. Nie masz pojęcia jak to wygląda w sytuacji stresu działania pod presją chwili i czasu, ewentualnego zagrożenia, które trzeba umieć ocenić, czy jest realne. Stąd potem łatwo o tragedię.

    Dlatego dodam jeszcze co ostatnio ten ojciec mojego znajomego jeszcze mi powiedział podczas rozmowy kilka dni temu. Ano ten 80 letni emerytowany milicjant stwierdził, że jak patrzy na obecne wypadki losowe z udziałem policjantów bo nadużywają paralizatorów idąc na łatwiznę, nie chcąc sobie brudzić rąk i się wysilać przy obezwładnianiu agresywnego gościa – to cieszy się, że w milicji takiego wyposażenia nie mieli, bo nawet jeżeli jakiś milicjant w starciu z przestępcą stracił zęby przykładowo, to nie miał na sumieniu śmierci człowieka, który często jest agresywny na skutek działania alkoholu lub narkotyków, ale ogólnie trudno byłoby zakwalifikować go do najgorszych bandytów, zaś jego śmierć jest tragedią dla rodziny oraz obciąża sumienie samego policjanta. Wtedy milicjanci musieli używać tylko siły fizycznej, pałki i kajdanek, dlatego takich tragedii jak obecnie jego zdaniem nie było. Oczywiście pomijając kilka spraw tzw. politycznych, tragicznych w skutkach pobić.
    Wyguglaj sobie na interia.pl ostatni przypadek sprzed kilku dni w Polsce:
    “Lubelskie: Nie żyje 25-latek rażony przez policję paralizatorem”.

    Niestety paralizator jest narzędziem powodującym od czasu do czasu śmierć. W Stanach Zjednoczonych jest tego bardzo dużo, takich przypadków. Pamiętam publikowanie w internecie analizy z USA, właśnie po śmierci Dziekańskiego. W samej Kanadzie aż tyle tego nie było.

    Natomiast sytuacja w USA to zupełnie inny klimat. Tam nakłada się wielowiekowy rasizm a potęguje agresję sytuacja społeczna, bezrobocie itd. Nie można tych przykładów Polaka zabitego w Kanadzie z aktualną sprawą Floyda w ogóle porównywać, bo to zupełnie inne realia socjologiczne i psychologiczne. No ale wy tam na tej prawicy w tej ciemnicy intelektualnej niewiele z tego i tak rozumiecie, więc szkoda pióra (klawiatury) na was.:-)

    To jest prawdziwa przyczyna niewydolności i opresji systemu USA:
    “2,5 miliona więźniów, ponad 500 000 bezdomnych i 1,5 mln osób korzystających z noclegowni. 45 mln ludzi korzystających z kartek na żywność, by nie cierpieć głodu, 40 milionów bezrobotnych korzystających z zasiłków. Miliony mające problem z zapłatą czynszu za kolejny miesiąc. I jednocześnie: tylko amerykańscy miliarderzy wzbogacili się w ostatnich dwóch miesiącach o kolejne 430 miliardów dolarów, a kapitał dostał kolejne 500 miliardów od rządu w ramach ratowania rynków przed nimi samymi.” – https://strajk.eu/upadle-panstwo-upadly-kapitalizm/

    “Jesteś czarny? W Ameryce masz przes*ane od jakichś 400 lat” – https://noizz.pl/big-stories/morderstwo-georgea-floyda-to-skutek-systemowego-rasizmu-w-usa/02qsjcd

    I tak jest od lat, aż od czasu do czasu coś wybucha:
    “W Stanach Zjednoczonych policjanci coraz częściej zabijają ludzi w sytuacjach, gdy nie ma żadnego powodu do podjęcia interwencji. Najczęściej ich ofiarami padają czarnoskórzy obywatele. Winni prawie nigdy nie ponoszą konsekwencji swoich czynów.” – http://wolnemedia.net/prawo/amerykanska-policja-zabila-w-rok-1100-osob/

    “Policjanci z Karoliny Północnej zabili kolejną niewinną osobę o czarnym kolorze skóry. Keith Lamont Scott zginął prawdopodobnie dlatego, że mundurowi pomylili książkę, którą trzymał w dłoni, z pistoletem. W odpowiedzi w Charlotte wściekły tłum zaatakował policjantów.” – http://wolnemedia.net/policja-w-usa-zastrzelila-afroamerykanina/

    A jaki jest skutek na dziś tych masowych rozwałek mienia?
    No i okazuje się, że wiele krajów ma zamiar zmienić procedury szkoleń i interwencji policyjnych. Czyli co, jednak można? Tylko trzeba było niepotrzebnej śmierci i masy strat materialnych, żeby lokaje kapitału otrzymali zgodę na zmianę procedur policyjnych działań?

    Oto przykłady:
    Francuska policja nie będzie już się uczyć zatrzymywania z „duszeniem” – https://pl.sputniknews.com/swiat/2020060812551033-francuska-policja-nie-bedzie-juz-szkolona-w-zatrzymaniu-przez-duszenie-sputnik/
    Nadchodzi domniemanie winy policjantów w Berlinie! – https://wolnemedia.net/nadchodzi-domniemanie-winy-policjantow-w-berlinie/

    Najwidoczniej biznes liczy straty na świecie z tego powodu i wycofuje się lekko z opresji. Ale ta opresja wróci, tylko się wszystko trochę uspokoi, aż do następnej tragedii. Nic nadzwyczajnego w sumie, bo w systemie feudalno-kapitalistycznym to w zasadzie jest norma. Wystarczy znać etiologię i historię rozruchów w II RP, aby to zrozumieć.
    Ciekawe kiedy w polskiej Policji przejrzą procedury i dojdą do wniosku, że amerykanizacja szkoleń polskich policjantów to błąd, który może skończyć się tragedią. W zasadzie wprowadzenie paralizatorów jest już wystarczającą tragedią, która już kilka razy się wydarzyła.

    Radzę zacząć myśleć @krzyk58, a nie szukać kozła ofiarnego w postaci jakiegoś tam lewactwa. Winny jest system kapitalistyczny i prawica za nim stojąca murem, a reszta to skutki.

    Odpowiedz
    • 9 czerwca 2020 o 21:56
     Permalink

     ……..a przecież ani w sprawie Dziekańskiego, ani w sprawie Stachowiaka nie występuje żaden element rasizmu, ……….
     Chora, pokrętna lewacka logika.
     A słyszał o czarnym rasizmie? https://yt3.ggpht.com/F6I-0yK_dpbOj-pBrQvUVMx31WF0OWaahtDZjANPzqK9PXVMxLTwTfpEqpe02kUQKdicH1seG0XTzw=s648-nd
     Lewicowy faszyzm (antifa) TO też nie oksymoron…
     Protestujący robotnicy w kopalniach (Ługańska Republika Ludowa) przeciwko faszystowskim władzom , nie nie Kijowa, na miejscu mają swoich faszystów ( a miało być tak pięknie)
     to tez nie oksymoron, sie porobiło, a ty nic nie kumaty, pierd*lisz tak
     jakbyś naczytał się książek-agitek z lat 50′, matki redaktora naczelnego pewnej wiodącej gazety liberalnej lewicy laickiej, bezbożnej zresztą, obowiązkowa lektura polińskiej ćwierć-inteligencji.

     “Natomiast sytuacja w USA to zupełnie inny klimat. Tam nakłada się wielowiekowy rasizm a potęguje agresję sytuacja społeczna, bezrobocie itd.

     BZDURA LEWACKO-EUROBOLSZEWICKA.

     Gdybyś posiadał zdolność analitycznego myślenia to po odsłuchaniu tylu materiałów które podesłałem w temacie , mógłbyś wyciągnąć wnioski.
     ‘Tam” czynione są próby wywołania rewolucji komunistycznej, USA- piszę nie od dziś jest nieźle
     zbolszewizowane, szczególnie “oba wybrzeża” i “kulturowy”, wielki ponadnarodowy kapitał . Normalna (w miarę) jest TYLKO “głubinka” wg ciebie – faszyści, w mojej opinii bohaterowie.

     https://wolna-polska.pl/wiadomosci/zolnierze-usa-na-kolanach-przed-komunistami-2020-06

     ‘Ktoś” musi w porę złamać kark “frankfurckiej” Bolszewii, czy TYM ktosiem będzie Trump? Daj Boże!! Amen!!!

     Odpowiedz
     • 9 czerwca 2020 o 23:34
      Permalink

      @krzyk58

      Wy tam na tej prawicy naprawdę dostajecie już wścieklizny intelektualnej, no inaczej tego już nie można określić ani zrozumieć, skoro normalne argumenty logiczne do was nie docierają.:-)
      Rozgrzałeś się ostatnio do czerwoności i chyba już masz alergię na czerwony kolor? 🙂

      Ikonowicz prawdę ci powie:
      “Wiecie dlaczego ta prawicowa hołota boi się czerwonego koloru – dlatego, że tylko pod czerwonym sztandarem, ludzie pracy zwyciężą” – grzmiał z trybuny lider Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotr Ikonowicz 1 maja 2019.

      Ten cytat też powinien ci się spodobać: 🙂
      “Gdy zdeptane masy powstają, to zawsze mają słuszność”.- Lew Trocki
      Jak się teraz czujesz?

      A to jeszcze trudniejsze do ogarnięcia:-)
      https://demotywatory.pl/5003350/Wyobraz-sobie-ze-jestes-czarny-i-musisz-ogarniac-bialych
      https://demotywatory.pl/5003514/Albert-Einstein-daje-wyklad-z-fizyki-relatywistycznej-na

      I coś szczególnie dla ciebie ku refleksji:
      https://demotywatory.pl/5003652/Czlowieczenstwo
      Zachowuj się jak człowiek i zrozum problemy rasowe determinowane przez kapitalizm. Nie bądź zerem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.