Polityka

Zawiadomienie ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Donalda Tuska

 Zawiadomienie ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Donalda Tuska w związku z tragedią smoleńską to nowy byt polityczny w naszym życiu publicznym. Zawiadomienie miało być złożone z inicjatywy pana Ministra Obrony Narodowej, który publicznie sugerował, że pan Donald Tusk mógł popełnić przestępstwo a nie zaniedbania. Co więcej, pan minister sugerował, że pan premier zawarł z panem Władimirem Putinem obecnie Prezydentem Federacji Rosyjskiej – nieleganą umowę, zdaje się  w jakiejś mierze na szkodę Polski.

Zarzut wobec pana Donalda Tuska ma dotyczyć tzw. Zdrady dyplomatycznej zdefiniowanej w paragrafie 129 Kodeksu karnego. Jak czytamy w przepisie: „Kto, będąc upoważniony do występowania w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją, działa na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.”.

To bardzo poważne oskarżenie, mające ściśle polityczny charakter. Nie jest to zarzut, ponieważ wynika to z samej istoty natury tego procesu, mówimy o okolicznościach sprawy związanej z tragedią smoleńską. One wszystkie mają charakter polityczny, wynikają z polityki tj. ściślej z uprawnień decyzyjnych Prezesa Rady Ministrów oraz zasad współpracy dyplomatycznej pomiędzy podmiotami państwami.

Nie można się wypowiadać w przedmiocie samego doniesienia, albowiem to jest obowiązek każdego obywatela. Jeżeli ktokolwiek wie o prawdopodobieństwie popełnienia przestępstwa – jego obowiązkiem jest poinformować bez zbędnej zwłoki stosowne organy władzy państwowej. Było oczywistością, że obecna władza będzie drążyć temat odpowiedzialności poprzedników w związku z tragedią smoleńską. Jednakże niesłychanie dziwne jest to, że to szef Ministerstwa Obrony Narodowej? Przecież to najpoważniejsze oskarżenie polityczne w historii Polski współczesnej. Mówimy o odpowiedzialności Prezesa Rady Ministrów, za ewentualne zaniechania lub nieprawidłowe działania w związku z jedną z największych narodowych tragedii w naszej historii ostatnich kilkudziesięciu lat. Z samego tylko szacunku dla wagi tego zarzutu, byłoby wskazanym, żeby stosownego zgłoszenia dokonała pani Prezes Rady Ministrów osobiście. Chodzi o zachowanie odpowiedniej rangi. Gdyby chodziło o ministra, to wówczas wiadomo że „papiery” przygotowuje określony minister. Ponieważ chodzi o premiera, to stosowny poziom odniesienia powinien być zapewniony. Inaczej sprawa traci na wadze, właśnie wymiarze politycznym. Procesowo to wszystko jedno, można tylko zadać pytanie – dlaczego dopiero teraz złożono taki wniosek? Ewentualnie inaczej, jakie okoliczności faktyczne w sprawie – spowodowały – że właśnie w tym momencie został taki wniosek złożony? Jakiekolwiek bowiem nie byłyby to okoliczności, to przygotowanie takiego wniosku powinno być bezzwłoczne. Nie są znane żadne informacje np. z pracy specjalnej komisji do wyjaśnienia tej tragedii, które by to wszystko uzasadniały. Może to zrodzić oczywiste pytanie o ewentualną zwłokę w tych czynnościach?

Udowodnienie działania na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej przez pana Donalda Tuska, to poważne wyzwanie dla Prokuratury, właśnie z tego względu, że mamy do czynienia z działalnością polityczną. Oczywiście rządzący mogą podnieść każdą rzecz i każdą kwestię jako działanie na szkodę państwa, jednak powinni pamiętać, że to broń obosieczna. Ponieważ następcy będą mogli działać powołując się na obecnie tworzony precedens. Proszę pamiętać, że donoszenie do Prokuratury na byłych premierów, piastujących bardzo ważne funkcje w międzynarodowych organizacjach od których zależy los naszego kraju, to nie jest norma w naszej polityce.

Jakkolwiek sama obrona pana Tuska może być w tym procesie bardzo ciekawa, ponieważ jest absolutną oczywistością, że sprawy potoczyły się inaczej, niż pan premier wówczas zakładał. Zarzucanie mu złej woli jest nieporozumieniem. W tym znaczeniu, że on się nie umawiał na „ukręcenie sprawy”. Kwestie wynikły później, ponieważ mieliśmy określoną atmosferę polityczną w kraju związaną z tą sprawa. Oczywiście również, nie dało się wszystkiego wówczas przewidzieć, jak również na pewno popełniono szereg błędów.

W zasadzie o wiele ciekawsze jest stwierdzenie, czy z tamtej lekcji zostały wyciągnięte jakieś wnioski? Czy wypracowano procedury reagowania kryzysowego? Dokumentowania? Kontaktów z mediami? Niestety ta tragedia bardzo negatywnie odbiła się na wizerunku naszego państwa, o czym trzeba pamiętać. Nawet jeżeli tego typu wydarzenie powtórzyłoby się, to właśnie po to są procedury, żeby uniknąć błędów i złych decyzji. Właśnie w tym kontekście należy na tą sprawę patrzeć, mieliśmy tam do czynienia ze złymi decyzjami, polityk ma prawo się mylić. Chyba jak każdy?

Już tak na marginesie – wiele razy słyszeliśmy o rzekomym spisku, że to pan Tusk przyczynił się do tej tragedii w porozumieniu z panem Putinem. Czy są na to jakieś dowody?

7 komentarzy

 1. Dawid Warszawski

  Powiem tak – należało mu się. Nie płaczę po Tusku. Dziwie się tylko, że jego syna też ścigają, to przegięcie. tak nie powinno być. Poza tym jak jest napisane, cały proces jest polityczny udowodnienie czego0kolwiek jest prawie niemiożliwe.

 2. Nie wiem, czy to zbyt późne użycie tego paragrafu, też nie jest też ścigane przez prawo.

  Przecież fakty się od lat – nie zmieniły.

  Dlaczego dopiero teraz zaważono “tę zdradę dyplomatyczną”?

  Ja bym wytoczył proces z tego powodu.

  Co powodowało tę zwłokę?

  Do grona podejrzanych o popełnienie tego PRZESTĘPSTWA można zaliczyć kilkaset tysięcy wyznawców “religii smoleńskiej”.

  Wiedzieli (wierzyli i wierzą w “zdradę Tuska”) – a nie złożyli powiadomień!

  Na to też są paragrafy …

  Amen.

 3. Śmiech na sali,miliony na pod komisje Smoleńską i zarzut dyplomatyczny.Ciekawy jaki zarzut postawią p.Putinowi?Chyba nie podanie ręki Prezesowi,kolejna zdrada “dyplomatyczna”.Pisomatołki!!!

  • Ale ciemny lud to kupi. Poza tym lud domaga się “krwi” za krzywdy transformacji i jakiś kozioł ofiarny musi się znaleźć. Związanie Tuska oskarżeniem będzie wzmacniało ich władzę i zajmowało opozycję udowadnianiem, że nie ponoszą winy. To typowe destrukcyjne działania każdej partii feudalnej w celu odwrócenia uwagi od problemów. Czyli rujnowania kraju ciąg dalszy. Inna sprawa, że PO-PSL działali podobnie, więc im się to należy. Po prostu karma wraca. Zobaczymy co zrobią te pismatołki, gdy z kretesem przegrają wybory i będą oni mieli listy gończe, wtedy jednak obawiam się, że wyprowadzą swoją ciemnotę na ulicę i będzie się działo. Nie będą już mieli nic do stracenia.

 4. Złodziei krzyczy. Łapaj złodzieja.
  Jakby wyglądało teraz życie bez Smoleńska? Należałoby go powtórzyć, wsadzając do TU-154 więcej i bardziej dobranych pasażerów.

 5. Nareszcie wiemy kto tu rządzi,nie Marionetka i nie Broszka a Prezes jedzie na rozmowy w sprawie Brexitu.Tylko po co oni są,!!!

 6. “„Kto, będąc upoważniony do występowania w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją, działa na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.”.
  🙂
  Czy “tego artykułu” nie da się przybić aktualnym oskarżycielom?
  🙂 na pewno nie było tajnych konszachtów z naszymi odwiecznymi wrogami, że tylko wymienię ss pewnego kieszonkowego,
  AZJATYCKIEGO kraiku………….

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.