Zapłaczemy za rosyjskim gazem

fot. red.

Zapłaczemy za rosyjskim gazem. Za tanim gazem, którego mogliśmy mieć w zasadzie każdą ilość – z gwarancją dostawy, bez względu na warunki pogodowe, ekonomiczne i sytuację polityczną. Mieliśmy przez lata wypracowany model dostaw, który po prostu jest najtańszy w tym położeniu geograficznym, najstabilniejszy i najpewniejszy. Mieliśmy szansę mieć Nord Stream 1 i 2 na naszym terytorium, mając dostęp do naprawdę nieograniczonej ilości gazu, jak również opłat za tranzyt.

Zamiast geopolitycznej katastrofy, mogliśmy mieć dochody, bezpieczne dostawy i sytuację, w której WSZYSTKIM W REGIONIE zależałoby na naszym bezpieczeństwie na zasadzie status quo, ponieważ jedni potrzebowaliby sprzedawać, a inni kupować. Co więcej, mając „wspólnotę rury” z sąsiednią Białorusią, mielibyśmy realne możliwości oddziaływania na to, co jest dla tego kraju najważniejsze.

Jak będąc bezpośrednim sąsiadem – największego producenta gazu ziemnego na świecie, posiadającego jego największe zbadane rezerwy (i jeszcze większe prognozowane), pozwalające na zaspokojenie potrzeb całej Europy na 150 lat – można z tego nie chcieć korzystać? Proszę się zastanowić, co trzeba myśleć o hipokryzji żeby wmawiać ludziom, że sprowadzanie gazu – w „wiadrach”, z drugiego końca świata – po jego uprzednim skropleniu – będzie dla nas lepszą opcją, niż czerpanie go z wielkiej rury, którą i tak on musi płynąć do największego odbiorcy w regionie? Czy my nie widzimy jak wmówiono nam debilną głupotę? Oczywiście lepsza opcja, nie musi być tańsza, co więcej – można opowiadać bajki o bezpieczeństwie strategicznym i inne bzdety w trosce o interesy tranzytowe innego sąsiedniego prawie upadłego kraju. Fakty są jednak niezaprzeczalne. Dzisiaj gaz jest tańszy w Niemczech (dla przemysłu), niż w Polsce. To będzie miało swoje konsekwencje, także jak jutro będzie drożał dla odbiorców indywidualnych.

Nie ma alternatywy dla paliwa gazowego. Musimy wykorzystywać gaz w produkcji energii. Co więcej i chyba to jest jeszcze ważniejsze – nie ma rolnictwa, bez gazu! Nawozy azotowe nie powstają tylko z powietrza! Bez gazu współczesne, wysoce wydajne rolnictwo – upada. Bez nawozów azotowych (i ich pochodnych, preparatów itd.) – nie ma walki z chwastami, nie ma nawożenia upraw, po prostu nie ma rolnictwa, które znamy. To oznacza, że bez tego byłoby o wiele droższe, naprawdę o wiele więcej, niż się nam w ogóle wydaje.

Nagle się okazuje, że Chiny potrzebują gaz, że w Europie zapowiada się mroźna zima i gaz ciągle drożeje, a kraje europejskie czekają na uruchomienie Nord Stream 2 jak na zbawienie. Co więcej, co jest chyba najciekawsze, wcale ceny z kontraktów krótkoterminowych nie są nawet tak samo korzystne jak w kontraktach długoterminowych. Żeby w ogóle było już na wesoło, okazuje się że nie ma na rynku nadmiarów gazu – jakoś tak się dziwnie składa? Ciekawe, czy to przypadki – przed mroźną zimą? To na pewno przypadki, bo przecież niemożliwe, żeby była jakaś zmowa cenowa? No, gdzieby przecież – nasi „sojusznicy”, mogli grać na zwyżkę cen gazu dowożonego w wielkich pływających wannach?

Ceny energii są jednym z większych popychaczy inflacji. Dodatkowo ze względu na poronioną ideę zezwolenia na spekulację prawami do emisji gazów cieplarnianych w Europie, produkcja energii z węgla, gazu, ropy i generalnie wszystkiego co generuje CO2 – jest dodatkowo podrażana.

Sam fakt, że energia jest droższa jest jeszcze do przełknięcia. Jednak, jeżeli pojawiają się istotne deficyty podaży jej nośników w czasie kiedy rośnie popyt – to będzie jeszcze drożej. Nasze mendia (tu nie ma błędu) – nie pisały o ile drożała energia elektryczna ostatniej zimy w Teksasie. Ceny wzrosły tak znacznie, że nie ma o czym pisać – mówimy o tysiącach procent wzrostu ceny dostawy energii elektrycznej! Za głupotę, w tym energetyczną się płaci.

Nas nie czeka ten scenariusz, chociaż cena energii elektrycznej na giełdzie wzrosła w ciągu roku o kilkadziesiąt procent. Odbiorców indywidualnych ratuje taryfa i regulator. Jednak, nie można mieć złudzeń – to podrożeje, gaz również. Szanowni Państwo – gaz – dowożony wielkimi statkami z końca świata, nie może być tańszy, od gazu tłoczonego gazociągiem z – w sumie – bliska. Trzeba to mieć na uwadze i nie wierzyć w bajki.

Zapłaczemy za rosyjskim gazem. On był, był zawsze i był generalnie tani, a na pewno będzie tańszy w Niemczech, niż w Polsce, chyba że kupimy od Niemców. Więc dziękujemy ci Akcjo Wyborcza Solidarność, dziękujemy Platformo Obywatelska, Unio Wolności, Prawo i Sprawiedliwość – dziękujemy tym wszystkim decydentom, którzy poprzez swoje decyzje i zaniechania doprowadzili nas do sytuacji, w której jesteśmy. A jeszcze nie tak dawno – powszechnie krytykowano pana Waldemara Pawlaka, dzięki którego decyzjom mieliśmy bardzo dużo gazu przez ostatnie lata. Warto ciepło myśleć o panu Pawlaku, póki człowiek może się jeszcze w ciepłej wodzie umyć…

92 komentarze do “Zapłaczemy za rosyjskim gazem

 • 16 września 2021 o 05:15
  Permalink

  No nie wiem, jak to będzie z tym “płaczem” …

  Ale wiem, że Pan N. szykuje nam dostawy gazu norweskiego, które jak powszechnie wiadomo – za kilka lat się skończą.

  Ceny gazu wzrosną, ale kto bogatemu zabroni?

  Gaz zza oceanu nie może być tani, no bo nie …

  Jednym słowem powoli wchodzimy do “czarnej dziury” energetycznej.

  Dochodzą rosnące opłaty za CO2.

  Tak już jest w Nadwiślańskim i Banasiowym Macondo.

  Nie liczą się realia, tylko wielkomocarstwowe mrzonki.

  Amen.

  Odpowiedz
 • 16 września 2021 o 07:30
  Permalink

  Zdrada kraju to nie jest wtedy kiedy ktoś, gdzieś, jeden góra dwóch donosi pierdoły do innego kraju. Prawdziwą zdradą jest:

  – wyzbycie wypracowanych latami zakładów przemysłowych
  – pozbawianie dóbr naturalnych (w tym poprzez doprowadzanie do bankructwa lub uniemożliwienie wydobycia np poprzez wysadzenie najniższych warstw węgla itd.)
  – pozbywanie się dóbr na rzecz innego kraju za darmo (państwo tam na dole z prawej)
  – skłócanie z krajami ościennymi

  …bo to składa się na sabotaż. Dlatego, jak wskazał pan Krakauer w ostatnim akapicie, należałoby spisywać dla potomnych czyny tych partii wymienionych, spisywać choćby, a na pewno na lata, na specjalnym papierze i na drukarce igłowej (skoro ręka od pióra). Wpierdzielić to do jakiej ukrytej kapsuły czasu, a najlepiej do wielu takich dziur. W razie jakby pojawił się kiedyś silny sektor państwowy (którego jestem zwolennikiem) to niech wiedzą ci ludzie, jak wygląda kapitalizm zachodni, co on planuje względem słabszych i gdzie i jak ten rak się zaczyna. Skoro zawaliliśmy sprawę obecnie i nie można tego już na pewno naprawić, to chociaż zadbajmy w ten dziwny z pozoru sposób o pokolenia przyszłe.

  Odpowiedz
  • 16 września 2021 o 11:46
   Permalink

   @Grzegorz z … . “Zdrada kraju to nie jest wtedy kiedy ktoś, gdzieś, jeden góra dwóch donosi pierdoły do innego kraju. ” NIEEE? A to intieresna (hipo)teza … 🙂
   Nie pierdoły a pryncypia (wedle skali stopniowania – “od rzemyczka do koniczka”) I to jest klasyczna forma (zdrady) rodem z czasów minionych.
   To co wymieniłeś jako “prawdziwą zdradę” – TO nie jest zdrada, TO więcej niż zbrodnia – to błąd!

   Odpowiedz
 • 16 września 2021 o 08:07
  Permalink

  Szczerze?

  Podziękujmy za to jakoś Millerowi i & czyli ‘postkomunistam”!

  Zdaję sobie sprawę że wsadziłem kij w mrowisko i zaraz przeczytam “wyjaśniające” kom. wskazujące
  na prawdziwego sprawcę naszych przyszłych (już wkrótce) problemów. Jak znam życie i retorykę niektórych komentatorów będzie to ‘pan jasny i wikary z pipidówki …” a rzeczywistość jest bardziej dosadna i prozaiczna … no BO jak dopier*olić ‘po łbie” elementowi tak (socjalnie) bliskiemu jak LSD (?) czy inna lewica… nieprawda’ż Miecławie?!

  …….. i generalnie wszystkiego co generuje CO2 … SPOKO! Obyśmy dożyli 2040, kiedy to zakazana będzie wszelaka hodowla zwierząt (krowy ‘generalnie” generują CO2 poprzez wydalanie gazów (pierdzenie).
  Reasumując: albo ONY nas wykończą albo my ich…mamy jeszcze jako ludzie czas dopóki póki sprawy nie zaszły za daleko … paka przewagę mają – ONY, nieliczna tak naprawdę banda wpływowych i utytułowanych, groźnych dla otoczenia szaleńców.

  Odpowiedz
  • 16 września 2021 o 13:17
   Permalink

   @krzyk58

   Już to kiedyś przerabialiśmy. Miller i tzw. postkomuniści na LSD 🙂 nie mieli wyjścia po 4 czerwca 1989 roku i możlwości, a na pewno po rządach Mazowieckiego, aby przeciwstawić się prawicowej ciemnocie i nie wchodzić do struktur unijnych robiąc własną niezależną politykę. Większość styropianu i tzw. drugi garnitur dawnego PZPR to ludzie praktycznie bez wiedzy, wykluczeni intelektualnie i to oni rządzą na przemian nieprzerwanie od 1990 roku. Ilu jest wśród nich zdrajców i sabotażystów, a ilu pożytecznych idiotów wierzących nadal w mit zachodu, trudno zliczyć.

   Wiem jedno, że sprawiedliwości i osądzenia tej bandy nieudaczników, cwaniaków, zdrajców i złodziei, za życia się nie doczekamy. Ale historia jest tu bezwzględna, bo przyjdą następne pokolenia i gdzieś za 50 lat, cały styropian i reszta kretynów będą na kartach historycznych podręczników przez naszych potomków opisani jednoznacznie, podobnie jak została opisana tzw. demokracja szlachecka w I RP. Nie pomoże manipulacja świadomością, polityka histeryczna i wiele innych zabiegów utrwalających ich władzę. To są zera do kwadratu (choć to matematycznie nie do przyjęcia), ich pomniki runą a nasze prawnuki będą się o nich uczyć, jak o zdrajcach narodu i ludziach żyjących atawizmami.
   Dla nich już jest to wielki wstyd i hańba bo świadomość młodych zinformatyzowanych pokoleń postępuje. Pojawiają się pytania, kto spłaci ich długi? Przez pierwsze 20 lat te ścierwa wmawiali Polakom, że jest źle bo Gierek narobił długów. Prof. Witold Kieżun w “Patologii transformacji” oraz wielu innych autorów obalili te mity. Teraz długów Gierka już nie ma, ale są horrendalne długi będące wynikiem polityki styropianu i zachodniej ekonomicznej okupacji. Młodzi tak tego nie zostawią. Jeszcze za naszego potencjalnego życia, to jest w perspektywie 15-20 lat prawicowe i lewackie mity padną i zaczną się rozliczenia.
   Panu N i wielu innym życzę długiego życia, aby jeszcze przed śmiercią mogli stać się pośmiewiskiem młodych mądrzejszych pokoleń. Będą bowiem izolowani społecznie i deprecjonowani, takie są nieubłagane koleje historii. Być może nawet zostaną symbolicznie osądzeni. Ale zanim do tego dojdzie, sami w swoich obozach będą się gryźć do upadłego, szukając winnych stanu Polski do jakiego doprowadzili. To już się dzieje.

   A tymczasem w Rosji:
   “Dzięki odzyskania zasobów, zerwaniu kolonialnych więzi, narzuconych po upadku ZSRR, ogromnym dochodom z eksportu ropy, zaczęto odbudowę dobrobytu, wewnętrznej stabilności i odzyskano siły rozwojowe.”
   https://myslpolska.info/2021/09/10/rosyjska-ropa-upadek-i-odbudowa-potegi/

   Dlaczego nie możemy z tego skorzystać? Ano dlatego, że “jaśnie państwo”, które na usługach zachodu zniszczyło PRL wraz z dominującym Kościołem, nie są w stanie rządzić Polską niezależnie od imperializmu zachodniego. Zresztą zachód zrobił ich w konia, bo pod szyldem liberalizmu (którego retoryka się nasiliła po 1990 roku nie przez przypadek po upadku bloku socjalistycznego) pozbawił ich zasobów przemysłowych i teraz mogą być tylko lokajami zachodnich interesów, a nie PANAMI rządzącymi swoimi narodami suwerennie. Spotkała ich wielka kara i upokorzenie ze strony ich zachodnich mocodawców, bo są na ich garnuszku, jak przedwojenne dziady, na garnuszku u pana i plebana, czy wiejskiej gawiedzi. Podobnie z tą niby naszą inteligencją, która w latach PRL tak pragnęła zachodu, a teraz spełnia rolę usługową wobec kapitału, często za psie wynagrodzenie. Jeszcze udają światowców, ale to już jest zmierzch tej inteligencji bez inteligencji z korzeniami ze styropianu. Piszą, ubolewają, że coś poszło nie tak. Winę upatrują w tzw. ciemnym narodzie, sami będąc bez rozumu.

   Zagubiony ideowo Romanowski w poprzednim Przeglądzie pyta “Czym jest polskość?” “Obrzydzono nam Polskę! Kto obrzydził? To oczywiste: my sami”.
   https://www.tygodnikprzeglad.pl/czym-jest-polskosc-2/
   Wypadałoby napisać do tego obszerną polemikę, ale z braku czasu napiszę tylko kilka zdań.
   Polskę i polskość obrzydzała nam ustawicznie inteligencja bez inteligencji, także ta na uczelniach wyższych. Gdy studiowałem w latach 80-tych nie mogłem już nieraz znieść krytyki PRL-u przez niby uczonych. Może 1 na 10 wykładowców jej nie stosował. Pozostali jak nawiedzeni żyli mitem zachodu i obrzydzali nam studentom socjalizm i Polskę wyśmiewając na każdym możliwym kroku kraj, kulturę, gospodarkę itd.. Teraz widzimy, że milionom uczciwych Polaków, którzy kochają Polskę i chcą w niej żyć normalnie oraz bezpiecznie wmawia się, że obrzydziliśmy ją sobie wszyscy. Nie my to zrobiliśmy, to wy to robiliście i robicie nadal, wy z korzeniami ze styropianu, co najmniej, pomijam tu manię wielkości i marzenia o ‘jaśnie pańskiej” rzekomej wyższej kulturze.

   Najwyższy czas spojrzeć na polską inteligencję z najwyższą krytyką, aby przestali pisać bzdury jak oderwani od rzeczywistości. Zwykły naród jest podatny na manipulacje, od inteligencji wymaga się więcej, ale chyba to zbyt duże oczekiwania.

   Odpowiedz
   • 16 września 2021 o 17:33
    Permalink

    polska inteligencja: to naprawdę tumany.
    Ja kończyłem studia w 1978 roku razem z C. Do dziś utrzymujemy kontakty. Ale jemu styropian plus mendia wyprały mózg i dopiero teraz zaczyna kapować, że coś poszło nie tak. Dwadzieścia lat pokazywałem mu, co się dzieje, ale on wierzył w wolny rynek, wolną prasę i demokrację. Fakt, obaj doznaliśmy podwyższenia standartu życia bez żadnej własnej zasługi.
    Jednak – skoro ktoś świadomy i wykształcony wierzył w te powyższe bajeczki, to co można powiedzieć o zwykłym kierowcy tira czy operatorze koparki?

    Odpowiedz
   • 16 września 2021 o 17:54
    Permalink

    @Miecław.
    Żadna tam “prawicowa ciemnota” a zwyczajna lewica laicka. Jakoś nie przypominam sobie prawicowych rządów w Polsce już po… maju 1926 r. !!

    W początkach 2000 – ych wyborcy postawili zdecydowanie na komunistów pełni nadziei że będzie jak “za Gierka”. A jak było? Dramat, w każdym obszarze to za mało powiedziane. Lewicowo-liberalny dramat …

    “A tymczasem w Rosji:” Ni w ch.j nie mogę zrozumieć twoich wartości, przypominam że w Rosji każdy komunista i zbliżony do nich wiesza psy na WWP i “jedinorosach” … TO fakty!

    Odpowiedz
    • 16 września 2021 o 21:59
     Permalink

     @krzyk58

     LSD to nie lewica, tym bardziej laicka. Te trutnie poginali wtedy do Kościółka na msze i kapelanów przyjmowali oraz hołubili ich u siebie w urzędach, coby się tej czarnej mafii nie narazić. To liberałowie spod ciemnej gwiazdy. Wiem coś o tym i o czasach dekady lat 2000+, bo tam gdzie pracowałem oni niszczyli laickość i świeckość państwa oraz urzędu. Nie zrobili nic, aby się przeciwstawić klerykalizacji. Dopiero jak wylecieli na karna ławkę poza sejmem, to Miller bodajże się wypowiedział, że ich największym błędem była “kolaboracja” z Kościołem. Gdzieś czytałem wywiad z nim, lub którymś z czołowych jego polityków. Dokładnie już nie pomnę, bo nie zanotowałem tych informacji.

     A cóż mnie obchodzą rosyjscy komuniści? Jak mają trochę rozumu to powinni docenić to, co zrobił WWP dla uratowania Rosji przed upadkiem, któremu oni nie byli w stanie zapobiec. Wydaje się, że pogubili się w polityce i ideowości. Bo można oczywiście być ideowym komunistą, ale trzeba też być realistą i doceniać to co zrobił i robi nadal prawdziwy czekista WWP. 🙂

     Odpowiedz
     • 17 września 2021 o 15:31
      Permalink

      [Wyszyński w rozmowie z Kąkolem w/g jego relacji]: „To Niemcy, panie ministrze są największym zagrożeniem dla polskiej egzystencji i zagrażać będą nam zawsze, dlatego nie mamy wyjścia i musimy się mocno plecami oprzeć o mur Słowiańszczyzny. A że jest on czerwony – trudno – taka rzeczywistość”. https://marucha.wordpress.com/2021/09/13/zrozumiec-prymasa-wyszynskiego/

      Czy TO tak trudno przyswoić sobie? A, dla “naszych” komunistów punktem odniesienia był zawsze
      zachodni komunizm (trockizm).

      Miecławie wcale nie miałem na myśli LSD 🙂 kiedy nawiązywałem w poście do lewicy laickiej.
      Bez wpływów i nauczania konserwatywnego KK liberałowie (liberasty) i eurolewica laicka zamienią nas (Europa, stara i nowa nic mnie nie obchodzi) w eurogoowno! Odrzucam posoborowie, postępowy, postmodernistyczny KK.

      Odpowiedz
     • 18 września 2021 o 00:15
      Permalink

      @krzyk58

      A ty ponownie powołujesz się na tego antynarodowego Prymasa? A jakie wtedy on miał wyjście? Mógł tylko grać na zwłokę i robić krecią robotę przeciwko komunizmowi, de facto w PRL daleko było do komunizmu, więc jego gra szkodziła socjalizmowi i młodemu nowemu ustrojowi. Układy z władzami PRL, czy gesty poparcia nic nie znaczą, jak prześledzisz dokładnie ich tok. W skrócie można to podsumować tak, że Prymas pod przymusem robił krok w tył, a potem jak władza się uspokajała, robił dwa kroki w przód jątrząc i popierając wrogów, m.in. niemczyznę, o czym świadczy słynny list o przebaczeniu Niemcom.

      Eksterminacja księży patriotów, których było 10 % ówczesnego stanu duchowieństwa, świadczy o antynarodowej i antypolskiej postawie Prymasa. Wilk w owczej skórze.
      Posunął się aż do ekskomuniki:
      “Wojnę państwa z Kościołem wznowiono w roku 1959 z powodu próby reaktywowania instytucji księży patriotów zawieszonych w roku 1956. Tym razem pod skrzydłami nie ZBOWiD, lecz Caritasu. Władze, korzystając ze wsparcia PAX, wznowiły tzw. Koła Księży. Pozbawione stalinowskiego żaru nie miały jednak powodzenia i w latach 70. po ekskomunice prymasa same się rozwiązały.”
      https://www.tygodnikprzeglad.pl/prymas-polityk/

      W zasadzie tylko biskup Kaczmarek wpadł, Prymas miał inną rolę z której się doskonale wywiązał na rzecz zachodniego imperializmu. Poparcie dla KOR o tym świadczy.
      Proces biskupa Czesława Kaczmarka
      https://www.youtube.com/watch?v=UAYycrlLZ08
      https://www.youtube.com/watch?v=J4Jwgxktpkg

      Zniewolenie religijne narodu zniszczyło demokrację ludową, takie są fakty.
      Aż nie mogłem uwierzyć, że o tym zniewoleniu religijnym pisał nawet na MP prof. Bieleń. Chyba czytają nas na OP, bo ta profesorska inteligencja co raz bardziej zaczyna myśleć. Modzelewski pisze extra książki, w których obnaża politykę styropianu, Bieleń w publikacjach wykłada prawdę, a Wielomski ewoluuje. Ale się @krzyku58 narobiło, 🙂 jak w takim tempie będzie przybywać myślącej inteligencji to może nie wszystko dla Polski stracone. Tylko żeby lud wyszedł spod okupacji religijnej i zaczął czytać to co porządni ludzie piszą.
      https://myslpolska.info/2021/09/13/lekcje-retrospektywy-politycznej/

      Endecy też jakoś zaczynają lewitować w stronę lewicową, a Piskorski rozruszał portal Myśl Polska. Dzieje się.
      https://myslpolska.info/2021/08/26/przeciwko-aparatom-ideologicznym-panstwa-rozmowa-z-prof-jerzym-kochanem/
      https://myslpolska.info/2021/09/01/polski-marksizm-wciaz-zyje/

      Wypada tu pochwalić Jastrzębskiego:
      https://myslpolska.info/2021/09/14/nie-odrzucajmy-lewej-strony/

      Oby tak dalej na MP to może jest szansa na utworzenie silnego ośrodka lewicy społecznej (bez zdziczenia obyczajowego w stylu zachodnim) i narodowej pod szyldem endeków.
      Bo Przegląd chyba jest stracony ze swoimi publicystami rodem ze styropianu nadal uwięzionych w zachodnich fantazmatach. Poza dobrą robotą, aby utrwalić historię PRL i ochronić przed zafałszowaniem przez prawicę z IPN na czele, raczej nie odegrają większej roli w tworzeniu nowego systemu państwa narodowego i egalitarnego. Nie mają potencjału z tym styropianem po przejściach.

      Odpowiedz
   • 6 października 2021 o 23:04
    Permalink

    Bardzo madra wypowiedz. Widac ze Pan mysli i rozumie istote procesow. Brawa na stojaco!

    Odpowiedz
 • 16 września 2021 o 15:26
  Permalink

  Przez ostatnie lata Polska inwestowała duże pieniądze w norweskie pola naftowe. W latach 2022-23 staniemy się właścicielami gazu o objętości około 2,5 miliarda m3. Do tego czasu, mamy podpisany kontrakt na dostawy gazu rosyjskiego.
  Problemem jest fakt, że dzisiaj wydobywa się maksymalne ilości gazu z pól norweskich. Jeżeli nastąpi chwilowy wzrost wydobycia spowodowany obecną paniką na gazowych rynkach to będzie to kosztem szybszego obniżania ilości wydobywanego gazu w przyszłości. Przewiduje się, że za 3, 4 lata będzie następował powolny spadek wydobycia z norweskich pól naftowych wywołany ich wyczerpywaniem się.
  Przesyłanie 2,5 miliarda m3 gazu do Polski niby obniży dostawy norweskiego gazu na rynek europejski, ale takie ilości Europa łatwo uzupełni sobie gazem rosyjskim.

  Odpowiedz
 • 16 września 2021 o 18:26
  Permalink

  Kilka uwg do artykułu.
  1.
  Wcale nie jest wykluczone, że po 2022 nadal będziemy importować gaz z Rosji.
  Jak nie przez Jamał, to przez NS/2. To kwestia zdolności stron do podpisania nowej umowy, gdyż poprzedniej nie prolongowaliśmy. Prolongata odpadała, bo rząd “straciłby twarz” po wcześniejszych swoich deklaracjach. Dużo zależy od cen i możliwości rezygnacji z kolejnych kontraktów na dostawy LNG z USA. Z jednego z tych długoterminowych kontraktów (z Port Arthur: 2.7 mld m3 gazu ziemnego rocznie, po regazyfikacji) już zrezygnowaliśmy (wypowiedzenie przez PGNiG z 27.07.2021). Odpowiednio tydzień wcześniej ogłoszono, że wzbogacimy się o 250 Abramsów z demobilu (ale ze zmodernizowanym wyposażeniem) za ok. 23 mld PLN. Czy warto było? Może jest to jakieś wyjście, skoro jeszcze wcześniej zawierzyło się i podpisało długoterminowe umowy na dostawy LNG. Za naiwność trzeba płacić.
  2.
  W 1996 podpisano umowę na wspólną budowę (PGNiG i Gazprom) gazociągu “Jamał”, ale wkrótce okazało się, że PGNiG jest bankrutem – brakuje forsy na realizację przedsięwzięcia, a rząd również nie ma pieniędzy (inne czasy, bez “dodruku”). Wyjścia były dwa. Pierwsze to sprzedać swoje udziały chętnym z Zachodu, a drugie – skorzystać z propozycji Gazpromu, że on sfinansuje budowę, ale opłaty za przesył (głównie tranzyt do Niemiec) zostaną obniżone. Wybrano drugą możliwość (opłaty obniżono o 1/3), a PGNiG pozostał współwłaścicielem rurociągu. Stąd koszty dostaw Jamałem były niższe od kosztów NS i znacznie niższe niż przez Ukrainę. To właśnie te niższe ceny za tranzyt były pretekstem do wypowiedzenia umowy.
  3.
  Cena gazu ziemnego dostarczanego Jamałem była określona, a raczej uzależniona od cen produktów ropopochodnych, ze współczynnikami ograniczającymi duże wahania. W czasie rządu pierwszej wersji “dobrej zmiany” (za Piotra N.) zmodyfikowano, a w zasadzie usunięto te współczynniki. Stąd, gdy ceny ropy na rynkach “poszybowały w kosmos” (przed około 10 laty), mieliśmy przez kilka miesięcy najdroższy gaz w UE. Dzięki wsparciu unijnemu (i negocjacjom W.Pawlaka) problem został (stopniowo) korzystnie rozwiązany.
  4.
  Gaz w formie skroplonej (LNG) z USA, jest drogi z trzech powodów:
  – koszt jego wydobycia (z łupków) jest wielokrotnie wyższy, niż wydobycia tradycyjnego,
  – koszt transportu (najpierw rurociąg, potem skraplanie, przewóz w niskiej temperaturze, regazyfikacja, i ponownie rurociąg) jest znacznie wyższy niż koszt samego transportu rurociągowego (zależy to też od długości rurociągów),
  – umowy amerykańskie są tak skonstruowane, że cena wyjściowa LNG jest określana według rynkowej ceny gazu na hubie (z 15% zyskiem), a więc bez żadnego ryzyka dla sprzedawcy.
  Różnice w cenach gazu z USA i Rosji porównano m.in. tutaj:
  https://myslpolska.info/2021/03/23/czy-amerykanski-gaz-jest-tanszy-od-rosyjskiego/
  5.
  Przed półtora rokiem mieliśmy do czynienia z groźną “pandemią” w cenach ropy naftowej na rynkach (głównie finansowych). Spadło zapotrzebowanie, spadły ceny ropy, co również przeniosło się na ceny gazu. Spadły one tak bardzo, że przestało się opłacać wydobywanie ropy z piasków bitumicznych i gazu łupkowego – tragedia dla łupkowych firm amerykańskich. Zebrało się OPEC+, ustaliło ograniczenia wydobycia, ale wobec “pandemicznego” spadku produkcji przemysłowej, nadal było to mało. Wówczas cały ciężar dalszego ograniczania wydobycia ropy, wzięła na swoje barki Arabia Saudyjska. Później zyskała oficjalne, wielkie podziękowania ze strony amerykańskiego przemysłu wydobywczego za ten ratunek. Pytanie: czy w normalnej polityce istnieje pojęcie wdzięczności?
  6.
  Arabia Saudyjska była “wielkim przyjacielem” Ameryki. Tak było na pewno przed rewolucją łupkową, ale teraz nie jest to już takie pewne. Przedtem gwarantowała dostawy energetyków do USA, kolekcjonowała amerykańską broń i papiery wartościowe, a nawet krzewiła skrajny islam (w państwach wymagających “kolorowych rewolucji”). Teraz Amerykanie mają własne “energetyki”, więc korzystne byłoby zmniejszenie obcego wydobycia (z Rosją się nie udało, ale może się udać z przyjaciółmi).
  Już przed kilku laty nieznane drony (projektu amerykańskiego, ale kopiowania irańskiego, przerobione przez kogoś z uwagi na zasięg) zniszczyły saudyjską infrastrukturę magazynową. Obniżenie zapasów magazynowych podniosło poziom cen ropy na rynkach. Arabia Saudyjska (AS) zakupiła dodatkowe systemy obronne za krocie. Wydaje się jednak, że to nie załatwiło sprawy.
  Teraz AS zaopatruje Chiny, ale gdyby zmieniła się w drugą Libię, to takie rozwiązanie byłoby hipotetycznie bardzo korzystne. Na to potrzebna byłaby jakaś wojna regionalna (może z innym wielkim posiadaczem zasobów ropy). Póki co jest “pivot na Wschód”, i USA wycofują z AS swoje systemy obronne (THAAD, Patriot).
  Może wielka przyjaźń pozostanie w słowach, ale czyny muszą być korzystne dla swoich.
  Warto to wziąć pod uwagę również u nas. Można się kochać (słownie), ale interesy powinny być zawsze po właściwej stronie.

  Odpowiedz
 • 16 września 2021 o 23:13
  Permalink

  Prawda jest, że w obecnej rozgrywce o cenę gazu Polska jest mało znaczącym pionkiem, chociaż w tej grze została wykorzystana.
  Ograniczenia dostaw rosyjskiego gazu do Europy zaczęły się jeszcze przed wakacjami.
  Prawdopodobnie, aby zwiększyć ilość gazu przesyłanego na zachód przez Polskę i Ukrainę, i wielkość kwot zarabianych przez te państwa za tranzyt gazu, polskie przedsiębiorstwa gazowe złożyło w niemieckim sadzie prośbę o ograniczenie przepustowości NS1, gazociągu Opal i NS2 do 50%. I sąd przychylił się do prośby.
  Gazprom złożył odwołanie od wyroku i wszyscy czekali na decyzję sadu niemieckiego. Sąd zwlekał, ale dwa dni po powrocie do Berlina pani kanclerz Merkel z podróży do Moskwy i Kijowa, odrzucił skargę Gazpromu.
  Odpowiedz Gazpromu była nad wyraz brutalna. Obecnie dostarcza gaz tylko w ramach ustalonych kontraktów. Zbiorniki gazu w Europie są zapełnione w niewielkim procencie, zbliża się zima a dodatkowych dostaw gazu z Rosji nie ma.
  Na giełdzie w Holandii zapanowała panika. Dla przykładu, w ciągu dwóch pierwszych dni tego tygodnia cena gazu wzrosła o 100 dolarów za 1 Mm3. W ciągi jednego dnia o 70 dolarów, prawdopodobnie w wyniku informacji urzędnika niemieckiego, że gazociąg NS2 będzie mógł rozpocząć działalność dopiero na początku 2022 roku.
  Polska i inne państwa unijne przetrwają kryzys związany z wyśrubowanymi cenami za gaz. Ukrainie nie musi się poszczęścić – nie ma podpisanego długoterminowego kontraktu z Gazpromem i będzie zmuszona kupować gaz po cenach bieżących. A te są kilkakrotnie wyższe od tych z przed roku.
  Kto zyskuje, a kto traci na tym kryzysie? W dłuższej perspektywie zyskają wszyscy producenci gazu, miedzy innymi USA i Rosja.
  Niemcy, pomimo tego, że będą płaciły znacznie więcej za gaz również zyskają. W ostatnim czasie obserwowano spadek zainteresowani wiatrakami i bateriami słonecznym, flagowymi produktami niemieckimi. Wysokie ceny gazu spowodują ponowne zainteresowanie relatywnie tańszymi, odnawialnymi źródłami energii.
  Kto straci na wysokich cenach gazu? Jak zwykle, biedni. Zdrożał gaz, będą droższe węgiel, drewno, elektryczność, itd., a na koniec wszystko inne.

  Odpowiedz
  • 6 października 2021 o 23:14
   Permalink

   Gaz podrozal na gieldzie dzieki , spekulacji, Amerykanom i wzrostowi popytu w Ameryce Poludniowei w Azji .

   Odpowiedz
 • 17 września 2021 o 12:29
  Permalink

  Witam,
  Dziękując za artykuł i ciekawe uwagi Komentatorów, mając nadzieję że kolejne problemy techniczno-finansowe zostaną pokonane, dodam swoje trzy grosze…

  Dla zrozumienia całego “problemu energetyczno-gazowego”, trzeba by posłuchać wykłady Borysa Marcinkiewicza – polecam:

  Borys Marcinkiewicz (Geoenergetyka)
  .https://www.youtube.com/c/%D0%93%D0%B5%D0%BE%D1%8D%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%98%D0%9D%D0%A4%D0%9E/videos

  Zgadzam się z wyżej wspomnianym “BLM”, że praktycznie wszystkie polityczne zawieruchy i wojny po roku 1945, miały podłoże “energetyczne” – to były wojny o surowce lub o kontrolę szlaków przesyłania tych surowców, lub blokowania możliwości logistycznych.

  W połowie lat 60-tych, Włosi i Austriacy zainicjowali realizację pomysłu na zwiększenie konkurencyjności Europy, przez obniżenie kosztów dostarczanej energii. Bodajże w roku 1968 ruszył pierwszy gazociąg z ZSRR do Austrii (Baumgarten) i dalej do Włoch.

  Projekt był rozwijany w kolejnych latach, z tym że od początku “zachodni partnerzy” kategorycznie nie zgadzali się na szlak gazociągowy przez NRD. Dlatego budowano system “gazociągów ukraińskich” – dłuższą i kosztowniejszą trasą…

  Jak USRR stała się “Ukrainą”, chyba od początku było radzieckim wiadome że wkrótce te ziemie staną się “banderlandem”, więc jako że NRD została bezprawnie włączona do NRF, powstał Jamał.

  Wikipedia: “25 sierpnia 1993 roku zostało podpisane „Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o budowie systemu gazociągów dla tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dostaw gazu do Rzeczypospolitej Polskiej”.

  plus: “We wrześniu 1999 roku Europol Gaz S.A. zakończył budowę całej pierwszej nitki gazociągu Jamał-Europa na terytorium Polski. Ostatni, tzw. złoty spaw na gazociągu wykonano 23 września 1999 roku, w miejscowości Chełsty, gmina Różan. ”

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Major_russian_gas_pipelines_to_europe.png
  https://cdn25.img.ria.ru/images/07e5/09/0f/1750186899_0:0:0:0_0x0_100_0_0_433fb1d0fa5d30c1676b3f9130727351.png.webp

  Potem Pawlak odszedł “do handlu” i mimo różnych negocjacji i doskonałych propozycji handlowych ze strony Gazpromu, “Polska” ne zgodziła się na budowę drugiej nitki “Jamału”.

  Więc, Umowę o rozpoczęciu budowy Gazociągu Północnego podpisano 8 września 2005 r.
  9 kwietnia 2010 r. w okolicach Gotlandii nastąpiło oficjalne otwarcie budowy Gazociągu Północnego. Pierwsza nitka gazociągu została oddana do użytku 8 listopada 2011 roku, natomiast otwarcie drugiej nastąpiło 8 października 2012 roku.

  Tyle Wikipedia…

  Z historii gazociągów i ropociągów, oraz ogólnie polskiej, europejskiej światowej energetyki można ułożyć całą sagę artykułów, wciągających jak najlepszy thriller…

  Odpowiedz
  • 17 września 2021 o 12:33
   Permalink

   PS
   Z Wikpedii rosyjskiej cytat:

   В апреле 2013 года президент России Владимир Путин высказал мнение, что «Газпрому» следует вернуться к проекту строительства второй ветки газопровода «Ямал — Европа» от границы Белоруссии по территории Польши до Словакии.

   5 апреля 2013 года в Санкт-Петербурге менеджеры «Газпрома» провели встречу с делегацией правительства Польши, где стороны обсудили планы по строительству второй ветки «Ямал — Европа» мощностью 15 млрд м³ газа в год. Председатель правления Алексей Миллер представил основные параметры газопровода и сообщил, что проект принесёт Польше экономическую выгоду в виде платы за транзит через территорию республики, а также будет способствовать повышению энергобезопасности потребителей Центральной Европы. «Газпром» и компания EuRoPol Gaz (СП «Газпрома» и польской PGNiG) подписали меморандум о взаимопонимании по проекту «Ямал — Европа 2»[8].

   Для строительства второй ветки планировалось задействовать потенциал, который был заложен при строительстве первой ветки газопровода «Ямал — Европа». Также, по данным генерального директора ОАО «Белтрансгаз» Владимира Майорова, газотранспортная система «Белтрансгаза» недозагружена на 15 млрд м³ в год.[9]

   Предполагалось, что газопровод позволит увеличить транзит российского газа в Польшу, Словакию и Венгрию, однако польские власти в дальнейшем подвергли этот проект резкой критике, поскольку его осуществление может привести к исключению Украины из транзитной схемы. Заместитель председателя правления «Газпрома» Александр Медведев заявил в июне 2014 года, что реализация проекта фактически заморожена[10].

   В июне 2015 года Еврокомиссия выделила €4,6 млн на проектные работы по газопроводу Словакия — Польша. Конечной точкой в Словакии станет город Вельке-Капушаны. Протяжённость газопровода на словацкой территории составит 106—118 км, на польской — 58 км. Газопровод должен заработать в 2019 году

   Odpowiedz
 • 21 września 2021 o 16:14
  Permalink

  @Krzyku, po co BEZPODSTAWNIE atakujesz były rząd Millera? On rozwiązał zalążki kontraktu norweskiego po czasach AWS .

  Wszelkie złe/głupie/zbrodnicze działania ws. gazu i ropy robiły ekipy post “S”- uważane za prawicowe . Jest wybitny art. ws. w “Angorze” nr. 38 – wywiad z Andrzejem Szczęśniakiem. Jednym z nielicznych uczciwych speców od węglowodorów.

  Za czasów AWS była szansa na Jamał II. Najbardziej szkodliwi byli -Steinhoff,Tusk, Naimski.
  Co ciekawe Szczęśniak chwali Goryszewskiego za najlepszą umowę ws. gazu. Pawlak też był dobry.

  Natomiast właściwie CAŁE działanie łotrów z “S” nosi cechy wojny z Rosją! Nawet dziś Sputnik doniósł o KOLEJNYM wniosku koszmaru ludzkiego – Anny Fotygi- posłanki PiS do PE, JESZCZE usiłującemu zaszkodzić NS2 .

  Jak pisze obszernie w swoim wpisie @Ali – może i będziemy mogli kupować gaz z NS2 – rewersem, ale Rosjanie powinni dać Polsce po łapach za lata ustawicznego PLUCIA na nich.
  Uważa się, że gaz rosyjski, rewersowy z NIEMIEC – to też zasługa “S” może być nam sprzedawany za cenę NIEZNACZNIE niższą niż LNG z USA .

  Podpisaliśmy też niebacznie za Kopacz i potem PIS-u uzależnienie od emisji CO2. Ponoć nie musieliśmy. Tu ma rację młody lider Konfederacji – Bosak, że wrzaski patriotyczne i walenie się po klacie przez PiS są dla durnego elektoratu ( jak Smoleńsk i Antoni) . Natomiast w rozgrywce jesteśmy durni jak … ( wstawić coś durnego)

  @Ali przeraził mnie tymi Abramsami – fakt , koincydencja po anulowaniu kontraktu powalająca.
  Ale w głównych MENDIACH polityka tak nie wygląda. USA nas kocha , Ruscy są źli !

  Osobną sprawą w gigantycznym wzroście cen energii było BEZWIETRZNE lato w zach. Europie.
  Wiatraki w UK , DE, NL i okolicach działały na 1/24 gwizdka. Sic ! Zamiast 24 GWh energii dziennie dawały … 1 GWh.

  Najbardziej wkur…li mnie tzw. eksperci : nie przypuszczaliśmy, że może być tak bezwietrznie!!!
  Jak wszyscy tzw. eksperci. A przedszkolak by wiedział !

  Gdyby nie lato, system energetyczny Europy poleciałby na pysk!
  Uruchomiono nawet jakąś wyłączoną elektrownię węglową w Uk . Porzucono wiatraki i rozkręcono moce w elektrowniach węglowych ( też skok cen ) i gazowych.

  I mamy winnych . Ekoświry i rusofoby !!!

  Jaki mamy wybór ? Sorry, ale ŻADEN ! PiS-owi dobrze nie życzę, ale wasalne rechoty PO ws. tzw. zabezpieczenia pozwu na Turowie przez jakąś dzidę z UE są plugawe. Konstrukt typu : wyłączmy czy płacimy krocie jest nie do przyjęcia!

  Odpowiedz
  • 22 września 2021 o 12:59
   Permalink

   @fly. Miller nie dokonał przełomu, po/płynął z prądem – a zapowiadał buńczucznie w ‘jesiennym expose” że jest prawdziwym mężczyzną,jak to mówią: prawdziwego mężczyznę poznaje się po tym jak kończy, a nie jak zaczyna, to był ‘ukłon” w stronę Buzka jak zaczął tak i skończył, Miller = Buzek!
   To była tylko tylko czcza gadanina … Czasy rządów formacji postkomunistycznej to jakieś 1/3 z owych “trzech dekad”. I TO był jakiś dramat łamany przez tragikomedię! Kwaśniewski = NATO, Miller = EUkołchoz … w a Polsce w tamtym czasie pod ich rządami bida z nędzą!!! Pamięć mi służy w przeciwieństwie do tych co to po upływie nawet czterech lat “zapominają wszystko”.

   “Steinhoff,Tusk, Naimski.” Itp. neofici. Często -gęsto,frankiści, i stąd m.in. rusofobia wyssana z mlekiem…

   “I mamy winnych . Ekoświry i rusofoby !!!” NO mamy, ja tą specyficzną trzodę podciągam pod różne
   odcienie Lewicy, a od lewicy już tylko krok do kosmopolitów, ten schemat obowiązuje w “całym” eurokołchozie.

   ——————

   Z łódzkiego podwórka:

   Białek: “Pozostanie tylko własność korporacji i państw” https://www.youtube.com/watch?v=GFt9wBNG81w

   Wojna informacyjna – kulisy światowej manipulacji https://www.youtube.com/watch?v=vB5iIWXBDfw

   Żydzi dzielą się Polską jak tortem! Sumliński demaskuje mit o Jedwabnem https://www.youtube.com/watch?v=1kY9bCeehaM

   Odpowiedz
 • 22 września 2021 o 13:48
  Permalink

  Odp. @krzykowi – NIE ws. gazu, natomiast faktem jest, że miał sławną DZIURĘ BUDŻETOWĄ po AWS i musiał iść tropem neoliberalizmu. Dokładać skąd NIE BYŁO! PRAWIE nie byliśmy jeszcze w UE ! Kasy ZERO , żądania mas ogromne. Zrobił to – co zaleca katechizm małego ekonomisty-liberała- rozluźnił gospodarkę, ergo dał zielone światło ( ulgi) prywatnemu biznesowi. To jest FAKT, ws. gazu to FAKE ! Łatwo się ględzi przy kompie, ale firmy pozycjonujące wiarygodność kredytową państw były wtedy na TOPIE! Dziś nawet nie pamiętam ich nazw. Kredyt był wtedy koszmarnie drogi jak dostałeś B minus – to już kicha . Znalazłem S&P, Fitch , Moody’s . Bądź przytomny, kapitalizm nie opiera się na świrach z YT tylko bezwzględnym wyzysku!

  Odpowiedz
 • 22 września 2021 o 13:51
  Permalink

  Do @krzyka – to się nazywa “konsensus waszyngtoński” – dostajesz kasę jak – otwierasz swój rynek, prywatyzujesz , bierzesz kredyt np. z MFW gwarantowany dobrami narodowymi – ziemia, fabryki, woda itp.Elementarz !

  Odpowiedz
 • 22 września 2021 o 14:12
  Permalink

  Wielebny krzyku, Ty cały czas usiłujesz znaleźć jakiś klucz. Klucz jest taki – za Stalina miałeś PEWNOŚĆ, że albo przeżyjesz nast. dzień i coś tam zjesz w komunałce, albo będziesz w łagrze.
  Po śmierci w/w było już znacznie lepiej i tzw. realny socjalizm dawał Ci np. w PRL pewność pensji, wody w kranie, CO i tego, że nie wyp…ą Cię z chałupy. Żadnego jeta ! Zgadzasz się myślę.

  Kapitalizm w wydaniu TURBO (po upadku ZSRR) dawał Ci możliwość (!) prywatnego odrzutowca ( małą ) , albo ( częściej) przepadku całego Twojego funduszu emerytalnego i biedę w przyczepie kempingowej. Przed zwałką w 2008 r. Lehman Bros. miały rating AAA . I co im zrobisz kiedy to ONI trzęsą rynkami finansowymi. DUPA!

  Odpowiedz
 • 23 września 2021 o 12:17
  Permalink

  https://www.youtube.com/watch?v=GmYExwGgoFY

  Dla niewładających jęz. rosyjskim – wyjaśnienie DRAMATYCZNEGO wzrostu cen nośników PRAWDZIWEJ energii.
  Na początku – wyjaśnienie v-min. RFN ds. ekonomii i energii, że Rosja WYWIĄZUJE się z dostaw gazu KONTRAKTOWEGO i jest po cenach NORMALNYCH !

  Potem – wyjaśnienie, że Zachód WYPIĄŁ się na NORMALNE źródła energii i pokazanie WZROSTU cen energii ZIELONEJ ( wiatraki -ch.. im w d..) , bo już od LIPCA ceny gazu rosną o 100% aby zasilić PRZEMYSŁ np. RFN – bo nie mogą sobie pozwolić np. na zatrzymujące się tokarki czy frezarki . Potem rosną TRZYKROTNIE ( 300 – 900 euro / 1000 m3 ) .

  NIE BYŁO WIATRU k. jego mać ! Debil by pojął ! Ale ONI trwają na pozycji jak w 1945 kiedy Armia Czerwona była 300 m. od bunkra Hitlera, a ci durnie czekali na “cudowną broń”.

  Ześwirowany idealizm Niemców POWALA !

  Potem wredne GLĘDZENIE gościa z USA , że Rosja NATYCHMIAST powinna zwiększyć przesył przez Upadlinę – kiedy USA sprzedaje gaz łupkowy np. do Japonii – bo drożej ! Chytre k…y !

  Potem komentarz Rosjanina o bezczelności żądań Zachodu, który wyrzekł się NORMALNYCH źródeł energii i dlaczego to Rosja ma przesyłać WIĘCEJ NIŻ z kontraktu gazu przez Upadlinę .

  W tekście jest też passus, że Zachód ( w obliczu nadchodzącego NS2 ) chciał cen SPOTOWYCH ( giełdowych) na nadmiarowy gaz . Źle obstawił . Proste !!!

  To też komentarz, do POWALAJĄCYCH wręcz bredni PAD-a i Pinokia o złym wpływie NS2 na ceny gazu . Czołem druhowie !!!

  Odpowiedz
  • 23 września 2021 o 23:58
   Permalink

   @fly

   Masz rację, Niemcy rozminęli się z rozumem, jest coś nie tak z ich inteligencją, bo jak można było kiedyś postawić na Hitlera i ideologię nazistowską, co sprowadziło na nich nieszczęście a świat przez nich ucierpiał chyba najbardziej w historii. Pisałem o tym kiedyś, że mam wątpliwości co do ich poziomu inteligencji i to się potwierdza w kontekście tego o czym piszesz.

   Oni robią wszystko bezrozumnie na maksa. Najwięcej kuźwa spalonych czarownic, najwięcej drastycznych tortur w średniowieczu, non stop usiłowanie podboju Słowian, za co dostają przynajmniej raz na jeden wiek cięgi od Słowian, potem oczywiście I WŚ, potem II WŚ. A teraz kuźwa wiatraki i zielona energia, całe szczęście, że nie ma ofiar w ludziach póki co, więc niech się bawią w zielone, ale u siebie, bez narzucania nam tych chorych koncepcji.
   Porąbańcy jacyś, bo to nie jest normalne.

   Odpowiedz
   • 6 października 2021 o 23:23
    Permalink

    Niemcy to najbardziej rozmineli sie z rozumem jak napadli na ZSRR w 1941. Stalin nie mogl w taka bezgraniczna glupote uwierzyc!

    Odpowiedz
 • 23 września 2021 o 22:21
  Permalink

  Jeśli myślicie, że zwałka energetyczna powoduję przypływ rozumu do ŁBÓW urzędników brukselskich, to jesteście w błędzie. MYLNYM błędzie (L.Wałęsa)

  Jak pisałem w Brukseli roi się od ciot i zidiociałych “humanistek” i “humanistów” – czyli zideologizowanych DURNIÓW i ŁAJDAKÓW, którzy chcą nas wziąć MROZEM i GŁODEM !

  Pisałem już o Timmermansie – byłym hippie, który jest “wybitnym” specjalistą od energii bo studiował …filologię . Nie przeszkadza to jednak WUJOWI cisnąć na przyspieszenie zielonego zboczenia !

  Dziś KOMISARZ (RKA) ds. energii przy Ursuli v.d. Leyen niejaka Kadri Simson . Kobieta, a jakże, parytet musi być . Nie wiem czy lesba, z wykształcenia HISTORYCZKA ! Pracowała nawet w bibliotece uniwersyteckiej. Jak widać na energii się zna ! ( wypikane bluzgi )
  K.. jej mać – zostaje . To minimum konieczne!

  Dlaczego tak ? Ano, jak rządy wielu krajów trzęsą portkami przed zimą , klęską wiatrakowej energii i możliwością KOLAPSU gospodarki czy wręcz KATASTROFY humanitarnej , owa
  ( piiiiiiii ) postuluje PRZYSPIESZENIE przechodzenia na zieloną energię !

  Kumacie? Nie sprawdziło się , więc …dajcie więcej! Owa ( wypikane) pochodzi z Estonii , więc ma jeszcze faszystowskiego fioła rusofobicznego , gdyż stwierdziła , że “więcej zielonej energii pozwoli UE uniezależnić się od Rosji/Gazpromu ”

  Pytanie czy po śmierci z zimna ?

  Tu biogram tej ( wypikane)
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kadri_Simson

  Zachęcam do pisania do tej (wypikane) . Ma maila i konto na tt. Ja tak robię !

  Odpowiedz
  • 24 września 2021 o 15:23
   Permalink

   Czas przeprosić się z węglem! https://www.youtube.com/watch?v=n7xAlmigafM

   Więcej w temacie (lewicowego – zielonego) euroszaleństwa energetycznego mówi śp. inż. (elektryk) M. Zadrożniak,
   jest sporo odcinków na kanale “Tomasz Sommer Extra”.

   “Jeśli myślicie …” Nie nie myślę, tzn. – myślę, że w lewicowo-neotrockistowskich głowach jest siano
   stąd nie może być przełożenia na normalność, raczej taka nowa normalność a to już krok do durdoma!

   Odpowiedz
 • 24 września 2021 o 10:39
  Permalink

  Dzięki @Miec. Ja też się z Tobą zgadzam w większości rzeczy. Ws. księży mój OPR. ( być może zbyt mocny -sorry) był spowodowany złym stanem psychicznym po sprzedaży jednego z moich – samochodów. Najlepszy, najładniejszy, najbardziej podnoszący EGO, ale niepotrzebny.

  Natomiast ws. księży – nie wszyscy są pedofilami! To TEŻ wina agresji Zachodu ws. zmiany naszej obyczajowości . A Krk jest JEDYNĄ zorganizowaną siłą w PL zdolną się im przeciwstawić .

  Działa to tak samo jak ws. Zielonego Ładu ! Dzięki Merkel UE ma przynajmniej NS2. Natomiast i gaz i atom jest znienawidzony przez zielonych zboków ! Popatrz na post ws. zwałki energ.

  Co się tyczy obyczajów to polecam na str. Myśli Polskiej długą rozmowę ( link dam) ws, obyczajów . Otóż na końcu tej rozmowy o Wyszyńskim i Merkel jest passus o bytności jednego z red. w Danii . Otóż jakieś miasto było udekorowane tęczowymi flagami jakby przyjechał jakiś prezydent LGBT-landii ! Chore !!!

  tu link :https://www.youtube.com/watch?v=fuTd_TatDlM

  Co się tyczy spraw WYSOCE kulturalnych, to dostałem na maila zaproszenie na konferencję do Sopotu , hotel Radisson Blue ! Ja prd. ! Taki nic nie znaczący praktycznie gość . Chyba, że wszyscy dostali . Napiszcie !

  Gośćmi będą Frans Timmermans , Bodnar, jakaś pani podobno wybitna (?) będąca szefem własnego instytutu, Jechał pies ! Nazywa się Natalia Hatalska (?) . Wg. F. Times to jedna z 10 najbardziej wpływowych kobiet w PL !

  Nie słyszałem ! Ale być może jestem zbyt prosty i tępy. Będzie cała plejada gości z Europy i PL i będą ględzić !!! Jestem zbyt daleko od GW czy TVN24 aby się fatygować . Może, gdyby zapłacili?

  Bedą tam poruszać m.inn. “wyzwania w związku z Fit f. 55” ! Curwa mateczka !
  Będą ładnie BREDZIĆ jak zabić Europę !
  Kiedyś bym pojechał i zrobił ciut dymu . Bywało !!!

  Co do Niemców , to dobrze, że Merkel zdołała wprowadzić NS2 . Skąd nasi styropianowi DEBILE są debilami – wiemy, Niemcy przez media świrują ws. klimatu . Dobrze, że była Merkel .
  Nasi “politycy” aby zaszkodzić Rosji zabiliby UE ! pzdr.

  Odpowiedz
  • 24 września 2021 o 16:57
   Permalink

   @krzyk58
   @fly

   Euroszaleństwa energetycznego nie można wiązać tylko z politycznymi świrami. Za nimi stoi potężne lobby producentów, którzy chcą na tym zbić majątek. Ekoświry i inne polityczne miernoty są tylko na ich usługach i nie korzystają z wiedzy ekspertów, jak np. Szczęśniaka, czy ty @fly, bo widzę że siedzisz w temacie, masz wiedzę. A potem są w szoku, że prądu nima bo wiatru nima, albo słuńca nima (błędy zamierzone). Ale co na tym biznesowo zarobili to ich. Kapitalizm lobbystyczny jaki jest w UE i determinuje jej politykę jest zabójczy dla Europy. Przecież w Brukseli lobbysta na lobbyście jedzie i lobbystą pogania w tym śmieciowisku żmij.

   Oni są bezmyślni do kwadratu. Porównuję to do ery plastiku, która u nich się zaczęła bodajże w latach 70-tych, a na dobre rozwinęła w latach 80-tych, do nas dotarła na masową skalę w latach 90-tych od początku transformacji bo to świetny biznes był i jest nadal, a że planeta jest zniszczona i zaśmiecona plastikiem to już tych kapitalistycznych durni mało interesuje, na zasadzie po nas choćby potop.

   Przecież od początku ery plastiku było wiadomo, że to gówno się nie rozkłada szybko i wystarczy kilka dekad a planeta będzie niewydolna. Ja jeszcze w PRL-u czytałem poważne naukowe opracowania na ten temat, bo naukowcy ostrzegali, i co, pomogło? debile wzięli sobie to do serca? Ano nie, bo liczy się kasa kosztem zdrowia ludzi i życia planety. Im na zachodzie zwyczajnie brakuje inteligencji.

   Pamiętam jak mój Dziadek (ze strony mamy, który jako wolny kmieć na swoich kilku morgach ziemi przeżył wojnę) w PRL-u dbał, aby worki foliowe po nawozach nie walały się po polu, tylko gromadził je w jednym miejscu na miejscowym gminnym wysypisku śmieci, bo chłopi wiedzieli, że to się nie rozkłada, jak worek papierowy, który można było na polu zostawić i po deszczu nie było problemu, bo się rozłożyło. Ale w PRL-u problem plastiku był stosunkowo niewielki i wykorzystywano go do tworzenia rzeczy absolutnie koniecznych, nie było to elementem konkurencji i zysku. Gdy nastał rok 1990 i wraz z nim era reklamówek-śmieciówek z kolorowymi obrazkami i napisami tumany polskie rzuciły się na to jak po*ebani. Zwłaszcza młodzież i paniusie, starsze pokolenia nadal używały słynnych toreb szmacianych i siatek, ale całe młodsze towarzystwo wyzwolone od rozumu i chcące być cool w stylu zachodnim już z siatką po chleb nie poszło, tylko kupując chleb brało i kupowało reklamówkę. W końcu nadszedł czas, że ani siatki, ani torby z materiału już nie można było normalnie sobie kupić bo reklamówki wyparły wszystko.

   Mój dziadek po 4 klasach szkoły podstawowej strasznie z tego powodu ubolewał. Ten prosty chłop przewidywał co będzie za lat 10, mówił – przecież oni (mając na myśli biznes) nas zaśmiecą i za 10 lat będzie problem bo się to nie rozkłada a palić tym nie można bo się tworzy syf w kominie, no to nie jest normalne. Mija 30 lat transformacji u nas, jakieś 50 lat ery plastiku na zachodzie i te zachodnie jełopy dopiero teraz pomyślały trochę o ograniczeniu plastikowych reklamówek, a w sprzedaży pojawiły się bardziej użytkowe torby wielokrotnego użytku i ekologiczne. No ale oceany już zasyfione plastikiem, bo zysk był ważniejszy niż myślenie i ekologia.

   Zachód jest bezmyślny i bezrozumny. Co z tego, że technicznie się rozwijają, mają wynalazki itd., ale ich odpowiedzialność za planetę nie istnieje. Jak już staną zupełnie nad przepaścią wtedy będą może rozpaczać. Zwyczajnie duchowo, są w erze kamienia łupanego.

   Odpowiedz
  • 24 września 2021 o 17:13
   Permalink

   @fly

   Nic nie zmieni mojego negatywnego zdania na temat Wyszyńskiego. Redaktor MP i reszta dyskutantów pomija zasadnicze kwestie szkodliwego działania Prymasa do polityki PRL i dla narodu. Nawet Piskorski się wymiksował z właściwej oceny. Działalność Prymasa trzeba oceniać holistycznie, a do tej pory mamy analizy jego działalności tylko z punktu widzenia określonej perspektywy. Czas pozbyć się okupacji religijnej bo nigdy nie wyjdziemy na prostą jako naród i państwo.

   Poza tym @fly przeceniasz rolę Kościoła jako blokady wobec zachodniej kulturowej zgnilizny. To już nie działa wobec młodych pokoleń co raz bardziej sterowanych smartfonem i widzących, że religia to ściema, a Kościół to korporacja biznesowa.
   Aby uratować Polskę i Polaków przed d zachodnimi wpływami i kulturowym zniszczeniem trzeba nowej idei i nowych wartości. Moim zdaniem może to być kosmocentryzm i egalitaryzm słowiański.

   Odpowiedz
 • 26 września 2021 o 02:30
  Permalink

  DO ,,daniel” !!!
  Co oznacza skrót TIR w transporcie?
  Potocznie przyjęło się, że określenie TIR odnosi się do samochodu ciężarowego, który przewozi różnego rodzaju towary. Aktualnie jest to powszechnie przyjęty potoczny termin określający niemal wszystkie ciężarówki. Tak naprawdę pierwotne, prawidłowe znaczenie tego skrótu może okazać się zaskakujące.
  Co tak naprawdę oznacza skrót TIR?
  Skrót TIR z języka francuskiego Transport International Routier, w tłumaczeniu na język polski „Międzynarodowy Transport Drogowy”. TIR to konwencja 14 listopada 1975 roku o międzynarodowych przewozach drogowych towarów pod nadzorem celnym.
  Miała ona na celu uprościć i przyspieszyć procedury nieoclonych towarów na przejściach granicznych oraz w urzędach celnych. Towar był ładowany, sprawdzany i plombowany, następnie dopiero bezpośrednio po dotarciu na miejsce docelowe ładunek mógł zostać otwarty. Umożliwiało to przejazd granic bez szczegółowych kontroli celnych.
  Konwencja ta była stosowana po skończeniu II wojny światowej. Zanim Polska została przyjęta do Unii Europejskiej, obowiązywały bariery celne. Wymagane było, aby pojazd ciężarowy i/lub zespół pojazdów poruszający się na karnecie TIR został oznakowany z przodu i z tyłu niebieską tabliczką ze skrótem TIR. Gdy tabliczka była przekreślona, oznaczało to, że auto jedzie puste.
  Obecnie porozumienie to nie ma już takiego zastosowania dla krajów wewnątrz Unii Europejskiej, dzięki obowiązującemu układowi z Schengen – zniesieniu kontroli na przejęciach granicznych. Nadal stosowana jest jednak do krajów spoza Europy tj.: Białoruś, Kazachstan, Mołdawia, Rosja, Serbia, Turcja czy Ukraina.

  Źródło: Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych

  Odpowiedz
 • 27 września 2021 o 20:43
  Permalink

  Do @Miecława- nie będę polemizował ws. Wyszyńskiego. Ale sam będąc w opozycji i jeszcze nie otrzeźwiawszy (1980r) oglądając wraz z kumplami kazanie/nauczanie kard. Wyszyńskiego na Jasnej Górze odebraliśmy je jako cios w plecy, czy raczej w nasze napalone głowy.Było wręcz “państwowotwórcze” .Także niekoniecznie masz rację.

  Z tego tekstu bardziej interesowały mnie stos. polsko- niemieckie. Szkoda, że zmarł młodo jeden z ich korespondentów niemieckich. Dobrze pisał .

  Dla Polski od Wyszyńskiego ważniejsze są inne sprawy. Zielony Ład, NS2 i stosunki z Niemcami, którym ( czy się to komuś podoba- czy nie) zawdzięczamy rozwój . Nasz eksport do D jest większy niż suma do F, I, Gb, S i NL . To o czymś świadczy !

  Co do Niemiec – to jeszcze zapłaczemy za Merkel! Choćby ze wzgl. na NS2, bez którego by PADLI , a my zaraz potem. Jak do rządu wejdzie Baerbock to BĘDZIE się działo. Ta zielona p….a jest wrogiem NS2 i gorącą zwolenniczką Ff 55 ! Podobnie jak Timmermans i wspomniana wyżej Simson.
  O Zielonych myślano kiedyś jak o zakamuflowanej agendzie ZSRR. Teraz to czysta(!) agentura odp. sił USA. Się narobiło !

  Nasi “politycy” oczywiście WYJĄ przeciw – pozbawieni zupełnie już nie rozumu, nawet INSTYNKTU samozachowawczego.

  Dziś Rzepa doniosła , że może NS2 będzie martwy, bo dwoje jankeskich drani ( kongresmenów) przeforsowało ustawę, że KTOKOLWIEK będzie miał do czynienia z NS2 może się żegnać z biznesem w USA.
  Kasę na to dali do puli Pentagonu. Popierał to oczywiście gość z Atlantic Council ( gdzie wielu naszych polityków się szkoliło ) . Zobaczymy , ale będzie sie działo !

  Oczywiście bezczelność naszych i jankeskich drani przeraża ! Otóż – sami eksportując zawzięcie LNG na daleki wsch. – bo drożej, chcą , by Rosja bita przez nich po twarzy dostarczała DODATKOWY gaz przez Ukrainę!

  Poza tym, wpływy przemysłowców niemieckich nie były tak wielkie – skoro przepychanka z NS2 trwała ponad 1,3 r. Smutne – bo ich przemysł MY zaopatrujemy kooperacją.

  Źle jest też z cenami np. stali, czy szkła. Przemysł ruszył a ceny galopują. Stal zdrożała 170%.
  Szkło też jakoś podobnie.

  Tu wychodzi NĘDZA decyzyjna UE , bo kiedy kilkanaście państw apelowało ws. stali, czy energii owa Simson uspokajała … że się ułoży ! A są one obłożone KILKUNASTOMA cłami i inn. zaporami.
  Mówię o stali/szkle z Rosji/Chin/Brazylii itp.

  Putin czy Orban załatwiliby to jednym podpisem. Tymczasem Timmy i Simson są pełni zapału (!) do zielonej energii . A oni rządzą ws. energii u Leyen. Baca piłujący gałąź na której siedzi od strony pnia się kłania !

  Co jednak zrobisz idiotom ?

  Z fajnego wywiadu Ziemkiewicza ze Szczęśniakiem ( cud !) , RAZ nazwał nawet Szczęśniaka “wyklętym specjalistą od gazu/ropy” dowiedziałem się, że mamy raczej PRZERĄBANE ws. rozwoju i energii.
  Szkodzenie NS2 i długotrwałe NIEKORZYSTNE kontrakty na gaz z Katarem i (bardziej) USA determinują DROŻYZNĘ energii i brak rozwoju na LATA ! Na powrót do węgla UE nie pozwoli !

  Ergo – moje krakanie o zdychaniu po ciemku przy karbidówce się sprawdzi!

  To byłoby śmieszne , gdyby nie było śmiertelnie groźne! Nasi dranie wymyślający na NS2 głoszą już zupełnie oszalałe tezy – tzn. większa podaż gazu oznacza … wzrost cen, czyli 2×2 =7 .

  Tymczasem Orban podpisał długoletni kontrakt na rosyjski TANI gaz !

  Odpowiedz
  • 28 września 2021 o 09:55
   Permalink

   @fly

   Co do Wyszyńskiego, nawet jeżeli przyjąć, że jego kazanie którego słuchałeś miało taki wydźwięk jak piszesz to można uznać tylko dwie opcje.
   Pierwsza – którą obstawiam – czysta hipokryzja i obłuda, bo to jest klasyczna technika manipulacji i jazdy okrakiem a dwóch koniach, żeby żadnego nie zgubić i się nie potłuc, ale na mecie Kościół wybiera zawsze kapitalizm i silniejszego konia gwarantującego mu robienie swoich interesów. Tak było zawsze w historii. Nie widzę powodu, aby on był inny, a gdy weźmie się pod uwagę ekskomunikę jaką obłożył księży patriotów z którymi można byłoby budować lepsze chrześcijaństwo bo propaństwowe i socjalistyczne to nie mam wątpliwości, że był tylko wilkiem w owczej skórze.
   Druga opcja – do której się nie przychylam – to można uznać, że być może coś go oświeciło, gdy zobaczył te bezmyślne owieczki (w tym ciebie 🙂 bo przecież tam byłeś) rządne krwi komunistów i kasy, kasy, kasy zarządzane przez cwanych Marsjan. Wtedy mógł uznać, że to zaszło za daleko i trzeba pomóc jakoś władzy to opanować, ale było już za późno. Za szybko zmarł, może sumienie go wykończyło do czego doprowadził , bo byśmy się dowiedzieli następnie w latach 90-tych jaki faktycznie był jego cel. Sądzę jednak, że razem ze swoim wychowankiem JP II realizowali plan zniszczenia socjalizmu w imię Watykańskich i “jaśnie pańskich” interesów. To są dwaj Polacy, którym w zasadzie bezpośrednio także zawdzięczamy dzisiejszą biedę i stan skolonizowania Polski. Gdyby kiedyś nie buntowali swoich owieczek, nie dawali ochrony opozycji i nie współpracowali z zachodnimi imperialistami w celu likwidacji Polski Ludowej, losy naszego państwa mogłyby się potoczyć inaczej.

   Co do reszty naszej polityki NS2 zgadzam się z twoimi opiniami. To jeszcze jakiś czas potrwa i będziemy się stopniowo co raz bardziej zadłużać, aby przeżyć i nie doprowadzić do buntu mas, ale potem ostatni gasi światło a Polska stanie się skansenem pod okupacją feudalną zachodnich panów.

   Odpowiedz
 • 27 września 2021 o 22:30
  Permalink

  @Krzyku, poglądy panów z linków ws. wzrastania Chin i upadku USA ( nadal kąsają ) , czy też zamierzonej zmiany modelu społecznego via covid i powszechna cyfryzacja są jak najbardziej prawdziwe/prawdopodobne. Najbliższe 2-3 lata pokażą wszystko. Oby bez PRAWDZIWEJ wojny.
  W w/w wojnę wpisana jest oczywiście wojna z tradycją i Kk. Niezależnie od licznych win Kk w PL jest on JEDYNĄ zorganizowaną siłę zdolną do oporu.
  Natomiast zglobalizowany świat ma wyglądać tak ( dla Europy +USA ) : żyjemy w zielonym ładzie, każdy z każdym ( o ile nie wywołuje to sprzeciwu partnera) , w małych , słabo ogrzewanych mieszkaniach, własność praktycznie nie istnieje, komunikujemy się przez internet , Europa i USA nic właściwie nie produkują ( brak energii ) . UE jest jednym wielkim turystycznym skansenem odwiedzanym przez Chińczyków i Hindusów.

  To trochę żart, trendy. Wbrew pewności siebie młodego człowieka z linka “wojna info…” nie miałbym całkowitej pewności ws. niezmienności polityki Chin w czasoprzestrzeni. Na razie NIE wywołują wojen w przeciwieństwie do “ukochanego” hegemona naszej bezklasy politycznej -USA.

  Odpowiedz
  • 28 września 2021 o 10:02
   Permalink

   @fly

   Własność będzie istniała nadal. Oczywiście będziemy prekariuszami w posiadaniu wybrańców “jaśnie państwa” i arystokracji światowej, która posiada aktywa i zarządza światem. Więc nie pisz, że nie będzie własności. Oczywiście reszta prekariuszy będzie miała na własność koszulę i portki do pracy i do trumny. 🙂 Ale to przecież nie jest komunizm jak nam imputuje @krzyk58. 🙂
   Feudalizm puka do drzwi XXI wieku i nowocześni chłopi pańszczyźniani będą się cieszyć z życia na kredyt, którego jakoś spłacają, ale w zamian mają w sklepach dużo śmieciowego i kolorowego jedzenia a w TV łatwej i przyjemnej rozrywki.

   Odpowiedz
 • 28 września 2021 o 20:11
  Permalink

  @Miecław – Polska osiągnęła kolejne DNO we wczorajszej konferencji prasowej Błaszczaka i Kamińskiego. Przedstawianie i to publiczne(!) migrantów/uchodźców jako krowich(!) kochanków jest kompletnym zbydlęceniem i właśnie nawiązuje do zoofilii przez pokazujących.

  Osoby gen. Jaruzelskiego czy gen. Kiszczaka zestawione w tym ….. czymś, to Olimp niedosiężny.
  Ale całe dzikie prawactwo zadowolone z siebie. Ohyda !!!

  Jakiś cwany reżyser popłynął na fali ( jeszcze!) kręcąc film -“Aby nie było śladów” o śmierci Grzegorza Przemyka . W PL jedzie się jeszcze na nędznej legendzie “S” , po Oscara sięga się razem z Żydami , cóż , każdy orze jak może ale …

  W ostatnim czasie “demoktratyczna” Policja zabiła tylko na Dolnym Śląsku coś ze 3 ( trzy ) osoby !
  Coś mi tu “nie konweniuje” jak mawiał klasyk.

  Może Białoruś coś nakręci ?

  Odpowiedz
  • 28 września 2021 o 21:40
   Permalink

   @fly

   Na szczęście nie oglądam TV więc nie muszę się denerwować, ale czytałem o tym zbydlęceniu reżimu.
   Na początku problemu migrantów pisałem, że nie jest nam potrzebna żadna śmierć imigrantów i nie powinniśmy się podkładać pod zachodni imperializm. Teraz widać, że będzie to problem bez końca, a te zgony obciążają Polskę, ale nie tylko, główne obciążenie spoczywa na zachodnim imperializmie, bo to oni rozwalili te kraje i ludziska uciekają do lepszego życia, tyle tylko że w UE zbyt dużo tego lepszego życia nie zaznają. Ktoś im to powinien wytłumaczyć, że muszą w swoich państwach wypracować nowe systemy społeczne i pozbyć się na zawsze zachodnich okupantów.

   A co do zgonów spowodowanych przez policjantów, wynika to chyba z faktu ich szkolenia na modłę amerykańską. Rzucanie na glebę przy byle jakim występku i podduszanie jest oznaką zdziczenia nie tylko obyczajów. Pytanie czy jest to zgodne z etyką policyjną? o prawie nie wspominając?
   W czasach PRL-u byłem świadkiem zatrzymania niebezpiecznych przestępców przez milicjantów i oni tak nie postępowali. Gdyby tak postępowali solidurnie by to wykorzystali p-ko władzy ludowej oskarżając ją o zamordyzm, a zachód oskarżałby o naruszenie prawa człowieka. Zobacz jak się wszystko zmieniło, kiedyś milicjantom wolno było mniej (pamiętam krytykę) a znajomy milicjant, gdy go zapytałem, dlaczego się tak cackają z przestępcami, powiedział, że inaczej nie mogą, bo zaraz pojawią się oskarżenia pod ich adresem ze strony styropianowców.

   System się zmienił i Policja już dostała zielone światło na zamordyzm w stylu demokracji zachodniej, więc i skutki muszą być w postaci niepotrzebnych wypadków śmiertelnych.
   A gdzie są te organizacje od praw wszelakich, które dawniej tak stanowczo punktowały władze w PRL? Tu cisza, bo zachodnie paniska nie dadzą kasy, jak będą podskakiwać za bardzo i krytykować jedynie słuszny system pseudo-demokracji feudalno-kapitalistycznej.

   Inna sprawa, że ci obecni policjanci wyglądają na słabych fizycznie. W mojej miejscowości na wiejskim posterunku pracowali milicjanci silni i postawni, nikt nie śmiał im podskoczyć. Pamiętam jak na majówce u nas w wiosce była bójka, przyjechali na WSK we dwóch i najgorszych chuliganów bijących się ze sobą wynieśli z zabawy każdy po jednym dosłownie w jednym ręku. Wystarczyło ich wejście a reszta nawalaczy okazyjnych spie*doliła przez płoty. Takie to były czasy. 🙂

   A teraz byle gówniarz nagrywa policyjną interwencję, albo jeszcze broni zatrzymywanych chuliganów. Robota nie do pozazdroszczenia i do tego można oberwać przysłowiowego kopa od ludzi i polityków. Prawdziwie psia służba. Przez reżim stracili też autorytet, bo nie chwalą się wynikami sondaży zaufania społecznego, podobno dane ukrywają, gdzieś czytałem w necie. Dostali więc ocenę negatywną i mają też braki kadrowe. Nikt się specjalnie nie garnie do takiej służby i w zdegenerowanym kulturowo systemie społecznym.

   Odpowiedz
   • 29 września 2021 o 21:10
    Permalink

    @Miecław. Moje zdanie w temacie nachodźców, każdych nachodźców, jeszcze z czasów stosowanej “różnicy zdań” z adwersarzem, kom. o nicku ‘Lech” (kto jeszcze pamięta?) pozostaje zbieżne z opinią śp. B. Wolniewicza,
    charyzmatycznego prof. etyki – ZATAPIAĆ! Nie ma znaczenia gdzie – na morzu czy lądzie.
    Miecławie kiedyś wyraziłem podobną w sensie opinię dotyczącą funkc. MO. I tutaj pełna zgoda.
    Dodam więcej, ówczesny milicjant przy obecnym policjancie prezentował(by) się wizualnie jak nie przymierzając rycerz do ciury obozowej – to było panisko, w prawdziwym umundurowaniu ‘pod krawatem” spodnie w kant”, dzisiejsi to tacy pachołkowie w roboczych szmatach niczym robotnicy drogowi,albo budowlani zresztą jaki koń/funkc. jest
    (niep. skr. ) każdy widzi! 🙂

    Dodam że “problem z nachodźcami ” (od strony wschodniej) stworzyliśmy na własne życzenie –wedle powiedzenia: Jak Kuba Bogu- tak Bóg Kubie! Amen

    “Przez reżim stracili też autorytet..” Nie dopisałeś JAKIEJ proweniencji reżim, dodam od siebie czyli pozwolę sobie na uzupełnienie twoich przemyśleń – nieludzki reżim lewacko-kowidowy!
    https://zygumntbalas.neon24.pl/post/163750,ojciec-lukasza-chcialem-pomocy-a-przyszedl-bandzior
    Bądź Pozdrowion … 🙂

    Odpowiedz
 • 28 września 2021 o 21:01
  Permalink

  Swoją drogą widać, ile nienawistnej pasji jest w tych …osobnikach. Łamią prawo i zwyczaje – nie upublicznia się materiałów operacyjnych ( zakładając ich prawdziwość) , po wtóre – rozpowszechnianie pornografii !
  Rozumiem, że do opinii “kozojebców” chcieli dodać coś nowego i paskudniejszego, bo to panie dzieju u krowy żopa zawsze upaprana. No, ale stołek potrzebny. Więc i trochę współczucia wywołają.
  Ciekawe co wymyślą na kobiety i dzieci ?

  Odpowiedz
 • 29 września 2021 o 12:31
  Permalink

  Kolejny mój wpis ( bo inni milczą jak zaklęci) .

  Rozprawa nt. względności sprawiedliwości na kanwie wpisu K. Bony , że traktują nas jak dzikich.

  Dygresja – w PL nigdy w jakiejś normalnej przyszłości nie będzie dobrze. Dlaczego ? Ano patrzę na wyniki sondy ws. zamknięcia Turowa .

  Wyborcy PiS – ok. 65 % przeciw . Lemingi z PO odwrotnie – 65% uważa decyzję dzidy z TSUE za nadrzędną . Koszmar ! Ciekawe jakby ta załgana “inteligencja” zareagowała na zimne ciemności w domu !!!

  Ale do rzeczy. Gdybym miał być sądzony jako jednostka np. vs. państwo , OCZYWIŚCIE wolałbym tzw. demokracje europejskie. Taki Turkmen z Turkmenistanu nie zdołałby złożyć pozwu p-ko Turkmenbaszy, bo ZNIKNĄŁBY !

  Zaryzykuję – wolałbym jako Polak czy Turkmen złożyć pozew p-ko np. RFN w RFN.

  Sytuacja zmienia się jednak DIAMETRALNIE , gdy w grę wchodzą interesy państw.
  Zaczyna grać rolę WSZYSTKO . Polityka,lobbyści itp.ścierwo .

  Ostatnio np. UE przedłużyła sankcje na pewne osoby w Rosji z powodu … broni chemicznej.
  Chodzi oczywiście o “nowiczok”. Pisałem już nieraz, że Rosja jest OSTATNIM krajem mającym interes ( cui bono ) w truciu ułaskawionego Skripala (emeryta) czy Nawalnego.
  A zwł. “nowiczokiem” .Dlaczego ? Ano, bo to broń chemiczna i podlega kontroli międzynarodowej agencji ds. broni chemicznej. Z miejsca robi się dym! Poza tym jest “ruska”.

  Więc nie dość, że nie mieli powodu, to jeszcze na ch… “nowiczok”?

  Lata temu porządne KGB we współpracy z Bułgarami zatruło ( wg. zachodu) jakiegoś gościa/zdrajcę pochodnymi z rycynusa. Praktyka zresztą NORMALNA w służbach !
  Dziabnęli go podobno parasolem, na końcu którego była kulka z ową substancją.
  Zabrakło im neutralnego rycynusa ?

  Jak widać tzw. Ruscy zdebileli robiąc to swoją wizytówką, angażując z miejsca agencję ds. broni chem. Prawda jest taka, że to Zachód jest QR..Ą !

  Zachód skur…ł się KOMPLETNIE, bo np. wysyłał teksty: “Rosja MUSI udowodnić, ze nie jest winna! No ludzie! To kompletne ODWRÓCENIE zasad proc. karnego ! Q..a ! ZAWSZE trzeba oskarżonemu UDOWODNIĆ winę ! Byłem zdziwiony, że MI 6 nie podrzuciło wizytówki Putina!
  I gdzie szły takie teksty? W Turkmenistanie? Nie w UNII !

  Wracając do K. Bony – nie wiem, czy zauważyliście krótką WZMIANKĘ, że EUROPEJCZYCY z Wysp Owczych ZAMORDOWALI ok. 1600 delfinów i małych wielorybów powołując się na … TRADYCJĘ !
  A Wyspy Owcze to EUROPA jak najbardziej ! Terytorium Danii. Wszyscy BIALI, w większości protestanci, Svensony, Trygsony i inn. swołocz ! A MORDOWALI jak DZICY przy dzieciach w czerwonej od krwi wodzie ! Żadni tam Innuici czy inni Czukcze mający placet na MAŁE , tradycyjne polowania, żyjący zresztą koczowniczo!

  Jakieś sankcje p-ko Dani ? Ktoś coś słyszał ?

  Q…a ! Czy wyobrażacie sobie DYM, gdyby np. Polacy z Kurpiów ZAMORDOWALI 1600 jeleni, kąpiąc się we krwi , powołując się na TRADYCJĘ !?

  Lata temu, mieli w PL wybić parę wilków. Nie jestem za tym, ale zaczął się taki JAZGOT, włącznie z Bardotką, że my to dzikusy, chamy i pewno jemy własne g…., a ONI to elita dbająca o zwierzęta.

  Szkopuł w tym, że we Francji wilki WYBILI już lata temu. W PL są ! A żabojady i to ze sfer wysokich polują na ptaki … KLEJEM ( smarują gałęzie ) . Nóż się w kieszeni otwiera !!!

  Jeśli ktoś coś wie ws. sankcji p-ko Danii – czekam. pzdr.

  Odpowiedz
  • 29 września 2021 o 17:23
   Permalink

   @fly.
   “Ale do rzeczy. Gdybym miał być sądzony jako jednostka np. vs. państwo , OCZYWIŚCIE wolałbym tzw. demokracje europejskie. Taki Turkmen z Turkmenistanu nie zdołałby złożyć pozwu p-ko Turkmenbaszy, bo ZNIKNĄŁBY !

   Na tych samych co ty sankach jadą opozycjoniści (liberaści i komuniści) w FR, jak daleko jak BLISKO wam do siebie, i jak mocno “nasiąkłeś” lewicowymi eurowartościamy”. Napisz, bez krępacji – Putin satrapa! 🙂
   A co tam, wschodnie despoty(zmy) już tak mają – co nie? Za taką i podobną narrację Michiejew,
   Prilepin i Starikow zajeb*li by podobnie myślących – śmiechem. Uważasz że wszyscy muszą żyć
   i czcić zachodnie (amerykańskie) bożki demokracji i praw człowieka?
   Tak, a’propo’s – “To wszystko brzmi jak żart, (ponury jewro, kołchoźniczy żart – moj przyp.) ale niestety żartem nie jest. Turkmenistan, drugi najbardziej wyizolowany kraj świata po Korei Północnej, zakazał słowa „koronawirus”. Traktuje to zagrożenie tak, jakby go wcale nie było. Choć wiele wskazuje na to, że i tu się dostał. Wynika to ze strzępków informacji, jakie przedostają się przez granice Turkmenistanu.”
   Słyszał?! Przeszkadza wam niezależność i samodzielność np. Białorusi, Turkmenistanu, KRL-D… jęczycie “zatroskani” o moje/twoje zdrowie – proooszę, zaszczep się …) ja jakoś tak się składa że szacunkiem darzę Przywódcę Turkmenistanu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gurbanguly_Berdimuhamedow! Na pewno gdyby TO od ciebie zależało wysłałbyś
   “misję pokojowo-stabilizacyjną” do Turkmenistanu, Białorusi czy KRL-D .. jak przystało na człowieka Zachodu (i USA). 🙂
   A “tyrkmenbaszy” już dawno nie ma na tym łez padole https://pl.wikipedia.org/wiki/Saparmyrat_Ny%C3%BDazow facet był trochę odjechany, no ale tłumaczą go te nietypowe politycznie ciągoty – był
   aparatczykiem wysokiego szczebla w partii komunistycznej https://pl.wikipedia.org/wiki/Komunistyczna_Partia_Turkme%C5%84skiej_SRR takie mają schizy aparatczycy komunistyczni!
   Był szefem i ‘za minutku” zakazał działalności tejże, tak na amen! 🙂 Ajjjjjjjjjjjjj! 🙂

   Kiepska analogia “owczarzy” vs. Kurpie. Tradycja – rzecz święta, należy uszanować w tym przypadku ‘owczarzy”, a Polacy (Kurpie) nie mają takich “aż tradycji” i chwała za to Najwyższemu!

   Odpowiedz
 • 29 września 2021 o 12:57
  Permalink

  Zapomniałem jeszcze inteligentnie ( jak zwykle) napisać dlaczego tak jest.

  Eksperyment Zimbardo ! Mówi to Wam coś ?

  Otóż ok. 50 lat temu, amerykański psycholog Zimbardo zrobił eksperyment – wziął NORMALNĄ , LOSOWĄ grupę studentów i podzielił na połowę . Jedni byli strażnikami/sędziami , drudzy – osadzonymi . Ci pierwsi mieli oczywiście wszelkie znamiona WŁADZY – mundury, pałki, możliwości KARANIA!

  Co się stało ? Po paru dniach Zimb. PRZERWAŁ badanie , bo zwykli studenci – strażnicy stali się BYDLĘTAMI , wróć BYDLĘ tak nie robi. Posiedli cechy ZBRODNIARZY !
  To właśnie daje PLUGAWA możliwość bycia sędzią i katem w jednym. Co też ma UE !

  Odpowiedz
 • 29 września 2021 o 15:13
  Permalink

  Jeszcze – ilość pierdzistółków/urzędasów z UE nie przechodzi w jakość i logikę działań.
  Cena gazu na kontraktach fut. osiągnęła ponad 1000 $ za 1000m3 ! Brawo nadęte dupki z UE!
  Ta …. Annalena Baerbock nie dość, że kocha wiatraki, jest przeciw NS2 i Rosji , to jak się dowiedziałem jest za sprzedażą Banderlandowi tzw. broni letalnej !

  Niezłe jatki mogą być za naszą granicą jak wejdzie do rządu !

  Granicę z Białorusią mieliśmy kiedyś najbezpieczniejszą na wschodzie. Ta z Ukrainą zawsze(!) sprawiała kłopoty. Wyjścia z sytuacji NIE WIDAĆ !

  Polska ostrzy ton , UE chyba też. Łukaszenka mówi, że przez sankcje nie ma kasy i sił na pilnowanie granicy ….

  Pytanie – czy komuś w UE lub PL ( tu wątpię ) wpadło na myśl aby …ZNIEŚĆ SANKCJE ???
  Sądzę,że jest to zbyt proste dla DURNIÓW !

  A wszystko przez zawrócenie samolotu z Pratasiewiczem !

  Odpowiedz
 • 29 września 2021 o 20:31
  Permalink

  Krzyku – jakakolwiek dyskusja z tobą ( konsekwentnie małą, jak ty) to jak używanie głowy do rozbiórki żelbetu! Po co się k…a wcinasz, jak NIC nie kumasz? Nie życzę sobie słowa WAM . Po co ten durny kwantyfikator? Po co w ogóle ten BEŁKOT psychola, w dodatku pisany BEZ zrozumienia ?
  Sam sobie zaprzeczasz np. ws. procesu vs państwo – skoro blokują nawet istnienie covidu! Twoją rozwałkę też by blokowali, bo procesu byś nie miał . Jeśli ŚMIESZ kwestionować opresyjność sytemu Turkmenistanu czy KRLD wobec obywateli, to zakwestionuj jutrzejszy wschód Słońca!
  Bełkotu o rosyjskich liberałach nie komentuję. To shit. Twoje brednie o złej analogii są bredniami !

  Przecież ja PODKREŚLAŁEM właśnie różnice na korzyść Kurpiów.
  Tradycja NIE jest świętą rzeczą. Gdyby nie postęp w psychiatrii i obyczajach, być może siedziałbyś przykuty do ściany w ponurym więzieniu – tam kiedyś trzymano psychicznych, a zdradzasz WSZELKIE cechy – bełkot o Turkmenbaszy, że mu zaszkodził komunizm, bełkot jak zwykle o WAS, ICH, NICH – ergo wszelkich zbirach komuno-kapitało-syjono-żydowskich .

  Wiem, że Turkmenbasza nie żyje. Od paru lat. Sądził, że będzie żył wiecznie.

  Liczę , że byłeś pijany/naćpany pisząc te BREDNIE! Po co mu daję furtkę ?

  Dla kurażu – pojedź może do KRLD i znieważ np. posąg Wielkiego Przywódcy czy choćby Szanowanego Marszałka. Tylko potem NIE SKOWYCZ o pomoc dyplomatyczną !
  Wariata udawać nie musisz. Jesteś nim. Nie sądzę, że te reżimy traktują chorobę psychiczną jako zwalniająca od odpowiedzialności . Na 99 % nie. Jak będziesz zdychać w łagrze,wydrap na ścianie pochwałę wszelkich reżimów totalitarnych. Na OP już nie napaskudzisz. I ok !

  Odpowiedz
  • 29 września 2021 o 21:58
   Permalink

   @fly. ….

   Mam nadzieje że (już) wszystko wyjęczałeś? 🙂
   Jak uspokoisz skołatane nerwy odpal sobie np. YT kanał “Pozdro z KRL-D”.

   Odpowiedz
  • 30 września 2021 o 08:07
   Permalink

   @fly. “Dla kurażu – pojedź może do KRLD i znieważ np. posąg Wielkiego Przywódcy czy choćby Szanowanego Marszałka.”
   Skąd u ciebie takie (lewacko-anarchistyczne) zadęcia?
   Kwiaty mógłbym złożyć, podumać chwilę…. nie rozumiem dlaczego miałbym dewastować coś co jest
   obiektem czci i szacunku miejscowych? …. a co to JA – “lewa strona” jestem? 🙂 A, dla kurażu to ja mogie obalić małpeczkie za rogiem, albo we bramie. 🙂

   Ps. Noo cóż, jestem (będę) jako ten wrzód na doopie co to nie pozwala dostojnie i godnie usiąść
   w adekwatnym towarzystwie samych swoich.

   Odpowiedz
 • 29 września 2021 o 20:49
  Permalink

  krzyku, najlepiej jakby tradycyjnie wzięli cię na tzw. konfesaty. A potem stosik! Przecież Szatan cię opętał. Ewidentnie ! Na wuj ci “łajdackie i załgane” prawa człowieka, postęp i liberalizm ?

  Odpowiedz
 • 29 września 2021 o 22:08
  Permalink

  Do Miecława – poruszyłeś onegdaj ważny temat “zielonych” i kto nimi steruje, oraz ochrony przyrody w kontekście Twoich zacnych przodków.
  Temat jest jednak skomplikowany , albowiem:
  1. Zalew plastiku nastąpił w wyniku powstania mega-marketów,gdzie każde g… jest opakowane w plastik ( czasem większy od niego ) aby była możliwość zawieszenia towaru drobnego i naklejenia kodu. Butelki PeT , “zrywki” to też oni. To pewnik . Nie wiem, czy ludzie zrezygnują z w/w “lekkości bytu”.
  Ja sam chodziłem po barszcz biały ( zakwas ) do piekarni z butelką , czy po kap. kiszoną z garnkiem. Pani ważyła garnek (tara) i ładowała kapuchę. Ale to se ne vrati.

  Natomiast ws. sterowania np. zieloną energią jestem trochę w kropce, mimo sporej wiedzy.
  Weźmy Niemcy. Doskonały przykład. Oni CZASOWO zarabiają np. na wiatrakach , obok Danii największy producent, ale jednocześnie piłują gałąź na której siedzą . Bo same OZE nie zasilą ich przemysłu !

  OZE mogą zasilić ( bez pewności) jakieś zupełnie postindustrialne np. miasto i to w ciepłym klimacie. Na zasilanie reklam i robienie cafe latte wystarczy.

  Dlatego też Merkel forsowała NS2 , bo wie, że bez gazu zdechną. Parę atomówek rozebrali na etapie budowy po Fukushimie .

  Dlaczego jednak i kto – elementarne pytanie forsuje np. Fit for 55 nie mam pojęcia. Przyjmując np. producentów wiatraków , to jednak wiedzą oni najlepiej, że energii już teraz nie starcza, a co będzie gdy samochody będą elektryczne? Armagedon !

  Ergo – ucierpią też producenci wiatraków bo zabraknie prądu do procesów technologicznych czy nawet dojazdu pracowników do pracy. O ogrzewaniu nie wspomnę. Czyli – na krótką metę będzie jeszcze znośnie, potem KOLAPS . Bo przecież gaz i atom też są “be”.

  Więc jestem w kropce i nie wiem kto kogo stymuluje. Wiem na pewno, że ideologia/głupota ma tu ogromne znaczenie ! W końcu szaleństwo naszych “polityków” – każdy gaz nawet najdroższy lepszy niż ruski to też ideologia i…głupota. pzdr.

  Odpowiedz
  • 30 września 2021 o 10:12
   Permalink

   @fly
   “Więc jestem w kropce i nie wiem kto kogo stymuluje. Wiem na pewno, że ideologia/głupota ma tu ogromne znaczenie ! W końcu szaleństwo naszych “polityków” – każdy gaz nawet najdroższy lepszy niż ruski to też ideologia i…głupota.”

   Sądzę osobiście, że to wszystko dzieje się siłą inercji i tzw. wolności kapitalistycznej, nad którą nikt nie panuje i nic nie planuje, stąd też ideologia i głupota dominują, a potem się dziwią, że globalizm ich załatwił, bo wzmocnił Chiny oparte na centralnym planowaniu. A więc są różne źródła stymulowania tej destrukcji wszystko dla zysku.

   To jest właśnie problem tzw. prywaty, chorej ideologii stosowanej w praktyce bez dokładnego zbadania jej skutków i zwyczajnej głupoty. Ale głównie kapitalizmu, bo to z niego wynikają te wszystkie nieszczęścia nad którymi trudno jest zapanować nawet dobrym politykom. Z reguły jednak politycy to lokaje kapitału i “jaśnie państwa”, więc sam rozumiesz jaka jest między nimi konkurencja o wpływy i wspomaganie kapitału. Dla planety niczego dobrego to nie wróży. Oczywiście wielkiemu kapitałowi marzy się powrót do feudalizmu i totalne zarządzanie ludzkością w takim nowoczesnym systemie feudalnego zniewolenia, ale to też nie wypali i przyniesie same nieszczęścia, jak kiedyś za czasów monarchii. Pokłócą się między sobą, jak dawniej królowie w rodzinie i będą kolejne lokalne wojny jak za czasów królestw.

   Pewnym ratunkiem dla planety mógłby być światowy komunizm, ale jak wiemy przegrał, bo różnice indywidualne między ludźmi są zbyt duże, a kapitał tym bardziej je determinuje i był konkurencyjnie zainteresowany panowaniem nad całą ziemią, to samo Watykan ze swoją okrutną religią niszczącą kultury na ziemi. Sam widzisz, że ludzkość jest między młotem a kowadłem.

   A co do plastiku to jego era zniszczyła tradycyjną gospodarkę odpadami i spowodowała wielkie marnotrawstwo. Czy to się nie wróci, gdy biegaliśmy ze słoikiem po kapustę do miejscowego sklepu? Jak padnie ta cywilizacja oparta na głupocie i zysku, to jedynym wyjściem będzie powrót do tradycyjnej gospodarki, aby uratować planetę i siebie. Więc może jeszcze twoja Laszka będzie ci deptać kapustę w beczce, a ty będziesz w tym czasie zaglądał jej zalotnie pod spódnice, jak ongiś w PRL to się robiło. 🙂
   No ale my już stare pryki więc raczej już to nas nie czeka. Tradycję trzeba opowiadać i młodych namawiać do normalnego i tradycyjnego stylu życia.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
   • 30 września 2021 o 22:02
    Permalink

    @Miecław.

    “każdy gaz nawet najdroższy lepszy niż ruski to też ideologia i…głupota.”\

    Żadna tam głupota a wyrachowanie łamane przez perfidię i premedytację, narracja geo stosowana jeszcze w XIX w.
    przez “naszych” neofitów -frankistów z różnych takich Towarzystw Demokratycznych…
    Cel główny: tak zamieszać żeby Polacy i Rosjanie (SŁAWIANIE) już nigdy nie rozpętali zaciągniętego
    przez nich węzła gordyjskiego, tak żeby było tylko gorzej i żeby niczego nie było (za klasykiem!).
    Jutro zamieszczę 59 odc. “Kierunek Wschód” zatytułowany “Chińczyki trzymają się mocno”.,
    również p. J. Białka.

    Odpowiedz
    • 1 października 2021 o 14:39
     Permalink

     @krzyk58

     Mieszanie i buntowanie naszych plemion słowiańskich przeciwko sobie jest starą metodą z okresu cesarstwa rzymskiego opisaną w starożytnych kronikach i nie jest wymysłem Marsjan. Potem przejęło ją Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego. Na dobre podzielono nas ponad 1000 lat temu narzucając wypaczoną religię w dwu odmianach co nas podzieliło językowo i kulturowo ostatecznie i tkwimy w tym do dziś, czyli pod okupacją religijną i kulturową tzw. cywilizacji łacińskiej wypaczonej przez katolicyzm. Z tych doświadczeń rzymskich i niemieckich w nowych czasach zaczęli korzystać koloniści anglosascy a Niemcy korzystają non stop, jak widzisz skutecznie, bo polskie “jaśnie państwo” ze zrytymi i obcymi genami inaczej nie potrafi żyć, tylko szkodząc polskiemu narodowi. Frankiści to tylko epizod w tej historii i to nie oni dominują.

     Tylko powrót do kosmocentrycznej słowiańskiej świadomości i egalitarnej kultury może kiedyś połączyć słowiańskie plemiona we wspólnej obronie przeciwko Niemcom, Frankom i Anglosasom. Czy jest to możliwe w perspektywie najbliższych 100 lat, raczej nie, aczkolwiek w czasach tzw. społeczeństwa informacyjnego pobudzenie słowiańskiej kultury i genów jest łatwiejsze niż w średniowieczu pod totalną okupacją obcej i okrutnej religii.

     Towarzystwa Demokratyczne były zalążkiem walki o Polskę Ludową, więc tu mijasz się z prawdą i nie masz dostatecznej wiedzy. Oczywiście kryły się pod tym różne koncepcje społeczno-polityczne, ale były one odpowiedzią na zanik państwowości i konieczność rewolucji społecznej, aby tę państwowość odzyskać. Feudałowie i kapitaliści nie zrobili nic, aby polepszyć los ludu, więc sam rozumiesz kogo lud wybrał i potem popierał, skoro handlowano chłopami jak żywym inwentarzem. Poczytaj ku oświeceniu: B. Baczko, Poglądy społeczno-polityczne i filozoficzne Towarzystwa Demokratycznego Polskiego, KiW, Warszawa 1955.

     Przeczytaj sobie także niedawno wydaną książkę Borysa Kierżencewa – “Zniewolona Rosja. Historia poddaństwa” m.in. o handlu ludźmi w carskiej Rosji w XVIII/XIX wieku. Suka myśliwska kosztowała tyle co 50 pańszczyźnianych chłopek, a dziecko w “łonie” chłopki należało do ziemskiego właściciela. Może wtedy zrozumiesz dlaczego bolszewicy stali się tak popularni i ostatecznie zwyciężyli tworząc silne państwo, na które zachodnie hieny posłały Niemców pod wodzą Hitlera.
     .
     Genetycznie zwichrowane “jaśnie państwo” tak u nas, jak i w Rosji zapracowało sobie na rewolucje społeczne, m.in. brakiem inteligencji społecznej i wartości prawdziwie chrześcijańskich.

     Odpowiedz
     • 1 października 2021 o 21:55
      Permalink

      KOLOS NA GLINIANYCH NOGACH cz.1 – AKTUALNE TŁO GEOPOLITYCZNE- Jarosław Dobrucki
      https://www.youtube.com/watch?v=0rK31RJPbY4&t=12s

      INTELIGENTNA OBRONA CZYLI ŚWIATOWY ŻANDARM W TARAPATACH- Jarosław Dobrucki
      https://www.youtube.com/watch?v=ZuevOlNpMrc

      EKOLOGIZM A PANDEMIOZA- Jarosław Dobrucki https://www.youtube.com/watch?v=-aJwoiVDq7c

      Żyjemy w czasie wielkiej mistyfikacji (Józef Białek) https://www.youtube.com/watch?v=RJ9G8nHIOxI

      “CHIŃCZYKI TRZYMAJĄ SIĘ MOCNO” Kierunek Wschód 59. Maciej Poręba, Aleksander Jabłonowski, NPTV.PL https://www.youtube.com/watch?v=P8ILuFGDdu0

      IZABELA TROJANOWSKA-MODRY LEN https://www.youtube.com/watch?v=Op5Td3Z_Dec 🙂

      @Miecław. “Na dobre podzielono nas ponad 1000 lat temu narzucając wypaczoną religię w dwu odmianach …”
      Mógłbyś rozwinąć podjętą myśl “dwu odmian” ? 🙂

      Dodam że przed przyjęciem “jedynie słusznego” nie byliśmy dziczą słowiańską, byliśmy ochrzczeni
      zwłaszcza południe dzisiejszej Polski (Wiślanie) w rycie wschodnim.

      Druga uwaga – gdybyśmy nie przyjęli “jedynie słusznego” zmietli by nas jak zniknęli z areny Prusowie , czy Jaćwingowie, i to na długo przed Grunwaldem!

      Znaczit ‘pierwszy chrzest nie udał się”, (F. Kmietowicz ‘Kiedy Kraków był trzecim Rzymem) tak też było w latach 80′ kiedy to masowo nawracali się różni komuniści, ateiści, neofici, korowcy ( czyli b. komuniści) i cziort znajet kto jeszcze, znawcy w temacie mówią że nie wszystkim ów chrzest przyjął się (pomógł) już po 89’ pluli w stronę kościoła.
      Znaczit po drugie primo, Dobrego i karczma nie zepsuje, a złego i kościół nie naprawi. Jednak coś jest na rzeczy w mądrościach ludowych Miecławie, na pewno to powiedzenie nie jest tobie “sielskiemu
      czełowieku” – obce?

      “Poczytaj ku oświeceniu: B. Baczko,………..”

      “Przeczytaj sobie także niedawno wydaną książkę Borysa Kierżencewa – “Zniewolona Rosja. Historia poddaństwa”

      Wybacz, ale na pierdoły nie mam czasu, pieniędzy ni ochoty. 🙂 Dodam więcej poglądy społeczne i filozoficzne trzech tow. na bukwę B. ( Brus, Baczko, Bauman) mam z tyłu “życi”!

      Zdeklarowany wróg świata Sławiańskiego, jakim był niejaki Karol Marks wypowiadał się pochlebnie o tych kondotierach rewolucji (towarz. demokratyczne) jakimi byli postrzegani przez niego ci wichrzyciele i miateżniki
      w naszym kręgu cywilizacyjno-kulturowym słowiańszczyzny. Rosjanie to pamiętają, w XIX w. pisał F. Dostojewski (nie tylko!) o tym fenomenie, – “polskich” wyrodkach słowiańskiego świata…

      Odpowiedz
     • 2 października 2021 o 22:41
      Permalink

      @krzyk58

      Gdyby nie zdrada możnowładców ówczesnej słowiańszczyzny, gdyby zamiast niej zjednoczyli siły jak pod Grunwaldem, Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego nie miałoby żadnych szans, jak III Rzesza podczas II wojny światowej, gdy Słowianie się jednoczą.

      To co piszesz to mentalność niewolnika feudalnego lub tzw. “jaśnie pańska” i kościelna wizja historii. W twoim przypadku chyba to drugie? 🙂
      Nie bez powodu odradza się kult monarchii, czy arystokracji w Polsce mniej lub bardziej ostentacyjnie. Zresztą podobnie jest w Rosji z kultem Caratu, gdzie Cerkiew służy umiejętnie za wrota do powrotu dawnych władców feudalnych. Zapewne trafiłeś na informację w necie o fetowaniu ślubu carewicza w Cerkwi?
      https://plejada.pl/newsy/jerzy-michalowicz-romanow-wzial-slub-tak-wygladala-ceremonia/zhfm5ym

      Ciekawe kiedy Rosjanie padną na kolana w Cerkwiach i przyjmą władzę rodziny carskiej? Założę się, że zachodnia arystokracja rządząca światem z ukrycia inwestuje teraz w miękkie przejęcie władzy nad Rosją za pośrednictwem Cerkwi i implementowania kultu carskiej rodziny, a nóż pewnego dnia o świcie Putin i jego ludzie zostaną zdradzenia a władzę przejmie prawowity Car z zachodniej krwi i wschodnich kości.:-)
      Co ty o tym sądzisz? Nie jest to policzek wymierzony przez Cerkiew milionom Rosjan potomków chłopów pańszczyźnianych opisanych w książce które niestety nie chcesz przeczytać? Wygląda na to, że bolszewicy na próżno zrobili rewolucję i wyciągnęli miliony Rosjan z biedy i analfabetyzmu? Kiedy Słowianie, bez wyjątku Polacy, Rosjanie i wiele innych plemion zacznie myśleć kategoriami dobra wspólnego bez poddaństwa i fałszywej, bo narzuconej religii, wykorzystywanej przez arystokrację i możnych do władania państwem.

      Rosjanom szczególnie przypominam:
      Lenin – „zasługi historyczne ocenia się nie według tego, czego nie dali działacze historyczni w porównaniu ze współczesnymi wymaganiami, lecz według tego, co dali nowego w porównaniu ze swymi poprzednikami”. Źródło: W. I. Lenin, Dzieła, Tom II, Warszawa 1951, s. 184.

      Odpowiedz
     • 3 października 2021 o 13:34
      Permalink

      @Miecław. “Rosjanom szczególnie przypominam…” 🙂 Сталин бо́льшую часть своей жизни боролся против коммунистической партии… Андрей Фурсов https://www.youtube.com/watch?v=qfF8nS-0Mvc&t=5s

      Odpowiedz
     • 4 października 2021 o 08:10
      Permalink

      @krzyk58

      Nie zapominaj, że Stalin tylko dzięki komunistycznej partii mógł być wodzem. W Carskiej Rosji mógłby być co najwyżej popem służącym zniewalaniu ludu lub lokajem na jakimś dworze bojara.
      Bez tej partii byłby nikim. A spory wewnątrz partyjne istnieją zawsze, taka jest natura ludzi, zwłaszcza różnych miernot, że usiłują na plecach innych robić własną karierę albo podpinają się pod wygodne prądy ideowe, jak np. u nas pod liberalizm i małpują zachód bez opamiętania.

      Musisz jednak przeczytać dzieła Stalina ku oświeceniu. 🙂

      Odpowiedz
     • 4 października 2021 o 21:59
      Permalink

      @Miecław. “Musisz jednak przeczytać dzieła Stalina ku oświeceniu.” I myślisz że TO jest/będzie “komuś” do czegoś potrzebne? Wolę już materiały (skrótowce) z ru-neta z kilku wiarygodnych, niezależnych od siebie źródeł.

      Może jutro popsuje twój humor, albo nieco oświecę – jakimś kagankiem. 🙂 Oczywiście w temacie mocno zbliżonym do tego co wyłożył logicznie p. Fursow w załączonym wczoraj videoroliku.
      Będzie na przykładzie ubóstwianego ciągle w Polsce barda , zwłaszcza w kręgach tzw. opozycji antykomunistycznyj ów maestro rosyjskiego, a tak naprawdę z pochodzenia Gruzin z “dobrej” komunistycznyj rodziny …

      Odpowiedz
 • 30 września 2021 o 13:22
  Permalink

  Nie wiem czy pod tym felietonem, czy w innym miejscu, ale chyba linkowałem opinię zacnych ekonomistów, z której wynika, że Polska traci finansowo na obecności w UE.
  https://wolnemedia.net/polska-traci-finansowo-na-obecnosci-w-ue/
  W linku jest wywiad z Radia Wnet z prof. Krysiakiem.

  Niestety okupanci ekonomiczni się bronią za pomocą polskich lokai i zdrajców.
  Stankiewicz zaatakował Jakiego w niewybredny sposób. Z Jakim co oczywiste nie jest mi po drodze, ale jak widzę dziennikarskie hieny na usługach zachodu nie dostrzegające, że Polska jest w ruinie, a 80% społeczeństwa nie ma perspektyw na poprawę swego losu w najbliższych 50 latach w gospodarce nadążanej za kolonistami niemieckimi, to szlak mnie trafia.
  https://businessinsider.com.pl/finanse/polska-zielona-wyspa-dzieki-ue-byli-ministrowie-finansow-demoluja-raport-jakiego/8hsw85r
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/raport-o-ue-patryk-jaki-konczymy-te-audycje/lschq52,79cfc278

  Czas najwyższy na ekonomię patrzeć holistycznie, a nie stosować prymitywne zagrywki medialne porównujące nas do Ukrainy. Demografia leży na całej linii, bo powoli wymieramy, zadłużenie rośnie zarówno konsumpcyjne jak i dług publiczny, polska nauka i technika nie istnieje praktycznie, a te ekonomiczne i dziennikarskie palanty na usługach zachodu będą udowadniać, że PKB wzrosło i dzięki temu jesteśmy bogaci. Bogaci to my już byliśmy, ale w PRL-u. Teraz jesteśmy prekariuszami, a PKB w kolonii może rosnąć tylko sukcesywnie do bogacenia się zachodnich kolonistów, ale nigdy nam nie pozwolą na wyzwolenie się spod dominacji.

  Niech im ktoś wytłumaczy, że PKB o niczym nie świadczy, jeżeli chodzi o zrównoważony rozwój społeczny i tzw. dobrostan. Gdyby było inaczej, to powinniśmy się rozwijać równomiernie, demografia powinna być na właściwym poziomie, a Polacy nie powinni jeździć za pracą na zachód i emigrować z kraju. My teraz po 30 latach transformacji nie powinniśmy korzystać z taniej siły roboczej imigrantów i niszczyć własną tożsamość narodową i kulturę w imię ekonomicznego przetrwania.

  Jaki nie daj się, zacznij myśleć kategoriami dobrostanu społecznego. Stankiewicza zapraszam do małych wymierających miasteczek w Polsce, niech zobaczy jak zniszczono ich potencjał, jak się cofnęły kulturowo, jak Polacy są zmuszeni żyć poniżej minimum socjalnego na śmieciowym jedzeniu.
  Tych wszystkich skutków mogłoby nie być gdyby nie Unia Europejska i zachodni imperializm niszczący socjalizm realny w Polsce Ludowej. WSTYD BYĆ TAK WYKLUCZONYM INTELEKTUALNIE, no chyba, że kasa czyni cuda i pozbawia sumienia.
  Ale przyjdzie czas, że lud zrozumie i tacy dziennikarze na usługach zachodniego kapitału nie będą mieli co w Polsce szukać, bo nie wytrzymają psychicznie ostracyzmu jaki ich spotka. Takie są skutki lokajstwa i działania na szkodę narodu.

  Styropian z Jakim na czele też powinni się obudzić co narobili, na pewne rzeczy jest już za późno. Ale skoro Niemcy się po wojnie podnieśli, my też możemy pod warunkiem, że będziemy zdeterminowani w wyjściu z neokolonializmu.
  Przypomnę znamienny fakt: “W latach 1971-1989 na badania naukowe przeznaczano ok. 1,6-2,0% PKB”
  https://www.tygodnikprzeglad.pl/armia-cenniejsza-niz-myslenie/
  To i tak było mało, ale pozwalało się nam rozwijać stosunkowo niezależnie od zagranicznych wpływów.
  Teraz nauka jest finansowana na poziomie zaledwie 1,21% PKB
  “W 2019 roku nakłady na naukę zwiększyły się o 5 mld zł i to był zdecydowanie największy wzrost od 1989 roku. W tym roku łączny wzrost będzie wynosił łącznie około 4 mld zł – powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, podczas wywiadu dla Polskiego Radia. W 2018 r. nastąpił bezprecedensowy wzrost nakładów na naukę – 1,21 % PKB (w 2017 roku 1,03%) – wynika z danych GUS. Nakłady wewnętrzne na działalność badawczo-rozwojową w 2018 roku wynosiły 25,6 mld i zwiększyły się w stosunku do 2017 roku o 24,6%.”
  https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/stan-nauki-polskiej–naklady-wydatki-oraz-perspektywy

  Niestety część tych dotacji pochłania teologia nic nie wnosząca do rozwoju nauki prawdziwej. Na efekty nie przyjdzie długo nam czekać. Skutki zniszczenia nauki w Polsce i jej kolonizacji przez kapitał omawia: Jacek Tittenbrun, Kolonizacja nauki i świata przez kapitał, Wyd. Zysk i S-ka, 2015.

  Odpowiedz
 • 5 października 2021 o 17:56
  Permalink

  @krzyk58

  Wygląda na to, że Amerykę może tylko komunizm uratować. Jak ona może chwalić równość płci w ZSRR i jego inkluzywny system? 🙂
  https://wolnemedia.net/kontroler-gospodarki/
  Co na to liberałowie i złodzieje oraz katolicy?

  Aczkolwiek te wszystkie pomysły nijak się mają do inkluzywnej gospodarki socjalistycznej w PRL, czy ZSRR, a nie wierzę, aby radykalnie ograniczono w USA własność prywatną. To tylko usiłowanie leczenia patologii kapitalistycznej metodami administracyjnymi. Sukcesu z tego nie będzie.

  Odpowiedz
 • 5 października 2021 o 21:48
  Permalink

  @Miecław. Obiecałem dołożyć, więc czynię to – od czego zaczniemy? Może od początku?

  “Czerwony terror” czyli inaczej mówiąc “wojna domowa” trwał od 1918-1922 https://pl.wikipedia.org/wiki/Czerwony_terror

  W przeciwieństwie do Rosjan “zachód” nie interesuje się tym czteroletnim okresem rzezi i mordów bo wówczas ginęli wyłącznie znajdujący się po obu stronach konfliktu Rosjanie.
  Zachód interesuje się czystkami 1937 bo wówczas ginęli nade wszystko żydzi.Gdyby nie ten “drobny” fakt pies z kulawą nogą nie wspomniałby o tym.
  Po 1991 r żydzi mieli plany aby podciągnąć czystki 1937 r pod holokaust ale im się nie udało.Głównie dzięki części rosyjskich elit które poprzez ujawnianie faktów (prace historyków) obalały mit za mitem.

  Jak na ironię fakty ujawniają że czystki 1937 r sprowokowali ci którzy w efekcie stali się jego ofiarami.Byliby posłuchali Stalina straciliby stanowiska ale zachowali życie. Było tak:
  Aby pozbyć się złogów trockistowskich (ale nie tylko dlatego) w 1936 r Stalin złożył projekt szeregu reform ,między innymi ten o przywróceniu praw obywatelskich Rosjanom których rewolucyjne dekrety pozbawiły owych praw.Sprawa niebagatelna bo tycząca milionów https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B8%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%86
  Następnym etapem reform miała być konstytucja.Stalin zdawał sobie sprawę że miliony ludzi przywróconych do praw tak nienawidzi “rewolucjonistów” (czytaj komunistów- trockistów) że wystarczy dać im konstytucyjne prawo wymiksowania ich z ważnych funkcji to na amen wymiksują.
  Widzieli też o tym sami zainteresowani.Zawodowi rewolucjoniści nie potrafiący robić niczego prócz destrukcji (stara gwardia leninowska), nie byli gotowi na takie zmiany więc zaczęli zgłaszać zastrzeżenia że jeszcze nie zakończyła się walka klasowa która wedle Marksa jest etapem poprzedzającym pełną demokratyzację.Zaczęli więc słać raporty za raportami mówiące że na ich terenie wciąż działają stare i powstają nowe ośrodki kontrrewolucyjne.Pierwsza fala represji spadła na rzekomych kontrrewolucjonistów ale Stalinowi udało się szybko przekierować wektor na sprawców owej sytuacji. I w tym miejscu przechodzimy do wczorajszej obietnicy.
  Klasycznym przykładem jest Szalwa Okudżawa ojciec tej gnidy Bułata.
  Zbój nad zbóje,zawodowy rewolucjonista który na Kaukazie unicestwił wiele istnień.Postulował aby bolszewicy unieważnili wszystkie zawarte przez rewolucją małżeństwa Gruzinów z nie Gruzinami i zakaz takich małżeństw w bolszewickim państwie.
  Ten debil nie mających żadnych kwalifikacji został dyrektorem (do dziś największego zakładu przemysłowego) Urałwagonzawoda http://uralvagonzavod.ru/ a że potrafił co potrafił, każdą awarię,niewypełnienie planu i inne zawirowania,zwalał na dywersję “kontrrewolucjonistów”. Nie jeden i nie dziesięciu skutkiem tego oskarżenia trafiło go łagru.W końcu przyszła kolej i na samego Szalwe i w 1937 został rozstrzelany za “trockizm i szkodnictwo”
  https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%BA%D1%83%D0%B4%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%B0,_%D0%A8%D0%B0%D0%BB%D0%B2%D0%B0_%D0%A1%D1%82%D0%B5%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87

  Jego synalek do końca swoich dni zachował zadrę w sercu choć jak człowiek niegłupi powinien rozumieć że tate padł ofiarą gry której reguły oni sami wymyślili.
  Bułat Okudżawa jako małoletni syn dygnitarza Szalwy Okudżawy dał się zapamiętać jako dziesięcio,dwunastolatek który wybierał markę samochodu jaki jest godzien odwieźć go do szkoły (i z powrotem). Kiedy z jakiś powodów jego życzenia nie mogły być zrealizowane i zajeżdżał inny samochód chłopiec się obrażał.
  Niech imię jego (znane i robiące wrażenie) będzie zapomniane.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Bu%C5%82at_Okud%C5%BCawa

  https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%BA%D1%83%D0%B4%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%B0,_%D0%91%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%82_%D0%A8%D0%B0%D0%BB%D0%B2%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87

  Odpowiedz
  • 5 października 2021 o 23:55
   Permalink

   @krzyk58

   Niestety wraz z nowo wywalczonym systemem nie nadeszła odpowiednia przemiana moralna ludu, a przede wszystkim działaczy, czyli samych rewolucjonistów.
   Lenin pisał przecież, że: „(…) komunizm potrzebuje prócz ekonomicznych przeobrażeń, głębokiej zmiany ludzkiej psychiki”. Źródło: W. Lenin, Państwo a rewolucja, Dzieła, t. 25, Warszawa 1951, s. 504.
   To oczywiście nie nastąpiło, bo kto by tam słuchał Lenina po wygranej rewolucji.
   Komunizm był tylko rewolucyjną odpowiedzią na feudalizm i kapitalizm, czyli brak inteligencji społecznej “jaśnie państwa”, o emocjonalnej nie wspominając, bo burżuje psychopatię wysysają z mlekiem matki. Tak ludzi kształtuje system społecznych w jakim żyją. Teraz jest to oczywiste w socjologii i psychologii.
   Marks miał rację pisząc, że ludzka istota jest „(…) całokształtem stosunków społecznych” – Źródło: K. Marks, Dzieła wybrane, t. II, Warszawa 1949, s. 384.

   Już ci kiedyś pisałem, że rzucenie jakiejkolwiek szczytnej idei na grunt duchowo jałowy nie da żadnego plonu, nic nie wykiełkuje. Tak było z chrześcijaństwem Jezusa Chrystusa i tak stało się też z komunizmem, którego faktycznym ideowym twórcą był Jezus, aczkolwiek ze starożytnych kronik wynika, że Słowianie na długo przed Chrystusem żyli w równości i egalitaryzmie. Jak dla mnie to Słowianie są protoplastami egalitarnego i demokratycznego systemu z prawdziwego zdarzenia, a nie Grecy akceptujący niewolnictwo.

   A u nas na Słowiańszczyźnie:
   „„Nikt nie znał słowa „moje”, lecz na kształt życia mniszego mieli – „naszym” ustami, sercem i czynem ogłaszali. (…)” Kosmas

   A Marsjanie w tym czasie po pustyni tylko biegali i okrutne prawo biblijne stosowali. Potem rozeszli się w świat i go zepsuli wraz ze swoją okupacyjną religią w różnych odmianach. Ta religia to prawdziwa dżuma trzymająca świat i ludzi w bezradności intelektualnej i cofająca ich w rozwoju duchowym, już od tysiącleci.

   Odpowiedz
 • 6 października 2021 o 14:14
  Permalink

  BoRZe szumiący, jak zwykle @krzyk zaczyna od Stalina i Lenina . KOSZSZSZSZMAR !

  Informuję WSZP. , że na giełdzie londyńskiej fjuczersy na gaz sięgnęły sumy 1550$/1000m3 , a upłynęło raptem parę dni jak pisałem i przestałem, bo @krzyk mnie zbrzydził !!!!

  Co do wzrostu cen na gaz macie wszystko wyszcz. na “Sputniku”. To “dzięki” Polsce ! URAAAA!
  Chciała kwotowania za gaz na podst. cen spot ( rynkowych) i się zje…ło !

  To NAPRAWDĘ TRAGEDIA ! Dochodzi do tego “zielona wiara” UE i …. mamy !

  A normalne państwa płacą indeksowaną cenę kontraktową za gaz z indeksacją kwartalną – dziś ok. 350 $/1000m3.

  Polska WYJE , bo wierzy we własną propagandę, co jet zboczeniem gorszym od pedofilii !!!

  Sama to spowodowała skarżąc Gazprom i mamy ceny SPOTOWE ! Dla niekumających – giełdowe!
  Wcześniej REKINY krótkiej sprzedaży nie miały do tego dostępu. Dziś, jet ok. 15 instrumentów finansowych pozwalających ŁAJDAKOM z giełdy spekulować na gazie zupełnie im niepotrzebnym!

  Popatrzcie mili moi, piję właśnie pod Gota . Link niżej. od 3.02 min. widać laskę (brałbym) i spiętych facetów rodem z SB. Jej uda …… . Czasy, obyczaje . Se ne wrati !

  Je jaka je …https://www.youtube.com/watch?v=tNeLtCemUnA&list=RDMM&index=2

  Odpowiedz
 • 6 października 2021 o 14:16
  Permalink

  Laska strzyże oczami, a faceci jak pomnik Lenina. Gromki śmiech !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 • 6 października 2021 o 14:29
  Permalink

  Dla emerytów – Jri Korn , zmieniony, a jakże w piosence Pane vrchni
  Tu link https://www.youtube.com/watch?v=VLJ3brVd7GY

  Ludzie , wy ch ..e i piz..y PISZCIE ! Bo krzyk zasmrodzi wraz z bardziej cenionym przeze mnie @Miecem. całą dyskusję .

  I będziemy mieli – Trocki to Rotszyld (krzyk) i pierdoły o Słowianach ( nawet nie wiem czy z “wielkiej” litery . WUJ W ZUPĘ !

  Odpowiedz
 • 6 października 2021 o 14:44
  Permalink

  Te @krzyk, nie udowadniaj już, że Lenin to Rotszyld, a na drugie Trockiemu było Rockefeller.
  Wszyscy to wiemy. Pij więcej , jeśli to możliwe to pij więcej metanolu ! METANOLU !!!

  Odpowiedz
  • 6 października 2021 o 21:42
   Permalink

   @fly. “Te @krzyk …” 🙂
   Moja sugestia. Wątroba (acz, nie tylko ona) “tego” nie lubi. Kreśląc te słowa, popijam herbatkę iz iwan-czaja https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%B2%D0%B0%D0%BD-%D1%87%D0%B0%D0%B9_%D1%83%D0%B7%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BD%D1%8B%D0%B9 inaczej (po naszemu) wierzbówka-kiprzyca https://pl.wikipedia.org/wiki/Wierzb%C3%B3wka_kiprzyca
   Spoko. Laska ciebie też nie ominie… jeśli dożyjesz sędziwego wieku – czego życzę z całego serca …
   Widzisz… “krzyka58″, konika”, inaczej pasję . Ja widzę że jesteś też mocno monotematyczny … 🙂

   Przewagi mojej (własnoręcznie przygotowywanej od A do Z herbaty), Почему иван-чай?

   Считается, что в старину имя Иван цветку приписали за его способность укреплять мужское здоровье и силу.

   (…)

   Кроме того, кипрей успокаивает нервную систему, обладает умеренными седативными свойствами и способствует снижению агрессивности и стресса 🙂

   https://style.rbc.ru/health/60d86c7e9a79473aab606487

   Sądzę, że jest to niezła rekomendacja (z mojej strony).

   Oprawa muzyczna? Proszę, wraz z tekstem.

   Wasiloczki. Chór Zahadka z Supraśla. https://www.youtube.com/watch?v=meXAaOLCu5g

   Razcwitali u życi wasiloczki,
   Wasiloczki usiudy dzie nie kiń,
   Oj, czamuż karocieńkija noczki, /
   Oj, czamuż daużeńkija dziańki. / (x2)

   Dzień calutki życieńka ja żała,
   Maje ruczki, nożańki balać,
   Nie budzi matuleńka tak rana, /
   Dzień calutki sprytna budu żać. / (x2)

   Woś, idzie darożeńkaj kachany,
   Pierastali ruczki mnie baleć,
   Oj, czamuż ty noczeńka taka mała, /
   Niama czasu z lubym pahulać. / (x2)

   Paka

   Odpowiedz
  • 6 października 2021 o 21:49
   Permalink

   Cd. Nie wiem czym jest to powodowane, ale język czeski, podobne jak słowacki (kosmetyczne różnice, większe rozbieżności zauważane są miedzy np. rosyjskim a białoruskim) jakoś mi nie brzmi, napiszę więcej wywołuje
   we mnie jakąś “nieokreśloną wesołość”.. inaczej sprawa ma się z serbochorwackim czy rosyjskim …

   Odpowiedz
 • 6 października 2021 o 14:49
  Permalink

  U Gotta chórek -po pijanemu nie wziąłbym! Do przemiału, w PRL były lepsze.

  Odpowiedz
  • 6 października 2021 o 20:08
   Permalink

   @fly

   Znowu się napiłeś? 🙂
   Niestety Polacy ufając styropianom okazali się naiwni i bezmyślni, a zaufanie do kleru i Kościoła legło u podstaw kontrrewolucji. Katolicy zgotowali sobie ten los w III RP, nie inaczej.
   Co do gazu masz rację, no ale Polacy albo nie myślą, albo wybierają sobie zdrajców na stanowiska decyzyjne i takie są efekty właśnie. Ja z tygodnia na tydzień za butlę gazu zapłaciłem 10 zł więcej i handlowiec mówi, że to nie koniec, będzie drożej. Gdzie ten NSZZ jest? Nie protestują? Nazwy nie napiszę bo jest skażona na wieki.

   “My, Polacy, nie znosimy właściwych ludzi na właściwych miejscach. My nie lubimy naczelników, szefów, wodzów inteligentnych. Nawet na prezesów naszych stowarzyszeń, stronnictw, organizacji z radością wybieramy ludzi niebojowych, to znaczy pozbawionych indywidualności. Kult poczciwego durnia jest jedynym powszechnie uznanym kultem w Polsce.” – Stanisław Cat-Mackiewicz

   Masz poczytaj jak szybko sprowadzono dawnych styropianków do właściwego poziomu i Kościół się za nimi nie wstawił. Zaledwie w dwa lata po upadku PRL zapłakali sobie biedni nad swym losem, ale to już było za późno.
   https://www.tygodnikprzeglad.pl/poezja-w-rzad/
   M.in. z tego powodu okupacyjna religia powinna upaść w Polsce i nigdy więcej się nie odrodzić, aby nie służyć obcym kapitalistycznym interesom. Nie dziw się więc mojej fascynacji Słowiańską egalitarną kulturą. To jedyna szansa, abyśmy w przyszłości nie byli wykorzystywani instrumentalnie przez tego tysiącletniego okupanta.

   Mam osobisty stosunek do FSM w Tychach bo mało brakowało, abym tam pracował i być może w 1992 roku siedziałbym na tym strajku.
   Z artykułu dowiaduję się, że Kuroń razem z Lewandowskim “gasili” wtedy strajkujących. Kuroń za to powinien stracić wszystkie ulice i szkoły jego imienia.

   Prof. Marcin Król o winie za zło: „Dopuściliśmy do kłamstwa, pogardy, mowy nienawiści przez bierność, nieuctwo i lenistwo”. Przegląd nr 14/2017, s. 63.

   Módlcie i bawcie się dalej Polacy, ostatni nawet nie musi gasić światła, bo ono samo powoli zgaśnie wraz ze światłem oświecenia.

   Odpowiedz
 • 7 października 2021 o 08:20
  Permalink

  Jak słowa prez. Putina są ważne ( niedosiężne marzenie naszych wściekłych politycznych szczurów-rusofobów) widać po giełdzie londyńskiej. Wczoraj kontrakty terminowe na gaz osiągnęły szaloną wręcz cenę ponad 1900$/1000m3 .

  Potem Putin miał wideokonferencję, na której WSPOMNIAŁ , o jakiejś możliwości pomocy przez Rosję rynkom gazowym UE ( a to sama chciała z PL na czele RYNKU ) .

  Po słowach prezydenta Rosji cena kontraktów spadła NATYCHMIAST do 1270$/1000m3 .

  Nasze “elity” płaczą ! Za to Błaszczak wezwany do USA “uspokoił” rynek mówiąc o RYCHŁEJ dostawie pierwszych Abramsów do PL. Chłop ma łeb ! Jak ceber pusty. Borze szumiący !

  Odpowiedz
 • 7 października 2021 o 12:40
  Permalink

  Najpierw remanenty. @Miec. ja, nawet jak się napiję to MYŚLĘ ! Natomiast @krzyk ma z tym poważne kłopoty. Napisałem inteligentny wpis o DWOISTOŚCI podejścia tzw. “cywilizowanego zachodu” do prawa w kontekście praw PAŃSTW!
  Jako dowód podałem RZEŹ delfinów na Wyspach Owczych. Przy czym zastrzegłem ( chyba każdy normalny to wie ) , że wolałbym jako OBYWATEL być sądzony np. w RFN vs RFN niż np. w Turkmenistanie vs państwo.

  Zamiast pochwały od @krzyka, dostałem jakiś BEŁKOT ( jak zwykle z ruskimi wtrąceniami) kwestionujący ogólnie moje poglądy- choć na Boga były one “po puti”z krzykowym!

  Więc WUJ z nim ! On, BYWA, pisze sensownie, częściej to BEŁKOT !

  Poza tym – ile można o Leninie i Stalinie ! URWAŁ – minęło 100 lat !

  Ja dostarczam Towarzystwu wiadomości WAŻNYCH, a nie zgliwiałego sera sprzed 100 lat !

  Zgodziłem się nawet z @krzykiem, że Lenin to Rotszyld itd.itd. Zaleciłem picie METANOLU!
  Nawet jak nie umrze, nie zobaczy klawiatury !!! Bo sądzę, że coś przyjmuje – stąd dzika rozbieżność jego tekstów.

  Ws. WAŻNYCH dla KAŻDEGO z nas rzeczy, poruszyłem problem DEBILNEGO wzrostu cen na kontrakty na gaz i ważności słów W.W. Putina- powodujących ZJAZD cen w/w o 600$.

  Myślę, że to znacznie ważniejsze niż pierdy o Stalinie czy Słowianach .

  Co jednak spowodowało taki rajd w górę fjuczersów ? Ano mateczka Angela potwierdziła, że Rosja dostarcza tyle gazu ile trzeba i … najważniejsze, że certyfikacja NS2 trwa i będzie trwała!

  I PIORUN walnął w giełdę londyńską ! Ceny poszybowały . Dopiero JW. W.W.Putin je ostudził.

  Jeśli ( zaraz znowu zdrożeje ) – prąd i gaz za który płacimy są mniej ważne niż PIERDY o Stalinie czy Słowianach … to nie wiem na jakim świecie żyję ! Smutno pzdr.

  Odpowiedz
 • 7 października 2021 o 13:25
  Permalink

  Swoją drogą @Miec. masz cechy typowego arystokraty. Tu ci rozwalają dwór, a Ty zajmujesz się problemami polskiej słowiańszczyzny. Nie wiem czy gratulować. Przypominasz mi jednego z moich wujków . Pod koniec życia TYLKO czytał książki w łóżku (gdzie też zmarł). Nie dawało mu to ŻADNYCH korzyści, ale czytał i jak sądzę coś tam myślał .

  Bacz byś tak nie skończył!

  Teraz anegdota ws. . Antoni Uniechowski – znany malarz i ilustrator, urodzony, a jakże, miał spierniczałego wuja gdzieś tam we dworze na Kresach. Przed 1917r. Ów wuj miał takoż spierniczałego służącego np. Jana. Jednego dnia wuj każe Janowi sprawdzić pogodę. Tenże stary Jan zamiast otworzyć okiennice ( wewnętrzne) , otwiera drzwi o jednej z przelicznych, wielkich szaf i mówi ..ciemno jaśnie panie choć oko wykol i serem śmierdzi. Smutno pzdr.

  Odpowiedz
  • 7 października 2021 o 21:02
   Permalink

   @fly

   Dwór jest nie do uratowania, a Słowiańszczyzna zasługuje na uratowanie, bo bez niej nie mamy tożsamości narodowej. Natomiast cechy typowego arystokraty nie pasują do mnie, bowiem nie myślę tylko o własnym interesie i nie żyję kosztem ludu. Arystokraci są wyobcowywani z polskiego narodu, mają z reguły obcą krew i geny, są nam obcy, nie zauważyłeś?

   A twój wujek myślę, że zmarł godną śmiercią. Z książką w ręku to raczej zaszczyt niż poniżenie. Mogę tak umrzeć.
   No ale ja wiem, że tobie bardziej by może pasowała śmierć na lasce lub przy lasce z “myszką” w ręku.:-)
   Zejście na tzw. dupie, w sumie też nie jest złe, lepsze niż z przepicia. 🙂
   Pozdr.

   Odpowiedz
   • 8 października 2021 o 19:23
    Permalink

    @Miecław. Szli krzycząc słowiańszczyzna… słowiańszczyzna, wtem pan wyjrzał zza chmurki i zapytał:
    Ale jaka? Pod czyim przewodnictwem?
    Może panslawizm? Tylko że’ w tym” układzie nie pasujemy, nie wkomponowujemy się, podobnie jak Chorwaci czy nawet zniemczeni Czesi… a może Miecław ma jakieś propozycje?

    Odpowiedz
    • 9 października 2021 o 08:43
     Permalink

     @krzyk58

     Jaka Słowiańszczyzna? Nowoczesna, oparta na narodowej tożsamości i kulturze oraz wyzwolona z okupacyjnych dzielących nas głównych religii. A więc współpraca plemion słowiańskich kultywująca swoje narodowe kultury i egalitaryzm. Musi to być kosmocentryczny system filozoficzny oparty na egalitaryzmie i ponadnarodowej filozofii życia, aby był czymś na wzór konfucjanizmu chińskiego scalającego naszą tożsamość słowiańską i dający podstawę do funkcjonowania wspólnoty słowiańskich narodów. Obecne religie się do tego nie nadają, bo to obce twory rakowe na słowiańskiej duszy i genach.
     Ty poniał?
     Paka

     Odpowiedz
     • 9 października 2021 o 21:36
      Permalink

      @Miecław.
      Pobożne życzenia przejawiasz. Pobożne i nic więcej, zejdź na ziemię. A rozpoznanie przedpola przez prof. Wielomskiego którego dywagacje ‘na temata” (geo)polityczne nb. obaj-dwaj 🙂 cenimy (i małżonkę prof.) jest …obiektywne – nieprawda’ż?

      UE to globalistyczny projekt! Neoliberałowie i marksiści chcą znieść narody i państwa! A. Wielomski https://www.youtube.com/watch?v=BYaaao1J6HE

      Odpowiedz
     • 9 października 2021 o 23:56
      Permalink

      @krzyk58

      Ależ oczywiste, że cenię sobie opinie Wielomskich, zwłaszcza niektóre, nawet cytowałem. W ciągu ostatnich lat zmienili swoją retorykę i wiele poglądów, za co im chwała, zwłaszcza za rozpoczęcie myślenia zgodnie z tym co od początku tu pisałem. Myślenie zamiast modlitw – to jest to. Wydają ciekawy periodyk narodowy (ostatni numer leży nie przeczytany z braku czasu).

      Niestety w niektórych kwestiach się ślizgają nie chcąc naruszyć tabu kapitalizmu, jako jedynie słusznego systemu i tkwią jeszcze w błędnym przekonaniu o wyższości cywilizacji łacińskiej wypaczonej przez katolicyzm co przyniosło światu katastrofę.
      Ogólnie kierunek ich ewolucji jest dobry. Najważniejsze, że są zrównoważonymi narodowcami, a takich potrzeba więcej na uczelniach wyższych.

      Taka prawda o orzeczeniu TK:
      Prof. Adam Wielomski: „Suwerenność państw unijnych to fikcja”
      https://pl.sputniknews.com/20211008/prof-adam-wielomski-suwerennosc-panstw-unijnych-to-fikcja–16260881.html
      Czemu nie ma żadnego takiego lub podobnego głosu rozsądku ze strony polskich prawników, którzy w służalczym pokłonie realizują interesy KE. Ja się tylko pytam, jeżeli Komisja Europejska narzuci Polsce prawo do sprzedania ziemi cudzoziemcom i przyjęcia iluś tam imigrantów to też będą to akceptować kosztem Polski i jej suwerenności? To my mamy ponosić teraz koszty zachodniej imperialnej polityki, ich głupoty i destrukcji?
      Może czas aby faktycznie PiS wyprowadził Polskę z tego upadającego zachodu zanim będzie za późno, zanim nie zostaniemy do końca zniszczeni kulturowo i gospodarczo przez okupantów politycznych i ekonomicznych.

      Odpowiedz
 • 7 października 2021 o 14:07
  Permalink

  Radzę przeczytać wszystkim MYŚLĄCYM art. w poniższym linku z Myśli Polskiej ich niemieckiego korespondenta. To TU W NIEMCZECH rozegra się przyszłość UE już zresztą upadającej .
  Cieszy mnie podniesienie przez ich dziennikarza dziadostwa/kunktatorstwa Merkel i jej wasalizmu wobec NATO/USA.( poza NS2)

  Krzepią słowa “odrażająca” Annalena Baerbock .

  Ale DUPA ! Przeczytajcie o nastrojach i de facto zwycięstwie Zielonych – pachołów atlantyckich.

  Pisałem już i napisze jeszcze 100x . W 2007 r. Europa PRZEGRAŁA szanse na istnienie ! Tak !
  Wtedy to – maż opatrznościowy W.W. Putin , rzucił w Monachium hasło – Europa do Lizbony do Władywostoku.
  Pominęli to dranie z UE milczeniem. Potem rozwalili Ukrainę. Chcieli Białoruś. Teraz mają zapaść energetyczną !!! Słowa Putina o gazie ich ratują .Na chwilę !

  CHWD UE !!!

  tu link : https://myslpolska.info/2021/10/05/krajobraz-po-bitwie/

  Odpowiedz
 • 7 października 2021 o 21:16
  Permalink

  Jeśli ktoś miał nadzieję, że UE zmądrzeje ws. energii to znaczy, że zachował mądrość, ale UE – spedalona i sfeminizowana zwariowała do reszty !!!

  Właśnie przeczytałem, że kolaps energetyczny ( i to przy spowolnionej gospodarce) z powodu słabego wiatru – 20% wiatraków więcej , 40% energii z nich MNIEJ , jest spowodowany ZBYT WOLNYM i mało ambitnym przechodzeniem na OZE . Źródła tych “mądrości” to v.d. Leyen i komisarz ds. energii Simson!

  Dziwię się społeczeństwom EU, u nich energia podrożała strasznie, czyli koszty życia. Powinni iść z widłami na Brukselę !

  I po co im Putin ratował tyłki zapowiedzią ( wątłą) ewent. zasilenia większymi dostawami gazu ?

  Niech się grzeją wiatrakami , a najlepiej panelami ( które zimą praktycznie nie działają)

  Odpowiedz
 • 7 października 2021 o 21:58
  Permalink

  Jan Ciechanowicz: “Rasa, Naród, Elita”, rosyjska obłuda, stadionowe klękanie, 100lat okupacji Europy
  https://www.youtube.com/watch?v=qEIXTAYHRVc&t=1160s

  Prof. Adam Wielomski: Neoliberalizm i neomarksizm. Na marginesie nowej książki “Sojusz ekstremów”
  https://www.youtube.com/watch?v=SllYLYCPLSw

  https://provitabona.pl/produkt/sojusz-ekstremow-w-dobie-globalizacji-jak-neoliberalowie-i-neomarksisci-buduja-nam-nowy-swiat-adam-wielomski/

  🙂 – Miecławie, mówi do ciebie (rozkminia zawiłości – zależności jednych i/od drugich) p. Wielomski.
  Ty poniał?

  Odpowiedz
  • 8 października 2021 o 23:06
   Permalink

   @krzyk58

   Niczym mnie nie zaskoczył Wielomski, problem jest mi znany. Tyle tylko, że globalny biznes i feudalizm budują nam kapitaliści, a neoliberalizm czy neomarksizm to tylko szyldy niewiele znaczące albo inaczej, służą one do manipulacji świadomością ludzi, chroniąc wielki kapitał przed bezpośrednim ostracyzmem społecznym. Łatwiej jest potępić tzw. neomarksizm i neoliberalizm uznając je za ekstremistyczne i winne wszelkiego zła na świecie, niż zanegować kapitalizm jako system niszczący świat. W ten sposób Wielomski ze swoimi rozważaniami w książce wpisuje się w wygodną dla kapitalizmu retorykę obwiniania szyldów za zło na świecie, a nie tego kto tego szyldu używa, czyli samego kapitalizmu i kapitalistów.
   To tak w skrócie, aby cię oświecić. Na rozwijanie tematu nie mam czasu, podobnie jak na napisanie krytycznej recenzji tej książki Wielomskiego.

   Jak to mawiają młodzi, ta książka, podobnie jak inne jego publikacje będące takim trochę naukowym bełkotem – dupy nie urywa.
   Przede wszystkim nie wskazuje prawdziwych źródeł zła na tym świecie.

   Odpowiedz
   • 9 października 2021 o 08:20
    Permalink

    @Miecław. Widzę ze i Wielomski podpadł, nie pasuje do twojej (utopijnej) wizji. No cóż, można i tak dedukować, musisz wybierać czasu zostało niewiele więc, albo np. Wielomski albo totalna utopia, zwana dla maskirowski nową normalnością, “kapitalizm inkluzywny” witaj w folwarku zwierzęcym, mamy rok 1984. 🙂
    A swoją drogą nie masz ci kapitalizmu, pozostał korporacyjny, “inkluzywny” tfu, państwowy – neomarksistowski.
    Tęsknię za wolnością i prawdziwym kapitalizmem którego nie ma już nigdzie od kilkudziesięciu dobrych lat!
    No moooże w ChRL …

    Odpowiedz
    • 10 października 2021 o 09:19
     Permalink

     @krzyk58

     Wielomski podpadł mi dawno temu, cytowałem dlaczego i nie będę powtarzał tego wstydliwego epizodu dla niego. 🙂

     Teraz już lepiej rozumuje, ale nadal wiele jego opinii jest tylko bujaniem się intelektualnym na jakichś tam teoriach, które nijak się mają do prawdziwej rzeczywistości i przyczyn zła na świecie. Zasadniczo pomija zło największe, czyli religię katolicką. A sprawa jest prosta, jeżeli chodzi o politykę i gospodarkę na świecie. Trzeba przyswoić sobie prawdziwe wartości chrześcijańskie z nauką społeczną Jezusa na czele i tym w życiu się kierować. Dążyć do tego osobistą postawą i życiem, aby na ziemi zapanował ten raj o którym wielu marzy, a może wtedy ta utopia nie będzie tylko utopią Jezusa i późniejszych komunistów z ks. Ściegiennym i Marksem, Abramowskim i innymi na czele. Można też poznać dawną kulturę słowiańską i przyjąć jako styl życia.

     Oczywiście nie ma czegoś takiego jak kapitalizm inkluzywny i być nie może. Kapitalizm zawsze dąży do maksymalizacji zysku i życia kosztem słabszych. Państwo zarządzające systemem społecznym może w kapitalizmie tworzyć inkluzywną politykę, np. 500+, ale to zawsze są ograniczone możliwości i nie przynoszą oczekiwanych efektów. Bogaci pozostaną bogatymi a biedni biednymi podążając marzeniami za szczęśliwym trafem losu. Zawsze też kapitalizm będzie zmierzał wprost do feudalizmu, nawet na poziomie partii politycznych i państwowych przedsiębiorstw i to się dzieje aktualnie, możemy to obserwować. Niewielu biednym uda się przebić sufit i wejść na wyższy poziom, dzięki jakimś unikalnym zdolnościom lub zwyczajnemu złodziejstwu, jak to odbyło się w Polsce w okresie transformacji.

     Ja nie muszę wybierać, dawno temu wybrałem swoją filozofię życia.
     http://lewicowo.pl/jestem-komunista/
     http://lewicowo.pl/wzor-obywatela-w-ustroju-demokratycznym/

     Na pewno z endecką burżuazją jest mi nie po drodze. To Wielomscy niech wybierają. Czy chcą być tylko jedną z opcji politycznych żerujących na naiwnych obywatelach, czy chcą doskonalić system społeczny i ludzi w nim, aby osiągnąć znośne warunki życia dla wszystkich, czyli egalitaryzm i powrót do słowiańskiej tożsamości. Póki co na rynku politycznym są nic nie znaczącym epizodem wpisującym się w demokratyczny pluralizm i historia pokryje kurzem ich działalność.

     Jest druga opcja, trudniejsza i bardziej ryzykowna, to zanegowanie systemu kapitalistycznego i tworzenie nowego narodowego i egalitarnego systemu społecznego. Tego oczekuje społeczeństwo a PiS to aktualnie wykorzystuje do zarządzania biedą, aby utrzymać władzę, ale systemu nie zmienią, to nie leży w ich interesie.
     A więc Wielomscy nowym lepszym Lepperem też się raczej nie staną, bo trzeba mieć w sobie to coś, czyli zakorzenione głębokie poczucie trafności swoich działań i jednolitego systemu wartości. Pociągnąć ludzi za sobą, ale nie mają wystarczającej charyzmy i autorytetu. Nie można pływać sobie raz na neofaszyzmie, innym razem na kulturze łacińskiej i kapitalizmie, aby dojść do wniosku po latach, że tylko komunizm narodowy może nas uratować. Niestabilność poglądów politycznych i naukowe dywagacje o systemach nie przyniosą sukcesu politycznego, bo tu potrzebne są proste i trafne rozwiązania, które pociągną lud za sobą, jak to było w Polsce po 1945 roku.

     Niemniej jednak chwała im za to co robią, bo dzięki temu imperializm zachodni jest osłabiany na poziomie kulturowym i o to chodzi, abyśmy nie byli służącymi Niemców, czy Anglosasów.

     JUTRO ZAPRASZAMY – ROBIMY TEST. POTRZEBA DUŻO RUCHU. POZDRAWIAM WEB JÓZ.

     Odpowiedz
 • 15 października 2021 o 05:17
  Permalink

  Q…RWA !!! DZIĘKI ,,prorosyjskiej polityce pisomatołow” butla gazu już kosztuje 75pln a do końca roku będzie kosztować 100 pln. PŁAKAĆ NIE BĘDZIECIE TYLKO WYĆĆĆĆ !!!!!!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.