Zadłużenie Skarbu Państwa to 882 mld PLN – dobra zmiana zwiększyła dług o 47 mld PLN

fot. red.

Zadłużenie Skarbu Państwa pod koniec kwietnia 2016 roku wyniosło 881 mld 873,7 mln zł. To, o 23 mld zł więcej, niż miesiąc wcześniej i o 47 mld zł licząc od początku roku. Źródło: Ministerstwo Finansów [tutaj]. Jak w 2014 roku „skonsumowano OFE” nasze zadłużenie spadło z 864 mld PLN do 733 mld PLN – obecnie, tę „stratę”(!!!) odrobiliśmy i to z nawiązką. Proszę pamiętać – połknęliśmy 153 mld PLN bez najmniejszego śladu!

Szczegółowe informacje „Zadłużenie Skarbu Państwa” Biuletyn miesięczny 482016 z 20 czerwca 2016 w pliku pdf [tutaj]. Warto sobie tą publikację pobrać i zapisać na komputerze, a za rok wrócić w to samo miejsce i to powtórzyć. Dokładna lektura nad tym dokumentem dostarczy każdemu z nas wielu informacji na temat długu. Jak czytamy wzrost zadłużenia w kwietniu 2016 roku był głównie wynikiem:

 • osłabienia złotego (+10,1 mld zł) – o 3,3% wobec EUR, 3,1% wobec USD, 3,0% wobec CHF oraz o 8,1% wobec JPY;
 • wzrostu stanu środków na rachunkach budżetowych (+9,7 mld zł) związanego z gromadzeniem środków na finansowanie potrzeb pożyczkowych;
 • finansowania potrzeb pożyczkowych netto budżetu państwa (+2,2 mld zł), w tym deficytu budżetowego (+1,5 mld zł)” (całość za źródłem j.w. MF).

Wzrost zadłużenia od początku 2016 r. był głównie wynikiem:

 • wzrostu stanu środków na rachunkach budżetowych (+29,5 mld zł) związanego z gromadzeniem środków na finansowanie potrzeb pożyczkowych;
 • finansowania deficytu budżetowego (+11,1 mld zł);
 • różnic kursowych (+9,3 mld zł) – osłabienia złotego wobec EUR (o 3,4%), CHF (o 2,1%) i JPY (o 11,6%) oraz umocnienia wobec USD (o 0,7%)” (całość za źródłem j.w. MF).

Jak czytamy: „Od początku 2016 r. zadłużenie krajowe Skarbu Państwa wzrosło o 34,9 mld zł. W tym samym okresie zadłużenie nominowane w walutach obcych zwiększyło się o 12,4 mld zł, co było wypadkową:

 • spadku długu w EUR (-0,4 mld EUR) i w CHF (-0,4 mld CHF),
 • wzrostu zadłużenia w USD (+1,8 mld USD),
 • różnic kursowych (+9,3 mld zł).” (całość za źródłem j.w. MF).

Znajdziemy tam jeszcze więcej równie ciekawych informacji. Z naszej perspektywy jednak najciekawsze są obecnie te powyżej o wzroście zadłużenia i o przyczynach tego zadłużenia. Dowiadujemy się, że nam się Złoty osłabił, że wzrósł stan środków na rachunkach budżetowych, czyli już przeznaczonych do spłaty zadłużenia, że finansowanie potrzeb pożyczkowych netto wzrosło, że finansowanie deficytu wzrosło i że waluty podrożały. Generalnie to wszystko można było przewidzieć i to było przewidywane przez analityków, nawet osoby z otoczenia pana ministra o tym mówiły, więc nie ma niczego nadzwyczajnego w tych kwestiach poza jednym problemem – te informacje wyznaczają nowy trend. W skrócie, to lepiej już było.

Powyższe dane to niezaprzeczalny fakt, że w ciągu ostatniego półrocza zadłużenie państwa wzrosło o około 47 mld zł i to jest właśnie efekt m.in. programu rozdawnictwa socjalnego „500 +”! Historyczne dane wskazują, że to lepszy wynik, niż to, co „osiągnął” rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w pierwszej połowie 2015 roku zadłużył Polskę o około 37 mld złotych.

Czy można nazywać dobrą zmianą koncepcję rządzenia państwem, która przyciska pedał gazu podpisany słowem DŁUG? Przecież to, co dzisiaj pożyczamy, jutro trzeba będzie zwrócić! Plus odsetki! Nie ma z tym żartów! Oczywiście lepiej jest wydawać na dzieci, zasilając w ten sposób koniunkturę, niż ośmiorniczki dla elit, ale pomimo prawdopodobnie pozytywnego wzrostu PKB po zastrzyku, jakim będzie „500+” – nie przyrośnie nam więcej niż będziemy musieli pożyczyć. Na tym polega wielka fikcja, jaką nam wciska obecna władza. Uwaga – nie można wykluczyć, że w długiej perspektywie czasu, gospodarka wyjdzie na wyższy poziom stopy zwrotu, bez podwyższania podatków. Jednakże nie można wykluczyć również Paruzji!

12 komentarzy do “Zadłużenie Skarbu Państwa to 882 mld PLN – dobra zmiana zwiększyła dług o 47 mld PLN

 • 24 czerwca 2016 o 05:55
  Permalink

  Po spadku złotego w nocy w wyniku brexitu można do tego dodać kilka kolejnych miliardów

  Odpowiedz
 • 24 czerwca 2016 o 07:41
  Permalink

  W ten oto sposób PiS kręci sznur na nasze szyje – jak oddamy ten dług? PRL chociaż zbudowało infrastrukturę a my to przejadamy – wydajemy na badziewne chińskie zabawki i badziewną chińską elektronikę, czy też stare niemieckie samochody

  Odpowiedz
 • 24 czerwca 2016 o 07:42
  Permalink

  No i co po brexicie ,zrobią pisomatołki?Wielka Brytania nadal partnerem strategicznym Polski? P.Broszka,zanim co powie niech dwa razy pomyśli,a p.Waszczykowski niech nic nie mówi!!!

  Odpowiedz
 • 24 czerwca 2016 o 07:50
  Permalink

  Wkrótce miły sercu eurosceptyka komunikat…otóż
  drodzy Państwo,sztuczny twór inspirowany decyzjami
  kosmopolitów – masonów – po prostu “sypie się”…. 🙂
  Mam taką ‘wyrażaną głośno” nadzieję.

  Odpowiedz
  • 24 czerwca 2016 o 19:31
   Permalink

   Krzyku, ponoć nawet ślimaki w Wielkiej Brytanii są w szoku – przestały być rybami.

   Ponadto nasz najdroższy emigrant do Brukseli może odhaczyć w notesie coś co mu wyszło – Wielka Brytania z UE. Przytoczone myśli ściągnęłam z “Demotywatorów”.

   Odpowiedz
 • 24 czerwca 2016 o 08:18
  Permalink

  Wladyk, czy ciebie już trzeba leczyć a może kuracja zdrowotna by się przydała też innym. Jak możesz obrażać ludzi z PiS-u i za co, szkoda, że nie byłeś taki mądry jak rządzili twoi kolesie nie dość, że zadłużali kraj to jeszcze go rozkradali po przez nieuczciwą prywatyzację. Jak jesteś taki mondry to co zrobili z pieniędzy z przehandlowanych firm i majątku narodowego, żeby cię odpowiednio nazwać wstrzymuje mnie tylko kulturalne audytorium OP i Pan Józef WEB. A teraz parę słów o spotkaniu z Prezydentem A. Dudą, miałem przyjemność zamienić z Prezydentem kilka słów i ręki nie będę mył jeszcze przez tydzień. A ty jak zwykle zachowałeś się jak tchórz jesteś “mocny” i chyba nie wiesz sam w czym. Nawet szukałem cię w degolu nad Wisłą, na próżno.

  Odpowiedz
 • 24 czerwca 2016 o 14:31
  Permalink

  Wladyk, ty taki znawca, bynajmniej chyba ci się tylko to wydaje i nawet nie wiesz dlaczego Polacy wygrali z Ukraińcami. To ja ci powiem, gdybyś był taki spostrzegawczy to byś zauważył, że jak Błaszczykowski wszedł na płytę boiska to się przeżegnał trzy razy /bez podtekstów/ i strzelił jedną bramkę, odnoszę wrażenie gdyby się przeżegnał np. pięć razy to chyba by strzeli może jeszcze jedną a może dwie. Widzisz na czym to wygrywanie polega a ty ciągle swoje. Tą upartością nie wygrasz z nikim i tyle. Pozdrawiam a na drugi raz to się nie umawiaj.

  Odpowiedz
 • 24 czerwca 2016 o 16:15
  Permalink

  Mykoła ,PIS musiałby pomodlić 1000 razy żeby zmądrzeć,a z tą ręka przesądziłeś bo ręka marionetki nic nie znaczy,uważaj na słońce bo bredzisz! Pyrsk!

  Odpowiedz
 • 24 czerwca 2016 o 22:06
  Permalink

  Wladyk nie chciałem tego mówić ale powiem na swojej drodze spotkałem GŁUPCA, przepraszam ale czy można przepraszać za PRAWDĘ.

  Odpowiedz
 • 25 czerwca 2016 o 08:41
  Permalink

  Mykoła, no coments,pogadamy w piątek u Papieża, mam nadzieję że do tego czasu zmądrzejesz,upały mijają!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.