Zachód pokonał się sam swoimi własnymi sankcjami wobec Rosji

Senat USA uchwalił nowe sankcje wobec Rosji [Źródło w j. ang.: tutaj PART II Sanctions with respect to the Russian Federation), wymierzone w kluczowe sektory rosyjskiej gospodarki i osoby dokonujące cyberataków, w których jest nowy element. Mogą objąć te firmy europejskie, które współpracują z firmami rosyjskimi w zakresie energetyki. Żeby sankcję mogły wejść w życie musi je jeszcze zatwierdzić Izba Reprezentantów i Prezydent USA, jednak już wywołały szok w Europie. Pan Sigmar Gabriel Minister Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, pan Christian Kern Kanclerz Austrii i oczywiście pani Angela Merkel Kanclerz Federalny, wypowiedzieli się bardzo zasadniczo o takim pomyśle Amerykanów. Niemcy i Austriacy oceniają działania USA jako samowolne i godzące w interesu Europy. Pani Merkel jest zdania, że sankcji nie wolno mieszać z interesami ekonomicznymi! Panowie Gabriel i Kern wydali wspólne oświadczenie [Źródło w j. niem.: tutaj], w którym jednoznacznie stwierdzają, że nie mogą zaakceptować groźby sprzecznych z prawem międzynarodowym sankcji przeciwko firmom europejskim, których charakter jest eksterytorialny. Europejscy politycy wskazali na motyw Amerykanów, jakim ma być opisany w ustawie Senatu cel – sprzedaży amerykańskiego skroplonego gazu do Europy i usunięcie rosyjskich dostaw gazu ziemnego z unijnego rynku. Wszystko w celu zapewnienia miejsc pracy w przemyśle wydobywczym USA.

Realia są banalne, otóż nowe amerykańskie sankcje nałożone na Rosję, tak naprawdę bardziej i to bezpośrednio uderzyłyby w potężne firmy europejskie budujące wspólnie z Gazpromem nowy gazociąg Nord Stream 2. Na krzywdzenie BASF w Niemczech, czy OMV w Austrii, nie może sobie pozwolić nikt, to są w ogóle jedne z najważniejszych firm na naszym kontynencie, a ta pierwsza to gracz globalny w chemii nr. 1. Zdaniem polityków europejskich, ewentualne sankcje amerykańskie stwarzają całkowicie nową i bardzo negatywną jakość w relacjach europejsko-amerykańskich. No i najważniejsze – dostawy energii do Europy, są sprawą Europy, a nie Stanów Zjednoczonych. Rzekomo o tym, kto i jak dostarcza energię do Europy, decydują Europejczycy zgodnie z zasadami otwartości i wolnorynkowej konkurencji.

Na przykładzie tego rozwoju spraw widać, że Zachód pokonał się sam swoimi własnymi sankcjami wobec Rosji. Żałosna, niesprawiedliwa, niezgodna z prawem międzynarodowym i łamiąca wszelkie zasady współpracy międzynarodowej polityka sankcji wobec Rosji, właśnie obróciła się przeciwko krajom ją stosującym. Pogrążyli się we własnej hipokryzji! Nagle słyszymy od szefa dyplomacji Niemiec i Kanclerza Austrii, że sankcje są niezgodne z prawem międzynarodowym? Ale jak je nakładali na Rosję, to były zgodne? Jeżeli jednak mają dotyczyć ich firm to już zgodne nie są? A jak były nakładane na Serbię, Irak lub Iran – to jakie były? Mamy przypomnieć o setkach tysięcy irackich dzieci odciętych od lekarstw w wyniku polityki amerykańskiej i popierających ją zachodnich „demokracji”? Mamy przypomnieć o HANIEBNYM bombardowaniu Belgradu? To było legalne? Jednak jeżeli Zachód tnie się o kasę i Amerykanie chcieliby wykosić rosyjską konkurencję na europejskim rynku energii, to już mamy łamanie prawa międzynarodowego?

Generalnie, to takiego scenariusza nie wymyślono by nawet na Kremlu, oto Zachód sam potwierdza głupotę, szkodliwość i bezprawność swojej antyrosyjskiej polityki, spierając się o pryncypia podstaw swojej ekonomiki. Amerykanie wymyślili, że nałożą sankcje na firmy, które budują Nord Stream 2 i de facto doprowadzą do zmonopolizowania rynku gazu w Europie dzięki dostawom z Rosji. Nie można się dziwić Niemcom, że nie mają najmniejszej ochoty na zależność od USA, albowiem z Rosją mają relacje partnerskie – bezpieczne, długie i w zasadzie nieograniczone dostawy energii. Wejście na europejski rynek dostaw z USA, byłoby szokującą rewolucją, jeżeli miałoby to się odbywać z wyłączeniem lub chociaż ograniczeniem dostaw rosyjskich.

Ten kto zna odpowiedź, dlaczego Europa woli rosyjski gaz od amerykańskiego, jest w stanie przewidzieć jak potoczą się losy świata. Dzisiaj jest to najbardziej strategiczny problem dla naszego kontynentu, trzeba bowiem mieć świadomość, że amerykański gaz ZAWSZE BĘDZIE DROŻSZY, podobnie również jak gaz arabski – od gazu z Rosji.

Na marginesie problemu jest Polska, która już zaczęła sprowadzać gaz z USA, jednakże wolumen naszego zużycia jest śladowy. Jeżeli jednak, miałoby dojść do sytuacji, w której Europa Zachodnia będzie importować tani gaz z Rosji, a Polska i np. Ukraina, Litwa, Łotwa – drogi z Ameryki z Kataru (oskarżanego o wspieranie terroryzmu), to będziemy mieli do czynienia z nową sytuacją na naszym kontynencie. Taka dywersyfikacja, musi doprowadzić do konfliktów, ponieważ poważny przemysł, od którego jest uzależnione rolnictwo i w zasadzie wszystkie dziedziny życia, potrzebuje BARDZO DUŻO jak najtańszego gazu i to dobrej jakości. Chodzi o to, że obywatele krajów Europy Środkowej, będą skazani na ponoszenie kosztów droższej energii, co przełoży się (i już się przekłada), na wydolność ekonomiczną całych gospodarek regionu.

Zachód pokonał się sam, Rosja jest stroną zwycięską w tej konfrontacji. O Ukrainie nawet już nikt nie wspomina, w ogóle się nie liczy, jak się nie liczyła od samego początku, w istocie nikogo na Zachodzie nie interesuje ani Krym, ani Donbas, ani Kijów. To szokujące, jak bardzo Ukraińcy dali się naiwnie wykorzystać, stając się narzędziem w amerykańskiej polityce przeciwko Rosji i de facto – co już dzisiaj wyraźnie widać, także i Unii Europejskiej.

Jeżeli Amerykanie rzeczywiście pozwoliliby sobie na groźby wobec krajów europejskich, to może skończyć się praktycznie wygaszeniem NATO i wojną handlową o ile nie zlodowaceniem po oby stronach Atlantyku. Oczywiście Wielka Brytania, czy Polska będą robiły za klin i niezatapialny lotniskowiec, jednak te kraje nie są w stanie przeciwstawić się potędze Unii Europejskiej, zwłaszcza Polska – TOTALNIE uzależniona gospodarczo od Niemiec.

Ciekawi brak reakcji europejskich i polskich polityków na ten kryzys. Niemcy i Austriacy głośno zaprotestowali, nie można się im dziwić. Pokazują jaką fikcją były sankcje wobec Rosji, nic nie powstrzyma ssania ropy i gazu, ponieważ to się im opłaca. Politycy w Polsce popełnią wielki błąd jak zaczną piszczeć, że oto Amerykanie powstrzymują rosyjski Gazprom, ponieważ takiego czegoś nikt nam tutaj nie wybaczy. Mówimy o sektach miliardów Euro i podstawie europejskiej gospodarki. Nie będzie zaskoczeniem, jeżeli Unia Europejska w ramach retorsji nałoży embargo na import amerykańskiego gazu do Europy. Co wówczas? Trzeba brać taki scenariusz pod uwagę, to wielkie wyzwanie dla naszej ekonomii – wiadomo, że Katar może nam zapewnić w zasadzie dowolną ilość gazu, jednak jego cena w takich warunkach będzie jeszcze wyższa.

Wniosek jest oczywisty – na tych procesach jako kraj możemy tylko stracić, zarówno politycznie jak i ekonomicznie. Będzie niesłychanie interesujące to, co pan Donald Trump Prezydent USA powie w Warszawie, jak również jak zachowa się w Hamburgu. To może być ciąg zdarzeń decydujący o przyszłości Europy.

Ponieważ zalew rusofobii i matnia kłamstw w niektórych naszych mediach oraz u części naszych polityków nie ustaje, opinia publiczna nie otrzymuje prawdziwego obrazu zmiany stosunków. Dzieją się wielkie procesy, widać wyraźnie, że Rosja miała we wszystkim rację od samego początku, a sankcje wobec niej miały charakter na wpół pozorny. Z jednej strony rzeczywiście miały służyć pogorszeniu jej sytuacji i za tym stoją Amerykanie, silnie wpływający na Ukrainę. Z drugiej strony w tym tkwią powiązani z Rosją Europejczycy, którzy właśnie się budzą z rękami w potrzaskanym kiblu, albowiem Amerykanie pokazali swoje prawdziwe oblicze.

Uwaga w tej rozgrywce nie można mieć pretensji do nikogo, tak wygląda gra geopolityczna we współczesnym świecie i nie można się dziwić, że duży rekin chciałby odgryźć duży kawałek mięsa. Jednak jak się zachować będąc płotką, w sytuacji, gdy dookoła same wielkie rekiny i już mają rozdziawione paszcze? Niestety nasi politycy mogą nawet nie rozumieć złożoności problemu, mogą wyciągnąć złe wnioski, w konsekwencji nie będą w stanie zareagować. Dlatego, może rzeczywiście najlepiej jakby milczeli?

Jeżeli w wyniku tego nowego porządku, który się właśnie kształtuje na naszych oczach wyjdziemy cało o co najwyżej po prostu zapłacimy więcej za energię, to trzeba będzie powiedzieć, że mieliśmy dużo szczęścia. Jeżeli Amerykanie chcą na poważnie wejść do Europy Środkowej, żeby ekonomicznie, politycznie i gospodarczo rozgrywać Unię Europejską i Rosję, to powinni inwestować w regionie co roku 50 mld USD przez kolejne 30 lat, przenieść do Polski 3 ciężkie dywizje wojsk lądowych, kilkanaście eskadr lotnictwa i 500 głowić taktycznej broni jądrowej. Z takim potencjałem, możemy rzeczywiście myśleć o zabawach w iluś-tam-morze i pompowanie ich gazu na Ukrainę. Inaczej, proszę nawet nie myśleć o myśleniu o samodzielności od Unii Europejskiej (Niemiec) i jakimkolwiek wpływaniu na relacje unijno (niemiecko) – rosyjskie. Ponieważ skończy się to dla nas bardziej, niż smutno, a nawet mówiąc wprost tragicznie. Od rozwagi i umiejętności naszych polityków zależy bardzo wiele. Bez poważnego zaangażowania się USA w region, w ogóle nie warto podejmować gry. Proszę pamiętać, oni ryzykują tylko, że mniej zarobią, my ryzykujemy istnienie państwa i biologiczny byt Narodu.

To wszystko byłoby nawet śmieszne, gdyby nie było bardzo straszne…

35 myśli na temat “Zachód pokonał się sam swoimi własnymi sankcjami wobec Rosji

 • 18 czerwca 2017 o 04:40
  Permalink

  Jest dokładnie tak jak pisaliście od początku, fikcje nie odniosły żadnego skutku, krym jest i będzie rosyjski, a relacje z Rosją są zdewastowane. Do tego Amerykanie pokazali swoją prawdziwą twarz jawnie dążąc do konfliktu, ponieważ chca więcej zarabiać i to cała prawda o ich intencjach. Tylko Polska kupuje ich bardzo drogi gaz, którego wydobycie dewastuje środowisko naturalne.

  Odpowiedz
  • 18 czerwca 2017 o 21:31
   Permalink

   Rosjanie dewastują środowisko naturalne wydobywając surowce to dlaczego mamy piętnowac za to tylko Amerykanów?

   Odpowiedz
   • 18 czerwca 2017 o 21:59
    Permalink

    Tylko proszę nie udawaj, że nie słyszałeś o technologii
    “hydraulic fracturing”.

    Odpowiedz
 • 18 czerwca 2017 o 05:32
  Permalink

  Fenomenalne podsumowanie rzeczywistości, po prostu bardziej się nie da wykazać żenującej hipokryzji Zachodu.

  Odpowiedz
 • 18 czerwca 2017 o 07:21
  Permalink

  To powinien przeczytać każdy, kto uwierzył w proukraińską propagandę. Za pieprzenie o Ukrainie będziemy przez kolejne 100 lat płacić za o wiele droższy gaz. K. co za debilizm.

  Odpowiedz
  • 18 czerwca 2017 o 21:41
   Permalink

   Za kilka lat nie będzie sladu po ukladach klimatycznych. Wszyscy beda czerpac energie z najtanszego źródła czyli wegla. Gaz będzie używany glówie w przemysle chemicznym a nie energetyce.

   Odpowiedz
 • 18 czerwca 2017 o 08:28
  Permalink

  Krakauerze ,nic dodać nic ująć. Natomiast jest pytanie,dlaczego żadna powtarzam żadna z sił politycznych w Polsce nie widzi tak sytuacji jak to opisałeś?Czyżby wszystkie są na łańcuchu amerykańskiej polityki?A los p.M.Piskorskiego jest tego dobitnym przykładem!

  Odpowiedz
 • 18 czerwca 2017 o 08:44
  Permalink

  Jeżeli Niemcy chcą sprzedawć samochody w Ameryce to muszą kupować coś z USA. Czyli broń albo surowce. Nawet przyjaciele Moskwy rozumieją że sankcje wobec amerykanskiego gazu to byłaby katastrofa gospodarcza dla Europy. Biedna z coraz mniejszym w perspektywie kolejnych lat potencjalem deograficznym Rosja nie jest i nie będzie w stanie zastąpić ogromnego amerykańskiego rynku. Już dziś nawet nasz region czyli państwa V4 to większy rynek niż Rosja. A biorąc pod uwage słabsze tempo rozwoju gospodarczego Rosji to nasz region będzie zwiększał przewagę.

  Odpowiedz
  • 18 czerwca 2017 o 09:04
   Permalink

   Bob,kiedy ty zrozumiesz że jesteś mięsem armatnim amerykańskiej polityki!Nikt z punktu widzenia ich polityki nie będzie się z nami patyczkował ,nasza rola bicz na Rosję tyle i tylko tyle! A spróbujemy się z tego wyłamać to sankcje czekają!

   Odpowiedz
   • 18 czerwca 2017 o 21:27
    Permalink

    Wlodek, kiedy ty zrozumiesz, że układ Berlin-Moskwa na zawsze odszedł do lamusa. Ten układ nie ma potencjału do decydowania nawet o naszym regionie i de facto wszystko zależy od Ameryki. Ameryka pogroziła palcem i rosyjska agentura w Europie wpadła w panikę. Ale gdy Amerykanie naprawdę będą karać koncerny pomagające Rosji w niszczeniu pokoju w Europie jedyne co będzie mógł zrobić Putin to zjesć ze złości swój krawat.

    Odpowiedz
    • 18 czerwca 2017 o 22:17
     Permalink

     Rozumiem, “piłkarz lokalnego szczebla” wcale nie musi wiedzieć, że szczęśliwym posiadaczem patentu na żucie krawatów jest wielki przyjaciel Ameryki (like you) Saakaszwili (Мишико).

     Odpowiedz
    • 18 czerwca 2017 o 23:14
     Permalink

     @bob

     “rosyjska agentura w Europie wpadła w panikę.”

     No tak, i pewnie w panice (nie odzyskawszy przytomności) tego samego dnia “ruscy agenci” zrobili przelew na konto Gazpromu aby rozpocząć budowę gazociągu.

     “…de facto wszystko zależy od Ameryki”

     Jeśli wierzyć amerykańskim mas media, te chłopaki nawet prezydenta sobie wybrać nie mogą bez pomocy Władimira Władimirowicza.

     Odpowiedz
 • 18 czerwca 2017 o 09:32
  Permalink

  Rola podłego satelity jest zawsze podła i samobójcza. To rola dzisiejszej Polski. Warto przy okazji uzupełnić, że agresja USA na Syrię wynika głównie z jej położenia na trasie przebiegu amerykańskiej rury gazowej z Zatoki do Europy.

  Odpowiedz
  • 18 czerwca 2017 o 18:06
   Permalink

   ……………..Niewyobrażalne zasoby ropy i gazu w akwenie syryjskim Śródziemnego morza..

   Odpowiedz
 • 18 czerwca 2017 o 09:50
  Permalink

  Trump w Warszwwie powie Niemcom i Rosjanom kilka przykrych słów

  Odpowiedz
 • 18 czerwca 2017 o 10:33
  Permalink

  Obnażenie hipokryzji Zachodu – nawet wobec siebie samych, to jedno.

  Najważniejsze zdanie: “oni ryzykują tylko, że mniej zarobią, my ryzykujemy istnienie państwa i biologiczny byt Narodu.”

  Tak się kończą głupie zabawy dzieci z zapałkami w sąsiedztwie nieszczelnych beczek z benzyną.

  Tylko ktoś na ten głupi udział Polaków (jak dzieci …) liczy w tej całej układance.

  Gazowiec z USA w Świnoujściu, zamiast gazu z Kataru – o to w tym wszystkim chodzi.

  A cóż nam pozostaje?

  Gotować zupę na RUSKIM GAZIE (zyski na wspieranie REBELII w Doniecku) czy Katarskim – z którego sprzedaży zyski idą na terrorystów wszelkiej maści …

  Dla możnych tego świata – to są tylko TRANSAKCJE, a siła militarna ma je tylko wzmacniać.

  Zresztą, według hollywoodzkich scenariuszy zawsze na końcu przybywa KAWALERIA (obecnie to MARINES) – i DOBRO ZWYCIĘŻA. Pax Americana.

  A w Polsce nadal Macondo.

  Amen.

  Odpowiedz
 • 18 czerwca 2017 o 13:01
  Permalink

  A ja spodziewam się rozwiązania kompromisowego. To znaczy państwa położone na zachód i południe od Polski będą wciąż zaopatrywały się w gaz i surowce importując je z Federacji Rosyjskiej. Litwa ,Polska, Ukraina, Łotwa i Estonia będą importowały gaz płynny przez gazoporty w Polsce i na Litwie. Problematyczne stanie się utrzymanie pozostałości polskiego przemysłu chemicznego. Nasze nawozy azotowe, półprodukty i produkty chemiczne staną się znacznie droższe od wytwarzanych za Odrą czy Bugiem. O ile zamkniecie naszych granic dla importu z Rosji i Białorusi nie będzie stanowić problemu, to zamknięcie importu z Niemiec czy Czech wyłączyło by nas ze wspólnego obszaru celnego, a wtedy nasza gospodarka wróci do kondycji z lat 30-tych XX wieku. Jedyne na co możemy liczyć to amerykański dumping w eksporcie LNG. Jednak “nie ma darmowych obiadków”. Politycznie będziemy musieli czymś za to zapłacić, choćby zobowiązaniem do powtarzania akcji sabotażowych na podbałtyckich gazociągach. No cóż powierzając polską politykę zagraniczną “wielkim strategom” na miarę Waszczykowskiego możemy zawędrować tam gdzie ojczyznę naszych przodków doprowadził jego niesławny poprzednik Józef Beck.

  Odpowiedz
  • 19 czerwca 2017 o 07:38
   Permalink

   Gdy Ameryka ale także Europa Zachodnia zaczną chronić swoje rynki przed niemieckimi samochodami to tylko w takim wypadku nasza gospodarka może się cofnąć do lat 30tych XX w. Ale wtedy niemiecka gospodarka cofnie się do okresu hiperinflacji początku lat 20tych XXw a rosyjska w związku z ogromnym spadkiem popytu na surowce w Europie będzie w jeszcze gorszym stanie. My tak naprawdę nie jesteśmy zależni od eksportu jak nasi wszyscy sąsiedzi i nadchodzący kryzys związany z powrotem do protekcjonizmu gospodarczego przeżyjemy znacznie lagodniej.

   Odpowiedz
 • 18 czerwca 2017 o 14:43
  Permalink

  Chciałbym żeby jak najwięcej ludzi rozumiało te sprawy w dokładnie taki sam sposób.

  Odpowiedz
 • 18 czerwca 2017 o 18:02
  Permalink

  KALI pozdrawiać euroatlantyckich hipokrytów…Kali kochać zachodnich panów,
  oni mieć ‘wielkie serce i otwartą kieszeń”:,oni dawać Kali lusterka,paciorki i perkal…Kali być szczęśliwy, gdy mieć pełny brzuszek..ooo,,oooooooo! 🙂

  Odpowiedz
 • 18 czerwca 2017 o 18:32
  Permalink

  Nasza kulturowa suwerenność, którą się tak chwalą prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i prezes J. Kaczyński jako pełną suwerennością, nie istnieje przecież na arenie międzynarodowej, gdzie Warszawa służalczo popiera wszystkie poczynania globalistycznego układu USA-UE-NATO. Najbardziej tragicznym przejawem braku suwerennej polityki, przekreślającym godność naszego narodu – o której grzmią na państwowych i religijnych uroczystościach przedstawiciele rządzącej ekipy – jest służalczość Polski w cywilizacyjnym programie globalistów, negującym chrześcijaństwo i chrześcijańskie wartości. Haniebnymi symbolami tej służalczości jest podpisanie przez Polskę Traktatu Lizbońskiego, nasz udział w amerykańsko-natowskich wojnach na Bliskim Wschodzie, obejmujących zaplanowaną likwidację chrześcijaństwa i ludobójstwo chrześcijan na tym obszarze, a ostatnio poparcie neobanderyzmu i wojny domowej na Ukrainie oraz przygotowania do wojny z Rosją. (…) Tymczasem Rosja nam nie zagraża – nade wszystko cywilizacyjnie. Nie narzuca nam żadnej ideologii, żadnych form kulturowych, żadnych norm życia społecznego. To nie Moskwa, lecz uzależniona od Waszyngtonu Bruksela wymusza na nas otwarcie na genderyzm, wprowadzenie na szeroką skalę aborcji i eutanazji, przyjęcie wyznawców islamu jako uchodźców etc. Co więcej, Rosja nie wysuwa pod naszym adresem żadnych pretensji terytorialnych czy roszczeń ekonomicznych, czego partia wojny w Polsce nie chce przyznać i powołuje się na casus Ukrainy.
  W pułapce fałszywej ideologii. http://www.mysl-polska.pl/1256

  Odpowiedz
  • 19 czerwca 2017 o 07:45
   Permalink

   Putin naprawdę nie jest glupi aby rozpoczynac konflikt z Polska w czasie gdy nie jest w stanie opanować Ukrainy. Dlatego właśnie warto wspierać Ukraine aby Rosjanie dlugo ieli związane ręce w polityce wobec Polski.

   Odpowiedz
   • 19 czerwca 2017 o 19:24
    Permalink

    ………………..winno brzmieć Polska nie jest głupia by rozpoczynać konflikt z BRATNIĄ Rosją…………niestety sprawy maja się inaczej .

    Odpowiedz
 • 18 czerwca 2017 o 18:40
  Permalink

  Na naszych oczach rozgrywa sie walka o przyszłosc ekonomiczną naszego globu (i Europy).
  Gazociągi po dnie morza Czarnego i Baltyku, nie są na rękę Stanom dlatego Polska te projekty blokuje, rezerwujac miejsce dla gazu amerykanskiego. Okazuje sie, że nasza blokda nie jest na reke panstwom “starej unii” a szczegolnie Niemcom.

  Niestety czy stety, idziemy taką drogą jaką wybiora dla nas najważniejszy sojusznik.

  Podobna drogę Nasz sojusznik wybrał też drogępostępowania dla Ukrainy. Tam, wedlug powiedzenia: “na złość mamie odmroże sobie uszy”, zeby rozbic i ukarać imperium “rosyjskie” Ukraina postanowiła zaorać swoją gospodarkę a obywateli wysłac do pracy zagranicę. Ciekawe czy im sie uda dokończyć to dzielo?
  Nam sie prawie udalo zrealizować ten scenarjusz.

  Odpowiedz
 • 18 czerwca 2017 o 19:10
  Permalink

  Mój ulubiony “komik” John Sidney McCain III strasznie zły.

  Jak się okazało, lobbyści (agenci Putina) znów zrobili prezent dla Rosyjskiego przemysłu obronnego.
  Doskonały projekt ustawy o sankcjach wobec Rosji i Iranu został zepsuty z powodu poprawek Senatu dotyczących NASA.
  Jak wiadomo, najlepsze na świecie Amerykańskie rakiety “РН Atlas 5” nie potrafią latać bez barbarzyńskich (zacofanych i niedoskonałych) silników RD-180, które produkuje “kraj-stacja benzynowa” (McCain).

  “Война войной, а обед по расписанию”. ?

  Odpowiedz
  • 18 czerwca 2017 o 21:08
   Permalink

   McCain jest zły (dlaczego nie?)
   A jednak musiało być “zmartwiony”☺

   Odpowiedz
  • 18 czerwca 2017 o 21:54
   Permalink

   @ Kamczatka, ja z innej beczki. Po raz kolejny oglądam na “Sputniku” serię zdjęć z Kamczatki, jestem zachwycona krajobrazami, czy Ty je zamieszczasz ?, jeżeli tak to dziękuję , jeżeli ktoś inny to dziękuję autorowi. Pozdrawiam.

   Odpowiedz
   • 19 czerwca 2017 o 08:21
    Permalink

    @wieczorynka

    Wulkany, Pacyfik – niestety, to już w “poprzednim” życiu.
    Teraz przedmieście Petersburga, Carskie Sioło (miasto Puszkin).
    Białe noce, pałace i parki.
    Sielsko i anielsko ☺
    Pozdrawiam.

    Odpowiedz
   • 19 czerwca 2017 o 19:14
    Permalink

    @Kamczatka. To co było “demokratyczne’,minęło niczym zły sen…
    Doły i średni szczebel ‘KGB” uratował Matuszkę Rossiję, niestety,
    w Polsce,tak od 86’ wszyscy tańczyli już pod batutą CIA…………..
    także doły poczytywali sobie za punkt ‘honoru’…służyć wiernie ,niczym w obejściu chłopskim
    – Burek,prawoczłowieczemu, genderowemu, panu.
    90’-te w Rosji, zwłaszcza w St.Petersburgu kojarzą mi się z serialem a zwłaszcza muzycznym motywem przewodnim z filmu….
    ‘”Bandycki Petersburg”.. .Игорь Корнелюк – “Город которого нет”
    https://www.youtube.com/watch?v=iSb8RkSfWys

    Odpowiedz
   • 19 czerwca 2017 o 20:18
    Permalink

    Wyjaśnienie do zamieszczonego kom. ‘scy
    19 czerwca 2017 at 19:14’ …………gwoli wyjaśnienia ” krzyk58′”. 🙂
    Złośliwy chochlik czy inne licho?

    Odpowiedz
    • 19 czerwca 2017 o 22:37
     Permalink

     Nie wymagało wyjaśnienia.
     Styl (rękę ?) trudno z kimkolwiek pomylić.

     Odpowiedz
 • 18 czerwca 2017 o 21:12
  Permalink

  Интервью с Путиным.Оливер Стоун и Владимир Путин общаются на разные темы, включая отношения России и США, расширение НАТО и развертывание ПРО в Европе, войны в Сирии и на Украине, деятельности Эдварда Сноудена. Также в фильме рассказывается о биографии российского президента.Русская озвучка.

  1. https://www.youtube.com/watch?v=Y7czjOvQGUk

  2. https://www.youtube.com/watch?v=FRkMSLdY1wc

  3. https://www.youtube.com/watch?v=hhU8QkyBJ0I

  4. https://www.youtube.com/watch?v=aM3CcKAv_7E

  Odpowiedz
 • 19 czerwca 2017 o 14:55
  Permalink

  Rosja wychodzi z memorandum w Syrii z powodu zbitego syryjskiego Su-22.

  “Samoloty i drony międzynarodowej koalicji kierowanej przez STANY zjednoczone, wykryte na zachód od rzeki Eufrat, będą traktowane jako cele powietrzne” – Ministerstwo obrony federacji ROSYJSKIEJ.

  Odpowiedz
  • 19 czerwca 2017 o 19:20
   Permalink

   ………………….I ‘TO ,ROZUMIEM! Wszelkiej maści bandytyzm należy niszczyć “u zarodka” żelazem ,a zwłaszcza “ten na specjalnych prawach” . Bandyta to bandyta ,zwłaszcza proamerykański!!!AMEN. 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.