Historia

Zachód nie przyjmuje do wiadomości wydarzeń z 2 maja 2014 roku w Odessie

Zachód nie przyjmuje do wiadomości wydarzeń z 2 maja 2014 roku w Odessie. Nic się nie wydarzyło, były jakieś rozruchu, jakieś ofiary. „Wiadomo”, że to akcja rosyjskich służb specjalnych, które podburzyły mieszkańców przeciwko pokojowo protestującym kibicom i nacjonalistom. W efekcie tamci ich spalili żywcem, strzelali do tych którzy próbowali się ratować z płonącego budynku lub w inny sposób ich oczywiście pokojowo katowali.

W mediach w naszym kraju wczoraj nie było ani jednej wzmianki o tragedii mieszkańców Odessy. Nie powiedziano o tym ani jednym słowem również w wiodących mediach na Zachodzie, a przynajmniej w głównych magazynach i pasmach informacyjnych. Nic zupełnie zero, żadnej rocznicy, żadnego wspominania, żadnej refleksji.

Bardzo interesujące są relacje obywateli Ukrainy, których można w przedmiocie tej tragedii rozpytać w Polsce. Przegląd opinii w tym zakresie jest tak różny, jak bogata jest dzisiejsza scena polityczna tego kraju. Można się spotkać z opiniami od pełnej afirmacji narodowych wątków i wartości, w istocie służących uzasadnieniu tego co się stało, poprzez milczenie a na pełnej dezaprobacie kończąc.

Jakby ktoś nie zrozumiał, to mamy w kraju Ukraińców, który popierają rząd powstały po zamachu stanu w Kijowie, jak i bohaterskich Powstańców Donbasu. W oby przypadkach obie grupy równie z zazdrością patrzą na Krym, bo w sumie nic się nie zmieniło, poza tym że jest porządek, a emerytury są trzy razy wyższe. To zaskakujące, ale właśnie tak to widzą zwykli ludzie, jest to szokująco logiczne i realne. Ci ludzie mają rodziny po obu stronach granicy, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że wszystko jest tak, jak dawniej. Przy czym jeżeli chce się jechać do lekarza to na Krym, bo za darmo, mniejsze łapówki (to z cytatu) i leki za darmo lub taniej, niż na Ukrainie, ale nie tak tanio jak w Polsce (co szokuje, bo u nas wcale nie jest tanio).

Wydarzenia w Odessie z 2 maja 2014 roku są hańbą dla współczesnej ludzkości. Należy je w jednym rzędzie zestawić z ludobójstwem na Wołyniu, mordowaniem ludności serbskiej w trakcie wojen w Jugosławii i archetypami wszystkich zbrodni faszystów, których dopuścili się służący Hitlerowi w okresie II Wojny Światowej.

Dzisiejsze milczenie o tej odrażającej zbrodni jest dowodem na skundlenie się intelektualne Zachodu, który stosuje podwójne, a nawet potrójne standardy. Inaczej są traktowane ofiary tragedii samolotu malezyjskich linii lotniczych nad Ukrainą, a inaczej spaleni żywcem ludzie w Odessie. O ofiarach ludności cywilnej bombardowanego Donbasu W OGÓLE SIĘ NIE WSPOMINA. Nie ma takich ofiar, to są „Ruscy”, „Komuniści” lub w ogóle „coś” gorszego, jacyś inni ludzie, innej kategorii.  Jest to tak niesłychanie parszywe i niesamowite, że w ogóle nie wymaga komentarza, ale tak jest. To niepodważalny dowód na zakłamanie Zachodu.

Propaganda oligarchów rządzących Ukrainą ma nadal silne wsparcie w zachodnich ośrodkach medialnych. Samo wyciszenie informacji o tym jak naprawdę jest na Ukrainie, to już ich wielki sukces. Proszę zwrócić uwagę na to, że teoretycznie wolne i pluralistyczne media pokazują obraz tylko z jednej strony i wszystko oczywiście jest w porządku i to najlepszym. Nie ma słowa zajęknięcia się o tym jak jest naprawdę.

Tymczasem prawdę o współczesnym dramacie na Ukrainie pokazują miliony uchodźców, którzy opuścili ten kraj i udali się przeważnie do Rosji lub przyjechali do pracy, przeważnie do Polski. Kraj, który stracił około 15% ludności w wyniku procesów migracyjnych praktycznie w ciągu dwóch lat, nie może funkcjonować normalnie.

Głównym powodem dla którego państwo ukraińskie upada jest brak stabilizacji. W kraju rządzonym przez mafię oligarchów i zwykłych gangsterów, którzy profanują barwy narodowe przyjmując faszystowskie emblematy – nie ma mowy o rozwoju. Nie ma mowy w ogóle o planowaniu życia, ponieważ myśli się o tym, żeby przeżyć.

Ukraińcy mają dość chaosu w swoim kraju. Wielu oskarża Rosję, co jest wielkim dziełem zachodniej i oligarchicznej propagandy. Pojawiły się także konkretne głosy i to ludzi, nawet całych środowisk, których trudno podejrzewać o sympatię do Rosji, którzy jawnie krytykują oligarchów i ich porządki. Można już mówić o pełnym spektrum ruchów politycznych od Swobody poczynając, poprzez mniejszych lub większych liberałów (tzn. aferzystów), a na skrajnych nacjonalistach kończąc.

Nie da się przebić przez mur milczenia, zakłamania i propagandy na temat wydarzeń na Ukrainie. Nawet brutalne potraktowanie polskich Senatorów przez lokalne władze, nie było w stanie postawić w kraju znaków zapytania, chociaż ludzie wiedzą swoje. Wiele daje kontakt z Ukraińcami, czasami nawet krótka rozmowa pozwala na oświecenie, czy raczej przerażenie. Odessa jest kluczem do wszystkich problemów tego kraju i skupia w sobie jak w soczewce całą niesprawiedliwość, która ma tam miejsce. Bez wyjaśnienia tego dramatu, zadośćuczynienia rodzinom, nie ma mowy o żadnej demokracji na Ukrainie. Bez fikcji.

Proszę pamiętać 2 maja 2014 roku spalono ludzi żywcem, tylko dlatego ponieważ odważyli się upomnieć o prawo do mówienia w języku swoich Ojców i Matek. Bronili normalności, codzienności i swojego prawa do bycia sobą. Jest to parszywa zbrodnia ukraińskiego nacjonalizmu, przypominająca najgorsze dokonania protoplastów spod emblematów faszyzmu. Jest hańbą dla całej Europy, że na ten temat się milczy. Na szczęście w naszym kraju okres milczenia już przeminął.

19 komentarzy

 1. Rolnik Syn Rolnika

  Sytuacja na Ukrainie jest zupełnie inna, niż pokazują ją neoliberalne media na pasku zachodnich koncernów.

 2. Kasyno zawsze wygrywa

  Wieczna pamięć pomordowanym ludobójczo mieszkańcom Odessy

 3. Trzaskowski Sebastian

  o tak nic w mediach zero! ani słowem wyciszyć, przemilczeć hańba

 4. banderowskie ścierwa pieprzeni mordercy, te sk…y teraz płacą banderowcom emerytury. tam jest czysta nienawiść – pełna i nieograniczona nienawiść do Polski i w ogóle wszystkich.

 5. Pamiętamy doskonale. Tego swądu płonących żywcem nie da sie zapomnieć. To prawdziwa Ukraina.

 6. Słusznie przypominana data.

 7. Zabójstwo dziennikarza O,Buziny,kilkakrotne napaście na polskie placówki dyplomatyczne(o rosyjskie nie wspomne),marsze nazistów spod znaku Bandery,ostrzeliwanie cywilnych obiektów na Donbasie,setki ofiar!I co ? Brak słów żeby określić to co się tam dzieje!Wieczna Pamięć Ofiarom Ukraińskiego Nacjonalizmu!

 8. Tak, ta zbrodnia jest hańbą dla Europy. A zachodni politycy pośrednio mają krew na rękach i są za tą zbrodnię odpowiedzialni. Także i ci z Polski wizytujący Majdan i popierający neofaszystów banderowskich.To jednak nie dziwi bo zachodnia oligarchia światowa ma niejedną krew na rękach już od kilku stuleci. Zawsze stosowali podwójne standardy i nic się nie zmieni w najbliższej przyszłości. Natomiast rytm pokoleń w zasadzie gwarantuje nam, że za ok 20 lat Ukraińscy zbrodniarze z oligarchią na czele będą rozliczani przez sądami, mam nadzieję że świat powoła odpowiedni Międzynarodowy Trybunał Karny do osądzenia także tych wszystkich zachodnich inspiratorów kolorowych rewolucji, będących zaprzeczeniem demokracji.
  Ważne jest też, aby rosła świadomość naszego społeczeństwa, abyśmy nie dali się wykorzystać i nie pozwolili na “podpalenie” Polski i dalszy podział Polaków.
  Mam nadzieję, że w końcu sam naród Ukraiński także odkryje korzenie zła i pogoni to banderowskie tałatajstwo na margines historii.

 9. @Miecław. … Poczemu hańbą?

  …naród ukraiński? Cóż to za ‘zwir”/ curiosum?

  ….Podczas kryzysu ukraińskiego z cienia wyszli nowi aktorzy: jawny nazizm oraz europejskie żydostwo. Obecnie europejscy Żydzi wypowiedzieli wojnę Rosji. Tak więc naziści i żydostwo pojawili się na scenie bez masek, jako określone i zdefiniowane siły polityczne. Tak więc, będąc nazistą, możesz zostać zaakceptowany przez rząd światowy, który wyłącza cię z kategorii politycznie niepoprawnych, jeśli jesteś antyrosyjski i proamerykański.

  Wot i wsio… 🙂

  https://tajnearchiwumwatykanskie.wordpress.com/tag/ihor-kolomojski/

  za: http://xportal.pl/?s=Dugin

 10. @krzyk58. 2 maja 2018 at 12:03
  Tak to jest jak naród nie myśli. Takie są skutki religijnego zniewolenia i braku wartości lewicowych, tych prawdziwych. Na czym korzystają obcy wrogowie. Współczuję wszystkim normalnym Ukraińcom, że muszą to znosić i nie byli w stanie utworzyć silnego suwerennego państwa po 1991 roku.

 11. wieczorynka

  Chylę czoła przed ofiarami w Odessie oraz wyrazy głębokiego współczucia w stosunku do ich bliskich.

  Pamiętam też nazwiska osób z Polski, które wspierały Majdan.
  Polacy nie łudźcie się, Zachód nie będzie o was pamiętał gdy dojdzie w naszym kraju do podobnych sytuacji. Przerabialiśmy to w latach 30-40 XX wieku.

 12. jem jogurt z dżemem

  Ile osób przeczytało dzisiaj ten tekst? czytałem apel pani Weroniki na grupie fuck bookowej

 13. Zachód nie przyjmuje do wiadomości wydarzeń z 2 maja 2014 roku w Odessie, bo nie jest to w interesie Zachodu….!

  na Zachodzie bez zmian…:)!

 14. wieczorynka

  Osobiste refleksje po przeczytaniu artykułu. Być może w niedługim czasie zarówno Autor artykułu jak i Komentatorzy oraz Czytelnicy tego portalu zostaną uznani, że im coś tam nie sztymuje.

 15. @Miecław. Nie chcę by zabrzmiało niegrzecznie, ale stajesz się
  ,kkkkkkmmkkmk ze swoim skrzywieniem lewacko-lewicowym.
  Nastojaszczyj grazdanin kkkkkk sojuza ,
  napompowany ateistyczno-masońskimi “wartościami”.
  Czy myślisz że A.Mozgowoj, d-ca polowy ‘Ducha” i inni autentyczni,d-cy walczyli/ą o lewicowo-kosmopolityczne oblicze
  Nowej Rosji? Nie!…A o co? O to, czego ‘nie lubią” nie tylko niektórzy
  decydenci Republik Ludowych, lecz i “niektórzy” w Moskwie.
  Więc podział idzie nie tylko na linii Kijów- Donieck-Ługańsk.
  Kijów-Moskwa,Republiki Ludowe-Moskwa….Prawosławny Komunizm…mówi ci to coś?
  слова из-за которых А. Мозговой был заказан

  https://www.youtube.com/watch?v=u-txTn8eSrM

  Поёт Алексей Мозговой: Марцинівка

  https://www.youtube.com/watch?v=6jfCCZ1fzk0

  Pokój z Tobą, Miecławie

 16. Krzyku,co ma piernik do wiatraka? Tam zginęło 48 osób z czego 10 od kul,8 zostało dobitych po wyskoczeniu z Domu Związków Zawodowych.Gdzie sprawcy tego ludobójstwa? A ty zamiast po chylić się nad ofiarami piszesz bzdury o”Prawosławnym komunizmie!To już nie jest śmieszne to tragiczne!

 17. Zapewne “cośtam” ma.
  Różne źródła podają różne liczby zamordowanych. A ty Włodku,
  co reprezentujesz – buchalterię?
  Niektórzy już na sądzie Boskim, sądzi Najwyższy…
  Prawda w oczy kole. Rozumiem.
  De gustibus…

  Gdybyś czytał z uwagą treści kom. na pewno zwróciłbyś uwagę
  na diagnozę A. Dugina przytoczoną w poście “2 maja 2018 at 12:03 ” ma swoje lata ale trzyma się kupy. 🙂
  https://tajnearchiwumwatykanskie.wordpress.com/2014/06/14/aleksandr-dugin-zydzi-wypowiedzieli-wojne-rosji/

 18. @krzyk58. 2 maja 2018 at 19:42.
  Najzwyczajniej trollujesz, aby gdzie tylko się da “sprzedawać” swoją wizję religijnego średniowiecznego świata z nienawiścią w tle.
  Już ci kiedyś pisałem, że nigdy nie było prawosławnego komunizmu, za to był chrześcijański w praktyce u Indian Guarani prowadzony przez Jezuitów, co kiedyś ci linkowałem i podałem literaturę. A nasz rodak stworzył ideowe podstawy moralności komunistycznej, które mimo odwołania się do boga mają charakter uniwersalny i każdy świecki komunista musi je zaakceptować, jako swoje własne.
  Linkuję ten kanon uczciwości i odpowiedzialności, wzorzec dla każdego obywatela w ustroju demokratycznym, nawet jeżeli nie nazwie się komunistą, to jest jak dekalog, plus lewica laicka i mamy ideał w polskim dorobku naukowym.
  http://lewicowo.pl/jestem-komunista/
  http://lewicowo.pl/wzor-obywatela-w-ustroju-demokratycznym/

  Jesteś w stanie to pojąć i ogarnąć, czy nadal będziesz religijne fantazmaty rozsiewał?

  A co do Donbasu, ich sprawa o co i pod jakimi hasłami walczą. Nazwali się Republikami Ludowymi, więc ideowo jest im blisko do socjalizmu, a że uświęcają to religijnie to tylko znak cofania się w ewolucji intelektualnej oraz taka potrzeba w związku z wojną. Niestety religia może być kiedyś wykorzystana przeciwko nim bo tworzy ograniczenia poznawcze, no chyba, że elity zachowają świeckość i wolność, to wtedy religia będzie tylko przykrywką i wentylem bezpieczeństwa dla słabszych intelektualnie. Dosłownie jak w Ameryce, gdzie 95 % naukowców odpowiedzialnych za cały postęp naukowy USA to osoby niewierzące, a na drugim biegunie jest “motłoch” tak bardzo religijny, że nawet nie wie w 70%, że jest homo sapiens. (podobno tyle badanych wygnałoby z domu swoje dzieci, gdyby się dowiedziało, że są homo sapiens). 🙂

  A z komunizmu to się wylecz, bo to nie ten etap ewolucji, nawet gdyby miał być uświęcony religijnie, to ludzie tego nie zrozumieją na tym etapie rozwoju intelektualnego i w tych warunkach środowiskowych z obecnymi religijnymi blokadami umysłu.
  To o czym piszę dotyczy mojego obiektywnego spojrzenia, jako historyka idei, na historię rozwoju idei wyzwolenia proletariatu robotniczo-chłopskiego z feudalnej i religijnej niewoli.
  Trzeba promować egalitaryzm w rozsądnych granicach, aby nikomu nie działa się krzywda. O demokrację i wyzwolenie z pańszczyzny oraz wszelkiego feudalnego i religijnego zniewolenia, już nie musimy walczyć, jak nasi przodkowie. Więc wystarczy tylko legalnie kształtować świadomość społeczną, w ramach istniejąceg systemu demokratycznego nie pozwalając na zabranie nam praw i wolności tak krwawo wywalczonych kiedyś przez przodków, a za kilka pokoleń zobaczymy co z tego wyniknie. Czy ludzie są w stanie stworzyć jakiś system egalitarny, czy też będą atawistycznie walczyć ze sobą, brat z bratem w imię fałszywych idei i bogów. Jeżeli nie zmienimy się to nie przetrwamy na tej planecie. Przeżyją może jednostki, które cofnięte do epoki kamienia łupanego będą musiały cały postęp tworzyć od początku.

 19. @krzyk58. 2 maja 2018 at 19:42.
  Każdy ma jakieś skrzywienie, więc to nic szczególnego. 🙂 Ale wolę takie, niż to feudalno-religijne, “jaśnie pańskie” i pasożytnicze.:-)
  Co do Donbasu, to weź pod uwagę, że nazwali swoje Republiki Ludowymi, więc przynajmniej walczą o socjalizm. Wykorzystanie religii jest tylko koniecznością bo przecież część tego społeczeństwa jest wierząca. Jeżeli zabraknie im rozsądku i zrobią sobie teokrację, to w perspektywie przegrają swój rozwój i egalitaryzm. Bo za religią idą ograniczenia poznawcze i zastój w rozwoju, a także rodzą się wypaczenia. Teraz tego jeszcze nie widać, ale za kilka pokoleń będzie to oczywiste. Jeżeli chcą budować nowoczesne państwo muszą zachować jego świeckość.

  Wątpię, aby zbudowali prawosławny komunizm, to nie ten etap ewolucji intelektualnej człowieka, no i nie są samotną wyspą, aby mogłoby się to udać. Jezuitom z Indianami w Ameryce się nie udało, bo feudałowie ich zniszczyli (kiedyś podawałem literaturę).
  Poczekamy zobaczymy, jak będą ewoluować ze swoim systemem społecznym. No ale życzę powodzenia i mam nadzieję, że znajdą tam swoje miejsce ateiści, jak na Białorusi, o której mówi się nawet, że ich prawosławie jest nawet ateistyczne. 🙂

  Nasz rodak stworzył podstawy komunizmu chrześcijańskiego, czy znasz takie lub podobne w prawosławiu?
  http://lewicowo.pl/jestem-komunista/
  Ludwik Królikowski – Wizje społecznego świata, Wyd. KiW, Warszawa 1980.
  Po odrzuceniu boskich fantazmatów z publikacji Królikowskiego, masz idealny wzór świeckiego komunisty.
  Jeżeli do tego dodasz Marię Ossowską i jej “Wzór obywatela w ustroju demokratycznym [1944-1946]” http://lewicowo.pl/wzor-obywatela-w-ustroju-demokratycznym/
  – to masz komplet podstaw tworzenia egalitarnego i odpowiedzialnego społeczeństwa.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.