Paradygmat rozwoju

Czy Zachód ma jeszcze cokolwiek do zaoferowania poza kreowaniem fikcji?

Dzisiaj Zachód utrzymujący swoją przewagę nad resztą świata za pomocą kreowania długu, przemocą wojskową oraz przy pomocy sterowania globalnym obiegiem informacji nie ma już niczego do zaoferowania. Przede wszystkim sobie, w tym znaczeniu, że zwija się i czeka go upadek, a na pewno istotne ograniczenie potencjału. O tym, co Zachód ma do zaoferowania światu, to lepiej nie myśleć. Nie ma tego wiele, jak również to głównie fikcja albo łzy. Zachód współcześnie już sam zagubił własne cele, które pozwoliły mu przetrwać i uczyniły go wielkim i wspaniałym. To, co kiedyś było formalnym motorem rozwoju Zachodu – religia, dzisiaj jest odstawione w niebyt, a nie ma żadnej alternatywy, która chociaż by maskowała powszechną i totalną chciwość.

Niestety, na dzień dzisiejszy, jak mielibyśmy zdefiniować co tak na prawdę napędza Zachód? Musielibyśmy odpowiedzieć, że to chciwość. Właśnie ona powoduje powierzchowność relacji, formę bez treści, przemoc, a nade wszystko – niesłychanie wygodną dla Zachodu fikcję, którą może kontrolować.

Fikcja ekonomiczna

Fikcja ekonomiczna to jedno wielkie oszustwo polegające na tym, że możliwy jest do utrzymania w długim okresie czasu model funkcjonowania społeczno-gospodarczego oparty na ciągłym przyroście długu. Zarówno w wydaniu publicznym jak i prywatnym – pompowanie rzeczywistości długiem, który ma być spłacany w przyszłych okresach to jedno wielkie nadużycie. Wymyślone głównie po to, żeby posiadacze kapitału mogli bezpiecznie przez długi okres czasu bogacić się na tyle, żeby wzrost wartości aktywów, mógł być realnie dokonywany już tylko w sferze fikcji ekonomicznej.

Czym innym jak nie fikcją ekonomiczną są współczesne rynki globalne, na których wolumen obrotu przekracza wielokrotnie realny poziom produkcji w prawdziwej gospodarce? Poza tym wszystko jest i tak przeważnie finansowane kredytem, jedynie jak coś się nie uda i upadnie, to okazuje się, że na spłatę długów już się nie da pożyczyć w wirtualnej gospodarce, rodziny muszą sprzedawać domy, likwidować zakłady pracy, wszystko po to, żeby zaspokoić żarłoczne rynki.

Generalne oderwanie ekonomii na Zachodzie od świata realnego, to największy błąd kapitalizmu. Autorzy tego „cudu” zapewne liczyli na to, że błyskawiczny rozwój technologii zniweluje nierówności w redystrybucji papierków bez pokrycia. Ponieważ za każdą nową technologię, trzeba po prostu zapłacić więcej, więc pieniądze wygenerowane na bańkach ekonomicznych – teoretycznie miałyby gdzie się zmaterializować. Niestety nie udało się, technologia przestała się szybko rozwijać wraz ze wstrzymaniem wydatków zimnowojennych przez zwalczające się konkurencyjne supermocarstwa.

W konsekwencji wszyscy mamy problem, ponieważ cały Zachód a z nim praktycznie cały świat wisi na konsekwencjach spłaty lub braku spłaty długów. To wcale nie jest śmieszne, wystarczy sobie wyobrazić sytuację, w której nie mielibyśmy, z czego wypłacić zobowiązań, którymi ktoś chce pokryć swoje potrzeby emerytalne itp. Globalizacja rynków to niestety także i globalizacja ryzyka. Konsekwencje mogą być – w zasadzie prawie na pewno – będą, niestety opłakane.

Fikcja polityczna

Fikcja polityczna to fikcja standardów, właściwie rzekomych standardów, które trzeba twardo spełnić, żeby w ogóle nieć możliwość politycznego zbliżenia z Zachodem. Standardy – standardami, jednak nie obowiązują równo wobec wszystkich, są selektywne, oparte na hipokryzji i weryfikowane przez cynizm.

Zachód ustanawiając dla innych standardy np. demokratyczne, czy też – także i ekologiczne, powoduje, że jego przewagi są afirmowane w wyniku procesów, które te kraje muszą przeprowadzić, żeby w ogóle się przybliżyć do szansy spełnienia narzuconych standardów. Problem polega na tym, że Zachód do swoich obecnych wartości dochodził przez ostatnie 200-300 lat, mając po drodze liczne przypadki po prostu niegodne do powtórzenia, dzięki którym jednak wspaniale się wzbogacił. Tymczasem obecnie Zachód usiłuje zachowywać się jak dziewica, wymagając od wszystkich żeby byli grzeczni i ułożeni, a jeżeli chcą zarobić pieniądze, to co najwyżej mogą udać się – za pozwoleniem – na Zachód „na zmywak”. To bardzo brutalne, ale coś takiego jak wspólnota polityczna zachodu nie istnieje, owszem ona istniała do końca Zimnej Wojny, do póki była spajana przez wizję istnienia wspólnego zagrożenia. Potem okręty pożeglowały w różne strony, doprowadzając do pełni fikcji w kontekście wspólnoty politycznej, która nie wykracza poza papierowe traktaty i deklaracje.

Jeżeli chodzi o wartości, które teoretycznie powinny być wspólne i stanowić podstawę dla tworzenia i pielęgnowania wspólnoty politycznej, to chyba wszystkie przepadły, ponieważ już w okresie zimnej wojny były ze strony Zachodu głównie czystym PR-em.

Odejście od religii – nie zostało zastąpione niczym, co byłoby uniwersalne, albo przynajmniej usiłowało nim być. Konsensualne systemy prawne ulegają ewolucji, jeszcze w latach 80-tych tzw. eutanazję traktowano, jako morderstwo, a dzisiaj? Co będzie za dwadzieścia lat?

Fikcja wspólnych interesów

Mówienie o wspólnych interesach Zachodu, kończy się tam, gdzie zaczyna się podział łupów. Zachód od zawsze budował swoją rentę gospodarczą w oparciu o łupy, tj. własność cudzą, którą pozyskał ze znacznym dyskontem. Szczytem hańby były chyba tzw. wojny opiumowe, niestety, właśnie w ten sposób Zachód widział realizowanie swoich interesów – zawsze cudzym kosztem.

Podobnie było na początku transformacji krajów byłego bloku wschodniego, które zrezygnowały z rozwijania własnego przemysłu, zaprzepaściły dziesiątki lat rozwoju kultury technicznej, skazały pokolenie na bezrobocie, poczucie zbędności i problemy typowe dla społeczeństw postindustrialnych. Zachód nie pomógł tak, jak to sobie wyobrażano, ponieważ stworzenie szklanego sufitu w krajach aspirujących, okazało się dla niego o wiele bardziej korzystne niż realne partnerstwo, odznaczające stworzenie przez Zachód sobie konkurencji.

W warunkach globalizacji to już w ogóle nie ma, o czym mówić. Korporacje załatwiły sprawę za polityków, w sposób tak totalny, że należy się cieszyć, że nie wywołały przy okazji jakiejś strasznej wojny. Chciwość i zachłanność, co roku biją kolejne rekordy. Jeżeli nie będzie koncepcji, – w jaki sposób ucywilizować większość wielkich korporacji, dysponujących często zasobami większymi od średniej wielkości państw, to polityka przegra na tym polu właśnie z chciwością. Zachód wytworzył mechanizmy funkcjonowania gospodarki w prawie pełnym oderwaniu od kontroli publicznej – tutaj nie może być mowy o żadnej wspólnocie interesów, pomiędzy krajami kontrolującymi korporacje, a tymi, które pracują na ich rentę kapitałową. Jeżeli ktoś nie rozumie, o co chodzi, niech się zastanowi, jakie bankierzy ponieśli kary, za kryzys z 2008 roku?

Fikcja wspólnoty cywilizacyjnej

Jednakże największą fikcją jest wytworzona przez Zachód fikcja wspólnoty cywilizacyjnej państw Zachodu, równolegle zderzana z polityką multikulturalizmu niektórych państw. Konsekwencją zderzenia jest brak spójności. Za brak spójności płaci się zniknięciem z kart historii.

W zasadzie całość wspólnoty cywilizacyjnej Zachodu to dzisiaj czysty PR, jeżeli już coś jest kojarzone – powszechnie – wspólnie, to są to archetypy amerykańskiej kultury masowej, bardzo skutecznie multiplikowane na cały świat. Być może wąskie elity pozostają w związku z rdzeniem grecko-rzymsko-oświeceniowym, jednakże proszę zwrócić uwagę na kwestię zasadniczą, – kiedy powstało ostatnie nowe państwo na szeroko rozumianym Zachodzie? I czego było efektem? Problem polega na tym, że powstało 300 lat temu i było efektem brutalnego kolonializmu. To musi powodować smutną refleksję.

***

Wnioski są trudne, zwłaszcza w kontekście poszukiwania elementów wspólnych, które mogłyby posłużyć za coś więcej niż czystą fikcję – jesteśmy w pustym pokoju bez klamek. Za rozwojem technologicznym nie poszedł rozwój społeczny. 1968 rok na Zachodzie, to koniec klasycznego społeczeństwa. 1989 rok to koniec gwałtownego rozwoju technologicznego. 2008 rok to koniec fikcji rozwoju gospodarki wirtualnej, teraz nikt nie da się nabrać z wyjątkiem absolutnych idiotów. Do tego dochodzi odwrót od religii, kryzys wartości. Konsumpcjonizm to ślepa uliczka, ponieważ nie ma zasobów wystarczających dla wszystkich, chyba że wprowadzimy Komunizm.

Przy tym wszystkim trzeba jeszcze mieć świadomość, że nie wszyscy na Zachodzie mają równy głos w dyskusji, co do jego przyszłości. Niektórych, zwłaszcza z nowych krajów – dzieli bariera języka, bariera dostępu do elit, żeby w ogóle mogli zabrać głos. Na to wszystko nakłada się powierzchowność przekazu kulturowego Zachodu, którą tak banalnie obnażają i Rosja i Chiny! Przyszłość jest silnie niepewna, nie ma żadnych gwarancji niczego w świecie bez wartości.

Rosyjskie tłumaczenie [tutaj]

40 komentarzy

 1. Emeryt z Toporu

  Zachód nas okłamał przy transformacji, niestety księga skarg i zażaleń nie ma w środku kartek 🙂

 2. Wierny_czytelnik

  Zachód ma problem cywilizacyjny sam ze sobą, nie da się dalej napędzać rozwoju a nawet trwania przez złodziejstwo – oto problem zachodu

  • krolowa bona

   @Wierny_czytelnik “ujal” sedno sprawy w znakomity sposob …
   bylo zycie pierwotne, feudalizm, kapitalizm …no dokad zmierza ludzkosc ?
   Ja mysle, ze do zycia pierwotnego , tylko jaka to droga tam dotrzec ?

   • Były premier polski, obecnie bardzo dobrze opłacany emigrant w Brukseli z pewnością by poradził – to ja zakręcę wam ciepłą wodę w kranie i zakażę ogrzewania mieszkań węglem to gwarantuje życie w warunkach naturalnych. W tle stoi cesarzowa klaszcze w ręce i zanosi się od śmiechu… jakiś ty mądry emigrancie, jakiś ty mądry.

   • krolowa bona

    @wieczorynka
    We wtorek 29.03’16 w TV “arte” o 20:15 wieczor tematyczny “StromLuege” = ” Klamstwo o tanim pradzie i taniej energii “odnawilnej” i o wolnym ( ? ) rynku energetycznym…w np. Niemczech jest 7 mln ludzi , ktorych nue stac na zaplacenie za swiatlo i zaogrzewanie, we Francji, co jest rekirdem 8 mln ludzi nie stac na zaplacenie za swiatlo i ogrzewanie, pomimo , ze we Francji prad jest o 84 % tanszy nuz w Niemczech, w calej UE tragedie z tego powodu, nawiecej zmarlych w swoich mieszkaniach z zamarzniecia ma W.Brytania, ludzi nue stac by placic za swiatlo 100 £…siedza po ciemku, bez gotowanego jedzenia i w kincu zamarzaja…kiedys, co podkreslano pare razy przed Maggi Tucher jak W.Brytania wydobywala wegiel ( ma go jeszcze ake nie wolno go wydobywac ) i istnial monopol panstwa na dostawe pradu to nue bylo ani tzw.”nedzy energetycznej”, ani nikt nie umieral z zimna …takie okropne rzeczy mowili …i ze POLSKA ma duze poklady wegla i moze sie z UE “oswobodzic” !!!!, podobno takze Niemcy maja duze zasiby wegla, od lat nie wolno go wydobywac .., jak bedzie znowu to mozliwe to i Niemcy moga opuscic UE ….ale wygarneli prawdy o wolnym, liberalnym rynku, gdzie po jego wprowadzeniu wszystko o przynajmniej 42 % podrozalo ….a niby mialo byc odwrotnie …to samo o tych cholernych energisch odnawialnych ze slonca i z wiatru ….nie do zaplacenia, w Hiszpani rzad tak okradl swoich obywateli ….jest 7 dni gratis w Internecie ten wieczor tematyczny http://www.arte-tv.de / stromlüge

  • Europa Wschodnia – wydojona, “na amen”. Dzięki europejskim Zulusom,ONY przetrwali ćwierć wieku.
   Wampir nieubłaganie spogląda na Rosję – Tak, oznacza
   ni mniej, a na pewno więcej niż pół wieku odroczenia
   wyroku -a wyrok – wisi niczym miecz…

   • krolowa bona

    @krzyk58 taki ” wiszacy wyrok”, jak miecz Demoklesa nazywa sie ” GallgenFrist” = ( ustalony katowski TerminEgzekucji ), cos tylko odroczone ale nie darowane…

 3. Niestety zachód nas okłamał i nie tylko i tu trzeba powiedzieć, że przy wydatnej pomocy Polaków lub pseudo polaków,niestety większość z nich w ramach nagrody nachapali się w różnych instytucjach w UE i trzeba podkreślić też przy wydatnej pomocy “pani” S. Wykaz tych osób jest znaczny, większość z nich już dzisiaj myśli gdzie się osiedlić jak nastąpi większy kryzys. Przy tak prymitywnym zarządzaniu UE to praktycznie takie miejsce się kurczy i to w sposób dynamiczny nawet prezydent Obama nie może być pewny swego. Chciałbym jeszcze dożyć czasów jak ci co uchwalali sankcje wobec FR będą uciekać pod skrzydła Prezydenta Putina. Pozdrawiam, wesołych po świętach.

 4. A gdyby tak….. koncepcja Raskolnikowa?

  • Wygląda na to, że świat zmierza do tej koncepcji.

  • krolowa bona

   @Pozorovatel & @wieczorynka
   a na czym ta koncepcja Raskolnikowa polega …pod tym haslem nie znam tego ….pomoszczy !!!

   • Raskolnikow? Cóż -zamordował Alonię Iwanowną , z zawodu lichwiarkę. Jeżeli Królowo jeszcze tego nie zrobiłaś, szczerze polecam “Zbrodnię i Karę” Fiodora Dostojewskiego.

   • krolowa bona

    @Pozorovatel
    Przerabialam, przerabialam i “Lagodna” F.Dostojewskiego i inne rzeczy, ale ja zostalam zmuszona do “innej kultury” i innego manieryzmu np.w Niemczech na temat zbrodni i kary i to generalnie nie wolno mowic z uwagi na przewrazliwienie i strach przed “kara”zbrodnie i “zwangsarbeit”/ robity przymusowe …mize i wiecej niz 30 lat nie poruszam sie w tej materii literackuej i miralnej , za to w innej…moja glowa zajeta niemieckimiliteratami, niemieckimi przypowiastkami np.”jak mozna kigis innego wychiwyeac, jsk sie samemu nie jest sie wychowanym” ( Johann Wolfgsng von Goethe ) , bez wsparcia

   • krolowa bona

    c.d.
    bez wsparcia / przypomnienia Pana przebywajac dalej na “kulturalnym terenie niemieckim” nie wpadla bym na to i szukala bym tego nazwiska w listach dyplomatow lub urzednikow UE …tak tu mnie zgeramanizowano …mowie Panu, nawet moje nazwisko mam przetlumaczone w specjslnym postepowaniu ns j.niemiecki i pisownie mojego imienia , by mnie nie dyskryminowano w bankach, u pracodawcow, w urzedach itd., it’d. no i w kregach milusinskich tutejszych.ludzi …ja z koniecznisci zrobilam sie “tutejszokulturowa” i przed blyskotliwymi, gornolotnymi sformulowaniami, jak np.z tym Rozkolnikowem to by mi do mojej czaszki nie przyszlo, “zu hoeflich”../” za arystokrstycznie ” …. tu sie wszystko robi / rabie siekiera i to solidnie, a paru panom w TV placa , by wymieniali paru filozofow niemieckicj , jak Kannt, Fromm czy Schopenhauer. ..ale to dopiero po “Dobranocy”, tj. po 24 godz., zeby masy pracujace nie slyszaly bo sie przypadkiem doksztalca …ah! w j.polskim to dzielo nie nazywa sie “Lagodna” tylko “Potulna” …sa tez inne swietne rzeczy z kultury rosyjskiej np.” Czlowiek w futerale “, czasami sobie mysle cty ja juz jestem takim ” czlowiekiem w futerale…”, bardzo mi przykro, jak moim kometarzem sieje zgorszenie …ale ” to je moje zycie tu …”

   • krolowa bona

    c.d.@Pozorovatel
    …by nauczyc sie dobrze j.niemieckiego przepisalam 2x recznie ( ! ) “Fausta” Johanna Wolfganga von Goethe, uczac sie przy tym takiej prastarej formy gramatycznej, ktora np.w j.polskim wogole nie wystepuje: ” In Perfectum, tj. czas przeszly , dokonany i zakonczony w przeszlosci…, bedac pare dni temu w pewnym tutejszym urzedzie dali mi formularz i ja w nim pewna sytucje z mojego zycia opisywalam i uzylam tej formy gramatycznej “In Perfectum..”, deklinujac pewien czsownik i piszac go.poprawnie orograficznie, …urzedniczka tutejsza. ( 2 urzedniczki ) do mnie: no “Sie sind hier einzige alte Germane….” nie chce Pana rizmueszac, ale widzi Pan sam , jakim to ja epokalnym ewolucyjnym przemisnom uleglam, by sie ukameleonic” / , przez takie zabiegi cofbelam sie o pare lat swietlnych od form uzywanych w Polsce…, nawet nie tak dawno komentatorka @wieczorynka uswiadamiala mnie , co to oznacza skrot kk / kosciol katolicki /, bo ja myslam , co to oznacza, bardzo jest tu popularny skrot kkk = kinder, kueche, kirche. = “dzieci, kuchnia/ piec do gotowania, kosciol i oznacza od zarania dziejow., propagowany przez Hitlera az do dzus role kibiet w niemieckim spoleczenstwie …tak to czlowiek bladzi , wiec pyta …
    Prosze o lagodny wymiar kary, ja mialam ciezkie dziecinstwo i teraz powodzi mi sie wcake nie lepiej ….”

   • krolowa bona

    c.d.@Pozorovatel
    …by nauczyc sie dobrze j.niemieckiego przepisalam 2x recznie ( ! ) “Fausta” Johanna Wolfganga von Goethe, uczac sie przy tym takiej prastarej formy gramatycznej, ktora np.w j.polskim wogole nie wystepuje: ” In Perfectum, tj. czas przeszly , dokonany i zakonczony w przeszlosci…, bedac pare dni temu w pewnym tutejszym urzedzie dali mi formularz i ja w nim pewna sytucje z mojego zycia opisywalam i uzylam tej formy gramatycznej “In Perfectum..”, deklinujac pewien czsownik i piszac go.poprawnie orograficznie, …urzedniczka tutejsza. ( 2 urzedniczki ) do mnie: no “Sie sind hier einzige alte Germane….” nie chce Pana rizmueszac, ale widzi Pan sam , jakim to ja epokalnym ewolucyjnym przemisnom uleglam, by sie ukameleonic” / , przez takie zabiegi cofbelam sie o pare lat swietlnych od form uzywanych w Polsce…, nawet nie tak dawno komentatorka @wieczorynka uswiadamiala mnie , co to oznacza skrot kk / kosciol katolicki /, bo ja myslam , co to oznacza, bardzo jest tu popularny skrot kkk = kinder, kueche, kirche. = “dzieci, kuchnia/ piec do gotowania, kosciol i oznacza od zarania dziejow., propagowany przez Hitlera az do dzus role kibiet w niemieckim spoleczenstwie …tak to czlowiek bladzi , wiec pyta …
    Prosze o lagodny wymiar kary, ja mialam ciezkie dziecinstwo i teraz powodzi mi sie wcake nie lepiej ….”

   • krolowa bona

    c.d.
    “Zbrodnia i kara” = ” Schuld und Suende” hm …w Niemczech to istnieje i to pieszechnie…hallo ! prosze nie spasc z fotela…” nie morderca jest winien, lecz ten zamordowany”…” nicht der Morder ist Schuld, sondern der Ermorderter …” , tak tu piwstaly takie modele myslenia i niestety przez 2 WS zostaly chyba w kwas ribonukleinowy “wdziergane” , bo ludzie i to wyksztalceni tak mysla…zawsze, ze ofiara i piszkodowany jest sam sobie winnien …w takich momentach ludzie natychmiast wiedza, ze sa Francusami czy Wlochami czy Palakami czy Izraelczykami ale na pewno nie Niemcami , to wkasnie sprawia, ze ludzie czuja sie nawet po x-latach obco i ze nie naleza lub nawet nalezec nie chca do spoleczenstwa niemieckiego …UE w tym zakresie przyniosla wielkie cywilizacyjne postepy w kulturze niemieckiej …tak a propos mentalnosci i jednosci europejskiej …sa blaski i cienie w zyciu takiej luxusowej kurtyzany , jaka jest UE ….

   • Królowo! Nie znalazłem pod Twoim postem przycisku “odpowiedz”, więc tu zamieszczam swój (nieco niemerytoryczny) wpis. Nie jestem ani odrobinę zgorszony tym że ci spośród nas którzy kształcili się w inny kręgu kulturowym, nie czytali tych samych książek. Nawet dumą napawa mnie fakt że narody słowiańskie posiadają własny dorobek mogący ogromnie wzbogacić kulturę narodów Europy bogactwem nieraz skrywanym przed Germanami czy Romanami.
    Szczerze Cię Królowo pozdrawiam i życzę pięknych wrażeń przy poznawaniu klasycznej literatury rosyjskiej.

 5. Wieczorynko,w celu utrzymania dobrego nastroju,proponuję Kato marksizm,z dzisiejszego strajk eu.Pozdro!

  • @ wlodek, przeczytałam w strajku eu. wywiad z prof. Janem Kurowickim, świetny. Pisze między innymi, że wśród młodych ludzi/studentów jest moda (oby nie minęła i młode wyciągnęło z filozofii Marksa wnioski) na Marksa i tu przepraszam, za odrobinę złośliwości. Nauczyciel akademicki prowadzi przez 2 godz. wykład, młode siedzi w smartfonach, na koniec wykładu akademik tradycyjnie pyta, czy są jakieś pytania?, młode złapało smartfony i wybiegło z auli, tylko jeden student został i zbliżył się do wykładowcy… panie psorze, gdzie pan kupił tę koszulę? (ponoć historia jest autentyczna). Od siebie dodam cenię i szanuję ludzi, którzy idą pod prąd, zatem wlodku życzę powodzenia w wychowywaniu młodzieży, młodymi świat stoi.

 6. Tak trafne ujecie.
  Na zachodzie nie ma
  juz czego kreowac.
  Surowce sa na wyczerpaniu.Ludzie sa tam przestraszeni,na dadatek jest to zakamuflowane panstwo policyjne.
  Wiadomo,ze to sie sypie.
  Nastepuje degrondelada i erozja pewnych wartosci.
  System zachodni napedzał sie kolonializmem no i gospogarka sie rozwijała.
  Niestety stad podchody
  pod FR. no zrobili majdan,kreawali ISiS no i co dalej?
  Zobaczymy,jedno jest pewne,ze cos wisi w powietrzu?
  Wielkim strategom marza sie bogactwa Syberii,aby popchnac gospodarke do przodu.
  A czy zrelizuja ten scenariusz czas pokaze.
  Czy globolizacja upadnie albo przyjmie nowa odmiane albo hybryde.
  Prawda jest taka,ze spirala dlugu napedza sie.
  Kto bedzie nastepnym na robienia ,,majdanu,, zobaczymy.

  • …Syberii…
   I rosyjskiej “czasti’ Arktyki…Było by co prywatyzować i demokratyzować,tzn. trwać dalej w słusznym przekonaniu o własnej niepowtarzalnej wyższości (nadludzie) 🙂

 7. Caly zachod.
  Niczego juz nam nie da.
  Autor poruszyl wazna kwestie.
  No jedynie co moga nam
  dac,to uchodzcow.
  Bedzie problem.
  Tak ci wspaniali ludzie,
  oni sie szybko asymiluja.
  Co bedzie z Europa,
  jaki los nam zgotują.

 8. https://www.youtube.com/watch?v=NJAI5hhsFjI

  https://www.youtube.com/watch?v=fXwUPXY9eaY

  https://www.youtube.com/watch?v=BCN45LulTy4

  Szacun..ek – “młodemu’ za podjęcie tematu.

  https://www.youtube.com/watch?v=xQbajCvwVjI
  SŁUCHAM….iiiii nie mogę wyjść ze zdziwienia,(tyle lat_)
  ŻE TO – JE MOJE!!Ja to CZUJE sercem i duszą…../.

 9. Mateusz Zborowski

  Pierwszy raz tutaj jestem, świetnie przedstawiony problem w kluczowych aspektach tak w pigułce, tak ja trzeba. Widzę nawet inteligentny poziom komentarzy. Gratuluje sukcesu!

 10. а Россия лучше всех…

  http://moskva.fm/music/%D0%BB%D0%B5%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%B4_%D1%83%D1%82%D0%B5%D1%81%D0%BE%D0%B2/song_662808
  Tak co by nie było wątpliwości co do znaczenia Rosji

  oczywiście – sowieckiej…

  http://mblanter.narod.ru/pzb6.mp3

 11. QUO VADIS POLSKO ???!!! Polska zasobna w surowce i dysponująca dobrymi warunkami dla uprawy roślin, ma wszelkie warunki ku temu by być najbogatszym krajem w Europie [gospodarka PRL dekady Gierka (1970–1980) wg opinii ekonomistów kanadyjskich(NIE RADZIECKICH)była dziesiątą gospodarką świata], by stać się organizmem niezależnym gospodarczo, wolnym od zniewolenia finansowego i ekonomicznego.
  Czy Polactfo patrząc w wiarołomny i obłudny Zachód, jak w święty obraz, chcą podzielić los Indian Amerykańskich ? Czy skatoliczałemu Polactfu zostało jeszcze trochę własnego rozumu, żeby zacząć myśleć samodzielnie, a nie wierzyć w różne fałszywe proroctwa, wymyślane dla stadnych owieczek, aby je ogłupić i aby chadzali za fałszywymi pasterzami ?
  Stare polskie przysłowie mówi, żeby nie stać w drzwiach jak jest przeciąg. Można dodać, że tym bardziej nie warto wkładać palców między skrzydło drzwi a futrynę.I to by było na tyle ale tylko dla tych,których głowy nie służą do noszenia kasków budowlanych …
  WIWAT POLSKOJĘZYCZNI POLITYCZNI IDIOCI !!!

  • To z 10 gospodarką Świata to bzdura ale…
   Prawdą jest że PRL był na 10 miejscu w Świecie pod względem zatrudnienia w przemyśle.

   • krolowa bona

    @hellbender
    komentator sam sobie we wlasnym komentarzu zaprzecza i jeszcze glosi , ze to bzdura …..” maslo maslane”…
    Z tym 10 miejscem to by sie zgadzalo …sa tez rozne wskazniki obliczania takiej pozycji np. jedne zrodla naukowe lacza miejsce wsrod panstw uprzemyslowionych ze statystyczna liczba zgonow noworodkow i kobiet w tzw. pologu, ktore nie umiersja w efekcie porodu na infekcje ..,Polska w tym zakresie stala badzo wysoko i zajmowala czolowe pozycje z wielkimi mocarstwami …no.Usa, Francja …cytowane statystyki / badania naukowe ekonomow i socjologow z tym.10 miejscem sa prawdziwe, w innych dziedzinach np. rownouprawnienia kobiet i mezczyzn w biernym i czynnym prawie wyborzcym, dostepie do oswiaty, sluzby zdrowia, zapkaty za taka sama orace przy tskim samym wyksztalceniu to Polska stala wyzej niz Usa i np. Szwajcaria / naukowe opracowania i sprawozdania ONZ …) tak, tak tak to baba siala mak …potem przyszedl dziad i nie wiedzial jak …dziad to sie na stale zasiedlil w Polsce ….cos tak wyglada ….

 12. Fikcja jest podstawą funkcjonowania Zachodu.

  I to bardzo dobrze, bo żyjąc w takim świecie nie rozpętają III (nuklearnej) Wojny Światowej.

  Wystarczy że nasi rządzący promując tzw. Żołnierzy Wyklętych usiłują się dostosować do ich stylu wprowadzania FIKCJI.

  Przecież Amerykanie na swoim frontowym zapleczu w latach 1944-45 – wyłapali wszystkich lewicowych francuskich MAQUIS, bo na wojnie jest tylko jeden dowódca, skoro ma przed sobą wroga.

  Nasi o tym zapomnieli.

  A szkoda.

  Są źródła.

 13. Mam wielki szacunek do prof.Jana,przykład mądrego nie przekupnego uczonego prześladowanego za czasów Jaruzelskiego,bo zwracał uwagę do czego doprowadzi polityka ustępstw wobec styropianu i kościoła.Pisał w jedynej lewicowej gazecie “Sprawy i ludzie”był krytykowany zarówno przez Michnikowski styropian jak i Rakowskiego i Urbana.100 lat Panie Profesorze jeszcze lewica żyje!

  • Tak,czytalem ta gazete
   madre artykuly
   a teraz?
   Ale obserwator polityczny dorownuje tej
   gazecie,tu nie ma klakierów i dobrze,
   bo artykuly sa naprawdw na poziomie.

 14. Autorze, ciekawy artykuł i jak chodzi o Zachód, ekonomię to się zgadzam. Natomiast mam odrębne zdanie odnośnie religii i tu cytat:

  “Nie trzeba być Katolikiem, żeby być dobrym człowiekiem”
  ks. Jan Kaczkowski

 15. Jurku,pełna zgoda O.P wypełnia tą intelektualną pustkę i co najważniejsze,ukazuje się codziennie. Pozdrawiam Redakcje i czytelników!!!

  SZANOWNY PANIE – DODAM TYLKO TYLE: PRZY TYM POZIOMIE PARTYCYPACJI SPOŁECZNEJ JAKI SZANOWNI PAŃSTWO WYKAZUJECIE TO “PÓKI CO”. z POZDROWIENIAMI WEB. JÓZ.

 16. Nie czytam GW bo nie pisza rzetelnie,
  Tak jak wczoraj podali w DT w telewizji, o tym skazanym w Gdansku.
  To byl z azerbajdzanu a nie z Rosji Samir s.
  dlaczego media rozmijaja sie z prawda?
  Przynajmniej tu na OP mozna obiektywnie przyczytac.pozdrawiam wszystkich na tym forum.

 17. Jurek dziwisz się, przecież żyjemy w kraju katolickim a media i prasa są w obcych. Dlatego trzeba pomóc rządzącym aby jak najszybciej poradzili sobie z tą ….., wytykając ich fałsz i obłudę na każdym kroku. Dobrze, że mamy OP, po komentarzu mojego przyjaciela Wladka już nie wiem komu mam dziękować jakiej opaczności. Pozdrawiam ludzi dobrej woli a jest ich coraz więcej. Damy radę, chociaż gdy by pani Premier miała zmieniać dziennie BROSZKĘ, ta broszka służy chyba jako amulet i niech tak zostanie drogi Wladek, nieprawdaż.

 18. Jurek dziwisz się, przecież żyjemy w kraju katolickim a media i prasa są w obcych. Dlatego trzeba pomóc rządzącym aby jak najszybciej poradzili sobie z tą ….., wytykając ich fałsz i obłudę na każdym kroku. Dobrze, że mamy OP, po komentarzu mojego przyjaciela Wladka już nie wiem komu mam dziękować jakiej opaczności. Pozdrawiam ludzi dobrej woli a jest ich coraz więcej. Damy radę, chociaż gdy by pani Premier miała zmieniać dziennie BROSZKĘ, ta broszka służy chyba jako amulet i niech tak zostanie drogi Wladek, nieprawdaż.

 19. krolowa bona

  …”Zachod to glownie fikcja albo lzy ”
  “Pusty pokoj bez klamek…”
  Autor “ujal” temat !!!
  “SIE HABEN ERFASST !!!”

  Z uwagi na te ficje mentalna, powstala jako pokuse dla innych, by ich odwrocic od Rosji czy tam od Zw.Radz…prosze mi wybaczyc, ale mimo mlidego wieku i kompletnego braku doswiaczenia zyciowego nigdy nie myslalam, ze “zachod” podzieli sie swoim bogactwem czy, jak autor mowi, ” oczekiwanie, “ze wuecej pomoze…”, jakby tak bylo nikt by sie nie separowal na zachod.i wschod, na strefe ameryksnska i strefe radziecka …i utworzy szucznie 2 systemy pieniezne, gdzie np.4 $ byly pensja osiby po studiach w Polsce…tylko byla by pokojowa Europa ze wymisna handlowo-uslugowa ….ja juz o tym czesciej pisalam, ze te oczekiwania Polakow byly projekcja pragnien ( termin z psychologii klinicznej ), kto byl dawca tej fikcji ? Zachod , gdyz bal sie wszechpiteznej Rosji …im Rosja silnuejsza tym wiekszs fikcja

  Przez te cholerne kreowanie kapitalu , np.u wujka zza woda…sprzedano i calkiwiciecwykonczono wszystkie krsje Ameryki Lacinskiej…Nicaragula i El Salvador to wynaturzone ruiny ..,z Argentyny i to jak odrzucila dyktature militarna z czystej zemsty zrobiono i zlodzieja i zebraka …tak kreowano jej “dlugi”, ze cos.23 razy placila po splaceniu dlugu wujkowi procenty od tegoz dlugu ….a bylo to najbogatsze panstwo amerykandkuego kontynentu, z polaciami ziemi ….podobna spiewka po zwyciestwie nad dyktatura militsrna w Grecji ….takie wrecz niewiarygodne historie …te Banki Goldman & Sachs w 2008 roku to sobie wymyslily scenariusze i dlugi. dla Grecji …dugi byly wykreowane, a teraz tam ludzie zyja w takiej nedzy i beznadzei ..,a obywatele Niemiec dostana rachunki dovzapkacenia z tych ficyjnych gier paru “Goldmenow i Sachsow “…. ci ludzie sa takbiderwani od realiow, wrecz to wariaci …
  Problem pokoleniowego bezrobocia i “zbytecznesci” zycia calych pokolen jest wydsje mi sie najciezsza konsekwencja tej fikcji i zadzy pieniadza ….to poczucie zbytecznosci popycha mlodych.ludzi do IS / Panstwa Islamskiego …ludzie zistawiaja swoj ( nie ) byt i jada na lep na szyje, gdzie ich oczekuja i placa za ich “prace” pieniadze, daja I’m piczucie przynaleznosci do religii i do spileczenstwa …takie to sa gebezy tych tragedii…albo robi sie panstwo dla wszyskich, mowi o tym biblia, albo niektirzy zrobia nam tu sodome i gomore i juz wcake nie bedzie wazne, kto to Francuz, Belg czy Niemiec , “co nam zescie odebrali, szabla odbierzemy …”

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.