Polityka

Z powodu Grecji nie ma potrzeby panikować

Nawet, jeżeli Grecja zniknęłaby jednej nocy z mapy Europy, to również nie byłoby powodu do wpadania w panikę. Wynik greckiego referendum nie ma dla Europy żadnego znaczenia, podobnie jak nie ma również żadnego znaczenia sama Grecja. Jeżeli Grecy nie wezmą się do pracy nad swoimi problemami, być może skończą, jako dyktatura wojskowa, albo jako państwo upadłe, na którego terenie ktoś wcześniej czy później proklamuje coś innego. To podobnie jak referendum – PROBLEM GREKÓW I TYLKO GREKÓW.

My powinniśmy przygotować się na konsekwencje, jakie mogą wyniknąć z destabilizacji Grecji. To Grecy mają problem jak spłacić zdaje się 326 mld Euro zadłużenia, a nie Europa. Jeżeli nie chcieli współpracować tak, jak proponowali im to wierzyciele, nie mogą oczekiwać, że pozostałe kraje Euro będą nadal się na nich składać. Nie bądźmy naiwni, wszystko ma swoją cenę, nawet jedność polityczna Unii!

Biorąc pod uwagę to, że Grecja praktycznie niczego nie produkuje na eksport poza niszową żywnością, a praktycznie wszystko w tym towary luksusowe importuje, ich bilans handlowy będzie się stale pogarszał. Jednak już nie na koszt krajów europejskich. W skali powiązań gospodarczych, nie stracimy niczego, czego nie moglibyśmy, jako Europa w Grecji kupić, za pieniądze, jakie Grecy są dłużni. Problem polega na tym, że oni nie chcą się wyprzedawać, podobnie jak to uczyniła Polska po 1990 roku. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, co to znaczy rabunkowa prywatyzacja, jeżeli wolą bankructwo i powrót do Drachmy, to ich wybór należy im życzyć wszystkiego najlepszego.

Niech będzie ten Grexit, niech wyjdą nawet z Unii Europejskiej, jeżeli to im poprawi humor, przecież istotą Wspólnoty jest uczciwość, solidarność i dobrowolność. O rządzie w Atenach można wiele powiedzieć, ale nie do końca uczciwie postępował przez lata ze sprawozdawczością.

Wyraźnie widać, że ktoś chciał, żeby Grecję bolało, żeby odbyła się prawdziwa grecka tragedia, w której wszyscy aktorzy popełniają zbiorowe samobójstwo w ostatnim akcie. Tego potrzebuje reżyser tego spektaklu, żeby licznie zgromadzeni na stopniach teatru, mieli świadomość, tego co spotka ich kraje, jeżeli odważą się podważyć fundamenty Wspólnoty.

Być może egzekucja Grecji ma być małym testem wobec tego, co może oznaczać Brexit? Tam będzie o wiele łatwiej, ponieważ Brytyjczycy nie zrezygnowali ze swojej postkolonialnej waluty, służącej głównie do spekulacji. Więc może, dlatego trzeba sprawdzić procedury wyjścia kraju z Unii Europejskiej?

Grecy dokonali wyboru, jaki uznali za słuszny, zgodnie z sondażami jest to odmowa przyjęcia planu pomocowego. Oznacza to w praktyce, że ich rząd może de facto dalej szantażować Komisję Europejską, nie licząc się ze skutkami swojej polityki. Mając poparcie Narodu, cały grecki statek może sobie zatonąć, pójść na dno i nikt nie będzie go żałował, ani nawet wspominał. Trzeba pamiętać o tym, że referendum nie zdjęło z Grecji długu. Co więcej w przypadku przejścia na Drachmę, nie będzie mowy o przewalutowaniu długów na tą walutę. Po przewalutowaniu pieniędzy i spadku wartości Drachmy do Euro, dług liczony w Euro, wobec PKB liczonego w Drachmie proporcjonalnie się powiększy.

Jeżeli emocje nie będą decydowały o przyszłości Grecji, to ten kraj po krótkim okresie nieustalonym, bardzo szybko powróci do statusu państwa z poza Strefy Euro. Nie ma bowiem znaczenia, że nie ma procedur mówiących o wyjściu ze Strefy Euro. Po prostu trzeba będzie uznać nowy stan faktyczny, w którym w Grecji są dwie waluty. W istocie funkcjonowania Grecji, nie zmieni to niczego, poza tym, że kraj będzie mniej importował i poprawi swój bilans handlowy, ponieważ dochody z turystyki nie maleją, a to w zasadzie wszystko, co Grecy eksportują.

Dewaluacja waluty przyczyni się do zubożenia społeczeństwa, za Drachmy będą mogli kupić mniej, przy czym w pierwszym okresie do póki będą mieli jeszcze Euro – ich siła nabywcza może znacząco wzrosnąć. Co może przyczynić się do znacznego odbicia gospodarczego, albo wypłukania kraju z rezerw walutowych.

Całość jest bardzo ciekawym doświadczeniem, którego Strefa Euro się nie spodziewała, jest to cios polityczny, który nie ma innego znaczenia niż emocjonalno-wizerunkowe. Nie ma, po co panikować. Grekom życzmy wszystkiego najlepszego, kupujmy greckie produkty i jeździmy do Grecji na wakacje (do póki tam jest bezpiecznie), bo trzeba temu krajowi jak najbardziej pomóc, jak się tylko da.

21 komentarzy

 1. Zwycięstwo demokracji nad Bankgangsterami i niemieckim Providentem kredyty bez sprawdzenia i niedługo i u nas w centrum miast garkuchnie zamiast banków,o to prawdziwy kapitalizm!

 2. Emerytowany Zielony Ludzik

  Nie ma szans na porozumienie, Europa już go nie chce, niech Grecy zapłacą zaciągnięte długi

  • krolowa bona

   Oj ! Cos tu sie konentatorowi “@Emerytowany Zielony Ludzik” pokickalo …
   Jak bedzie HEXIT ( Hexe = wiedzma, czarownica ) tzn. cesarzowa poda sie do dymisji, najprawdopodobniej jako konsekwencje votum nieufnosci , to Europa zaraz sie porozumie i bedzie sie rozwijac , sianie nienawisci miedzy panstwami -czlonkami UE , jak to ma miejsce do teraz a to z uwagi na to, ze cesarzowa zmusila panstwa UE w tym Polske, Slowacje, Litwe, Lotwe i Estonie do podzyrowania ewentualnych kredytow w funduszu “Europejskiego Spadochronu Ratunkowego”, ktory nie jest przeznaczony do “RATOWANIA GRECJI”, jak cesarzowa i nawet “krakauer” rozglasza we wszystkie mozliwe przestrzenie lecz do ratiwania glownie bankow niemieckich ( “DEUTSCHE BANK, COMMERZBANK. i inne )i francuskich, na wypadek nizszych rat lub umorzenia czesci dlugu Grecji, chcac w ten sposob wzmocnic (” uszywnic ” ) wartosc waluty €uro , gdyz innaczej z natury rzeczy musialo by sie €uro dopasowac do realiow gospodarczych wszystkich panstw UE, a wiec i Polsku, i Sowacji i Francji i Grecji i Litwy i Estonii i Lotwy itd . ale wtedy Niemcy nie arabili by tyle, a przeciez Niency to PONANDNAROD i wogole wyzsza rasa, musi sie kisztem innych, jak zwykle wzbogacic !!!! To co cesarzowa rozpowrzechnia jako
   “HilfePaket’, to nowe kredyty dla Grecji, ktora to splaca natychmiast “stare” kredyty w niemieckich bankach , ani 1 cent nie idzie na inwestycje w Grecji lub
   na swiadzenia dla obywateli, za to dostaja z EZB banknoty € do automatow by ludziom zamydlic oczy
   …ale te banknoty € z EZB to pizyczka na lichwe ( cos 60 % ), a nie “POMOC” dla Grecji …To co robi cesarzowa od 5 lat, to zadna “

  • krolowa bona

   …..c.d.
   to co cesarzowa robi od 5 lat, to zaden “plan pomocowy”, jak to nie wiem z jakiego to powodu okresla “krakauer ” lecz z uzyciem najbiedniejszych panstw UE ( Slowacja, Litwa …. i Polska ) pakt stabilizacyjny waluty €uro, bo innaczej Niemuecki kapital straci … Niech tu “krakauer” nie robi ” z tata wariata ” …
   To cccc ccccc wywoluje tym paktem stabilizacyjnym waluty €uro antagonizmy np.Slowacji do Grecji itd., i zburzy tym pokoj w Europie , demokratyczni nastawieni obywatele w Niemczech wstydza sie za to , takie klamstwa, taka mistyfikacja …tymi “planami pomocowymi” ( what ???¿¿¿¿ ¡¡¡ ) doprowadzila ta baba Grecje do tegi , ze jej dlug od 2010 roku z 113 % przychodu rocznego powiekszyl sie do ponad 176 %, bezrobocie w Grecji z 7,3% wroslo do 27 %, przy czym. 50 % obywateli pomiedzy 18 i 30 rokiem zycia jest bez pracy ….ta baba ( cesarzowa ) musi odejsc, doprowadzila do kryzysu w calej UE , nie tylko w Grecji , co wypisuje w/w komentator ??? ? …..byly w tych dniach wielkue upaly i tylko to tlumaczy mi te skrajne , wywody “krakauera ” ….

   PROSZĘ Z SZACUNKIEM ODNOSIĆ SIĘ DO LUDZI PODAWANYCH Z IMIENIA I NAZWISKA ALBO NIE ODNOSIĆ SIĘ WCALE. WEB JÓZ.

   • krolowa bona

    PROSZĘ W KOMENTARZACH ODNOSIĆ SIĘ DO MERITUM, DO KONTAKTÓW Z REDAKCJĄ SŁUŻY EMAIL LUB FORMULARZ. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

   • 50-parolatek

    Widzę, iż Szanowna Bona ma podobny stosunek do naszej wspaniałej “Endżi”…
    No cóż, gdy wrócić do czasów “niesienia wolności i demokracji” i wyzwalania biednej ludności spod jarzma strasznego Huseina w Iraku, to warto sobie przypomnieć reakcję “cesarzowej” na odmowę Schrödera uczestniczenia Niemców w tym całym cyrku.
    Przecież “prywatnie” pojechała przepraszać i prosić o wybaczenie Chłopakówodbydła za tę “niecną decyzję”, jednoczeżnie zapewniając, że Niemcy wraz z całą EU są i pozostaną lojalni Producentomwołowiny do końca ich dni !
    Chyba świadczy to o czymś…

   • krolowa bona

    CZYNIENIE ZARZUTÓW ZE SPRAW, KRÓTE NIE MAJĄ MIEJSCA I NIE SĄ PROBLEMAMI JEST BEZPODSTAWNĄ BEZCZELNOŚCIĄ I NIE BĘDZIE TOLEROWANE W ŚWIETLE NASZYCH NAJWYŻSZYCH STANDARDÓW ETYCZNYCH. PROSZE WIĘCEJ NIE WYPISYWAĆ OBRAŹLIWYCH KOMENTARZY NA TEMAT OSÓB KTÓRE IDENTYFIKUJE PANI Z IMIENIA I NAZWISKA. NIE BĘDZIE WIĘCEJ OSTRZEŻEŃ. WEB. JÓZ.

  • “Zielony Ludzik”(Emerytowany) – ZIELONY dosłownie
   i w przenośni,no, może jeszcze z delikatnym odcieniem
   liberalnego (europejskiego) różu…nie ma to jak
   nieustająca wiara w banki i korporacje, wszak “kapitał’
   nie ma ojczyzny, jest kosmopolityczny,ponadnarodowy…
   :)m 🙂 :)???

   ;( !

 3. Anonim=wlodek,przepraszam.przez pomylkę.

 4. wieczorynka

  Autor: …z powodu Grecji nie ma co panikować..
  ———————————————–
  Pani Ewa Kopacz pełniąca funkcję i pobierająca pensję premiera Polski straszy nas Grecją (tak piszą w WM), kto ma rację?

  Z UE ma ochotę wystąpić Wielka Brytania i Austria. uważam, że UE się nie sprawdziła, bogate kraje chciały być jeszcze bogatsze kosztem tych biedniejszych, które przystąpiły w ostatnich latach do UE.

  • Celna uwaga! Byłem(wówczas) zdecydowanie na NIE,
   podobnie jak przy wstępowaniu (Polski) do “klubu amerykańskich
   militarystów”.Nie mam z tego tytułu ŻADNEJ satysfakcji –
   -wręcz przeciwnie.

   Ps. A w pogodzie i na topie mamy Grecję, więc proponuję klimaty
   greckie…
   Pozdrawiam

   https://www.youtube.com/watch?v=fNruCj6nFcI

   • wieczorynka

    Dzięki krzyku58 za podrzucony link uważam, że każdy kraj ma prawo do własnych obyczajów i kultury a innym wara od narzucania swoich warunków. Grecja pachnie mi słońcem, muzyką i winem czyli wszystko to co lubię. Sądzę, że za ileś lat prasa będzie pisała, że Grecja była prekursorem aby wyzwolić się spod niewoli banksterów.

   • krolowa bona

    “@wieczorynka”,06.07’2015,21:31

    Grecja jest prekursorem rewolucyjnych zmian systemu i lopata mowi o koniecznosci politycznej UE ze wspolna polityka gospodarcza, finansowa i podatkowa, gdyz grozi nam wojna miedzy panstwami UE !!!
    Wogole, jesli nie tak , jak wymagaja tego okolicznosci rozwinac i poglebic UE to stawia sie automatycznie pytanie: PO CO NAM WOGOLE UE ? PO CO ?
    Do powiekszania nedzy obywateli UE i. wszczynania wojen w Europie ?

    Niestety bardzo duzo ludzi umrze , doslownie umrze, bo sobie insuliny nie bedzie moglo wstrzyknac , nie przyjmie tabletki beta-blockera na serce, jako niemowle nie otrzyma butelki mleka jako.pokarmu, a “krakauera” chetnie chociaz na 3 miesiace jako wyslanika do niesienia misji UE w Grecji, w szczegolnosci do pochowku zwlok greckich seniorow, cukrzykow, zmarlych niemowlot ,it’d … takze na wyspe Lampeduza, Srombolii i Sycylie w tym samym celu przy pochowku zmarlych uchodzcow , dzieci …. mi rece opadaja , komentatorka musi mi to dzisiaj wybaczyc ….

   • krolowa bona

    “@wieczorynka”
    Eratta : chodzi o wyspe Strombolii / Wlochy, gdzie niby z uwagi na niesprawna administacje uchodzcy sa przekazywani na kontynent UE …

    Jest film. w rezyserii Rosseliniego, w roli glownej Ingrid Bergmann (poznsla sie na planie filmowym z Rosselinim, ktorego pozniej poslubila …) pt. “STROMBOLLI “, mozna sobie wyrobic opinie o zamoznosci tej wyspy i jej mieszkancow …harpunami ze skal musza zabijac ryby, buty maja ze skory ryb, z jelit innych zwierzat , ubrania teraz z pomocy humanitarnych, ale tak normalnie tkana z pokrzywy, konopi, traw …nie mam sily dzisiaj o tym mowic…
    Pozdrawiam, dzisiaj troche laskawiej , nie 40,2°C tylko 28°C …., stwierdzam, ze w Polsce wiele osob doznalo udaru cieplnego ….

 5. Gniewna Zjadaczka Ogórków

  Oczywiście że nie ma po co panikowac, co kogo obchodzi jakaś Grecja

  • krolowa bona

   Oczywiscie, ze nie ma po co panikowac, co kogo obchodzi jakas Polska,…h. .d..i kamieni kupa …lub cos w tym guscie ….

   • krolowa bona

    Powiem wiecej : oczywiscie, ze nie ma po co panikowac,co kogo obchodzi jakas “Gniewna Zjadaczka Ogorkow” i to w jakims tylko teoretycznie istniejacym panstwie: “h..d…i kamieni kupa” lub cos w tym guscie ….

    PROSZĘ SZANOWAĆ PRAWO INNYCH OSÓB DO ODRĘBNYCH OPINII – BEZ WYCIECZEK OSOBISTYCH. WEB. JÓZ.

   • wieczorynka

    @ “krolowa bona” , czytając ostrzeżenia Redakcji na temat niewłaściwego komentarza przypomniały mi się 2 spośród wielu prawa Murph’ego.

    1. Szef ma zawsze zawsze rację.

    2. Jeżeli szef nie ma racji patrz punkt pierwszy.

    Pozdrawiam

    ŚMIESZNE. WEB. JÓZ.

 6. Argumentacja jest brutalna ale przekonująca. Nad nami nikt się nie litował, dostaliśmy kopa w d. od transformacji, jeszcze sami byliśmy dla siebie karbowymi. Nie płacisz – przepradasz, brutalne ale prawdziwe. Dziękuję że nie mydlicie oczu.

 7. “Nad nami nikt się nie litował, dostaliśmy kopa w d. od transformacji, jeszcze sami byliśmy dla siebie karbowymi”.
  CELNIE ujęte!!Niezaprzeczalny fakt, nad którym przechodzimy
  do porządku dziennego. Smutne to!

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.