Ekonomia

Wzrost światowej wymiany handlowej może spaść o 50%, jeśli Stanom Zjednoczonym i Chinom nie uda się rozwiązać kwestii celnych

 Do 2020 r. wzrost światowego handlu może zmniejszyć się o połowę, jeżeli Stany Zjednoczone i Chiny nie dojdą do porozumienia w sprawie powstrzymania wzrostu taryf importowych – uważają ekonomiści działu badań Euler Hermes, wiodącego na świecie ubezpieczyciela należności handlowych.

Stany Zjednoczone wprowadziły 10-procentową taryfę celną na przywóz dóbr z Chin w wysokości 200 mld USD. Chiny podjęły działania odwetowe, wprowadzając cła na amerykańskie towary o wartości 60 mld USD.

Amerykańskie taryfy celne na chińskie towary mogą wzrosnąć do 25%, jeśli oba kraje nie dojdą do porozumienia w tej sprawie przed 2019 r. Euler Hermes przewiduje, że w takim przypadku wzrost światowego handlu może zmniejszyć się z ok. 4% r/r obecnie do 2% r/r do 2020 r. w tym scenariuszu “waśni handlowej”.

Średnia amerykańska taryfa importowa wynosi obecnie 5,2%, co stanowi najwyższy poziom od lat 80-tych, w porównaniu do średnio 3,5% stawki przed wprowadzeniem ostatnich taryf.

Światowy handel: miękkie lądowanie wywołane protekcjonizmem i niepewnością

Zagrożenie protekcjonizmem już teraz wywiera swój wpływ, ponieważ zaawansowane wskaźniki potwierdzają spowolnienie światowego handlu. Nowe zamówienia eksportowe w USA, UE i Chinach uległy zmniejszeniu i zbliżają się do średniej z lat 2012-2016. Jednak pomimo protekcjonistycznych przeciwności globalny popyt prawdopodobnie utrzyma się na wysokim poziomie, o czym świadczy m.in. stopa bezrobocia na świecie, która w 2018r. osiągnęła rekordowo niski poziom.

Ludovic Subran, główny ekonomista w Euler Hermes, skomentował to: “Mimo iż w użyciu jest zwrot “wojna handlowa, obecną sytuację postrzegamy raczej jako “waśń handlową”.

Jak dodaje: “Naszym zdaniem scenariusz “wojny handlowej” obejmowałby cła na towary chińskie o wartości 500 mld USD. To z kolei w doprowadziłoby do zmniejszenia światowej wymiany handlowej o 6 punktów procentowych i obniżenia wzrostu światowego PKB o 1,5 punktu procentowego. Jednak szansa zaistnienia takiej sytuacji jest minimalna – biorąc pod uwagę, jak ewidentnie szkodliwy byłby jego wpływ na gospodarkę światową, prawdopodobieństwo wystąpienia takiego scenariusza wynosi jedynie 5% “.

“Co ciekawe, handel światowy ma się dobrze po wzroście o około pięć procent w ubiegłym roku. Jak na razie przeważa to tłumiące skutki nowych środków protekcjonistycznych stosowanych przez największe światowe gospodarki. Możemy jednak zaobserwować wzrost ryzyka (braku) płatności na całym świecie, jeśli zostaną nałożone kolejne podwyżki taryf celnych” – konkluduje Ludovic Subran.

WARSZAWA 17 października 2018r.

***

Informacja redakcji

Wszelkie prawa do tekstu zastrzeżone dla Euler Hermes. Wyłączenie licencji CC 3.0.

3 komentarze

  1. Jakoś sobie poradzą, gdy przywrócą treść hasłu: America First!

  2. Chiny nie zgodzą się na upokorzenie, ta cywilizacja podobnie jak wszyscy szanujący się ma silne parcie na zachowanie twarzy.

  3. A ja uwazam,ze to najwyzsza pora i ostsni dzwonek dla ludzkosci, by miedzynarodowa wymiana handlowa spadla, gdyz w drodze tak masowej produkcji Chiny i inne panstwa zanieczyszczaja w straszliwy sposob srodowisko,w wiekszych miastach chinskich jak np.w Pekinie panuje gesta mgla z mikropylow, ze ludzie nie widza sie wzajemnie oraz bardzo wysoki stan CO2, do tego dochodzi transport..czy ktos widzial te statki-giganty z kontenerami,ktore zanieczyszczaja w tak wysoki sposob srodowisko i wody, ze ich eksploatacja winna byc od dawna zabroniona , do tego doslownie planecie Ziemi rabuje sie surowce i to tak, ze sie Ziemia razem nie trzyma a woda wdziera sie w glab ladu i pozera cale miejscowosci i tak to boom budowlany w Chinach z nowo wybudowanymi milionowymi miastami od A do Z ,rozwoj terytorialny poprzrz nasypy ziemi Syngapuru i sztucznie utworzone takze przez nasyp wysp “palm” w Emiratach Arabskich oraz wieczne potrzeby silikonu ( krzemionki ) do produkcji nowoczenego sprzetu jak np. komputery,tablety,telefony komorkowe,silniki i akumulatory i tysiace innych spowodowal braki w zasobach piasku na Ziemi …w ten sposob poniszczono wybrzeza i woda “polyka” cale nabrzeza i tam lezace miejscowosci….sa np.hotele w Californi bez plazy i mimo, ze piasek jest tam kupowany i nasypywany lecz znika on w oka mgnieniu…
    W nadproducji ( nadwyzsce produkcji.na sprzedaz )zawsze dochodzi do dumpingu plac by byc konkurencyjnym tj tanszym od kogos ,co.laczy sie z lamaniem praw pracownika i nieprzestrzeganiems standardow srodowiskowych oraz subwencjami panstwowymi lub UE,ktore to niszcza calkowicie i zupelnie “reczna” prace i produkcje bez subwencji a wiec droga produkcje w Afryce np.,i to tak,ze podupadaja cale wioski a ludzie wcisnieci w nendze i glod udaja sie na emigracje np.do UE….. Analiza Handlu Miedzynarodowego musi zawierac.wszyskie te aspekty ,wlasnie ONZ udzielila UE nagany,ze wykorzystuje swoja pozycje mocniejszgo w handlu np.w Afryce i ze to musi byc od natychmiast zaniechane….
    @Uragan…w Chinach tez sie zastanawiaja i analizuja i kazdy musi pojac,ze nie mozna sie w nieskonczonosc rozwijac i handlowac,gdyz brakuje surowcow a i rynek jest nasycony a powietrze potrzebne jest do oddychania…. tylko osoby zupelnie niekonwencjonalne jak Trump moga odwalac za caly swiat taka charytatywna robote i wykrzyczec, ze globalizacja musi sie z objektywnych przyczyn skonczyc…nikt inny nie mial odwagi tego wypowiedziec no i jakie “psy” na nim wieszaja……on juz od kiedy jest prezydentem stworzyl ponad 1 mln miejsc pracy tylko dla amerykanskich kobiet…musi byc odwrot od gospodarki globalnej bo to zaglada ludzkosci…..

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.