Wzajemne obwinianie się partii politycznych o spowodowanie emigracji jest bez sensu

Wzajemne obwinianie się partii politycznych o spowodowanie emigracji jest bez sensu, nie ma bowiem znaczenia w którym konkretnie roku wyjechało ile Polaków do pracy i do życia na Zachodzie, jak również ilu w którym roku wróciło. To w ogóle tak naprawdę nie ma znaczenia, właśnie w kontekście faktu samego wyjazdu.

Emigranci nie uciekali z Polski Kaczyńskiego, czy Polski Tuska, po prostu wyjechali z Polski, tej tutaj, tej obecnie, tej tu i teraz! Politycy licytując się o daty i wielkości fali migracyjnej tak naprawdę próbują udawać, że nic się nie stało, że to ktoś inny jest odpowiedzialny, a oni proponują inną opcję. Oczywiście jedynie słuszną.

W praktyce jest to bez sensowne zakłamywanie rzeczywistości, nikt na emigracji nie patrzy na problem swojej decyzji przez pryzmat partii politycznych, patrzą generalnie na Polskę jako na państwo, które nie było w stanie stworzyć dla nich możliwości do pobytu. To jest właśnie kluczowy problem i główny element zagadnienia, jednoznacznie przesądzający za tym, co było najważniejsze i przeważające dla decyzji życiowych milionów ludzi.

Emigracja jest bowiem porażką naszego państwa, wydajności naszej całej przestrzeni społeczno-gospodarczej, to jest jej syntetyczny wynik – minus dwa lub trzy miliony. Prawie połowa strat ludności z okresu II Wojny Światowej! Dlaczego nikt nie mówi o tym w ten sposób? Niby nic się nie stało, a jednak miasto wielkości Warszawy z przyległościami wyparowało. To jest nasza wspólna rzeczywistość, wszyscy w niej uczestniczymy.

Poszczególne partie nie zrobiły niczego, żeby zmniejszyć fale emigracji lub spowodować, żeby Polacy wracali. Nic takiego się nie dzieje, głównie dlatego ponieważ państwo w rzeczywistości nie prowadzi żadnej polityki społecznej, w tym w szczególności nie ma takich instrumentów jak polityka mieszkaniowa, czy rzeczywista polityka prorodzinna. Tego nie ma, w Polsce obywatele służą do opodatkowywania – pobierania przez państwo pożytków, a nie do tego żeby ich wspierać! Poza tym tak naprawdę, nasze państwo nie jest w stanie konkurować pod względem oferty na życie dla ludzi z jakimkolwiek państwem zachodnim. Nawet pogrążone w kryzysie i marazmie Włochy płacą lepiej, oferują lepsze warunki socjalne, nie mówiąc już o specyfice przestrzeni i klimacie, który sam w sobie powoduje, że życie jest przyjemniejsze, tańsze i człowiek się mniej eksploatuje. Polska to zderzenie z brutalną rzeczywistością, która nie wybacza najmniejszych błędów, dobrze o tym wie prawie trzy miliony emigrantów. Politycy wolą o tym milczeć, żeby nie przerazić pozostałych ludzi, jednakże gdyby nie bariera językowa – moglibyśmy być pewni, że z Polski wyjechałoby jeszcze kilka milionów ludzi, ponieważ życie w naszym kraju jest po prostu trudne i niewdzięczne. Chyba, że ma się pieniądze, albo rodziców, którzy potrafią człowieka ustawić, wówczas może być bardzo dobrze, ale niestety nie wszyscy mogą być informatykami i lekarzami – państwo powinno o tym pamiętać, że jest dla przeciętnych i im ma pomagać, ale tego nie robi wcale.

Partie polityczne, jeżeli już zabierają się za merytoryczną dyskusję o przyczynach emigracji, to powinny przynajmniej w części pochylić się nad naszą powszechną biedą, albowiem nadal jesteśmy biedni i to poziom dochodów determinuje wszystko. Jeżeli bowiem ktoś ma u nas pracować fizycznie za tysiąc i kilkaset złotych bez umowy, to naprawdę lepiej jest to samo robić za tysiąc funtów lub tysiąc euro z naddatkiem i jeszcze do tego korzystać z benefitów socjalnych, w tym chociażby kwoty wolnej od podatku, która powoduje, że w wielu krajach zachodu zarabiający najniższe kwoty – nie płacą podatku w ogóle. Ci, którzy tego doświadczyli są zawsze w szoku, że nie dość, że państwo im nie zabiera podatku, to jeszcze mogą dostać benefit, albo jeżeli coś pobrało to jego zwrot. Tymczasem zarabiający w Polsce muszą się konfrontować z Urzędem Skarbowym, któremu często muszą udowadniać, że nie są wielbłądami.

Realia są brutalne, nasza gospodarka jest tak bardzo niewydolna, że wydaliła prawie trzy miliony przeważnie młodych ludzi o przeciętnych kwalifikacjach. To jest efekt działania całości naszej gospodarki i społeczeństwa – wynik dziania się procesów. Państwo, w tym wszystkie siły polityczne powinny z tego wyciągnąć należyte wnioski.

11 myśli na temat “Wzajemne obwinianie się partii politycznych o spowodowanie emigracji jest bez sensu

 • 15 marca 2015 o 07:29
  Permalink

  Nikt kto ma odrobinę oleju w głowie i pieniądze na bilet Rynair do Londynu nie będzie tutaj ginął. Bo po co?

  Odpowiedz
 • 15 marca 2015 o 07:59
  Permalink

  dziwne,a jak tu znaleśc
  stabilizację,umowa zlecenie,umowa na czas okrelony,dlatego tylu wyjechało,politycy nie maja programu.Stad te krzyki,nawolywania do wojny z Rosja,bo nie ma wizji co dalej,czy to PIS czy PO jedna i druga licytuja sie,rusofobia,jak sa za Ukraina i Poroszenka,a co z mlodymi ludzmi,kto bedzie pracować na przyszle emerytury.
  A tak na marginesie po co ten hałas o donbas,ludzie mlodzi wytrasza sie i wyjeda bo nikt nie chce walczyc w bezsensownej wojnie,tylko dlatego,ze drugie mocarstwo US chce miec bazy.Mlodzi chca zyc i rozwijac sie,po prostu kto wygra i tak niewiele sie zmieni,a mlodzi pozostana zdani na wlasny los…

  Odpowiedz
  • 16 marca 2015 o 00:06
   Permalink

   “jurek” ujal, tak jest i nie innaczej, kompletny brak konceptu na przyszlosc , o co walczymy, czego my chcemy , galop konsumpcyjny to zadna wizja na przyszlosc, zamydla oczy a problemy sa, jakie byly, antagonizm klasowy rosnie, a sil coraz mniej ! Quo vadis ! ? !

   Odpowiedz
 • 15 marca 2015 o 10:01
  Permalink

  Państwo zostało zawłaszczone przez neoliberalne elity i 10-15 % beneficjentów, kooperujących z globalnymi właścicielami pozostałości gospodarki w Polsce.
  I tu nie chodzi tylko o majątek trwały, lecz o sieci handlowe, powiązania produkcyjne, itp.
  To że jeszcze jest trochę pracy, zawdzięczamy gospodarce Niemiec.
  Zatem wychodzi na to, że rządzącym elitom jest z tym dobrze.
  Każda zmiana osłabi ich pozycję w kolejce “dziobania”.
  Wzmacniają ją szeregiem zarządzeń biurokratycznych, żeby się jakaś nowa konkurencja nie wyłoniła.
  Do tego popierają amerykańską awanturę na Ukrainie.
  Nie dziwię się młodym, którzy ODPOWIEDZIALNIE myślą o swoim życiu i przyszłości zakładanej rodziny.
  Tu nie mają żadnych szans na przetrwanie, nie mówiąc o ROZWOJU …
  Tylko emigrować.
  A gadanie partii politycznych uwarunkowane kampaniami wyborczymi jest puste i nie prowadzi do realnych zmian w sytuacji rynku pracy dla młodych.
  Młodzi kontaktują się z innymi młodymi na emigracji i widząc co tu im się w Polsce szykuje – wyjeżdżają.
  Nie to że nie mogą dostać pracy nawet na umowy śmieciowe, to jeszcze może im grozić wcielenie do wojska, gdzie będą mogli Z HONOREM LEC, na Dzikich Polach za poszerzeniem rynku zbytu dla wyrobów czekoladowych Pana Poroszenki.
  Młodzi Polacy myślą racjonalnie i wyjeżdżają.
  Skłóceni polscy politycy niech sobie tu pozostaną i dalej skaczą sobie do gardeł.

  Odpowiedz
  • 16 marca 2015 o 00:14
   Permalink

   Identyfikuje sie z “jaszczurka” !
   Jestem “jaszczurka” !

   Odpowiedz
 • 15 marca 2015 o 17:56
  Permalink

  @Jaszczurka3 – a tam od razu zawłaszczyło!
  W fazie “dynamicznej” prywatyzacji, obcy INWESTORZY wykupili szereg zakładów pracy, żeby wyeliminować
  konkurencję.
  Jak w pustych halach są hurtownie – to przynajmniej 4-6 stróży ma zatrudnienie.
  Pomogło wówczas NEOLIBERALNE WZMOŻENIE moralne.
  By żądz moc móc wzmóc!

  Odpowiedz
  • 16 marca 2015 o 00:43
   Permalink

   Tak, zeby wyeliminowac KONKURENCJE ! I oto prowodzi sie od zarania dziejow wojny, by wyeliminiwac konkurencje i stworzyc monopol i.zawladnac w ten sposob politycznie danym regionem.
   Polska wspolczesna ilustruje te historie doskonale, antagonizm klasowy olabia ja do reszty i niestety “romantyczne usposobienie” i wiara w altruiz gubi narod polski: NATO i te nikomu nie potrzebne “sny o potedze”! , uszkodzone “Leopardy” i inny militarny sprzet w oczach rodakow to model kolejki zelaznej czy cos takiego, jak klocki “Lego”, z zachwytu i olupienia ich “pieknem

   Odpowiedz
   • 16 marca 2015 o 08:19
    Permalink

    …z zachwytu i oslupienia polkna kazda propagandowa przynete i daja sie po raz setny oblupic ze wszelkiego bogactwa, przy tym przez te emigracje takze, a moze glownie z zasobow ludzkich, slysze ze wszystkich stron, ze brakuje lekarzy, informatykow, swietnie wyksztalconych ( i podczas wojny b. cennych ) pielegniarek it’d, it’d !!! No to trzeba zaczac to reglameniwac albo sie pracuje 15-20 lat po studiach w Polsce, albo przy wyjezdzie za granice trzeba calkiwity koszt wyksztalcenia w liceum i na uniwersytecie polskiemu podatnikiwi zwrocic, bez takiej regulacji czeka Polske zaglada i nic tu nie pomoga programy rzadowe, jak skrocic kolejki do lekarzy, gdy lekarzy brakuje….biedny kraj a za darmo ksztalci “zachodowi” kadry akademickie i doklada sie tym do niekonczacego sie bogactwa Niemiec i innych majetnych panstw !!! Nie wiem czym zajnuje sie rzad i na czyja korzysc dziala !!!!

    Odpowiedz
 • 16 marca 2015 o 00:24
  Permalink

  Prosze Pana, nie jakby to byly czasy zaborow, TO SA CZASY ZABORÖW, tak wygladaja wspolczesne zabory, zabiera sie po prostu wszystko takiemu dotknietemu zaborem panstwu ! WSZYSTKO, a mlodzi ludzie to caly fundament panstwa, glowne ogniwo, bez nich panstwo poprostu tak oslabnie, ze i z czasemzaniknie !!!

  Odpowiedz
 • 16 marca 2015 o 01:38
  Permalink

  Umyka sie mojej uwadze fakt, ze “Zachod” chcial i chce oslabic Polske, by nie tylko nie stala sie ona konkurentka, ale by nie zazadala reperacji wojennych za calkiwitae zniszczenie infrastruktury, za wyniszczenie inteligencji i takze klasy robotniczej, za tragedie obozow koncentracyjnych wszechobecnych do dzis i jeszcze trzeba sie za to tlumaczyc i przepradzac, ze je u nas zorganizowano, Niemcy uwazaja, ze to nie bez powodu zrobiono je w Polsce !!! A ci to ta kpiny z tymi sojusznikami Francja, Anglia itd., ktore podpusuja miedzynarodowe umowy, a potem zistawiaja Polska na patwr losu i to na cale epoki ! Gdyby Polska po 1945 otrzymala MARSHALL PLAN na odbudowe it’d. stan gospodarczy i “psychologia”, charakter bylby w zupelnue innej formie ! Polacy od b.b. dawna uwazaja, ze zeby zaistniec musza udac sie na “zachod”, ktos nad takim “image” musial praciwac, rozmaite sluzby specialne ! Towszystko, wszystko razem sprawilo, ze Polska nie migla sie rozwijac, Polska byla “zwiazana i zasznurowana”, by nie daj boze wystapila o reperacje wojenne, odszkodowania za wymirdowanie tylu ludxi, za straty moralne, rabunek bogactw narodowych, dziel sztuki, DNA koni rasowych, ktore hodowano z polskich “zrodel” od czasow wojny w Niemczech it’d.it’d. A prezydent Niemuec jedzi po Wlochach, Grecji it’d. i odpowiada, odszkodowan NIE BEDZIE !!! Dlatego inicjatywa Grecji z istatnuch dni spotyka moje najwieksze uznanie, niech Polska wezmie przyklad z tych dzialan !

  Krakauer napisal zdaje sie wczoraj, ze Niemcy dali Polsce czolgi Leopardy…. “moge cie poczestowac jablkiem ! A z skad masz ty to jablko ? A z twojej jabonki ” A Polska nic robic w tej materii nie bedzie, niech sie nie zdziwi , ze 3 wojna swiatowa znowu ze zdegenerowanego spoleczenstwa niemieckiego mirmidonow wyjdzie !!!

  Odpowiedz
 • 16 marca 2015 o 01:55
  Permalink

  Uwaga! Panstwo Polskie nie che, by Polacy do Polski wracali, w Niemczech Polska nie udziela zadnej pomocy ani dyplomatycznej ani konsularnej ! Konsuk Polski, jak sue o powrot do Polski staralam ( tzw. repartacja ), naslal mi agentow niem. sluzb specjalnych, o utrate majatku i odszkidowania z innych tytulow starac sie oni nie beda, gdyz sa oni nue przez Polske placeni lecz z niem. puli militarnej !!!!! Tak , ze ja sie o powrot do Polski nie staram, moja b. bliska przyjaciolka starala sie i powrot do Polski 39 lat, w koncu zmarla w Nieczech i tu jest pochowana !!! Z uwagi na wielkie wzburzenie emocjonalne nie moge o tym dalej pisac !!! Uwaga! calkowity majatek i rozmaite roszczenia odszkodowawcze zawlaszczaja sobie Niemcy, choc Polska miala by do tego wszelkie i zupelne prawa!!!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.