Wyższość demokracji bezpośredniej na boisku?

Football_world_popularity Map showing the popularity of football around the world. User:Johan Elisson. – Map taken from Image:BlankMap-World-v6.png, data taken from National Geographic June 2006 edition and this FIFA survey. CC BY-SA 3.0 Source Wikipedia: https://commons.wikimedia.org/wiki/Association_football#/media/File:Football_world_popularity.png

Szwajcaria pokonała aktualnego mistrza świata Francję na mistrzostwach Europy w piłce nożnej.

Z polityką nie ma to pozornie nic wspólnego….ale z mentalnością polityczną bardzo wiele.

Zakodowana świadomość wspólnego działania i podejmowania decyzji oraz cierpliwość w dążeniu do celu przynoszą również efekty na boisku.

W polityce ważne jest całe społeczeństwo, w sporcie natomiast ważna jest cała drużyna.

Drużyna piłkarska jest swoistym suwerenem, podejmującym kolektywne decyzje, realizowane krok po kroku na zasadzie kompromisów. Bez brutalności, bez faulów i bez wewnętrznej konkurencji.

Przeciwstawieniem szwajcarskiej demokracji bezpośredniej jest polska semidemokracja, a więc ustrój chaotyczny, oparty na grupie celebrytów i oczywiście charakteryzujący się silnymi tendencjami wodzowskimi.

Semidemokracja czyli demokracja połowiczna, to – jak sama nazwa wskazuje – rządzenie i działanie na “pół (sędziowskiego) gwizdka”. To rządzenie odgórne, nacechowane indywidualizmem i propagandą sukcesu.

Podobnie grali Polacy na aktualnych mistrzostwach Europy – chaotycznie, bez ładu, koncepcji , a kilku celebrytów na boisku znalazło się tam chyba tylko “za zasługi”.

Pozytywne jest tylko to, ze wódz (Lewandowski) walczył dla drużyny i z drużyną.

Bowiem generalnie w polskiej polityce wódz z reguły gra na siebie i dla siebie, a nawet pod siebie.

Jak będzie w przyszłości?

Szwajcarzy będą  realizować swoje plany krok po kroku – w polityce i na boisku sportowym. Natomiast Polacy będą  jak zwykle przypominać dziejowe sukcesy historyczne, heroiczne powstania i polską piłkę nożną z lat 70-tych zeszłego wieku.

Łatwiej przecież spoglądać w przeszłość niż w przyszłość. To nie kosztuje żadnego wysiłku, a poza tym wspomnienia można selekcjonować.

9 komentarzy do “Wyższość demokracji bezpośredniej na boisku?

 • 30 czerwca 2021 o 05:08
  Permalink

  Kiedy w końcu Szwajcarzy wylądują na Marsie?

  Odpowiedz
 • 30 czerwca 2021 o 08:32
  Permalink

  O takie polskie kiedyś pan walczył panie profesorze, więc co się dziwić, że jest jak jest. W katolicyzmie inaczej być nie może. Ja obserwuję za to coś innego, że ci sami celebryci piłkarscy jak grają dla swoich zagranicznych klubów to jakoś im to lepiej idzie, nawet w piłkę skutecznie potrafią trafić i podać? A jak grają w barwach Polski i dla Polski to dziwnie Lewandowski gola nie może strzelić i to od 2012 roku to się powtarza cyklicznie. Polacy nic się nie stało?
  Czy na pewno? Inteligentni zrozumieją.

  Odpowiedz
 • 30 czerwca 2021 o 10:20
  Permalink

  Te Pana wywody są po prostu obrazą dla inteligencji (na pewno mojej, a pewnie i wielu tutaj). Rozstrzelany tekst nie świadczy o tym, że go dużo. No i te schematy i szablony, ten kompletny brak wyrazu, Pana “ja” w nim. Ciekawszy byłby narrator, nawet zmyślony, oby tylko był.

  Odpowiedz
 • 30 czerwca 2021 o 21:38
  Permalink

  НИКИТА МИХАЛКОВ ПРОТИВ БЕСОВ: КТО ЗАГОНЯЕТ РОССИЮ В АД, ДРЕМУЧЕСТЬ И ПУЧИНУ РАЗВРАТА https://www.youtube.com/watch?v=ek-01GSo1us&t=1051s

  БесогонTV «Деньги не пахнут» https://www.youtube.com/watch?v=_uHO0poQAXU&t=452s

  Символика и открытое беснование на музыкальной премии МУЗ-ТВ 20/21 (Часть 1)
  https://www.youtube.com/watch?v=XlPwj-7EHhI&t=81s

  Czarno TO widzę, “czarnowidzę”, ciekawe jak widzą problem (wakcynacja, równanie na siłę do Zachodu i USA) komentatorzy – Kamczatka,( obrażony czy urażony? 🙂 ) Miecław i inni … Stawiam wopros – КТО ЗАГОНЯЕТ РОССИЮ В АД? Czyżby bez powtórki 37′ Rosja nie da (sama-sobie) rady?
  Tak, wiem że nie po tiemie, ale ‘tak (już) mam”. 🙂 A i OP jakby coraz mniej mniej ‘polityczny” …tak wiem wszystko jest polityką, nawet pierdniecie (w stołek) arcy-biskupa, czy wikarego na zapadłej parafii ma jakiś wydźwięk!

  Odpowiedz
  • 1 lipca 2021 o 09:01
   Permalink

   @krzyk58

   “Czyżby bez powtórki 37′ Rosja nie da (sama-sobie) rady?” – a ty jak dotąd nie zauważyłeś, że polityka Rosji obecnie to jest właśnie unikanie błędów Stalina, wpuszczonego w zbrodnie przez zachodnią agenturę? Chciałbyś, aby WWP popełnił te same błędy?

   Gdyby nasi politycy byli bardziej rozumni i rozważni, to nie byłoby błędów transformacji i przystępowania do zbrodniczych koalicji. Nie braliby nasi żołnierze w napastniczych wojnach w nie swoim interesie itd. Mogłaby być trzecia droga, czyli ulepszenie socjalizmu i demokratyzacja życia, czyli to czego w sumie oczekiwali Polacy dając kredyt zaufania Solidarności. Nie wiedzieli tylko, że ta organizacja to fałszywa flaga imperializmu zachodniego.

   Aż trudno uwierzyć, że niejaki Michnik w “Zdaniu” aktualnie stwierdził: “Myślę, że Kołodko miał więcej racji niż Balcerowicz”. Źródło: Przegląd nr 27/2021, s. 3.
   Czyżby Michnik po latach odnalazł rozum? 🙂 Osobiście wątpię bo do samej śmierci on nie zrozumie co uczynili Polakom, w sumie własnemu narodowi, skoro jest Polakiem, nie wiem tylko czy się czuje Polakiem? Niech żyje jak najdłużej, a może wtedy doczekamy się kiedyś przynajmniej przeprosin, bo za głupotę to już odsiedział swoje w PRL-u. Nie można karać dwa razy za to samo.:-)

   Odpowiedz
   • 1 lipca 2021 o 14:24
    Permalink

    @Miecław.
    …że polityka Rosji obecnie to jest właśnie unikanie błędów Stalina, wpuszczonego w zbrodnie przez zachodnią agenturę?
    Który lektor WUMiL wyjawił tobie w zaufaniu takie rewelacje?
    Proszę o więcej szczegółów … 🙂

    “Nie wiedzieli tylko, że ta organizacja to fałszywa flaga imperializmu zachodniego. ”
    Czyżby?
    Tosz przytaczałem opinię na temat konduity panny “S” komunisty urodzonego w samej Moskwie.

    “Aż trudno uwierzyć, że niejaki Michnik …” Co w tym dziwnego?! Wszak pochodzą z tego samego źródła politycznego, PZPR. przy czym “komandos” w pewnym okresie życia pogniewał się na “zawartość cukru w cukrze” i odtąd poszedł na skróty, ale jak to mówią elokwentni starsi panowie (dwaj) – stara miłość
    nie rdzewieje …

    Odpowiedz
    • 1 lipca 2021 o 23:18
     Permalink

     @krzyk58

     Chyba nie podejrzewasz mnie o studiowanie na WUML-u? 🙂 Poza tym lektorzy na WUML-u nawet by na to nie wpadli, za ciency byli i odwalali chałę. Zapomniałeś że w Polsce Ludowej socjalizm i marksizm był na niby, a tylko katolicyzm na poważnie. A więc studia marksizmu na WUML-u też były na niby.:-) Teraz w III RP demokracja też jest na niby, tylko katolicyzm coś szwankuje. 🙂

     A tak na marginesie to muszę ci powiedzieć, że nigdy nie spotkałem człowieka, który by się chwalił studiami na WUML. Słowo.

     Ten autorytet o którym wspominasz przynajmniej się wyspowiadał, że niepotrzebnie siedział w PRL-u, tak go wyrolowano. Natomiast ten wyżej cytowany jeszcze skruchy nie wyraził, ale poczekamy, może dozna oświecenia i sumienie go ruszy. 🙂 A jak nie to trudno, lud i tak tego nie zrozumie, podobnie jak po 90-tym roku, gdy zmieniano nazwę Polski i pozbawiono ja przymiotnika “LUDOWA”, to lud nie widział w tym nic złego. Szkoda więc czasu na rozpamiętywanie tego co było, bo przecież lud stracił to na własne życzenie z braku świadomość klasowej. A skoro tak, to nie ma sensu ludu uszczęśliwiać. Rządy powinny zapewnić tylko piwo, kiełbaskę i igrzyska, a ludowi to w zasadzie wystarczy. Czego chcieć więcej? 🙂

     Odpowiedz
  • 1 lipca 2021 o 14:54
   Permalink

   Pro: Programu zalinkowanego Michałkowa БесогонTV «Деньги не пахнут» Zajawka na ekranie”Potwierdź swój wiek itd …”

   Dziś dodano 5 godz. temu z uwagą – надеемся, прошел цензуру YouTube, 6+) 🙂
   БесогонTV «Деньги не пахнут» https://www.youtube.com/watch?v=k-dAlqUx6D8&t=295s

   Wszystkie zalinkowane filmiki (Miecławie) posiadają wspólny mianownik

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.