Wyciągnięta czeska dłoń musi być mocno uściśnięta!

Źródło: pl.wikipedia.orgWyciągnięta czeska dłoń powinna zostać mocno uściśnięta przez Warszawę! Pierwszy raz w historii naszej państwowości i tysiącletniego sąsiedztwa stało się tak, że państwo czeskie o coś poprosiło państwo polskie – jednocześnie uznając prymat Warszawy. Pan Milosz Zeman powiedział: „Pragnę państwu zaproponować połączenie tych giełd tak, aby stworzyć z siedzibą w Warszawie jedną środkowo-europejską giełdę, która będzie silniejszym graczem przeciwko innym czy konkurentem dla innych giełd”. Dodatkowo odniósł się kapitalizacji giełdy w Pradze i do zdolności jej menadżerów. Większego uznania ze strony naszych czeskich przyjaciół niż z ust pana prezydenta nie mogliśmy się doczekać i nie oczekiwaliśmy przez 23 lata transformacji.

Tak ważny polityczny sygnał z Pragi nie może zostać pominięty, albowiem może być początkiem poszerzenia naszej współpracy także o inne komponenty, gdyż jak powszechnie wiadomo – giełda to kluczowy element gospodarki decydujący o zarządzaniu nią w sposób realny, bo poprzez przepompowywanie kapitału. Jeżeli Czesi dzisiaj – w trakcie kryzysu (i trwającej u nich od lat depresji) chcą przekazać Polakom kontrolę nad kluczowym elementem swojej gospodarki – należy tą szansę wykorzystać. Jednakże – dla stworzenia Polsko-Czeskiego partnerstwa, albowiem nasi południowi przyjaciele wcale nie są słabszym graczem w naszych relacjach. Republika Czeska to piękny, doskonale zarządzany i zamożny kraj, którego społeczeństwo zarazem bardzo różni się od naszego, a jednocześnie jest niezwykle podobne. My potrzebujemy ich a oni potrzebują nas – uświadomienie sobie możliwych korzyści ze współpracy wynikającej z naszego sąsiedztwa to coś więcej niż konieczność – to wyraz naszej narodowej aspiracji do stanowienia silnego bloku państw w naszym regionie.

W zasadzie to powinniśmy Czechom zaproponować unię personalną – w zamian za giełdę możemy zrealizować stary postulat „Havel na Wawel”, czyli mianować pana Milosza Zemana Prezydentem Rzeczpospolitej. Bardzo przydałaby się nam taka silna dawka zdrowego czeskiego pragmatyzmu, przecinającego nasze narodowe nieudolności i wymuszająca na naszej niedorobionej scenie politycznej liczenie się z kimś z poza tego przeklętego post-okrągłostołowego układu.

Poza tym, prezydent Czech wspominał o ich ciężarówkach dla naszej armii – co samo w sobie byłoby doskonałym pomysłem, albowiem nikt nie wymyślił niczego lepszego jeżeli chodzi o poruszanie się w terenie niż Czeska Tatra. Nie ma lepszych samochodów ciężarowych zdolnych do długotrwałej i ciężkiej służby w terenie – w warunkach wojskowych. Poza ciężarówkami nasi przyjaciele mają jeszcze wiele innych rzeczy do zaoferowania, ponieważ udało się im zachować potężny jeszcze Czechosłowacki przemysł – pomimo przekształceń, przejęć i prywatyzacji. Najlepszym symbolem ich przemysłowej potęgi jest Skoda – marzenie prawie każdego Polaka, produkowana co prawda przez VW, ale mimo wszystko w Czechach.

Dominującą ilość rzeczy, które potrzebujemy naprawdę można kupić u naszych południowych sąsiadów. Podobnie oni mogą z nami współpracować, przełamując barierę uznawania tego co polskie za dziadostwo. Wszystko jest kwestią dobrej woli – a nie ma co ukrywać, ale nie wszystkim naszym przyjaciołom spodoba się wizja pogłębienia polsko-czeskiej współpracy o czymś takim jak unia personalna nie wspominając. Konkretnie – decydując się na połączenie potencjałów uderzymy w niemieckie interesy, ponieważ o ile Niemcy nie mają nic przeciwko naszej współpracy i porozumieniu – ale przez Brukselę, to już wszelkie kontakty bezpośrednie – automatycznie wzmacniające nas i Czechów powodują w Berlinie zapalenie się małej czerwonej lampki. Nie trzeba być naiwnym, żeby sobie uświadomić, że Czesi posiadają wszystko to, czego my potrzebujemy, żeby przy odrobinie wysiłku osiągnąć potencjał odstraszania na tyle duży, żeby naszym zachodnim – jakże cennym przyjaciołom i sojusznikom, nie opłacało się myśleć o zaprzestaniu bycia przyjacielem lub zapomnieniu o swoich zobowiązaniach sojuszniczych.

Ponieważ historyczne animozje zostały już dawno zasypane, nie ma żadnego powodu, żeby nie doprowadzić do maksymalizacji zbliżenia z Czechami. Pomysł pana prezydenta Zemana – żeby zacząć od giełdy jest bardzo dobry, albowiem nawet jakby miał nas skonfliktować od razu z wiadomo kim – to nic nie szkodzi, gdyż presja silniejszych sąsiadów po prostu wepchnie nas wzajemnie sobie w ramiona. Jeżeli do tego udałoby się dołączyć jeszcze naszych słowackich i węgierskich przyjaciół, to rzeczywiście byśmy mogli myśleć w ciągu 50 lat o jakieś równowadze potencjałów w tej części Europy, a nie tylko funkcjonować w czyimś „raumie”.

Niech żyje przyjaźń Polsko-Czeska! A Praga to najpiękniejsze miasto na południowy zachód od Krakowa!

3 komentarze do “Wyciągnięta czeska dłoń musi być mocno uściśnięta!

 • 27 maja 2013 o 10:19
  Permalink

  Gratuluje dostrzezenia epokowej wrecz wagi tej propozycji.
  Czy tylko naczelny szkodnik zagraniczny od holdu berlinskiego to zauwazy, czy wybierze wasalizacje Polski wobec Niemiec?
  Propozycja to tak zwany “game-changer” dla wagi tej czesci Europy wobec Niemiec.
  Tylko czy wystarczy nam czeskiego pragmatyzmu do prawidlowej oceny wagi tej propozycji?
  Bede powtarzal do znudzenia dogonmy Czechow w poziomie przemyslu, a Estonie w niskim poziomie korupcji, a bedzie w Polsce lepiej. To sa realne cele.

  Odpowiedz
 • 27 maja 2013 o 17:47
  Permalink

  Podpisuję się oburącz pod poprzednim komentarzem Pana @PZ.
  Dodałbym do tego charakter narodowy Czechów, którego w części nam brakuje. Ale Oni mieli Husa, co było rozsadnikiem reformacji w naszej części Europy, gdy my byliśmy PRZEDMURZEM i osią kontrreformacji za Wazów – co nam na dobre nie wyszło.
  Czesi są do dziś sceptyczni wobec wszelkiej władzy i weseli oraz życzliwi wobec siebie.
  W porównaniu do Polski, z pełnymi ponurych ludzi Kościołami, ich Kościoły są puste, za to piwiarnie pełne! I tętniące takim życzliwym szmerem.
  Skąd chyba ta ich “nieznośna lekkość bytu”.
  Sam byłem zdziwiony, jak w piwiarni z kilkuset osobami przy stołach i wokół niej – nikt się nie awanturował około 22-giej. A wszyscy ciągnęli piwo równo!

  Odpowiedz
 • 27 maja 2013 o 18:17
  Permalink

  zgadzam sie z przedmówcami. Współpraca z czechami to powinien byc priorytet

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.