Wybuch w Bejrucie będzie miał drugie i trzecie dno…

Damages_after_2020_Beirut_explosions_1 By Mehr News Agency, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=92996957

Wybuch w Bejrucie będzie miał drugie i trzecie dno. Nie jest tajemnicą, że w wielu zamachach terrorystycznych na Bliskim Wschodzie wykorzystywano saletrę amonową, a jej źródło nie było znane. No to wiadomo już, że nie ma jednego ze źródeł z których mogła pochodzić, ponieważ to źródło wyleciało w powietrze, razem z centrum Bejrutu.

To dlaczego w Bejrucie znalazło się prawie 3 tyś. ton saletry amonowej, to wielka i wspaniała epopeja, ze statkiem, który zepsuł się akurat tam, co więcej, okazało się że armator nie miał czym płacić, więc doszło do oczywistej i możliwej do przewidzenia czynności zajęcia ładunku. O ile to byłby do wyobrażenia sobie scenariusz, w którym psuje się tam statek z olbrzymią ilością orzeszków ziemnych i nie wzbudziłoby to większego zdziwienia świata. To jednak saletra amonowa w kraju, który jest trudny z punktu widzenia zaplecza terroryzmu, które się w nim znajduje – musi być najdelikatniej mówiąc traktowany podejrzliwie. To, co tam miało miejsce, żeby znalazła się tam saletra, to oczywiście jest podane jako zbiór przypadków, jednak one nie musiały być do końca przypadkowe. Może inaczej, bylibyśmy wyjątkowo naiwni, sądząc, że to mógł być tylko przypadek.

Jednakże bez względu na to, jak się tam znalazła tak olbrzymia ilość środka chemicznego, który doskonale się nadaje do zastosowania w ładunkach wybuchowych, jest faktem, że była trzymana centralnie w sposób nie pozwalający na zaalarmowanie zainteresowanych. Gdyby ten zasób zniknął z dnia na dzień, co byłoby trudne, ale możliwe – byłoby wiadomo, że położyli na tym ręce terroryści. Do póki jednak ten zasób był pod kontrolą libańskiego rządu, był jedynie zagrożeniem potencjalnym. To właśnie jest super-ciekawe i skłania nas do dodatkowej refleksji i poszukiwania trzeciego dna, które tutaj staje się nieco widoczne.

Najbardziej interesujące jest domniemane trzecie dno. Może jakiejś sile zależało na tym, żeby w określonym czasie w Bejrucie, znalazła się tak gigantyczna ilość saletry amonowej. Co więcej, żeby sobie tam poleżała jakiś czas, do momentu – aż pojawi się okazja. Być może nawet zupełnie przypadkowa, ale to już nie ma znaczenia, ponieważ w takim scenariuszu chodziłoby o zniszczenie. To zniszczenie nastąpiło, było totalne i miało charakter porażający – dosłownie niszczący cywilizację.

Bez względu na to jak doszło do tego, do czego doszło – ostatecznie liczy się tylko efekt, ten nastąpił. Doszło do zniszczenia miasta, w okresie w którym kraj był już tak obciążony kryzysem, że ten cios spowodował nową falę kryzysu politycznego, której rządząca elita nie będzie w stanie powstrzymać. W efekcie dojdzie do długotrwałego wyłączenia Libanu z kategorii krajów, które mają w bliskowschodniej układance jakiekolwiek znaczenie podmiotowe.

Można sobie zadać pytanie – kto na tym najbardziej zyskuje, jak również jaki kraj w sąsiedztwie, ma siły umożliwiające przeprowadzenie wieloletniej operacji prowadzącej do takiego zniszczenia. Przy czym bez skierowania jakichkolwiek dowodów w swoją stronę?

Na Bliskim Wschodzie widziano już wiele tragedii, zniszczeń i nieszczęść. Jednak ten wybuch, to coś zupełnie nowego – na skalę, jakiej nie da się sobie nawet wyobrazić. To zniszczenie doskonałe, które jest z jednej strony – totalne, a z drugiej – zupełnie wyklucza bezpośrednie wskazanie sprawców. Trzeba przyznać, że nawet w sferze domniemań jest to wyjątkowo trudne, żeby nie powiedzieć, że niemożliwe.

Lekcja dla nas jest z tego jedna – trzeba w przypadku konfliktu z potężniejszym przeciwnikiem, przewidzieć, że mógł przygotować na nas takie pułapki, których wystąpienia nie będziemy w stanie sobie nawet wyobrazić, do momentu, aż za ten brak przewidywania zapłacimy krwią.

Dla wszystkich rozsądnych ludzi, ta tragedia powinna być dowodem na to, jak ważne jest państwo, sprawujące realną kontrolę nad swoim terytorium. Zwłaszcza wszędzie tam, gdzie możliwe jest zagrożenie ludzkiego życia i to na skalę, która może zmieść cywilizację. Uczmy się na cudzych błędach i wyciągajmy z nich wnioski.

Na wielki szacunek zasługują wszyscy ci, którzy starają się pomóc Libańczykom, należy popierać te inicjatywy, bo tym ludziom trzeba pomóc. Ta tragedia nie może pozostać zapomniana, chociaż chcielibyśmy mieć nadzieję, że miała ona wymiar – tylko przypadkowy i przemysłowy.

20 komentarzy do “Wybuch w Bejrucie będzie miał drugie i trzecie dno…

 • 10 sierpnia 2020 o 04:26
  Permalink

  “Na wielki szacunek zasługują wszyscy ci, którzy starają się pomóc Libańczykom, należy popierać te inicjatywy, bo tym ludziom trzeba pomóc.”

  w tej oklepanej regułce kryje się zwyczajny podstęp. Jak ktoś nawołuje do pomocy to po prostu ma w tym swój biznes.

  Polska Rzeczpospolita Siódma pięćdziesiąt Trzy

  ps. Chwała prez. Łukaszence, precz opozycji!

  Odpowiedz
 • 10 sierpnia 2020 o 07:41
  Permalink

  mmmm ma długie ręce… Ale Szanowny Autorze znowu zapodajesz jakiś temat zastępczy, który nas bezpośrednio nie dotyczy. A może zapodaj coś na temat, że właśnie za miliardy dolarów sprowadzamy sobie kolejny kontyngent wojsk okupacyjnych? Albo czy Zachodowi uda się złupić Białoruś po wyborach, czy jeszcze nie teraz?

  Odpowiedz
  • 10 sierpnia 2020 o 08:52
   Permalink

   O nie nie panowie to nie jest żaden temat zastępczy top jedna z najwazniejszych kwestii w ogóle… pomyślcie co z kontrolą nad naszym, terytorium skoro znowu są tu obce wojska ze swoją infrastrukturą a obce wywiady robią co chcą od 30 lat ?

   Odpowiedz
 • 10 sierpnia 2020 o 08:46
  Permalink

  Dobry artykuł i powściągliwe wnioski.

  Istotny wniosek z wydarzenia w Libanie zawiera się w sformułowaniu: “jak ważne jest państwo, sprawujące realną kontrolę nad swoim terytorium”.

  Zwracam uwagę na pojęcie: REALNA KONTROLA nad SWOIM TERYTORIUM.

  I to by było na tyle, dla mieszkańców Nadwiślańskiego i Banasiowego Macondo.

  Amen.

  Odpowiedz
 • 10 sierpnia 2020 o 09:15
  Permalink

  “W efekcie dojdzie do długotrwałego wyłączenia Libanu z kategorii krajów, które mają w bliskowschodniej układance jakiekolwiek znaczenie podmiotowe.’
  Zadaję pytanie: Kto na tym zyskał?
  Albo, komu zależy na tym by “wszystko dookoła” było w stanie rozkładu?
  Nie ma przypadków, są tylko znaki tak zwykł był mawiać ks. Bozowski… ale można TO też ująć z lewacka,
  prześmiewczo, ony TO potrafią…https://demotywatory.pl/4921730/Nie-ma-przypadkow-sa-tylko-znaki

  Odpowiedz
 • 10 sierpnia 2020 o 15:53
  Permalink

  Kto czym wojuje ten, …. tu nie ma przypadku, tu jest cierpliwość i mądrość, bardzo mądrych ludzi z pewnego kraju i nie jest to Liban 🙂

  Odpowiedz
 • 10 sierpnia 2020 o 16:27
  Permalink

  Wybuch w Bejrucie zniszczył port, silosy ze zmagazynowanym ziarnem, kompletnie zdestabilizował kraj.
  80% importu Libanu, odbywało się przez ten punkt.
  75% żywności, jest sprowadzane z zagranicy.
  Kilka miliardów $ będzie kosztowała odbudowa.
  Liban, rozdarty walkami frakcyjnymi, takich pieniędzy nie ma……

  Kto zasponsoruje?

  Obstawiam Chiny, jako inwestora w port bedący kolejnym wezłem Jedwabnego Szlaku.

  Jezeli ktokolwiek świadomie maczał w tym palce, otworzył MOZLIWOĆ.

  Odpowiedz
 • 10 sierpnia 2020 o 17:48
  Permalink

  Jak widać, każdy powód jest dobry do rozhuśtania nastrojów społecznych, zwłaszcza wśród młodzieży.
  Chiny – spór o prawa w Hongkongu
  USA – śmierć Afroamerykanina
  Daleki Wschód Rosji – aresztowanie gubernatora.
  Bejrut – eksplozja
  Polska – LGBT
  Białoruś – wybory

  Obawiam się, że jeszcze sporo „wydarzeń” przed nami.

  Odpowiedz
 • 10 sierpnia 2020 o 18:31
  Permalink

  Ten scenariusz jest u nas też możliwy z cysternami zawierającymi jakiś syf, dlatego tak ważne jest bezp[bezpieczeństwo infrastruktury a to rola WOT

  Odpowiedz
  • 10 sierpnia 2020 o 19:09
   Permalink

   Jak sobie Pan wyobraża zabezpieczenie infrastruktury przez paramilitarną WOT? Tym bardziej, że codziennie po torach i drogach jeździ takich cystern setki, a oni się spotykają raz w miesiącu na weekendową zabawę w wojsko.

   Odpowiedz
 • 10 sierpnia 2020 o 18:53
  Permalink

  Gdybać można na wiele sposobów . Statek i właściciel byli niewątpliwie trefni. Kupujący saletrę też . Jest jedno ALE – może sędzia ? Zarząd portu ponoć chciał dwukrotnie sprzedać ową saletrę , ale , ponoć (!) dwukrotnie sąd odmówił .
  A wiadomo kto ma najwięcej prawników . WOW !
  Stosując zasadę cui bono to duopol USA – Izrael nie bardzo miały powody , bo , ponoć , libański rząd jest uważany za skorumpowany i idący na pasku w/w sił . Stąd zamieszki .
  Jaki , ponoć , cel w/w sił sugerujecie ? Ja nie bardzo widzę . Chyba , że całkowite zajęcie
  Bejrutu , a może wręcz Libanu np. przez sąsiednie małe państwo ? Nie bardzo w to wierzę . Za duże koszty . Dziś przejmuje się kraj politycznie / gospodarczo . Bez wybuchów i wsadzenia ok. 20 mld. w odbudowę . Zostaje tylko ponociowanie i gdybanie .

  Odpowiedz
  • 11 sierpnia 2020 o 08:42
   Permalink

   @fly. “Izrael nie bardzo miały powody ,” Wiem, wiem ciągnie swój do swego, stąd twoje nie pierwsza wolta, po to by “dać świadectwo prawdzie”. Przeczyłabyś kom. Igora Panarina przytoczony niżej!. 🙂

   Odpowiedz
 • 10 sierpnia 2020 o 19:11
  Permalink

  Игорь Панарин: Мировая политика #692. Кто атаковал Бейрут?

  Кто атаковал Бейрут? Сайт ветеранов разведсообщества США veteranstoday уже проводил своё исследование на эту тему. Президент США Трамп сразу объявил, что это была «атака». Министр обороны США поддержал Трампа. Гордон Дафф и ряд авторов-экспертов доказывают 10 августа , что было применено тактическое ядерное оружие. В Сицилии в десять раз повысился радиационный вон. Варианты авторства тех, кто мог нанести удар: это Израиль, Англия или Саудовская Аравия. Президент Ливана также заявил об атаке на Бейрут (бомба или ракета). Обстоятельства всё более склоняются в сторону версии с нападением. Макрон ещё не предоставил Ливану спутниковые фотографии момента происшествия.

  https://www.youtube.com/watch?v=ym9g5N3gt7Q

  Odpowiedz
 • 10 sierpnia 2020 o 19:28
  Permalink

  Mnie znacznie bardziej interesuje szał ws. Białorusi i zupełne szaleństwo w naszych mediach . GW doniosła o skądinąd słusznej reakcji marszałka Sejmu Terleckiego , którego za inne reakcje niespecjalnie lubię , otóż na natarczywe pytanie reporterki TVN ” i co zrobi Polska i Sejm” – Terlecki rzekł – “co możemy zrobić , przecież czołgów nie wyślemy” . GW potraktowała to jak potwarz . Chore !

  Wracając do większego , wczorajszego tematu ws. agresji LGBT+ , to widzę to jednak jak podobną zadymę jak z Białorusią . Sterowane z zewnątrz i wspomagane przez biorących kasę i pożytecznych idiotów ! Skala szaleństwa i nagłośnienia ogromna . Razi mnie też nazywanie Michała Sz. imieniem Margot . Ten fakt , komuś nieznającemu faktów może podsunąć wniosek – i co taka lesba mogłaby zrobić mężczyźnie “homofobicznemu” i jego furgonetce . A to CHŁOP pociął mu opony i plandekę , urwał lusterka i jemu samemu dał po twarzy . Ale zatrzymanie to jednak wg. UE czyn homofobiczny . Jeszcze większym facetem jest tzw. Rafalala . Kawał chłopa , sorki , baby . I ta/ten kruszyn/a napadła na naprawdę małą ok. 14 lat dziewuszkę , oblała ją kawą i zwyzywała grożąc (!) . Także zgadzając się ( po części ) z Miecławem i Jerzyjj-em co do licznych nieprawości Krk w Polsce widzę w nich ( stety czy nie ) jedyną opokę przeciw ideologii LGBT+ . Bo to jest ideologia . Normalni homosie wolą ciszę wokół siebie . Oczywiście PiS robi z siebie jedynego sprawiedliwego w sprawie , a to nieprawda . Kopiących po twarzy protestujące kodziarki , traktował znacznie łagodniej .

  Przy okazji wczorajszej dyskusji o LGBT , to taka Francja , kraju zupełnie laicki , wręcz wrogi Krk , miała duże i prawdziwe manifestacje katolików przeciw małżeństwom LGBT . Otóż tam przed Hollandem były lub miały być związki rejestrowane . Na to była ogólna zgoda społeczna .
  Ale Hollande okłamał społeczeństwo i przyznał LGBT prawa do małżeństwa , ze wszystkimi konsekwencjami .
  Stąd ogromne demonstracje . Szczere i nie kupowane przez nikogo . Stąd też mesje prezidą wyrzucił z roboty kupę merów nie chcących w tym uczestniczyć . Czegoś wam to nie przypomina ? Taki liberalny i postępowy ? Fe , mesje prezidą !!!

  Także nie ten tego . Albo nie zawsze , moi panowie Miecław i Jerzyjj .

  Odpowiedz
  • 11 sierpnia 2020 o 08:36
   Permalink

   @fly. “Oczywiście PiS robi z siebie jedynego sprawiedliwego w sprawie , a to nieprawda . Kopiących po twarzy protestujące kodziarki , traktował znacznie łagodniej .”
   Stanowisko lewicowo-socjalistycznej partii PiS? W temacie?
   Jest ZA, a nawet przeciw! TOTALNY brak zdecydowania, ręce wiążą socjalistyczno-masońskie struktury eurokołchozu i bolszewicka (komunistyczna) politpoprawnośc amerykańska…

   Odpowiedz
  • 11 sierpnia 2020 o 09:32
   Permalink

   @fly

   Kościół nie jest ostoją przeciwko LGBT, bo sam jest do szpiku kości przeżarty tą patologią. Jest tam największa statystycznie ilość homoseksualistów w stosunku do populacji w społeczeństwie. Niewykluczone, że podobnie jest w zakonach żeńskich. Jest ostoją ciemnoty i wstecznictwa. Kler sam przyczynia się do demoralizacji poprzez rozsiewanie homoseksualizmu nabytego.

   Walka Kościoła z LGBT to tylko walka z konkurencją, czyli z modelem zachodniej kultury głupoty. To walka polityczna o wpływy, kto więcej zdegeneruje młodzieży i zapewni sobie świeży towar do uciech cielesnych i “żołnierzy” ideologii do obrony ich interesów. Takie są fakty.

   Jest w Polsce sądzę dosyć normalnych i zrównoważonych ludzi, którzy rozumieją te zależności i mogliby dać odpór zarówno ciemnocie i wstecznictwu kościoła, jak i patologii LGBT. Niestety nie są zorganizowani, nie mają władzy i możliwości ideowego przewodnictwa, czyli wpływania ludzką świadomość i postawy. Liczę, że tą niszę może zagospodarować OP i felietony Sz. Krakauera pokazujące prawdziwe oblicze zarówno LGBT, jak i Kościoła. Polski i świata nie zbawimy, ale im więcej świadomości wprowadzimy do polskich umysłów tym lepiej dla naszej rodzimej kultury i słowiańszczyzny.

   Odpowiedz
 • 10 sierpnia 2020 o 19:45
  Permalink

  Obserwuję właśnie na Polsacie red. Rymanowskiego , który z “troską” na fejsie pyta kolejnych gości – czy Polska może eksportować tam “wiosnę” , oraz jeszcze głupsze “czy Polska może być mediatorem” . Odpowiedzi gości równie głupie i zakłamane . A w tle naprawdę duża (!) zadyma . Sami młodzi ludzie . Paru goniło innych . W ruch poszły nogi goniących z wyskoku . Szał wolności po prostu . A mieliśmy spokojne państwo po sąsiedzku !

  Odpowiedz
  • 11 sierpnia 2020 o 08:44
   Permalink

   Jaka Polska?

   …”polin’. Stąd perturbacje, nie od wczoraj, zresztą!

   Jestem Polakiem – jestem za Łukaszenką!

   Odpowiedz
 • 10 sierpnia 2020 o 21:27
  Permalink

  Jak długo trzeba czekać na publikację ?

  PROSZĘ PANA – WŁAŚNIE MIELIŚMY AWARIĘ 4 GODZINNĄ 🙂 NO WIE PAN “ZDARZAJĄ SIĘ” POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.