Wybory niedemokratyczne w demokracji

Ciekawych czasów doczekaliśmy, oto bowiem w demokracji i to nawet parlamentarnej, władza nie boi się dokonywać niedemokratycznych wyborów, uzasadniając swoją decyzję potrzebami wynikającymi z rozumienia uniwersalnych wartości lub wcześniejszych dobrowolnych konsensualnych zobowiązań traktatowych. W imię zatem realizacji utopii, dochodzi do pogwałcenia woli i praw większości, której nie pyta się o zdanie, żeby tylko nadać nowe prawa – nowej mniejszości – nadając jej podmiotowość w wyniku niedemokratycznych decyzji.

Problem najbardziej uwidocznił się w przypadku podjęcia decyzji o de facto zalegalizowaniu działań setek tysięcy nielegalnych imigrantów, którzy przemocą wdarli się do Europy w zeszłym roku. W czyim imieniu działała Angela Merkel? Ktoś się zapytał społeczeństw krajów Unii Europejskiej o to, co myślą w przedmiocie przyjmowania nielegalnych imigrantów? Uwaga proszę cały czas pamiętać, że nie mówimy o uchodźcach – żebyśmy uniknęli niedomówień i niepotrzebnych oskarżeń!

Podobnie jest jednak i w całym szeregu innych spraw – czymże bowiem innym były negocjacje w sprawie TTIP? Ktoś z państwa słyszał jakąś profesjonalną dyskusję na ten temat? Może jakieś konsultacje społeczne były, o których nie słyszeliśmy? Mogliśmy nie słyszeć, przecież nie jesteśmy doskonali. To przypadek, gdzie establishment chciał przeprowadzić działania w zupełnym odizolowaniu od kontroli publicznej. Na szczęście jednak społeczeństwo obywatelskie nie dało się uśpić i nawet w Niemczech, które byłyby jednym z głównych beneficjentów umowy, udało się ją w zasadzie wygasić.

Jednak takich przypadków było o wiele więcej. W zasadzie każda sprawa mająca charakter niekonwencjonalny, jest wynikiem działań grup inicjatywnych, czy jak ktoś woli grup lobbingowych. Jest to sposób na zmianę naszej rzeczywistości, w sposób nie mający nic wspólnego z ustalonymi zasadami. Jeżeli popatrzymy np. na to jak uprzywilejowani są niektórzy uczestnicy naszego wspólnego życia społeczno-gospodarczego, bardzo łatwo zrozumiemy jak to działa. Przykładowo, czy ktoś z państwa może brał udział w konsultacjach społecznych prawa dotyczącego uprawnień egzekucyjnych banków? Może decydowaliśmy wspólnie o kwestiach dotyczących rozliczeń podatkowych międzynarodowych korporacji na terenie Unii Europejskiej? Przykład pewnej firmy internetowej i Irlandii, jaki ujawnił się w zeszłym tygodniu jest szokujący, tak samo jak kwota niezapłaconych zobowiązań podatkowych.

We współczesnej demokracji jest coraz więcej wyborów niedemokratycznych. Wręcz nie mających wiele wspólnego z demokracją. Jednak, coś w tym jest, żeby społeczeństwo mogło funkcjonować, a państwo działać – musi być jakiś silnik napędzający całość. Ponieważ demokracja chyba przestaje działać, widać to na poziomie unijnym, ale także i na poziomach narodowych. Z jednej strony ostatnio Brytyjczycy okazali się tak nieodpowiedzialni, że zdecydowali się na wyjście z Unii Europejskiej, w istocie wbrew własnym interesom, a z drugiej strony, również rozsądni Szwajcarzy – zdecydowali, że nie będzie w ich kraju rozdawania pieniędzy za darmo. Wszystko to w okolicznościach wzrostu nastrojów radykalnych w Europie, które również przełożą się na wyniki wyborcze.

Czy w takiej rzeczywistości demokracji potrzebna jest korekta – ze strony elit, uzurpujących sobie prawo do podejmowania decyzji, nawet wbrew vox populi? Czy możemy to później uzasadnić wartościami i inną podobną papką? To niesłychanie trudne problemy, a zarazem jest to dowód na to, że tzw. zachodnia demokracja jako model jest kpiną, ponieważ elementy autorytatywne wchodzą do niej w sposób o wiele bardziej perfidny niż np. w krajach oskarżanych o rządy modelu reżimowego – jak w Rosji, Chinach, czy innych krajach nie uznających “dyktatury” neoliberalnych złodziei i banksterów, pompujących gospodarkę wirtualną. Być może dynamicznie zmieniający się stan rzeczy jest jedyną odpowiedzią Zachodu na jaką Zachód stać, na obecnym poziomie funkcjonowania. Co przyniesie przyszłość w erze turbo globalizacji – zobaczymy, dla nas wpływ niedemokratyczny na wybory demokratyczne, to najczęściej przedłużenie władzy wszechwładnych korporacji.

9 myśli na temat “Wybory niedemokratyczne w demokracji

 • 16 września 2016 o 05:17
  Permalink

  Kto jeszcze wierzy w jakąś “demokrację” w zdewastowanych przez turbo neoliberalizm – państwach i społeczeństwach?

  Odpowiedz
 • 16 września 2016 o 06:04
  Permalink

  Dzisiaj to standard a powodów uwalenia TTIP jest kilka, w tym ważny jest brexit, przy czym Amerykanie będą chcieli wprowadzić TTIP częściami – to co już wynegecjowano

  Odpowiedz
 • 16 września 2016 o 09:29
  Permalink

  TAK BYŁO:
  “Pierwszy raz od stuleci w 1945 roku prosty chłop i robotnik polski zyskał dostęp do dóbr cywilizacyjnych i kulturalnych mógł się leczyć, uczyć, korzystać z rozrywki. Tracąc władzę i majątki w 1945r. burżuazja i kościół, nie mógł się pogodzić z tym faktem i wszystkie zakręty w PRL-u sprytnie sterowano rękami robotników, w końcowej fazie /1989r./
  Przewodnia siła narodu, SOLIDURNOŚĆ – pokazała Polakom srodkowy palec. Potępia się wszystko co zostało zrobione przez naszych dziadków,rodziców z naszym udziałem.
  Należy pamiętać w jakim stanie znajdowało się państwo po zakończeniu działań wojennych; kraj w 70% zniszczony, 70% analfabetów, biologicznie i faktycznie zutylizowana przez okupanta inteligencja. Mimo teroru i strachu z entuzjazmem odbudowano dom ojczysty POLSKĘ.”

  A TERAZ JAK STWORZONO “WSPANIAŁĄ,DZISIEJSZĄ RZECZYWISTOŚĆ”:
  “Przez ponad ostanie ćwierć wieku Etos Solidarnościowy zniszczył nasz dorobek.Odebrano narodowi to co wywalczyli nasi dziadkowie i rodzice czyli bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne kraju.
  Zabrano nam wszystko.
  == http://lustracja.net/index.php/ciekawe-publikacje/164- michnik-my-wezmiemy-wladze-a-wy-polacy-pojdziecie-z-torbami
  == https://marucha.wordpress.com/2009/12/19/nie-zapomnijmy-o-genialnym-ekonomiscie-balcerowiczu/
  == Lista poszczególnych rządów prywatyzujących polską gospodarkę:http://www.historycy.org/index.php?showtopic=103502
  == http://wolna-polska.pl/wiadomosci/za-2-mld-dolarow-sprzedali-polskie-banki-wraz-z-66-mld-dolarow-w-tych-bankach-nikt-nie-sciga-tych-bandytow-2013-09
  To dlatego dzisiaj jest tak “dobrze” w kraju nad Wisłą,
  że Polacy są robotami we własnym kraju.Wytworzony klimat polityczny sprawia, że twórcy tego “dobrobytu”, którzy w II Rzeczypospolitej czy w Polsce Ludowej siedzieliby na ławie oskarżonych za zdradę stanu, nadal cieszą się nie tylko swobodą, ale uchodzą za elity.”

  CO NAM ZNOWU SZYKUJE POLSKOJĘZYCZNY RZĄD Z POMYSŁAMI MORAWIECKIEGO:
  “TTIP – trojański koń banksterów…
  Do TTIP ślepo dąży agenturalna banksterska „komisja UE”.TTIPu chce agentka Bilderbergów kancleżyca Merkel.Za TTIPem z tym podejrzanym unijnym i „niemieckim” towarzychem gardłuje ręka w rękę, jak jeden mąż, także eurosceptyczny rzekomo, niechętny domniemanej „niemieckiej dominacji” w Unii „polski”, „narodowy” i „patriotyczny” PiS.Za TTIPem gardłował w sejmie Waszczykowski, gardłuje też Morawiecki(syn ikony Solidurności Walczącej Kornela M).
  https://opolczykpl.wordpress.com/2016/03/06/ttip-trojanski-kon-banksterow/ “…
  ====================////======================
  https://wolnemedia.net/negocjacje-o-ttip-zakonczyly-sie-fiaskiem/
  ————-
  http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1614907,TTIP-po-wycieku-poufnych-dokumentow-Francja-przeciwna-zawarciu-umowy
  ===============

  Odpowiedz
  • 18 września 2016 o 11:06
   Permalink

   PS…
   Dziesiątki tysięcy Niemców wzięło udział w sobotnich protestach przeciwko podpisaniu umowy o wolnym handlu, którą Unia Europejska chce zawrzeć ze Stanami Zjednoczonymi i Kanadą.
   Demonstranci w siedmu największych miastach niemiec zgromadziły przynajmniej 100 tysięcy osób – donoszą niemieckie media powołując się na szacunki policji. 40 tysięcy ludzi maszerowało ulicami Berlina pomimo intensywnie padającego deszczu. W Hamburgu na demonstracji pojawiło się 30 tysięcy osób, a w Kolonii około 18 tysięcy. Marsze miały równieże miejsce we Frankfurce, Lipsku, Monachium i Stuttgarcie.
   Polska popiera Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji – oświadczył polskojęzyczny płatny najemnik,syn ikony Solidurności Walczącej Kornela M. MORAWIECI.

   Odpowiedz
 • 16 września 2016 o 20:02
  Permalink

  W obecnych czasach słowo/wyraz demokracja powinno się brać w cudzysłów tak przynajmniej ja uważam obserwując to co dzieje się aktualnie na świecie.

  Odpowiedz
  • 17 września 2016 o 04:39
   Permalink

   @wieczorynka
   Tez tak uwazam, absolutnie..

   Odpowiedz
   • 17 września 2016 o 22:34
    Permalink

    Przesyłam pozdrowienia i życzę dobrej nocy.

    Odpowiedz
 • 17 września 2016 o 03:56
  Permalink

  ludzie! opamiętajcie się!!!Przecież to tzw. cywilizacja i jej wymysły:religia, systemy ustrojowe, rewolucje nas niszczą, czyli de facto my sami. Popatrzcież wstecz, Co historia nam ukazuje! Jesteśmy najgłupszym i najokrutniejszym gatunkiem ssaków na tej planecie! Żaden układ, system, ustrój czy rewolucja tego nie zmieni, dopóki my sami nie dokonamy wewnętrznej przemiany. Ale bez terapii szokowej (kataklizm globalny lub z kosmosu)nie ma szans! Choć i w tym przypadku mam spore wątpliwości…Bo prawdopodobnie jesteśmy programem, nie wiadomo w czyjej gestii ale wszystko na to wskazuje, że im bardziej jesteśmy po…ani tym dla programu lepiej. Ament!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.