Wyborcy wołają, na puszczy

Jednym z bardziej istotnych problemów Polski czasu, delikatnie mówiąc, transformacji jest brak społecznej legitymizacji dla zmian realizowanych przez kolejne rządy.  Co więcej politycy w niewielkim stopniu zabiegali o taką akceptację. Przez cały okres bardzo różnych rządów, tylko dwa z nich, z udziałem SLD zabiegały o społeczne poparcie.  Można powiedzieć, że nie bardzo miały inne wyjście ale, tym niemniej zabiegały. 

Chodzi oczywiście o dwa referenda. Pierwsze z 1997 roku w sprawie przyjęcia Konstytucji, drugie w 2003 w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej. Co ciekawe przystąpienie do Unii Europejskiej cieszyło się o wiele większym poparciem niż nowa Konstytucja a i frekwencja wyborcza była nieco większa. W sprawie akcesu do Unii społeczeństwo było zgodne, wszystkie województwa głosowały za akcesją, tylko na poziomie powiatów zdarzały się przypadki odrzucenia akcesji , głównie w województwach lubelskim i podlaskim.

Konstytucja przyjęta była w bólach i ze znacznie większymi problemami. Przy frekwencji wynoszącej niecała 43 % za Konstytucją opowiedziało się zaledwie 53 % głosujących.  Czyli poparło ją aktywnie 22 % uprawnionych do głosowania.  A przestrzega zapewne jeszcze mniej. W polskim społeczeństwie przestrzeganie prawa nigdy nie było przesadną cnotą nawet w najbardziej represyjnym okresie PRL-u. Społeczne przyzwolenie na omijanie prawa jest jednym ze źródeł sukcesów PiS.

Wyborcy z dzisiejszych województw Pomorskiego, Podlaskiego, Lubelskiego i Małopolskiego odrzucili Konstytucję w głosowaniu. Najsilniejsze poparcie dla Konstytucji było w dzisiejszym Zachodniopomorskim i Lubuskim

Mozę to kogoś dziwić ale to właśnie PiS  jest  partią, która najpełniej realizuje, nie tylko werbalnie, postulaty popularne w swoim elektoracie. Zarówno te światopoglądowe, jak i te dotyczące polityki społecznej i ustroju państwa.

Sporą spójność z poglądami sympatyków wydaje się mieć Wiosna, być może dlatego, że jeszcze długo pozostanie on zbiorem obietnic. Najmniej z opiniami wyborców, szczególnie w kwestiach światopoglądowych, liczy się Platforma Obywatelska. Kwestie te jednak, jak dotąd, nie były najbardziej istotne dla wyborców wobec innych kwestii, szczególnie ekonomicznych. Z tego powodu a także z braku innych alternatyw trwali przy PO. Nomen omen nadejście Wiosny, tworzy alternatywę, dla najbardziej zniechęconych.

Powstanie Koalicji Europejskiej posłużyć ma przede wszystkim utrzymaniu wyborców, kuszonych premią za „jedność” i nadzieją pokonania PiS. Polskie społeczne centrum, przy pomocy, dosyć sprytnej taktyki, ma pozostać przy PO i dać jej możliwość objęcia władzy.

Ryzyko jest duże dlatego PO chce przetestować Koalicję przy wyborach Europejskich, których to, niestety prawie nikt w Polsce nie traktuje poważnie.

Obserwując sposób tworzenia list przez KO (czyli Schetynę) i PiS (czyli Kaczyński), można powiedzieć, że obaj demiurdzy stosują metody telewizyjne.  W wypadku Schetyny to jest casting do tańca z gwiazdami, tylko bez tańców. Kaczyński preferuje coś na kształt salonu odrzuconych do krakowskiej Paki. Ani jedno, ani drugie ugrupowanie nie przedstawiło żadnej koncepcji rozwoju Unii Europejskiej. Nie ma co się więc dziwić, jeśli po tych wyborach, pozycja Polski w Europie jeszcze się pogorszy. 

Wyborcy staną przed nie lada dylematem. Albo bezmyślnie zaufają partyjnym szyldom, albo rozpaczliwie będą szukać na stosunkowo najmniej obrzydliwej liście kogoś, kto choć trochę będzie wart ich głosu.

Niestety, wydaje się, że głosy lewicy we wszystkich wyborach 2019 roku nie będą miały istotnego znaczenia.

Mimo wszystko uważam, że konkordat należy wypowiedzieć.

Również na

www.artistoskr.worpress.com

13 thoughts on “Wyborcy wołają, na puszczy

 • 7 marca 2019 o 05:27
  Permalink

  No i widzimy że tak jest, wiemy o tym, piszecie od lat. Ale czytelnicy to banda skąpców, którzy mają węże w kieszeni i wam nie pomagają dlatego zwijacie swoją działalność co widać… Ile OP jeszcze pociągnie ?

  Odpowiedz
 • 7 marca 2019 o 06:28
  Permalink

  Wyborcy mają prosty dylemat iść na wybory i brać udział w systemie czy to olać i osrać wyjeżdżając z Polski./

  Odpowiedz
 • 7 marca 2019 o 06:57
  Permalink

  Referendum “unijne”?
  Przypomnę że “unia” w sprawie której było to “referendum” (zresztą niezgodne z prawem i do dziś nie można poprawnie wyliczyć jaki bym poprawny wynik bo wiele razy liczono i suma wszystkich kart przed i po przy każdy wyliczeniu różniła się od ok 8 do 14%. Dziś można tylko traktować to jako bajkę. Dowodów nie ma. Karty zmielone zostały w mig i to na podstawie dość dziwnej procedury i przepisów żartobliwie po dziś dzień nazywanych “prawem”.

  A referendum Konstytucyjne nie mogło być ważne bo dotyczyło przedmiotu nielegalnego wyprodukowanego z naruszeniem chyba wszystkim przyjętych i formalnych standardów.

  Brak legitymizacji (bez szyldów powiem że to słowo pochodzi z języka partyjnego) to wymysł bandytów których wygryźli inni bandyci, a których przodkowie (jednych i drugich) dopuścili się mordu na ostatnich mających prawa i powinności wobec i przed Narodem, który to mord stał się aktem założycielskim do najbardziej zbrodniczych organizacji w dziejach planety jakim są “republiki”.

  Odpowiedz
 • 7 marca 2019 o 07:18
  Permalink

  @Sharks,07.03’2019 at 06:28

  “Nie olac i nie ” osrac”, wyjedzajac z Polski, gdyz lepiej jest samemu i w swoim jezyku wnosic rewolucyjne czy ewolucyjne zmiany niz byc “tanim zmywakiem” lub niewolnikiem sexualnym “w jakies spelunce na tzw.”zachodzie”….i nawet nie miec tam prawa by glosowac..

  Odpowiedz
 • 7 marca 2019 o 07:53
  Permalink

  Tylko wyjazd z Nadwiślańskiego Macondo, ale po uprzednim złożeniu parudziesięciu złotych na Fundację Pisania Książek, czyli wydawcę Obserwatora Politycznego.

  Odpowiedz
 • 7 marca 2019 o 08:09
  Permalink

  …Że słyszałbym głos z… Krakowa. Jedźmy, nikt nie woła.

  “Polska jest państwem totalitarnym – Kamil Dudkowski”

  https://www.youtube.com/watch?v=dMrjO7L1dAo&t=8s ?

  @Sharks. Rządzący wszelkiej maści i proweniencji zawsze na przestrzeni trzech dekad
  ‘delikatnie sugerowali” tak żeby “to olać i osrać wyjeżdżając z Polski.” TU, ma być “lebensraun” – może nie tyle bezpośrednio
  dla Niemców, co Żydów i Upadlińców… “Judeopolonia”, od Odessy
  po Szczecin!

  @Kurytyba. “Ale czytelnicy to banda skąpców, którzy mają węże w kieszeni”
  Wiśta, wio – łatwo powiedzieć… moim skromnym zdaniem casus
  materialny, delikatnie zarysowany w którymś z komentarzy przez @ “Dziobiącą… ”
  nie jest przypadkiem odosobnionym – to po prymo.
  Po drugie – prymo, zakładamy że deklaruję jakąś niewielką sumę
  na wsparcie 10, 15 zł. mies. z czego przekaz ‘zeżre mi” 3,5, 4,0 zł.
  Czyli 30% deklarowanej kwoty oddam na przesył! …. I tak źle,
  i tak niedobrze…
  “Niestety, wydaje się, że głosy lewicy we wszystkich wyborach 2019 roku nie będą miały istotnego znaczenia.”

  Hmmmm! ?

  https://m.neon24.pl/ce3f68b0d8c3a03d64cd854b68adf1cc,14,0.jpg

  Odpowiedz
 • 7 marca 2019 o 12:57
  Permalink

  uzupełniają bo jakoś z notatnika nie przeszło:
  “Unia” w sprawie której było to “referendum”, ta “unia” NIGDY NIE POWSTAŁA. Przyłączono nas do innej, z innym aktem założycielskim, zupełnie bez “referendum”. A jest sporo badań że nastawienie wobec nowej “unii” już nie było takie “hurra” po tym co się działo z tzw “traktami”.

  Odpowiedz
 • 7 marca 2019 o 16:47
  Permalink

  @ Kurtyba, ponieważ zamieściłeś bardzo miły tekst, to ja mam pytanie: Jesteś windykatorem, czy też komornikiem ?

  Zajmij się swoimi wpłatami na OP.

  Odpowiedz
 • 7 marca 2019 o 16:47
  Permalink

  Re: „Mimo wszystko uważam, że konkordat należy wypowiedzieć”.

  Konkordat jest praktyczną realizacją finansowania Kościoła w Polsce, realizacją o długiej historii. Nie można tak po prostu ogłosić wypowiedzenia bo konkordat dotyczy większości społeczeństwa w Polsce więc w tej sprawie powinno być ogłoszone narodowe referendum (ważniejsze niż Unijne) i to nie z jednym pytaniem ale kilkoma dotyczącymi innych proponowanych metod finansowania Kościoła. Np. czy jesteś za przeznaczeniem 1% Twoich podatków na Kościół Katolicki lub inny zgodnie z wyznaniem – system podobny do tego w Austrii). 1% z podatków na inne cele już w Polsce istnieje, chodzi o umożliwienie przeznaczania tego procentu na instytucje dla nas ważne. W końcu premierem jest ekspert finansowy.

  Odpowiedz
 • 7 marca 2019 o 17:13
  Permalink

  Autor wspomina, ze caly kraj w referendum co co przystapienia do UE byl “za ” z wyjatkiem powiatow w wojewodzctwie lubelskim i podlaskim…

  Czy moglby mi ktos choc krotko wylozyc dlaczego , ewentualnie z jakich powodow te lubelskie i podlaskie powiaty byly kontra w stosunku do decyzji pozostalych regionow …

  Jaka byla narracja mediow i polityki oraz co sie mowilo mniej oficjalnie na ten temat…

  Ponoc bano sie horendalnych wzrostow cen na wszyskie produkty i uslugi, za wynajm mieszkan i za energie : ceny “zachodnie” przychody “wschodnie”, spadek nominalow emerytalnych i rentowych….. to slychac bylo tez glosno na Ukrainie i gdzie inndziej min.w Moldawii….

  Komentatorzy, wzywam was do zajecia stanowiska w tej sprawie !!!

  Odpowiedz
 • 7 marca 2019 o 17:35
  Permalink

  @ Kurytyba. Ponieważ mi się naraziłeś to sobie użyję tu Twój cytat “Ale czytelnicy to banda skąpców” nie powinieneś pisać “ale” tylko “jednak czytelnicy to banda skąpców” , zatem ucz się polskiego.

  Skąd wiesz jakie czytelnicy, komentatorzy mają dochody?

  Jak chodzi o mnie to mogę w ciemno zaproponować gdy chodzi o dochody:machniom ?

  Odpowiedz
 • 7 marca 2019 o 18:29
  Permalink

  Prof. Adam Wielomski Czy Rosja jest dziś obrońcą wartości konserwatywnych w demo-liberalnym świecie

  https://www.youtube.com/watch?v=O31ktYUavPk&t=706s

  Lech Jęczmyk o likwidacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), prof. Duginie oraz straszeniu Rosją

  https://www.youtube.com/watch?v=R0IOogmsTRs&t=24s

  Jadwiga Le Pipec: Francji już nie ma! M.in. o Żydach, “Prosiakach” i “żółtych kamizelkach”…

  https://www.youtube.com/watch?v=_vSs9uCJQFo – DZIŚ, godz.20

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.