Wszystko jest polityką

Proszę wybaczyć zboczenie zawodowe ale z czasów moich studiów, dawno temu, utkwił mi w pamięci powtarzany przez wykładowców bon mot, że wszystko jest polityką albo nią być może. Przez całe moje dorosłe życie, czyli to już po studiach, docierały do mnie przykłady słuszności tego określenia.

W systemie demokratycznym, nawet tylko formalnie, wiele decyzji dotyczących norm społecznych oraz zasad określających dopuszczalne zachowania powstaje na drodze formalno-prawnych uregulowań. Proces podejmowania decyzji może mieć charakter scentralizowany lub rozproszony ale stopień regulacji we współczesnych społeczeństwach jest dosyć duży.

Inaczej niż poprzednio, w systemach feudalnych, gdzie o systemie prawnym (generalnie) decydował feudał a uzupełniały go normy społeczne wspierane przez „tradycję” i zinstytucjonalizowaną religię.

Koncepcja „umowy społecznej” która leży u podstaw współczesnej demokracji zakłada kształtowanie norm na drodze społecznego konsensusu, którego częścią jest system prawa. Od konstytucji po decyzję rady dzielnicy wprowadzającej nocną prohibicję. Im więcej regulacji, tym więcej polityki. Im bardziej „formalna” i mniej „realna” demokracja tym więcej sfer życia staje się polityczne.

Skoro wszystko (prawie) jest polityką to znaczy, że tylko polityka może zmienić życie. Cała koncepcja apolityczności, jest ładnie opakowaną bzdurą. Wiarą, że jeśli czegoś nie nazwie się polityką, to przestanie być polityczne. Problemem Polski nie jest nadmierne upolitycznienie ale właśnie takie uprawianie polityki, które ma zniechęcić do udziału w niej jak najwięcej osób. Uczynić z polityki elitarne zajęcie dla nielicznych, którzy się na niej znają. A przynajmniej mówią, że się znają. A tak naprawdę chcą by wszyscy uwierzyli, ze się znają.

Wszystko to, co wpływa na ludzkie decyzje, ogranicza wybór, w ważnych sprawach jest polityczne. Może i powinno być przedmiotem debaty, opartej o wiedzę i potwierdzone fakty. Dopiero taka szeroka debata może prowadzić do ustalenia normy prawnej i ewentualnej sankcji.

Nie ma i nigdy nie było żadnych praw przyrodzonych i naturalnych. Jeśli nam się wydaje, że coś jest od zawsze, to zwykle jest przesąd bo one utrzymują się najdłużej.

Im pełniejsza i dokładniejsza jest nasza wiedza o rzeczywistości, tym silniejsze są podstawy do kwestionowania tradycji, i tym bardziej potrzebna jest debata o nowych rozwiązaniach.

Każde wybory są więc polityczne i każde powinna poprzedzać debata o najważniejszych problemach do rozwiązania. Próby wypchnięcia jakichś problemów poza pole polityki, tak naprawdę są próbami wypchnięcia ich, poza pole debaty publicznej. A to oznacza zachowania istniejącego status quo i obronę tych, którzy czerpią z niego korzyści.

Im bardziej powierzchowna jest debata publiczna, im większa grupa spraw jest wypchnięta poza pola politycznego dyskursu, tym bardziej konserwatywna będzie reprezentacja społeczna wyłoniona w demokratycznych, a jakże, wyborach.

Tak samo działa, demokratyczna i równościowa w intencji taktyka odpolitycznienia, odpartyjnienia protestów. Z jednej strony nie wymaga ona od polityków i ich partii jednoznacznego określenia się, z drugiej osłabia ostrze politycznego sporu.

Aby więc rozwiązać problem, należy go upolitycznić, to znaczy poddać publicznej debacie. Nawet jeśli jest ona ułomna i nie jest prowadzona rzetelnie, może ujawnić rzeczywiste interesy i ich rzeczników. W demokracji nie ma innej drogi.

Spór o aborcję, jest sporem politycznym. Spór o kodeks pracy jest sporem politycznym. Spór o płace w służbie zdrowia jest sporem politycznym. Spór o wiek emerytalny jest sporem politycznym. Spór o kształt szkolnictwa wyższego jest sporem politycznym. Tak więc w demokracji wszystko jest polityką. Albo jest poza sporem. A jeśli nie ma sporów i dyskursu nie ma też demokracji.

Również na aristoskr.wordpress.com

19 thoughts on “Wszystko jest polityką

 • 30 marca 2018 o 05:52
  Permalink

  Bardzo ładne zdjęcie i słuszny tekst.

  Wesołych Świąt Wielkiej Nocy.

  Amen.

  Odpowiedz
 • 30 marca 2018 o 07:04
  Permalink

  W tytule największa manipulacja wszech czasów wymyślona przez ludzi miernych i bez jakikolwiek kompetencji którzy ogólnie uważają się za tzw polityków.
  WSZYSTKO to NORMALNY ŚWIAT.
  Każdy z jego elementów ma swoją nazwę i cel.
  Polityka i politycy są od tego żeby nam “upierdzać” życie od czasu do czasu wszczynając Wojny.
  Bo ten typ tak ma. Taki pasożyt co to w ramach racjonalnych usprawiedliwień wymyśla jakieś niestworzone i nielogiczne rzeczy zwane ideologiami i wykorzystuje ludzi słabych rozumem by podpierali ten jego absurd.
  W poprzedniej epoce, poprzednim etapie, nie mieliśmy polityków. Co najwyżej ktoś bąkał o sytuacji międzynarodowej ale nie o polityce. Polityka przyszła do Nas tak ze 30 lat temu. Za nią nędza, głód, wykluczenia, “wałki” za grube kwoty, konflikty z sąsiadami, chciwość, nienawiść, “siedem grzechów głównych” i śmierć, a to wszytko przyklepane przez politmastrów i kapelanów wszelkich ideologicznych bzdur za które NIEROBY każą sobie płacić.
  Za łopatę by się wzięli ale obawiam się że i tę by zepsuli.

  Odpowiedz
 • 30 marca 2018 o 07:25
  Permalink

  ładne zdjęcie. Nie zgadzam się, wszystko nie jest polityką. Zwłaszcza nasza polityka nie jest polityką, bo jest oszustwem.

  Odpowiedz
 • 30 marca 2018 o 11:08
  Permalink

  “Taki pasożyt co to w ramach racjonalnych usprawiedliwień wymyśla jakieś niestworzone i nielogiczne rzeczy zwane ideologiami i wykorzystuje ludzi słabych rozumem by podpierali ten jego absurd.”

  Niestety masz rację, ale… ci słabi rozumem sami by sobie coś w końcu powymyślali, żeby tylko ukryć słabość swoich rozumów przed samym sobą, bo nawet nie przed innymi ludźmi.

  Odpowiedz
 • 30 marca 2018 o 11:09
  Permalink

  Ktoś ostatnio napisał, że w przeciętnym współcześnie żyjącym społeczeństwie tylko mniej niż 10 procent populacji to ludzie rozsądni, trochę myślący, oczytani, w sumie inteligentni. W Polsce ta wielkość nie przekracza 5 procent, i spada zagłuszana manipulacją mediów, kłamliwą polityką rządów, reklamą, gusłami religii i narzuconą postawą konsumpcyjną doktryny neoliberalnej. Czyli popularnie mówiąc staje się hołotą. Tymczasem świat wydaje rocznie prawie dwa biliony dolarów na coraz to nowe bronie masowego zniszczenia. Ponad półtora miliarda ludzi nie ma nadziei na garść ryżu dziennie.. I nikt się tym nie przejmuje. Wesołego Alleluja!

  Odpowiedz
 • 30 marca 2018 o 11:14
  Permalink

  A tak przy okazji warto by wspomnieć, że odbudowę tego zamku zainspirował i wykonał Edward Gierek. Wielki patriota polski zrobiony w konia przez siaiej. Polecam książkę Johna Perkinsa pt. “Hitman”

  Odpowiedz
 • 30 marca 2018 o 16:51
  Permalink

  To trzeba podkreślić, jak prawdę ponadczasową:
  “Wszystko to, co wpływa na ludzkie decyzje, ogranicza wybór, w ważnych sprawach jest polityczne. Może i powinno być przedmiotem debaty, opartej o wiedzę i potwierdzone fakty. Dopiero taka szeroka debata może prowadzić do ustalenia normy prawnej i ewentualnej sankcji.
  Nie ma i nigdy nie było żadnych praw przyrodzonych i naturalnych. Jeśli nam się wydaje, że coś jest od zawsze, to zwykle jest przesąd bo one utrzymują się najdłużej.”

  Obecnie mając za sobą to doświadczenie życiowe stwierdzam, że w PRL rządzono jednak w dużej mierze w oparciu o wiedzę i fakty, dzięki temu Polska Ludowa mogła się odbudować z ruin wojennych oraz się rozwijać i zapewnić wszystkim godne oraz uczciwe życie. Mimo wielu wad, pod tą “bolszewicką okupacją” przybyło nas 14 mln i każdy miał zapewnioną pracę oraz dach nad głową. To jacyś cudotwórcy chyba, bo za III RP “jaśnie pańskiej” i kapitalistycznej oraz religijnej jest to niemożliwe, podobnie jak w II RP.
  A może po prostu ci “okupanci” potrafili w praktyce stosować się w Polsce Ludowej do prawdziwej nauki społecznej Chrystusa?

  Odpowiedz
 • 30 marca 2018 o 19:41
  Permalink

  @Miecław. Pisze. “że w PRL rządzono jednak w dużej mierze w oparciu o wiedzę i fakty”
  TAK!. BO, żyło i było w pełni sił twórczych pokolenie wychowane i wykształcone jeszcze ‘pod zaborami” i II RP…p.Miecławie, CHYBA nie chcesz mi Miecławie powiedzieć
  ze to przedwojenni chałaciarze z awansu społecznego , niejednokrotnie półanalfabeci, nobilitowani często-gęsto do ‘stanu decydenckiego” czytaj: służby – etymologia słowa,wyrazu minister (szewcy,krawcy, rymarze i inni kuśnierze – praktycy) wyprowadzili Rzeczpospolitą Polską,
  później PRL do stanu rozkwitu??

  Gdy do znaczenia doszły pokolenia urodzone i wykształcone w PRLu rozpoczął się zjazd po równi pochyłej, czego skutkiem był 89’. 🙂

  Miecław, ‘to jeszcze nic”, jak mawiał nieodżałowany “Balcerek”, czeka nas “muł ode spodu”, gdyż do znaczenia dochodzą urodzeni i wykształceni (wykształciuchy) w ‘Wolnej Polsce’ to dopiero będzie jazda bez trzymanki…to dopiero będzie dramat – ‘za pare” lat! Spoko. Będzie gorzej – wręcz… gorze nam.Woot. 🙂

  Odpowiedz
 • 30 marca 2018 o 19:56
  Permalink

  “Wszystko jest polityką” – zwłaszcza w temacie ostatniego newsa, czyli veta prezydenckiego – sposób przedstawiania “faktów’ przez np.lewicową,
  LAICKĄ ‘gazetę” – “”Broni morderców w Wielki Piątek”, “w piekle strzelają korki od szampana”. Tooo, Prawica o Dudzie. ”
  Prawica…hmmmmmmmm 🙂
  Grzeją sie lewaki a przy okazji grzeją se motory?! 🙂

  Odpowiedz
 • 30 marca 2018 o 20:44
  Permalink

  https://bialyrasizm.pl/mowa-nienawisci/
  —————————————

  Ps. Znalazłem też “takie cóś”, co jest jakby kompatybilne z moim postem zamieszczonym pod godziną 19:41 i niczym przysłowiowa sroka składam TU – ku rozwadze i powadze.. Jak powiada pan Krzysztof Karoń, pół wieku PRL-u nie zdołało nas zaorać (m.in. dzięki wierzącym jeszcze wówczas w Boga biskupom, z prymasem Wyszyńskim na czele), ale wystarczyło 25 lat eurokomunizmu z jego odzianymi w garnitury od Armaniego i wyperfumowanymi prorokami, by polska, lewacka uniwersytutka przestała się różnić od amerykańskiego odpowiednika.

  Bodaj w 2007 roku przy okazji wyborów, tak zwani MWzWM (młodzi wykształceni z wielkich miast) nawoływali, by zabrać babci dowód, żeby nie mogła głosować wg wskazówek proboszcza. Już wkrótce potem trzeba było tej babci przynieść dowód w zębach, bo bez babcinej emerytury nie starczało wnusiowi na przeżycie, ale to jeszcze nic.

  Dziś jedyną nadzieją na odrodzenie Polski okazują się często już emerytowani profesorowie, inżynierowie, nauczyciele zawodu, wychowawcy, specjaliści, rzemieślnicy i inni, którzy pracowali w okresie PRL-u właśnie, bo już tylko oni mogliby nauczyć zaoraną przez eurokomunizm dzisiejszą młodzież jakiegokolwiek społecznie użytecznego zawodu i samego etosu pracy. Bo nawet najlepsza i najbłyskotliwsza „Analiza analna Gombrowicza” (sfinansowana przez ministra Gowina) nie zastąpi choćby umiejetności wbijania gwoździ, zaś najgorliwszy i najszczerszy „antyfazizm” logicznego myślenia.
  http://macgregor.neon24.pl/post/142960,o-wstydzie-ze-tez-moglo-przyjsc-do-tego
  Na pewno w niczym nie zaszkodzi pogłębienie dorobku “macgregora” – czy należy podpiąć się pod każdą frazą ? A, to już inny wątek – szablony i stereotypy przeorały świadomość
  naprawdę cenionych przeze mnie autorów pióra a też i słowa.
  Ot choćby, “Pan Nikt” generalnie “dobrze gada”, lecz niektóre
  stwierdzenia zwłaszcza w kwestii potencjalnych sojuszy mogą
  co najwyżej wzbudzić salwy ..śmiechu. Tak’że nikt nie jest “alfą
  i omegą”. Sie rozgadałem, w dodatku w Wielki Piątek! – Co może być powodem? Dlaczego lekko mi “na duszy” ? Pytania, pytania,
  a odpowiedzi (logicznej) brak…. Miłego odpoczynku (tradycyjnie. Wszak Tradycja to rzecz święta.)
  w gronie najbliższych – Życzę. Jeszcze tylko znana w ‘ostatkach” fraza “„Ukrajemy szyneczki, umaczamy w chrzanie; jakżeś dobrze uczynił, żeś zmartwychwstał, Panie!” – mawiano w czasach saskich, kiedy o „judeochrześcijaństwie” nikt nawet nie słyszał, a Polska była jeszcze katolicka.
  Amen.

  Byłbym zabył… a oto i rzeczony ‘obiekt” moich w/zamieszczonych ‘westchnień”. 🙂
  Pan Nikt (Tomasz Gryguć):”Przez rządy dobrej zmiany będziemy krzyczeć chwała wielkiemu Izraelowi”
  https://www.youtube.com/watch?v=u1-d5zw2VlU&t=678s

  Odpowiedz
 • 30 marca 2018 o 22:22
  Permalink

  @krzyk58. 30 marca 2018 at 19:41.
  Czy aby na pewno wiesz o czym piszesz? Bo sam sobie teraz zaprzeczasz w stosunku do linii prezentowanej dotychczas!!!

  Faktycznie masz rację, co do tego, że PRL budowały pokolenia przedwojenne ciężko doświadczone “jaśnie pańskimi” i plebańskimi rządami, ale z poparciem dołów społecznych, których tak nienawidzisz, a które były charakterologicznie zniszczone przez te “jaśnie pańskie” i plebańskie rządy, bo wrzucone w niewolnictwo i wszelką patologię biedy. Moja babcia wg ciebie taka “chałaciara z awansu społecznego”, analfabetka, mogła co najwyżej nauczyć się po wojnie pisać i czytać, dzięki tej lewicy laickiej i pracować ciężko na odbudowę kraju i swoje utrzymanie. Ale jak zawsze podkreślała w rozmowach ze mną, była to praca dla Polski, a nie “jaśnie pańskiego” i plebańskiego interesu. Nawet jej do partii nie chcieli przyjąć, bo nie miała wykształcenia żadnego. Jako wierząca Bogu dziękowała za wyzwolenie, chociaż tak naprawdę miała świadomość komu faktycznie ten awans społeczny na rolniczkę zawdzięcza.

  Czyli co najważniejsze, tym wpisem przyznałeś niejako, komu też to zawdzięczamy, a więc lewicy laickiej, komunistom, socjalistom, ludowcom, lewicowej inteligencji często pochodzenia szlacheckiego, czyli wszystkim tym, którzy dostrzegali konieczność wyjścia z biedy i czworaków oraz spod szpicruty “jaśnie pańskiej” i plebańskiego kropidła, włącznie z wyzwoleniem się parobków spod władzy kułaków, co to im w oborach razem ze zwierzętami posłanie dawali. Może przyznasz ilu takich parobków twoi przodkowie zatrudniali? 🙂 Czyżbyś dlatego nienawidził tego chałaciarstwa, bo Stalin im wyzwolenie przyniósł? 🙂 I trzeba było samemu wszystkie morgi i łany obrabiać. 🙂

  Tym samym przyznajesz, że za tym stały jednak idee socjalistyczno-komunistyczne, które zwyciężyły.
  Bo gdyby sprawę przejął w swoje ręce rząd londyński, choćby za pośrednictwem Mikołajczyka, to mielibyśmy to samo co w II RP, czyli przejęcie władzy przez bogatych, a lud nadal żyłby w biedzie i upokorzeniu pod klerykalnym nadzorem.

  “Pokolenia urodzone i wykształcone w PRLu” nie miały już tych przedwojennych doświadczeń, więc w miarę wymierania starych przedwojennych pokoleń, im zabrakło odpowiedniej wiedzy i motywacji do walki klasowej i utrzymania dyktatury proletariatu. Zmanierowane przez zachodnią i kościelną agenturę zatraciły instynkt samozachowawczy i poszły na rzeź kapitalistyczną, czyli pod obecną dyktaturę kapitału.
  Widzisz jakie to proste, jak chcesz, to czasami masz przebłyski wyższej inteligencji i potrafisz nawet myśleć w kategoriach przyczyny i skutku. To co napisałem, to czysta socjologia ludzkich zachowań zmieniających się z pokolenia na pokolenie w zależności od warunków środowiskowych. Nic nadzwyczajnego w sumie.

  Na koniec przykazania moralne, ku oświeceniu “jaśnie pańskich” i plebańskich umysłów:
  Mahatma Gandhi – „Siedem grzechów społecznych: polityka bez zasad, bogactwo bez pracy, przyjemność bez sumienia, wiedza bez osobowości, wiara bez poświęcenia, nauka bez człowieczeństwa oraz handel bez moralności”.

  Odpowiedz
 • 31 marca 2018 o 00:18
  Permalink

  @krzyk58. Kolejny raz powołujesz pozbawione inteligencji autorytety pseudo-prawicy, które tak się już pogubiły, że nawet PRL zaczynają chwalić, a za powrotem średniowiecza marzą. Najpierw z PRL walczyli a teraz biedni tak się zamotali, że nawet gotowi są przyznać iż jednak wtedy nastąpił postęp cywilizacyjny. Czekam aż zechcą w pokorze buty czyścić lewicy laickiej, socjalistom i komunistom, żydom, za to że taki twór jak PRL powstał. To byłby nawet ciekawy widok, ale wszystko przed nami, najpierw muszą swoja indolencją umysłową wykończyć Polskę i Polaków, wtedy jak dostaną przysłowiowego historycznego kopa od przebudzonego młodego pokolenia, to się nie pozbierają i nawet na modlitwy będzie za późno:-)

  Przecież ich wywody są obrazą dla ludzkiej inteligencji. Najpierw niech wrócą do szkół i postudiują wiele nauk wyzwolonych, może wtedy coś zrozumieją, jaka była rola kościoła w likwidacji PRL?, Literatury na ten temat jest sporo, ale wątpię czy intelekt pozwoli im to zrozumieć.

  Odpowiedz
 • 31 marca 2018 o 11:13
  Permalink

  Mieclawie ,literatury sporo ale oni nie znają nawet Biblii,czytają tylko chłam który ich utwierdza (ostatnio szukają dowodów że Ziemia jest płaska), w przekonaniu że powrót do Średniowiecza jest możliwy.Zdrowych i umysłowo Pogodnych Świąt! Ad novum!.

  Odpowiedz
 • 31 marca 2018 o 14:25
  Permalink

  @Wlodek. Miło, że się odezwałeś. Jak zwykle masz rację. Pozdrawiam i życzę po słowiańsku Radosnych Jarych Godów (co prawda opóźnionych w wyniku okupacji) wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny, pogody w sercu i szczęścia w gronie najbliższych. Ad novum.

  Odpowiedz
 • 31 marca 2018 o 17:35
  Permalink

  Upssss! Śpieszę z wyjaśnieniem…’Anonim
  31 marca 2018 at 15:31″ = krzyk58.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.