Wspieranie finansowe władz w Kijowie to strata pieniędzy

Nie może być mowy o żadnym dalszym wspieraniu finansowym władz w Kijowie przez instytucje europejskie, do póki władze w Kijowie nie rozpoczną na serio reform, co do wprowadzenia których zobowiązały się przed własnym Narodem już podczas dramatu Majdanu. To, że możnowładcom z Kijowa jest o wiele wygodniej nie ruszać własnej bazy finansowej i politycznej w postaci poparcia, jakiego udzielają im oligarchowie to jest sprawa oczywista, nawet dla najbardziej nieudolnych polityków w Europie. Nie można więc być naiwnym, ponieważ wszelkie przekazywane do tego kraju pieniądze – dla jego post rewolucyjnych władz w Kijowie w tej chwili prawdopodobnie – zostaną w jakiejś mierze zmarnowane.

Przy czym istnieje poważne ryzyko, że nowe władze Kijowa wydadzą pieniądze jakie otrzymają z zagranicznej pomocy na zbrojenia, a ściślej na wojnę z własnym narodem w Donbasie. Plany wydatków na struktury siłowe na ten rok sięgają w Ukraińskim budżecie kwoty prawie 5,5-6 mld USD. Jak na ich warunki to bardzo dużo, zwłaszcza że tych pieniędzy nie ma skąd wziąć i społeczeństwo w jego nieco bardziej świadomej części – bardzo się boi cięć w wydatkach publicznych i podwyżek podatków, które mogą sięgnąć każdej sfery publicznej poza majątkami bajecznie bogatych oligarchów.

Jeżeli już Zachód, w tym w szczególności Unia Europejska ma wspierać Ukrainę, to niech daje pieniądze bezpośrednio temu dzielnemu społeczeństwu, które jak nigdy – obecnie potrzebuje pomocy. Należy zwiększyć pomoc humanitarną i objąć nią całą Ukrainę, należy wzmocnić działające tam organizacje pozarządowe, co więcej – Cerkiew i inne działające tam Kościoły. Dodatkowo można wspierać wybrane samorządy, co do których ma się zaufanie, że wydatkowanie środków odbędzie się zgodnie z oczekiwaniami – w ostateczności po prostu rozdawać ludziom pieniądze i pomoc – tym najbiedniejszym, wspierać chorych, kobiety w ciąży, opłacać edukację młodzieży – na całym terytorium Ukrainy, włącznie z terytorium porzuconym we wschodnich obwodach Ukrainy, gdzie rząd z Kijowa de facto nie uznaje już swojej właściwości.

Więc pomoc dla Ukrainy jest jak najbardziej potrzebna i pożądana, jednakże nie może trafiać do tego rządu, albowiem on nie reprezentuje wszystkich Ukraińców, a swoimi działaniami dowiódł, że nie zamierza dążyć do pokoju i transformacji społeczno-gospodarczej kraju, tylko wręcz przeciwnie – już uczynił z Ukrainy krwawe pole do działania dla oligarchów, którzy w większości przypadków mają się o wiele lepiej niż za rządów poprzednich – rzekomo „prokremlowskich” prezydentów tego udręczonego kraju!

Wystarczyło przecież zdecydować się na banalny postulat środowisk politycznych wyrosłych ze zdruzgotanej Partii Regionów i nadać inną formułę regionom kraju, czy też chociażby niektórym regionom. Wówczas „miejscowi” czuliby się zabezpieczeni politycznie i nie byłoby potrzeby prowadzić działań wojennych – strzelać do własnego Narodu. Jednakże komuś to musiało być do czegoś potrzebne?

Prawdopodobieństwo bankructwa Ukrainy, tj. braku możliwości bieżącego regulowania swoich należności przez tamtejszy rząd – najpierw w walutach obcych, a potem w walucie krajowej jest 95% Te 5% szans, to pomoc z Zachodu, jeżeli kraj otrzymałby około 20 mld USD w różnej postaci – na wypełnienie istniejących dziur, a przede wszystkim na regulowanie zobowiązań terminowych, to byłby sukces. Jednakże do tego potrzeba woli politycznej, tłumaczącej społeczeństwom na Zachodzie – dlaczego zamiast zarabiać pieniądze w Rosji, ewentualnie dlaczego zamiast wydać pieniądze – jeżeli już je mamy na naglące problemy społeczne np. leczenie osób chorych na raka itd. – rządy chcą je dać po prostu rządowi w Kijowie, nie mając żadnych realnych zabezpieczeń otrzymania zwrotu powierzonych pieniędzy?

Reasumując – do póki rząd w Kijowie nie zdecyduje się na realne opodatkowanie najbogatszych oraz wewnętrzne reformy o których potrzebie bębni tamtejsza prasa i pomysłów jest pełen Internet – nie należy dawać mu żadnych pieniędzy, poza środkami niezbędnymi do interwencyjnego zakupu leków i środków medycznych na rynku międzynarodowym. Natomiast wszelką możliwą pomoc należy adresować bezpośrednio do społeczeństwa ukraińskiego – jak nie będzie innego wyjścia, po prostu dając najbiedniejszym pieniądze do ręki, za pośrednictwem działających tam instytucji, które można obdarzyć zaufaniem. W rozdawnictwie pomocy humanitarnej należy oczywiście uwzględnić koniecznie Donbas, albowiem jego ludność ucierpiała najbardziej.

Niestety istnieje poważne niebezpieczeństwo, że dla Ukrainy już napisano scenariusz i nie jest to scenariusz napisany cyrylicą!

16 thoughts on “Wspieranie finansowe władz w Kijowie to strata pieniędzy

 • 15 stycznia 2015 o 06:22
  Permalink

  Poroszenko wie, że musi odwrócić uwagę społeczeństwa od smutnej rzeczywistości. Do tego jest mu potrzebna wojna. Nic lepiej nie odwraca uwagi od problemów.

  Odpowiedz
  • 15 stycznia 2015 o 19:11
   Permalink

   Ukraina potrzebuje przede już dzisiaj kasy, jutro będzie za późno. Z tym że niegadzam się z jednym – oni pójdą w hiperinflację niż w wewnętrzne bankructwo. ich społeczeństwo nie ma doświadczeń innych niż inflacyjne, a inflacje znają i przetrzymają. Przy czym szybko zatęsknią za janukowyczem

   Odpowiedz
 • 15 stycznia 2015 o 09:37
  Permalink

  Za pieniądze od zachodu oni budują sobie armię

  Odpowiedz
 • 15 stycznia 2015 o 09:57
  Permalink

  Europa daje pieniądze Ukrainie i potem będzie miała z tego powodu coraz większe kłopoty.
  Lepiej nie dawać nic, poza pomocą humanitarną adresowaną do poszczególnych ludzi.
  Bo tam obok elektrowni jądrowych i zakładów przemysłu kosmicznego – jest mnóstwo biedy.

  Odpowiedz
 • 15 stycznia 2015 o 19:08
  Permalink

  Ani grosza dla tych ludzi – to Poroszenko kazał strzelać do rosyjskojęzycznych! Dla Ukraińców wszystko, bo są biedni i potrzebują pomocy, ale ich bogacze są bogatsi od nas i płacą Kwaśniewskiemu – ani grosza za taką politykę!

  Odpowiedz
 • 15 stycznia 2015 o 19:10
  Permalink

  Moim zdaniem nie ma znaczenia jakie pieniądze damy Ukrainie, ponieważ wszystko co mają wydadzą na wojnę z Rosją – tam naród został ksenofobicznie zaprogramowany, dla nich ruski jest wrogiem. To jest niepojęte co siętam stało

  Odpowiedz
 • 15 stycznia 2015 o 19:12
  Permalink

  Jak to jest możliwe, że Ukraina kraj technologii kosmicznych i jądrowych, mający najwięcej i najlepszych gleb w Europie oraz mnóstwo surowców ma w ogóle jakiekolwiek problemy gospodarcze? jak to jest możliwe może to ktoś wytłumaczyć?

  Odpowiedz
  • 15 stycznia 2015 o 19:47
   Permalink

   Trzeba czytać.Odpowiedzi na nurtujące pytania,
   zawarte są w kolejnych tekstach Krakauera.
   Krótko: niewielka grupka “samych swoich” rozkradła
   u’krainę na wszystkie możliwe i nie możliwe do
   wykonania sposoby,a na dodatek przejęła ster rządów,
   to dzieje się nie od “wczoraj” ,a od “uzyskania
   niepodległości” 🙂 (niepodległości) 🙂 🙂
   To wszystko było grubymi nićmi szyte – efekty widać.
   Nie wypada nie wspomnieć o “demokratycznych ojcach”
   z Polski i świata euroatlantyckiego,zachwycających
   się “cywilizowaną” drogą “upadlej’ na “salony’Jewropy.
   Moim zdaniem u’padła – “afrykański” bantustan i takież
   obyczaje i zasady obowiązują w Kijowie!…

   PROSZĘ – ROZUMIEMY PANA ZAANGAZOWANIE EMOCJONALNE I DZIĘKUJEMY ZA AKTYWNOŚĆ NA NASZYM PORTALU – ALE – ILE RAZY PROSIŁEM O TO ŻEBY NIE UMIESZCZAĆ TREŚCI ANTYSEMICKICH? ILE RAZY MAM TO PANU PRZYPOMINAĆ? NIE POTRAFI PAN DYSKUTOWAĆ, PROSZĘ NIE DYSKUTOWAĆ – NA TYM PORTALU NIE MA MIEJSCA DLA JAKICHKOLWIEK PRZEJAWÓW NAWET ZBLIŻONYCH DO JAKIEJKOLWIEK KSENOFOBII I ANTYSEMITYZMU W SZCZEGÓLNOŚCI – TO NIE JEST TU MILE WIDZIANE I NIE BĘDZIE. JEŻELI PAN NIE PRZESTANIE TAKICH PRAKTYK BĘDĘ MUSIAŁ PANA ZABLOKOWAĆ A WYDAWCA PODEJMIE WOBEC PANA ŚRODKI PRAWNE. PROSZĘ TO USZANOWAĆ – NIE MA ŻARTÓW W TYCH SPRAWACH – NIE NA TYM PORTALU MUSI PAN TO ZROZUMIEĆ I USZANOWAĆ ALBO INACZEJ SPĘDZAĆ CZAS. WEBMASTER JÓZEF.

   http://cs623423.vk.me/v623423761/56f7/QHRINPSGYck.jpg

   I jeszcze dla zobrazowania “kto jest kto”(gdzie).
   “Cywilizacja’ karłów umysłowych and wg.nich “Ватники”

   http://cs622327.vk.me/v622327203/14f0f/SSr-7Km_uYQ.jpg

   Odpowiedz
 • 15 stycznia 2015 o 21:36
  Permalink

  Rząd w Warszawie niech lepiej wydaje polskie pieniądze w Polsce a nie daje Ukrainie. Własnie bankrutuje KW – 50 tyś ludzi może nie mieć pensji za miesiąc – proszę zapomnieć o Ukrainie, bliższa ciału koszula.

  Odpowiedz
 • 15 stycznia 2015 o 21:39
  Permalink

  Myślę, że to i tak nastąpi ponieważ zachód będzie chciał zamienić Ukrainę w kolonię, a zarazem żeby nie wywołać eksodusu ukraińców – lepiej żeby pracowali u siebie niż w Londynie, na to nikt się nie zgodzi tak daleko solidarność unijna nie sięga. Co najwyżej w Polsce zajmą miejsca pracy leniwych Polaków!

  Odpowiedz
 • 15 stycznia 2015 o 22:40
  Permalink

  Komment from Kyiv

  What a good article! I’m glad to know that people from the West can understand all the situation. We don’t know, where ucrainian “politics” spade this money.

  The “war” in Donbass is only a meat-chopper.

  Here, in Kyiv, is poverty, astronomical prices and unemployement, even hunger.

  I’m Russian, and I’m really afraid of speaking about my political views here. And I’m not alone, there are many people like me.

  I understand, the autor of the article wanted to draw attention to this crying shame, but we can change nothing: I don’t know why, but europian politics consider “ucrainian” “oligarchia” as convenient government. Their true aims are in fact behind the scenes.

  Odpowiedz
 • 16 stycznia 2015 o 16:40
  Permalink

  To nie tylko strata pieniędzy, ale strata o wiele ważniejszego czynnika – CZASU.
  Pieniądze mogą się zawsze znaleźć, ale czasu nie da się zatrzymać ani cofnąć.
  Strata czasu dla Ukrainy oraz łudzenie jej pomocą Zachodu – to coś najgorszego, co się może temu narodowi przytrafić.
  A to się właśnie dzieje.

  Odpowiedz
 • 17 stycznia 2015 o 16:17
  Permalink

  Автор забуває, що Росія вторглася на територію Україні, загарбала Крим. Про яку війну з власним народом може бути мова?

  Odpowiedz
  • 20 stycznia 2015 o 21:59
   Permalink

   Свідомі хлопці завжди такі свідомі, свідомі.Аж завидки беруть. Цирк на дроті.

   Автор, як кожна нормальна людина називає речі своїми іменами.

   Смолоскипна хода Хрещатиком це ФАШИСТСЬКИЙ МАРШ.

   Вбивство жінок, старих і дітей на Донеччині це ГЕНОЦИД.

   Рано чи пізно за все доведеться відповісти.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.