Wsparcie dla portalu Obserwatorpolityczny.pl

fot. red.Szanowni Państwo!

 

Wszystkie osoby zamierzające udzielić bezpośredniego wsparcia finansowego fundacji proszone są o wpłacanie pieniędzy na poniższe konto bankowe:

Fundacja Pisanie Książek

ul. Złota 61

00-819 Warszawa

w Złotych:

63 1020 1097 0000 7102 0229 0724

w Euro:

PL 02 1020 1097 0000 7902 0307 3541

z dopiskiem – „DAROWIZNA”

– uwaga to obligatoryjny zapis ze względu na obowiązujące prawo, bez tej formuły nie przyjmiemy pieniędzy, zwrócimy państwu potrącając różnicę kosztów przelewu.

Konto fundacji jest prowadzone przez bank:
PKOBP Oddział 9 w Warszawie ul.Nowogrodzka 35/41, 00-950 Warszawa
Symbol SWIFT banku to: BPKOPLPW

Zespół Obserwatora Politycznego i Fundacji Pisanie Książek

72 myśli na temat “Wsparcie dla portalu Obserwatorpolityczny.pl

 • 2 marca 2018 o 00:24
  Permalink

  Wsparcie dla Grzelązki?
  Czuję się nieco zawiedziona – fan grafoman wyklętych na zmianę z prośbami o wsparcie i to wszystko, co zostało z tego portalu. Chyba, że jest to delikatna aluzja, że jak nie będziemy wpłacać, to zostanie tylko Grzelązka Adam.

  GORZEJ NIE BĘDZIE NAWET I TEGO. NIC NIE POZOSTANIE. WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
 • 2 marca 2018 o 09:02
  Permalink

  WEB JÓZ. – lepiej nic, niż Grzelązka. Life is brutal. Zawsze możecie zmienić odbiorcę. Zainwestujcie w publikowanie krwawych opowieści o okrucieństwach XXX wobec Polaków i czytelnicy zbiegną się do was jak muchy do miodu
  Serdeczności.

  Odpowiedz
 • 2 marca 2018 o 18:56
  Permalink

  Nic nie boli taka jak PRAWDA, panie “rozdzióbujący” – zwłaszcza
  gdy wraz z upadkiem Polski Ludowej utraciło się “należne’ z racji
  pochodzenia – konfitury nomenklaturowe 🙂 Czyż nie? 🙂
  Pamiętam (też) ze wspomnień dziadków,pierwszy okres Polski Ludowej, gdy za np. niewywiązanie się z tzw. kontygentu, z mocy
  “prawa Polski Ludowej” (żydokomuna), ‘szło się do więzienia”.
  Bida na wsi ‘socjalistycznyj” – aż piszczała, TU ukłon w stronę
  piewcy tego okresu “Miecława” ówczesna ślepa Temida (wiadomo kto) i władza LUDOWA miała
  chłopów i nie tylko, w doopie…. “Barbara Polak – Celowo użyłam określenia “kontyngent”, bo na wsi pamiętano nie tak dawne lata okupacji niemieckiej i w podobny sposób nazywano te obowiązkowe dostawy.

  Tomasz Bereza – Często spotykałem się nawet z informacjami, że chłopi uważali kontyngent z okresu okupacji za mniej uciążliwy aniżeli obowiązkowe dostawy w latach pięćdziesiątych.
  http://niniwa22.cba.pl/komunizm_wies_i_chlopi_w_prl_ipn.htm

  Odpowiedz
  • 3 marca 2018 o 07:41
   Permalink

   Mało było “poety wyklętych”,to teraz jeszcze piewca”prawicowej psiarni”,a może by tak o polityce trumien,degradacji Jaruzelskiego, szmalcownikach,”dojnej krowy”,wydatkach MON z kart płatniczych, zasłużonych premiach dla ekipy broszki,samochodach i kasie Ojca Dyrektora, pielgrzymce do Izraela! Nie ,wygodniej dla krzyka przed poranną mszą opluć PRL.

   Odpowiedz
   • 3 marca 2018 o 09:48
    Permalink

    Wiesz Włodku, że z “jaśnie pańskiej” i plebańskiej mentalności tak łatwo się nie wychodzi. Trzeba mieć serce i sumienie, a jak ma się wady genetyczne i serce jest prawie po prawej stronie, a umysł w średniowieczu, to sam rozumiesz …:-)

    Odpowiedz
  • 3 marca 2018 o 09:45
   Permalink

   @krzyk58. Odpiszę ci na ten post, jako wywołany do tablicy, ale dopiero wieczorem. Teraz niestety nie mam czasu, praca czeka. A będzie o czym pisać, bo pamiętam wspomnienia babci na temat tego okresu. Teraz jedno zdanie – ci niedobrzy “komuniści” musieli jakoś kraj z ruin podnieść i zapewnić “mieszczuchom” wyżywienie, a na wsi “ciemne chłopki roztropki” marzyli o spekulacji i dorobieniu się kosztem robotnika, dlatego chowali zboże, aby następnie nim spekulować, które nawet komisyjnie im odbierano i takie a nie inne wymagania w ramach obowiązkowych kontyngentów. Oczywiście były nadużycia i bieda ogromna, ale kraj był w ruinie. Takie są fakty. Obecnie też są przepisy prawne, że w razie klęski żywiołowej można wprowadzić ceny regulowane i żądać dostaw oraz można karać za niesubordynacje w tym zakresie. Gdyby był jakiś kataklizm na wielką skalę, czy wojna, wtedy te przepisy będą w użyciu i też będą narzekania egoistycznej ciemnoty, że nie mogą się na spekulacji dorobić, jak np. obecne parabanki na lichwie.
   Ale ty katolik tego nie zrozumiesz, co innego gdybyś był prawdziwym chrześcijaninem. 🙂

   Ciąg dalszy nastąpi.

   Odpowiedz
   • 3 marca 2018 o 15:44
    Permalink

    Mieclawie, dzisiaj zadzwonił do mnie jeden z organizatorów strajku ma KOP.Wujek, aby podzielić się ze mną swoimi myślami o obecnej sytuacji.”Doktorze to już nie jest moja Ojczyzna to tylko mój kraj”.Przyznałem mu rację,”za Ojczyznę można oddać życie, w kraju się żyje”.Pozdro.

    Odpowiedz
   • 3 marca 2018 o 19:42
    Permalink

    @Wlodek. A więc ten organizator strajku na Wujku zrozumiał już swój błąd, ma się rozumieć? Niestety za późno. Należało myśleć, jak był czas, a teraz mogą sobie górnicy tylko powspominać dawne czasy, jak ich władza pielęgnowała. Gierek był górnikiem i doceniał ich ciężką pracę, teraz mogą tylko się modlić, bo kościół już im nie da ochrony ani pomocy w razie zwolnień a zachód nie sfinansuje tego.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
 • 3 marca 2018 o 10:03
  Permalink

  Włodku. Musisz mieć na uwadze nie tylko blaski,były cienie i ciernie
  zwłaszcza do 56′ gdy Gomółka rozprawił się (niestety, nie do końca)
  z ‘tamtą komunom’………………………………”szmalcowniki”? Hmm!
  Czy może Włodku masz na uwadze tych …synów?Powtarzamy i będziemy powtarzać, że Żydzi to naród najgorszych szmalcowników i zdrajców. Naród, który zasilił Wehrmacht, SS i Gestapo dziesiątkami tysięcy indywiduów – a teraz w sposób plugawy napada na Polskę, która podczas II Wojny zachowała się wyjątkowo przyzwoicie, wręcz bohatersko, i która nie miała ani swojego Gestapo, ani oddziałów SS.
  Admin
  Pzd.

  https://marucha.wordpress.com/2018/02/13/zydowska-sluzba-porzadkowa-to-kapusie-gestapo/

  Odpowiedz
  • 3 marca 2018 o 12:05
   Permalink

   Ja dalej nie rozumiem, jak ty możesz się modlić do Jezusa z pochodzenia Żyda.Mieclaw stara się żebyś oprócz wiedzy z prawicowej psiarni,był otwarty na racje drugiej strony.A ty jak katarynka,swój pośród obcych,obcy pośród swoich!Co z degradacją gen.Jaruzelskiego,kartami płatniczymi MON,dojną pisowską krową? Czekasz na linki psiarni?Śmiało oficerze LWP!

   Odpowiedz
   • 3 marca 2018 o 16:30
    Permalink

    Ps.chyba że idziesz w ślady pisomatołkow,prawda nie jest po ich stronie to umarzają postępowanie ( jak w przypadku kolizji pod Oświęcimiem), lub opowiadają takie bajki(jak w przypadku Smoleńska), że sami w nie nie wierzą!

    Odpowiedz
 • 3 marca 2018 o 18:46
  Permalink

  @Miecław. Nic nowego nie wniosłeś, ponad to o czym wiem ‘od zawsze”. 🙂
  Przyjmujesz narrację “żydowską”, chazarską w usprawiedliwianiu
  tamtych lat – podam ci na przykładzie, otóż jak wiesz jestem
  sympatykiem piosenki rosyjskiej (radzieckiej), nie jest tajemnicą,
  albo jest (t. poliszynela), duży wkład w rozwój kultury, w tym
  “estradowej”, wnieśli Żydzi (Aszkenazi), w tym ‘nieśmiertelne” piosenki (wykonawstwo,tekst, aranżacja)
  z lat wojennych i poświęcone tym czasom, co skwapliwie podkreślili
  grupując “swoich” z zaznaczeniem że “tego dokonali Żydzi” – nie
  ludzie radzieccy 🙂 Natomiast nie rozumiem dlaczego nie chcą
  przypisać sobie a zwalają na barki Rosjan
  (no, nie my Żydzi – to ruskie komuchy) mam na myśli “gułag
  wraz z przybudówkami”. A przecież cywilizowani ludzie wiedzą doskonale że “królestwo ucisku przemocy i zbrodni komunistycznyj” to domena żydowska…
  https://i1.wp.com/cs629526.vk.me/v629526042/33921/MV0fANEIppY.jpg

  https://i2.wp.com/ic.pics.livejournal.com/blagin_anton/33716210/2022287/2022287_original.jpg

  Lubię też sięgać do oryginalnych Ruskich źródeł, wiadomo Ruscy
  są mistrzami w dekonspirowaniu…. https://blagin-anton.livejournal.com/1005366.html
  Przeczytalim? 🙂 W końcówce zalinkowanego tekstu znajdziemy
  taką frazę – odnośnik, cytuję: А тут ещё подлил “масла в огонь” польский еврей-праведник Джон Каминский, написавший статью: «Кто спасёт евреев, когда мир узнает, что они сделали?» (“Who will save the Jews once the world learns what they’ve done?”).
  Link: https://cont.ws/@antonblagin/775540 —idące z tekstu
  odnośniki.
  Można wpisać w wyszukiwarkę John Kaminsky… hmmmmm….

  Odpowiedz
  • 3 marca 2018 o 20:05
   Permalink

   @krzyk58. Tak zrytego bereta jak ty to na całej prawicy w Polsce chyba nikt nie ma? 🙂 Nie warto z tobą dyskutować bo schodzisz z tematu i bredzisz o czym innym. Piszesz że wszystko wiesz jak i dlaczego były obowiązkowe dostawy, ale czepiasz się i obśmiewasz. Dlaczego? Bo pewnie twoi przodkowie na tym stracili, nie mogli spekulować, albo pewnie musieli razem wreszcie z pospólstwem na swoje utrzymanie uczciwie zapracować, stąd taka nienawiść do mitycznych komunistów, zwłaszcza żydów.
   Przypomnij sobie biedę na wsi w “jaśnie pańskiej” i plebańskiej II RP. Poczytaj pamiętniki Witosa i wielu innych. Wtedy zrozumiesz, że bieda po wojnie, nawet konieczność oddawania do państwa tzw. planów, to nic w porównaniu do tego, jak ludzie żyli na folwarkach w czworakach pracując na “pana” za miskę mąki, woreczek ziemniaków (2 kg), litr mleka i parę jajek, na dzień na całą 4-6 osobową rodzinę (to z opowiadań babci). Jeszcze gorzej niż służba folwarczna i robotnicy rolni byli traktowani tzw. parobki u bogatych chłopów zwanych kułakami, bo nie mieli nawet własnego kąta do spania tylko spali u tych dobrodziejów latem w stodole na sianie, a jak było zimno to ze zwierzętami w oborze (mój dalszy wujek (stryj) pracował jako parobek u takiego kułaka, który był jeszcze gorszy od “jaśnie pana” z folwarku).

   Miałem zamiar opisać trochę wspomnień babci z tamtego trudnego powojennego okresu, ale nie warto cię tym uszczęśliwiać. Zakończę to tylko jednym zdaniem – ona wolała ciężko pracować na tzw. plany, niż wrócić na folwark i pracować w zamian za wyżywienie na dobrobyt “jaśnie pana” i plebana. Nigdy by się nie zamieniła na ponowne życie w II RP. Wreszcie dworki zostały zamienione na szkoły lub mieszkania dla biedoty, tak jak obecnie kościoły powinny zostać zamienione na czytelnie, świetlice i biblioteki, a ludzie zamiast się modlić tam, powinni chodzić i czytać mądre książki. Dwa, trzy pokolenia i mamy inny piękniejszy świat.

   Odpowiedz
 • 3 marca 2018 o 19:37
  Permalink

  @wlodek. ‘3 marca 2018 at 15:44″. No to Włodku, facet jest jeszcze
  optymistą. Dlatego że pesymista uważa, że już gorzej być nie może. A optymista – że owszem, może… 🙂
  Niewykluczone, że jeśli nie weźmiemy “się sami w garść”, a także tych
  których należy wziąć (w garść), za co nie napiszę – w niedługim czasie nie będzie i tych resztek…. BO…jak swego czasu powiedział F.J. Curie – przyszła wojna (tocząca się aktualnie od kilkudziesięciu lat)
  będzie wojna niewidzialną, dopiero gdy dany kraj zauważy, że jego plony uległy zniszczeniu, jego przemysł jest sparaliżowany, a jego siły zbrojne są niezdolne do działania – zrozumie że brał udział
  w wojnie i tę wojnę przegrywa (już przegrał). Słowa
  wypowiedziane w 1947 r. – Zapewne prorok? A może pesymista?
  Raczej optymista…pokręciłem co nieco jako mam we zwyczaju, i niech tak pozostanie.
  Amen. Jutro Kaziuki (wileńskie)…

  Odpowiedz
 • 3 marca 2018 o 20:00
  Permalink

  Wczoraj w Moskwie padło takie pytanie …. «Какое событие вы хотели бы изменить?» Путин на вопрос: Развал Советского Союза

  Odpowiedz
  • 3 marca 2018 o 21:56
   Permalink

   Krzyku,ja się Prezydentowi nie dziwie!Też bym tak powiedział! 50 lat temu w akademiku w Leningradzie w jednym pokoju mieszkali Rosjanin,Ormianin, Ukrainiec, Polak. Razem obchodzili Święta Chrześcijańskie i Socjalistyczne Rocznice. Wpływ Polaka był taki ze bez wzgledu na narodowość co drugie słowo używali słowa “kużwa mać”i drużba bo przyjaźń nie mogli wymówić. A dzisiaj ani drużba, ani “kużwa mać”!

   Odpowiedz
 • 3 marca 2018 o 20:57
  Permalink

  @Miecław. “3 marca 2018 at 20:05”.Celne ujecie przez p.Badurę naszych “odwiecznych” dylematów…
  Pozorny upadek ZSRR. http://www.prawica.net/9786

  Miecławie, niechcący, przez przypadek zauważyłem że “toczysz pianę’ jest to nieomylny znak że – “słuszną linię ma nasza partia”..
  jaka tam znowu partia – to tylko moja skromna osoba. 🙂
  Dej se siana …to wszystko już traci naftaliną, BO, jak pisał poeta
  trzeba z żywymi naprzód iść.
  Piszesz “Bo pewnie twoi przodkowie na tym stracili, nie mogli spekulować’ …niech ci będzie, odpowiem, a raczej przytoczę
  wspomnienia rodzinne, zwykle w Dniu Zadusznym (Dziady)
  zapalam znicz na grobowcu rodzinnym , gdzie widnieją daty
  zejść z tego łez padołu, druga połowa lat 30′, członków rodziny
  w wieku tuz przed “dwudziestką” – trzy osoby, jako dziecko
  gramotne, dzięki Polsce Ludowyj 🙂 zastanowiło mnie dlaczego
  zmarli tak młodo – odpowiedź: ciężkie warunki życia, bieda, nędza,
  bezrobocie, nie zawsze było co do garnka włożyć, żeby móc
  skorzystać z opieki/porady lekarza należało za sobą ciągnąć ogon(krowi) co najmniej (skąd ich nabrać, zwykle była jedna lub dwie – żywicielka rodziny, tak mówiło się) – i tu przypominam sobie stosowną do okoliczności kwiecistą wiązankę pod adresem sanacji i Piłsudskiego. “Mało co’ było w rekach Polaków, ówczesna sytuacja społeczno-polityczna jakoś dziwnie przypominała dzisiejszą… wypisz, wymaluj! … I taki ze mnie burżua i krwiopijca.
  Spokojnej Nocy.

  Odpowiedz
  • 3 marca 2018 o 22:44
   Permalink

   @krzyk58. Jeżeli faktycznie jest z twoim pochodzeniem, tak jak piszesz, to winien jesteś wdzięczność wszystkim twórcom PRL.

   Odpowiedz
 • 4 marca 2018 o 09:35
  Permalink

  @Miecław. Wszystkim? Na pewno – nie. Niektórym – tak.

  Odpowiedz
  • 4 marca 2018 o 12:35
   Permalink

   @krzyk58. No to popraw się, bo czasami aż przykro cię czytać. W gruncie rzeczy to dzięki determinacji tamtych pokoleń mogliśmy w PRL żyć bez głodu i w bezpieczeństwie ekonomicznym z możliwością bezpłatnej nauki i wypoczynku. Świetnie to porównał i opisał prof. Kieżun w “Patologii transformacji”. Niestety wróciliśmy do feudalizmu, jak w II RP, tylko z trochę lepszym zabezpieczeniem socjalnym.
   Twój antykomunizm stoi w sprzeczności z tym co teraz napisałeś. Bo dzięki tej prawdziwej lewicy, w której byli m.in. inteligencja, ludowcy, socjaliści i komuniści (to co z nich zostało po wielkiej czystce Stalina), zapewniono ludziom prawdziwie równe szanse, a system nie pozwalał na niewolnictwo i bogacenie się kosztem innego człowieka. Mimo wielu wad można było normalnie żyć i się rozwijać.
   A co najważniejsze, że w ramach tego wielkiego słowiańskiego bloku socjalistycznego byliśmy naprawdę suwerenni w porównaniu do tego co jest w ramach UE. Mieliśmy własny kapitał, rozwój naukowo-badawczy, przemysł i wojsko na wysokim poziomie. Nikt nam nie pisał wewnętrznego prawa, jak obecnie. Natomiast polityczna zależność od ZSRR uważam, że w sumie była mniejsza, niż obecnie od zachodniej oligarchii i wielkiego brata.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • 4 marca 2018 o 15:34
  Permalink

  @Miecław. Wujek dobra rada rekomenduje , miast notorycznie smędzić z powodu tego co było, a nie wróci więcej – proponuję lekturę “naszej/ych” neobolszewików neotrockistowskich,
  Lubię to neo… 🙂 Woot!
  Dźwignia: “Anne Applebaum: Dystansując się od Europy, Polska realizuje marzenie Putina.” Nieustanny ból doopy “naszego” i nie tylko naszego eurolewactwa! 🙂
  https://konserwatyzm.pl/wielomski-rosji-dlugo-nikt-nie-sluchal-to-posluchajcie-teraz-z-prof-a-wielomskim-rozmawia-l-sigan/

  Odpowiedz
  • 4 marca 2018 o 17:53
   Permalink

   No i tak trzymaj. Powinniśmy iść własną drogą a nie na niewolniczej zachodniej smyczy. Zachód już płaci za swój okres kolonialny, a to dopiero początek. Powinien też zapłacić za skolonizowanie demoludów.

   Odpowiedz
 • 4 marca 2018 o 20:25
  Permalink

  @Miecław. …to miał być ‘prztyczek” też w twoją stronę, zauważ że
  “żona swojego męża” i Ty, jedziecie na tym samym wózku.(LINKI – oparte na materiałach rusofobskich). “Powiedasz” Miecławie, niczym papuga za “naszymi” komunistami i liberałami Stalin – be,
  no to mamy okazję do “szutek”, a co? Wszak my som s kraja.. 🙂

  Городок 1923 Ленин и Сталин

  https://www.youtube.com/watch?v=fqLH9DJmxJ4

  Woot i jeszcze odin raz…Городок 2003 Ленин предъявляет документы

  https://www.youtube.com/watch?v=5tR02z35gDw&t=14s

  Jak słucham (niekiedy) tuzów lewicy (post)komuna, eurolewicy (neotrockiści), czy podobnego płazu rusofobskiego jak –
  neokonserwatyści made in USA (żona męża” i “afganiec”) nóż
  mi się (taki składany ładny scyzoryk, kiedyś znany jako ‘cyganek”)
  w kieszeni powoli otwiera. Doprawdy, nie wiem czym taka wolta może się skończyć. Jakie jest Twoje zdanie w temacie Miecławie?

  Odpowiedz
  • 5 marca 2018 o 08:23
   Permalink

   @krzyk58. Moja krytyka Stalina dotyczy tego, że mógł się postarać lepiej i lepiej dobrać sobie współpracowników, którzy nie byliby obcą agenturą prowadzącą jego politykę na manowce i do ludobójstwa. Takie są moim zdaniem obiektywne fakty. Co do reszty zgadzam się z tobą. Przecież to oczywiste, że oni nie reprezentują prawdziwie polskich interesów tylko światowej zachodniej oligarchii, podobnie jak większość naszych styropianów ze świecznika. No ale cóż, skoro lud się modli tylko zamiast myśleć to takie są efekty i tzw. pożytecznych idiotów jest w nadmiarze.

   Odpowiedz
 • 5 marca 2018 o 13:39
  Permalink

  @Miecław. Oj-tam…oj-tam, Miecławie, 🙂 Stalin ‘sdiełał” więcej niż pozwalały ‘okoliczności przyrody”, a już zwłaszcza od okolic 37′,38’.
  W temacie ‘należy siedzieć”,(od lat) a Ty idziesz po najmniejszej linii oporu zadowalając się “byle czym”, popierdółkami lewacko-trockistowskimi…
  Na co zwracałem _uwagie” 🙂 w poście o twoich ałtorytetach
  czy powoływaniu się na ‘mat. źródłowe” (LINK!). Przytaczałeś
  mi chyba owe źródła “ze dwa razy”… zwykle tylko “rzucałem okiem’
  zaniepokojony Twoją indolencją….przeplataną ignorancją (bez urazy).
  Miecław to nie tylko moja opinia… w tym przypadku prostego wioskowego mużyka.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 5 marca 2018 o 22:49
   Permalink

   @krzyk58. Oj tam, oj tam, Polacy nic się nie stało zdaniem prawaka krzyka58, bo tylko jakieś 140 tys. ludzi zabito w większości nic niewinnych, no ale bóg przecież i tak rozpozna swoich, więc oj tam oj tam nie róbmy problemu. 🙂
   Wiesz, że paranoja podlega leczeniu z NFZ, może jednak postarasz się o jakieś skierowanie? Przepraszam, ale czy ty naprawdę wszystko musisz wypaczać i relatywizować do kwadratu w obronie swojego ulubionego Stalina a wyolbrzymiać do kwadratu wszystko to co nie pasuje do twojej wizji świata? Z tobą nie da się już racjonalnie dyskutować.

   Odpowiedz
 • 5 marca 2018 o 18:02
  Permalink

  krzyku,ściągnij te klapki na prawicowych oczach i zwróć uwagę że na tym blogu większość popiera poglądy Miecława a nie twoje!Co z Jaruzelskim i “dojną pisowską krową”Milczysz jak NATO w kwestii ostrzeżenia p.Prezydenta Putina.!Czekasz na linki”prawicowej psiarni”,albo nie masz nic do powiedzenia ?

  Odpowiedz
 • 5 marca 2018 o 21:18
  Permalink

  Włodku… czy ci wirtuozi nie grają bosko? 🙂 Сын с отцом рвут душу игрой на гармошках
  https://www.youtube.com/watch?v=ZJsbputxxj8

  Wiem, wiem kiedyś już “wklejałem”, lecz moim zdaniem dobrego nigdy za wiele,
  Czyż nie mam racji?

  Odpowiedz
 • 5 marca 2018 o 21:50
  Permalink

  @wlodek. Путин показал Западу свой “Кинжал”
  https://www.youtube.com/watch?v=onM_YGWhAyo

  Oooooooo…cie się od Jaruzelskiego, rzekł był swego czasu
  b.tow. Aaron Sz…. Włodku zrzuć lewackie klapki, Jaruzelski to ta sama liga
  co niejaki Gorbaczew…NIESTETY spadkowa, klasyfikuje się w przegranych. Zębate koło historii nie ma litości. https://wiernipolsce1.wordpress.com/2018/03/04/o-tajnych-planach-tajnego-swiatowego-wladzy-centrum-tswc-wobec-slowian/ Taka już sut’ba.
  jak mówią Rosjanie…nieprawdaż p. Kamczatka? ?

  Odpowiedz
 • 5 marca 2018 o 21:58
  Permalink

  W okresie zimnej wojny bezpieczeństwa strzegł tzw. „szalony”, czyli MAD[v] (mutual assured destruction), dziś żydowscy neokonserwatyści koncept ten całkowicie odrzucili. Tak przynajmniej było do 1 marca tego roku, kiedy to Putin w swym dorocznym orędziu przedstawił[vi] najnowszą strategiczną broń, którą Rosja natychmiast użyje w przypadku napaści na nią lub jej sojuszników.
  (…)
  Wśród rozumnej mniejszości zachodnich obserwatorów politycznych rozgorzała dyskusja, czy żydowscy psychopaci rządzący w Waszyngtonie są w stanie pojąć tą nową rzeczywistość? Na dzień dzisiejszy przeważają opinie, że nie[viii] co nie wróży dobrze ludzkości. 🙁
  https://www.salon24.pl/u/ignacynowopolskiblog/849581,bezzebny-zachodni-szatan-ciagle-grozny

  I jak TU życzyć – dobrej nocy? Mimo wszystko

  Życzę.

  Odpowiedz
 • 6 marca 2018 o 08:50
  Permalink

  Krzyku,co do Gorbaczowa i Jaruzelskiego możemy się zgadzać. Ale problem tkwi w ocenie polityki opartej na “trumnach”i przekłamaniu historii “Polski w 1968 r nie było”.Nawet ci źli komuniści nie odebrali stopni wojskowych np.Rydzowi Śmigłemu za porzuceniu wojska w 1939r czy naczelnikowi wiezienia w Berezie.! A za Zamach Majowy ktoś poniósł konsekwencje? Miej oczy szeroko otwarte.Nawet Własowa ,Rosjanie nie zdegradowali a Niemcy swoich generałów! Historia jest historią,i nie wolno w niej grzebać!

  Odpowiedz
 • 6 marca 2018 o 17:57
  Permalink

  Włodku – zapewniam że Polska była w 68′ a nawet jeszcze wcześniej i jeszcze trochę później 🙂
  Miała się dobrze co mogą potwierdzić starzy Polacy i koniecznie,
  starzy Żydzi, których było “zatrzęsienie’ w sferze pasożytniczej, – (aparat ucisku i przemocy TOTALNIE zdominowany) szewców, krawców jakby mniej. 🙂
  Włodku podaję pod rozwagę taki paradoks – logika i zdrowy rozsądek podpowiada że żydowscy marksiści po 68′, jako kraj docelowy winni
  wybierać – ojczyznę proletariatu – w zdecydowanej masie wybierali
  “zgniły zachodni kapitalizm – wolny świat” .
  Co było nie tak z owymi komunistami , że wybierali kapitalizm?
  Czyżby siódmym zmysłem ‘wyniuchali” że Zachód po 68’ zdecydowanie skręca ostro w lewo?

  Odpowiedz
  • 6 marca 2018 o 19:51
   Permalink

   Krzyku, drugi raz zadaje ci pytanie, a ty uciekasz jak Rydz Śmigły.Antysemityzm jak mówił Prezes to choroba, życzę zdrowia może wtedy ocenisz politykę trumien!

   Odpowiedz
 • 6 marca 2018 o 20:57
  Permalink

  Aleksander Jabłonowski, Maciej Poręba, MIŚKA MARYŚKA 2018

  https://www.youtube.com/watch?v=iHQxzv8duhM&t=1220s

  @wlodek. czytam że “jesteś (z) prezesem” – serdecznie gratu, tzn. współczuję…
  Włodku – Ty niczym ‘odwrócony klasyk” , jesteś przeciw, a nawet – za…. 🙂
  Wybacz ze nie tryskam humorem – późno wróciłem do chałupy
  po całodziennej ‘harówie w lesie” – więc i dowcip nieco stępiony.
  Nie słucham “różnych pasożytów” tak, tak prawidłowa pisownia,
  ‘ktoś, gdzieś,kiedyś – sie pomylił”? Nie mam czasu na popierdółki.
  Wyimaginuj sobie Waćpan – że jeszcze nie czytałem Krakauera…

  Odpowiedz
 • 7 marca 2018 o 05:51
  Permalink

  My jako czytelnicy również dziękujemy panu Jerzemu K., za wspieranie naszego ulubionego portalu.

  Odpowiedz
 • 7 marca 2018 o 09:39
  Permalink

  wlodek
  3 marca 2018 at 15:44
  Czy nie można poprosić tego przywódcę strajku w Wujku aby opisał przebieg tego dramaty w szczegółach. To co dziś wiemy, to czysta propaganda i kłamstwo.

  Odpowiedz
 • 7 marca 2018 o 09:45
  Permalink

  Miecław, Wlodek, Czy nie szkoda wam czasu na polemikę z panem krzyk58. Przecież to nieuleczalny przypadek jaskiniowej nienawiści i kłamstwa wobec faktów niedawnej naszej historii. Najlepszego okresu historii w dziejach tego biednego i xxxxxxxx narodu.

  Odpowiedz
 • 7 marca 2018 o 11:09
  Permalink

  P.Wojciechu,oczywiście spróbuje chociaż są elementy związane ze strajkiem które przy obecnej władzy są wręcz niebezpieczne. A co do polemiki, masz i nie masz racji. A nasze głosy świadczą że nie można milczeć kiedy białe staje się czarne a czarne białe! Ale za radę dziękuje! Pozdro!

  PROSZĘ NAMÓWIĆ NA WYWIAD. CHĘTNIE OPUBLIKUJEMY. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
 • 7 marca 2018 o 14:27
  Permalink

  @Wojciech. Co do zasady masz rację, też mam dość tego pieniacza i dyskusji z nim. Ja cię doskonale rozumiem, że lepiej się nie “nużać” w tym bełkocie prawackiego hejtu. Ale zgodnie z tym co napisał Włodek, jak pozwolimy im nas “zakrzyczeć” to niedługo sobie stosy ta ciemnota rozpali. Masz przykład milczenia i ciemnoty Polaków, dzięki którym teraz chodzimy po ulicach wyklętych, bo nikt odpowiednio wcześnie nie protestował i nie obnażał tej politycznej schizofrenii i szkodnictwa narodowego. Wszędzie masa intelektualnych miernot tylko dostosowuje się do narzucanego schematu i tylko czasami ktoś coś gdzieś napisze sensownego w ramach krytyki. Gdy będziemy siedzieć cicho, to nigdy prymitywne umysły nie wpadną na to, jak było faktycznie. Codziennie przekonuję się jak młodzież ma wdrukowywaną fałszywą świadomość. Cel tego jest oczywisty. Nasze dyskusje są potrzebne, tak jak felietony Krakauera. Mają pobudzać myślenie. Zauważ, że dzięki tym dyskusjom ten troll został już dostatecznie obnażony ze swoją manią “jaśnie pańskiej” i plebańskiej Polski oraz nienawiścią do zwykłego narodu. Wielu czytelników już to zauważyło i wyciągnęło z tego wnioski.

  Odpowiedz
 • 7 marca 2018 o 15:28
  Permalink

  @Wojciech. Lewica, Na Boga, nastojaszcza lewica (trockistowska)…. 🙂 P. Wojciechu pan ma dziwne inklinacje do lewej- lewicy,
  ” komuny”, postrzegam taki fakt w doborze linkowanych materiałów
  – eurokomuna, neotrockiści, lewactwo… kosmopolici. Daaaaaleki
  jestem od tego ‘toważystwa”, tak wiem – błąd popełniłem
  “z premedytacją”. 🙂
  Ps. “tego biednego i xxxxxx narodu.’ ?? Nie obrażaj pan – dobre?? 🙂
  Głupi to pan – jesteś!!
  Amen.

  Odpowiedz
 • 7 marca 2018 o 18:20
  Permalink

  Panowie – towarzyszy LEWICOWCY (oszczędzę imiennego ‘kopania”, dlatego – ‘bom” litościwy) 🙂 jedna z niewielu rzeczy
  która nieźle wam wychodzi to TOTALNA pogarda do drugiego,
  zwłaszcza “prostego” człowieka. I TO nie jest wyjątek – to wasza reguła postępowania wobec “bliźniego swego” . Po postu trudno przychodzi Wam wyzwolić się z okowów
  dogmatyzmu (jakiego?) Ano – wiadomo.
  Znamy “taki typ/ek – komunistów’…oj znamy, nie jestem wczorajszy…
  ?

  Póki co zapraszam na……..http://www.prawica.net/
  Warto wiedzieć co sądzą inni, zwłaszcza jeśli jeśli jest to głos
  rozsądku…………..o który tak ciężko na lewicy, BO, ‘tam” go raczej
  nie uświadczysz. Za nielicznymi wyjątkami – popierdółki.
  Włodku mam coś do poczytania nie, nie wymagam abyś “zaraz walił się’ w piersi z okrzykiem “mea culpa”, co to, to nie…jednak
  “jakaś” głębsza refleksja nad istotą problemu na pewno nie zawadzi. BO, jak mówią uczeni w mowie i piśmie – “kto czyta nie błądzi”. Na pewno pokręciłem nieco w owej “posłowicy’, jako mam we zwyczaju i niech tak już zostanie, zwłaszcza jeśli owo słowo nabrało już ciała.
  Amen.
  Nieco przydługi monolog i byłbym zabył wkleić mat. dla Włodka,
  i nie tylko.

  Istota Kulturowego Marksizmu: część I

  http://www.prawica.net/9633

  http://www.prawica.net/9634

  Ps. Włodku, wypadałoby zmarszczyć nieco czoło…

  To byłoby na tele…no, i tradycyjne już Pozdrowienia.

  Byleby do…..jutra. 🙂

  Odpowiedz
 • 7 marca 2018 o 18:59
  Permalink

  Krzyku, dobrze ze nie zmarszczył mi się mózg po przeczytaniu tej (lubisz mocne słowa) hujn…!

  Odpowiedz
 • 7 marca 2018 o 19:00
  Permalink

  Krzyku, dobrze ze nie zmarszczył mi się mózg po przeczytaniu tej (lubisz mocne słowa) hujn…!

  Odpowiedz
 • 7 marca 2018 o 19:39
  Permalink

  Wyrwałem perełkę z (kon) tekstu aby podkreślić na konkretnym
  niżej zamieszczonym przykładzie feministyczny-nazim. A oto i owa perełka: “Fe­mi­nizm jest bar­dzo groź­ną za­ra­zą, którą na­le­ży zrów­nać z zie­mią”.

  Czy feminizm (o dzenderyźmie- nie wspominam dlatego że imienia Belzebuba wymieniać ‘głośno’ nie przystoi) jest zarazą?
  Bynajmniej nie mam wątpliwości – BO, jest! 🙂

  Niech znamiennym w tej sprawie zdziczenia, zezwierzęcenia współczesnej Polski, będzie cytat z jednego z wielu forum feministek.

  Wpis kobiety w ciąży, która kilka razy zażyła środki poronne:
  Kobieta: To coś nie daje mi normalnie funkcjonować…. Bóle brzucha mam non stop.
  Feministka: Już wkrótce się pozbędziesz pasożyta.
  Kobieta: Dziękuję za miłe słowa :-). Oby, bo po tylu próbach ten pasożyt nadal siedzi tam gdzie już dawno nie powinien.
  Feministka: Zestaw [pigułka aborcyjna] jest niezawodny na pasożyty.

  Ps. Czego NALEŻY życzyć tym zdegenerowanym do szpiku kości na pewno –
  potworom?
  Życzę… – “tym paniom” ANTYPODÓW od słowa – najlepszego!

  Lub jeszcze czegoś gorszego…. 🙂

  Ps. Już czuję na karku oddech (nienawistników) wylewającego się “poprawnego” w swej wymowie hejtu…. 🙂

  Odpowiedz
 • 7 marca 2018 o 20:23
  Permalink

  W przeddzień 8 Marca – lektura dedykowana nie tylko paniom.

  “Marzec ‘68 a kontrolowany demontaż ZSRS”

  http://www.prawica.net/9841

  Marzec 81′ na zaproszenie NSZZ “Solidarność” w auli UW,
  abarotno głos zabierają ‘nasi ” stalinowcy, tymczasem na “zachodnich rejestracjach” (paszportach). 🙂
  Paradoks? NIE!!
  Na ulicy przed UW “samorzutnie” zbierają się Polacy których tak wiele dzieli
  a zarazem łączy – za cel stawiają sobie przypomnienie Narodowi
  pamięci o zbrodniach i bandytach okresu żydokomunistycznego………………..

  Wojciechowi, Włodkowi, Miecławowi- Masławowi tym co to ‘zaufali na zabój” Marxowi, albo
  składają obiaty – wynosząc chleby do świętych gajów……………
  🙂
  Pozwoliłem sobie na zacytowanie ostatniego akapitu z linkowanego wyżej tekstu .. “Na koniec zaś warto sobie uświadomić, że „puławianie” i „natolińczycy” nadal są w świecie wielkiej polityki – w Polsce może jest to mniej widoczne, ale w Rosji, po krótkiej „smucie” rządów „puławian”, narodowa frakcja KGB, czyli tamtejsi „natolińczycy”, utorowała drogę do władzy sprawnej ekipie Putina, Szojgu i Ławrowa.

  Ps. MOŻNA? MOŻNA! Dlatego też uparcie czekamy na na rządy tutejszych,
  “Chamów”……………………

  Odpowiedz
 • 7 marca 2018 o 20:55
  Permalink

  @krzyk58. Nie czepiaj się poważnego człowieka, jakim jest Wojciech. Niedawno sam wyraziłeś się o tym narodzie nawet gorzej, więc wróć do swoich wpisów i je przeczytaj. Ten naród byłby wspaniały, gdyby nie kulturowy katolicyzm i kapitalizm, a wcześniej 500 lat pańszczyzny i rozpijania wódką w interesie “jaśnie państwa” i plebaństwa – to musiało się odbić na genetycznie niższej inteligencji z popędami atawistycznymi w celu przetrwania. Ale dzięki tym atawizmom istniejemy jeszcze i nie zostaliśmy ani zgermanizowani, ani zrusyfikowani, zaś katolicyzm jest taki swojski płytki bez krwawego fanatyzmu.

  Podobny felieton do linkowanego o kulturowym marksizmie (czytałem ten bełkot, autor nie ma wiedzy psychologicznej i socjologicznej, nie ma pojęcia, jak kapitał tworzy pożytecznych idiotów w celu wypaczania idei lewicowych), można napisać także o kulturowym katolicyzmie. Nic nadzwyczajnego. Stachniuk napisał to już przed wojną, wystarczy poczytać jego publikacje i zrozumiemy jak my Słowianie tęskniący do duchowej więzi z naturą i sprawiedliwym systemem społecznym zostaliśmy niewolnikami obcej kultury.

  Odpowiedz
 • 7 marca 2018 o 21:57
  Permalink

  Proszę wybaczyć – dziś (?) jestem wyjątkowo namolno-upierdliwy.
  Obiecuję – w dniu jutrzejszym będę nieaktywny (troll) tym samym
  sprawię sporo radości niektórym kom.Polecam na “dobranoc” :
  Крах США: Россия берётся за ДЕЛО! Новый фильм о Путине “Миропорядок 2018”.

  https://www.youtube.com/watch?v=BoKo9nNl2UU&t=59s

  SZANOWNY PANIE JEŻELI TYLKO PRZESTRZEGA PAN REGULAMINU MA PAN PEŁNE PRAWO GŁOSIĆ TU SWOJE POGLĄDY – PRZYKRO MI ŻE INNI PANA KRYTYKUJĄ ALE TAKIE SĄ REALIA – TO ICH PRAWO. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
 • 7 marca 2018 o 23:25
  Permalink

  @Krzyk58 tylko kanalie posługują się insynuacjami.

  Odpowiedz
 • 7 marca 2018 o 23:39
  Permalink

  WEB JÓZ. Ale nie ma prawa ubliżać innym.Pozdrawiam.

  OCZYWIŚCIE ŻE NIE MA. GDZIE JEST TAKI PRZYPADEK? PROSZĘ MI POKAZAĆ – ZABLOKUJĘ TEGO PANA (NIE PO RAZ PIERWSZY…). POZDRAWIAM WEB. J.

  Odpowiedz
 • 8 marca 2018 o 10:09
  Permalink

  WEB JÓZ. – to było pod moim adresem – pomówienie, insynuacja i obelga w jednym, ponieważ ten pan mnie nie zna nic nie wie o moim pochodzeniu i nic mu do tego, a jego insynuacje odnośnie mojej przynależności do nomenklatury PRL są insynuacjami i niczym więcej.

  ” krzyk58
  2 marca 2018
  Nic nie boli taka jak PRAWDA, panie “rozdzióbujący” – zwłaszcza
  gdy wraz z upadkiem Polski Ludowej utraciło się “należne’ z racji
  pochodzenia – konfitury nomenklaturowe ? Czyż nie? ?”

  NIE MA PAN – PANI RACJI, PONIEWAŻ AUTOR TYCH SŁÓW SIĘ O TO PYTA. OCZYWIŚCIE W TRYBIE DYSKUSYJNYM, JEDNAK TAM JEST ZNAK ZAPYTANIA, BIERZE PAN – PANI UDZIAŁ W DYSKUSJI, PROSZĘ SIĘ LICZYĆ Z TYM, ŻE KTOŚ SIĘ O COŚ ZAPYTA NAWET DOWOLNIE NIEWYGODNEGO LUB GŁUPIEGO. JEST WOLNOŚĆ SŁOWA WOLNO ZADAWAĆ KAŻDE PYTANIE. NIE MA ŻADNEGO POWODU ŻEBY SIĘ CZUĆ TYM DOTKNIĘTYM PANA – PANI ODBIÓR JEST NIEUPRAWNIONY – TAKIE SĄ PRAWA WOLNEJ DEBATY PUBLICZNEJ. A TO ŻE PYTANIE ZAWIERA SUGESTIĘ TO INNA SPRAWA. NIE MA W TYM NICZEGO, O CO MÓGŁBYM TEGO PANA OSKARŻYĆ O NIEPRZESTRZEGANIE REGULAMINU. PYTAJNIK ZAŁATWIA SPRAWĘ. WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
 • 8 marca 2018 o 14:14
  Permalink

  WEB JÓZ. – czy p.Krzyk58 to kanalia,czy zapluty karzeł reakcji? Tylko pytam.

  PROSZĘ PYTAĆ DO WOLI – CIEKAWOŚĆ JEST MOTYWATOREM POSTĘPU. SWOJĄ DROGĄ CIEKAWA JEST TA DRUGA CZĘŚĆ PYTANIA, CZY PAN KRZYK NAM ODPOWIE? WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
 • 8 marca 2018 o 14:58
  Permalink

  Krzyk58 – jak jesteś taki ciekaw, to moi przodkowie należeli do ziemiaństwa, chłopów traktowali tak jak to opisał @Miecław. Kiedy walczyli nad Bugiem w formacjach AK, po prostu wpadali nocą do chłopskich zagród i zabierali wszystko co było na potrzeby zaopatrzenia oddziału. Chłopka wybatożyli jeśli się stawiał, chłopkową- jak była dorzeczna- wyobracali należycie. Chyba nie myślisz że żyli ze zrzutów z Londynu? Ich bachory lubiły dziecko żydowskie za pejsy wytargać. A to byli ci, co wyszli z lasu i zdali broń w 45-tym. Szkoda, że nie dano ci szansy trafić na taki oddziałek.

  Odpowiedz
 • 8 marca 2018 o 20:46
  Permalink

  @Rozdziobią nas kruki wrony. Też zadam pytanie………….TO jeszcze
  żyją te sqxxxxxny co to używali niegdyś owego synonimu??!! ?
  …KANALIE.

  Kom. “8 marca 2018 at 14:58” Zapoznałem się z treścią, no, to ładny
  jesteś popierdxxxxxiec. Takiemu to i w 2018 nie zaszkodziłoby
  wybatożenie celem przywrócenia równowagi psychicznej.

  Odpowiedz
 • 8 marca 2018 o 21:04
  Permalink

  Cd. Czytam i głośno zastanawiam się jakim musiałbyś być zakałą rodu. Druga ewentualność…
  Twoi przodkowie należeli do ziemiaństwa na tej
  samej zasadzie co widły należą do chłopa (gospodarza).
  składnia i sposób przedstawienia zaistniałych rzekomych zdarzeń świadczą jednoznacznie
  przeciwko Tobie nie jesteś tym za kogo chciałbyś tu po cichu uchodzić… ‘panie” Kunik. 🙂

  Odpowiedz
 • 8 marca 2018 o 23:06
  Permalink

  @Rozdziobią nas kruki wrony. 8 marca 2018 at 14:58
  Wyrazy szacunku za ten wpis. Jest chyba nadzieja na uratowanie Polski skoro potomkowie ziemiaństwa potrafią patrzeć krytycznie na swoją historię i rozumieją, że siła narodu tkwi nie w jego zniewoleniu i wykorzystaniu ale w sprawiedliwym i egalitarnym systemie zapewniającym godność i świadomość narodową. Szkoda, że nie rozumieli tego ci, którzy zostając na zachodzie po wojnie działali przeciwko PRL w imię własnych egoistycznych celów oraz ci którzy w kraju robili dywersję ideologiczną, zamiast budować kraj, jak wielu akowców i byłych posiadaczy kapitału.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 8 marca 2018 o 23:50
  Permalink

  Krzyku,po angielsku Good Bay,po rosyjsku Pizdiec. Jak samuraj popelnileś harakiri. Z Bogiem zwolenniku Sanacji i Polskich Panów. Żeromski cię zdekonspirował. A kom.”rozdziobią……..”gratuluje! Pozdro!

  Odpowiedz
 • 9 marca 2018 o 00:30
  Permalink

  Krzyk58 wyobraź sobie, że żyją i są w całkiem dobrej formie.

  Odpowiedz
 • 9 marca 2018 o 00:49
  Permalink

  @Miecław,mam nadzieję, że ludzi takich jak ja, jest więcej. Ale nie jest łatwo przyznać, że Twoja rodzina bynajmniej nie była szlachetnymi bojownikami o wolność i demokrację. Ja wystarczająco kiepsko się czuję wiedząc jak wyglądały partyzanckie rekwizycje. Ciekawe, czy gdyby @Krzyk58 był potomkiem Burego, Ognia czy Łupaszki to czy byłby dumny z dokonań swoich dziadków.
  Oddziały AK to nie była żadna ludność polska, tylko dokładnie jaśniepaństwo zainteresowane przywilejami, nieskłonne do zdobywania wiedzy, i pragnące zachować dawny porządek. Głównym ich celem była walka z bolszewikami, bardziej mi z hitlerowcami. Tak było. Jeśli chodzi o kwestię żydowską – nic nie powiem, bo mnie zamkną, ale były to bardzo ponure sprawy. Pozdrawiam Pana, szalenie cenię Pana teksty i pana wiedzę.

  Odpowiedz
 • 9 marca 2018 o 07:33
  Permalink

  @Miecław, @Włodek – żeby zrozumieć, z czym mamy teraz do czynienia,trzeba sięgnąć daleko w przeszłość. Na przykładzie mojej rodziny – myślę, że jest dość typowy. Pradziadkowie mieli majątek ziemski pod Krzemieńcem, obecnie Ukraina. W 1917 wypędzili ich stamtąd bolszewicy. Mój dziadek miał wtedy 7 lat. Jego ojciec zaginął w zawierusze rewolucyjnej, dzieciak matkę i młodszą siostrę wywiózł do Polski furmanką. Zimą. Po długiej tułaczce jakoś im się ułożyło, chociaż siostra zmarła w drodze na tyfus. Matka ponownie wyszła za mąż za dość zamożnego lekarza, zamieszkali w Warszawie. Po kilku względnie spokojnych latach wybuchła II wojna światowa. Oboje,matka i syn wstąpili do ruchu oporu. O działaniach prababci wiem niewiele, dziadek walczył w partyzantce AK na Lubelszczyźnie i na Podlasiu. Ze względu na przeszłość, jego naturalnymi wrogami byli bolszewicy. Drugi raz chcieli mu zburzyć życie, które dopiero co zdołał sobie poukładać- tak to widział.Wojnę przeżył, ujawnił się, zdał broń, rozumiejąc że opór jest bezcelowy. Ale dawna mentalność została. Pomimo partyzanckiej przeszłości został dyrektorem niewielkiej cegielni. Traktował ją jak swój folwark. Robotników w godzinach pracy zatrudniał przy odbudowie swojego warszawskiego domu, materiały też oczywiście brał z tej cegielni, którą uważał za swoją własność. Władza ludowa miała inne zdanie i wsadziła go do więzienia. Wyszedł po odwilży w 1956. Cały i zdrowy, ale nigdy nie opowiadał o tym, co tam przeżył.Domek w Warszawie zachował,nie został znacjonalizowany tylko dokwaterowano nam lokatorów. Wtedy się urodziłam i tam mieszkaliśmy jeszcze długie lata
  Dziadek znalazł pracę w państwowej instytucji, został odznaczony Krzyżem Walecznych, zapisał się do ZBOWiD-u. Jednak do końca życia nie umiał się odnaleźć w tym nowym świecie. Żył tylko w kręgu znajomych z partyzantki i w kółko wspominali minione dni. Całkiem jak w “Knajpie morderców” Staszewskiego. Może zresztą o dziadku i jego kolegach Staszewski pisał, bo spotykali się regularnie w jednej z warszawskich kawiarni. A mnie podobał się nowy porządek – w którym nikt nikogo nie wyzyskuje, nie zmusza do pracy ponad siły, w którym każdy ma zapewnione jutro i nie musi podejmować tak dramatycznych decyzji, jak Marta z powieści Orzeszkowej. W którym nie przyjdzie komornik i nie wyrzuci na bruk, w którym nie ma lichwy, i dzięki temu ludzie mogą skupić się na odbudowie i rozwoju kraju, uczynić go silnym, a nie indywidualnie walczyć każdego dnia o przetrwanie. Choćby kosztem tego, że nie będę mieć powozu z jedwabnymi firankami i złotymi chwościkami. Taka jest moja historia.

  Odpowiedz
 • 9 marca 2018 o 17:31
  Permalink

  Takie są nasze losy, trudne i pogmatwane.Tylko niektórzy wyciągają wnioski,a niektórzy próbują zawracać Wisłę kijem. POZDRO.

  Odpowiedz
 • 9 marca 2018 o 19:39
  Permalink

  @Rozdziobią nas kruki wrony
  Oddziały AK to nie była żadna ludność polska. ???????????????????? ! Qrwasztfaszbarabasz!!

  TO, Drogi wwwww-… była kwintesencja POLSKOŚCI. 🙂
  Pomimo że nie miała związków z dworem.
  A Ty,, kim jesteś , wwwww prowokatorem?
  wwwwww……………urodziłam…a,aaaa, to pisze słaba płeć. To wiele wyjaśnia…

  Dwwwwwww

  Odpowiedz
 • 9 marca 2018 o 20:37
  Permalink

  @Rozdziobią nas kruki wrony. 9 marca 2018 at 07:33
  Poruszająca historia dowodząca tego, jakie mamy zagmatwane losy życiowe. Podobne zawiłości historyczne dotyczą w zasadzie wszystkich Polaków, problem tylko w tym, że wielu jest pozbawionych elementarnych podstaw logicznego myślenia i nie potrafi zrozumieć zasad sprawiedliwości społecznej, których podstawy zostały utworzone w PRL.Twoja opinia i historia są tu niezwykle potrzebne, kolejny raz dowodzisz, że prawdziwie szlachetni ludzie to przede wszystkim osoby o wyższej świadomości i inteligencji, a nie te z urodzenia. Dzięki za te wspomnienia. Jestem mile zaskoczony, bo rzadko się zdarza, żeby potomek ziemiaństwa doceniał PRL, chociaż już z takimi przypadkami się spotkałem.
  Jesteś kolejnym komentatorem, który swoją postawą i historią obnaża prymitywne argumenty @krzyka58 na tym forum. Moje wyrazy uznania za twoją postawę i świadomość.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • 9 marca 2018 o 22:33
  Permalink

  @Miecław- dziękuję za ciepłe słowa. Zdecydowałam się opowiedzieć historię swojej rodziny nie po to, żeby przekonać @Krzyka58 i jemu podobnych, ile żeby wzmocnić tych, którzy wiedzą jak skomplikowana jest nasza historia, żebyście mieli jeszcze jedną opowieść o ludzkich losach. Tak naprawdę bardzo mało wiemy o tamtych czasach, a dawne sprawy tłumaczą to, co dzieje się dzisiaj. Pewnie przeciętny człowiek nie wie, że Armię Krajową rozwiązano niekoniecznie z rozsądku. Było w tym wyrachowanie – chciano obsadzić oficerami AK stanowiska w LWP. W tle trwała myśl o powrocie rządu londyńskiego. Kto ciekaw, niech przeczyta historię por. Andrzeja Petrykowskiego, “Tarnawy”, współorganizatora i dowódcy Korpusu Bezpieczeństwa. Jest na Wikipedii. Mogę opowiedzieć, jak rannego partyzanta trzeba było ewakuować z domu do którego miał przybyć lekarz, ponieważ zauważono, że sąsiedzi – Polacy – coś zauważyli nietypowego i partyzanci bali się, że ci ludzie mogą donieść na Gestapo o pojawieniu się leśnych w miasteczku. Takie historie różne.

  Odpowiedz
 • 9 marca 2018 o 23:21
  Permalink

  Największym wrogiem dla Polaka jest Polak.Nie odkrywam Ameryki, ale czy Czesi rozliczają kogoś za 1968,a Węgrzy za 1956? “Zostawcie Polaków, oni sami się załatwią”,wiedział o tym Bismarck,wiem i ja i inni nie koniecznie nasi przyjaciele!

  Odpowiedz
 • 10 marca 2018 o 10:08
  Permalink

  @Rozdziobią nas kruki wrony. 9 marca 2018 at 22:33
  Masz rację trzeba o tym pisać i kształtować wyższą świadomość. Okres PRL był koniecznym następstwem feudalizmu i okresem stopniowego wychodzenia z “jaśnie pańskiego” i plebańskiego niewolnictwa oraz pańszczyźnianej mentalności. Nawet gdyby nie było II wojny światowej i bolszewików to rewolucje społeczne by wybuchały a sanacja nie byłaby w stanie na dłuższą metę nawet zbrojnie utrzymać w niewoli całej populacji biedoty.

  Niestety podobnych przypadków wprowadzania do instytucji publicznych, wojska, milicji, dawnych sanacyjnych żołnierzy oraz ich potomków oraz stopniowe ich wykorzystanie przeciwko systemowi PRL narastało znacznie po 1956 roku rozmiękczając stopniowo system, nawet w samej partii. Jak nadszedł czas to większość z nich odwróciła się od społeczeństwa i zbudowała III RP, czyli republikę zależną od obcego kapitału i obcych mocodawców, we własnym egoistycznym interesie. Należałoby teraz ich wszystkich zapytać – czy warto było? Znam sporo takich historii, również spośród moich znajomych, co to nigdy im nic nie pasowało w PRL i na wszelkie sposoby obśmiewali tamten system tworząc faktyczną i ideologiczną dywersję, potem zadowoleni tworzyli III RP, ale nie wszystkim udało się wzbogacić, więc teraz sfrustrowani czują się oszukani. Jedyna szansa to uzyskać chociaż te 20% z proponowanej ustawy reprywatyzacyjnej. Zobaczymy czy zmanipulowany naród na to pozwoli? Moja ulubiona publicystka z “Przeglądu” Anna Tatarkiewicz, świadek historii, pochodząca z rodziny chłopsko-ziemiańskiej pisała kiedyś, że nacjonalizację i reformę rolną traktowała, jako akt sprawiedliwości dziejowej. Twoją odwagę pisania prawdy o tamtych czasach stawiam na równi z podejściem Anny Tatarkiewicz. Tak trzymaj i pisz więcej, aby kształtować wyższą świadomość i egalitaryzm w Polsce – inaczej faktycznie rozdziobie nas zachodnia oligarchia do spółki z naszymi zdrajcami.

  Odpowiedz
 • 10 marca 2018 o 12:50
  Permalink

  @Miecław – doskonale to ująłeś – sanacja nie powstrzymałaby buntów biedaków,tak jak i dzisiejsza oligarchia nie powstrzyma nieuchronnej rewolty. Dodatkowo wisi im nad głową bat nuklearny. A opór narasta – i w Europie – patrz Włochy, i w Ameryce. Co do ustawy reprywatyzacyjnej – boję się nawet myśleć jak to się skończy. Czy posuną się do cofnięcia dekretu Bieruta i reformy rolnej? Wydaje mi się, że tak. Co wtedy zrobią ludzie wyrzucani z ziemi i z domów – nie wiem. Mam wrażenie, że wydarzenia przyspieszają – jak na równi pochyłej. Jest jednak znaczącą różnica pomiędzy sytuacją przedwojenną a obecną. PRL uświadomił ludziom, że wójt,pan i pleban niczym się od nich nie różnią. Rolnik potrafi wygarnąć wójtowi, bo chodził z nim do szkoły, bo widział, jak przyszły wójt tapla się w kałużach, na oczach zwykłych mieszkańców z gołodupców robili się majętni posiadacze. To jest duża różnica w stosunku do lat przedwojennych, gdy zwykły chłop nie widział za swego życia powstawania jaśniepańskiego rodu. Teraz wszystko jest na widelcu. W małych społecznościach wszyscy wiedzą, kto na czym się dorobił i skąd się wywodzi.

  Odpowiedz
 • 17 marca 2018 o 10:06
  Permalink

  wlodek
  9 marca 2018 at 23:21
  “Największym wrogiem dla Polaka jest Polak.”

  Od siebie dodam – a człowieka, człowiek. Tacy już jesteśmy, a w naszym narodzie chyba najbardziej uwypuklają się ukryte negatywne cechy ludzkie, które różne religie i ideologie, próbują zmienić na swoją modłę, a efekt jest zawsze taki (od 2:10):

  https://www.youtube.com/watch?v=G563T489avM

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.