Wrzutka medialna PiS – reparacje zamiast wraku Tupolewa?

graf. red. To żałosne, że Prawo i Sprawiedliwość, czy jak kto woli – koalicja rządząca decyduje się na takie wrzutki medialne do naszej przestrzeni publicznej jak słynny już temat „reparacji”, czyli odszkodowań od Niemiec za II Wojnę Światową. W ten oto sposób przykryto w Polsce temat ponownych badań katastrofy smoleńskiej, jak i niemożności sprowadzenia do kraju wraku Tupolewa, chociaż skuteczne działania były wiele razy deklarowane przez polityków opcji obecnie rządzących.

Przez to są same straty, ponieważ akurat w Niemczech trafiliśmy na kampanię wyborczą, w której decyduje się przyszłości Europy, w tym także i nasza przyszłość. Niemcy nam już odpowiedzieli, ponieważ – o czym trzeba zawsze pamiętać – sprawy polskie są tam obserwowane zawsze z baczną uwagą. Jak na razie nie ma wielkich strat, jedynie zmieniają się uwarunkowania relacji, w wyniku stosowanej przez strony retoryki.

Tymczasem kwestia ponownego badania przyczyn katastrofy smoleńskiej została wyciszona i schowana, w ogóle jej nie ma w mediach, co więcej politycy o niej w ogóle nie mówią! To samo w sobie w ogóle jest fenomenalne, ponieważ jak pamiętamy deklaracje np. pana Ministra Obrony Narodowej, jest to dla naszego państwa kwestia w ogóle najważniejsza. Jeżeli takie były deklaracje, to co z realizacją?

Wrzucono społeczeństwu temat reparacji, bardzo głupio go spalając, albowiem nie możemy się wycofać z umów międzynarodowych, na które zgodziły się wcześniejsze władze państwowe. Jeżeli będziemy sami kwestionować swoją suwerenność w latach 1944-1989, to inni również będą to robić. Co jeżeli pewnego dnia rząd Niemiec uzna zawarte umowy i traktaty za niebyłe – zgodnie z deklaracją aktualnych – prawdziwych i niezłomnych władz Polski? Niemcy na pewno nie zapłacą nam ani grosza, ponieważ nie mamy żadnego argumentu, którym moglibyśmy spowodować takie ich zachowanie. To powinni rozumieć nawet politycy koalicji obecnie rządzącej. Jeżeli już podniesiono kwestię reparacji, to trzeba było to zrobić na zasadzie cichej dyplomacji, czyli starać się dostać coś, za niepodnoszenie publiczne tej kwestii. Lepiej byłoby w naszym interesie ją grillować, ale nie konsumować. Poza tym, jak mówimy o szczegółach, to powinniśmy domagać się odszkodowania za okupację i niewolniczą eksploatację państwa i Narodu. Przez cztery pełne lata należą się nam odszkodowania w wysokości przedwojennego budżetu Polski, za niepełne lata okupacji – piąty. Łącznie można to szacować na około 500 mld Euro. Są to pieniądze, które państwo niemieckie nam po prostu ukradło – okupując nas, pod postacią Generalnego Gubernatorstwa i terytoriów anektowanych do Rzeszy. Reparacji się zrzekliśmy, dostaliśmy w ramach odszkodowania część radzieckiej strefy okupacyjnej Niemiec. Niemcy uznali status quo, chociaż formalnie nigdy nie zrzekli się ziem na wschodzie. Jednak do sprawy podeszliśmy emocjonalnie i z głupiej paplaniny – już nawet pojawił się abstrakcyjny idiota, który jest gotowy zwracać Niemcom Szczecin.

Życie polityczne w naszym kraju toczy się w rytmie przekazów medialnych, szykowanych na każdy dzień przez sztaby partyjne. Stosowne emaile z wiadomościami, dostają codziennie chyba wszyscy politycy parlamentarni z dużych partii. Obowiązkiem Posła lub Senatora, jest powielać narrację podaną przez partyjną centralę. W ten sposób później w mediach pojawia się szereg wypowiedzi, wpasowujących się w określoną retorykę. W takich warunkach należy w ogóle zastanowić się nad swobodą wypowiedzi w dyskusjach publicznych, chociaż nie ulega wątpliwości, że partie polityczne mają prawo moderować przekaz swoich polityków. Jeżeli jednak ma to się przekładać na zbiorową psychozę i lansowanie poronionych idei, to społeczeństwo musi mieć prawo to oceniać. W przypadku dyskusji i reparacjach, najbardziej porażające jest to – na jaki żywioł tą sprawę wpuszczono do rzeczywistości medialnej. Bez żadnej strategii, bez argumentacji, bez umiejętnego wsparcia medialnego. Zrobiono dyskusję wewnętrzną, której odpryski przedostały się do Niemiec i wywołały reakcje budzące demony przeszłości.

Ktoś z decydujących o narracji medialnej w PiS zorientował się, że tematyka związana z katastrofą smoleńską to mina i trzeba ją wyciszyć. Ponieważ opozycja podnosiła głos – jednoznacznie wskazując na słabości argumentacji rządzących, wrzucono nam temat reparacji, gdzie każdy kto ma inne zdanie, niż jedynie słuszni piewcy prawdy – jest niemieckim sługusem i w ogóle, wiadomo… W konsekwencji mamy taką oto sytuację podwójnego wykluczenia. Z jednej strony, każdy kto neguje „zamach” smoleński, jest pachołkiem Rosji, a każdy, kto racjonalnie chciałby podejść do tematu reparacji, jest niemieckim pieseczkiem, „folksdojczem” itd. Tymczasem, to są naprawdę poważne sprawy, tu nie chodzi o to czy kupić dwie pietruszki i jeden seler do zupy, czy dwa selery, jedną pietruszkę i marchewkę…

14 myśli na temat “Wrzutka medialna PiS – reparacje zamiast wraku Tupolewa?

 • 19 września 2017 o 05:28
  Permalink

  Klasyczny temat zastęczpczy – widać za co oni nas mają, że wyjmują takie rzeczy

  Odpowiedz
 • 19 września 2017 o 05:39
  Permalink

  Lepiej kupić dwa selery …

  Macondo.

  Odpowiedz
 • 19 września 2017 o 06:55
  Permalink

  Uczniowie Gebelsa w akcji.! A “ciemny naród to kupi”,jak kupił drugą Japonię, zamach Smoleński, Żołnierzy Wyklętych, okupację PRL,Międzymorze! Jeszcze trochę tematów do wyborów zostało, igrzyska kłamstwa i obłudy przed nami.Będzie co komentować!

  Odpowiedz
 • 19 września 2017 o 08:41
  Permalink

  Gdyby to chociaż przeprowadzili w sposób realny, ale to takie zwykłe polskie lada co – byle jak i żeby tylko w bęben walić… bez efektu.

  Odpowiedz
 • 19 września 2017 o 09:02
  Permalink

  Za miesiąc będzie o reparacjach od Rosji (ZSRR), przy czym ciekawe jest, czy będą też żądać od Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii?

  Odpowiedz
  • 19 września 2017 o 10:25
   Permalink

   @er343. Ciekawe jak “jaśnie państwo” kresowe zareaguje, gdy tak chłopi Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii, zechcą zażądać reparacji za setki lat pańszczyzny w ramach wzajemnej reparacji szkód:-)

   Odpowiedz
 • 19 września 2017 o 19:58
  Permalink

  Wiem, że powinno się nawiązywać do artykułu, jednak czasami należy się odskocznia.
  Otóż w nie lubianym przez niektórych portalu “Sputnik” piszą, że pani Angela Merkel marzy o podróży koleją transsyberyjską. Zaraz się zgłosiła jakaś firma turystyczna, która oferuje takową podróż, zapewniając bezpieczeństwo i mnóstwo wrażeń.

  Dodam, że moim niespełnionym marzeniem jest właśnie podróż koleją transsyberyjską, jednak proszę mnie nie utożsamiać z miłością do p. Angeli Merkel.

  Odpowiedz
 • 19 września 2017 o 20:06
  Permalink

  Mnie tylko zaskakuje,ze prezes dopiero teraz podnosi temat reperacji i odszkodowan wojennych od Niemiec,takze za straszliwe straty moralne/mentalne na zywej tkance ludzkiej i to mimo,ze od poczatku swojej kariery politycznej o tym wiecznie wspominal,moze ktos go wiecznie “przyhamowywal” lub nawet szraszyl lub szantazowal ? Nie wiem,o czym autor wspomina lub “wypomina” partii radzacej mozna takie kwestie “dyplomatycznie” i jak sugeruje @krakauer “po cichu” zalatwiac ? Cala mentalnosc i niemiecka racja stanu skada sie z ukrywanej winny i zbrodni wojennych i przrciw ludzkosci i bat,jaki maja oprawcy w stosunku do swojej ofiary,ponizaja Wlochy i Grecje za to,ze oni takich odszkodowan zadali i to odniedawna,mimo,ze poniesione straty przez Wlochy i Grecje sa wielkie i nikczemne sa nieporownywalne z tym co z Polski uczynily Niemcy,produkujac mydlo,papier i abazury do lamp z ludzkiego materialu i zaganiajac Polakow przymusowo do robot na rzecz przymyslu wojennego,by te wrecz niewyobrazalna eksploatacje ludzi w nieskonczonosc podtrzymac i z niepowtarzalna
  nidzie premedytacja wmawianie swoim ofiarom,ktora sa “cudem gospodarczym” Niemiec jakies rzekomej ich winy (?) i ciagnacej sie pogardy do swoich ofiar….czy mozna akceptowac skradzione Polsce dziela sztuki,np.obrazy ktore do dzis wisza w gabinecie niemueckiego prezydenta i zdobia budynek niemieckiego parlamentu…..Nie bedzie odszkodowan, bedzie to oznaczalo akceptacje niemieckich zbrodni jedynych w historii ludzkosci i aprobate braku resocjalizacji w kazdej dziedzinie tego narodu oraz pogardy okazywanej dookola wszystkim,glownie jednak Polsce i Polakom….moja osoba tu jest wiecej niz czerwona plachta na byka, irytacja ,objektem nienawisci i ochota utylizacji takich “swiadkow” ichodzacych leksykonow wiedzy o tym ,co uczynili Niemcy swuatu.i narodiwi polskiemu…ide np. do np. tutejszego lekarza z piwazna infekcja a tu zamiast ustalenia
  leczenia przyzywam napad faszystowski namoja osobe i moja ojczyzne nasaczony niewyobrazalna pogarda i wola deportacji mojej osoby do odleglej Burmy…..i czym to mowic….Czy @krakauer poddajac krytyce polityke PiS-u ma lepsza i konkretna koncepcje jak w obecnej sytuacji i biegu historii od 1944roku te niezalatwiona kwestie o takim fundamentalnym znaczeniu przeforsowac i politycznie i konkretnie…to wiecej niz tylko “widzenie sobie”,to rosnacy leb starej Hydry…..

  Odpowiedz
 • 19 września 2017 o 20:07
  Permalink

  Mnie tylko zaskakuje,ze prezes dopiero teraz podnosi temat reperacji i odszkodowan wojennych od Niemiec,takze za straszliwe straty moralne/mentalne na zywej tkance ludzkiej i to mimo,ze od poczatku swojej kariery politycznej o tym wiecznie wspominal,moze ktos go wiecznie “przyhamowywal” lub nawet szraszyl lub szantazowal ? Nie wiem,o czym autor wspomina lub “wypomina” partii radzacej mozna takie kwestie “dyplomatycznie” i jak sugeruje @krakauer “po cichu” zalatwiac ? Cala mentalnosc i niemiecka racja stanu skada sie z ukrywanej winny i zbrodni wojennych i przrciw ludzkosci i bat,jaki maja oprawcy w stosunku do swojej ofiary,ponizaja Wlochy i Grecje za to,ze oni takich odszkodowan zadali i to odniedawna,mimo,ze poniesione straty przez Wlochy i Grecje sa wielkie i nikczemne sa nieporownywalne z tym co z Polski uczynily Niemcy,produkujac mydlo,papier i abazury do lamp z ludzkiego materialu i zaganiajac Polakow przymusowo do robot na rzecz przymyslu wojennego,by te wrecz niewyobrazalna eksploatacje ludzi w nieskonczonosc podtrzymac i z niepowtarzalna
  nidzie premedytacja wmawianie swoim ofiarom,ktora sa “cudem gospodarczym” Niemiec jakies rzekomej ich winy (?) i ciagnacej sie pogardy do swoich ofiar….czy mozna akceptowac skradzione Polsce dziela sztuki,np.obrazy ktore do dzis wisza w gabinecie niemueckiego prezydenta i zdobia budynek niemieckiego parlamentu…..Nie bedzie odszkodowan, bedzie to oznaczalo akceptacje niemieckich zbrodni jedynych w historii ludzkosci i aprobate braku resocjalizacji w kazdej dziedzinie tego narodu oraz pogardy okazywanej dookola wszystkim,glownie jednak Polsce i Polakom….moja osoba tu jest wiecej niz czerwona plachta na byka, irytacja ,objektem nienawisci i ochota utylizacji takich “swiadkow” ichodzacych leksykonow wiedzy o tym ,co uczynili Niemcy swuatu.i narodiwi polskiemu…ide np. do np. tutejszego lekarza z piwazna infekcja a tu zamiast ustalenia
  leczenia przyzywam napad faszystowski namoja osobe i moja ojczyzne nasaczony niewyobrazalna pogarda i wola deportacji mojej osoby do odleglej Burmy…..i czym to mowic….Czy @krakauer poddajac krytyce polityke PiS-u ma lepsza i konkretna koncepcje jak w obecnej sytuacji i biegu historii od 1944roku te niezalatwiona kwestie o takim fundamentalnym znaczeniu przeforsowac i politycznie i konkretnie…to wiecej niz tylko “widzenie sobie”,to rosnacy leb starej Hydry…..

  Odpowiedz
 • 19 września 2017 o 21:00
  Permalink

  Magia TRANSSIBU……a jednak czegoś mi żal…………. brakuje mi obecności
  i rozsądnych komentarzy @KAMCZATKI………Panie Kamczatka,
  kanikuły przeszły – “do roboty”!! 🙂
  Czekam z niecierpliwością! Na pewno nie tylko ja….
  “wieczorynko” ruszamy do Władywostoku.. http://eng.rzd.ru/vtour/
  Ps. Pozwoli Pani że zapytam, czy miała Pani przyjemność
  spotkania z prozą Stanisława Marii Salińskiego? M.in. “Hieroglify”,
  czy “Ptaki wracają do snów”? Ewentualnie I.Newerly
  “Leśne Morze’ ,”Wzgórze Błękitnego Snu”? Czy rekomenduję? 🙂
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 20 września 2017 o 15:05
   Permalink

   Krzyku, zacznę od o..pe..er.., żadna tam ze mnie pani tylko kobieta z prowincji o czym pisałam wielokrotnie. Zgadzam się w 100% , że mnie też brakuje “Kamczatki” , wnosił ze sobą powiew regionu do którego mam duży sentyment.
   Jak chodzi o wymienioną przez ciebie epikę to przyznaję ze wstydem – nie czytałam, być może dlatego, że akurat w księgarni wykupili, kiedyś ludzie chętniej kupowali książki aniżeli kiełbasę.
   W sieci wynajduję filmiki pokazujące podróż/krajobrazy koleją transsyberyjską i niestety na tym muszę poprzestać. Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • 19 września 2017 o 21:21
  Permalink

  Cd. Jeszcze w temacie ‘Sputnika’… https://wiernipolsce1.wordpress.com/2016/04/13/syjonistyczna-agentura-z-polska-geba-w-rosji-jakub-korejba/
  Metro
  13 kwietnia 2016 o 20:59

  Nie znam sie na telewizji, w tym na rosyjskiej telewizji. Pytanie jednak samo mi sie nasuwa: czy obecnosc tego gnojka w rosyjskich programach TV nie jest przejawem prowokacji ruskich Zydow?

  Czy oni nie graja rowniez na demonizowanie Polakow poprzez zapraszanie jako Polakow takich nazistow?
  ???

  Nie “zgłasza” mi się “polskiblog.ru” – a szkoda,”tam” było wyjaśnienie
  skąd i dlaczego “tacy polskojęzyczni dziennikarze” brylują w “ruskiej TV”, na co już dawno temu zwracałem uwagę…”u Sołowjowa” np…. 🙂

  Odpowiedz
 • 19 września 2017 o 22:00
  Permalink

  Kiedyś, a szkoda że kiedyś…na wiejskich kapliczkach, na ‘rozstaju
  dróg” widniały słowa od WOJNY i ….zachowaj nas Panie………
  dedykuję JASTRZĘBIOM – gwoli opamiętania,piosenka w klimacie “afgana’.
  Przypominam (sobie) że chyba były wówczas naciski na Jaruzelskiego….
  nie wyraził zgody. Dedukuję (nieskromnie)…na pewno byłbym ‘afgańcem”. 🙂
  Pro memoria… Powróciłem z wojny – Riadowoj Darin (przekład Renata Miłosz) https://www.youtube.com/watch?v=T0z9nWk8F5s

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.