Wojska zmechanizowane Federacji Rosyjskiej

Малая эмблема / петличная эмблема «Сухопутных войск / Мотострелковые войска Российской Федерации». Автор: www.mil.ru - Эмблема Сухопутные войска, Общественное достояние, Wikipedia Commons
Малая эмблема / петличная эмблема «Сухопутных войск / Мотострелковые войска Российской Федерации». Автор: www.mil.ru – Эмблема Сухопутные войска, Общественное достояние, Wikipedia Commons

Wojska zmechanizowane Federacji Rosyjskiej (Мотострелковые войска Российской Федерации) są rodzajem wojsk lądowych, charakteryzującym się dużą siłą ognia, wysoką manewrowością, a także ruchliwością i odpornością na ogień. Ten rodzaj wojsk może być wykorzystywany do wykonywania wszystkich podstawowych zadań we wszystkich rodzajach współczesnych działań bojowych. Dla rosyjskich wojsk zmechanizowanych znamienne jest to, że są one zdolne do uczestnictwa praktycznie we wszystkich operacjach toczonych lub wykonywanych na lądzie.

Służba w rosyjskich wojskach zmechanizowanych od wielu lat cieszy się ogromną popularnością i nie traci na atrakcyjności. Wynika to nie tylko z prestiżu służby w wojskach zmechanizowanych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, ale także z coraz większych możliwości rozwoju zawodowego żołnierzy służących w tym rodzaju wojsk lądowych.

Powojenna historia wojsk zmechanizowanych oraz czasy obecne wiążą się z procesem unowocześniania wyposażenia tego rodzaju wojsk. Wspomnieć należy przede wszystkim o wyposażeniu wojsk zmechanizowanych w transportery opancerzone, których produkcja rozpoczęła się po zakończeniu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. W okresie powojennym w transportery opancerzone zostały wyposażone wszystkie jednostki. Mowa tu o takich transporterach, jak: średni kołowy transporter opancerzony BTR-152 i jego późniejsze modyfikacje, lekki kołowy transporter opancerzony BTR-40, lekki kołowy pływający transporter opancerzony BRDM, kołowy opancerzony transporter pływający, pływający transporter gąsienicowy PTG i wiele innych.

Już w latach 60. XX wieku większość ówczesnych transporterów opancerzonych posiadała uzbrojenie pokładowe w postaci karabinów maszynowych, lekkich szybkostrzelnych armat, wyrzutni kierowanych pocisków przeciwpancernych oraz urządzenia noktowizyjne i radiostacje. Transportery te były także przystosowane do pokonywania terenu skażonego, a znaczna ich część do samodzielnego pokonywania przeszkód wodnych. W tymże okresie wszystkie transportery opancerzone mogły być dostarczane na pole walki drogą powietrzną.

Transportery opancerzone wprowadzone na wyposażenie wojsk lądowych Sił Zbrojnych ZSRR w tamtym okresie służyły nie tylko do przewozu wojsk, ale ze względu na posiadane uzbrojenie były bardzo skutecznymi wozami bojowymi, które na ówczesnym manewrowym polu walki z powodzeniem dotrzymywały kroku czołgom. Umożliwiały one prowadzenie działań zaczepnych w dużym tempie i na znaczną głębokość, a w działaniach obronnych – wykonanie szybkiego manewru na zagrożone kierunki i wykonywanie zdecydowanych kontrataków.

Obecnie na wyposażeniu wojsk zmechanizowanych Federacji Rosyjskiej znajdują się zarówno bojowe wozy piechoty, takie jak BMP-3 i BMP-2, jak również transportery opancerzone, spośród których najczęściej wykorzystywane są BTR-80 i BTR-82a. Jednocześnie w najbliższym czasie przewidywane jest przyjęcie na wyposażenie nowego sprzętu, co powinno nastąpić w okresie najbliższych 2-3 lat.

Wojska zmechanizowane Federacji Rosyjskiej posiadają bogate doświadczenie, zdobyte w okresie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, w latach powojennych oraz w okresie po dokonanej transformacji systemowej. Należy wspomnieć, że rosyjskie wojska zmechanizowane uczestniczyły m.in. w wojnie domowej w Tadżykistanie (1992-1997), pierwszej wojnie czeczeńskiej (1994-1996), drugiej wojnie czeczeńskiej (1999-2009), jak również w konflikcie zbrojnym w Osetii Południowej (2008).

Dzień Wojsk Zmechanizowanych Federacji Rosyjskiej obchodzony jest 19 sierpnia. Proces szkolenia rosyjskich wojsk zmechanizowanych oraz współczesne wyposażenie tego rodzaju wojsk można obejrzeć pod następującym adresem internetowym: https://www.youtube.com/watch?v=zFSYjff6fmI

Kolejny artykuł, publikowany na łamach „Obserwatora Politycznego”, będzie dotyczył wojsk pancernych Federacji Rosyjskiej.

Autor: Feliks

9 komentarzy do “Wojska zmechanizowane Federacji Rosyjskiej

 • 9 czerwca 2017 o 04:41
  Permalink

  BTR to złom, nie chroni załogi ani desantu, poza tym jak się z tego desantować. Silnik z tyłu napęd przemiennie na parzyste osie to wszystko to było dobre w latach 70 tych. Złom.

  Odpowiedz
 • 9 czerwca 2017 o 09:56
  Permalink

  Chce ekawa seria, ale i tak Chiny sa potezniejsze

  Odpowiedz
 • 9 czerwca 2017 o 12:34
  Permalink

  W Rosyjskich SZ, jest obecnie na wyposazeniu

  ok. 4300szt. czołgow plus 35.300szt. w rezerwie, oraz transporterow, bojowych wozow piechotyetc. ok.17.300szt, plus ok. 41.200 szt, w rezerwie.

  W naszych SZ w Wojskach Ladowych, czolgow LeopardA4 -142szt ,A5- 105szt, PT91-232szt, T-72-BWP1 i BWP1D- 1268szt..Rosomak i Rosomak S-670.szt.

  w 1971 r. w konflikcie z Chinami nad rz. Usuri , 1-a dyw.radziecka, uzbr. w BWP-1 , rozgromiła tam , całą chińską Armie.

  W wojskach Zmechanizowanych, nie ma lepszych wozow bojowych , dla piechoty, od wszelkich wersji ,BWP. Fińskie Rosomaki , wygladaja i są przy nich , jak samobieżne , trumny.

  Jak BWP i czołgi to tylko rosyjskie. W konkury z rosyjskimi czołgami, mogą pójść , tylko , niemieckie , Leopardy.
  .

  Odpowiedz
  • 9 czerwca 2017 o 13:51
   Permalink

   w 68′ dokładnie w miesiącu – marcu. Pisze z pamięci więc mogę się również mylić…

   Odpowiedz
   • 9 czerwca 2017 o 19:55
    Permalink

    Marzec 69′ остров Даманский.

    Odpowiedz
   • 9 czerwca 2017 o 20:24
    Permalink

    @Kamczatka. Так думал, а писал 68,потому что 68 это
    “серьезный год” в истории не только в Европе… 🙂

    Odpowiedz
 • 9 czerwca 2017 o 12:50
  Permalink

  ЯДЕРНЫЕ “КРОТЫ” ПУТИНА ЗАТАИЛИСЬ У БЕРЕГОВ США И ЖДУТ КОМАНДЫ НА ПОДРЫВ | Русский Милитарист №36
  https://www.youtube.com/watch?v=Ih9BasUTigA

  РУССКОЕ БОЕВОЕ ЧУДО ХХI ВЕКА: БЕЗЗВУЧНО И СМЕРТОНОСНО | русский милитарист война новости рэб россии
  https://www.youtube.com/watch?v=_-4L7CSpaNY&list=PL3NHAA-hdnSOe1bHGUmrLHfpKUNyNU2Fq

  СЮРПРИЗЫ ДЯДИ ВОВЫ: ТРАМП ИСПАРИТСЯ, ДАЖЕ НЕ ЗАМЕТИВ… Русский Милитарист №41 война новости оружие
  https://www.youtube.com/watch?v=yzfzNolrWUc

  Dokąd w (niedalekiej) przyszłości może sięgać strefa wpływów “Ameryki”?
  W Texasie?,Kalifornii?… mooże przy ‘sprzyjających wiatrach”..;
  co do Alaski – nie postawiłbym zbyt wiele…
  A Rosja? O! Tu – widzę nieograniczone niczym możliwości…
  tyle w tel.skrócie… futurysta – magik? Nie. Realista.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.