Ogólna, Technologia

Wojna z Huawei o (przyszłe) pieniądze (cz.1)

graf. red.

Wszyscy użytkownicy telefonów komórkowych, GPS-u czy smartfonów korzystają z nowoczesnych technologii. Wojsko, przemysł czy instytucje finansowe używają tych technolog

ii znacznie więcej; w najbliższym czasie zastosowanie tych technologii ma być jeszcze szersze. Jeżeli jest prawdą, że może rozpocząć się wojna o przyszły technologiczny prymat na świecie to warto, przynajmniej w przybliżeniu, rozumieć, o co w tych nowoczesnych technologiach chodzi. Nazywane są 5G, co jest skrótem od pierwszych liter angielskiej nazwy five-generation, po polsku piąta-generacja.

Zasadę działania nowej technologii 5G wprowadzanej przez Huawei przedstawię za pomocą prostego modelu. Załóżmy, że jesteśmy właścicielami ciężarówki i zarabiamy przewożąc gumowe, nadmuchiwane „krokodyle” popularne w PRL-u. Były używane przez osoby, które nie umiały pływać, ale chciały czuć się w wodzie bezpiecznie. Gdyby udało się przewieźć krokodyle szybciej, to nasza ciężarówka mogła by przewozić tego samego dnia inne towary i przynosiłaby dodatkowe dochody. 

Wprowadzamy pierwsze udoskonalenie. Spuszczamy powietrze z krokodyli tak, że teraz każdy z nich zajmuje w ciężarówce cztery razy mniej miejsca. Po tej innowacji czas transportu wszystkich krokodyli jest prawie cztery razy szybszy, ponieważ na ciężarówkę można załadować jednorazowo więcej nienadmuchanych krokodyli. Oczywiście, po przewiezieniu na miejsce krokodyle są ponownie nadmuchiwane.

Podobna metoda szybkiego przesyłania danych (filmów, zdjęć, ogromne zbiory danych, pojedyncze książek lub wszystkich książek z biblioteki) w sieciach komputerowych i Internecie jest znana i realizowana za pomocą tzw. zip-programów. Zip-program na komputerze, z którego wysyłamy do znajomych bardzo duży album ze zdjęciami, „ściska” zdjęcia (wypuszcza powietrze z krokodyla) a drugi komputer, do którego są przesyłana zdjęcia wie jak go przywrócić do pierwotnego stanu (nadmuchuje krokodyla). Szybkość przesłania tak ściśniętego albumu z jednego komputera do drugiego (lub smartfonu) jest wielokrotnie szybsza i zajmuje mniej czasu.

Na czym może polegać kolejne udoskonalenie w naszej firmie przewozowej? Kupujemy nowe urządzenie, nazwijmy je “5G-krokodyl”, które przed wysyłką, jest w stanie zgnieść krokodyla prawie na blaszkę, do objętości tysiąc razy mniejszej niż oryginał. Drugie urządzenie tej samej firmy ustawione w miejscu odbioru jest zdolne przywrócić krokodyla do stanu, w jakim był przed zgniotem. Teraz nasz samochód jest zdolny do przewiezienia wszystkich krokodyli wykonując tylko jeden kurs. Ba, zgniecione krokodyle zajmują tak mało miejsca, że nasz samochód ma wystarczająco dużo wolnego miejsca do przewozu dodatkowych towarów w tym samym czasie.

Podobnie działający mechanizm został zastosowany przez Huawei do maksymalnego „ściskania” przesyłania danych (filmów, zdjęć, przeogromnych bibliotek itp.) i jest nazywany technologią 5G. Dodatkowo firma tworzy systemy do błyskawicznego przesyłania maksymalnie sprasowanych danych. To tak jakby w naszej firmie przewozowej zastąpić ciężarówkę pojazdem, który porusza się kilkadziesiąt razy szybciej.

Czy ChRL jest jednym państwem posiadającym taką technologię? Na pewno nie. Jeżeli pilot bezzałogowego samolotu zwanego dronem stale przebywa na jednej półkuli ziemskiej a sterowany przez niego dron przemieszcza się w przestrzeni na drugiej półkuli to jest oczywiste, że muszą korzystać z technologii 5G. Podobnie, jeżeli państwo chwali się, że jest w stanie obserwować bardzo odległe pole walki w czasie rzeczywistym to znaczy, że musi posługiwać się sputnikami i technologią 5G. Tyle, to ChRL jest pierwszym państwem, które zdecydowało się na zastosowanie technologii 5G do celów cywilnych i jest gotowe dostarczać taką technologię wszystkim chętnym.

Autor: Mikołaj

16 komentarzy

 1. Dobre….

 2. Gratuluję porównania z transportem “krokodyli”.

  Nasze Nadwiślańskie Macondo musi podporządkować się decyzji prezydenta Trumpa i zerwać współpracę z Huawei.

  Taki jest zwykły obowiązek wasala wobec Pana.

  I niech nikt nadal nie używa pojęcia “SUWERENNOŚĆ”, bo będzie to karane, jak za użycie słowa KONSTYTUCJA.

  Amen.

 3. Posłuchajcie co mówi Putin. Nie zwracając uwagi na to, że ludzie zamieszkujący nasz kraj coraz bardziej popadają w nędzę i rozpaczliwą beznadziejność, te pachołki Antychrysta są gotowe wydawać miliardy rubli na wprowadzanie antychrystowych technologii rejestracji i kontroli, pospiesznie budując elektroniczny, totalny koncłagier (obóz koncentracyjny) na który składają się takie elementy jak: morderczy system 5G, sztuczna inteligencja, totalna kontrola i inwigilacja wszystkich i wszędzie…Obyś pokarał ich Panie ! https://wolna-polska.pl/wiadomosci/rosja-pacholki-antychrysta-sami-nie-zrezygnuja-2019-06

  https://www.youtube.com/channel/UCp0ALbWvFZuJbYU_h5nCo7A

  Ps. “MIKOŁAJ”, widzi wyłącznie pozytywne strony tzw. “plusy dodatnie’ – to więcej niż zbrodnia – to błąd!

  • Mikołaj widzi realia. Skoro tego nie dostrzegasz to odłóż narzędzie szatana, czyli swój komputer i weź książeczkę do nabożeństwa, i módl się. Tylko to ci pozostało. 🙂 Niestety rozwój tych technologii jest też konieczny ze względów bezpieczeństwa kraju i Putin to doskonale rozumie.

   Szkoda, że nam Polakom politycy styropianu i okupanci religijni zaserwowali polityczną strefę zgniotu, jak tym dmuchanym krokodylom, bo zabrakło im inteligencji, aby przewidzieć niedaleką przyszłość. Lema nie czytali tylko lenili się na styropianie i knuli jak tu wykończyć system, a potem nie mieli pomysłu, jak sobie poradzić w nowej rzeczywistości. Jak czytam ostatnio ich wypociny na gazecie wybrakowanej intelektualnie, to mnie krew zalewa. Jak można było tak po dyletancku dać się wrobić w szkodliwe reformy i wyprzedaż za bezcen majątku narodowego.

   Problem w tym, że nie mamy prawdopodobnie żadnych szans w tej wojnie technologicznej, bo nasze firmy i laboratoria już nie istnieją, po tej “fantastycznej” i “wolnościowej” transformacji ustrojowej. Pozostaniemy więc zupełnie na uboczu w strefie zgniotu interesów zachodu ze wschodem i to chyba po niewłaściwej stronie.

 4. Zbyt mało wiem o elektronice, jednak z tego co czytam to jest to technologia najłatwiejsza do unieruchomienia.

  • Dokładnie “wieczorynko -proponuję wysłuchać rozmowę panów w temacie “technologii do unieruchomienia” od 7:58 do 10:20 ALEKSANDER JABŁONOWSKI I MACIEJ PORĘBA NARODOWCY OMAWIAJĄ CO W POLITYCE SŁYCHAĆ 2 VI 2019
   https://www.youtube.com/watch?v=uHrelkUsLFI&t=475s

   Ps. Kom. swój widzę mocno pokiereszowany – ‘jakiś fragment” zalinkowany
   z portalu “wolna-polska.pl”. Doprawdy…nie rozumiem!

   • Krzyku, moje koty na razie nie sikają na klawiaturę ale wystarczy, że odejdę od komputera a klawiatura z hukiem ląduję na podłodze.
    To jest przykład ile warta jest wysoka technologia.

    Podam przykład o którym już pisałam. Szkolna młodzież w Rosji aby pokonać jakąś trasę wybiera mapę. Polska młodzież wybiera GPS, przypuszczam, że nasza młodzież wręcz nie potrafi czytać map.

 5. Żuma do żucia

  Krokodyle są doskonałą przenośnią. 5G da wielkiego kopa gospodarce. Kto pierwszy ten lepszy, tylko że nie da się tego zrobić bez amerykańskich korporacji.

 6. Poza nadzorem dronów 5G stosowane jest do nadzoru pomieszczeń. Z zewnątrz. Tylko że dziś trzeba mieć na zewnątrz nadajnik. Kiedy co kilkanaście/dziesiąt metrów wewnątrz budynku będą głowice 5G wystarczy mieć odbiornik i można oglądać życie bliźnich jak w serialu. 5G wprowadzane jest m.inn. dla służb. Tak jak latarnie uliczne podsłuchujące otoczenie i robiące triangulację.

  • Tak, ale niektórzy kom. (Miecław) nie kumają w czym (m.in. 5G – wielki brat podniesiony do kwadratu) tkwi problem nieważne,
   czy owa technologia pochodzi z Chin (ludowych), czy Usraela (azjatyckiego,
   czy tez zamorskiego)…
   Zdecydowanie – NIE dla “nowych’ technologii!

   • Kumam, kumam. Tylko nie wiem czy ty sobie zdajesz sprawę z tego, że państwa uprzemysłowione nie mogą się same z siebie zatrzymać w tym pędzie technologicznym, bo tak działa system kapitalistyczny. Jeżeli któreś się teraz zatrzyma, to przegra w tym wyścigu, dlatego Rosja i Chiny się porozumiały w tym zakresie, chodzi o te 5G. Nie mogą pozostać w tyle za USA, bo będą skończeni. Tak to działa. Zakończą aż się same zniszczą lub osiągną kres możliwości, ale gdzie on jest, to jest problem. Społeczeństwa są tylko bardziej lub mniej świadomymi ofiarami tego wyścigu technologicznego i to od naszej świadomości zależy, czy pozwolimy się ewentualnie zniszczyć. Niestety ludzie nie zdają sobie sprawy ze skutków rozwoju technologii, która może być wykorzystana przeciwko nim i kiedyś może dojść do tragedii.

 7. Miecławie , przypominam sobie że prosiłeś o kontynuację ‘muppet show” –
  Musisz to wiedzieć (489) Afera Skok. Historia Pana Krzysztofa Dąbkowskiego cz. 4 https://www.youtube.com/watch?v=VSbAmzF-Uy0&t=7s
  —————-
  Nazywam się ruski agent, Aleksander Jabłonowski o agenturze w Polsce.
  https://www.youtube.com/watch?v=qlwBplXVV5A

  Nooo, wiesz Miecławie – My Polacy, ‘nie kochamy” neokomuny, tej
  od Kaczyńskiego (?), poprzez “tego Duńczyka”,uczciwie , (chyba) brzmi – godność tego pana) , do niejakiego Cimoszewicza (?).
  Hmmm. Cimoszewicza……
  Pzd.

 8. 7 czerwca było ciekawe przemówienie Putina w Petersburgu, Hameryka przegrała i Solidaruchy też.

 9. Amerykański sen umarł, leży sobie martwy i powoli zapominamy, a nawet sami Amerykanie zapominają, jak to było kiedy dymiły fabryki „Motor City”, korporacje zatrudniały olbrzymie ilości ludzi do przeliczania na maszynach wymagających kart perforowanych, ich kraj latał w kosmos(ALE NIE NA KSIĘŻYC !!!), a kredyt był na 5% dostępny po wzięciu jakiejkolwiek pracy.
  Co czeka kraj, który wyekspediował prawie całą produkcję za granicę, do kraju, który produkując amerykańskie komputery i zabawki, zarobił tyle pieniędzy i nauczył się tak wiele, że samodzielnie buduje lotniskowce, na które go bez problemu stać.
  ŹRÓDŁO: https://obserwatorpolityczny.pl/the-american-dream-is-dead/

 10. Przynajmniej wiem, o co chodzi z tym Huawei, czyli wciąż o kasę.
  Janusz

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.