Wojna psychologiczna rządzi się własnymi prawami

rgbstock.com Autor: Sanja Gjenero (lusi)

Jak zapewnić sobie lojalność własnego zaplecza wśród ludności cywilnej w trakcie prowadzenia wojny (i nie tylko)? Jak zmotywować własne siły zbrojne i służby bezpieczeństwa do aktywności i lojalności? Jak zjednać światową opinię publiczną? Te i inne cele można próbować osiągać przy pomocy technik wojny psychologicznej.

Samą istotą wojny psychologicznej jest połączenie sterowania przekazem informacyjnym tak, żeby wpływać na emocje. W wyniku sprzężenia emocji i pożądanych informacji możliwe jest uzyskanie korzystnego wyniku w percepcji odbiorców.

Często wojna psychologiczna jest mylona z propagandą i jej szerokim użyciem przez strony konfliktu. Propaganda może być jedną z pierwszych warstw oddziaływania psychologicznego. Jednakże sama swoim oddziaływaniem bardziej jest narzędziem w szerszych procesach wpływów percepcyjnych niż samodzielnym środkiem osiągania celów.

W praktyce jednak propaganda to o wiele za mało, żeby osiągnąć wyznaczone cele zgodnie z oczekiwaniami. Do tego jest potrzebne planowanie i programowanie. To można osiągnąć tylko wtedy, kiedy istnieje możliwość sterowania prowadzonymi procesami. Chodzi zwłaszcza o możliwość np. stopniowania emocji, ich odpowiedniego ukierunkowania, nasilenia, skupienia lub rozproszenia – wedle możliwych do osiągnięcia celów lub dla uniknięcia niepotrzebnych strat (dekonspiracja procesów).

Telewizja i Internet powodują, że bardzo łatwo jest docierać z przekazem do mas, a masy rządzą się prawami wielkich liczb. To znaczy, że psychologia tłumu jest przewidywalna i można nią zarządzać. Wystarczy dostarczać odpowiednich komunikatów, w tym koniecznie obrazów, które będą przemawiać za naszymi tezami.

Odpowiednie generowanie przekazu składającego się z obrazów i komentarzy kontekstowych, jest bardzo proste w epoce Internetu, komputerów i zaawansowanych technik produkcji wideo. Dysponowanie odpowiednimi możliwościami pozwalającymi na generowanie przekazu dowolnej treści, to banalna kwestia produkcji filmowej. Większość potrzebnych narzędzi i akcesoriów po prostu można kupić. Dysponując odpowiednim doświadczeniem, ludźmi i środkami działania – można osiągnąć bardzo wiele formułując odpowiednie komunikaty do przekazu, w tym tzw. przekazu podprogowego.

Przykładowo nie ma żadnego problemu, żeby strona wojująca sporządziła nagrania wideo, przedstawiające domniemaną egzekucję własnych żołnierzy, cywilów itp. Robi się to po to, żeby dysponować możliwościami sterowania emocjami własnych stronników oraz emocjami opinii publicznej. Mnożnik reakcji rodzi się sam przez wzmocnienie proliferacji określonego rodzaju materiału w światowych mediach i internetowych mediach społecznościowych.

W czasie wojny – jak już się toczy – istotą procesów jest zarządzanie chaosem i umiejętność odnalezienia się w nim. Wplecenie dezinformacji i innych metod oddziaływania zgodnie z zasadami wojny psychologicznej do codziennych komunikatów medialnych potęguje chaos, aż do stworzenia stanu rzeczywistości równoległej. Wygrywa ten, kto pomimo dynamiki nawarstwiania się zdarzeń, jest w stanie aktywnie nad ich przebiegiem sprawować chociażby kierunkową kontrolę – media społecznościowe są np. nieprzewidywalne. Największym błędem jest wiara we własną propagandę – występująca krok po tym, jak przestajemy odróżniać prawdę od fikcji.

Wiele z tych kanałów komunikacji, które uznajemy za użyteczne w życiu codziennym, może być wyprzedzająco przewidziane do działań psychologicznych w czasie zagrożenia wojną i samej wojny. Z wielkim zainteresowaniem należy śledzić wykorzystywanie mobilnych technologii komunikowania się, jakie właśnie są masowo wykorzystywane przez setki tysięcy ludzi z Bliskiego Wschodu i innych zapalnych rejonów świata. Ten przypadek daje nam szanse obserwowania zachowania się tłumów i mas ludzkich w praktycznej reakcji na bodźce. Czy to nie jest zastanawiające, że w miejscu, gdzie nie ma już wody i prądu – działają jednak nadajniki stacji przekaźnikowych sieci komórkowych?

Ten, kto steruje dostępem do sieci oraz przepływem w niej informacji – ma pełną władzę nad zachowaniem się tłumu, w tym przypadku określonej zbiorowości. W momencie jak przykładowo interesująca nas grupa nielegalnych imigrantów wkracza już do Grecji, to ich telefony logują się do stacji bazowych greckich operatorów. Oznacza to, że w zasięgu stosownych służb państw NATO/Unii Europejskiej informacja o zbiorowości jest dostępna od ręki, w czasie rzeczywistym i bez potrzeby prowadzenia jakichś specjalnych monitoringów. Powstaje, zatem kolejne pytanie – czy komuś zależy na pochodzie tych ludzi określonymi szlakami przez Europę? W czym jest problem, żeby każdemu z przybyszów przekazać określone informacje bezpośrednio na jego komórkę, w jego języku? Oczywiście mówimy o informacjach umożliwiających sterowanie zachowaniami tej zbiorowości. Dlaczego się tak nie dzieje, to jedna wielka tajemnica dzisiejszej Europy. Podczas, gdy powszechnie wiadomo, że istnieją portale i strony w serwisach społecznościowych stworzone teoretycznie przez imigrantów dla imigrantów. Nie ma, po co wchodzić w szczegóły, ale to nie mogą być przypadki. Po prostu nie można uwierzyć w to, żeby stosowne europejskie służby nie potrafiły skorzystać z tak łatwo dostępnej informacji, – jeżeli jest powszechnie wiadome (Edward Snowden), że inwigilowanie społeczeństw zachodnich przez sieci telefonii komórkowej jest zjawiskiem tak powszechnym i standardowym, że prawdopodobnie za niedługo przestanie być tajne. O projekcie „Echelon” oczywiście nic nie wiemy, bo chcemy mieć jeszcze szansę na szynkę na święta…

30 myśli na temat “Wojna psychologiczna rządzi się własnymi prawami

 • 25 października 2015 o 07:43
  Permalink

  No właśnie ciekawa sprawa z tym logowaniem się do sieci komórkowej – przecież oni powinni wiedzieć co i jak a jedynie dodać dzieci i powinno być wszystko wiadomo

  SZANOWNI PAŃSTWO MAMY PROBLEMY Z MODEROWANIEM KOMENTARZY WIEMY ŻE NIE WSZYSTKIE SĄ ZAMIESZCZONE – NIESTETY JEST OLBRZYMI NAWAŁ SPAMU – O WIELE WIĘKSZY NIŻ ZWYCZAJNIE I ZAJMIE NAM TO JESZCZE CO NAJMNIEJ 24 GODZINY ZANIM ODNAJDZIEMY WSZYSTKIE. JUTRO TJ W PONIEDZIAŁEK 26 TEGO SYTUACJA POWINNA POWRÓCIĆ DO NORMY. WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
 • 25 października 2015 o 09:42
  Permalink

  Doskonały tekst i zarysowane ciekawe kwestie.

  Odpowiedz
 • 25 października 2015 o 12:22
  Permalink

  Widzę że autora wzięło na popisywanie się wiedzą przez ciszę wyborczą 🙂

  Odpowiedz
  • 26 października 2015 o 00:50
   Permalink

   @krzyk58
   co to znaczy “popluczyny eurokomunizmu”? UE nigdy, nawet przez pomylke nie byla ani lewacka ani odrobine “komunistyczna”, popierala zawsze wielki kapital i wielkie koncerny, do nichbto starala sie dopasowac obywateli UE, by by byli tania sila robocza, nie mogli otwierac geby na zaden temat i by konsumowali, bo to nakreca koniukture …co do “poprawnisci” politycznej to tez nie wiem o co chodzi komentatorowi @krzyk58, wiadomo, ze cesarzowa chciala wielkim koncernom dostarczyc bardzo taniej sily roboczej, nie liczyla sie z oporami , gdyz zyje pod kloszem, a juz wogole nie rsla pod uwage tego, ze moga tutejsi ludzie jak podczas wojny 30-to letniej i wybuchu reformacji

   Odpowiedz
 • 25 października 2015 o 17:41
  Permalink

  Myślę że będzie to już stały i nieodwracalny trend,
  te partie i osoby “przychylające nieba”(oczywiście nie nad własną posiadłością) kolonistom,
  będą tracić na znaczeniu,mam akurat na myśli chorą
  poprawność która jest domeną lewacką, “pokolenia 68′”,
  jak i popłuczyn eurokomunizmu.

  https://forumemjot.wordpress.com/2015/10/24/wybory-w-szwajcarii-wygrala-antyislamska-prawica-zdobywajac-50-miejsc-w-parlamencie/#more-46314

  Odpowiedz
  • 26 października 2015 o 01:09
   Permalink

   c.d.
   otoz cesarzowa nie brala pod uwage, ze tutejsi ludzie zaczna sie burzyc, jsak podczas wojny 30-to letniej lub podczas reformacji i powstania protestantyzmu, przeciez nie ma mieszkan i pracy dla tutejszych ludzi, istnieje problem niedozywienia, maja zniesc np.minimalny”zarobek”, tu moze byc wojna, od paru dni kanclerz Austrii mowi o tym straszliwym napieciu ..cesarzowa prostytuuje sie z wielkim kapitalem, to on chcial tej taniej sily roboczej …..Tych uchidzcow to przeciez wujek zza oceanu tu skierowal, by zniszczyc swojego konkurenta i idee UE od Lizbony do Wladywostoku a nie jacys “eurokomunisci”, czy lewacy , prosze mi wybaczyc, ale nie moge zalapac co Pan wygaduje…
   Samych uchodzcow tez perfidnie zinstrumentalizowano dla politycznych rozgrywek, poklocono ich do cna, omamiono “zlotym runem” w Niemczech, ktorego tu nie ma …to rozgrywki moga przyniesc nawet i wojne u rozpad UE, ktora za morde trzymala Niemcy i chronila Hiszpanue, Grecje i Portugalie przed militarna junta ….to wszystko bardzo niewesolo wyglada, ale nie maczaja rak w tym jacys komunisci czy lewacy …miarkuje, ze w Polsce na wszystko co sie nie podoba lub nie znajduje aprobaty miwi sie “lewacki”, lub “komunistyczny ” , co ma piernik do wiatraka ??? Ja nie wiem !

   Odpowiedz
 • 25 października 2015 o 19:26
  Permalink

  Szanownych Czytelników zachęcam do zdobycia i obejrzenia “Wojny Światów” w filmowej interpretacji Szulkina.

  Odpowiedz
  • 26 października 2015 o 01:11
   Permalink

   Chetnie, ale gdzie tego szukac ? Moze tylko w Polsce ?

   Odpowiedz
  • 26 października 2015 o 21:20
   Permalink

   Film obejrzałam, zdecydowanie mocny i co smutne proroczy. Ze względu na siłę przekazu filmu nie mam odwagi na jakikolwiek komentarz.

   Odpowiedz
   • 27 października 2015 o 20:05
    Permalink

    Ja za to polecam “Idiokrację” – film wprawdzie (TFU!) amerykański ale warto

    Odpowiedz
   • 28 października 2015 o 08:03
    Permalink

    Moze jakis link do filmu “Idiokracja “, gdzie szukac w “yuotube” ?

    Odpowiedz
   • 28 października 2015 o 09:53
    Permalink

    http://www.cda.pl/video/224839ce

    Proszę się nie zrażać groteską w filmie. Dzięki niej łatwo zrozumieć, że podobne społeczeństwa już istnieją. Zwłaszcza wśród pewnej grupy ludzi w USA.

    Odpowiedz
 • 25 października 2015 o 21:09
  Permalink

  Można(już) głośno – wyrażać radość i nadzieje lub smutek
  i rozczarowanie.Zmienić tak by wszystko pozostało jak
  było przed…sens “wyboru/w jest mniej więcej właśnie taki. “bo już od poniedziałku uwagę opinii publicznej będzie przyciągało co innego; kto utworzy rząd, a kto będzie pił cienką herbatkę w opozycji, komu zamilkną telefony, a u kogo się rozdzwonią, czyje przyjaciółki zaczną kupować brylanty i zaprenumerują „Twój Styl”, czyi przyjaciele dostaną koncesje na hurtownie spirytusu, a czyi będą musieli błyskawicznie ewakuować się za granicę, albo w ostateczności starać się o status świadka koronnego”.

  Monologi telewizyjne i dialogi restauracyjne.

  http://www.michalkiewicz.pl

  Odpowiedz
 • 25 października 2015 o 21:36
  Permalink

  Pierwsza uwaga na gorąco,jeszcze wszystko w powijakach, jednak wszystkie znaki,szczególnie na niebie, wskazują na to że PiS aktualnie jest na pozycji
  SLD Millerowego, z początku dwutysięcznych.
  Co z “tym błogosławieństwem” zrobi – pójdzie drogą
  Sojuszu?. Ogólnie zero zdziwień – tak miało być.
  Różne “lewice” pominę milczeniem – tylko Narodowa,
  Patriotyczna Lewica,(autentycznie robotnicza)wolna od mniejszości narodowych pchających się na afisz.Był taki “odłam” w PZPR…był także wówczas “butowany’
  z przypiętymi etykietkami…kawior do kosza,czas na
  smalec,ogórek kiszony,”czarny” chleb.Po robociarsku.
  Lub zgiń – przepadnij…lewico!

  Odpowiedz
 • 26 października 2015 o 13:54
  Permalink

  Dzięki(wielkie) za dokończenie myśli… 🙂 “eurokomunisci”, czy lewacy , prosze mi wybaczyc, ale nie moge zalapac co Pan wygaduje”…
  Niby nic odkrywczego ,nawiązuje do “ideałów”
  dzisiejszych “polityków”, tzw.”lewicy” dominujących zresztą,
  oni korzeniami tkwią w latach sześćdziesiątych
  (ubiegłego wieku)TAM należy doszukiwać (się)
  źródeł “dzisiejszej” poprawności:inaczej,ZŁA!
  Miałem na myśli “ówczesną Sorbonę i okolice”, czyli…
  lewactwo to dzisiejsi zmieniacze świata na siłę i wbrew…wczoraj zwali(się)”romantycznie”,
  np.Frakcja Czerwonej Armii,Baader-Meinhof,Czerwone Brygady itp.itd.etc.A “eurokomuniści”???? Proszę
  “wygooglować”…
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 27 października 2015 o 02:57
   Permalink

   @krzyk58
   Prosze mi wybaczyc, ale po Pana przykladach “Frakcja…” ….itd. to zupelnie zbaranialam, jak robilam specjalizacje z prawa karnego i miedzynarodowego prawa karnego, to musialam bardzo duzo e tych tematach grzebac i czytac, czytac , przeciez ci ludzie wogole nigdy nie byli przy wladzy i pod zadnym pizorem sie do niej dorwac !!! Mowie Pana i takze innym, ze to jakas moda w Polsce na te slowa “lewactwo”, “eurokomunizm” jako ibwektywy na cos, co sie nie podoba lub nie znajduje aprobaty, np.tutaj, jakby Pan tego uzyl w rozmiwie czy pismie pytano by Pana , co Pan pod tymi sloeami, haslami chce wyrazic, to ma inne semiotyczne znaczenie i inna etymologie, to sie po prostu nie zgadza …
   W UE, jak wspomnialam nie ma ani na lekarstwo “lewactwa”, czy “komunizmu” tylko cos zupelnie odwrotnego, bardzo mocny skoncentrowany kapital, ktory rzuca i szantazuje wszystkich i politykow “onanizuje” pieniedzmi i wladza ( adrenalina, ktora dziala jak narkotyk i uzaleznia)…podobnie jak slowo gender wypaczono, choc zaczelo sue id protez medycznych np.sztucznych stawow kolanowych takze dla kobiet czy dzieci, a do dzis sa uzywane takie protezy skonstruowane i wyprobowane wylacznie przez mezczyzn i ktore kobietom i dzieciom wogole ani anatomicznie ani fizjologicznie nie pasuja, np.leki, ktore sa stosowane u dzieci sa klinicznie wyprobowywane wylscznie na mlodych, zdrowych mezczyznach i kobietom orax dzieciom nie sluza, doprowadzaja do szokow i zgonow, przepraszam ze o tym pisze, ale np.tampony damskie wywoluja u niektorych pan, ze specyficznymi hormonami po zastosowaniu szok i prowadza do zgonu …takie tragiczne doswiadczenia sprawily, ze powstala nowa medyczna, psychologiczna i socjologiczna wiedza nauki kierujaca sie specyfika zwiazana z genami, w ktore sa wypisazone, kobiety, mezczyzni, dzieci i ktore bardzo mocno “organizuja” zycie danej osoby i to wogole z lewactwem nie ma nic wspolnego, choc czytalam tu na lamach OP “100” razy takie wlasnie uwagi, ludzie sie tu sumituja na rozne tenaty, nie wiedzac wogole o co to chodzi , do tego winia kogos czy cos, za cis co nie mialo miejsca, zamiast zajac sie prawdziwym zagadnieniem: przyczynami, skutkami, mozliwa zmiana tych okolicznisci …ale nie chodzi tu o lewactwo, nie ma tego w UE czy ns swiecie , poeyjrdzali do Aneryki Lacinskiej, ci co byli w latach 68…XXwieku “lewakami” dorastaja i to bez wyjatku do extremalnie prawicowo myslacych i zyjacych ludzi, kochajacych pienusdze i kapital …
   Byly federalny MSZ z partii zielonych Joschka Fischer, demonstrowal w tenisowkach przeciw energii atomowej i byl zagorzalym pacyfista…zaraz po objeciu stanowiska ministra “zrobil” straszliwa ( bombardowania bronia uranowa )wojne w Jugoslawii , dzis jest “doradca” najbogatszych atomowych koncernow swiatowych … nie ma lewactwa w EU czy u wujka, Pasdoliniego tez brutalnie zamordowano i to bylo juz dawno temu, Visconti umarl sam z siebie …szkoda , ze nie ma “letnich szkolek” OP by ten temat omowic, ale to , jak Pan tych terminow uzywa nie zgadza sie , nawet jak inne blogi tez mylnie tych terminow uzywaja …troche , by powiedziec, lewaki to ktos inny, to nie my ….nie wiem pi co to zamiast powiedziec zadzi kapital spekulacji i derywatow i caly swiat szantazuje, by zarabiac pieniadze nawet i na trupach wlasnych rodzicow…

   Odpowiedz
   • 27 października 2015 o 08:36
    Permalink

    Ja pierniczę, po takich studiach Pani a taki bałagan w tekście i tyle błędów. No nie idzie Panią czytać.

    Odpowiedz
   • 27 października 2015 o 13:31
    Permalink

    No właśnie,rano zapoznałem się z p.wypowiedzią,
    z braku czasu odłożyłem “na później” ale, po
    przeszukaniu forum,(później) “uciekła’ wypowiedź Pani do której nie mogłem nawiązać.
    Dzięki “wtrętowi” @Grzegorz z Kotliny Kłodzkiej,
    odnalazłem “wątek i trop”…proponuję uwadze “cykl”
    nieco filozoficzny, Abp.Stanisława Wielgusa
    w pięciu odsłonach zamieszczony na łamach ‘Myśli Polskiej” – pt.”Nowa ideologia zła”…oczywiście,
    nie jest to mój ‘punkt widzenia” lecz abp.Wielgus generalnie “wie co pisze”…,że zacytuję drobny fragment “eseju’, “„Nowa ideologia zła”, o której pisał i tyle razy mówił Jan Paweł II, nazywając ją często cywilizacją śmierci, choć pozornie różni się od starych, bezbożnych ideologii, to w istocie swojej jest taka jak one. Wyrosła bowiem z tych samych ateistycznych i anarchistycznych filozofii: z Marksa, Nietzschego, Trockiego, Gramsciego, Freuda, Sartre’a i innych jeszcze tzw. „mistrzów podejrzenia”.

    Jej erupcja nastąpiła na Zachodzie w słynnym roku 1968. Ukształtowała całe pokolenie młodych wówczas ludzi, znudzonych istniejącym porządkiem społecznym i tradycyjnymi wartościami, którzy, odwołując się do marksizmu, trockizmu i maoizmu, dokonali swoistej anarchistycznej rewolty pod hasłami: „Zabrania się zabraniać czegokolwiek!” „Niszczcie to, co was niszczy, a niszczy was obecny porządek prawny, niszczy was państwo i religia, niszczą was wszelkie urzędy i wychowawcze instytucje, niszczą was uniwersytety, szkoły, rodzina, małżeństwo” itd. Na gruzach starego świata, wołali ideologowie anarchistycznej rewolty, owej słynnej „Nowej Lewicy” (Die Neue Linke), należy zbudować nowy, pozbawiony zobowiązań, absolutnie wolny od starego porządku moralnego, politycznego i kulturalnego świat, w którym każdy będzie mógł robić, co mu się będzie podobało.

    Ówczesne państwa stłumiły po wielu miesiącach anarchistyczne manifestacje. Wówczas trockistowscy, lewaccy anarchiści sięgnęli po przemoc. W ciągu kilkunastu lat dokonali w Europie wielu terrorystycznych zamachów. Zabili i zranili wielu niewinnych ludzi. Po latach trudnych zmagań, policje: niemiecka, włoska, francuska i inne, zaprowadziły w swoich krajach względny spokój. Ale nie mogły zmienić anarchistycznej mentalności ukształtowanego wówczas pokolenia, które po kilkunastu latach, w demokratycznych wyborach doszło do władzy. Obecnie pokolenie roku 1968 nie potrzebuje już stosowania drastycznych aktów przemocy do realizacji swoich starych haseł. Ma bowiem teraz do dyspozycji dużo potężniejsze środki. Ma do dyspozycji prawo, które ustanawia w opanowanych przez lewacką inteligencję parlamentach’…

    Ps.JE Stanisław Wielgus – “związki’ z b.prezydentem L.Kaczyńskim,(szeroko rozumianą
    solidarnością) można przypomnieć lub ‘poszukać”…jakby “co” – służę pomocą.

    Odpowiedz
   • 27 października 2015 o 14:53
    Permalink

    Cd.jakie potworki “intelektualno – polityczne”
    wykluły się z zatrutego ziarna trockizmu
    w Europie czy później w USA – kto jest następcą
    ideowym,”owych”,pani studiującej stosunki międz.
    nie muszę przypominać (a może właśnie DLATEGO,
    należało -by)…i w tym momencie wracamy do źródła “wszelakiego ZŁA” – czytaj:STALINA,
    STALINIZMU…Pani,studiująca,(niegdyś) 🙂 wie ‘coś” o tym
    systemie…ECH!!!!Jak małe są moje szanse w walce
    na kopniaki z koniem…
    Do poczytania…

    http://pliki.klubinteligencjipolskiej.pl/

    Odpowiedz
   • 27 października 2015 o 16:23
    Permalink

    @ Grzegorz z Kotliny Kłodzkiej,krolowa bona mieszka od wielu lat w Niemczech, przedstawia swój punkt widzenia, ja cenię komentarze Krolowej, nie muszę się z nimi zgadzać jednak uważam, że warto je czytać, jest to też głos jak inni widzą sprawy, które dzieją się na świecie w tym w Polsce.
    Jak chodzi o tak zwane “błędy”, sądzę,że uwaga była niestosowna, mamy różnie dostosowane klawiatury, kłania się tolerancja. Gdybym ja pisała cyrylicą to Rosjanin też mógłby reagować śmiechem.
    Pozdrawiam Krolowo i Grzegorza, w tym drugim przypadku proszę o zrozumienie innych osób a już zwłaszcza tych co mieszkają poza granicami Polski.

    Odpowiedz
   • 27 października 2015 o 20:04
    Permalink

    Pani Wieczorynko. Żaliłem się na bałagan, który uniemożliwia czytanie. Ponadto interpunkcja nie jest spowodowana migracją na litość boską ale zwyczajnie bałaganiarstwem i chyba brakiem wiedzy. Nie wiem natomiast jak nazwać pisanie kilkuset słów w jednym zdaniu. To aż razi w oczy. Szkoda, bo pewnie wiele ciekawych rzeczy ma do powiedzenia. Nie olewajmy tego języka, bo skoro go olewamy to jutro będziemy dla siebie obojętni, bo niby dlaczego nie(?) Ps. Poglądów pani Królowej Bony nie podważam.

    Odpowiedz
   • 28 października 2015 o 07:26
    Permalink

    @wieczorynka, 27.10’2015,16:23 &
    @Grzegorz z Kotliny Klodzkiej, 27.10’2015, 08:36 & 20:04
    Tak, ja mieszkam juz ponad 32 lata poza krajem i to wcale niedobrowonie i do tego w faszystowskim panstwie …
    @wieczorynce dziekuje za slowa uznania i szczegolne podkreslenie zasad tolerancji, to bardzo istotny czynik wspolnego bytowania, wyrazy sympatii i zrozumienis dla mojej osoby i mojego statusu wzruszaja mnie, odwzajemniam je, bardzo mi przyjemnie.

    Co do uwag @Grzegorz z Kotliny Klodzkiej przykro mi, ze Pana trafia szlag czytajac tekst niby w j.polskim, ale z obcym rytmem jezykowym i do tego , przypuszczam, na podstawie reakcji @Grzegorza, ze zbyt obcobrzmiacymi tezami…
    Przeczytalam moj opublikowany komentarz i stwierdzam, ze interpunkcja jest nawet niezla, na co uskarzac sie mozna i na co nie mam wplywu sa wszystkie automatyczne zmiany literowe, dokonywane przez system cyfrowy z uwagi na to, ze moim zaprogramowanym jezykiem jest j.niemiecki, jako pomocnicze jezyki flamandzki ( “holenderski” ) i j.angielski.
    W j.niemieckim i flamandzkim sa zupelnie inne tzw. obocznisci jezykowe, logarytmy zmieniaja mi z j.polskiego, ktorego “nie rozumieja”wszystko albo na obocznosci niemieckie ( kombinacje samoglosek i ich zmiekczen ) lub jak chce to z niemieckiego manualnie poprawic na polski na obocznosci i kombinacje samoglosek i wspolglosek pasujacych do jezyka flamandzkiego, w ktorym , podobnie, jak w j.polskim bardzo czesto wystepuje litera “j” (jest zmiekczeniem i akcentem, jak np.Antje…), wtedy naprawde nie mozna wpasc na znaczenie slow bo ni to polski ni to niemiecki i tez nie flamadzki.
    Podobnie logarytmy zmieniaja mi i to b.szybko poprzez korekture automatyczna high speed “z” na “rz” i odwrotnie, co mnie do szalu doprowadza …Mozna by bylo tego uniknac, zmieniajac oprogramowanie na j.polski, co jest bardzo czasochlonne i nie wchodzi w gre, gdyz ja musze sprawdzac prace studentow w j.niem. lub flamadzkim, pomocniczo w j.ang. i nie moge co 5 minut zmieniac oprogramowania, czytam OP i komentuje tylko w okienkach czasowych ..,
    Do tego pracuje z urzadzeniem mobilnym, a nie szerokoekranowym komputerem, posiadajacym rozmaite programy di opracowywania tekstu: np.przeklejania, korektura mysza, “utrwalania”…( nie wiem jak sie nazywa po polsku “speichen” )..
    Ja mojego napisanego komentarza w tych malych ramkach nie widze, zaledwie ok.2 liniki, ktore w high speed zaraz mi uciekaja, zechce cos poprawic zaczyna sie cyrk z j.flamandzkim lub wariactwa np.skroty z j.ang., w koncu system “porywa” mi moj komentarz jak wiatr beret z glowy …
    Prosze mi te fenomeny wybaczyc, w szczegolnosci, ze nie mam na nie wplywu ..,
    Jesli jednak komentatora @Grzegorz moja osoba, ten inny rytm jezykowy drazni lub sposob prezentacji np.to, ze ja komus zaprzeczam prosze moich komentarzy po prostu nie czytac ..,
    Pozdrawiam wszystich bardzo, bardzo serdecznie i zycze cholerykom mniej napadow zlosci, ja na to sobie nie moge pozwolic, gdyz robia sie z nadmiaru afrenaliny brzydkie zmarszczki …

    Odpowiedz
   • 28 października 2015 o 08:59
    Permalink

    @krzyk58, 27.10’2015,13:31 & 14:53
    Tak myslalam, ze to robota kk, , ktory sklocil Polske i wszelakie sily poltyczne w Polsce, Pan wybaczy, Abp.S.Wielgus nie moze inneczej intetpretowac, gdyz to praca na zamowienie kk..pokrecil groch, mydlo i powidlo..najgorsza jest ta wojna domowa w Poksce, przecirz wszyscy ze wszystkimi sa dzieki kk sa skloceni, a kk nie ma zadenej koncepcji politycznej, oprocz tego , ze chce distepu do wladzy, i pieniedzy oraz wlasnych stanowych przywilei ..
    Ja Pana nie kopie , ja nie jestem koniem…
    Chce Pana zaprosic na taka intelektualna wycieczke, podobnie, jak otwiera sie okno i widzi sie noey krajobraz, tak chce Panu zaproponowac takie nowe spojrzenie, zawsze to nowa perspektywa, moza ona Pana zaintryguje…prosze zaczac od francuskiego filmu fabularnego ( jest w kinomatece narodowej i mozna go z tamtad sciagnac , ale i gdzie inndziej ) pt. “INDOCHINY” z bardzo lubiana w Polsce aktorka francuska Catherine Deneveua. Film ten przedstawia prywatna historie.
    francuskich kolonizatorow w Vietnamie i wojne w Vietnamue, jaks prowadzili Francuzi i ktorym przyszli z pomoca Amerykanie ..,Po okropienstwach tej wojny, po tym , jak wujek trul Vietnamczykow DDT /”Origin Ange”/, rozpylajac go z samolotow w tym tropikalnym klimacie, po tym, jak glidne szczury przykladano do brzucha wroga, by powolnie umieral pidczas gdy jego wnerznosci pozeral szur i inne, caly swiat w 1968 wyszedl z protestami na ulice, zaczelo sie we Francji, potem u wujka zza woda , kombatanci tej wojny w Vietnamie i wd F. i Usa mieli straszliwe psychiczne i fizyczne symptomy, ze powszechnie zaczeto ich leczyc narkotykami, glownie (pononownie ) odkrytym LSD ( prosze chocby w Wiki zobaczyc co to
    jest LSD, jakie

    Odpowiedz
   • 28 października 2015 o 09:21
    Permalink

    c.d.
    @krzyk58, 27.10’2015, 13:31 & 14:53
    wiec prosze zobaczyc , jak dziala LSD, i dlaczego cala generacja zaczela go po wojnie w Vietnamie uzywac, rowniez masowo innych narkotykow i lekow. psychotropowych ..,jednoczesnie emigrantowi z Austrii, mieszkajacemu. po II WS w Usa. panu Djerassi udalo sie wreszcie po x latach opatentowac i wprowadzic na rynek tabletke antykoncepcyjna, ktora oprocz LSD zrewolucjonowala caky swiat i wszystkie dotychczasowe sytemy moralne, standardy spoleczne, planowanie zatrudnienia kobiet w przemysle…w tym momencie kosciol tracil z sekundy na sekunde na znaczeniu ..,powstala nowa spolecznosc “industries comunity” z nowa swiadomiscia klasowa upominajaca sie o nowe prawanp.rowne zarobki dla kobiet, ktore strajkowaly na ulicach Paryza i San Francisco, wprowadzono platny urlop wr Francji / novum /, bo takie byly juz w np.w ” demoludach”, takze prawa wyborcze aktywne i pasywne dla kobiet, to byly lata 68 … trockisci ..,”nowewr ideologie zla” toz to strach kk przed utrata wladzy i.pieniedzy ..kk zostal zmarginalizowany …

    Odpowiedz
   • 28 października 2015 o 09:50
    Permalink

    c.d.
    @krzyk58, 27.10’2015, 13:31 & 14:53
    Marks /Marx/ byl tylko bardzo dobrym ekonomem, opisal powstanie i rozwoj sytemu kapitalistycznego, nie mial zadnego planu i aspiracji politycznych ..,te inne osoby, niby “nowych ideologii zla” nie byli zadnymi “lrwakami” lecz jedna z pierwszych klas ludzi wyksztalconych w systemie swieckim, poza kosciolem, do tej pory kosciol mial monopol na szkolnictwo wszystkich szczebli i takze na szkolnictwo akademickie / uniwersytety /…. Gdyby nie Sartr, S.Freund it’d., to mezczyzni i kobiety chodzili by poubierani /poprzebierani / jak warstwa duchoenych tj. w sukmanach, kobiety z kompletnym “ukryciem” wlosow, jak to dzisiaj zakonnice zakonow kk, cos VII -IX. wiek, jak to.ma miejsce u naszych islamskich.przyjsciol, z ktorej to kultury, mam takie wrazenie, ze Pan nieco kpi lub ja jako podrzedna wvstosunku do kk widzi.
    Co do Pana trosk, jak mozna takie ilosci uchodzcow innej kultury zintegrowac podzielaja tu wszyscy ..,zwlaszcza, ze nie ma gdzie ich ulokowac i dac prace …

    Musze tez wspomniec, ze nie cierpialam nigdy na “polska chorobe papieska”/ “spazm papieski” i nie uwazam papieza za propagatora ideii humanizmu …”nowe ideologie zla” widze we wsciekliznie neoliberalnej? wyniszczajacej ludzkosc, w wojnach, ktore narody ze soba na wieki klica a sluza do objecia obcych zrodel surowcow mineralnych …by jeszce wiecej produkowac, kupowac i smiecic..,oraz rzucanie klatw na tych, co mowia, ze nie mozna sie ciagle w nieskonczonosc rozwijac ..,mysle, ze ta podroz w nowe regiony moze Pana zaintetesowsc i by najmniej nie jest.ona “lewacka” lecz zwyczajnie swiecka …

    Odpowiedz
 • 26 października 2015 o 14:12
  Permalink

  “Krolowo” – doprawdy nie rozumiem(nie ‘znaju”)
  w czym,gdzie tkwi problem w dotarciu do sedna,
  czy istoty – jak zwał,tak zwał.Trochę chęci,
  i nieco zaangażowania…kiedyś , wśród Polaków
  na topie było opowiadanie o problemach z zepsutym autem na drodze…Niemiec nic nie mógł
  zrobić – czekał na pomoc(drogową)natomiast
  Polak w tych samych “okolicznościach przyrody”
  własnoręcznie naprawiał i ODJEŻDŻAŁ!Tak było…
  aktualnie Polak to (prawie) Niemiec…stoi i czeka.Niestety – “urawniłowka”, wszyscy stajemy
  się do siebie podobni w tzw.Europie – czyli NIEZARADNI!

  https://www.youtube.com/watch?v=pwKJC-Ctq8A

  Odpowiedz
 • 28 października 2015 o 07:57
  Permalink

  @Grzegorz z Kotliny Klodzkiej
  Mam do komantatora pytanie innej natury, czy egzystuja jeszcze “Klodzkie Zaklady Sprzetu Sportowego ” w Klodzku
  , nic nie moge z intetnetu wydobyc, moze maja inna nazwe ?
  Poszukuje “narzedzia ” sportowego “klomet” /” kolko szwedzkie” (niby kolko od wozka dzieciecego z 2 uchwytami na dlonie), ktore sluzy do trenigu glownie miesni brzucha. Cwiczenia z “klometem” to z pozycji “kleczenia ” “jedzie” sie tym kolkiem szwedzkim do przodu przy zachowaniu idealnej rownowagi, gdyz innaczej mozna sobie powybijac zeby , az sie lezy kompletnie na brzuchu, a to “kolko szwedzkie” razem z rekoma znajduje sie poza glowa…
  Cwiczenia te daja znakomite efekty, ale uwaga , stopniowo, b.stopniowo, trzeba zaczac od najwyzej 3 razy, po miesiacu mozna b.powoli dokladac ilosci, nawet do 60 razy po roku czy nawet dalej …
  Kiedys te “klomety” wraz z broszurka/ksiazka mozna bylo kupic absolutnie w kazdym sklepie sportowym w Polsce a teraz, kto moze mi pomoc jakas informacja…
  Jak tak sie jakis sklep sportowy wydzwoni, to “new generation” ma tylko “zachodni” sprzet i “zachodnie ubranka”, “polskiego sprzetu my nie prowadzimy” … a to cholera jasna bardzo szkoda, piwiedzialam jakiemus panu ..”klomet” to plaski jak deska brzuch i wszystkie stawy super “naciagniete”/ ruchime, ani gram tluszczu nie pojawi sie ani ns brzuchu ani gdzie inndziej, w teatrze w Polsce wdzyscy “klomet” mieli i cwiczyli..
  Ja tu tez, az mi podwedzili torbe treningowa w marcu …

  Odpowiedz
  • 28 października 2015 o 09:32
   Permalink

   Odsyłam Panią z pytaniem do komentatora @Pozorovatel. Ja niestety mieszkam tu od 20 lat ale @Pozorovatel “zjadł zęby” na tym terenie i pełnił ciekawe funkcje. Pewnie będzie miał wiedzę dot “KZSS” w Kłodzku. Odnośnie kółka, promował je swego czasu Kaszpirowski w Polsce.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.