Wojna domowa w Syrii wciąż trwa!

Chociaż media zachodnie zainteresowane wydarzeniami na Ukrainie prawie w zupełności przestały nadawać informacje z Syrii – tamtejsza wojna domowa wciąż trwa i ma się doskonale. W Syrii ciągle giną ludzie, dynamicznie zmienia się ilość i sytuacja stron konfliktu, w zasadzie można być pewnym tylko interesów strony rządowej i mniejszości kurdyjskiej, wszystkie inne organizacje ewoluowały w stronę permanentnego konfliktu religijnego w różnych układach pomiędzy sobą, w tym oczywiście ochoczo strzelają do wojsk rządu.

Uchodźcy z Syrii cierpią straszny los w obozach w Turcji i Jordanii, sytuacja w Iraku i Libanie również jest nie do pozazdroszczenia, z tego kraju bardzo szybko wyjechało mnóstwo zdolnych ludzi. W świetle różnych szacunków mówi się, że z Syrii zniknęło około 70% przedsiębiorców w ogóle, w znaczeniu zlikwidowania aktywnej działalności. Gospodarka oczywiście jest na stopie wojennej i nie miałaby szans na przetrwanie bez wsparcia ze strony nielicznych sojuszników.

Politycznie nikt nie ma już żadnych złudzeń, oficjalny rząd syryjski dopuścił się licznych przypadków łamania praw człowieka, nawet krążą podejrzenia o ludobójstwo! Jednakże pozostałe strony konfliktu wcale nie są święci. Mierząc problemy ich miarą – można nawet pokusić się o daleko idące uproszczenie, że z pewnością wielu Syryjczyków dzisiaj bardzo życzyłoby sobie powrotu do stabilizacji, a to nie jest możliwe bez uwzględnienia istnienia obecnego rządu.

Obecnie mówi się o religijnej i post-religijnej fazie konfliktu, w której decyduje interpretacja Islamu, której dokonują poszczególne ugrupowania zbrojne, co powoduje że konflikt jest nieczytelny dla opinii publicznej zachodu. Również na pewno wielu Syryjczyków ma dość sytuacji pod względem niejasności politycznej, ponieważ sami mają problem ze zorientowaniem się w programie „polityczno-religijno-społecznym” bandy aktualnie okupujących konkretne terytorium. Jeżeli jest mowa w Syrii o rewolucji, to naprawdę nie może mieć ona gorszego charakteru, jednakże nic nie jest bez przyczyny – rząd syryjski oskarża kraje Zatoki Perskiej o wspieranie bandytów atakujących jego kraj, poprzez dostarczanie im broni, pieniędzy i materiałów wojennych. Nieszczelna granica z Irakiem, gdzie pogranicze też jest pochłonięte wojną domową umożliwia przemycenie wszystkiego.

Podejmowane próby polityczne rozwiązania konfliktu nie doprowadziły do żadnego realnego rozstrzygnięcia nawet nie dlatego bo opozycja nie godzi się na jakiekolwiek rozmowy ze stroną rządową. Problemem tutaj jest przede wszystkim kwestia tego, że kluczem do pokoju w Syrii jest stanowisko Iranu i możnych przedstawicieli opinii publicznej z niektórych krajów Zatoki Perskiej. Jednakże nawet mocodawcy mają poważne problemy z opanowaniem wspieranych przez siebie band. O sterowaniu nie ma chyba w większości wypadków mowy, wygaszenie konfliktu będzie wymagało po prostu fizycznej likwidacji części bandytów.

Szokujące są informacje na temat obywateli Unii Europejskiej biorących udział w tej okrutnej wojnie. Niestety takie są fakty, że wielu młodych muzułmanów z bogatych krajów Europy Zachodniej pojechało do Syrii na wojnę, istnieje wiele dowodów na te okoliczności, materiały wideo, blogi, oficjalne relacje korespondentów mówiące o mówiących po niemiecku mudżahedinach! To musi dać nam wiele do myślenia, albowiem można zrozumieć wolność, jednakże jeżeli ktoś wyjeżdża z Euro do Syrii zabijać, a w międzyczasie ma przyznany w Niemczech czy Holandii zasiłek na siebie, niepracującą żonę i dziecko lub dzieci. To jest coś niesamowitego, z czym jak dotychczas zachodnie społeczeństwa i tamtejsze państwa się nie zmierzały. Nie może być mowy o tolerowaniu w Unii Europejskiej morderców, którzy odcinali komuś głowy w innym kraju, a potem po powrocie do domu w Unii – spokojnie idą na spacer z dzieckiem do parku!

Na Syrię nadal nie ma koncepcji. Zachód wie, że popełnił błąd jednoznacznie odcinając się od rządu Al-Asada, ponieważ w tamtejszej rzeczywistości jest on jedyną siłą zdolną do ustabilizowania tego państwa, które w nowej odsłonie raczej będzie stanowiło federację terytoriów lub może nawet dojdzie na stałe do podziału na dwa lub trzy ośrodki państwowe. Naprawdę nie takich „krwawych dyktatorów” już państwa zachodnie wspierały i zbroiły, nic by się nie stało gdyby wykazano w przypadku Syrii odrobinę realizmu. Ten umęczony kraj potrzebuje powrotu do normalności i odbudowy.

Musimy mieć pełną świadomość, że gdyby nie potęga militarna naszego tureckiego sojusznika, to już dawno byśmy się bali właśnie – „zarażenia” Turcji, a w konsekwencji przeniesienia konfliktu do Europy. Świat musi znaleźć sposób na wyjście z tej dramatycznej sytuacji, przede wszystkim trzeba pomagać Syryjczykom ponieważ dramat tych ludzi jest bezprecedensowy.

3 myśli na temat “Wojna domowa w Syrii wciąż trwa!

 • 9 kwietnia 2014 o 16:35
  Permalink

  Prawie bez echa minęły informacje/zastrzeżenia wyrażone przez zwykłą zakonnicę z Syrii-
  Agnes Mariam of the Cross,przełożoną Klasztoru świętego Jakuba the Mutilated, – Melkite Greek Catholic monastery in central Syria. Potrzeba sporo czasu aby dokonać analizy fotografii i wiedeo przedstawiających ofiary ataku śmiercionośnego gazu bojowego koło Damaszku. Spróbowałem raczej profesjonalnie zweryfikować podejrzenia tej zakonnicy. Jest dla mnie oczywiste , że mamy tu do czynienia z manipulacją i fałszerstwem. Cel – zaniepekojenie światowej opinii publicznej (i tak zapomniała o wszystkim po miesiącu) i skłonienie mocarstw zachodnich do interwencji zbrojnej przeciw reżimowi prezydenta Assada. Nie bardzo się to udało, bo Assad inteligentnie zaakceptował warunki “pobrzękujących szabelką” polityków zachjodnich i zgodził się na zniszczenie swych zapasów broni chemicznej i gazów. Sęk w tym, że rebelianci nie byli poproszeni o to samo a podczas kilkuletniej wojny domowej zdobyli oni niejedne magazyny rządowe z bronią.
  (źródła uzupełniaające)
  ADONIS, Lebanon — When Russia’s foreign minister, Sergey V. Lavrov, wanted to bolster his argument that rebels had carried out the poison gas attacks near Damascus on Aug. 21,2013 he pointed to the work of a 61-year-old Lebanese-born nun who had concluded that the horrifying videos showing hundreds of dead and choking victims, including many children, had been fabricated ahead of time to provide a pretext for foreign intervention.

  Link:
  http://de.scribd.com/doc/169025372/Study-the-Videos-That-Speaks-About-Chemicals-Beta-Version

  Odpowiedz
 • 9 kwietnia 2014 o 18:19
  Permalink

  Artykuł powinien być obowiązkową lekturą polityków, polskich też, ku przestrodze.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.