Wniosek o ponowne przeliczenie przez Komisję Nadzoru Finansowego skutków projektów ustaw: druk 729, 811, 877 i 1863

SBB.III.P.2.2019

Warszawa, 22 stycznia 2019

Szanowny Pan

Tadeusz Cymański

Przewodniczący Podkomisji rozpatrującej

projekty ustaw tzw. „frankowych”

 

Do wiadomości:

Sz. Pan

Jacek Jastrzębski

Przewodniczący

Komisji Nadzoru Finansowego

Wniosek o ponowne przeliczenie przez Komisję Nadzoru Finansowego skutków projektów ustaw: druk 729, 811, 877 i 1863

Szanowny Panie Przewodniczący,

W imieniu Stowarzyszenia oraz osób poszkodowanych przez banki w wyniku stosowania przez nie instrumentów finansowych niezgodnych z prawem zwracamy się z wnioskiem o ponowne wyliczenie skutków ustaw druk 729, 811, 877 i 1863 przez Komisję Nadzoru Finansowego. Poprzednio przekazane posłom, zgodnie z informacją uzyskaną w piśmie z dnia 1 czerwca 2016 r. (znak: DPP-ZRP.0128.47.2018.JW) nie były przygotowane przez osoby biegłe w zakresie rachunkowości. Tworzenie tak ważnego dokumentu bez udziału specjalistów w tym zakresie może wprowadzać w błąd zarówno posłów jak i Posłów.

Uzasadnienie

 1. Od czasu badania przez KNF skutków ustaw minęło wiele miesięcy. W przypadku niektórych z nich – prawie 3 lata. W tym czasie znacznie zmieniła się sytuacja ekonomiczna rzutująca na wyniki obliczeń. Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej w tym w ostatnich dwóch latach ubyło 50,85 tys umów.
 2. Trzy banki posiadające największy portfel tych kredytów zarobiły w ciągu ostatnich trzech lat łącznie ponad 15 mld złotych netto (PKO BP, mBank, Millennium).
 3. Poprzednie obliczenia wykonane przez KNF nie zostały wykonane z zachowaniem należytej staranności. Dotyczy to m.in. oceny skutków ustawy druk 729, które nie zostały zaopiniowane przez biegłego rewidenta w związku z czym nie powinny być brane pod uwagę przez Podkomisję. W przeprowadzonych przez KNF obliczeniach m.in. zsumowano zmniejszone zyski banków w kolejnych latach spłacania tych kredytów i uwzględniono je jako jednorazowe zmiany bilansów.
 4. KNF w swoich opiniach na temat projektów ustaw uwalniających społeczeństwo i budżet państwa od toksycznych instrumentów finansowych nie uwzględnił również korzyści dla gospodarki wynikających z wprowadzenia ustaw. Korzyści te polegają m.in. na uwolnieniu tysięcy rodzin od salda kredytu uniemożliwiającego spłatę kredytu i pobudzeniu konsumpcji, zwiększeniu wpływów z podatków oraz poprawę ratingu kredytowego naszego kraju skutkujące obniżeniem wielomiliardowych kwot odsetek od polskiego zadłużenia. Dlatego wnioskujemy o to, by KNF badając ponownie skutki ustaw wziął pod uwagę całą polską gospodarkę, a nie wyłącznie sektor bankowy.
 5. W ostatnim czasie do sądów wpływa coraz więcej spraw, w których wnioskowane jest przede wszystkim unieważnienie nieuczciwych umów. Zdaniem ekspertów, m.in. Wiceprezes UOKiK [https://www.rp.pl/Nieruchomosci/301099963-Wiceprezes-UOKiK-mozliwe-ze-umowy-frankowe-beda-na-szersza-skale-uznawane-za-niewazne.html] pokrzywdzeni przez banki mają dużą szansę na unieważnienie umowy przed sądem. Koszt sądowego unieważnienia umowy jest dla banku istotnie wyższy niż koszt przekształcenia kredytu indeksowanego do waluty lub denominowanego w walucie w kredyt w pełni złotowy na drodze ustawowej w przypadku każdego z projektów. Zdaniem Stowarzyszenia koszt ustaw należy traktować, jako koszt alternatywny dla kosztu odwalutowania co najmniej 50% kredytów na drodze sądowej. Podchodząc w ten sposób do problemu może okazać się, że w dłuższej perspektywie sprawiedliwe rozwiązanie ustawowe jest dla sektora bankowego korzystniejsze niż rozwiązanie problemu na drodze sądowej.

 

Konkluzja ta nie zawsze musi być dostrzegana przez zarządy banków rozliczane przez akcjonariuszy ze swoich działań w okresie rocznym. Ustawowe rozwiązanie problemu korzystne dla sektora bankowego w dłuższym horyzoncie czasowym powinno być zatem forsowane głównie przez organy odpowiedzialne za stabilność tego sektora czyli NBP, KNF oraz KSF.

Stowarzyszenie zwraca uwagę na fakt, iż pomimo odnotowania przez cały sektor bankowy w Polsce coraz wyższych zysków [https://www.money.pl/gielda/banki-zarobily-ponad-14-mld-zl-zyski-rosna-w-dwucyfrowym-tempie-6336268633523841a.html], ustawowe rozwiązanie problemu może być trudne do wprowadzenia ze względu na nieliczne banki znajdujące się w złej sytuacji finansowej. Zdaniem Stowarzyszenia należy zidentyfikować te pojedyncze przypadki, w których banki wymagałyby dokapitalizowania i już teraz podjąć wobec nich przewidziane przez prawo kroki, w tym między innymi dyrektywę o przymusowej restrukturyzacji (BRRD). Działanie takie jest pożądane nie tylko w przypadku wejścia w życie ustawy „frankowej”, ale także ze względu na spodziewane rozwiązania problemu na drodze sądowej.

Z wyrazami szacunku

Prezes

Arkadiusz Szcześniak

4 myśli na temat “Wniosek o ponowne przeliczenie przez Komisję Nadzoru Finansowego skutków projektów ustaw: druk 729, 811, 877 i 1863

 • 24 stycznia 2019 o 06:02
  Permalink

  Walczcie walczcie ! Niech wam dadzą z kieszeni polityków.

  Odpowiedz
 • 24 stycznia 2019 o 14:57
  Permalink

  KNF, nie wiem czy jest to niezbędna instytucja urzędowa. Może wystarczy aby przestała działać a podatnicy nie musieli by jej utrzymywać. Przypuszczam, że w tej firmie czyli KNF nie zarabiają najniższej krajowej.

  SBB wam jak zwykle powodzenia.

  Odpowiedz
 • 24 stycznia 2019 o 18:50
  Permalink

  Gratuluje i zycze dalszej wytrwalosci SBB w walce z takimi wysokimi lobbystami z jednej strony i nikczemnymi ignorantami,ktorych dzialanosc wzglednie wypelnianie obowiazkow sluzbowych finasowanych z podatkow zakrawa na czysta groteske z drugiej strony….

  Ta walka SBB to nie zmaganie sie z wiatrakami Sancza Panczy ale droga Mahatmy Ghandi w walce z Brytyskim Imperium o niepodleglosc skolonizowanych Indii / parallele do skolonizowanej Polski, gdzie obcy, miedzynarodowy i kryminalnie zorganizowany kapital zabiera *uwlaszcza*rzekomo zgodnie z prawem nieruchomosci obywatelom polskim /……

  Droga Mahatmy Ghandi ca.: “najpierw wysmiewaja cie do cna, potem pokazuja ci fiola….potem zwalczaja cie bez miary…a potem musza pogodzic sie ze sluszna walka i musza wypelnic wszystkie zadania, gdyz zaczynaja swoja postawa smieszyc samych soba…”
  Mahatma Ghandi pokazal, ze wytrwale, ale pokojowe “nieposluszenstwo cywilne,ktore jest obowiazkiem” przynosi trwale rezultaty….czego SBB zycze a punkt osiagniec do dzis np. z lista napomnien, jak powyzej…to juz wielka klasa….

  Szkoda oczywiscie poleglych w walce ofiar ale w ich imieniu trzeba dalej isc sladami Ghandiego….koniecznie !

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.