Po co właściwie był ten Majdan?

Dyskusja z Ukraińskimi znajomymi, bo po niej już niestety nie można powiedzieć przyjaciółmi wobec wszystkich uczestników spotkania, skończyła się intelektualnym klinczem, albowiem na pytanie, – po co właściwie był zorganizowany Majdan, nie tylko nastawieni nacjonalistycznie Ukraińcy nie są w stanie dać jednoznacznej odpowiedzi, ale przede wszystkim sami ze sobą się spierają, a przy okazji obrażają wszystkich innych, jako winnych obecnej sytuacji w ich kraju.

Pytanie tylko z pozoru jest naiwne i chyba dlatego wywołuje poważną wściekłość nacjonalistycznie nastawionych Ukraińców, albowiem nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. W szczególności dlatego, ponieważ nawet jeżeli uznamy, że nie ma odpowiedzi na pytanie dlaczego robi się zamach stanu, to już na pewno nie robi się go na rok przed terminem wyborów, kiedy znienawidzonemu politykowi po prostu kończy się kadencja.

Prawdziwym wytłumaczeniem tłumaczącym ten dramat jest eksplozja Ukraińskiego nacjonalizmu, która bardzo boli – nawet nacjonalistycznie ukształtowanych Ukraińców, ponieważ cena jaką przyszło zapłacić za działanie z użyciem butelki z benzyną lub po prostu bronią w ręku. Niestety jednak rzeczowa dyskusja jest prawie niemożliwa, czy też nawet zupełnie niemożliwa, głównie dlatego ponieważ w dyskusji, co najmniej dwa wyraźnie przeciwne sobie bloki Ukraińców, domagają się przyznawania im racji.

Jeżeli jednak spróbowalibyśmy się zupełnie obiektywnie zastanowić, po co właściwie był potrzebny ten Majdan? To, trzeba to pytanie poprzedzić pytaniem pomocniczym, – komu on był potrzebny? Ukrainie na pewno nie był, to już wiadomo, że się jej nie przysłużył w tym znaczeniu, że skutki są przerażające, mamy do czynienia z olbrzymim osłabieniem tego kraju. Część Ukraińców na pewno na to pytanie odpowie, że był potrzebny im, jednakże prosząc o wskazanie po co, dlaczego – nie potrafią powiedzieć niczego bardziej przekonującego, niż to że chcieli wolności i Europy, tzn., stać się normalnym zachodnim krajem. Na pytanie – czy droga do tego prowadzi przez oligarchizację i upadek społeczno-ekonomiczny państwa, jak również po prostu jego entropię – już usłyszymy, że winny wszystkiemu jest Władimir Putin. Oczywiście Rosja prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie, a na samej Ukrainie posiada bardzo bogatą agenturę, która uniemożliwia przeprowadzenie reform i w ogóle jakąkolwiek normalizację.

Nawet najbardziej popierający przemiany Ukraińcy nie godzą się z faktem, że oligarchizacja jest pozytywna, mianowanie oligarchów szefami administracji regionalnych uczyniło z Ukrainy w części państwo mafijno-feudalne. Gdyby tego było mało, to jeszcze ściągnięto obcokrajowców do rządu centralnego i właśnie niektórych administracji regionalnych. Skutkiem nieufność i wzajemne oskarżenia się o korupcję i inne przestępstwa, nawet na poziomie rządu, gdzie jeden z zagranicznych ministrów nie wahał się oskarżyć o korupcję ludzi z bezpośredniego otoczenia prezydenta państwa! Samo podniesienie takiego oskarżenia jest czymś nadzwyczajnym, co silnie dyskwalifikuje taki system państwowy, jednakże wielu Ukraińców uważa, że nie ma w tym nic złego, że oni przyjeżdżają do Polski pracować przy truskawkach, a do nich na intratne pozycje przyjeżdżają obcokrajowcy, w tym z bogatych państw zachodnich. Całość jest trudna w ogóle do pojęcia kategoriami racjonalnymi.

Prawdopodobnie w ogóle zadawanie pytania, po co na Ukrainie był Majdan i komu on się przysłużył, nie ma żadnego sensu na samej Ukrainie i wobec Ukraińców. Właściwi adresaci tego pytania, a zarazem rzeczywiści interesariusze Majdanu znajdują się poza Ukrainą, przy czym dominująca ich część to oczywiście obcokrajowcy, główni beneficjenci Majdanu. Ich ukraińscy pomagierzy pełnią jedynie funkcje pomocnicze.

Jeżeli jednak zastanowimy się nad tym, kto na Zachodzie zyskał na tym procesie, to również jest problem. Generalnie, bowiem na tym kryzysie stracili wszyscy. Powrót do poprzednich relacji z Rosją jest niemożliwy. To bardzo duża cena za to, co się stało, czy też, do czego się przyczyniono na Ukrainie. Jeżeli komuś się wydaje, że powrócimy do status quo, ten w ogóle nie próbuje nawet zrozumieć procesów, jakie się wydarzyły i jakie jeszcze mają miejsce.

Trzeba poczekać na pierwsze obiektywne próby rozliczeń dokonywane przez ukraińską elitę np. ludzi kina, poetów, publicystów – bo na polityków raczej nie ma co liczyć. Przy czym filmy o tym, że bloki Doniecka ostrzeliwują się same, a w Odessie 2 maja 2014 roku to rosyjscy agenci w tłumie podpalali Dom Związków Zawodowych – to już widzieliśmy, to nie przekonuje nikogo.

19 myśli na temat “Po co właściwie był ten Majdan?

 • 8 lutego 2016 o 05:32
  Permalink

  Upłynie jeszcze ze 20 lat, zanim Ukraińcy zrozumieją tytułowe pytanie i zaczną udzielać na nie rozsądnej odpowiedzi.

  Oby dochodzenie do prawdy nie przynosiło dalszych kosztów w trupach i zniszczonych domach.

  Odpowiedz
 • 8 lutego 2016 o 07:29
  Permalink

  Rozumiem ludzi którzy chcieliby żyć lepiej,ale nienawidzę polityków którzy pod przykryciem wzniosłych haseł doprowadzają do sytuacji gdzie Ukraina stała się Upadliną, wrzodem w stosunkach Europa Rosja,wasalem USA.Hańba!!!

  Odpowiedz
  • 8 lutego 2016 o 22:37
   Permalink

   Włodku, a ty z pochodzenia Rosjanin? Czy mnie się coś myli?

   Odpowiedz
 • 8 lutego 2016 o 07:41
  Permalink

  Pseudo patriotyzm,wykorzystanie UPA i Bandery do tworzenia mitu Wolnej Ukrainy,milczenie Polski wobec Zbrodni Wołyńskiej pchają ukraińców do jeszcze większej tragedii niż dzisiejsze zbrodnie na Donbasie i Odessie.Opamiętaj się Polsko,Ovo vadis?

  Odpowiedz
 • 8 lutego 2016 o 08:42
  Permalink

  W mojej ocenie tak zadane pytanie Ukraińcom nie ma żadnego sensu, ponieważ są oni przedmiotem geopolityki a nie jej podmiotem. Uważam, iż chodzi o Krym – czyli zamknięcie Rosji dostępu do Morzą Śródziemnego czyli do Oceanu Atlantyckiego.

  Odpowiedz
  • 8 lutego 2016 o 20:40
   Permalink

   Niestety, teraz Turcja może im zamknąć dostęp do Morza Śródziemnego

   Odpowiedz
 • 8 lutego 2016 o 09:51
  Permalink

  To pytanie będą sobie zadawać za jakieś 20 lat 🙁

  Odpowiedz
 • 8 lutego 2016 o 10:52
  Permalink

  Witam i dziękuję za artykuł o tym ze ten “majdan” był po to było tak jak jest – co było do przewidzenia 2 lata temu. Choć nikt nie przewidywał ogromu VVVVVVVV ukraińskiego…

  Najgorsze jest to, że i my przez to mamy same problemy – choćby samobójcze “sankcje”…

  Ale z każdym dniem maski spadają i teraz jasno widać że rządzą Polską SDSSSS z małej litery / bo nie ma i nigdy nie było takiego narodu!/ NIE MOŻE PAN TWIERDZIĆ OFICJALNIE INACZEJ NIŻ RZĄD RP. CHYBA ŻE PAN TO UDOWODNI. WEB. JÓZ.

  Proszę wyciągnąć wnioski:
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/rzad-pis-u-usprawiedliwia-kult-upa-na-ukrainie

  Rzeź Polaków = patriotyczna postawa ukraińców…

  To jest całe podsumowanie…

  Dodam jeszcze na dodatek:
  (…) WEB. JÓZ. BO TO JUŻ ZBYT OBRAŹLIWE JEST.

  Odpowiedz
  • 8 lutego 2016 o 12:27
   Permalink

   Nie istnieje naród “ukraiński” – co pośrednio przyznają banderofile w jednej ze stron – nie będę podawał chyba że na priv – bo nie reklamujemy faszyzmu-banderyzmu!

   Pierwsza OFICJALNA informacja o “ukraińcach” jako “partii atyrosyjskiej i antypolskiej wśród Rusinów” pochodzi z “Encyklopedii Katolickiej” z roku 1913.

   Do I WŚ “ukrainiec” był też (od końca XIX w.) synonimem Rusina który zmienił religię z prawosławia na grekokatolicyzm.

   W spisach narodowych austriackich czy rosyjskich do końca XIXw a nawet początku w. XX nie było “narodu ukraińskiego”…

   Materiałów jest tyle, że mozna pisac przez pół roku…

   PS
   Obraźliwe jest dla nas Polaków tańczenie na naszych grobach…

   A stwierdzam, że zaczynamy się zachowywac “poprawnie politycznie” w stosunku do banderowców-ukraińców niemal tak jak rządy zachodnie w stosunku do kolonistów…

   SZANUJEMY WSZYSTKICH LUDZI. WEB. JÓZ.

   Odpowiedz
 • 8 lutego 2016 o 11:00
  Permalink

  PS
  Napady i grabieże na UPAdlinie stają się powszechne. Ofiarą może być każdy – pierwszeństwo mają ci obywatele którzy wychodzą z zakupami ze sklepu

  СМИ: на Украине грабители отбирают у людей еду прямо возле магазинов

  http://m.ria.ru/world/20160208/1371248984.html?rubric=archive

  Odpowiedz
 • 8 lutego 2016 o 16:57
  Permalink

  Majdan to świetny interes dla wąskiej grupy ludzi i kilku banków na zachodzie, poza tym właśnie po to był, żeby nie zadawać pytań o ich interesy

  Odpowiedz
 • 8 lutego 2016 o 18:17
  Permalink

  Tego nie należy wykluczyć,bo jeżeli na horyzoncie pojawi się widmo zysku Zachód odda Rosji terytorium Ukrainy. W końcu nie raz tak robił a przez kolejne wieki w prowadzonej przez niego polityce niewiele się zmieniło.

  Odpowiedz
 • 8 lutego 2016 o 21:23
  Permalink

  Otóż nie szanuję wszystkich ludzi, nie sznuje naszych waznych polityków,którzy rozdaja nasze pieniadze banderowcom, nie sznuje takiej władzy, która udaje, że nie było mordu wołyńskiego, takiej, która nie poitrafi stanowczo i skutecznie upomnieć się o pamięć pomordowanych, nie sznuję takiej władzy,tóra pozwala na fotografowanie się banderowskich studentów z symbolami faszystowskimi, a posiadającymi kartę polaka, nie sznuje tych co pozwalają banderowskiemu konsulowi robić inspekcje na posterunkach polskiej policji w poilskim kraju i takiej, która stara sie robić i postepowac tak, aby swojemu/polskiemu/ narodowi było jak najgorzej , a pełna gębe ma frazesów, jak to sie stara, co nie robi, aby było lepiej, tylko , pytam, komu lepiej?

  Odpowiedz
  • 14 lutego 2016 o 09:49
   Permalink

   Jak patrzę na tego zlotoustego dude i safandułę od zagranicy to mnie po prostu mdli.

   Odpowiedz
 • 8 lutego 2016 o 23:27
  Permalink

  Ukraina na własne życzenie cofnęła się cywilizacyjnie 100 lat

  Odpowiedz
 • 9 lutego 2016 o 07:28
  Permalink

  Grzegorzu,niestety nie chociaż z natury i ducha Tak,nie do końca reaguję jak Rosjanin zgodnie z tymi słowami,wsio zjedli,wypili,samowar rozbili,a gospodynie wy……! Pozdro!

  Odpowiedz
 • 9 lutego 2016 o 16:11
  Permalink

  Pytanie retoryczne Autorze . Majdan był potrzebny i zrobiony przez USA – patrz słowa Vicki Nuland o 5 mld (!) $ włożonych w ten bałagan . Jest masa opracowań jak to się robi – takie kolorowe rewolucje . W USA rozwalenie Rosji zakłada doktryna Wolfowitza , jak też naszego byłego ziomka Brzezińskiego .
  O niebo wolę rosyjską doktrynę Karaganowa – bo zakłada współpracę , a nie wojnę , jak większość doktryn made in USA .
  Niestety , Markel i Hollande byli zbyt mali aby się odciąć od złowrogich dla Europy doktryn USA .

  Jednak podobnie retoryczne , właściwie rozwalające pytanie można zadać i w Polsce . Po co popieramy ślepo Upadlinę ? Po co zamiast budować przemysł ( jesteśmy zapóżnieni ) wydajemy kasę np. na szaleństwa Macierewicza ? Czemu chcemy rozwalić budżet programem 500+ , zamiast podnieść kwotę wolną , co da biedniejszym minimum komfortu i możliwość wychowania dzieci ? Po co chcemy przekopać Mierzeję Wiślaną ? Po co nam drogi gaz z Norwegii ? Czemu zamiast o wynalazkach mówimy o powstaniach i wyklętych ?

  Odpowiedż – z “elitami” ze stęchłego styropianu lub przyklejonymi do nich cwaniaczkami tak będzie zawsze ! Czyli maksimum mesjanizmu , minimum rozumu i rozwagi .

  Odpowiedz
 • 12 lutego 2016 o 15:55
  Permalink

  Ukraińcy po prostu nie dorośli do niepodległego bytu, który im spadł niczym nieoczekiwany prezent. To jest sztuczne państwo bez wspólnego mitu, historii, kultury, dziedzictwa. To taki sam przypadkowy kraj jak szereg mu podobnych w Afryce czy na Bliskim Wschodzie. A co jest najlepszym dowodem potwierdzającym diagnozę ? Otóż prymitywny, pretensjonalny i prostacki szowinizm narodowy w myśl powiedzenia jaki naród tacy bohaterzy. Tu nie ma dobrych wiadomości, może być tylko gorzej. Zrobiono syf i tak naprawdę tylko Rosja ma realne szanse i możliwości to posprzątać. Istnienie bowiem upadłego państwa tuż przy rosyjskim spichlerzu jest niekorzystne i po prostu niebezpieczne.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.