Polityka

Władza da nam w twarz a astrologię zastąpi teologią?

 Do niesamowitych obyczajów dochodzi w naszym kraju. Przedstawicielka władzy, a ściślej administracji rządowej w Województwie ma w sobie tyle czelności, że potrafi podejść do człowieka – Kobiety i uderzyć ją w twarz, do tego jeszcze obrazić. Jeden z polityków rządzącej większości stwierdził, że to miało miejsce w reakcji na zakłócanie spokoju kombatantów. Faktem jest, że obywatelka, która została obrażona i uderzona wypowiadała dość donośnie hasło: „Konstytucja”. To mogło zakłócać uroczystości, na pewno nie o to chodzi w wydarzeniach publicznych, żeby się przekrzykiwać. Jednak dla zastosowania takiego wybryku nie może być wytłumaczenia, osoba która się tego haniebnego czynu dopuściła już złożyła dymisję z piastowanej funkcji publicznej, należy oczekiwać że czeka ją spotkanie z Prokuratorem i postawienie zarzutów. 

Doczekaliśmy czasów, kiedy władza da nam w twarz, a astrologię zastąpi teologią i wszyscy będą zadowoleni. Ponieważ do póki jest pięć stów co miesiąc na żeberka i „pifko” z dyskontu, to wszystko jest w porządku. Tymczasem naprawdę dzieją się rzeczy niesłychane, których nie da się pojąć rozumem.

Sam manewr z wyrugowaniem astrologii jest znany jak świat, chodzi przecież o poprawę tego, co istnieje czyli o dobrą zmianę. Oto się dokonała, astrologia wypada – przecież nikt się nią nie zajmuje, o co w ogóle chodzi – o jakieś horoskopy? Przecież są w Internecie! Poza tym nie wolno w nie wierzyć Katolikom, stąd może taki wzrost znaczenia teologii? Nic nie mamy przeciwko uznaniu nauki o sposobie wiary w Boga za dziedzinę nauki. Należy oczekiwać jednak, że jej celem badawczym będzie potwierdzenie istnienia Boga, może nawet jakaś komunikacja z nim – jak już się da potwierdzić, że On istnieje? 

Być może będzie więcej lekcji religii? Można zastąpić fizykę i matematykę. Pierwsze jest nudne, przesuwa się jakieś klocki, coś spada, coś się oblicza. Nikt tego nie lubi. Drugie jest abstrakcyjne, więc niebezpieczne, ponieważ abstrakcyjne myślenie to ostateczność o jakiej można myśleć w państwie quasi totalitarnym. Zastąpienie tych przedmiotów religią jest nie tylko słuszne i celowe, ale jest po prostu koniecznością w świetle faktów.

Astrologii nie ma co żałować, chleba z tego nie da się upiec! Oto logika, która teraz będzie dominować – i nie ma znaczenia, że mamy jakieś tam osiągnięcia w tej dziedzinie. Wiadomo, że po poprawianiu Żeromskiego mogło być już tylko „lepiej”, więc oto jest dobra zmiana w pełni – świat nauki ma nowe regulacje kończy się władza gronostajów. Co z tego wyniknie? Jak nie było sukcesów, tak i może ich nie być, ponieważ nie o to tutaj chodzi. 

Władza chce mieć kontrolę nad każdym aspektem aktywności publicznej, na pewno może mieć kontrolę tam, gdzie daje kasę. To wskazuje na postępującą centralizację państwa, źle wróży dla samorządów, które jak wiadomo są różne, w tym takie, które wojują z władzą. 

Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że przecież rządzący to inteligentni, oczytani ludzie. Często mający dorobek naukowy, co więcej – rzeczywiście wiedzący o co chodzi w państwie i co musi być spełnione, żeby mogło się ono rozwijać. Jednak z niezrozumiałych przyczyn zdarzają się takie akcje jak wspomniane rugowanie (ograniczanie znaczenia) astrologii, czy też nie krytykuje się wprost wybryków ludzi z własnego środowiska, chociaż przemoc w życiu publicznym zawsze należałoby potępić. Inaczej to nas doprowadzi do takich dramatów jak kiedyś w jednym z biur poselskich Prawa i Sprawiedliwości, gdzie doszło do morderstwa. 

Kto będzie głosem rozsądku? Kto będzie miał tyle siły i możliwości przeciwstawienia się rządzącym, żeby świadczyć o prawdzie, moralności a nawet ideach? Przecież jeżeli władza może sobie swobodnie gmerać w lekturach szkolnych, czy też skreślać dyscypliny naukowe, to co dalej? Proszę pamiętać, że akcję zmniejszania emerytur już mamy za sobą. Nie ma skutecznej możliwości wniesienia sprzeciwu od takiej zmiany prawa, która działa wstecz! Jak mamy w takim stanie rzeczy wierzyć w umowę społeczną, będącą podstawą ładu i wszelkiego porządku społecznego?  To bardzo trudne pytanie, nie jest na nie odpowiedzią to, co się robi z sądownictwem, jakkolwiek zmiany w tej sferze życia państwowego byłyby niezbędne i uzasadnione. 

Można zrozumieć, że władza chce zmian i do nich dąży. Jednakże sytuacja w której mamy do czynienia z weryfikacją praktycznie dużej części warstwy symbolicznej współczesnej historii, kiedy dosłownie próbuje się zaglądać Kobietom do majtek, czy też zaczyna się blokować strony internetowe – to są sygnały totalitaryzmu. Żeromski się nie obrazi, bo nie żyje. Astronomowie są tak unikalnym zasobem, że nie wyjdą na ulicę. Natomiast teologią, no cóż – to jest chyba przyszłość w tym kraju. Swoją drogą autora zawsze fascynowały takie studia i jakby go tylko było stać, to z przyjemnością by się w czymś takim zagłębił. Tylko, właśnie że z tego chleba nie będzie… Natomiast może wyjść piękne piekiełko totalitaryzmu…

Rosyjskie tłumaczenie tekstu [tutaj]

71 komentarzy

 1. Autor ma rację.

  Rozsądne jest podkreślanie, że każda władza publiczna – NIC NIKOMU NIE DAJE!

  Ona tylko dokonuje przesunięcia NASZYCH ŚRODKÓW na różne cele, w tym na 500 plus, 300 na wyprawkę szkolną, mieszkanie plus, itp.

  To są NASZE PIENIĄDZE, z podatków i danin lub z zadłużania budżetu – co i tak MY jako społeczeństwo musimy kiedyś spłacić.

  I to jest w tym wszystkim najważniejsze – podkreślanie, że to nie są pieniądze władzy, tylko społeczeństwa.

  Takie podejście inaczej sytuuje każdą władzę, bo pozwala ją ROZLICZAĆ za konkretne wydatki na przeróżne cele: mądre i głupie.

  Liczenie pieniędzy i skutków, jakie przynosi ich wydawanie.

  To powinno być PODSTAWĄ każdej kampanie wyborczej i walki politycznej pomiędzy partiami.

  Tylko takie podejście nie pasuje nawet opozycji, co to niedawno sama rządziła i lubiła podkreślać, że DAJE …

  Dlatego KASA Misiu, kasa jest podstawą.

  Nawet kasa dominującego kościoła, która też powinna być jawna i podawana wiernym do wiadomości w parafiach i diecezjach.

  To dobry wskaźnik oceny intencji i kościoła i wszelkiej władzy: rozliczać z KASY.

  Amen i Macondo.

 2. Bardzo dobrze więcej religii i historii, matematyke, fizykę i informatykę wyrzucić ze szkoły. No i wprowadzić kary cielesne tak jak dziedzic mógł spoliczkować tak dzisiaj przedstawiciel władzy ma mieć to prawo

 3. Do incydentów właściwie nic nie ma do tego większość użytych w tekście terminów. Właściwie chodzi o dość elementarne rzeczy: głupotę, nienawiść i przemijanie. Wszystko zleży od tego…

  “…KTÓREGO WILKA KARMISZ”

  Popatrzmy na tekst. Ten, poprzednie, komentarze do tego (już wkrótce) i do tych poprzednich. Na narracje poborców podatkowych Nowego Rzymu czy innych zmilitaryzowanych słowem a kryjących się za ornatem wilków. Przyjrzyjmy się publicznej narracji, narracji rzekomych profesorów czy nawet tych faktycznych od prawdziwych Nauk.

  Głupota, nienawiść, przemijanie, gniew, zazdrość, smutek, żal, chciwość, pycha, użalanie się nad sobą, poczucie winy i niższości, Kłamstwo, fałszywa duma, pragnienie dominacji.

  Wszytko w osnowie z nici lenistwa, egoizmu, egocentryzmu. Nawet te kilka słów które właśnie skreślam “karmią złego wilka”.

  Wciąż proponuję aby patrzeć na świat przez pryzmat Nauk. Tych prawdziwych. Zająć się Wiedzą, badać i odgrywać. Nie karmić retoryki “.górali ze wzgórz Golan” bo ona to wrzask, agresja, farbowanie na lisa i wzajemnie opluwanie i obijanie.

  To nie jest łatwe ale kiedy zrozumiemy że “nie warto i nie wolno karmić złego wilka”, że nie wolno “wilków” karmić nawet dobrocią i spokojem, wtedy przyjdzie wszystko łatwiej.
  Bo z takim nastawieniem które mamy tu, i Autora, i komentatorów i całkiem niedawno również moim. Nic z tego nie wyjdzie.
  Dlatego jak właśnie przestaje “karmić złego wilka” tutaj.

 4. Nic dodać nic ująć! Może warto jest zastanowić się do czego to doprowadzi. Rosjanie w tym roku szkolnym do szkoły podstawowej wprowadzają Astronomię i mają osiągnięcia w tej dziedzinie. My zwiększany liczbę godzin religii; katecheci stają się wychowawcami a z moralnością coraz gorzej,liczba przestępstw wśród młodocianych wzrasta”piją, lulki palą”.

 5. Panie Krakauer wkradł się zapewne błąd. Chodzi o Astronomię (Kopernik się kłania), a nie astrologię i horoskopy. Proszę sprostować, bo wygląda śmiesznie. Chyba, że błąd był zamierzony, ale to trochę niepoważne.

  Astrologia to takie wróżenie z fusów, a astronomia to nauka.

  Najciekawsze jest to, że Astronomia Polska ma bardzo duże osiągnięcia światowe i masę zagranicznych punktowanych wysoko publikacji, a ją się wykreśla z listy dziedzin.

  Ale może to być zrozumiałe, bo rozwój astronomii to ryzyko odkrycia, że boga nie ma i co wtedy? Teologia idzie na manowce, jak ludzie zrozumieją ogrom tego świata i jego skomplikowane prawa fizyczne, a boskiej planety i nieba, jak nie ma, tak nie ma. Trzeba więc tą naukę zlikwidować i wprowadzić pseudo-naukę, czyli teologię. Następnym krokiem będzie wprowadzenie teokracji i cenzura na treści astronomiczne z zagranicy, bo przecież mogą zagrażać bożemu planowi w stosunku do Polski. Czyli wszystko co związane z astronomią wyląduje na indeksie wiedzy zakazanej zatwierdzonej przez kościelno-partyjny synod, czyli episkopat-PiS. Kopernik na indeksie ksiąg zakazanych już kiedyś był.

  Teologia nie jest nauką!
  https://wolnemedia.net/teologia-nie-jest-nauka/

  ZAMIERZONY. PRZECIEZ JEST OSTAWIANOU HOROSKOPÓW W TEKŚCIE pozdr. Web. Józef.

 6. To beka jest. Niżej pisze o astronomach. Popieram głupotę najlepiej jest wyśmiać…

 7. Agresywny uczestnik manifestacji KOD

  https://www.youtube.com/watch?v=oLqHyDu241w

  Kodziarze i ich wyprane mózgi.

  https://www.youtube.com/watch?v=Z4ITiMhd3wQ

  Wyżej zaprezentowałem wizerunek “tamtej” strony, dodam że jestem “ponad nimi wszystkimi”. 🙂
  Dlaczego Autor nie bierze pod uwagę wariantu “zwykłej” prowokacji? Obstawiam taki model sytuacyjny, na kilometr czuć ustawką..
  To co nam maja do zaproponowania celebryci katoliccy, zarażeni
  trądem (syfem) religijnej i poltpoptrawnosci zdecydowanie odrzucamy
  —————— …kiedy dosłownie próbuje się zaglądać Kobietom do majtek… BA!!! nie tylko zagląda, lansuje “od małego” 🙂 wzorzec
  nie do zaakceptowania przez Polaków – i TU widzę dramat!
  https://nczas.com/2018/08/27/szokujacy-podrecznik-dla-zerowki-ktos-szykuje-polskie-dzieci-na-zycie-wsrod-zydow-i-murzynow-a-polki-maja-byc-ich-zonami/

 8. Autor naiwnie pyta: “Kto będzie głosem rozsądku? Kto będzie miał tyle siły i możliwości przeciwstawienia się rządzącym, żeby świadczyć o prawdzie, moralności a nawet ideach?” Już nikogo takiego nie będzie! Wszelka myśl została zdeptana przez kościół, a tzw elity intelektualne w pozycji na klęczkach myślą tylko o pieniądzach. Skalę upadku obrazuje wyścig o stanowisko prezydenta Krakowa, gdzie wybitna postać Jacka Majchrowskiego, uosobienie autorytetu, wiedzy, doświadczenia, kultury i dostojeństwa walczy z nędzną, o zerowej wartości postacią funkcjonariuszki rządzącej partii neurasteników. Dla przyzwoitości trudno nawet wymienić jej nazwisko. I może wygrać! W tym tkwi źródło nieodwracalnej katastrofy.

 9. @krzyk58. 4 września 2018 at 09:42

  KONSTYTUCJA !!! Gdyby ją szanowano to nie byłoby powodów do agresji. Proste. Winne temu jest zarówno PO-PSL, bo oni pierwsi wywołali zamęt, a PiS poszedł na całego po bandzie. Już wszystko wolno, nie ma zasad a falandyzacja prawa jest podstawą wszelkiej wykładni.

 10. Wojciechu,gdyby koń miał odpowiednie”pisowskie”papiery to by go wystawili a “suweren” by go wybrał. W tym tragedia prof.Majchrowskiego i tych którzy jeszcze mają własne zdanie( niestety to nie odnosi się do inteligencji i tzw.klasy średniej)

 11. @wlodek. Byłby inny pretekst. Świnie siłą oderwane od koryta –
  – kwiczą! A zdradę i jurgielt maja we krwi od kilku pokoleń..
  Na PiSie również nie zostawiam ‘suchej nitki”….

 12. Ps.a z drugiej strony Wojciechu nie wszystko stracone! Dzisiaj RTRPlaneta pokazało okopy na linii frontu w Donbasie. A tam na stronie “separatystów”,Polak który walczy od 1915 r.Sercem i Duszą jestem tam wraz z nim!Powodzenia!

 13. Musisz to wiedzieć(330)! Rząd PiS przygotowuje młodych Polaków na multikulti

  https://www.youtube.com/watch?v=EW7kg_AW7U8&t=345s

  Włodku, każdy “inny” powód byłby równie dobry, a może nawet lepszy. 🙂

 14. @Miecław , brawo , że zauważyłeś tę omyłkę z astrologią , która z nauką nie ma nic wspólnego .

 15. Warto pamiętać słowa protoplasty propagandy Pisomatołkow Józefa G.”Nie bójcie się okłamywać głupców, oni we wszystko uwierzą”

 16. Autor moim zdaniem ujął określenia astrologia celowo, gdyż dla dużej części społeczeństwa a może i dużej części polityków astrologia i astronomia to wsio rawno.

  Pani, która została obrażona i uderzona i ma na dodatek donośny głos to ponoć aktorka (tak piszą w sieci a ja współczesnych aktorów i aktorek nie znam).

 17. Wieczorynko,a jakie to ma znaczenie?Przekazano sobie”katolicki znak pokoju”.Pozdro.!

 18. @wlodek. “Warto pamiętać słowa protoplasty propagandy Pisomatołkow…. Nieźle byłoby TEŻ znać złote myśli komunistów np. niejakiego A.Lampe’go “Naród (POLSKI) to bydło który trzeba prowadzić na grubym postronku” pisane z pamięci, tzn. ‘z głowy”, może zmieniłem niektóre wyrazy lecz dokładnie odwzorowałem sens wypowiedzi ‘polskiego” komunisty 🙂 z ciekawości zajrzałem do :https://pl.wikiquote.org/wiki/Alfred_Lampe NIESTETY nie ma owej złotej myśli, są za to cytaty godne
  “zatroskane” losem Polski. Uj, to Wielki Komunista… przypomnę jeszcze jedną złotą myśl owego komunisty – “na ch.j nam Wojsko Polskie?” No, właśnie z “ich” punktu widzenia…. może i na ch.j 🙂
  a propos ,tzw. Alei Zasłużonych… Nie dziwię się Moczarowi, że gdy leżał śmiertelnie chory w szpitalu i poprosił generała Wacława Czyżewskiego i generała Jana Wyderkowskiego, by mnie do niego przyprowadzili, to on powiedział tak: „Otruli mnie i ja wiem o tym, że umieram. Powiedz mi, Albin, czy oni (i wskazał na obu generałów), czy oni już wymurowali mi grób i gdzie.” Wiedziałem, że już to zrobili, gdy lekarze mówili, że to kwestia 2-3 dni i umrze. Ale mnie nie wypadało powiedzieć, że już grób gotowy. Wtedy on powiedział tak: „Z krwi i kości jestem Ukrainiec, ale katolik. Nie chcę leżeć między wrednymi Żydami, bo Aleja Zasłużonych to nie aleja zasłużonych a zdrajców i morderców Żydów. Więc ty mi tu daj słowo, że załatwisz mi pochówek w ziemi na Portowych Wzgórzach między moimi partyzantami. Ty, jako członek Biura Politycznego, nie będziesz miał trudności z tą sprawą.” Dałem mu to słowo i został pochowany między Polakami, a nie między Żydami.
  https://wolna-polska.pl/wiadomosci/syndrom-gotowanej-zaby-albin-siwak-2016-01

  http://users.elartnet.pl/~pmatusz/polacy/1578/Wladyslaw%20Gauza-ELITY%20III%20RP-Oslo%202011.pdf
  Nie przeczytasz – tzn. nic nie rozumiesz, nadal jesteś z Miecławem,
  i innymi kom. w czarnej doopie – a swoją drogą który raz ja TO linkuję? I CZY kiedykolwiek zaprzestanę, zapewne wtedy – kiedy
  obszerne fragmenty recytować będziemy “z głowy”, niczym
  strofyz epopei znanej jako – “Pan Tadeusz’, pomijam walory duchowe (owego arcydzieła) płynące z przesłania to wątek na oddzielny temat. Nu i wsio… 🙂
  Pozdrawiam, życząc miłego popołudnia…

 19. Masz rację “Nu i wsio”.Pozdrawiam dobrej nocy bez” znaku pokoju”.

 20. Włodku, masz rację to było przekazanie sobie religijnego (mam na myśli wszystkie religie) znaku pokoju. Pozdro.

 21. @wlodek. Niejednoznacznie odebrałem Twoje przesłanie no BO,
  i ‘mam rację” i nie jesteś zainteresowany pokojem…”a więc wojna…”?!
  ?

 22. https://cygnus.neon24.pl/post/145338,stalin-i-iii-wojna-swiatowa

  https://jeznach.neon24.pl/post/145348,zamach-na-zacharczenke
  Ps. …Jeszcze raz potwierdziła się zasadność pytania, jakie stawiali już starożytni Rzymianie – kto mianowicie upilnuje strażników, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie jest do końca jasne, komu naprawdę ci wszyscy tajniacy służą… St. Michalkiewicz

  Kto zabił Aleksandra Zacharczenko?
  http://www.mysl-polska.pl/1666

 23. Włodku, chciałam napisać, że zgadzam się z twoim punktem widzenia,wydaje mi się, że jest on zbieżny gdy chodzi o czasy PRL, religię i politykę prowadzoną przez rządzących Polską po 1989 roku.
  Rządzący w ciągu ostatnich blisko 30 lat to nie jest moja bajka. Natomiast mam pełną świadomość co znaczy podejście do życia ludzi o poglądach lewicowych. Więcej nie piszę gdyż sam wiesz. Pozdro

 24. @krzyk58. 4 września 2018 at 16:48

  Nie tylko Alfred Lampe był tego zdania, chociaż nigdzie nie znalazłem w źródłach, aby takie zdanie o Polakach wypowiedział. Więc sądzę, że jest to prawacka propaganda wpisująca się w antylewicową i antyżydowską retorykę. “Jaśnie państwo” i plebani też wyznawali filozofię trzymania ludu za mordę.

  Przykłady:
  “Polacy, mimo męstwa, naród płochy, wytrwałości nie ma, zabawę woli niż pracę… Fantazji dużo, ale gdy się na słowa wyczerpią, do czynu ochoty i siły brak.” Autor: Stefan Batory

  “Polacy są wspaniałym narodem i bezwartościowym społeczeństwem.” Autor: Cyprian Kamil Norwid

  “Jeden Polak to istny czar, dwóch Polaków – to awantura, trzech Polaków – och, to już jest Polski problem.” Autor: Francois-Marie Arouet (Wolter)

  Zamiast uprawiania kompleksów żydowskich proponuję prawactwu zacząć więcej myśleć a mniej się modlić. Brać przykład z żydów, jak dbać o swoje finansowe interesy, z Niemców brać przykład, jak solidnie pracować, a z Rosjan brać przykład patriotyzmu. Wtedy Polak ma szansę być prawie idealny, pod warunkiem, że wielu jeszcze kołtuna musi się pozbyć, bo inaczej powyższe rady na nic się zdadzą. Zwykle kołtun okazuje się silniejszy.

 25. @Herbowa, @Miecław. Szlachta polska: powstanie, rozkwit i upadek – Witold Hake:
  https://www.youtube.com/watch?v=fGbo7ydrMqI

 26. No bo autor to sobie takie jaja robi dowcipniś o

 27. Zbigniew
  4 września 2018 at 07:11

  Dobry komentarz. Ostatnio też dochodzę do podobnych wniosków. Dlatego stopuje swój udział w publicznych dyskusjach, ponieważ one do niczego, poza strojeniem ego w piórka – zarówno moje jak i innych – nie prowadzą. A dosyć już zmarnowałem czasu na udział w jałowych dyskusjach, których jedynym celem, jak się okazuje, jest jedynie dowiedzenie własnych racji na podstawie wiedzy, która przecież w 99% nie jest moja, lecz pochodzi ze źródeł zewnętrznych, które z kolei czerpią ją z jeszcze innych źródeł. Moje jest jedynie moje własne doświadczenie, które jak przypuszczam stanowi 0,1% wiedzy, którą posiadłem… Tak więc “wiem, że nic nie wiem.”

 28. @krzyk58. 4 września 2018 at 21:36

  Wybielania stanu szlacheckiego ciąg dalszy. I jak się dowiaduję z filmu, że największe ludobójstwo miało miejsce w ramach demokracji, piastowie mają germańskie korzenie, pozytywna kulturo-twórczość krzyżaków albo że socjalizm to niebezpieczny system – to nie wiem, czy śmiać się czy płakać? Generalnie współczuje tej “narodowej” rzekomo telewizji w służbie kapitału, religii i “jaśnie państwa”. Pozostaną kanapowcami, bo nikt z chłopów i robotników znających swoje korzenie oraz wiedzących komu zawdzięczają wyzwolenie z feudalizmu – nigdy ich nie poprze.

  Ciekawe kiedy nagrają jakiś wywiad o krwawej ewangelizacji Słowian, o zniszczeniu słowiańskiej kultury i religii, o kolonizacji niemieckiej, co miało wpływ na tworzenie się zdegenerowanego stanu szlacheckiego (tu trochę ma racji gość odnoście germańskiej genealogii części szlachty), o zniewoleniu stanu chłopskiego, o rugowaniu języka polskiego z urzędu i religii.

  Kolonizacja niemiecka rozpoczęła się wraz ze zdradą Mieszka I i wiele wskazuje na to, że po zabiciu elity religijnej polsko-słowiańskiej zastąpiono ją kościelną elitą Zachodnią, w dużej mierze niemiecką. Od tego czasu wolni polscy kmiecie stali się niewolnikami feudałów wprowadzonych i usankcjonowanych przez kościół. Część bardziej bogatych kmieci przeszła na stronę nowej religii i stała się tak samo zdegenerowana tworząc ze stanu rycerskiego następnie stan szlachecki. Można takie wnioski wyciągnąć na podstawie zapisów starych kronik, gdzie obraz kultury słowiańskiej przedchrześcijańskiej jest zupełnie inny (o wysokim poziomie moralności i egalitaryzmu społecznego), niż po zaprowadzeniu parafialnych rządów i feudalizmu.

  @Xun Zi. 5 września 2018 at 08:21

  Mylisz się. W dyskusji następuje wymiana poglądów, dzięki czemu można się wiele dowiedzieć. Okopując się w swoich poglądach i wiedzy zamykamy swoje umysły na wiedzę, podobnie jak w religii. W ten sposób nasze mózgi chłoną informacje i zmieniają nasze widzenie świata. Jest tylko jeden warunek każdej dyskusji, że operujemy faktami, a nie fantazmatami. Oczywiście zabiera to wiele czasu i jest potrzebne minimum wiedzy. Sam też mam już dość uszczęśliwiania @krzyka58 swoją polemiką. 🙂 Ale jeszcze trochę go po wku-wiam. 🙂

 29. @Miecław. Jesteś wyraźnie przechylony w stronę “urodzonych”
  komunistów itp. burzycieli zastanego ładu i porządku. 🙂
  No to zaserwuję ci “towarzysza Michała” mój stosunek do
  wypowiedzi “Michała” nie jest jednoznaczny….Sąd nad trockizmem: odcinek 1 -początek rozprawy https://www.youtube.com/watch?v=WUkq8R7-4zg

  T jak Trockizm https://www.youtube.com/watch?v=sHhcJnlNTpU

  Jak zostałem stalinowcem?

  Jak Putin odbiera emerytury… Te i inne filmiki ujrzysz na kanale
  (you tube) “towarzysz Michał”. ?

  M. – nie po wk-asz jadę na słusznych ‘po linii”, suplementach,
  jestem w związku z … “Niespotykanie spokojny człowiek” 🙂
  kojarzysz film czy raczej telenowelę?

 30. @krzyk58. 5 września 2018 at 17:18

  No i Tow. Michał ma rację – Trocki się w grobie przewraca, jak widzi lewicę obyczajową. 🙂

  Jesteś trudnym przypadkiem klinicznym, odpornym na argumenty i trudnym do zajeb-nia wiedzą. 🙂 Ale fantastycznie, że się nie obrażasz jak stara baba, więc nadal będziemy twórczo ubarwiać to forum. 🙂
  No ja w miarę, jak czas pozwoli, bo nie wiem jak długo jeszcze dam radę bywać tu dość często.

  Pozdrawiam

 31. @Miecław
  5 września 2018 at 14:49

  Ten fragment z książki Osho ” A trawa rośnie sama” bardzo mi się się podoba:

  “Dialog to nie byle jaka rozmowa, dyskusja, rzucanie argumentami czy debata. Dialog ma całkiem inne cechy. Dialog jest spotkaniem dwóch istnień, spotkaniem pełnym miłości, próbą wzajemnego zrozumienia. Nie usiłujesz spierać się, nie próbujesz dyskutować – to postawa wzajemnej życzliwości. Dialog to współudział w istnieniu drugiego człowieka. Dwoje przyjaciół lub para kochanków rozmawiają ze sobą bez jakichkolwiek wewnętrznych antagonizmów, nawet nie próbując udowadniać, że jedno ma rację, a drugie się myli.
  Coś takiego ma miejsce, gdy rozmawiasz z ludźmi i stale próbujesz na wszelkie sposoby udowodnić, że masz rację. Druga strona też usiłuje dowieść, że masz rację. Dialog jest niemożliwy. Dialog oznacza próbę zrozumienia drugiego człowieka przy zachowaniu otwartego umysłu. Dialog jest zjawiskiem rzadkim i pięknym, gdyż wzbogaca obie strony.
  Rozmowę można sprowadzić do dyskusji – jeden przeciwko drugiemu, pojedynek na słowa, gdzie usiłuje się dowieść, że “ja mam rację, a ty się mylisz”, albo do dialogu, który jest czymś zupełnie innym. Dialog nie jest stawaniem naprzeciw siebie, jest uściśnięciem dłoni, wspólnym szukaniem prawdy, z wzajemnym pomaganiem sobie w znalezieniu drogi. Jest to głębokie połączenie, współdziałanie, harmonijne dążenie do odkrycia prawdy.
  Nie ma mowy o jakiejkolwiek walce, nic z tego. To przyjaźń, wspólne wędrowanie w poszukiwaniu prawdy, wzajemne pomaganie sobie w osiągnięciu celu. Nikt jeszcze nie posiadł prawdy, ale gdy dwie osoby razem zaczynają jej szukać, pojawia się dialog, wzbogaca to obie strony. A gdy prawda zostaje znaleziona, nie jest ani twoja, ani moja. Prawda znaleziona jest większa niż ci, którzy jej szukali, jest wyższa, ogarnia obie strony i je wzbogaca.”

 32. @Miecław. Przyznam że nachodzą mnie takie myśli co by odejść
  w cień, jest Nas (oba-dwa) za dużo na forum i coś z tym fantem
  należy zrobić.Nie, nie mam nic przeciwko konstruktywnemu dialogowi 🙂
  a dlatego że jest “nas – nadreprezentacja” na forum. No i muszę wnieść poprawkę – Niby dlaczego miałby przewracać się.. kto jak kto Bronszejn ma wszelkie powody do satysfakcji DEGENERACJA
  postępuje
  zgodnie z planem,
  Idee A. Kołłontaj https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksandra_Ko%C5%82%C5%82ontaj wiecznie żywe tym razem w opakowaniu
  ‘frankfurtczyków”. https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_frankfurcka
  Jeśli ktoś – gdzieś, przewraca się to na pewno – STALIN.
  Dobrej nocy.

 33. @Anonim. 5 września 2018 at 21:50

  No piękne, ale to dialog, a nie dyskusja. Wiesz doskonale, że z fanatykami nie ma dialogu, więc wracamy do punktu wyjścia, czyli dyskusji, kto kogo na argumenty położy. Innej drogi nie ma.

  @krzyk58. 5 września 2018 at 21:56

  Czyli nie znasz twórczości Trockiego. A co do Kołłontaj to kiedyś już ci pisałem, jaka była sytuacja. Jedno zgniłe jabłko nie powoduje że wyrzucasz wszystkie z koszyka.

 34. @Miecław
  5 września 2018 at 23:00

  ” Wiesz doskonale, że z fanatykami nie ma dialogu”

  Jeśli już na wstępie odrzucasz dialog, jeżeli walkę na słowa i argumenty przedkładasz nad dążenie do zgody, to czy nie zastanawiałeś się, czy ty też nie jesteś już fanatykiem?

  Ja coraz częściej zadaję sobie podobne pytania.

 35. @Xun Zi
  W cieniu można spokojnie rozmawiać, wymieniać poglądy, rozważać wspólnie alternatywy, wypracowywać rozwiązania. “W świetle reflektorów” (publicznie) karmią się ostatecznie tylko fanatycy. Miecław jest fanatykiem (i jest też kimś jeszcze). Jego retoryka, przymuszanie słowem, inwektywy na odrębne zdania i uwielbienie wobec “pitologii” (która jest w pierwszej kolejności metodologią manipulacji umysłami – narzędziem “prania umysłów”) to jest jego świat który próbuje jednostkowymi oderwanymi od continuum rzeczywistości zaszczepić innym. Dla mnie jednak odpychającym jest nie tylko odpieranie jego “pałowania” o ile to że tak wiele osób daje mu pretekst powodując że mnogość i powtarzalność (hermetyczność stanowiska ww) powodują że to miejsce zaczyna być równie odpychające jak polityczne dyrdymały którejkolwiek ze stron.
  Stąd i moja deklaracja o “niekarmieniu”.

 36. @Miecław. “Czyli nie znasz twórczości Trockiego.” To tylko twoja
  sugestia, wedle ciebie nie znają również tfurczosci Bronsztejna i innych lewych komunistów poważni rosyjscy historycy – nazwisk
  wymieniał nie będę.

  Widzę że nadal tkwisz w herezji. to twój wybór, doprawdy nie wiem z czego wynikający, może z niedoinformowania, braku wiedzy, może
  z solidarności plemiennej? Fascynować się “Trockim” to już poważny krok w stronę akceptacji marksistowskiego Pol Pota czy https://pl.wikipedia.org/wiki/Ieng_Sary wykształconych na zachodnich lewackich
  komunistycznych uniwersytetach . “Jedno zgniłe jabłko…” Lepiej napisałbyś kosz zgniłych jabłek. 🙂 Zacytuję ci fragment
  z nieodżałowanego (zamilkł) “pszeka” ? ,otóż i owa celna uwaga…
  Wielu współczesnych historyków i publicystów rosyjskich ,nawet tych z “prawej strony”,stwierdza że w sposób nienaturalny , ba ;niezgodny z historycznymi faktami uwaga wszystkich skupia się na działalności Stalina w latach 1930 – 1937 r ,zupełnie jakby ktoś nie chciał pamiętać że rewolucja rozpoczęła się w 1917 r Zastanawiające jest dlaczego nic o tym sie nie mówi ,co jest powodem milczenia na temat spraw o których należałoby raczej krzyczeć .
  Czerwony Terror – to konkretne pojęcie ,zwiazane z ściśle określonym momentem historii, z konkretnymi osobami :Lew Dawidowicz Bronstein ( Trocki ),Jesel Grisz ( Zinowiew ) ,Jankiel Miriamowicz ( Jakow Swierdłow )
  Być może ten zestaw dziwnie brzmiących nazwisk jest powodem tego że rzadko się je wymienia ,być może zbrodnie o wymiarze jakiego jeszcze nie znała historia ludzkości.
  Kiedy po wieloletniej wewnątrz partyjnej walce Stalinowi uda się “Czerwony Terror ” zmienić na Wielką Czystkę czyli likwidowanie frakcji Trockiego i ludzie będą krzyczeć :Rozstrzelajcie ich ! rozstrzelajcie ich jak wściekłe psy ! ,to trudno jest powiedzieć czy oni bardziej kochali Stalina czy nienawidzili tamtych czy też kochali Stalina dlatego że on tak ja i oni nienawidził tamtych.
  Wbrew powszechnym przekonaniu rewolucja bolszewicka nie mała na celu zmany: ustroju.,modelu gospodarczego ,elit,czy czego tam jeszcze ,rewolucja bolszewicka nakierowana był na to co teraz nazywa się “depopulacja”.Mordowano wszystkich ;inteligentów,robotników,chłopów .pacyfikowano przy pomocy lotnictwa i gazów bojowych ,wsie , okręgi .Bóg jeden wie ilu ludzi wymordowano ale z całą pewnością wiecej niż ktokolwiek….
  “Wiesz doskonale, że z fanatykami nie ma dialogu.” No, właśnie…
  ?

 37. Mieclawie, zapytaj się tych”dyskutantow” kto im każe zabierać głos w kwestiach które są dla nich “pitologią”?Twój głos to jeden z nie wielu który zmusza do myślenia !Pozdro!

 38. @krzyku , znowu Żydzi ? A Rewolucja Październikowa to spisek depopulacyjny ? Wycisz się chłopie i nie czytaj w internecie byle czego ! Każda rozpierducha , a taką jest każda rewolucja może depopulować , ale żeby zaraz spisek handlowców ? ŻARTY !

  Cytowane nazwiska liderów ruchu robotniczego niczego nie udowadniają . Żydzi , jako naród wybitnie oświecony ( minimalny % analfabetów ) byli we WSZYSTKICH ruchach społecznych . Jak Michnik vs Wildstein . A , że Żydów często likwidowano w pogromach , nie dziwota , że lansowali socjalizm / komunizm , który był wrogiem wszelkich (!) nacjonalizmów dających impulsy pogromom .
  W Polsce dwaj wybitni reżyserzy Ford i Hoffman , stworzyli filmy będące kanonem naszego patriotyzmu . I co ?
  Wiem , wiem , jest gdzieś w necie jakieś kretyńskie wytłumaczenie !

 39. @Włodek z 12.11 – pełna zgoda !
  Mam jeszcze jedną smutną konkluzję – ponieważ tak parszywie się składa , że ludzie o żydowskich korzeniach wyprzedzają w dokonaniach wszystkie inne nacje , to @krzyk może we wszystkim upatrywać ich spisku , co napawa mnie zgrozą !!!
  Idę coś zjeść , bo może jakiś “handlowiec” kręci się koło mojej lodówki . Myślisz lodówka – a to Josełe Lodówkies i …

 40. @fly.
  Ano. 🙂 Jakoś nie cierpię – usłużnych szabesgoi może mi podpowiesz dlaczego? Nnnn plują Polsce w twarz – a ty że deszcz pada. NIE-ŁA-DNIE… 🙂
  “Idę coś zjeść…”Marny szmonces – raczej żałosny p. autorze. Mimo to ( na pewno spóźnione życzenia) życzę smacznego.
  Po zapoznaniu się z zalinkowanym niżej materiałem proponuję udać się do certyfikowanego ‘rzezaka” – celem dokończenia pełnego profilu osobowego, jakby co
  pisz do mnie posiadam na stanie taki scyzoryk “hhhhhhh” z takim zakrzywionym ostrzem – może być przydatny. SE poczytaj, póki nie jest za późno: dlatego ŻE lepiej wiedzieć niż nie wiedzieć, tzn. tkwić w komunistycznej narzuconej ciemnocie: u p. Dylewskiego masz “gotowca” na nurtujące pytania, być może zrozumiesz o ile
  nie jesteś ” dwuxxxxxxx polaka” nooo, tym ‘z Niemojewskiego”!
  Aluzju poniał? 🙂

  http://dylewski.com.pl
  http://dylewski.com.pl
  https://www.pomponik.pl
  Mam ‘na pogotowiu” wspomnienia śp. B. Poręby z Łódzkiej
  “filmówki” ..okolice połowy 50’ jeden Polak w Szkole i “te pytania”
  – co ty tu robisz??
  – Myślisz że pozwolimy ci kręcić filmy? KTO? – Międzynarodówka kosmopolityczna -hhhhhjj
  Jesteś więcej niż ofiara ignorancji, raczej żałosny..kopią “Nas w doopę” a wy poczytujecie sobie za niebywały zaszczyt i przywilej.
  Czy na pewno jasno wyraziłem się?

 41. Grzegorz z Kotliny Kłodzkiej

  @Zbigniew

  Do pięt Panu Miecławowi nie dorastasz, zwłaszcza z podwórkowymi zwrotami o “niekarmieniu trolli” lub podobnymi epitetami.

  @Xun Zi

  Człowiek z nieugruntowanym zdaniem, uważa, że całą wcześniejsza dyskusja idzie na marne. Człowiek ugruntowany, ma wielki szacunek do dyskusji, zwłaszcza z mądrymi ludźmi. Potrafi wyciągnąć wnioski, dyskusję ma w pamięci jako tę przyjemną, ociosającą z błędów własne poglądy do miejsca z którego wyłania się piękna rzeźba. Nikt kto ma tego świadomość nie będzie miał pretensji do odrzuconych niepotrzebnych kawałków tworzącej się rzeźby.

  Trochę metaforycznie ale pewnie zrozumiesz

  ps. a OP należy do jednego z kilku portali na wysokim poziomie na których można tych kawałków się pozbyć

 42. ,,,,,,,, pogrom na ,,,,,- Witold Hake: Magazyn Polskie Sprawy #76 https://www.youtube.com/watch?v=lF7z83GAIuc&t=137s

 43. @ fly godz. 18:03 “masz rację” jak powiedział pewien Chińczyk w rozmowie z Amerykaninem (z pewnością znasz pełny tekst rozmowy)

 44. Fly,idę coś wypić za Twoje Zdrowie, a przekąska może być karp po żydowski!Bo i tu mają osiągnięcia. Większość specyjałow kuchni krakowskiej wywodzi się z Kazimierza ( niepotrzebnie o tym piszę bo krzyk przy pomocy Michalkiewicza i jemu podobnym zrobią”rajd” po restauracjach i śladami Poroszenki każą tak jak on to robi ze śladami rosyjskimi wycofać z menu ślady żydowskie!Pozdro!

 45. @Zbigniew. 6 września 2018 at 10:03

  Dzięki za komplement. 🙂 Tak jestem fanatykiem wiedzy i prawdy, to zaszczyt. 🙂
  Nigdy mnie nie dziwi ludzka ocena, ani mnie nie obraża, bo ma wiele składowych. Nie będę ci robił kolejnego wykładu z psychologii tym razem na ten temat. Musisz też zrozumieć, że jako Eskimos muszę być twardy żeby przetrwać w tak trudnym środowisku indolencji umysłowej i zimna intelektualnego. 🙂 Nie mogę pozwolić mojej lewicowej gorącej naturze zamarznąć i daś się zakrzyczeć oraz wypaczyć przez prawacką propagandę, więc to pitu pitu fanatyczne z @krzykiem58 jest koniecznością. Weź z niego przykład i się nie obrażaj na moją krytykę albo nie czytaj i przewijaj jak @Wojciech posty @krzyka58.

  No ale najważniejsze, że nie zaliczyłeś mnie do “debili funkcjonalnych” póki co? 🙂 Jest więc nadzieja, że mój fanatyzm daje mi pewną przewagę nad resztą społeczności, którą tym terminem lubisz określać.
  Pozdrawiam malkontencie z Venus 🙂

 46. @krzyk58. 6 września 2018 at 11:56

  Na Boga Peruna zmiłuj się, ile razy będziemy to przerabiać. Przecież musiałbym ci książkę napisać, aby porównać krytycznie antagonizm stalinizmu do trockizmu i vice versa. Chłopie to już historia i na nowo trzeba identyfikować różne prądy kulturowe w oparciu o aktualne wpływy środowiskowe, a nie utożsamiać je z dawnymi ideami.

  Gdybyś jednak przeczytał Trockiego, to wiele jego opinii jest trafnych, przy czym zaznaczam, że nie ze wszystkim się zgadzam i do wielu jego koncepcji odnoszę się krytycznie, bowiem jego krytyka systemu ZSRR wynikała z odstawienia go na boczny tor, a z takich imperialiści zachodni potrafią robić świetnych “pożytecznych idiotów”.

  A teraz krótki interesujący cytat z Trockiego dla ciebie o wychowaniu młodzieży komsomolskiej w stalinizmie:
  “Życiowa samodzielność, tak samo jak i samodzielność myślenia nie mogą rozwinąć się bez krytyki. Tymczasem młodzieży radzieckiej niedostępne są elementarne możliwości wymiany poglądów, błądzenia, weryfikowania przekonań i naprawiania błędów własnych, jak i cudzych. Wszelkie problemy w tym również jej własne, rozstrzyga się za nią. Dane jest jej tylko wykonywać wolę przywódców i śpiewać na ich chwałę”. Źródło: Lew Trocki, Zdradzona rewolucja, Wyd. Wibet, Warszawa 1991, s. 123.

  Czyż więc ta krytyka nie była uzasadniona? Był przecież okres wypaczeń i sami znani psycholodzy radzieccy (np. Rubinsztejn) przyznawali, że przez brak możliwości krytyki nie mogli poprawić stanu nauki psychologii radzieckiej w stosunku do zachodniej burżuazyjnej, jak to sztucznie wtedy z nakazu stalinowskiej ideologii określano. A materializm dialektyczny dał podstawy do rozwoju kierunku psychologii zwanej materialistyczną, która po dziś dzień jest obecnie podstawą psychologii eksperymentalnej i neurobiologii, tylko, że nikt już jej tak nie nazywa. Ale faktycznie najwięcej na tym polu zrobili psycholodzy radzieccy, aczkolwiek nie tylko. A co ciekawe prekursorem materializmu w psychologii był Polak Jędrzej Śniadecki, który w latach 1804-1811 roku opublikował pracę pt. “Teoria jestestw organicznych”, w której sformułował teorię, że myśl jest funkcją mózgu a obrazy świata zewnętrznego istnieją w nas i są związane z oddziaływaniem świata zewnętrznego na nasze narządy zmysłowe. Ta jego teoria stała się 100 lat później podstawą psychologii materializmu dialektycznego w dziełach Lenina i nauce radzieckiej. Źródło: J. Pieter, Historia psychologii, Wyd. PWN, Warszawa 1976, s. 203-205. Poczytaj sobie szerzej o psychologii radzieckiej: S. L. Rubinsztejn, Zasady i drogi rozwoju psychologii, Wyd. PWN, Warszawa 1964.

 47. @wlodek. 6 września 2018 at 12:11
  @fly. 6 września 2018 at 17:43

  Dzięki, że pomagacie mi w tej “pitologii” z naszym @krzykiem58 obdarzonym szczególnym darem miłości katolickiej do starszych braci w wierze. 🙂

  Ma biedny typowy katolicki (bo nie polski słowiański) kompleks żyda. Zamiast pomyśleć, dlaczego nas ogrywają i jakoś temu zaradzić na poziomie wykształcenia i podniesienia inteligencji, to oni się modlą do ich boga i psioczą na nich. Paradoks i paranoja. Kliniczny przypadek syndromu sztokholmskiego. 🙂
  Pozdrawiam

  @krzyk58. 6 września 2018 at 20:24

  Dlaczego nie drukujemy naszej kasy? Przecież to nic trudnego, w PRL, żeśmy drukowali, aż siajej nam pomagało podrabiając, żeby naszą gospodarkę pogrążyć. No i w tym pgrążaniu pomogli im styropiany, no podobno aż 10 mln. członków było, tak im zbrzydła samodzielna gospodarka. Nie ma chyba nic gorszego, jak pretensje do garbatego, że dzieci ma proste.

  KONSTYTUCJA – PAMIĘTAJ
  jak zostanie zmieniona, to będzie pozamiatane, zostaniemy niewolnikami zupełnymi religijnie nadzorowanymi.

 48. Mieclawie,cała przyjemność po naszej stronie! Ad novum!Tylko nie którzy do tego albo nie dorosną albo nie dożyją .!Ty na pewno żyjesz w prawdzie chociaż czasami nie jest z nią łatwo! A dla niektórych prawda zamyka się w dwóch słowach Żydzi i Komuniści i dalej hulaj dusza piekła nie ma!

 49. @Miecław
  Powodzenia w odpychaniu ludzi od tego miejsca. O obrażaniu już napisałem ale widać NIE ROZUMIESZ niczego (jak to fanatyk).
  @Grzegorz z Kotliny Kłodzkiej
  Po narracji widzę (ale i inne retoryce) że też jesteś “Eskimosem”. Mylę się? Gdzie widzisz “niekarmienie trolii”? Nawet nie wiesz skąd się wzięło “nie karmienie złego wilka” bo podobnie NIE ROZUMIESZ niczego.

  Lewicy już nie ma. Własnie tacy ludzie, bardzo często “Eskimosi”, po każdej ze stron postarali się by po Lewicy zostały tylko “wymiociny po suto zakrapianej stypie po Lewicy”. Nawet nie potraficie zdefiniować co to znaczy być Lewicą czy nawet co to jest Demokracja. Może gdybyście przeczytali jedną z moich książek, publikacji tudzież publikacji lub książek moich kolegów, to coś tam by zostało, a tymczasem robicie przedruki ze służącego manipulacji przestrzeni publicznej nawet nie rozumiejąc o co idzie gra we współczesnym Świecie. Jeśli szukać Lewicy to wróbelki ćwierkają że ostatni lewicowiec siedzi za kratkami gdyż “za trzydzieści srebrników” organizacyjny kolega sprzedał go żeby przejąć “biznes”. Jak to u “Eskimosów”: “handełe”.

  Nakarmiłem Was? To dobrze. Musi Wam starczyć na dłużej bo jak więcej nie dam.
  No to powodzenia.
  Admin i tak nie pozwoli mi napisać wprost do Was, być może z tego powodu że tylko “Eskimosom” udającym Lewicę można lżyć innym. Mam nadzieję że chociaż ten kroki komentarz przejdzie.

 50. @Grzegorz z Kotliny Kłodzkiej
  6 września 2018 at 21:18

  W czym człowiek jest ugruntowany albo jak i kto wyznacza tą definicję? Moje, twoje czy kogoś innego poglądy i standardy, które sobie poprzyswajaliśmy, żeby móc toczyć z innymi walkę w postaci dyskusji? Bo nawet z mojego doświadczenia z udziału w dyskusjach potwierdza to, że dyskusja jest formą walki między dwoma oponentami, co potwierdził dobitnie Miecław (jego cytat: “czyli dyskusji, kto kogo na argumenty położy”) i nie ma nic wspólnego z żadnym rzeźbieniem. Walka to nie sztuka, jak chcieliby niektórzy, nawet na argumenty. To pojedynek w których chodzi tylko o to by pokonać przeciwnika, by wygrało ego, a nie prawda, która może być tylko uniwersalna, której można jedynie doświadczyć osobiście, a nie ubrać w ideologiczne szaty i przywłaszczyć sobie jak niewolnicę, by rozpowiadać potem wszystkim, patrzcie, to moja prawda, ja mam rację a wy nie, musicie przyjąć moją prawdę. Prawda narzucona, tak jak narzucają się monoteistyczne religie, a którą to metodę przywłaszczają ideologie, będące w swej istocie świeckimi religiami, jest zawsze farbowanym kłamstwem. Niestety, jeżeli rozmowa zaczyna przeradzać się w dyskusję, czyli walkę, a nie w twórczy dialog, lepiej ją zakończyć i zachować milczenie niż dopuścić, by ta choroba, która trawi ludzkość od tysiącleci, trwała dalej. “Mędrzec jest niepokonany, ponieważ z nikim nie walczy” – Lao Tzu. Dlatego dopóki nie zmienię swego umysłu na tyle, by móc rozmowę przekształcać w dialog, a nie dyskusję, nie mam zamiaru się więcej wypowiadać. Walka, nawet wygrana, jest zawsze przegraną. Historia ludzkości dobitnie to potwierdza.

 51. @Zbigniew
  6 września 2018 at 10:03

  Fanatyzm w swej najgłębszej istocie jest tłumieniem własnych wątpliwości, a nie ich rozwiewaniem, stąd też potrzebuje walki z innymi, by móc ładować własne baterie, a im więcej walki, nieważne – wygranej czy przegranej – tym baterie są więcej naładowane i jednostka ma energie, by dalej te wątpliwości tłumić. Stąd starożytni mędrcy zalecali milczenie, nie gadanie. Wyciszony umysł, spokojny, nie dąży do walki.

 52. @Miecław.
  Motto: Ludzie – ludziom zgotowali ten los”. Z. Nałkowska

  W przedrewolucyjne Rosji , praktycznie nie było żadnych tradycji lewicowych bo jak wiadomo Rosjanie to typ społeczności archaicznej z głęboko konserwatywną mentalnością.
  Jeśli idzie o “etniczność” bolszewickich struktur, to w sieci jest wiele materiałów mówiacych o tym ,dlatego teraz nie warto się na tym skupiać.
  O ile marcowa rewolucja (1917r) a zwłaszcza abdykacja Imperatora Mikołaja II była dla Rosjan traumą ,trudnym do opanowania szokiem ,to wiadomość o męczeńskiej śmierci Rodziny Romanowych (lipiec1917r) dla prawosławnej ruskiej mentalności był czymś w rodzaju wiadomości o końcu świata.
  Obecnie powiada się że: kto ma media ten ma władzę lub kto ma banki ten ma władze
  prawda jest nieco inna,albowiem prawdziwą a nawet absolutną władze ma ten, kto kontroluje produkcje i dystrybucje żywności . Zgraja Lwa Dawidowicza Bronsteina (Trockiego) doskonale o tym wiedziała dlatego pierwszym obiektem ich ataku stała się wieś.
  Ważne jest aby pojąć to, że wieś nie została poszkodowana na skutek odgórnie wprowadzanych eksperymentów ekonomicznych ,wieś stała się obszarem celowej i zaplanowanej zagłady.Masowo mordowano chłopów ,niszczono wiejską infrastrukturę :młyny,spichlerze,ujęcia wody,itp.
  Na efekty nie trzeba było długo czekać ,już po kilku miesiącach zaczęły być odczuwalne braki żywności , potem nastapił głód
  Kiedy moskwiczanie zaczęli sie uskarżać na drastyczny brak żywności Lew Dawidowicz Bronstein ( Trocki) odpowiedział:
  Kiedy Tytus oblegał Jerozolime ,żydowskie matki jadły swoje własne dzieci .Kiedy zmuszę wasze matki do tego aby jadły swoje dzieci ,wtedy możecie przyjść do mnie i powiedzieć :Głodujemy
  Cytat:
  Когда Тит брал Иерусалим, еврейские матери ели своих детей. Вот когда я заставлю ваших матерей есть своих детей, тогда вы можете ко мне прийти и сказать: “Мы голодаем

  to słynna i powszechnie znana fraza.
  Tam gdzie było to możliwe ( należy pamietać że na skutek I WŚ ze wsi ubyło wieli meżczyzn ) chłopi zaczęli się desperacko bronić.Wybuchały chłopskie powstania ,choc ze względu na ilość ofiar właściwsze było by powiedzieć “wojny chłopskie”
  najbardziej znanym ,bo najdłużej trwającym było
  Powstanie tambowskie .Polska edycja wikipedii jak zwyle nie zawiera aktualnych danych .Kilka lat temu odtajniono stosowne dokumenty i na ich podstawie powstało naukowe opracowanie “Tombowskie powstanie” ,od siebie dodam że to lektura dla miłośników horrorów http://rusk.ru/vst.php?idar=321701 (dlatego nie polecam rzucającym palenie )
  Prócz “tombowskiego” wybuchły jeszcze :powstanie iżewsko-wotkińskie Muromskie powstanie Jarosławskie powstanie Rybinskie powstanie
  Ocenia się że suma “chłopskich”ofiar zamyka się w liczbie 2 milionów.Oczywiście mowa o tych którzy zgineli od działań zbrojnych i represji,bo liczba ofiar głodu jaki wystąpił w konsekwencji zniszczenia wsi ,wynosiła około 7-10 milionów.Żaden z pacyfikatorów powstań chłopskich ,od seryjnego zabójcy Tuchaczewskiego ,po mordercę “zza biurka” Epsztejna, nie przeżył wielkiej czystki (1937r ) zostali osądzeni i rozstrzelani.. Niektórzy z nich pozostawili potomków :synów (wnuki ) którzy dziś dzielnie i z oddaniem zatrudniają się w ulubionym przez Polaków przedsięwzięciu o nazwie “Memoriał ”
  W angielskojęzycznej wikipedii wprawdzie piszą coś o głodzie lat 20-tych, ale jakby wstydzili się wymieniać nazwiska z tym związane ,więc zapamiętajmy :Władimir Lenin ,Lew Dawidowicz Bronstein (Trocki) Jakow Epsztein ,Michaił Tuchaczewskij Najwyraźniej na skutek przeoczenia róznież nie wspomniano o tym że zbuntowanych chłopów pacyfikowano przy użyciu gazów bojowych .
  film zawierajacy archiwalne ujecia “tombowskich wydarzeń” i współczesne rekonstrukcje z dokumentu “Ruski bunt”
  Miecławie, na pewno powoli dojrzewasz do akceptacji wysuniętej
  tezy że komunizm a ściślej żydokomunizm( o czy nikt nie wspomina z uwagi, no właśnie na co? Oportunizm, debilizm? 🙂
  jako system ludobójczy winien być prawnie zakazany, tak jak inne skrajne formy degeneracji Człowieka. Pamiętaj że Wielka Czystka,
  (na pewno czytałeś :”Wielka Czystkę” napisaną przez
  kosmopolitycznego polaka A. Weissberg-Cybulskiego, z powieści
  owego kosmopolity wyłania się mroczny obraz stalinowskiego
  ZSRR – i ofiary “krwawego tyrana” – “szlachetni komuniści”. 🙂
  Patrz: los niejakiego komunisty, kosmopolita Eiche’go – “Niektórzy z nich pozostawili potomków :synów (wnuki ) którzy dziś dzielnie i z oddaniem zatrudniają się w ulubionym przez Polaków przedsięwzięciu o nazwie “Memoriał “.

  @wlodek. Nie przesadzaj z z tym “karpiem po żydowski” 🙂
  a jeśli już konsumujesz to przyjmij stosowną pozycję podczas
  konsumpcji – najlepiej na kolanach.Uważaj też na pozostawione ‘miny” (celowo) w postaci (niby) ości… skutki mogą być poważne.
  Zważ też czy wódka aby odpowiednio – koszerna…dziś macie
  szabat więc możesz spokojnie wypić i zakąsić, a propos – kiedy
  ‘uczciwy” (oksymoron) Żyd mógł i powinien zjeść śniadanie?

  “A dla niektórych prawda zamyka się w dwóch słowach Żydzi i Komuniści i dalej hulaj dusza piekła nie ma!’
  Gdyby’ż GŁUPOTA – Włodku miała skrzydła…. jako swego czasu rzekł był
  jeden z głównych bohaterów serialu pt. “Szpital na peryferiach”
  – ktoś jeszcze kojarzy?

 53. @Xun Zi. 7 września 2018 at 08:06

  Kolejny raz się z lekka mylisz, bo posłużyłem się pewnym uproszczeniem, gdy chodzi o dyskusję z fanatykami. Wtedy rzeczywiście chodzi o obalenie (położenie) ich poglądów, jako nieracjonalnych lub błędnych. Natomiast w normalnej dyskusji na forum wymieniamy swoje poglądy i uczymy się wzajemnie od siebie, bo przecież żaden z nas nie ma pełnej wiedzy o świecie. Wówczas nawet osoba nie biorąca w dyskusji udziału, ale czytająca forum, może wiele się nauczyć i “ociosać” z błędnych przekonań, jak to świetnie metaforycznie ujął @Grzegorz z Kotliny Kłodzkiej. 6 września 2018 at 21:18

  Dialog jest wtedy, gdy zakładamy dojście do porozumienia i mamy taki cel, uzgadniamy stanowiska, godzimy się przyjąć inne poglądy jako swoje. Ale zarówno do dialogu, jak i dyskusji trzeba “dorosnąć”, czyli dysponować minimum wiedzy i umieć przyjmować krytykę w sposób obiektywny, a nie subiektywny i obrażać się.

  Walczyć o prawdę też trzeba, a z ego ma to tylko tyle wspólnego, że faktycznie możesz się utwierdzić w przekonaniu słuszności swoich tez, gdy inni przyznają ci rację.
  Szkoda, że się nie wypowiadasz, bo wiele ciekawych rzeczy miałeś do powiedzenia, dzięki temu forum było ożywione.

  @Zbigniew. 7 września 2018 at 07:09

  Więcej luzu i samokrytyki. Nigdy nie twierdziłem, że tylko ja mam rację. Jeżeli nie mam to krytykuj, podawaj fakty, udowadniaj że się mylę, ale też bądź odporny na krytykę, i przyjmuj do wiadomości, że żaden z nas nie ma monopolu na prawdę. Podaj swoje publikacje i swoich znajomych, chętnie się z nimi zapoznam w miarę wolnego czasu. Wystarczą tytuły, znajdę w bibliotekach, na allegro czy w księgarniach. No i pamiętaj o takiej prostej zasadzie, nie obrażaj, a sam nie będziesz obrażany. Nie traktuj innych, jak ułomnych, nie spotkasz się z krytyką.

  A co do mojego ostrego języka w dyskusji z @krzykiem58 jest on odzwierciedleniem tego co on robi i specjalnie taką formę dyskusji z nim przyjąłem, żeby mu pokazać “fanatyzm” z drugiej strony. 🙂
  Wiem, że to co prezentuję może burzyć utarte poglądy wielu czytelników, ale niestety takie są skutki poznawania prawdy, takiej jaką ona jest.

  @Grzegorz z Kotliny Kłodzkiej. 6 września 2018 at 21:18

  Gratuluję racjonalnego myślenia i otwartości umysłu. Pozdrawiam

 54. Zbigniewie, nakarmić to ty możesz psa lub kota(jeśli je masz). Mój stosunek do twoich komentarzy był taki jak do zeszłorocznej zimy,ani mnie nie grzałka ani nie mroziła!Ale twoje poglądy się radykalizują i pogrzebanie lewicy są wbrew faktom (organizacyjnie w Polsce ,tak ale czy Polska to pępek świata)?.Ale i tu o czym świadczą komentarze na OP są ludzie i nie są to Eskimosi którzy myślą i głoszą poglądy lewicowe.Ja też choć jestem bezpartyjny,serce miałem i będą miał po lewej stronie! A ty wyglądasz jak Ministerstwo Sprawiedliwości które z wiadomych względów (choć skazanych zostało ponad 100 w ostatnich latach),wykreśliło księży z rejestru pedofilów!

 55. Grzegorz z Kotliny Kłodzkiej

  @Xun Zi

  Ty mówisz o racji, nie o prawdzie. Już Koterski zwracał uwagę na to: “Moja racja jest najmojsza”.

  Chyba mądry człowiek uczy się z dyskusji, głupi uważa ja tylko za rywalizację. Przecież wnioski z dyskusji (te nie po myśli) nie wykluczają przyswajania pewnej wiedzy. Mam wrażenie, że Ciebie ktoś skrzywdził. Po co dyskutujesz? 🙂

 56. @wlodek. “7 września 2018 at 08:58” Przeczytaj jeszcze raz z pomyślunkiem to co napisałeś,
  logikę schowajmy do przedwojennego sztambucha,
  BO, wg. tych co to objęli ster po 44′ – tam jej miejsce… 🙂
  Logika – wykład pierwszy https://www.youtube.com/watch?v=J0aiqdMKVfY 🙂

 57. @krzyk58. 7 września 2018 at 08:23

  “Motto: Ludzie – ludziom zgotowali ten los”. Z. Nałkowska”
  Oczywista prawda, tylko lustrzana w stosunku do twoich farmazonów o powszechnej rzekomo szczęśliwości życia chłopskiego pod “jaśnie pańskim” batem i plebańskim kropidłem w feudalizmie i monarchii.
  To monarchie feudalne pod rękę z instytucjami religijnymi i “jaśnie państwem” trzymały całe masy ludzkie w biedzie i ciemnocie. Więc faktycznie oni zgotowali los niewolników własnemu ludowi. W Rosji było tak samo. Zaprzeczanie oczywistym faktom historycznym z twojej strony nic tu nie da.

  Na dowód tego wspaniałego życia jeszcze pod koniec XIX i na początku XX wieku przeczytaj sobie “Wspomnienia dziadka Ignacego – część I i II.
  http://www.pinezka.pl/wspomnienia-dziadkowe-427/112-wspomnienia-dziadka-ignacego—czesc-i
  http://www.pinezka.pl/wspomnienia-dziadkowe-427/248-wspomnienia-dziadka-ignacego—czesc-ii

  Polecam zwłaszcza 2 część wspomnień tego 99 letniego nestora historii życia chłopów.

  Tyle wystarczy, aby rozsądny człowiek dostrzegł różnice między kurnymi chatami chłopów w których musieli żyć praktycznie ze zwierzętami, a postępem cywilizacyjnym zafundowanym przez lewicową ideologię po I wojnie światowej. Oczywiście nie odbyło się to pokojowo, bo przecież “jaśnie państwo” pokojowo nigdy władzy nie oddało i nie podzieliło się po chrześcijańsku majątkiem z pospólstwem. Gdy chłopów zabijano, jak bydło, to było dobrze, ale jak chłopi zabijali to źle. Każde zabójstwo jest złem, ale motywacja do tego czasami jest stanem obrony koniecznej i stanem wyższej konieczności. Tak oceniam te zdarzenia historyczne.

  “Jaśnie państwo” i plebaństwo powinno raz na zawsze zamilknąć wobec ogromu zła, jakie wyrządziło swojemu ludowi pańszczyzną i trzymaniem w ciemnocie, analfabetyzmie. Próba wybielania tamtych czasów nie przejdzie, zbyt dużo jest świadectw historycznych i wspomnień chłopów na ten temat oraz prac naukowych, materiałów źródłowych. Możesz tylko się pienić na forum i robić wodę z mózgu osobom bezradnym intelektualnie, ale większość, gdy zbada swoją genealogię i pozna własne korzenie, nie da się na tą propagandę złapać. Nie ma zgody na restaurację feudalizmu i kontrreformację religijną.

 58. @krzyk58. 7 września 2018 at 10:40

  Przecież twoim wywodom logika jest obca, więc tak naprawdę, to ty powinieneś na podstawie tego polecanego wykładu z logiki nauczyć się wnioskowania, dlaczego “jaśnie państwo” swoim postępowaniem doprowadziło do rewolucji społecznych w XIX i XX wieku. Także zły adres tego wykładu, bo Włodek o ugruntowanym lewicowym światopoglądzie wnioskuje prawidłowo.
  Ty musisz się tego nauczyć, ale masz dwa problemy.
  Pierwszy – nie masz może wiedzy na ten temat, ale to odrzucam, bo jesteś inteligentny i wiesz doskonale jak było i dlaczego tak się stało. Nie sądzę, abyś ignorował fakty historyczne.
  Drugi problem – to nienawiść do wszystkiego co lewicowe z racji utraty statusu majątkowego po wojnie, która nie pozwala ci przyjąć faktów historycznych, więc ty wbrew zasadom wnioskowania logicznego, zawsze będziesz negował istnienie prawdziwych przyczyn tych rewolucji.
  Kilka razy spotkałem się z taką retoryką ze strony dawnych posiadaczy ziemskich, którzy twierdzili, że byli dobrymi panami wobec swoich poddanych, dobrymi zarządcami, a ten lud okazał się niewdzięczny i poszedł z bolszewikami na układ. 🙂
  Nastąpiło u nich wyparcie psychiczne jakichkolwiek win, bo to przecież lud jest sam sobie winien bo ciemny. Ale dlaczego lud był ciemny to już nie brali pod uwagę swojej winy. Na moje udawane wyrzuty sumienia, że to jednak nasza (szlachty) wina, zwykle albo zmieniali temat, albo wyśmiewali takie wnioski, jako nieuprawnione, bo takie wtedy było życie i system. Oczywiście taką otwartość prezentowali tylko wtedy, gdy udawałem szlacheckie pochodzenie dla jaj lub specjalnie dla zabawy i prowokacji. Dawno temu było to elementem moich doświadczeń i prac zaliczeniowych z psychologii społecznej 🙂

 59. @wlodek
  @Miecław.
  I kto tam jeszcze?
  To co panowie-towarzyszy głosicie ma nazwę totalna aberracja –
  – odlot, mający na celu ” wejść “Żydam” do odbytu bez pośpiechu i mydła.
  Można i tak, kto wam może zabronić przyjęcia pozycji usłużnego
  szabes-goja? Ja nie i zapewne nikt. Odsyłam do zamieszczonego wyżej wywiadu z p.Hauke dla nerwowych gdzieś tak od 20 min. “krzyk58
  6 września 2018 at 21:21”

 60. Używaj choć języka, który nie przystoi “obrońcy wiary i tradycji pańskiego stołu”.Już kiedyś pisałem “człowiek ze wsi wychodzi, wieś z człowieka nigdy”a ty?Szkoda słów obrońco Wyklętych!

 61. @krzyk58. 7 września 2018 at 18:57

  Póki co to ty jesteś wyznawcą okupacyjnej religii dla gojów. 🙂 Więc kto i co komu daje bez mydła i jest usłużny szabes-gojem to nie byłbym taki pewny. 🙂
  A rzucony na kolana miotasz się między teoriami spiskowymi i własną niemocą, bo z kolan się nie możesz podnieść. 🙂
  Dawno już stwierdzono, że od modlitw rozumu i intelektu nie przybywa, więc sam wyciągnij wnioski.

  Ale ja rozumiem ten stan z punktu widzenia psychologii, bo najpierw w pełnym zaufaniu “jaśnie państwo” budowało z onymi, jakieś KOR-y i inne spiski zakładało przeciwko PRL, ale potem nie wszyscy zdołali się ustawić i przejąć majątek, a wykołowani tym większą nienawiścią pałają za ten przekręt tysiąclecia. Miał być zwrot majątków (chociaż te 20%) dla burżuazji i ziemiaństwa, a tu nici, ustawa odłożona na półkę, bo trzeba byłoby się z onymi Polską gospodarką podzielić, no i co by naród na to powiedział w dodatku? Chociaż z drugiej strony nie tak dawno spotkałem się z opinią świadomego robotnika, że żydzi swoimi roszczeniami uratowali naród Polski od zawłaszczenia majątku przez dawne “jaśnie państwo” – to tak na kanwie tej właśnie ustawy reprywatyzacyjnej. Aż oniemiałem z wrażenia, że człowiek tak na oko ok. 30 lat, a takie ciekawe wnioski wyciągnął. 🙂 Jakby żydzi to dobrze propagandowo rozegrali, to znowu “ograją” dawne “jaśnie państwo” i w dodatku lud będzie im wdzięczny, jak po wojnie za reformę rolną i nacjonalizację, której nawet przed wojną ONR się domagał, ale “jaśnie państwo” się nie godziło i wolało strzelać do robotników na manifestacjach i strajkach. Pamiętasz takie powiedzenie po wojnie, jak powstała PZPR, chyba jakiegoś pisarza (nie mogę sobie przypomnieć) “ONR-u spadkobiercą partia”, czy jakoś tak. Cytuję z pamięci, więc mogę coś przekręcić, ale sens jest ten sam. Polecam ci to piękne wydanie albumowe z 2007 roku, pt: “Bądźcie Solidarni! Wielki Strajk Chłopski 1937 r.” wydane przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Naprawdę pouczająca lektura zawierająca dokumenty zbrodni sanacyjnego “jaśnie państwa” na stanie chłopskim. Wiem, wiem z zaraz pewnie napiszesz, że ta cała sanacja, to byli żydzi, tylko kto inteligentny ci w to uwierzy. 🙂
  Sprawdziłem i o dziwo książka jest jeszcze dostępna w dyskoncie:
  https://aros.pl/ksiazka/badzcie-solidarni
  Polecam naprawdę warto naocznie przekonać się i potwierdzić przywołane przez ciebie ciebie “Motto: Ludzie – ludziom zgotowali ten los”. Z. Nałkowska”.

  Może kiedyś jakaś sejmowa komisja śledcza zbada, jaki był udział w przekręcie transformacji gospodarczej ze strony onych i rodzimych kombinatorów, w tym tych odpowiednio urodzonych. 🙂

 62. @krzyk58. 7 września 2018 at 18:57

  A i jeszcze jedno. Wygląda też na to, że dobrze się onym kooperuje w Polsce z kolejnymi prawicowymi rządami wprowadzającymi w Polsce kapitalizm religijnie uświęcony, bo nic was się nie boją chyba? Jeszcze narzucają swoja politykę historyczną i styropianowe rządy potulnie wytyczne realizują. A zobacz jaką lewica angielska zdobywa renomę: https://wolnemedia.net/zydzi-boja-sie-brytyjskiej-lewicy/

  Dziwne trochę, no nie? Pewnie do nas zjadą, jak nic. W końcu grunt mają przygotowany religijnie. 🙂

 63. @wlodek. No, właśnie. Powrócę ponownie do źródeł, przeczytaj z pomyślunkiem choćby swój kom. “7 września 2018 at 08:58” zanim
  zarzucisz mi cokolwiek…

  @Miecław. Nikogo i niczego nie jestem niewolnikiem ANI zlewaczałego
  kleru, NAWET ateistycznych (bezbożnych) komunistów czy innych eurotrockistów.
  “Może kiedyś jakaś sejmowa komisja śledcza zbada, jaki był udział w przekręcie transformacji gospodarczej ze strony onych i rodzimych kombinatorów, w tym tych odpowiednio urodzonych.’
  Na moje oko TAKI jaki był skład osobowy przy okrągłym stole,
  obu umawiających stron i “tej trzeciej” – rozjemcy. 🙂
  Nie jest tajemnicą że TAM, Polacy zostali policzeni na palcach (obu) rąk…’cośtam” nt. mówił kiedyś T. Fiszbach – jarzysz? 🙂
  Brzuszek posta wybacz, ale jest jałowy i niestrawny jak zwykle
  zresztą, nawet nie czytam BO, ‘ile można? ? To jakieś zboczenie, sadomasochizm? Jak w przypadku kom. Włodka? Marsjanie,
  jasniepaństwo, i KK .

  @wlodek. Napisał – “Używaj choć języka, który nie przystoi “obrońcy wiary i tradycji pańskiego stołu”. a ja przeczytał… 🙂
  I ni ch..ja nie zrozumiał. WINNO BYĆ WŁODKU – PRZYSTOI. W spłodzonym przez ciebie Włodku zdaniu winno “zabraknąć – partykuły” i byłoby – gites! 🙂 Twoje zdanie zgubiło sens – to nie jest premiera “oszibki”, tak masz często i gesto”.
  Inaczej: proponujesz mi ni mniej ni więcej jak używać języka
  niegodnego, ten’że język plugawy przystoi czy tez nie
  “obrońcy czegostam” ? Gdzie logika, gdzie semantyka???????????
  A,aaa, tego nie uczyli w PRL-owskich ‘socjologowniach”? 🙂
  A swoją drogą należy ci się, jak psu kość odpowiednik nagrody ‘Złote Usta” …

 64. Ja swojego wykształcenia w PRL się nie wstydze.!A jak z twoją służbą w LWP,byłeś tam V kolumną?Brak awansu a teraz rozgoryczenie i nienawiść do wszystkiego co się z tym okresem łączy, czyli Komuna i Starsi Bracia w Twojej wierze!

 65. @krzyk58. 7 września 2018 at 21:58

  No to wychodzi na to, że sami żydzi zrobili sobie praktycznie Magdalenkę? To w końcu, gdzie ci prawdziwi Polacy byli?, że na to się zgodzili i posłusznie poddali się całej transformacji? Gdzie ten Polski patriotyczny styropian? Aaaa już wiem, modlili się o zachodnie dary i marzyli o dobrobycie, który miał spłynąć jak manna z nieba. 🙂 Ufali starszym braciom w wierze, no ale jak to w rodzinie bywa i z rodziną podobno się najlepiej tylko na zdjęciu wychodzi. A oni robili inteligentnie swoje. No ino pozazdrościć inteligencji, tym onym 🙂

  A więc czas się obudzić i zacząć myśleć lewicowo, bo tylko lewica może podnieść Polskę z ruiny wzorem powojennym, oczywiście nie ta obyczajowa i judeo-jewropejska tylko rodzima egalitarystyczna. 🙂 Nie proponowany i lansowany przez ciebie feudalizm z religijnym błogosławieństwem. Co prawda kiedyś nieśmiało wspominałeś o tworzeniu komunizmu prawosławnego, ale u nas to niemożliwe, bo większość na personalizmie katolickim jedzie. A prawicowe rządy to my już mamy od 28 lat i skala zadłużenia krajowego i indywidualnego konsumenckiego rośnie i rośnie.
  https://businessinsider.com.pl/finanse/dlugi-polakow-raport-biura-informacji-gospodarczej/qcelw1b
  http://www.niewygodne.info.pl/artykul9/04529-Zadluzeniowa-bomba-tyka-coraz-glosniej.htm

 66. @Miecław. “7 września 2018 at 20:51” temacie Wlk. Brytanii, Brytole
  już od kilku dziesięcioleci prani są w maglu marksizmu (kulturowego).
  Co może (jeszcze) przytrafić się po wprowadzeniu eurobolszewizmu trockistowskiego?
  Bóg TO wie…
  🙂

 67. @Miecław
  7 września 2018 at 08:54

  Ograniczam swoją aktywność na forum i w ogóle staram się ostatnio wyłączać z dyskusji, ponieważ jestem w trakcie totalnej zmiany postrzegania świata, które to postrzeganie daleko wykracza poza wiedzę i niewiedzę, logikę i nielogikę, ponieważ wkraczam w świat doświadczania, a tam nie ma miejsca na walki i potyczki słowne, jest tylko subiektywne doświadczanie życia, którym nie da się podzielić z innymi ludźmi. Poniekąd zaczynam rozumieć o co chodziło Jezusowi, gdy powiedział, żeby porzucić świat. Ale albo on powiedział to w niezrozumiały sposób, albo ludzie jego nie zrozumieli, bo nie chodzi o to, by odrzucić to życie, ten świat, ale jego wszystkie choroby, które go trawią. Jedną z tych chorób jest walka.

  @Grzegorz z Kotliny Kłodzkiej
  7 września 2018 at 10:01

  Nic tak bardzo nie krzywdzi człowieka jak walka ze światem, ponieważ walczy się wtedy z samym sobą. Jednak by to zrozumieć, trzeba trochę powalczyć. A dyskutuję po to, by uświadomić sobie wartość milczenia.

 68. @Xun Zi. 8 września 2018 at 08:38

  Rozumiem cię doskonale bo postąpiłem tak samo po 1989 roku. Przestałem się udzielać i zabierać głos w dyskusjach bo chciałem zrozumieć co właściwie się stało, że ludzie odrzucili system PRL? Zaszyłem się więc w książkach, zacząłem studiować kolejne kierunki, po to żeby zdobywać wiedzę. Nie żałuję ponieważ dzięki temu jestem innym człowiekiem i wiele zrozumiałem, również dzięki twojej filozofii wschodu, którą wtedy też namiętnie pochłaniałem.

  Teraz wiem jak działa ludzki umysł, jak człowiek jest podatny na manipulacje i jak silniejsi na tym świecie wykorzystują słabszych. Jezus chciał to zmienić i masz rację nie chodziło mu o tamten świat tylko ten świat, po to była jego nauka społeczna i wprowadzanie komunizmu w chrześcijaństwie, żeby zmienić ludzkość. Niestety on też nie wiedział jak działa ludzki umysł i efektów nie było, wręcz odwrotne, bo wypaczono jego nauki i wykorzystano do opanowania świata, niszcząc wiele kultur i miliony istnień ludzkich zabijając w imię nowej wiary.
  Pamiętaj o jednym, życie to walka która nigdy się nie kończy, aż do śmierci. Przestajesz walczyć o prawdę i dobro, stajesz się niewolnikiem silniejszych i prymitywniejszych. To się w historii cały czas powtarza jak zdarta płyta.
  Życzę powodzenia w zdobywaniu doświadczenia i jak naładujesz akumulatory nowymi ideami i wiedzą, doświadczeniem – to wróć tutaj i walcz o prawdę i dobro.

  @krzyk58. 8 września 2018 at 07:46

  Nic już gorszego od fanatyzmu religijnego ich spotkać nie może, a z resztą sobie poradzą.

 69. @Miecław
  8 września 2018 at 10:09

  Cieszę się, że możemy się zrozumieć. Zapoznając się z filozofią wschodu odkrywam to, czego brakuje filozofii zachodu, a dzięki wiedzy o filozofii zachodu, jestem w stanie dostrzegać także braki w filozofii wschodu. U nas bądź co bądź nie brakowało także ludzi, którzy widzieli więcej niż inni, jak Heraklit, Diogenes czy Sokrates, lecz niestety do dziś traktuje się ich jak dziwaków, a mają oni nam nawet dzisiaj wiele do powiedzenia.

  http://rafalruba.pl/heraklit-z-efezu/

  A po lekturze tego:

  http://sasana.wikidot.com/buddyjska-postawa-wobec-zmyslowosci

  doszedłem do wniosku, że ludzie po prostu nie umieją żyć w pokoju i muszą się tego nauczyć tak samo jak uczą się walczyć. Jezus, Budda i wielu innych próbowało, z różnym skutkiem, czego akurat tobie wyjaśniać nie muszę. Nie wszyscy są widocznie gotowi do tego, by uczyć się życia w pokoju. Mi osobiście Budda pomógł za pomocą jednej wypowiedzi pozbyć się pewnego problemu, który dręczył mnie wiele lat. Oczywiście nie na każdego musi to działać. Pozdrawiam

 70. @Xun Zi. 9 września 2018 at 12:29

  Bardzo ciekawe materiały w linkach. Choćby dlatego, że masz inne spojrzenie na życie w oparciu o filozofię wschodu i zachodu, powinieneś się tu dzielić z nami swoimi przemyśleniami. Nie obawiaj się krytyki, bo ona jest niezwykle potrzebna, to nie powinno cię zniechęcać, a będzie cię pozytywnie kształtować.

  Ja przykładowo zrozumiałem, że często filozofia wschodu, te wszystkie niby duchowe praktyki są ucieczką od życia i walki z jego problemami. Dlatego kiedyś skupiłem się tylko na medytowaniu rozwijającym umysł i hatha jodze dla celów zdrowotnych. Wszystkie infantylne elementy filozofii wschodu związane z tzw. stylem życia odrzuciłem, bo nie mogłem sobie na to pozwolić z przyczyn zawodowych. Nie mogłem “odlecieć”.

  Wyżej (Miecław. 6 września 2018 at 21:41) w innym kontekście cytowałem @krzykowi58 Lwa Trockiego. Przeczytaj sobie jego bardzo słuszną opinię:
  “Życiowa samodzielność, tak samo jak i samodzielność myślenia nie mogą rozwinąć się bez krytyki”. – Lew Trocki

  Bez krytyki wyrastają fajtłapy życiowe, to by ci powiedziały stare babki w PRL-u na każdej wiosce. Teraz niestety i babki są zdemoralizowane filmami typu Kiepscy, więc rozumiesz, że teraz nie ma kto prostować młodych chłopaków, gdy się garbią chodząc. Kiedyś robiły to babki krytyką, wojsko praktyką, a teraz same dno i mamy takich zapuszczonych młodzieńców. 🙂

  Pozdrawiam

 71. @Miecław
  9 września 2018 at 23:44

  Krytyki się nie obawiam, ale jest po prostu za wcześnie. Wszystko jest zbyt nowe i ewoluuje w zbyt szybkim tempie. Wszystko trzeba przetrawić najpierw samemu i jakoś to poukładać, bo potem raz będę pisał to, a po chwili zmieniał zdanie. Chociaż nie jestem za sztywnością poglądów, to jednak zmienianie ich co 5 sekund też nie jest dobre i wprowadza zamieszanie. A medytacje itd. nie muszą sprawić, że zaraz odlecę, tym bardziej, że nie mam takiej cudownej sytuacji, by wszystko rzucić i poddać się tylko temu – co akurat jest też pozytywną stroną, a przyczyny są podobne do twoich – też zawodowe. Ale rozrywka i odpoczynek jest z tego całkiem fajny, zwłaszcza w celu rozładowania napięć. Ważne, że pozwala spojrzeć na wszystko z innej perspektywy i wzbogacić doświadczenia.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.