• 17 marca 2023
  • Polityka

  Wizyta Władimira Putina w Watykanie i Włoszech, czyli „izolacja” Rosji w praktyce

  • By krakauer
  • |
  • 10 czerwca 2015
  • |
  • 2 minuty czytania

  Wizyta pana Władimira Putina w Watykanie, to ostateczne przełamanie wszelkich haniebnych prób izolacji Rosji na arenie międzynarodowej, przez dyplomacje różnych krajów, przeważnie o trudnej reputacji. Papież Franciszek przyjął pana Władimira Putina wraz z liczną delegacją władz Federacji Rosyjskiej, w obecności m.in. pana Siergieja Ławrowa – Ministra Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej oraz pana Dmitrija Pieskowa – Rzecznika Prezydenta.

  Silny skład rosyjskiej delegacji nie dziwi, pan Prezydent Putin był gościem honorowym podczas dnia rosyjskiego na Wystawie Światowej Expo w Mediolanie, jak również delegacja rosyjska została oficjalnie podjęta przez włoskich gospodarzy, którzy rozumieją jak ważnym państwem na świecie jest Rosja i dlaczego Europa powinna dbać o właściwe relacje z Federacją, a nie stosować politykę bezprawnych sankcji. Dał temu w pewnej mierze wyraz pan Matteo Renzi – premier Włoch, bardzo konkretną retoryką podczas konferencji prasowej.

  Sam Papież prawdopodobnie rozumie stanowisko Rosji w sprawie dramatycznej wojny domowej na Ukrainie. Do tej pory Watykan, był bardzo konsekwentny w ocenie źródeł kryzysu i nie brał udziału w rusofobicznej nagonce niektórych krajów. W jednej z wypowiedzi Ojciec Święty określił ten konflikt bardzo trafnie, jako „bratobójczą przemoc”, co również bardzo często padało w wypowiedziach samego pana Władimira Putina jak i ministra Ławrowa, ponieważ jak powszechnie wiadomo Rosjanie i Ukraińcy to jeden Naród.

  Z relacji strony watykańskiej jak i wypowiedzi rosyjskich dostojnych gości wiemy, że wizyta pana Prezydenta trwała ponad 50 minut, osobistej i szczerej rozmowy z Ojcem Świętym. Papież miał apelować do Prezydenta o szczery i wielki wysiłek w sprawie konfliktu na Ukrainie w duchu zaangażowania stron w realizacje porozumienia z Mińska. Jak również Papież odniósł się do poważnej sytuacji humanitarnej na Ukrainie, gdzie jak wiadomo Rosja stale świadczy olbrzymią pomoc bezpośrednią na miejscu – praktycznie karmiąc milionowy Donbas.

  Wedle relacji przedstawicieli mediów – Prezydent miał wyrazić zadowolenie z wizyty, za którą podziękował Ojcu Świętemu (panowie porozumieli się bezpośrednio po niemiecku). Warto odnotować, że to było drugie spotkanie pana Władimira Putina z Ojcem Świętym Franciszkiem.

  Watykańskie i rosyjskie media rozpoczęły spekulacje, co do możliwości wizyty Ojca Świętego w Moskwie, niestety nic nie wiadomo w tym przedmiocie tematyki spotkania, jeżeli taki temat byłby rzeczywiście, chociaż sygnalizowany w znaczeniu przychylności najwyższych rosyjskich władz państwowych dla tej wielkiej idei pojednania i współpracy pomiędzy największymi Wspólnotami Chrześcijan, to byłoby wydarzenie o charakterze epokowym!

  Jeżeli weźmiemy pod uwagę to jak wrogo i agresywnie do spotkania Ojca Świętego Franciszka i pana Władimira Putina Prezydenta Federacji Rosyjskiej odnosili się oficjalni przedstawiciele władz Ukrainy oraz niektórych innych krajów o trudnej reputacji, to należy się dziwić, dlaczego światowe, w tym w szczególności polskie media nic o tym nie mówią. Niby, dlaczego Papież nie może się spotkać z Prezydentem Federacji Rosyjskiej? Ewentualnie jak w ogóle ktokolwiek śmie próbować mu narzucać temperaturę retoryki i jej kierunki – w znaczeniu głosów domagających się od Papieża krytyki Federacji Rosyjskiej, czyli de facto wyrażenia nieprawdy i stanięcia po stronie zła. Ponieważ Watykan doskonale rozumie, jaka jest natura wojny domowej na Ukrainie, eufemistycznie nazywanej przez formalne władze Ukrainy, jako „operacja antyterrorystyczna”. Papież jest zbyt mądrym człowiekiem, żeby się dać wciągnąć w plugawe kłamstwa propagandy niektórych zachodnich krajów o trudnej reputacji, czy też po prostu powielać ukraińskie brednie lub niedomówienia. Przy czym trzeba pamiętać, że po prostu w interesie Watykanu jest zapewnienie neutralności wobec Katolików przez wszystkie strony tamtejszego konfliktu. Właśnie to jest rzeczywistym powodem ostrożności Watykanu w odniesieniu do tego dramatycznego konfliktu.

  W tym kontekście, można powiedzieć ze Ukraina straciła szanse, żeby milczeć w tej sprawie. Ponieważ o ile ludzie na Zachodzi i w Polsce mogą nie ufać RT.com, to jednak, jeżeli coś mówi i robi Papież, to zawsze stanowi powód do refleksji i przemyślenia okoliczności, o których inni mogą dowolnie łgać, kłamać i kreować alternatywną rzeczywistość.

  Przekaz z Watykanu jest prosty i do bólu konsekwentny – z Rosją MUSIMY rozmawiać na zasadach partnerstwa, współpracy i wzajemnego poszanowania swoich pryncypiów, a nie okłamywać się sami, że możemy wobec Rosji i jej Prezydenta używać języka siły i nienawiści, a całość okraszać retoryką po prostu głupich sankcji.

  Ojciec Święty Franciszek swoim zaproszeniem dla pana Władimira Putina – Prezydenta Federacji Rosyjskiej wyraził rzeczywiste intencje, wszystkich rozsądnych ludzi na Zachodzie. W konsekwencji sukcesu spotkania nie można już mówić o „jedności świata zachodniego” w kontekście sankcji, a one same stają się już po prostu wstydliwe.

  Papież dał wyraźny sygnał dla wszystkich Katolików, – co dotyczy także Polaków, w tym w szczególności nowego Prezydenta Polski pana Andrzeja Dudy, że z Rosją należy prowadzić dialog! Poczekajmy na możliwe pozytywne efekty papieskiego aktu porozumienia, będącego wyrazem dobrej woli, jaka wynika ze współdziałania watykańskiej i rosyjskiej dyplomacji.

  Reportaż RT.com z wizyty pana Władimira Putina Prezydenta Federacji Rosyjskiej w Watykanie

  [видео: © RT / фото: © пресс-служба президента РФ]

  Transmisja konferencji prasowej pana Władimira Putina Prezydenta Federacji Rosyjskiej i pana Matteo Renzi Premiera Włoch w Mediolannie 10 czerwca 2015

  Uwaga: Warunki licencji materiałów RT.com [Autonomous Nonprofit Organization “TV-Novosti”, 2005–2015. All rights reserved] – [tutaj]; licencja foto kremlin.ru [tutaj].