WITU i Raytheon podpisały wykonawczą umowę offsetową w ramach 1. fazy programu WISŁA

Ważny krok w realizacji prac nad systemem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot przez polski przemysł
Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (WITU) podpisał z firmą Raytheon wykonawczą umowę offsetową w ramach 1. fazy programu WISŁA.
Na mocy podpisanej umowy pracownicy WITU będą brali udział w specjalistycznych szkoleniach prowadzonych przez ekspertów z firmy Raytheon, umożliwiających im zdobycie kompetencji do kwalifikacji i certyfikacji wyprodukowanych w Polsce wyrzutni i pojazdów dla systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot firmy Raytheon.
„Umowa WITU z Raytheon jest ważnym krokiem na drodze do nawiązania szeroko zakrojonej współpracy i zapewnienia pożądanych zdolności przez polski przemysł w pracach nad systemem Patriot, umożliwiając krajowy nadzór nad prowadzonymi pracami w ramach 1. fazy programu WISLA – powiedział Rafał Bazela, dyrektor WITU. – Jestem przekonany, że ta umowa przyczyni się do umocnienia polskiego przemysłu obronnego“.
„Po wcześniejszych kontraktach z Hutą Stalowa Wola, Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi, Zakładami Mechanicznymi Tarnów i PIT-Radwar S.A. jest to kolejna umowa Raytheona z polskimi przedsiębiorstwami w ramach 1. fazy programu WISŁA i ma na celu przekazanie najnowocześniejszych technologii i wypełnienie postanowień umowy offsetowej podpisanej z Ministerstwem Obrony Narodowej – powiedział Pete Bata, wiceprezes polskiego programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w Raytheon IDS. – Raytheon potwierdza swoje zaangażowanie we współpracę z polskimi partnerami na rzecz rozwoju polskiego przemysłu i umacniania jego potencjału technologicznego”.
Profil działalności WITU
Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia jest instytutem badawczym, realizującym badania naukowe i prace rozwojowe z zakresu obronności i bezpieczeństwa państwa, ukierunkowane na ich wdrożenie i praktyczne zastosowanie.
Jako jednostka organizacyjna nadzorowana przez Ministra Obrony Narodowej, WITU wspiera proces modernizacji Sił Zbrojnych, dostarczając innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań w zakresie uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Partnerami WITU są jednostki naukowe oraz przedsiębiorstwa produkcyjne, wiodące w dziedzinie zastosowań wysoko zaawansowanych technologii obronnych.
WARSZAWA, 27 września, 2019 r.
Kupić, kupić, kupić. W końcu musimy zapłacić za obronę przeciwlotniczą amerykańskich baz w Polsce.
Gratulacje!
W końcu podpisano tę umowę.
WITU i wielka światowa firma zbrojeniowa równymi partnerami.
Imponujące!
Czy ktoś sprawdził skuteczność systemu obronnego Patriot?
Wygląda na to że Arabia Saudyjska miała okazje sprawdzić i co się stało wszyscy widzą, po prostu system jest piekielnie drogi, nieskuteczny i przereklamowany.