Większość Polaków za zmianami w “500 plus”

Przyznanie “500 plus” wszystkim samotnym rodzicom (73%), wprowadzenie zasady, że “500 plus” jest przyznawane na każde dziecko pod warunkiem, że minimum jeden rodzic pracuje (70%)
oraz odebranie “500 plus” najbogatszym (66%), to zmiany, które są najbardziej oczekiwane przez Polaków. Dodatkowo, większość badanych jest za ograniczeniem (50%) lub odebraniem (29%) zasiłków i świadczeń dla osób, które uchylają się od pracy – tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Większość badanych dorosłych Polaków popiera pomysł przyznania “500 plus” wszystkim samotnym rodzicom (73%), wprowadzenie zasady, że “500 plus” jest przyznawane na każde dziecko pod warunkiem, że minimum jeden rodzic pracuje (70%) oraz odebranie “500 plus” osobom najbogatszym (66%). Popularnością cieszy się też pomysł przyznania “500 plus” na każde dziecko pod warunkiem, że dzieci podlegają obowiązkowym szczepieniom (52%) oraz propozycja zastąpienia “500 plus” bonami na gwarantowane posiłki w szkołach i materiały edukacyjne dla dzieci (51%). Najmniejszy entuzjazm wzbudza pomysł ewentualnego odebrania “500 plus” w sytuacji, gdy oboje rodziców nie pracuje (48%).

1_copyrights_by_ciekaweliczby.pl
1_copyrights_by_ciekaweliczby.pl

Co ciekawe, wśród sympatyków Platformy Obywatelskiej na pierwszą pozycję wysuwa się pomysł odebrania “500 plus” najbogatszym (81%), podczas gdy wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości ten pomysł zajmuje trzecie miejsce (53%).

Również więcej wyborców PO popiera pomysł przyznania “500 plus” na każde dziecko pod warunkiem, że minimum jeden rodzic pracuje (75%), ale i wśród elektoratu PiS ta propozycja zyskuje znaczne uznanie (66%).

Podobny odsetek badanych sympatyków PiS i PO jest za przyznaniem “500 plus” dla wszystkich samotnych rodziców (79% vs 78%).

2_copyrights_by_ciekaweliczby.pl
2_copyrights_by_ciekaweliczby.pl
3_copyrights_by_ciekaweliczby.pl
3_copyrights_by_ciekaweliczby.pl

 

„Świadomość, że wiele osób unika pracy, bo woli utrzymywać się z różnego rodzaju świadczeń i zasiłków sprawia, że większość Polaków, niezależnie od sympatii politycznych, popiera zmiany w przyznawaniu świadczeń. Dotyczy to również programu “500 plus”, który nie powinien zniechęcać ludzi do podejmowania pracy” – mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

W badaniu zapytano także Polaków, jak powinien postąpić polski rząd wobec osób, które unikają pracy, bo wolą utrzymywać się wyłącznie z różnego rodzaju świadczeń i zasiłków z budżetu państwa. Tylko co piąty dorosły Polak (21%) jest zdania, że nic nie należy z tym robić i powinno zostać tak, jak jest. Pozostali zaś uważają, że należy ograniczyć (50%) lub odebrać (29%) zasiłki i świadczenia, by zachęcić lub zmusić takie osoby do pracy. Zarówno zwolennicy rządzących, jak i głównej partii opozycyjnej są stosunkowo zgodni w tym zakresie.

Być może wynika to z faktu, że podobny odsetek sympatyków PiS i PO (43% vs 41%) przyznaje się, że zna choć jedną osobą, która w ciągu ostatniego roku „naciągała” budżet państwa, pobierając różne zasiłki i inne świadczenia pieniężne. Wśród wszystkich badanych 43% przyznało, że zna choć jednego „naciągacza”.

4_copyrights_by_ciekaweliczby
4_copyrights_by_ciekaweliczby
5_copyrights_by_ciekaweliczby.pl
5_copyrights_by_ciekaweliczby.pl

 

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska N=1057 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 30 listopada – 3 grudnia 2018. Metoda CAWI.

Pobierz raport w pliku PDF (plik ok. 1 MB otworzy się w nowym oknie przeglądarki)  Prezentacja_Postawy_Polakow_wobec_pomyslow_zmian_w_500plus

Ciekaweliczby.pl to autorski projekt edukacyjny przybliżający opinii publicznej warte poznania fakty oparte o konkretne dane liczbowe. Ideą jest prezentowanie danych tak, by każdy mógł łatwo wyciągnąć z nich obiektywne wnioski i krytycznie spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość. To cenna umiejętność w dobie post-prawdy, gdy granice między faktem i opinią, prawdą i fałszem, informacją
i dezinformacją coraz bardziej się zacierają. Więcej na  www.ciekaweliczby.pl oraz na Facebooku

Ariadna to ogólnopolski panel badawczy audytowany przez Organizację Firm Badania Opinii Rynku (OFBOR). Więcej na www.panelariadna.pl

11 komentarzy do “Większość Polaków za zmianami w “500 plus”

 • 12 grudnia 2018 o 04:58
  Permalink

  Jasne na darmochę darmozjady mają zawsze ochotę. PiS popsuł ten kraj.

  Odpowiedz
 • 12 grudnia 2018 o 05:13
  Permalink

  Czekamy jeszcze na 1000 plus, dla każdego posiadacza PESEL …

  Odpowiedz
 • 12 grudnia 2018 o 06:07
  Permalink

  “500 plus”, który nie powinien zniechęcać ludzi do podejmowania pracy” – pół miliona bab na wiochach siedzi w domu i ogląda za tą kasę seriale w telewizji narodowej

  Odpowiedz
 • 12 grudnia 2018 o 08:15
  Permalink

  E tam. I tak wszystko “pieprznie” a tzw “politycy” (BEZ WZGLĘDU NA OPCJĘ!) najlepsi są w rozdawaniu nie swoich “pieniędzy” przy jednoczesnej grabieży dóbr rzeczywistych.

  Odpowiedz
 • 12 grudnia 2018 o 08:19
  Permalink

  Czy będą słuchać “suwenera”?Zmiany są konieczne gdyż obecne przepisy deprawują pracę i nie zmniejszają nierówności społeczne!

  Odpowiedz
 • 12 grudnia 2018 o 09:41
  Permalink

  To co oferuje dobra zmiana (socjalistyczna) w temacie ‘przyszłej demografii w analogii do poczynań FR jest tylko jakimś nędznym ochłapem – jednak uważam że kierunek jest słuszny BO, gdyby jakimś
  cudem rządziła nadal (liberalna) lewica laicka rzucali-by w lud “dzieniek niet! No… dierżytie’s!”
  🙂

  Odpowiedz
 • 12 grudnia 2018 o 10:09
  Permalink

  Nie stać nas na takie rozdawnictwo nie mamy na to pieniądze dziecko to nie jest jakaś nadzwyczajną sprawa po prostu ma się dzieci tyle na ile kogo się stać

  Odpowiedz
 • 12 grudnia 2018 o 13:03
  Permalink

  Proponuję jedynie przyznawać 500 PLUS tylko zgwałconym narkomankom z domów opieki społecznej. To takie „ludzkie” i „społecznie uzasadnione”.
  Tak z okazji Świąt Bożego Narodzenia w sposób nadprzyrodzony.

  Odpowiedz
 • 13 grudnia 2018 o 12:11
  Permalink

  Czas najwyższy także zlikwidować wszelkie dotacje i ulgi podatkowe dla biznesu. Nie może być tak, że krytykuje się tylko dotacje dla biednych, bo rzekomo nie chcą pracować, a nie likwiduje się dotacji i ulg podatkowych dla biznesu. W jednym i drugim przypadku dotacje i ulgi leżą w tzw. interesie społecznym. Pozostaje tylko kwestia określenia ich granic, aby nikt nie korzystał z naszych podatków dla niesłusznego wzbogacenia się kosztem zwykłych pracobiorców płacących podatki.

  Póki co przez 30 lat transformacji z tego “socjalizmu wypaczonego”, korzystał tylko biznes. Mamy więc “socjalizm” dla bogatych w postaci pomocy publiczno-prawnej i ulg podatkowych, a nadużyć jest przy tym wiele, co ostatnio wykazał NIK.
  https://www.forbes.pl/prawo-i-podatki/kontrola-nik-ws-umarzania-zaleglosci-podatkowych-w-gminach-wykazala-liczne/ll1ehzt

  Nikogo to nie bulwersuje? Gdzie te narodowe internetowe TV, że nie biją piany?

  Może czas najwyższy, aby pracobiorcy, jak się teraz eufemistycznie nazywa robotników, a Polacy w ogólności, przejrzeli na oczy, kto najwięcej skorzystał na transformacji kosztem klas pracujących.

  Odpowiedz
 • 13 grudnia 2018 o 13:41
  Permalink

  @Mieclaw dokladnie tak uwazam, ze trzeba zlikwidowac wszystkie ulgi i dotacje dla biznesu i wogole neoliberalizm to “komunizm dla bogatych” i to mowia specjalisci…bogatych to wogole ktorych nikt nie sprawdza a biedote i innych “pracobiorcow” to na kazdym kroku, juz wszyscy “pracobiorcy” sa przrzroczysci, jak szklo…

  W UE to niby maja wreszcie wprowadzic podatki od transakcji dygitalnych ( w internecie ) ale Francja i Niemcy natychmiast wystapily z wnioskiem do Komisji UE, zeby “Amazon’a”,”Google” i “Apple” zwolnic z opopatkowania ( !!! ),no to po co wogole wprowadzac opodatkowanie, jak sie chce te najwieksze rekiny finasowe z tego podatku zwolnic…taka sytuacja to ilustracja do komentarza @Mieclaw

  No nie wiem, jak we Francji nie bedzie wiekszych zmian, to “zolte kamizelki” wprowadza ponownie szafot…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.