Nasi nie wiedzą co się naprawdę stało…

Niby miało być „Partnerstwo Wschodnie”. Potem akcesja Ukrainy do Unii Europejskiej. Za tym ostatnim hasłem, na kijowskim Majdanie rozbito pierwsze namioty. I dalej z każdym dniem, było coraz mniej jasne, – o co chodziło w tym proteście? Po drodze na pewnym etapie przyczepili się nacjonaliści ukraińscy, zapomniano o „martyrologii” Tymoszenko i o realiach gospodarczych.

Majdan trwał przez cztery miesiące, a w tym czasie korupcja miała się jak najlepiej i dalej trwa wraz z klienckim ustrojem Ukrainy oligarchicznej. Można zrozumieć, że Ukraińcom na Majdanie, chodziło o zmianę – umożliwiającą życie, tak jak w Europie zachodniej, bez liczenia się z kosztami transformacji. Przecież przejście ze stanu chaosu do zrównoważonej gospodarki wolnorynkowej nie może stać się z dnia na dzień. Powiązania gospodarcze z Rosją to zawsze atut a nie obciążenie, wystarczy jedynie się stopniowo modernizować. Problemem Ukrainy jest jednak to, kto ma to zrobić i za czyje pieniądze? Przecież obecni właściciele ukraińskiej gospodarki mają szokująco wielkie zyski, jakie zapewniał zbyt w Rosji. Natomiast Zachód to konkurencja, tym bardziej zaciekła i trudna, ponieważ w kilku działach produkcji musi się liczyć z przewagą potencjału Ukrainy. Doskonałym przykładem jest sukces technologiczny zakładów lotniczych Antonowa, takich zakładów Ukraina ma więcej. Z powodzeniem mogą stanowić konkurencję nie tylko dla Zachodu i Rosji, ale być wiodącymi w skali Europy w swoich niszach.

Na tle Ukrainy długim cieniem kładzie się działalność pewnego schyłkowego imperium zła, które nie występuje już pod znanymi z Polski i innych krajów hasłami „wolności” i „praw człowieka”, bo te już na Ukrainie są, ale jest to wolność „od” a nie „do”. Celem jest szkodzenie i osłabienie Rosji, a Ukraina jest tylko polem gry, które trzeba posprzątać i wyrównać rękoma samych Ukraińców. Ten scenariusz ma teraz miejsce.

W tym wszystkim pompowana od lat w polskim szambie antyrosyjskość eksplodowała. Na tyle blokując ogląd sytuacji, że polskie elity zapomniały o tym, iż jesteśmy i będziemy z Ukrainą i Rosją sąsiadami. Emocje i działania medialne kiedyś odpłyną, a mięso polskich producentów i inne towary przeznaczone na wschodnie rynki o łącznie sumowanej już wartości około 5 mld Euro będzie można kompostować lub złomować.

Nasze niestety „elity” naprawdę nie wiedzą co się właściwie stało, ponieważ nikt nie miał do „Partnerstwa Wschodniego” opracowanych scenariuszy takiego rozwoju sytuacji, była to pusta idea, zakładająca wygodne posadki dla kilkunastu polityków i kilkuset pseudo analityków i łże-dziennikarzy. Sama idea stowarzyszenia Ukrainy z Unią, której nie podpisał Pan Prezydent Wiktor Janukowycz była żywiołową fikcją, w którą nie wierzyli główni płatnicy Unii Europejskiej. Był to bardzo zawoalowany neokolonializm, zakładający stopniową erozję gospodarki ukraińskiej, poprzez działanie mechanizmów potężnego wspólnego rynku. Na Ukrainie w ciągu minionych 20 lat nie nastąpiło przeorientowanie życia społeczno-gospodarczego, w kierunku przyjęcia zasad gospodarki wolnorynkowej. Wręcz przeciwnie, umocniły się lokalne oligarchie i wszechobecna korupcja paraliżująca społeczeństwo, gospodarkę i państwo ukraińskie. W takich warunkach zderzenie z brutalnym obliczem neoliberalnej gospodarki globalnego kapitalizmu, musiałoby spowodować ofiary, o wiele większe niż w Polsce, a docelowo w wyniku społecznej reakcji (Majdan 2.0) bardzo szybko powstrzymać zmiany polityczne.

Sami Ukraińcy chyba nie do końca wiedzą czego chcą, skoro wybrali do władzy ludzi, którzy też są oligarchami i skompromitowali się jako politycy grzebiący tzw. pomarańczową rewolucję. Ci politycy sami nie mają idei przewodniej, w jakim kierunku mają pójść zmiany na Ukrainie, a jeść i ogrzewać mieszkania trzeba. Czasami też trzeba kupić buty i płaszcz, wydać na lekarza, kupić dziecku książki. Nie da się żyć samymi ideami. Nawet odporni na wszystko Ukraińcy zbuntują się, nie widząc progresji. Zresztą już z zachodnich mediów zniknęły transmisję z Majdanu. Majdan zrobił swoje, Majdan może odejść…

W tych warunkach jakie tam teraz są, jest bardzo prawdopodobne, że to ksenofobiczny nacjonalizm ukierunkowany na początek antyrosyjsko będzie spoiwem wielkiej idei narodowej Ukraińców, która ma zastąpić im ziemniaki… Niestety, źródła pięknej i dostojnej ukraińskiej idei narodowej, zostały skażone przez współpracę części bohaterów Ukrainy z faszystowskimi Niemcami Adolfa Hitlera. Jednym z jej przejawów było masowe ludobójstwo Polaków na Wołyniu pod koniec II Wojny Światowej oraz walki z idącą na zachód Armią Czerwoną.

Nasi politycy swoimi rusofobicznymi reakcjami dają dowody tego, że nie wiedzą co się stało na Ukrainie w 1944 roku i co się tam dzieje obecnie. Można przypuszczać, że o przyszłości tym bardziej nie mają żadnego wyobrażenia. Panowie: Tusk, Sikorski i Komorowski nie są do tego zdolni, po tym jak z inicjatywy ich partii Sejm bał się nazwać ukraińskie ludobójstwo na Polakach – ludobójstwem, posiłkując się eufemistycznym sformułowaniem o „znamionach ludobójstwa”. Nawet zamach w Łucku na Komorowskiego, gdzie ukraińscy gospodarze nie potrafili ochronić swojego polskiego gościa, przed co prawda tylko zgniłym jajkiem – też został wyciszony.

Natomiast tym ludziom się wydaje, że stanęli na czele państw zachodnich walczących z imperium zła – „szatanem północy”! Roszczą sobie prawo do monopolu na słuszność i prawdę, podczas gdy sami jej nie znają lub co jest bardziej prawdopodobne nie chcą jej przyjąć do wiadomości i jeszcze wprowadzają w błąd własny Naród. Dlatego nie dziwią chłodne i ostrożne reakcje przywódców państw Unii Europejskiej, czy też bardzo ciekawe propozycje H. Kissingera w spojrzeniu na problem.

Nasi nie wiedzą, co się naprawdę stało, więc naprawdę lepiej dla nas – maluczkich – byłoby, gdyby milczeli, koncentrując się na problemie bezpieczeństwa Polski, a pomoc humanitarna dla Ukraińców jest sprawą oczywistą, sama się dzieje…

Rosyjskie tłumaczenie tekstu [tutaj]

94 myśli na temat “Nasi nie wiedzą co się naprawdę stało…

 • 9 marca 2014 o 06:49
  Permalink

  Wygląda na to, że jest to początek końca Putina, bo Zachód, podobnie jak rząd w Kijowie coraz mocniej popierany przez oligarchów z Donbasu, nie mają tym razem zamiaru odpuścić. Jakże prorocze okazały się słowa ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego wypowiedziane w sierpniu 2008 roku w Tbilisi: “Dzisiaj Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze Państwa Bałtyckie, a potem może mój kraj, Polska”.
  https://www.youtube.com/watch?v=ZAI7Yym9dvY

  Odpowiedz
  • 9 marca 2014 o 09:21
   Permalink

   ten twój przemądrzały prezydent był zwyczajnym rusofobem na polecenie tych którzy mu obiecali gruszki na wierzbie, a rozsadek topił w alkoholizmie. Gdyby więcej czasu poświęcał na zycie w trzeźwości żyłby do dziś.

   Odpowiedz
   • 9 marca 2014 o 16:32
    Permalink

    Za to co Rosjanie zrobili swoim komunizmem Polsce ja też jestem i będę rusofobem.

    Odpowiedz
  • 10 marca 2014 o 12:20
   Permalink

   Putin ma całkowitą rację w tym co robi , Gdyby 17 mln amerykanów żyło na Ukrainie jak Rosjan to USA by dawno rozjechali Ukrainę i cały zachód by poparł USA .Rosji nie wolno nic .Zachód powinien być wdzięczny , że jest Putin , który zaprowadził porządek w Rosji . Rosja jest teraz silna no to trzeba ją osłabić . W Polsce jest takie niemądre przekonanie , że bez wolnej Ukrainy nie ma wolnej Polski , w dzisiejszym świecie to głupota.W Polskim interesie i patriotyzmie POWINNO BYĆ DBANIE O DOBRE STOSUNKI Z ROSJĄ .W tej chwili to tylko my durne Polacy na tym stracimy .Oczywiście USA chcieli by osłabić Rosję podzielić Rosjan a póżniej dorwać się do zasobów i bogactw naturalnych Rosji i by się im to udało gdyby dłużej rządził Jelcyn. Kosowo uuusa o0debrało Serbii to jest ok. a jak mieszkańcy Krymu chcą do Rosji to źle , ale mega hipokryzja . Polacy zacznijcie myśleć samodzielnie . Niemcy taki ogrom krzywd nam wyrządzili i są ok. a Rosjanie to Ci źli ale obłuda.

   Odpowiedz
 • 9 marca 2014 o 08:00
  Permalink

  W dniu 7 marca 2014 roku, USA wywiozły z Ukrainy złoto. Jest to podwójnie zła wiadomość dla naszych sąsiadów, ale także i dla nas. Po pierwsze oznacza to dalsze osłabienie finansów i gospodarki ukraińskiej. Po drugie i groźniejsze, że USA będą eskalować konflikt. Sam fakt, że złoto zostało tam wywiezione, jest twardym dowodem na udział USA w przewrocie kijowskim. Rosja postępuje słusznie, broniąc swoich interesów.

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/ukraina-wywieziono-rezerwe-zlota-ukrainy-2014-03

  Odpowiedz
  • 9 marca 2014 o 08:45
   Permalink

   Już od dłuższego czasu obserwuje zachowanie Amerykanów i widzę, że robią więcej, niż mówią. Następne okręty V Floty wchodzą na Morze Czarne, a marynarki wojenne Turcji, Rumunii i Bułgarii zostały postawione w stan gotowości bojowej. Okręty floty brytyjskiej stoją w pogotowiu i czekają na rozkaz wejścia na Bałtyk przez Cieśniny Duńskie (Kattegat i Skagerrak). Planuje się tez przerzut większej liczby dywizjonów myśliwskich US Air Force do państw NATO graniczących z Rosją, Mołdawią i Ukrainą.

   Nie bardzo mi się to podoba, ale na razie nie widzę powodów do paniki. Jeśli nie Putin, to jego generalicja i marszałkowie wiedzą, że w przypadku zaatakowania przez Rosję Ukrainy Zachód natychmiast odetnie wszystkie linie zaopatrzenia i zamrozi wszystkie rosyjskie aktywa, bez których Rosja nie będzie w stanie w miarę normalnie funkcjonować dłużej, niż kilkanaście tygodni.

   Odpowiedz
   • 9 marca 2014 o 09:03
    Permalink

    @Observer48, ja wiem, że wszystko zależy od perspektywy, z pozycji psa koń jest wielki. Pisze Pan o sankcjach, ok rozumiem że wprowadzamy sankcje i nie handlujemy z Rosją. Nie kupujemy między innymi ropy i gazu. Technicznie wykonalne kupujemy gaz poza Rosją tylko jedno pytanie, ile będzie kosztował np Norweski gaz kiedy nie będzie miał konkurencji w postaci Rosyjskiego? Oczywiście Stany maja nadprodukcję gazu łupkowego i pewnie zdecydują się go sprzedać, ale pytanie o koszty pozostaje aktualne…
    Polscy przemysł spożywczy zaprzestaje sprzedawać do Rosji cokolwiek i liczy Pan, że głodem ich weźmiemy? proszę sobie uświadomić prosty fakt, że dotychczasowo działa tak, że staramy się tam sprzedawać mimo wszystko.Istniejąca blokada wieprzowiny jest większym problemem dla Polski niż dla Rosji. Podobnie jest z innymi krajami UE, które próbują się samodzielnie dogadać z Rosja w sprawie zniesienia sankcji.
    Ciesze się, że Pan wierzy we wszechwładzę swojej nowej ojczyzny czy jak tam pan Stany traktuje ale jak pokazały ostatnie lata, żadnej z podjętych “misji pokojowych” Amerykanie nie doprowadzili do końca. Spaprali Irak, w Afganistanie nadal jest fatalna sytuacja. Zdestabilizowali bliski wschód, proszę rzucić okiem na Egipt, ludzie dostali “demokrację” i przeklinają ja w żywe kamienie.
    Jestem pewien, że żadnych realnych sankcji nie będzie bo nikomu w Europie się to nie opłaci…
    Nie wiem z czego Pan żyje (wspominał Pan coś o byciu instruktorem narciarskim) ale cokolwiek to jest mam nadzieję , że jest nim Pan lepszym w tym niż byciu analitykiem
    🙂

    Odpowiedz
 • 9 marca 2014 o 08:50
  Permalink

  Okrutną prawdę o naszych styropianowych elitach podaje autor. Jak to dobrze że należymy do UE i NATO (no action-talk only, świetne!).
  Ta przynależność do ww. struktur stawia granice szaleńcom i nieudacznikom, co Polska aktualnie rządzą.
  Pora zastanowić się nad tymi postaciami w wyborach 2016.
  Chyba że ew. “Polski Majdan” rozgoni to towarzystwo wcześniej.
  No i sojusznicy będą musieli taki nowy “rewolucyjny polski rząd” – uznać.
  Jest precedens z Ukrainy.
  Dlatego zawsze należy pamiętać o “filozofii Kalego”.

  Odpowiedz
 • 9 marca 2014 o 09:29
  Permalink

  @wicepierdoła
  Moje główne źródło dochodów to spekulacja derywatami na giełdach USA i dlatego muszę być na bieżąco z polityką i makroekonomią. Wojna, lub realne niebezpieczeństwo jej wybuchu, jak to się dzieje w obecnej sytuacji, to nadzwyczajne okazje do zarobienia sporych pieniędzy pod warunkiem, że się nie jest zbyt chciwym i obstawia małe kontrakty po obu stronach rynku (jednocześnie “long” i “short”, czyli “straddles” i “strangles”). Na derywatach najlepiej i najszybciej się zarabia przy niewielkich nakładach, gdy rynek skacze, jak zwariowany.

  Narciarstwo to moja życiowa pasja i staram się nią “zarazić” innych, szczególnie dzieci, które do niedawno uczyłem jeździć na bramkach, bo jestem również trenerem II klasy narciarstwa alpejskiego. Treningi i udział w zawodach uczą dzieci dyscypliny, nawyków systematycznej pracy i etycznego współzawodnictwa, a także trzymają je z daleka od ulicy, narkotyków i alkoholu.

  Odpowiedz
  • 9 marca 2014 o 09:44
   Permalink

   @Observer, nadal uważam, że brakuje Panu perspektywy do oceny sytuacji geopolitycznej w Europie. Rozumiem, że destabilizacja rynków jest swoistym ‘eldorado” w Pana branży ale to nie zmienia faktu, że wykreowana możliwość zarabiania na mniej lub bardziej wirtualnych instrumentach finansowych doprowadziła do ostatniego kryzysu finansowego. Bardzo popieram, szkolenie młodzieży i gratuluje Panu hobby ale proszę w analizach sytuacji Polski patrzeć z innej perspektywy, perspektywy tak bliskiej USA. USA zawsze absolutnie zawsze kieruje się pragmatyzmem, robią tylko to co im się OPŁACA. Ktoś na forum wspominał o Lend-Lease Act które pomogło Europejczykom w walce z NIEMCAMI w czasie drugiej wojny światowej (zawsze śmieszy mnie kreowanie jako sprawców mitycznych Nazistów). Pamiętajmy, że gospodarka amerykańska wybitnie skorzystała na zamówieniach rządowych wg różnych źródeł ich wartość zbliżała się do 50 mld ówczesnych dolarów. Dlatego to co korzystne z punkt widzenia Stanów Zjednoczonych nie koniecznie jest korzystne dla nas Polaków, dlatego proszę zmienić perspektywę na np dobrze zarabiającego polskiego specjalistę mieszkającego w POLSCE którego przychód miesięczny 3-4 średnie krajowe. Zacznijmy brać wzór z “hameryki” kierujmy się pragmatyzmem i swoim interesem a nasz interes jest między Odrą a Bugiem, między Tatrami a Bałtykiem i musimy korzystać z tego położenia a nie tracić na nim w imię czyjegoś interesu.

   Odpowiedz
   • 9 marca 2014 o 10:28
    Permalink

    Proszę sobie sprawdzić strukturę polskiej gospodarki i handlu zagranicznego. Udział Rosji w polskim eksporcie i imporcie jest w sumie znikomy, choć wysoce lukratywny. (http://www.tradingeconomics.com/poland/balance-of-trade).

    Co do amerykańskiego gazu łupkowego, to cena odbioru w Henry Hub w Luizjanie kręci się dokoła $150 za 1000 m sześc. Koszt upłynnienia, transportu do Świnoujścia i regazyfikacji to jakieś $30 do $35 za 1000 m sześc. wliczając w to godziwy zysk. Transport do portów na Morzu Północnym, lub z Zatoce Biskajskiej jest jeszcze tańszy, ale niewiele. Przy obecnym zalewie rynków światowych nadprodukcją gazu (Katar pracuje na “pół gwizdka”, bo USA wola teraz własny, tańszy gaz łupkowy) ceny nie powinny przekraczać $200 za 1000 m sześc, co jest raczej tanio w porównaniu z gazem rosyjskim, za który płacimy około $370 za 1000 m sześć. Dla informacji podaję, że Gazprom otrzymuje za swój gaz na granicy zony Schengen około $206 za 1000 m sześc, a reszta to cła, akcyzy, tranzyt i inne narzuty. USA i Unia weszły właśnie trzecią fazę negocjacji Transatlantyckiego Układu o Wolnym Handlu, który Kanada już zawarła w IV kwartale ub. roku. Sytuacja na Ukrainie, a w szczególności na Krymie prawdopodobnie przyspieszy podpisanie tego układu, który ma być później rozszerzony na trzeciego członka NAFTy, Meksyk, w którym Niemcy maja bardzo duże inwestycje.

    KGHM Polska Miedź ma również bardzo silną pozycję w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej ze względu na najlepszą na świecie specjalizację w budowie i eksploatacji kopalń głębinowych tego surowca i z tego to powodu wyparł wszystkie chińskie firmy górnicze z tego regionu. Nie jestem z tym na bieżąco, ale z tego co wiem KGHM szykuje się do ponad miliardowego finansowania (IPO) na giełdzie nowojorskiej. Polska ma więcej interesów w Ameryce Północnej, niż wielu rodaków zdaje sobie z tego sprawę.

    Odpowiedz
  • 9 marca 2014 o 17:04
   Permalink

   Po tej wypowiedzi nabrałem pewności, że to jednak nie “boot”, a żywa istota…
   Nie pisz Pan bajek, Panie Observer, że żyjesz Pan ze “spekulowania”, bo nawet i w tej dziedzinie trzeba poświęcać wiele swojego czasu, a nie siedzieć od rana do wieczora na forach netowych (bo i na innych portalach jest Pan rozpoznawalny) i popychać te Pana (!?) brednie…
   Siedzisz Pan za kompem i to jest Pana ZADANIE i za to Panu PŁACą!
   A dla kogo Pan pracujesz, to raczej tajemnica poliszynela…

   Odpowiedz
  • 10 marca 2014 o 14:29
   Permalink

   Tężyzna fizyczna, jako odpowiedź na zgniliznę Zachodu.
   Czuć Goebbelsa na odległość.

   Odpowiedz
   • 10 marca 2014 o 17:57
    Permalink

    “karol” – widać, że Goebbelsa agitatora i propagandystę znasz tylko ze słyszenia. G. miał zdeformowaną prawą nogę, co było następstwem zespołu stopy końsko-szpotawej lub zapalenia szpiku. Goebbels nosił metalową obręcz oraz specjalne buty z powodu krótszej nogi, lecz mimo to kuśtykał przy poruszaniu się. Został odrzucony przy poborze do służby wojskowej podczas I wojny światowej. Potem sam czasem przedstawiał się jako weteran wojenny, a swoje niedomaganie tłumaczył raną wojenną. A więc był zwolniony Z WF-u.

    “Strzeżcie się, psy”, pisał ten fanatyczny nazista.

    Ucz się “karol” – zanim coś pierdniesz na publicznym forum.

    Odpowiedz
   • 10 marca 2014 o 22:13
    Permalink

    kirił,
    nic nie zrozumiałeś, ruski pustaku.

    Odpowiedz
 • 9 marca 2014 o 11:07
  Permalink

  Co się stanie z niskimi cenami gdy jeden z graczy wypadnie z rynku? Pragmatyczni Amerykanie, Katarczycy podniosą swoje ceny to podstawa ekonomi podaż/popyt. Koszt transportu wzrośnie bo podaż statków na rynku frachtu tez jest ograniczona, to są naczynia połączone, kto jak kto ale Pan wydaje się być człowiekiem inteligentnym i musi to wiedzieć. proszę zwrócić uwagę ja z Panem dyskutuje a nie rzucam inwektywami w przeciwieństwie do niektórych dyskutantów. Zobaczymy co się wydarzy gdy gazoport powstanie, teraz to gdybanie. Jestem przekonany, ze realnych sankcji ze strony UE nie będzie. Co więcej akurat w interesie Polski są dobre kontakty handlowe w Rosji, tam jest naturalny rynek dla naszych produktów. Na tym portalu jest tekst o zakupie F16, nie znam się na sprawach wojskowości, pewnym jednak jest, że ekonomicznie straciliśmy na tym zakupie. obiecywany offset okazał się być mitem i zazwyczaj ograniczył się do zapisów księgowych wielkich korporacji.

  Ponawiam apel o zmianę optyki bo to my mieszkając w Polsce odczujemy efekty tego co chce nam narzucić “wielki brat”, brat któy wielokrotnie nawet małymi gestami pokazał jak niewiele jesteśmy dla niego warci , że dba tylko o swój interes. Akurat to ostatnie rozumiem maja dbać o swój interes, dokładnie tak jak my powinniśmy dbać o swój. Miały być kokosy w Iraku w zamian za zaangażowanie w ten konflikt, nas już w Iraku nie ma interesów Polskich nie ma a w PRL były… Apeluje o przyzwoity egoizm, dbajmy o siebie a później ewentualnie o innych…

  Odpowiedz
  • 9 marca 2014 o 11:51
   Permalink

   Nic podobnego. Tak się składa, że jestem absolwentem AGH i interesuje się ropą i gazem od dziesięcioleci. Pracowałem również na różnych stanowiskach konsultacyjnych, głównie z Amerykanami, w byłych Sowietach (gazociąg orenburski), na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Nie chce mi się teraz szukać linku, ale do 2016 roku zdolność przewozowa globalnej flotylli LNG ma się podwoić i wszystkie nowobudowane gazowce LNG będą wyposażone w urządzenia regazyfikacyjne na pokładzie, więc w wielu wypadkach nie będą potrzebne terminale, jak ten budowany w Świnoujściu. Obecnie Chiny są w posiadaniu największej flotylli tankowców LNG, a chińskie i południowokoreańskie stocznie są najbardziej wyspecjalizowane w ich budowie.

   Komisja Europejska opublikowała bodajże w październiku ub.r. dokument przewidujący pełne uniezależnienie się Unii od dostaw gazu z Rosji i zakładający, że po wygaśnięciu długoterminowych kontraktów z Gazpromem około 2020 r. Unia przejdzie na kupowanie gazu od najtańszych dostawców z zabezpieczeniem cen kontraktami terminowymi (futures), a na tym się naprawdę znam, choć wolę opcje, bo pozwala mi to na precyzyjna kontrolę ryzyka.

   W przypadku sankcji Rosja ucierpi jeszcze bardziej w dziedzinie produkcji ropy naftowej, bo nie posiada technologii pozwalającej na udostępnienie nowych złóż uwięzionych w trudno dostępnych formacjach geologicznych. Obecne złoża pamiętają czasy sowieckie i ich produktywność powoli, ale nieubłaganie spada.

   Jak dotychczas trwa przepychanka, bo firmy zachodnie za żadne skarby technologii Rosji nie udostępnią i żądają oprócz około 11 miliardów dolarów na “dzień dobry”, co najmniej 30% udziału w produkcji. Jeśli tego problemu Rosja nie rozwiąże, to już w 2019 roku nastąpi tam znaczny spadek produkcji ropy, która jest jej głównym źródłem dochodu z eksportu, a nie gaz. Wygląda na to, że USA dobrze o tym wiedzą i kontrolują sytuację, ponieważ teksaska firma Haliburton jest niemal monopolistą na rynku urządzeń, których potrzebuje Rosja.

   Jak na razie, to nie daję Putinowi zbyt wielkich szans na dotrzymanie kroku Amerykanom. Miedwiediew bardziej “czuje bluesa”, ale jak dotychczas nie ma zbyt dużo do powiedzenia.

   Odpowiedz
   • 9 marca 2014 o 23:21
    Permalink

    ŁOJ…!!! ŁOJ…!!! ŁOJ…!!!
    – cegośżeś pan już w życiu nie robił, panie NARZęDZIE…!
    Toć z pana prawdziwa KOBIETA PRACUJąCA…

    Odpowiedz
  • 9 marca 2014 o 12:40
   Permalink

   Zapomniałem dodać, że podczas obecnego weekendu ambasadorowie Polski, Czech, Słowacji i Węgier w USA (Grupy Wyszehradzkiej) mają spotkanie robocze z Kongresem i Senatem USA w sprawie natychmiastowego zniesienia ograniczeń w eksporcie gazu ziemnego (LNG) do tych państw. Oczekuje się podpisania tego dokumentu przez prezydenta już w przyszłym tygodniu i gaz (LNG) ma być dostarczany do portów śródziemnomorskich.

   Pani prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė również wczoraj (w sobotę) nadmieniła, że Rosja zostanie uderzona przez Unię Europejską serią nowych, ostrzejszych sankcji na początku tygodnia.

   Odpowiedz
 • 9 marca 2014 o 12:22
  Permalink

  Under sniper fire in Ukraine uprising – BBC News
  http://www.youtube.com/watch?v=kP9T_wGPWQw#t=317

  28.03.2014

  Армен Мартиросян
  Всплыла съемка отеля “Украина” корреспондентом BBC , откуда стрелял снайпер

  На 4 мин. он указывает откуда стреляют, на всем известных кадрах – вот вся головоломка и сложилась…

  UPD: На 4:18: “One, two, three, four, fifth row from the left, second from the top”. Пятое окно слева, второе сверху. На 4:27 оператор даёт его крупным планом .

  Odpowiedz
 • 9 marca 2014 o 12:48
  Permalink

  @Boot, observer48
  …nie daję Putinowi zbyt wielkich szans…
  możesz co najwyżej pokiwać grożnie dużym palcem
  w przyciasnym bucie.
  …Midewiediew bardziej czuje bluesa…
  wg. sępów z Zachodu – prawie to,to…jednak p.Miedwiediew
  tez potrafi bronic rosyjskiej racji stanu, o czy niewątpliwie bolesnie przekonali się “saakashvilowcy”
  i sponsorzy – prowodyrzy, niesławnej agresji 08.08.08.
  Ach gdyby tak Jeltzyn, albo i czasy Gorbaczowa…o, to to
  ELDORADO rosyjskie otwarte do rabowania, czytaj:
  prywatyzacji…
  A tak na poważnie , nie wiem dlaczego “piszę”, z robotem
  bootem.

  Odpowiedz
  • 9 marca 2014 o 13:06
   Permalink

   Naucz się, nieuku, paru słów angielskich i odróżniaj “bota” od “boota”. Jak to już kiedyś napisał Gałczyński, “Jeśli ogórek nie śpiewa i to o żadnej porze, to widać z woli nieba prawdopodobnie nie może”. Żal mi Polski, w której podobne tobie prymitywy mają jeszcze coś do powiedzenia. A Putin to niedługo Kpaputin.

   Odpowiedz
   • 9 marca 2014 o 15:11
    Permalink

    @obserwer48
    “krzyk”, jak wskazują jego forumowe wypociny, to zwyczajny booc, prymityw i kundel jakich mało.

    IQ круглого дурака равно числу Пи.

    Odpowiedz
   • 9 marca 2014 o 16:45
    Permalink

    Gałczyński też napisał “zaczarowana dorożka, zaczarowany dorożkarz, zaczarowany koń”. Może warto zmienić tonację wpisów?.

    Odpowiedz
 • 9 marca 2014 o 16:49
  Permalink

  Do “rob”…
  – a co takiego złego uczynili wprowadzając SOCJALIZM do PRLu…?
  Czy to, że z przedwojennych analfabetów nauczono czytać i pisać?
  Czy to, że powojenne zniszczenia odbudowano w ciągu 10-15 lat?
  Czy to że zelektryfikowano każdą miejscowość, pobudowano drogi i przygotowano infrastrukturę Kraju pod przyszłą egzystencję Narodu polskiego?
  Czy to, iż zapewniono każdemu Obywatelowi pracę i godne życie, a nowym pokoleniom możliwość edukacji i rozwoju?
  Nie mam ochoty się rozpisywać, bo mamy ładną pogodę i wolę pójść i pobawić się w ogrodzie z moim labradorem, niźli wysłuchiwać tutaj “hrabiów” i innych, pożal się boże, przedwojennych businesmanów, handlujących końmi i innym badziewiem na lokalnych targach przed II w.ś., jaką to im krzywdę uczyniła PRL…!

  Odpowiedz
  • 9 marca 2014 o 20:55
   Permalink

   nasz hrabie prezydent za sanacji miałby swojego pisarza, i nikt by się z niego nie śmiał.

   Odpowiedz
   • 10 marca 2014 o 22:12
    Permalink

    Wijcie się, wijcie, moskiewskie glizdy!!!

    Wolny świat już grilluje waszego kacapa, władimira. Przeliczył się, bolszewicki bandyta, w ciąg góra 2 lat będzie uwędzony na zimno.

    A wy, sprzedajne ścierwa, będziecie się musieli sprzedać innej dyktatorskiej mendzie.

    Odpowiedz
  • 10 marca 2014 o 22:07
   Permalink

   Jakieś intelektualne ambicje poza zasięgiem???

   Ciekawe, na ile putinowcom starczy kasy na opłacanie takich kundli jak ty?

   Do budy, za Ural.

   Odpowiedz
 • 9 marca 2014 o 17:45
  Permalink

  @ rob, będę zobowiązana, jeżeli napiszesz konkretnie, co zrobili złego Rosjanie swoim komunizmem w Polsce. Ja znam te czasy z autopsji i w porównaniu do ostatnich 25-lat oceniam je znacznie bardziej pozytywnie. Zatem “rob” do klawiatury, oczekuję sensownego wpisu, jeżeli ma być to bełkot typu “trotyl, Smoleńsk….itd”, to możesz sobie darować. Natomiast poczytaj sobie jakim wysiłkiem odbudowywano Warszawę i kto ocalił Kraków. Jak chodzi o Kraków to podpowiadam marszałek Koniew. Kochani młodzi, sami zbudujecie sobie swój kraj, świat. Obecnie natomiast jesteście manipulowani o czym świadczy wpis “rob”.

  Odpowiedz
  • 9 marca 2014 o 18:51
   Permalink

   Podczas jednej z wizyt w Polsce Breżniew został zaprowadzony przez Gierka do biblioteki. Breżniew chodzi, przegląda książki, nagle w jego ręce dostał się Pan Tadeusz. Breżniew zaczyna czytać:
   “Litwo, ojczyzno moja…”, wściekły rzuca książkę i pyta się Gierka:
   – Kto to napisał?!
   Gierek wystraszony nie na żarty:
   – Mickiewicz, ale… ale on już nie żyje…
   Na to rozpromieniony Breżniew:
   – Wiesz co Edziu, za to cię właśnie lubię!

   Odpowiedz
   • 9 marca 2014 o 21:35
    Permalink

    Byłoby bardzo śmieszne, gdyby w miejsce Breżniewa podstawić np. wczesnego Reagana, do adekwatnej
    sytuacji.Niezły geniusz intelektualny, podobnie jak i pózniejsi prezydenci USA.
    Kiedyś pisałem KTO i DLACZEGO, stosował chamskie
    ciosy “poniżej pasa”, które miały na celu ośmieszyć, upokorzyć,rozłożyć od srodka pryncypia ustroju
    socjalisycznego, naruszać zasady przyjazni i współistnienia, miedzy pąństwami socjalistycznymi.
    Dziś mamy efekty, echo tamtych “dokonan” ONYCH.
    Ale wg. onych to jeszcze nie ostatni akord…
    “kto sieje wiatr, ten…”nadzieja w tym, że już
    wkrótce, dostaną rykoszetem w otumanione nienawiścią kaprawe ślepia.

    Odpowiedz
   • 9 marca 2014 o 22:50
    Permalink

    “krzyku” – “podstaw” sobie cegłę pod tapczan.

    Мать Брежнева приехала к сыну в гости, посмотрела, как он живет, и расплакалась: «А вдруг снова придут красные?»

    Odpowiedz
  • 9 marca 2014 o 21:14
   Permalink

   Szanowna Wieczorynko, pozwolisz, że tak będę się do Ciebie zwracać. Co Ty wygadujesz! Marszałek Koniew wyzwolił Kraków!?
   Toć to jest herezja!!!
   Przecież wg. niejakiego Observera to Krowopasy wygrali II w.ś.
   I to oni wszystkich wyzwolili…! 😉
   Już nawet pod Pragą byli, jeno im paliwa brakło. Ale nic to. Hitlerowcy już na samą wieść, iż Krowiarze swoje colty w kabury pakują, na okręty wsiadają i do Europy zmierzają, miękkich nóg i totalnego rozwolnienia z trwogi dostali. W try miga z frontu wschodniego zwijać się zaczęli i jak tylko prędko potrafili, do Berlina zwiewali.
   To właśnie dzięki Krowopasom większość miast ocalała, bo gdyby nie ci waleczni bohatyrowie, wtóre II w.ś wygrały, toby cinko być mogło… 😉
   Co prawda, tak bardzo się wówczas wykrwawili i zmęczyli, iż do dzisiaj nawet takich słabiutkich krajów, jak Wietnam, Irak, czy inny Afganistan zwyciężyć nie potrafią, ale co tam – MEDALE IM SIę NALEżą…!
   Serdecznie pozdrawiam

   Odpowiedz
  • 10 marca 2014 o 07:25
   Permalink

   To ja odpowiem co zrobili. Nie wyjechali, upanstwowili, zakochali na smierc. Bylo tak cudownie, ze trzeba bylo mury budowac zeby tlumy uchodzcow z zachodu nie naplywaly, a paszporty wladza zabierala w trosce zeby go obywatel nie zgubil. Gospodarka kwitla, kazdy zarabial w przeliczeniu po 10-20 $, po 20latach mial szanse na mieszkanie, a po 10 latach na malego fiata lub trabnta, ktore wcale nie byly gorsze od aut zza muru. Nikt nie chcial jezdzic na wakacje nad morze srodziemne, czy w bardziej egzotyczne miejsca bo po co, skoro w Bulgarii tez jest ladnie i cieplo. I na Bulgarie jeszcze dalo rade odlozyc z tych 10-20$. Kazdy mial prace, bo przy takich zarobkach kraj eksportujac towary mogl ja zapewnic nawet na sile najwiekszemu leniowi. Zylo sie lepiej, latwiej, panstwo zdejmowalo z obywateli ciezar myslenia i odpowiedzialnosci. No i bezpieczenstwo. Wtedy to bylismy uzbrojeni i zabezpieczeni stacjonujacymi u nas wojskami, a raczej oddzialami samoobrony..lepiej niz na Krymie! Tak sie zylo…cudnie, wspaniale… I tffffffuuu zeby nie wrocilo!!!

   Odpowiedz
   • 10 marca 2014 o 09:39
    Permalink

    “Upaństwowili”…!?
    – to sugerujesz Pan, iż te tysiące zakładów pracy pobudowane zostało za II RP, a po II w.ś. je upaństwowiono…?
    A co do “dostawania mieszkań”, jak Pan widzi, jakoś obecnie w tym wspaniałym KAPITULIźMIe młodzi nawet po 25 latach żadnego DARMOWEGO nie dostaną…!
    Jedyne, co mogą “dostać”, to kilka rozlatujących się już po dwóch latach gipsowych ścianek, ale dopiero po podpisaniu cyrografu na odrabianie pańszczyzny przez następne 30-40 lat dla wspóczesnego “pana”, zwanego pięknie “developerem i bankiem”…
    Co się tyczy samochodów to człowieku, czy Ty myślisz, iż auto stanowi jakiś stan majątkowy…!?
    – toć to rzecz generująca największe wydatki…!
    Policz sobie ile musisz średnio miesięcznie “wybulić” za możliwość przemieszczania się w czasie 3-4 lat (zależnie od jakości grata) w kilku lepiej lub gorzej wyprofilowanych blachach wyposażonych w wygodnie siedzenia!
    Dla większości stanowi to 50% dochodów netto!
    Ale abstrachując od tego, Panie Tron, nie wiem, jak trafiłeś Pan tutaj, ale zauważ Pan, że ten portal nie pasuje raczej do Pana. Argumentacja, którą Pan stosuje nadaje się raczej do knajpy, siedząc przy piwku i wykrzykując do gawiedzi…

    Odpowiedz
 • 9 marca 2014 o 18:27
  Permalink

  Do “gentelmanów anglosaskich”, tworzących tzw. TWA.
  Notoryczne używanie pejoratywnych zwrotów, inwektyw,
  dyskwalifikuje Was jako ludzi inteligentnych.
  Wasze maniery i stosunek do adwersarzy są na poziomie
  dorożkarza i szewca, nie ubliżając tym potrzebnym i niestety zanikłym/zanikajacym profesjom.
  I to właśnie “takie kreatury”, po plecach polskich
  robotników (czytaj”m.in. MOICH), wdrapały się w 1989r.
  do żłobu…a dzisiaj MAJĄ CZELNOŚĆ obrażać “moją
  skromną osobę”…
  I tylko Polski i Polaków mi żal,daliśmy się podejść
  tym hochsztaplerom i zarazie, która “przenikła”
  do Związku jako tzw. doradcy.
  IM,ONYM,OBCYM, tzn. “zarządzającym” POLSKĄ, “TWA” – dedykuję , jakże wymowny (odwrócony)fragment Miłosza:
  – jako przestroga:
  ” Który skrzywdziłeś człowieka biednego,
  śmiechem nad krzywdą jego wybuchając.
  Nie bądz bezpieczny – poeta (NARÓD) PAMIĘTA”…
  Pisane z zasobów osobistego komputera,
  który to “nosimy na karku”.
  Ta zaraza już w historii kilkakrotnie niszczyła
  Polskę(ostatnim razem wiejąc na Zaleszczyki).
  Po 1989r. historia zatoczyła koło…cdn.(zdarzeń historycznych. Taka jest logika dziejów…

  Odpowiedz
  • 9 marca 2014 o 23:00
   Permalink

   Жена (Ж) говорит мужу (М):
   Ж: – Hу ты и дурак, ты такой дурак, что если бы был конкурс дураков, то ты занял бы 2-ое место!!!
   М: – А почему 2-ое???
   Ж: – А потому что ты ДУРАК!

   Odpowiedz
 • 9 marca 2014 o 22:22
  Permalink

  @rob bardzo rzeczowo odpowiedziała m.in @wieczorynka na zarzut “co zrobili Rosjanie w Polsce swoim komunizmem…”
  Ja tylko dodam. Może ktoś wyliczy, ile byłoby “Legionów Chrystusa” w Polsce, gdyby nie Rosjanie ze swoim komunizmem. Sierot było ponad sto tysiecy, półsierot ponad milion i zapewne zostałyby w dużym stopniu “zagospodarowane”przez panów i panie w czarnych sukienkach. Dzieci nieślubne byłyby odbierane młodym matkom, jako poczęte w grzechu. To znamy z historii Irlandii i Hiszpanii np.
  Strasznie ludziom młodym w Polsce namieszano w głowach. Uważają, że gdyby nie Polska Ludowa żyliby w luksusach a tymczasem pogarda polskich “panów” dla chlopów była tak wielka, że o żadnej reformie rolnej, oświacie czy elektryfikacji wsi nie byłoby mowy.

  Odpowiedz
  • 10 marca 2014 o 07:29
   Permalink

   Jednak komunizm w Polsce byl bardziej szkodliwy niz myslalem. Uposledzil jak widze niektorych 🙂 Zdrowia zycze Krysiu.

   Odpowiedz
   • 10 marca 2014 o 14:01
    Permalink

    @Tron
    Wybaczam, bo rozumiem, że jeśli ktoś, nie mając argumentów rzeczowych, stara się obrazić dyskutanta, udowadnia tym samym, że wywodzi się z nizin społecznych a jedno pokolenie tego nie zniweluje. Nawet dwa to chyba za mało.

    Odpowiedz
 • 9 marca 2014 o 22:24
  Permalink

  mieszkam na zachodzi, czytam prase, obserwuje reakcje tego beznadziejnego rzadu – teraz wiadac w jakisch rekach jest bezpieczenstwo narodu. Niestety likwidacja panstw narodowych przez sowiecka Unie Europejska bylo najwiekszym bledem dla Polski.Kiedys brionilo sie granic Ojczyzny,jezyka,kultury, wiary -jak bylNarod. Kto chce bronic sowieckiej zachodniej Unii Europejskiej ?

  Sytuacja jest straszliwie powazna. nigdy jako Polak nie przypuszczalem, ze wejdziemy w konflikt z mocarstwem atomowym, z Rosjanami, ktorzy nas Polakow szanuja. Naprawde bede sie scieszyl jak Rosjanie wyzwola Polske z oligarchii szechtera z czerskiej, z organizacji pozarzadowych, z postanowien angileskiej Izby Lordow ozwrocie majatkow do palestyny, o uwlonieniaPolski z pokomunistycznych oligarchii i obcej nieslowanskiej kultury. Czekamy.

  Odpowiedz
  • 9 marca 2014 o 22:56
   Permalink

   … john – zmień pralnię mózgu bo ciągle brudnyś jak na “Izbę Lordów”.

   Odpowiedz
   • 10 marca 2014 o 07:32
    Permalink

    Nie widzisz ze John mieszka ale na zachodzie Wołgi? :))) Widac to po jezyku i belkocie umyslowym.

    Odpowiedz
   • 10 marca 2014 o 23:34
    Permalink

    krzyk,
    współczuj Rosji, od 100 lat duszonej przez bolszewicką mafię. popatrz na swój kraj, który nawet mięso musi kupić od Polaków.

    Odpowiedz
 • 9 marca 2014 o 22:53
  Permalink

  Serdecznie gratuluje sukcesu promocyjnego w Gazecie Wyborczej! Nie ma to jak darmowa reklama, wielu ludziom w Polsce pan krakauer otworzy oczy.
  Nie zmarnujcie tej szansy

  Odpowiedz
  • 10 marca 2014 o 00:12
   Permalink

   Kochani Moskale według wielu z was wyzwolili Polskę [ zabierając jej ponad połowę terytorium w imię bratniej pomoc] nasteeeeeeepnie wcale nie utrzymywali ogromnej armii w naszym kraju na nasz koszt, A ich pomoc gospodarcza była niesamowita , zbudowali kolej szerokotorową na Śląsk żeby sprawniej wywozić rude i węgiel do siebie . W 1945 roku mój śp. dziadek był kolejarzem w Wielkopolsce i posuwał się za frontem, widział co oni w ramach pomocy wywożą z Polski. Mieszkam w Zielonej Górze i wymienię tylko elektrownie wodną w Dychowie w całości , linie kolejową ze Zbąszynka do ZG w całości łącznie z tłuczniem i żwirem z pod pokładów.tak bylo w całej Polsce We wspomnieniach premier Stanisław Mikołajczyk opisał jak grabili wszystko co się dało, a za węgiel płacili mniej jak połowę kosztów wydobycia i to wy nazywacie wyzwoleniem? Idioci i ciemniacy z dyplomami. Pokażcie mi jeden kraj na świecie gdzie komunizm przyniósł dobrobyt , no gdzie? Polskę bez tej czerwonej szarańczy sami też byśmy odbudowali. NIGDY WIĘCEJ MOSKALA NA NASZEJ POLSKIEJ ZIEMI , NIGDY!!!!!!!

   Odpowiedz
   • 10 marca 2014 o 14:32
    Permalink

    Brawo. Aż dziwne, że dopuścili taki komentarz.

    Odpowiedz
   • 10 marca 2014 o 21:06
    Permalink

    ninko. Gwoli sprostowania . Ponad połowę przedojennej Polski to nam zabrały postanowienia z Jałty. Zatwierdone przez ówczesnych przywódców USA;Wlk.Brytanii i ZSRR. Natomiast Stalin wymusił na aliantach tzw. Ziemie odzyskane.

    Odpowiedz
   • 10 marca 2014 o 21:37
    Permalink

    Nina trochę mniej emocji a więcej prawdy od tych nieprawdziwych informacji o tych rzekomych niskich cen na nasz węgiel. Wymiana towarów odbywała się na zasadach rubla transferowego . Rosjanie przysyłali nam wiele surowców jak ropę , gaz , rudę żelaza itd. A szeroki tor usprawnił dostawę rudy na śląsk .No dziadek pamiętał jak Rosjanie coś wywieźli z ziem odzyskanych , ale ile cenniejszych rzeczy wywieźli Niemcy to jakoś nie pamiętał.Pisze Nina , że Rosjanie zabrali nam połowę terytorium trochę przesadziła , ale odzyskaliśmy ziemie zachodnie na których mieszka .Z historii to warto pamiętać , że to nasi sojusznicy , Anglicy i amerykanie zgodzili się na takie granice wbrew stanowisku polskiego rządu w Londynie .Nino jest okazja upomnieć się o Lwów do dzieła .

    Odpowiedz
 • 9 marca 2014 o 23:38
  Permalink

  Fajnie się to czyta, LUDZIE TU SĄ ZUPEŁNIE INNE TEKSTY NIŻ W POLSKICH SZMATŁAWCACH – ZUPEŁNIE INNE SPOJRZENIE, poczytajcie – otwórzcie oczy

  Odpowiedz
  • 10 marca 2014 o 00:33
   Permalink

   – Это так хорошо, что ты зашел на нашу страничку! Присоединяйся к нам на форуме.
   – Да я это, даже ругаться не умею.
   – А нам это и не нужно, нам нужна жертва.

   Odpowiedz
 • 10 marca 2014 o 00:21
  Permalink

  @Nina – myślę, że Oni czy to się nam podoba czy nie – wcześniej czy później tutaj przyjdą, a wtedy… no cóż… egzemplarz Obserwatora Politycznego będzie mógł uratować życie

  Odpowiedz
  • 10 marca 2014 o 14:36
   Permalink

   dgf – i Oni i ty możesz nasz w d… pocałować z tym defetyzmem.

   Za chudzi w uszach jesteście na militarną wygraną, możecie jedynie zabić dużo ludzi. Drugiej wojny światowej też byście nie wygrali bez USA.

   Odpowiedz
 • 10 marca 2014 o 01:38
  Permalink

  Panowie, a szczególnie pan krakauer? nadepnęliście “komuś” bardzo mocno na nogę… może nawet to nie była noga, tylko jądra…
  Napisze emaila do wyborczej dziękując, że zrobiła wam ogólnopolską reklamę, bez jej pośrednictwa nigdy bym do was nie trafił.
  pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 10 marca 2014 o 18:18
   Permalink

   … kolego, aleś trafił, tu większość komentatorów, a zwłaszcza TWA, to sieroty po PRL-u i towarzysze po WUML-u. Zapewne chętnie cię powitają i przyjmą do TWA, bylebyś tylko był jedno-lewomyślny.

   Odpowiedz
 • 10 marca 2014 o 01:50
  Permalink

  Za każdym razem przypomina mi sie Moskiewska k…..a która przyjechała do Polski. Zawsze mówila że wyjechała stamtąd bo Moskwa to gorszy świat. Szukała męża w Polsce i tak gościlem między jej nogami od czasu do czasu aż go gdzieś znalazła. Rozwiązaniem konfliktu jest publiczne wieszanie terrorystow zza wschodniej granicy na drzewach.

  Odpowiedz
 • 10 marca 2014 o 02:32
  Permalink

  Niesłychanie przewrotne, ale zmuszające do refleksji myślenie. Szczerze gratuluje erystyki.

  Odpowiedz
 • 10 marca 2014 o 09:52
  Permalink

  Bóg w niebo, Rosja na ziemi! Pamiętaj, że!

  Odpowiedz
 • 10 marca 2014 o 10:53
  Permalink

  Tytuł jest zły – to nie nasi, to politycy w Polsce 🙂 po prostu. Poza tym to tekst na Pulitzera – pokazujący jak wygląda rzeczywistość

  Odpowiedz
 • 10 marca 2014 o 14:23
  Permalink

  Niedźwiedziowi się zdawało, że to 20. wiek. A to już niestety wiek 21., wersja 2.0 na facebook, komórkę i miliard obserwatorów online.

  Z czym ten biedny Putin chce podskakiwać światu zachodniemu? Nawet ta jego armia to mit, jedyny jej realny potencjał to rozpętanie wojny i przyczynienie się do wymordowania milionów ludzi. RUSCY NIE MAJĄ SZANSY NA WYGRANĄ I PUTIN TO WIE, tylko wy, opłacone poputczyki, jesteście na to za głupi.

  A jeśli nie wojna, to co??? Czym gazowo-naftowa monokultura może zagrozić światu??? Nie wytrzyma pół roku zimnej gospodarczej wojny. Zamiast polskiego mięsa jeszcze będą wpieprzać 2x droższe chińskie. A potem nawet bezpańskie psy się skończą. A legendarne 500 mld dolarów stopnieje w 3 miesiące.

  I w końcu będzie Majdan pod murami Kremla. Czego wszystkim życzę.

  Odpowiedz
 • 10 marca 2014 o 14:45
  Permalink

  Rosyjski raj zamiast zachodniego piekła. Śmiech na sali.

  Jakie mięso wpieprzacie? Nawet świń nie umiecie hodować.

  Jakim autem jeździcie? Na pewno nie Zaporożcem.

  Z jakiego komputera piszecie posty? Na pewno nie z ruskiego. Być może informatyków macie niezłych, ale na jak długo starczy pieniędzy, żeby ich opłacić?

  Nawet nagrody dla rosyjskich złotych medalistów olimpijskich musieliście kupić od Niemców.

  Nie macie nic, czego świat nie może zdobyć z innych źródeł.

  Odpowiedz
 • 10 marca 2014 o 15:24
  Permalink

  przeciez ten kraj trzymaja tylko po to zeby produkowac rusofobie. Padnie Rosja – juz nie bedzie potrzebna Polska ani inne kraje slowianskie.

  Odpowiedz
  • 10 marca 2014 o 15:56
   Permalink

   Dmitri, Polska przyjmuje wyzwanie – niech putinowska Rosja padnie, to Polska chętnie zda się na dobra wolę Ameryki, która tylko w tym celu trzymała nas i inne kraje słowiańskie.

   NIE MACIE NIC, BEZ CZEGO ŚWIAT NIE MOŻE SIĘ OBEJŚĆ!!!

   Dopóki nie dacie prawdziwej wolności swoim obywatelom, będziecie skazani na huśtawkę:
   – agresja
   – psina w sosie własnym
   – wojna
   – zupa z pokrzyw
   – itd.

   Ale ja wierzę, że wolni Rosjanie uwolnią się od takich bandytów jak Putin i takich sprzedawczyków jak ty i staną się wielkim narodem, który nie musi kraść, bo potrafi tworzyć.

   Odpowiedz
  • 10 marca 2014 o 17:26
   Permalink

   Dmitri,
   no co tam? Skończyły się instrukcje z podręcznika małego kagiebisty?

   Odpowiedz
 • 10 marca 2014 o 19:43
  Permalink

  Zaraz napiszę email do pana Michnika z podziękowaniem za wskazanie tego portalu. Widać, że się na was uwzięli, oczywiście sami są bez winy 🙂

  Odpowiedz
   • 10 marca 2014 o 23:24
    Permalink

    jurek, władimir i cała moskiewska mafio!

    chciałoby się kopać w mordę cały świat? ale świat już się na was poznał. i skopie wam tyłki bez jednego wystrzału, tylko gospodarczo!!!

    A tak w ogóle, jak można mieć takie dziadostwo w kraju o takich bogactwach naturalnych? Ale tego nie wykorzystają sprzedajne mużyki, do tego trzeba wolnych obywateli. Ale tego ani władimir, ani jurek nie doczekają, już będą na politycznym śmietniku.

    Odpowiedz
 • 10 marca 2014 o 20:25
  Permalink

  Treść kilku zamieszczonych tu komentarzy potwierdza obserwację Czesława Miłosza, że w stosunku Polaków do Rosji i Rosjan ujawniają się “obsesja, pogarda, nieufność, odraza, niezrozumienie, nienawiść”. Miłosz co prawda nie był miłośnikiem Rosji i kultury rosyjskiej, ale na pewno był jej znawcą. To pozwoliło mu na sformułowanie w jednym z esejów następującej opinii: “Nie jest wykluczone, że Polacy wiedzą o Rosjanach to, co Rosjanie wiedzą o sobie samych, nie chcąc się do tego przyznać, i odwrotnie”. Na koniec Miłosz konkluduje: “Prawdopodobnie też każde zetknięcie z Rosjanami jest dla Polaków przykre i nastraja ich o b r o n n i e, bo demaskuje ich wobec siebie samych”. Warto zastanowić się nad tymi słowami i przyjąć do wiadomości, że może niekoniecznie łączy Polaków z Rosjanami słowiańska wspólnota (wykryto u Słowian wspólny gen!), jednak istnieje pewna nieuchwytna łączność, która powoduje, że przeglądamy się w sobie jak w zwierciadłach. Prawdopodobne ten stan rzeczy jest przyczyną poczucia małej wartości (która z taką łatwością przeobraża się w megalomanię). Z tego też powodu zdani są Polacy na nieustanne aspirowanie do zachodnioeuropejskiej kultury mimo posługiwania się alfabetem łacińskim i przynależności do Kościoła rzymskiego. Ciągle jednak tkwimy na wschodniej rubieży tej kultury i widać taki już nas los…

  Odpowiedz
  • 10 marca 2014 o 23:10
   Permalink

   mira, moskiewska flądro!

   Nie wycieraj sobie pyska Miłoszem. Mamy dziękować bolszewickim carom i takim bezmózgim poputczykom jak ty za próby wzięcia Polski na sznurek?

   Żaden rozsądny Polak nie ma nic przeciwko Rosjanom. Mamy wiele przeciwko kremlowskiej mafii. Ale wasz czas powili się kończy. Niedługo będziecie mieli własny Majdan. I spłyniecie rynsztokiem na śmietnik historii, imperialna, bolszewicka bando morderców. A wtedy i prawdziwa Rosja i cały normalny świat odetchnie.

   Odpowiedz
 • 10 marca 2014 o 21:11
  Permalink

  Do Web mastera Józefa. Musicie skontaktować się z Gó…m Wyborczym i Tusk Vision Network ile chcą za promocje Waszego(naszego) portalu. Pozdrawiam.
  P.S. Jak trzeba to się dołożę

  Odpowiedz
  • 10 marca 2014 o 21:53
   Permalink

   Ty, Tadek! Rydzyk!
   Wypad za Ural sprawdzać, czy ruskie nadajniki na wojskowych częstotliwościach działają.

   Odpowiedz
  • 10 marca 2014 o 22:49
   Permalink

   Tadziu – wypierz sobie kalesony, bo dziwny fetor zostawiasz po sobie.

   Odpowiedz
 • 11 marca 2014 o 01:42
  Permalink

  Hej, Panie Karolu!
  Polecam Pana uwadze zapewne bliską Pana sercu stronkę Stowarzyszenia “Macierz”. Dla zachęty zacytuję niewielki fragment tejże:
  “Paranoid, czyli Osoba Paranoiczna
  Naród polski jest coraz bardziej narażony na rozmaite zaburzenia psychiczne. Liczba chorych ciągle rośnie od wielkiej zmiany ustroju w 1989 roku począwszy, co na pewno, jak wykazały liczne badania, nie jest przypadkowe. Do głosu doszły bowiem ciemne siły, które nie tylko same są chore psychicznie, ale i potrafią skutecznie psychozy i fobie indukować w umysłach innych ludzi. Rośnie też ilość zaburzeń społecznych typu paranoicznego, co widać chociażby w polityce i mediach, nie tylko w zachowaniach sąsiadów”.

  Ponadto podzielę się z Panem frazą wybitnego mniemanologa stosowanego, Jana Tadeusza Stanisławskiego: “Uczyła mnie mama, bym nie bała się chama, bo cham jak to cham on boi się sam!”

  Odpowiedz
  • 11 marca 2014 o 09:36
   Permalink

   towarzyszko mira,
   może słów, duże aspiracje, mało sensu, zero uczciwości.

   czuć putinowskiego sprzedawczyka na odległość. nic nie zmieni faktu, że agresor opłaca ciebie, nie mnie. i nie ja, ale ten wasz nabotoksowany car zaatakował niepodległe państwo. brakuje mu ruskich dzieci do całowania po bżuchach?

   Odpowiedz
 • 11 marca 2014 o 10:26
  Permalink

  Trace wiare w ludzkosc jak czytam te strone. Nie wierze, ze instnieja tacy ludzie ktorzy zgadzaja sie z “Krakauer”’em.
  Szkoda ze instniejecie.

  Odpowiedz
 • 11 marca 2014 o 10:34
  Permalink

  Nikt nikogo jeszcze nie zaatakował.
  Ostatnio ktoś tam bombardował Serbię i oderwał DEMOKRATYCZNIE Kosowo od niej.
  I już wszystko jest O.K.

  Odpowiedz
 • 11 marca 2014 o 12:17
  Permalink

  Wielce Szanowny Panie K.,

  konstatuję, że mniemanologia stosowana prof. Stanisławskiego jest Panu mentalnie niedostępna. Prawdopodobnie uniemożliwia to paranoidalne odchylenie osobowościowe, zafiksowanie na haśle: “Goń bolszewika, goń!” oraz mizeria intelektualna.

  Post scriptum:

  Doradzam Panu przeniesienie się na strony zasiedlone przez podobnych Panu ksenofobicznych fiksantów, mniemając, że wkrótce zostanie Pan ich zagorzałym fanem, o ile nie jest Pan nim dotychczas. Pana elokwencja, dowcip i intelekt na pewno zostaną przez nich docenione.

  Odpowiedz
  • 11 marca 2014 o 13:36
   Permalink

   towarzyszko mira!

   nie rozumiem, dlaczego cytujesz Polaków, a nie sięgasz do myślicieli radzieckich? pewnie wstyd cytować waszych, bo wszyscy mądrzy rosyjscy autorzy są przeciw wam!

   chciałoby się ustawić przeciwnika wśród “ksenofobiczbych fiksantów”. niestety moje poglądy leżą w samym środku centrum politycznego, jedynie lubię nazywać rzeczy po imieniu. a prawda jest taka, że dopóki nie dacie wszystkim Rosjanom wolności, BĘDZIECIE MUSIELI KUPOWAĆ POLSKĄ WIEPRZOWINĘ, NIEMIECKIE SAMOCHODY, AMERYKANSKIE PROCESORY ITD. do tego czasu będziecie dziadowskim krajem, zależnym od zachodu.

   co wy potraficie? najwyżej dać mordę sąsiadowi! życzę wam, żeby wolni obywatele Rosji strząsnęli was z siebie jak zeschłe błoto i ustanowili prawdziwie demokratyczne, wolnościowe, przyjazne światu władze.

   Odpowiedz
 • 11 marca 2014 o 13:06
  Permalink

  Nestety. “Zagościło ” tu sporo “śmiecia internetowego”
  coś na kształt “hołoty” z Majdanu.Na razie jeszcze
  tylko piszą…a i przed “zagoszczeniem tychże” mieliśmy
  swoich “euro-pejczyków i hamerykańców” jakże światłych i zarazem jakże prymitywno – chamskich.
  Aktualnie bojówki pseudonarodowe w sojuszu z gazetomyślącymi, odnośnie treści prezentowanych
  opinii, przechodzą samych siebie. Polska Solidurnościowa
  w pełnej krasie…sojusznicy takich tam seniorów, Symonów,
  observerów, ninów.Pogratulowć – sojuszników, p. europejczycy.Zaiste, wielka jest radość
  w niebiesiech…

  Odpowiedz
  • 11 marca 2014 o 13:38
   Permalink

   towarzyszu krzyk!!!

   buhahahahahaha! widać, że styki zaczynają się przepalać:)

   Odpowiedz
  • 11 marca 2014 o 14:15
   Permalink

   Widzisz, “krzyku”, matoła rozpoznają nawet, jak to pięknie określasz, “śmiecie”. Te twoje wypociny na forum OP, zakompleksionego pajaca, “robią” swoje.

   С каждым днём всё больше убеждаюсь, что у некоторых людей голова – это декоративное приложение к ж*пе.

   Odpowiedz
   • 11 marca 2014 o 16:36
    Permalink

    ..nic nie boli tak jak PRAWDA(uprzedzam, nie pisz proszę o pewnym dzienniku, w którym na pewno było więcej prawdy niż w “naszych”?? zakłamanych)
    wyrąbana prosto w kaprawe ślepia..
    nie sprowokujesz mnie.. senior,karol – jeden wart
    drugiego, pięknie się uzupełniają.
    Ideał sięgnął bruku, trzymajcie tak dalej.
    Powodzenia, matołki.

    Odpowiedz
   • 12 marca 2014 o 00:16
    Permalink

    towarzyszu krzyk!
    buhahahahahahahahahahahaha

    Odpowiedz
  • 11 marca 2014 o 14:38
   Permalink

   Tak , tak kolego i należy jeszcze wspomnieć ,że pewnie są to prawi katolicy (..bo Polak to katolik..) , co wybaczanie i miłosierdzie mają wpisane w katechizm.

   Odpowiedz
 • 11 marca 2014 o 20:34
  Permalink

  Przyznaję że zrobiło się bagno a było ciekawie…Wszystko przez reklamę w GóWnie. Niemniej jednak przyznacie państwo że towarzysz Putin Gołąbek Pokoju ma nad Wisłą spore poparcie , ciekawe kiedy zacznie wydawać paszporty Federacji Rosyjskiej i jak przewidział podział w lini wschód-zachód , czy północ-południe?

  Odpowiedz
  • 11 marca 2014 o 21:30
   Permalink

   “Przyznaję ze zrobiło się bagno”…
   Gdybyś był obiektywny, musiałbyś przyznać
   (choćby prze sobą), że masz duże zasługi
   w “zabagnianiu przedpola”.
   nie ma to jak dobre samopoczucie różnych…
   “gołąbka” możesz puścić lib darować sobie.
   A tak w ogóle, nudny jesteś, i …żałosny
   z prześladującą fobią.
   Znalazł się “jeometra”, czy inny kartograf.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.