Cytaty, Ogólna

Wieczorne uroczystości „smoleńskie” 10 kwietnia 2016 roku

 Szósta rocznica dramatu pod Smoleńskiem była okazją do całego szeregu ważnych wydarzeń politycznych w naszym kraju. Co ciekawe w tym dniu, swoją pozycję polityczną zaznaczyli tylko liderzy obozu rządzącego. Najpierw pan minister obrony narodowej powiedział trudne słowa sugerujące zemstę. Potem miał znakomite przemówienie pan Andrzej Duda Prezydent Rzeczpospolitej, a wieczorem dzień pełen rocznicowych wydarzeń zakończył pan Jarosław Kaczyński Prezes Prawa i Sprawiedliwości. O ile przemówienie pana Prezydenta było doskonałe i pan Prezydent zaskoczył wszystkich apelem o wzajemne wybaczenie, przemówienie pana ministra obrony narodowej było trudne, retorycznie zupełnie inne niż to, które wygłosił pan Prezydent. To przemówienie pana Kaczyńskiego było tym, co możemy określić wisienką na torcie.

Sama oprawa przemówienia pana Kaczyńskiego była nadzwyczajna, na Krakowskim Przedmieściu było widać dosłownie morze ludzi, w niektórych węższych fragmentach, po prostu nie można było się przecisnąć. Było widać ambulanse pomagające ludziom, którzy prawdopodobnie zasłabli. Wszędzie wiele narodowych flag, transparentów.

Pan Kaczyński rozpoczął bardzo dynamicznie mówił o trzech porządkach i próbach przekłamania prawdy o pamięci, mówił o potrzebie budowy pomników, nazwach ulic, placów i rond. Zdaniem pana Kaczyńskiego ci, którzy zginęli mają być uczczeni wbrew polskiemu establishmentowi, któremu się wydaje, że ma prawo do władzy nad polską pamięcią. Mówił o tym, ze chciano zabić pamięć.

Prawda musi się znaleźć w książkach i podręcznikach – to jest drugie wielkie zadanie, muszą wszystko opisać, znać fakty, ustalić fakty w tym sensie, w jakim mówi się w ramach porządku państwowego. Dzieło się dopiero zaczyna, dziś zaczyna się prawdziwa praca. Byli tacy, którzy pracowali efektywnie i odważnie. Dzisiaj jest potrzebny inny poziom – prawda publiczna, prawda państwowa, w książkach, środkach masowego przekazu, w świadomości Polaków. Miliony Polaków zdaniem pana Kaczyńskiego nie wiedzą, co się stało, Polacy mają wiedzieć i zrozumieć. Podobno zdaniem pana Kaczyńskiego 25% młodych ludzi nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, kto był winien zbrodni katyńskiej? Musimy ustalić prawdę i wyciągnąć z niej wnioski.

Ma być porządek sprawiedliwości – sprawiedliwość odnosząca się do państwa, do wymiaru sprawiedliwości, jeżeli śledztwa przyniosą odpowiednie wyniki. Pan Kaczyński wie, że Polacy przebaczali zbyt łatwo. Przebaczenie może być po przyznaniu się do winy i wymierzeniu odpowiedniej kary to jest nam potrzebne. Jest tez potrzeba odpowiedzialność moralna – moralne napiętnowanie i ona musi być dokonana, bo tragedia smoleńska nie była przypadkiem.

Pan Kaczyński skarżył się na przemysł pogardy i związek pomiędzy nim a tym, co się wydarzyło w Smoleńsku. Wnioski moralne są potrzebne dla przyszłości naszego narodu, ci, którzy tego nie rozumieją Polsce szkodzą. Polska musi być oparta o Prawdę i Sprawiedliwość.

Porządek wdzięczności – 6 lat pokazało wiele ludzi i czynów, które przyczyniły się do tego, że pan prezes stoi tam gdzie stoi. Pan prezes podziękował ludziom kościoła, bo Kościół odegrał ogromna rolę. Dziękował konkretnym kapłanom i wszystkim, za tablice i za to, co było pisane w tygodnikach katolickich. Specjalne podziękowania dla Ojca Rydzyka i Radio Maryja. Następnie podziękowano Klubom Gazety Polskiej. Wyróżniony został pan Tomasz Sakiewicz. Pan prezes promieniał dziękując kolejnym przedstawicielom mediów, którzy cały czas starali się dotrzeć do prawdy o Smoleńsku.

Pan Kaczyński specjalnie wyróżnił pana, którego nazwisko nie padnie na naszym portalu, wystarczy powiedzieć, że obecnie jest ministrem obrony narodowej. Podobno dokonał cudu ze swoim zespołem i na oddzielnych konferencjach smoleńskich – wykonali ogromną pracę, a dzisiaj pracują w ramach organów państwa. Pan prezes zaznaczył, że pan minister nie jest jeszcze generałem. Tłum skandował – dziękujemy.

Dalej pan Kaczyński dziękował tym wszystkim, którzy przez ostatnie lata uczestniczyli w masowych uroczystościach. Tym wszystkim, którzy nie zapomnieli i potrafili poświęcić, chociaż godzinę swojego czasu, żeby ta pamięć była podtrzymywana.

Potem pan prezes mówił, że wciąż idą do góry, ale chcą zrzucić na nich lawinę, ale dojdą do szczytu, jeżeli będą zmobilizowani i będą maszerować w zwartym szyku. Tłum krzyczał, że da radę.

Pan Kaczyński chciał wyrazić nadzieję, że jak się znowu spotkają w tym samym miejscu, to będzie miał po roku dobre wiadomości w tej sprawie i że dobra zmiana będzie się dokonywała.

Tłum skandował Jarosław. Pan prezes dodał jeszcze jedną szczególną grupę ludzi, którym nie podziękował. Na końcu wyróżnił pana, który przychodził codziennie się modlić z Krzyżem i był napadany. Jego zachowanie to prawdziwy heroizm i zwykłej odwagi, żeby stawać w tym miejscu, bo byli narażeni na chuligańskie ataki. Działy się tam rzeczy haniebne i wymiar sprawiedliwości się nimi zajmie.

Energia pana prezesa była zaskakująca? Co za dynamiczny, pełen energii i chęci do działania lider. Ekspresja jego wypowiedzi, po całym dniu uczestniczenia w uroczystościach bardzo pozytywnie zaskakuje.

To była rzeczywista wisienka na torcie, albowiem po trzech wypowiedziach liderów obozu rządzącego – przy braku realnej wypowiedzi pani premier, mamy obraz tak niespójnego przekazu, że w istocie nie wiadomo, o co im chodzi. Prezydent wzywa do wzajemnego przebaczenia. Prezes mówi o tym, że Polacy wybaczają zbyt łatwo i że trzeba, co najmniej moralnie napiętnować winnych, a pan minister obrony narodowej nie owija w bawełnę. Tak naprawdę, to nie wiadomo w ogóle już, jaki jest przekaz obozu rządzącego. Być może to pierwsze oznaki oddalania się Prezydenta od zaplecza politycznego?

Przy czym proszę pamiętać, że opozycja w ogóle nie była w stanie przebić się ze swoją retoryką do opinii publicznej. Poszczególni liderzy przyłapani przez kamery coś tam powiedzieli, jednak bez szału.

Wniosek jest prosty – prawica buduje swój mit, na retoryce męczeństwa i narodowych krzywd. Uwaga – ma do tego pełne prawo, ponieważ trudno wymagać od brata, żeby zapomniał o śmierci własnego brata, a przyjaciele od przyjaciołach. Jednakże zaskakuje to, jak bardzo rocznica smoleńska przykrywa niedopełnioną istotę tamtych wydarzeń, którymi miało być upamiętnienie męczeństwa w Katyniu. Chyba na tym, w tym dniu powinniśmy się jednak wszyscy skupić?

8 komentarzy

 1. Himalaje Hipokryzji

  Prezes widocznie znowu na proszkach! Webmastera proszę o nie kasowanie wpisu – bo prezes sam kiedyś mówił że był na proszkach więc dlaczego teraz miałby znowu nie być? Tylko inne proszki?

 2. Kogo słuchać oto jest pytanie i problem Ludu Smoleńskiego,wyciszonego Prezydenta czy agresywnego Prezesa? A może jest to chór na 2 głosy,tak jak to było w trakcie kampanii wyborczej,a później wszystko wróciło do normy, Prezes jest tylko jeden!!!

 3. Wszystko wskazuje,że Lecha Kaczyńskiego zrobią świętym. Sam komentarz wybiega ponad rzeczywistość. Jak prezydent może wygłosić doskonałe przemówienie na tak zakłamanej, propagandowej i sfanatyzowanej imprezie. Doskonałym przemówieniem może tylko być głębokie milczenie.

 4. To może być chór na dwa głosy (jak uważa Włodek), a może to być NIEŚMIAŁA próba wybicia się Pana Prezydenta – na NIEZALEŻNOŚĆ …

  On jest za młody, żeby w cztery lata pozbawiał się wszelkich szans na PEŁNĄ DOROSŁOŚĆ w polityce.

  Niech mu się wiedzie …

  A jeśli to jest zaplanowana gra (dobry i zły policjant) – no to trudno, po odkryciu kart JESZCZE WIĘCEJ PRZEGRAJĄ.

  Całe ugrupowanie PiS przegra.

 5. Wierny_czytelnik

  Kara śmierci dla Tuska!

 6. Inicjatorze,wieczorynko,pełna zgoda,obserwujemy zgodnie z linią Krakauera,polityka nie kończy i nie zaczyna się dzisiaj,po owocach nie po nazwie i programie ich poznamy.Pozdrowienia z pragmatycznego Śląska.

 7. To może za jednym razem i dla Putina!Co na to wierny, a co,a później pozostałym ?Kpisz czy o drogę pytasz?

 8. No tak, słusznie p.Kaczyński podnosi “niewyjaśnioną”
  zbrodnię ludobójstwa – KTO “imiennie” mordował Polaków w lesie katyńskim.
  K.pisze cytując sens wypowiedzi Wodza “Miliony Polaków zdaniem pana Kaczyńskiego nie wiedzą, co się stało, Polacy mają wiedzieć i zrozumieć. Podobno zdaniem pana Kaczyńskiego 25% młodych ludzi nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, kto był winien zbrodni katyńskiej? Musimy ustalić prawdę i wyciągnąć z niej wnioski… TO PRAWDA,jednak moim zdaniem zainteresowani
  od co najmniej kilku dziesięcioleci nie mają wątpliwości KTO mordował… w tych prawie samych dołach leżą również
  zamordowani przez NICH – Rosjanie -Słowianie oficerowie Armii
  Czerwonej…i nie byli to tylko spiskowcy
  od Tuchaczewskiego…proponuję rosyjski mini-serial:

  http://best-serials.tv/serial/14960-tuhachevskiy-zagovor-marshala-season-1

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/10/to-chazarskie-zydostwo-mordowalo-polakow-w-katyniu/

  Ps. Śledząc tamte wydarzenia należy mieć na uwadze fakt kontroli aparatu ucisku i represji przez zakamuflowane skrzydło trockistowsko – kosmopolityczne pomimo pozornej, “wszechwładzy”
  STALINA .Dziś przedłużeniem
  “onych”(trockistów) są tzw.liberalni demokraci…
  a więc “wszystko płynie”…

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.