Wieczna chwała Żołnierzom Armii Czerwonej – wyzwolicielom ziem polskich …мы должны кланяться им в ноги!

Советский разведчик А. Н. Ботян. Фото: nagorny.mos.ru https://russkiymir.ru/publications/236431/
Советский разведчик А. Н. Ботян. Фото: nagorny.mos.ru https://russkiymir.ru/publications/236431/

Wieczna chwała Żołnierzom Armii Czerwonej – wyzwolicielom ziem polskich! Wieczna cześć i chwała wszystkim, którzy przyczynili się do oswobodzenia ziem polskich spod jarzma germańsko-hitlerowskiego faszyzmu! Wieczna pamięć wszystkim nieśmiertelnym Bohaterom Armii Czerwonej, którzy oddali swe życie dla oswobodzenia naszej Ojczyzny i dali wolność od faszyzmu dla naszych Ojców i Dziadków!

Nie ma takich słów, nie da się wyrazić wdzięczności za to, czego Ci wspaniali ludzie dokonali. Nasi wyzwoliciele i Bohaterowie, Żołnierze niezwyciężonej Armii Czerwonej.

Powstali z gruzów Stalingradu, z pól skrwawionej Ukrainy, głodzonego Leningradu, wyszli w bój śmiertelny prosto z Placu Czerwonego, gdy pod Moskwą wróg śmiertelny szykował się do zadania ostatecznego ciosu. Oni, pomimo wielkiego trudu, często głodu, niewygód i niedostatku – ZWYCIĘŻYLI. Przynieśli nam wolność i prawo do życia, mówienia w języku polskim tutaj na tej ziemi. Bez ich poświęcenia i zwycięstwa, te słowa nie byłyby napisane, ani nie byłyby przeczytane. Groby tych ludzi są licencją na nasze życie.

Każdego roku w dniach 18-19 stycznia pamiętamy tych wszystkich wspaniałych ludzi, którzy zwycięsko weszli do Krakowa, przynieśli nam wolność a geniusz radzieckich dowódców uratował jego tkankę urbanistyczną – bezcenną dla Polski i Polaków.

Warto zapoznać się ze wspomnieniem wyzwolenia Krakowa, rolą radiostacji „Donbas” i bohaterstwem Żołnierzy Marszałka Koniewa. Doskonały tekst pana Janusza Roszko z Dziennika Polskiego, z 18.01.1958 s.3 przybliży nam realia tamtych czasów.

Komendantem wyzwolonego Krakowa został 20 stycznia płk. Fedosienko (Федосиенко) i pełnił funkcję do maja 1945 roku. Niestety nie jest znane jego imię, jak również nie jest znane jego zdjęcie. Poznanie tych faktów jest dla nas bardzo ważne.

Pamiętamy o bohaterstwie Алексея Николаевича Ботяна, którego 10 maja 2007 roku odznaczył tytułem Bohatera Rosji pan Władimir Putin Prezydent Federacji Rosyjskiej „за мужество и героизм, проявленные в ходе операции по освобождению польского города Кракова и предотвращению уничтожения его немецко-фашистскими захватчиками в период Великой Отечественной войны 1941–1945 годов” //Za odwagę i heroizm podczas operacji wyzwolenia polskiego miasta Krakowa i zapobieżenia jego zniszczeniu przez niemieckich faszystowskich najeźdźców podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej 1941-1945//. [Źródło: kremlin.ru].

Legendarny pan Alexey Nikolaevich Botyan był człowiekiem o niesamowitym życiorysie, urodzony na Białorusi, walczył w Wojsku Polskim we Wrześniu 1939 roku, potem przeszedł szlak bojowy zwycięskiej Armii Czerwonej – był zwiadowcą, to jego oddział działał na styku wojsk niemieckich, organizując dywersję i rozpoznanie. Jego bohaterstwu zawdzięczamy ocalenie Krakowa – on i jego Żołnierze zniszczyli skład niemieckich materiałów wybuchowych przeznaczonych do zniszczenia Krakowa. Po wojnie nadal służył Ojczyźnie, szkolił radzieckich Żołnierzy z wojsk specjalnych. Wręczając odznaczenie, pan Prezydent powiedział: „Красивейший город Европы – древний Краков был сохранен для Польши и для всей мировой культуры во многом благодаря вашему личному мужеству” //Najpiękniejsze miasto w Europie – dawny Kraków został ocalony dla Polski i dla całej światowej kultury, w dużej mierze dzięki waszej osobistej odwadze”. Jego dramatyzowany życiorys został uwieczniony w filmie Майор Вихрь  Więcej o czynach tego Bohatera i wyzwoleniu Krakowa można przeczytać tutaj:

fondsk.ru

nagorny.mos.ru

http://gazeta-nagatinsky-zaton.ru/2017/02/13/26145/

http://gazeta-nagatinsky-zaton.ru/2018/02/12/36678/

Oraz zobaczyć tutaj https://www.youtube.com/watch?v=s-FA3-94xv0 (101 lat !).

Niestety w dniach dzisiejszych czasach świętowanie tych wydarzeń jest w Polsce bardzo trudne, chociaż Kraków pamięta o swoich wyzwolicielach – co roku na Cmentarzu Rakowickim, na mogile Żołnierzy Armii czerwonej składane są znicze i wieńce. Jak to jest niesłychanie ważne i jak to postrzegają Rosjanie można przeczytać we wspaniałym tekście pana Dmitrija Klimowa (Дмитрий Климов) „Честь и бесчестие” (Honor i hańba) z 23.01.2018r., na stronie internetowej Fundacji Russkiy Mir.

To wszystko zobowiązuje nas do pamięci i wiecznej wdzięczności, pamięć nigdy nie przeminie. Pomniki Bohaterów powrócą na swoje miejsca! Kim byśmy się stali, gdybyśmy pozwolili zapomnieć o tych, którzy nas uratowali? Groby tych ludzi są licencją na nasze życie.

Wieczna cześć i chwała Żołnierzom i Żołnierkom niepokonanej Armii Czerwonej, wyzwolicielom ziem polskich.

48 myśli na temat “Wieczna chwała Żołnierzom Armii Czerwonej – wyzwolicielom ziem polskich …мы должны кланяться им в ноги!

 • 18 stycznia 2019 o 05:15
  Permalink

  Wzruszyłem się. Major Wichr! Wieczna cześć i chwała niezwyciężonej Armii Czerwonej wyzwolicielce Polski!

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 06:16
  Permalink

  Pomniki Bohaterów powrócą na swoje miejsca !Groby tych ludzi są licencją na nasze życie.

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 06:19
  Permalink

  Указ Президента Российской Федерации от 09.05.2007 г. № 614
  О присвоении звания Героя Российской Федерации Ботяну А.Н.
  pravo.gov.ru

  У К А З

  ПРЕЗИДЕНТА РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ

  О присвоении звания Героя Российской Федерации
  Ботяну А.Н.

  За мужество и героизм, проявленные в ходе операции по
  освобождению польского города Кракова и предотвращению уничтожения
  его немецко-фашистскими захватчиками в период Великой Отечественной
  войны 1941-1945 гг., присвоить звание ГЕРОЯ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ
  БОТЯНУ Алексею Николаевичу, город Москва.

  Президент Российской Федерации В.Путин

  Москва, Кремль
  9 мая 2007 года
  N 614

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 06:23
  Permalink

  Pięknie napisane, jesteście ostatnią nadzieją na normalność i zachowanie pamięci, nikt inny z mediów mainstreamowych nie przypomniał. Fragment z Dziennika Polskiego jest genialny. Warto dodać że polscy histerycy (tu nie ma błędu) przekłamali historię i udowodnili że żadnego zagrożenia Krakowa nie było a Niemcy opóścili nasze miasto uważając je za uralte Deutche Stadt Krakau. Śmierć niemieckim faszystom (i sk…m z SS galizien) Chwała Armii Radzieckiej! Szli głodni i brudni, ale pokazali ubermenchom kto jest untermenschem…

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 06:46
  Permalink

  Chociaz jako jedyni w Polsce jeszcze pamiętacie. Dorastałem pod Oświęcimiem, tam wszyscy pamiętają co przynieśli nam Rosjanie, dali nam życie brzuch bohaterstwa wszyscy przesLibyśmy przez komin

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 06:48
  Permalink

  A czy w Krakowie jest ulica imienia tego człowieka? Może byśmy wystąpili z inicjatywą do Rady Miasta i Prezydenta?

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 06:49
  Permalink

  A przecież Kraków wyzwolił front ukraiński

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 06:56
  Permalink

  Wiem że na nas napadli w 1939 wiem że Katyń itd. Jednak fakt jest faktem że nas wyzwolili bo Niemcy by nas wymordowali. Dlatego wielki szacun tym ludziom.

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 07:01
  Permalink

  Zastanawiam się czy mainstreamowe media nie mają chociaż minimum przyzwoitości żeby uszanować te oczywiste fakty? Dlaczego tak przekłamuje my historię ? Nie darzę Rosjan sympatią zawsze przez nich cierpieliśmy, ale historii nie zmienimy. To nie Amerykanie wyzwolili Polskę tylko ZSRR. Zachód sprzedał nas w Jałcie

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 07:03
  Permalink

  Armia Czerwona nas wyzwoliła to prawda, ale zaraz potem to wyzwolenie tak się jej spodobało że została z nami na pół wieku …

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 07:04
  Permalink

  Propagandowo jesteście nr 1. Wielki sukces GRU = Russkiy Mir

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 08:44
  Permalink

  Piękne świadectwo prawdzie! Dziękujemy!

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 08:51
  Permalink

  Komunistyczna propaganda z tym Krakowem. Przecież sowiecka artyleria zburzyła sporo kamienic a sowieckie bomby spadły nawet na Wawel. Jeżeli już mówić o ocaleniu polskiego miasta to lepiej o Sandomierzu a nie o Krakowie. W Sandomierzu naprawdę działania Armii Czerwonej prowadzone były tak aby miasto nie poniosło strat. Z drugiej strony ci żołnierze nie walczyli za wolność Polski tylko za rozszerzenie imperium Stalina. A to właśnie dzięki Stalinowi, który wyciągnął bratnią dłoń do Hitlera w 1939 roku zaczął się ten koszmar dla Polski. Z drugiej strony większość żołnierzy sowieckich, którzy walczyli w Polsce w 1945 nie miała nic wspólnego z wydarzeniami z 1939. Ci bowiem sowieccy żołnierze, którzy bratali się w 1939 we wspólnych defiladach z żołnierzami niemieckimi nie dożyli do 1945. Właściwie już w 1941 większość z nich zginęła z rąk swoich niedawnych sojuszników.

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 09:06
  Permalink

  I nawet tu,nie odbyło się bez hejtu. Wieczna Sława Armii Czerwonej tysiącu żołnierzy którzy zginęli,żebyśmy żyli w pokoju w okresie PRL.Mimo starań nie da się okłamać historii!”Daremny trud!

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 10:18
  Permalink

  Ano faktem jest, że przebieg II wojny był taki, że Armia Czerwona musiała nas wyzwolić po drodze do Berlina. I drugi fakt – byliśmy za mali, by móc decydować o sobie w koncercie mocarstw. I nasze elity były zbyt głupie, by zawczasu przeciwdziałać niekorzystnym wydarzeniom jeszcze zanim wojna się zaczęła. Liczyliśmy tak bardzo na dalekich, zachodnich sojuszników, że ci dwukrotnie pokazali nam, gdzie nas mają – raz w 1939 roku, drugi w 1945. Dlatego też w prezencie dostaliśmy to, co dostaliśmy. Czy sami bylibyśmy w stanie wywalczyć sobie lepszy los w warunkach takiej ogromnej zawieruchy jaką była II wojna światowa? Wątpię. Cud, że przetrwaliśmy.

  Co do żołnierzy Armii Czerwonej – zwykli żołnierze, którzy ginęli na froncie mieli takie pojęcie o wielkiej polityce, co niedźwiedź Wojtek o niepodległości Polski. Chwila zadumy nad poległymi nikomu nie zaszkodzi, ponieważ przynajmniej w jednej sprawie – walce z Niemcami – byli naszymi sojusznikami. Czy się ten fakt komuś podoba czy nie.

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 10:24
  Permalink

  Bob, szkoda słów na takiego”padonka” jak ty.!!!Mam nadzieję że za ten hejt prędzej czy później odpowiesz. Moralnie już jesteś skończony!

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 11:01
  Permalink

  @wlodek, w czasie tego pokoju w PRLu zostało zabitych kilkadziesiąt tysięcy Polaków.

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 13:17
  Permalink

  Bob,najwięcej w wypadkach na kopalniach żebyś teraz mógł hejtować na temat PRL! Zasługujesz na “więcej” ( ale p.Józef nie przepuści),wyglądasz jak zabójca Prezydenta Adamowicza który szukał sceny aby wykrzyczeć słowa nienawiści.

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 13:26
  Permalink

  Autorze, artykuł jest świetny ja tylko mogę po raz kolejny powtórzyć –
  Cześć i chwała Armii Czerwonej oraz Wojsku Polskiemu.

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 16:25
  Permalink

  @bob.
  ZSRR (Rosjanom) naszym wyzwolicielom należą się najwyższe słowa uznania za to co dla nas dotąd zrobili (nie tylko Ziemie Zachodnie i Północne). A ich żołnierzom poległym podczas wyzwalania niech pomnikiem pozostaną nasze otwarte dla nich serca . Cytat z …. ? —– ?

  Kiedyś pisała się Historia – z dużej bukwy, dziś owa historia
  ostro skręciła na ‘nasze” życzenie w stronę ponurej farsy przeplatanej groteską..

  1945 rok. Wyzwolenie Krakowa i Łodzi w styczniu

  https://www.youtube.com/watch?v=ooDxKE1sKug

  “w czasie tego pokoju w PRLu zostało zabitych kilkadziesiąt tysięcy Polaków.”
  A w Rosji w podobnych “okolicznościach przyrody” zginęło
  “marne” kilka (?) mln. – pomyśl dlaczego?

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 16:41
  Permalink

  @bob. 18 stycznia 2019 at 11:01

  Kiedyś już ci dawałem lekcję historii, więc chyba czas na powtórkę.

  Prof. Wojciech Materski – w publikacji wydanej przez IPN „Polska 1939-1945. Straty osobowe i ofiary represji pod dwiema okupacjami”, IPN Warszawa 2009, s. 201 – pisze „Generalnie represje okupanta niemieckiego miały podłoże narodowościowe, a sowieckiego – klasowe. Obu łączyło świadome niszczenie polskiej inteligencji – w Generalnym Gubernatorstwie głównie cywilnej (akcja AB), na anektowanych terenach wschodnich – głównie wojskowej (zbrodnia katyńska). Zasadnicza różnica sprowadza się do tego, że pod okupacją na Wschodzie nie było eksterminacji wymierzonej przeciwko całym kategoriom narodowościowym społeczeństwa II Rzeczypospolitej (Żydzi, Cyganie), nie było zadawania śmierci na skalę masową metodami przemysłowymi (obozy zagłady). Stąd bierze się kolosalna różnica w bilansie strat ludzkich, sięgających pod okupacją sowiecką 150 tyś., a pod okupacją niemiecką idącą w miliony”.

  Instytut Pamięci Narodowej oszacował w 2009 roku liczbę osób, które były represjonowane przez reżim stalinowski na 1,8 mln. Z tego 150 tys. osób miało stracić życie. Większość tych ofiar było osobami represjonowanymi w latach 1939-1941, wtedy to represje miały objąć ok. 1,6 mln osób. Pozostałe 200 tys. to osoby represjonowane od 1944 do 1952. Wywiad z przedstawicielem IPN Łukaszem Kamińskim Rzeczpospolita 19/20.09.2009 r.).

  Sowieci nie podejmowali się planowej eksterminacji całych narodowości a skala ofiar była spowodowana bardziej warunkami życia będącymi konsekwencją represji (wyjątek zrobiono dla polskich elit, ale Niemcy zrobili to samo – vide akcja A-B {zob. http://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_AB} i Intelligenzaktion {zob. http://pl.wikipedia.org/wiki/Intelligenzaktion}, w których zamordowano, jak się szacuje ok. 100 tyś. Polskiej inteligencji).

  Łączne straty śmiertelne ludności polskiej pod okupacją niemiecką oblicza się obecnie na ok. 2 770 000. Liczbę tę należy traktować orientacyjnie, gdyż dla samej Warszawy historycy mają problem z ustaleniem liczby ofiar bezpowrotnych.
  Do tych strat należy doliczyć ponad 100 tys. Polaków pomordowanych w latach 1942-1945 przez nacjonalistów ukraińskich (w tym na samym Wołyniu ok. 60 tys. osób).
  Z kolei po weryfikacji m.in. badań dotyczących ofiar obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau uważa się, że liczba Żydów i Polaków żydowskiego pochodzenia, obywateli II Rzeczypospolitej, zamordowanych przez Niemców sięga 2,7- 2,9 mln osób (w tym w obozach śmierci 1 860 000 osób; w samych Ponarach zginęły 72 142 osoby). Sądzić zatem można, że z rąk Niemców zginęło ok. 5 470 000-5 670 000 Polaków i Żydów – obywateli polskich. http://niniwa22.cba.pl/polska_1939_1945.htm

  Rusofobii nie mogą uwierzyć w te dane, bo to burzy ich przesądy.
  Te kilkadziesiąt tysięcy ofiar o których piszesz rzekomo zabitych mieści się w tych 150 tysiącach łącznie ofiar od 17 września 1939 roku i większość z nich nie była zabita w drodze egzekucji, jak w Katyniu, tylko zmarła na skutek warunków panujących na Syberii czy na pustyni w Kazachstanie, podczas uwięzienia, o czym pisze w swoich wspomnieniach także prof. Witold Kieżun. Wcale nie musiało być aż tyle ofiar z tych 150 tysięcy, gdyby podpisali tzw. lojalkę, to by przeżyli, także ci z Katynia.

  A po wojnie po prostu zabrakło rządowi londyńskiemu inteligencji społecznej, aby pogodzić się z rewolucją społeczną i rozpocząć budowę nowego państwa sprawiedliwości społecznej razem z ludem, jak to zrobiło tysiące członków AK po wojnie i dlatego tak wysokie są straty oraz taki a nie inny bilans strat ludzkich wojny domowej w Polsce powojennej. Pisałem już nie tak dawno, że nawet gdyby nie było II WŚ i Rosjanie nie weszliby do Polski z wyzwoleniem, to rewolucja społeczna w Polsce była nieunikniona, czego dowodzą strajki robotniczo-chłopskie w latach 30-tych i nasilające się represje sanacji, ponad tysiąc ofiar śmiertelnych “jaśnie pańskich” sanacyjnych represji. To była ludowa beczka prochu na której przed wojną siedziała sanacja, gdyby wybuchła na skutek jakiegoś samozapłonu, to mogłoby się to skończyć podobnie jak w przypadku rosyjskiej rewolucji październikowej.

  Hitler tylko być może przyspieszył tragedię narodową, bo “jaśnie państwo” chciało zachować i władzę i majątek, a wszystko pod kontrolą i akceptacją okupantów religijnych.

  I na koniec wbij sobie do głowy ten cytat z opinii którą Winston Churchill w 1945 roku w Izbie Gmin wygłosił:
  “Gdyby nie nadzwyczajne wyczyny i ofiary Rosji, Polska byłaby skazana na całkowitą zagładę z rąk niemieckich. Nie tylko Polska jako państwo, ale Polacy jako naród byliby skazani przez Hitlera na zagładę albo sprowadzeni do stanu niewolników”. Źródło: K. Pilawski, “Chorzy na Rosję”, Przegląd nr 8/2016, s. 9.

  Tym komentarzem stanąłeś po stronie “jaśnie państwa”, więc mamy na tym forum prawdopodobnie kolejnego potomka “prawdziwych Polaków”, co to nigdy nie pogodzili się z utratą łatwej egzystencji na koszt narodu i życia z renty kapitału. Tym samym nie dziwią mnie już twoje posty. Naród zatracił po wojnie świadomość klasową i dlatego tak łatwo został oszukany przez styropianowe elity z “jaśnie państwem” na czele. A teraz indukuje się narodowi fałszywą świadomość post prawdą polityki historycznej. Taki naród, który ufa nikczemnikom i nie szanuje swojej przeszłości, porzuca wiarę praojców – jest przegrany.

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 16:43
  Permalink

  @Włodku, w temacie Abramowicza jeszcze niedostatecznie
  skompromitowałeś się?
  W czwartek nad ranem zmarł Wojciech Dąbrowski, który przez dwa miesiące w namiocie rozbitym naprzeciwko Urzędu Miejskiego w Gdańsku prowadził strajk głodowy przeciwko eksmisji z mieszkania komunalnego. To był człowiek starszy, zostawił 83-letnią żonę w bardzo ciężkim stanie. Przez blisko dwa miesiące prowadził strajk głodowy przeciwko eksmisji z mieszkania komunalnego. Żyjąc w namiocie domagał się spotkania z prezydentem Pawłem Adamowiczem. Władze Gdańska rozmów z protestującym podjąć jednak nie chciały.Urzędnicy tłumaczyli bowiem, że eksmisja została przeprowadzona zgodnie z procedurą i wyrokiem sądu z powodu wielokrotnie powtarzającej się sytuacji niepłacenia czynszu, co powodowało znaczne zadłużenie.Info za: Neon24.pl
  Wy komuniści biednych ,skrzywdzonych przez…. systemy, też
  komunistyczne – zawsze mięliście w doopie. 🙂 Nieprawda’ż? ))

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 17:28
  Permalink

  Sława matce Rosji i jej dzielnym Synom Bohaterom. Cześć ich pamięci. Cieszę się że mogę chociaż w jedym miejscu w Polsce to napisać. CHWAŁA BOHATEROM WYZWOLICIELSKIEJ ARMII CZERWONEJ

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 18:08
  Permalink

  Krzyk czym ty się różnisz od boba? Mieclaw kilka razy ci wyjaśnił kim ty w kwestii komunistów jesteś? Bob nie zna na tyle rosyjski co ty,a więc jeszcze raz jesteś”paddonok”,którego LWP poznało ale zbyt późno! Każdego człowieka żal ale śmierć nie wolno wykorzystywać do twoich prawicowych argumentów, wy macie na sumieniu setki ludzi którzy w okresie II RP z biedy i bezrobocia stracili życie”

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 18:36
  Permalink

  @Miecław, ZSRR jako oficjalny wróg państwa polskiego działał prawie dwa lata(1939-1941). III Rzesza miała okazję do takiej polityki prawie sześć lat. Jednak w ciągu tych dwóch pierwszych lat wojny na terytorium okupowanym przez ZSRR prowadzono nawet bardziej represyjną politykę wobec Polaków niż na terytorium okupowanym przez III Rzeszę. I tylko dzięki atakowi Niemiec na ZSRR proporcje się odwróciły. Oba ponadto te zbrodnicze państwa wykorzystywały Polaków do przymusowej pracy. Ale sytuacja polskich robotników przymusowych w Niemczech była o niebo lepsza niż Polaków zmuszonych do pracy w syberyjskiej tajdze. Oczywiście ostatecznym celem Niemiec była likwidacja narodu polskiego. Ale gdyby Hitler nie napadł na ZSRR Stalin z pewnością zastosowałby wobec Polaków podobną metodę jak zrobiono to wobec Ukraińców w okresie tzw. Wielkiego Głodu. Czyli de facto przeprowadzono by masową eksterminację elementu polskiego. Po wojnie ZSRR był formalnie sojusznikiem Polski a ze względu na zaangażowanie w Niemczech, rywalizację z potęgą amerykańską kontynuowanie eksterminacji ludności polskiej na skalę jak w latach 39-41 było już niemożliwe. Zwłaszcza, że w czasie wojny ZSRR stracił kilkadziesiąt milionów ludzi i musiałby ponadto sam rozprawić się z Polakami bez pomocy Niemców. Ten brak kilkudziesięciu milionów rąk do pracy zastąpiono ludnością państw takich jak Polska i Czechosłowacja, których gospodarki zostały włączone do sowieckiej strefy aby pracowały na rozbudowę potencjału ZSRR. Więc nawet z tego powodu Moskwa musiała pogodzić się z rezygnacją z planów eksterminacji. A ten, kto uważa, że Rosjanie zrobili coś dla Polski z dobrej woli jest po prostu naiwniakiem. Gdyby tylko mieli okazję i możliwości zredukowaliby nas do obszaru Królestwa Kongresowego.

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 19:16
  Permalink

  Człowiek który uratował Kraków dostał order od Putina? Może by tak Duda coś dał? Piszmy do kancelarii!

  listy[at]prezydent.pl

  Wieczna cześć i chwała Bohaterom! Mało kto wie ale w Armii Czerwonej walczyło wiele Kobiet, to była prawdziwa równość płci.

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 20:27
  Permalink

  @ Dorota. Twój komentarz zgadza się z moim punktem widzenia wiem, że w Armii Czerwonej walczyły kobiety, taka była wówczas potrzeba.

  Warto aby panie feministki/celebrytki przeczytały Twój tekst i wzięły przykład z tamtejszych kobiet walczących o wyzwolenie Ojczyzny.

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 20:42
  Permalink

  @bob. 18 stycznia 2019 at 18:36

  Większych durnot już nie mogłeś wymyślić? Przecież ty zaprzeczasz nawet logicznym wywodom historyków z IPN. Jesteś z post prawdą już na poziomie @krzyka58, tylko że on wszystko przypisuje, komunistom, żymianom i złodziejom, a ty Rosjanom. 🙂

  Wiesz doskonale, że ZSRR miał możliwości faktycznego zredukowania nas, ale tego nie zrobił, bo idee tej walki były inne, nie dotyczyły eksterminacji całego narodu, jak w przypadku Niemców, a była to tylko walka p-ko klasom posiadającym kapitał. Bo ze strony ZSRR wówczas była to wojna dwukierunkowa, jedna p-ko oprawcom niemieckim, druga p-ko “jaśnie państwu” w celu wyzwolenia klasowego “ludu pracującego miast i wsi” – jak to wtedy eufemistycznie nazywano – spod feudalnego panowania kapitału. Cel oczywisty, szerzenie komunizmu na świecie.

  Poczytaj sobie powojenną prasę, np. ludową. Wtedy się przekonasz jakie było poparcie wyzwolonych mas ludowych dla bolszewików i nowego systemu. Nawet PSL Mikołajczyka popierało te zmiany społeczne, bo przecież na wsi był ogromny głód ziemi nie zaspokojony przed wojną i na tym tle dochodziło do masowych chłopskich wystąpień. Chłopie, ja się wychowałem wśród ludzi, którzy otrzymali ziemię z folwarku. Pod koniec lat 70 i w latach 80-tych to byli już dziadkowie i wiele razy byłem świadkiem kłótni, gdy starzy popierali ZSRR (bo wiadomo co zawdzięczali bolszewikom) i rugali młodych, czyli swoje dzieci urodzone po wojnie, za poparcie dla styropianu. Gdyby oni byli młodsi i przy władzy, to do żadnego przewrotu w Polsce by nie doszło. Prędzej zapisaliby się do ORMO i rozgonili pałami to leniwe strajkujące towarzystwo.

  No ale cóż, pokolenia urodzone po wojnie zaprzedały duszę diabłu i teraz mają to co chciały, więc “jaśnie państwo” możecie sobie pogratulować sukcesu zwycięstwa nad ludem, dzięki manipulacji jego świadomością i graniu na najniższych instynktach. Pożyjemy i zobaczymy jaki będzie tego koniec? Efekty już są takie, że zwykli członkowie styropianowej rewolucji przed własnymi dziećmi się boją przyznać do swojej działalności i gorzko żałują tego, jakim bezwolnym narzędziem byli w rękach zdrajców narodu. Bywa, jak donoszą komentarze na forach internetowych, że dzieci z tego powodu porzucają rodziców i nie chcą się nimi opiekować. To się zaczęło jakieś 10 lat temu, gdy mit o UE padł zupełnie, że unia miała nas uczynić bogatymi. Porozmawiaj z psychologami, a opowiedzą ci wiele ciekawych historii tego typu, z którymi muszą się borykać w swoich gabinetach lekarskich.

  Problem ten na większą skalę ominął chyba tylko rolników indywidualnych, bo oni stosunkowo najmniej byli zaangażowani w popieranie styropianu, no i zachowali swoją ziemię z reformy rolnej, mają dopłaty z unii póki co, więc ich dzieci mają gdzie pracować. Jest może biednie, ale na swoim. Wielu rolników drobnych dorabia sobie sezonowo w unii i jakoś się toczy wiejskie życie. Najbardziej stracili robotnicy, bo pozwolili sobie odebrać i sprzedać przedsiębiorstwa oraz pracownicy PGR-ów bo także pozwolili na zabranie im ziemi, która w zasadzie powinna należeć do nich.

  No i na koniec, pamiętaj o jednym, że Rosjanie nie mieli generalnego planu podoju Polski i biologicznej likwidacji narodu, a twoi Niemcy taki plan mieli i go metodycznie realizowali, więc każda średnio inteligentna małpa jest w stanie zauważyć różnice ideologiczne i klasowe tamtej wojny. Zaprzeczanie oczywistym faktom nic tu nie da, historii nie zmienisz manipulacją, bo zawsze znajdzie się ktoś taki jak ja, co obnaży na forum twoja indolencję umysłową.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Generalny_Plan_Wschodni
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wysiedlenia_Polak%C3%B3w_podczas_II_wojny_%C5%9Bwiatowej_dokonane_przez_Niemc%C3%B3w

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 20:50
  Permalink

  @Dorota Pomadowska.
  1. Pisać każdy może – zapewne cd. jest pani nieobcy? Nawet na Berdyczów…
  2. Typowo lewicowe podejście. Nie popieram. Jestem przeciw.
  Kobieta w armii, , na przodku – nie prawdaż Włodku? Nie pasi, kobieta “na dole” – zły omen, żaden górnik sądzę – nie zjechałby… 🙂
  Przysłowiowa już: ‘na traktorze’ – symbol czego? Emancypacji czy upodlenia?
  ——————————————————————————————————–

  Ale ja nie o tym… chciałbym przedstawić Państwu płodną twórczość (autorską) “polaka” zamieszczoną oczywiście (gdzież-by indziej) na łamach
  eskimoskiej gazety dla “polaków” – tj. dziennik liberalnej lewicy laickiej.
  No i reakcję na ów elaborat, Rosjanki, jakże stonowaną gdy
  porównamy z bełkotem polskiego (?) śmiecia, przygłupa. Jeśli weźmiemy pod uwagę całokształt wypowiedzi – wyjdzie nam , że “ten śmieć”, nie taki znowu aż takim przygłupem… Otóż i rzeczona treść,
  skopiowana z “ru-neta’… Rosjanie TO widzą czytają, oceniają “zapisane będą czyny i rozmowy…” red. nacz. i inni ludzie lewicy
  (laickiej) jeżdżą na zaproszenie strony rosyjskiej, “na Wałdaj”…
  a po powrocie ‘obsrywają” stronę goszczącą, takie małe, lewicowe
  świnie…..(celowo zamieszczają w swoich chorych “periodykach”
  – teksty i komentarze “oburzonego ludu” jątrzące, i judzące, a swoją drogą interesująca jest etymologia słowa – judzić….
  Do rzeczy!

  Дорогая Ирена, (odpowiada Rosjanka polskiej internautce) предлагаю вашему вниманию “иронический” комментарий одного из ваших соотечественников /читателей “Газеты Выборчей” к польско-российским отношениям: Вот что осталось от дружбы славян. Низкий Тебе поклон и всего доброго, польская сестра.

  >>>Rodacy! Nasza duma narodowa i bezpieczenstwo są PANAD WSZYSTKO! Nie bedzie Moskal pierdzial nam w twarz swoim gazem z domieszka “Nowiczka”! Budowa rurociagu NordStream to kolejny kacapski “noz w plecy” porownywalna jest to Paktu Ribbentrop-Molotow i do hitlerowskiego eksterytorialnego korytarza. Uczestnictwo w Putinowskim Mundialu to nie tylko zdrada narodowa ale rowniez zniewaga dla wartosci europejskich. Wstrzymajmy wszelkie kontakty z ta stepowo-azjatycka cywilizacja! Nie wiem jak Wy Rodacy ale ja budzę się każdego ranka z myślą aby nie zrobić czegokolwiek na korzyść kacapów i Putina… Przestałem nawet używać słowa “mać”. W rozmowach rodzinnych i towarzyskich zastąpiłem prymitywne i zaściankowe “won” światowym i bardziej cywilizowanym “fak of”… Po odczytaniu tekstow Panow Radziwinowicza i Kublika w GW codziennie z cała rodziną ustawiamy się w szeregu na bacznosc przed domem na (po europejsku) podstrzyżonym trawniku i przed krzyżem otoczonym flagami Watykanu, Polski, NATO, USA i UEj w dni robocze śpiewamy “Boże coś Polskę” i “Mazurka Dąbrowskiego”… na weekendy nucimy mruczandem “Odę do Radości” a w święta narodowe piesn “Nie rzucim ziemi skąd nasz ród”, ktorej towarzyszy palenie kukly Putina powitego w rosyjska flage. Wraz z zaufanymi sąsiadami stworzyliśmy terenowe oddziały samoobrony do walki z aneksją i zielonymi ludzikami. W garażu i warsztacie zakleiłem wszystkie nagie fotki żony putinowskiego pachołka Donalda Trumpa fotografiami Błogosławionej Zawsze Dziewicy Marii Matki Bożej oraz Hillary Clinton i Angeli Merkel. Objąłem osobistymi sankcjami ekonomicznymi agencje towarzyskie, zatrudniające Rosjanki a nawet rosyjskojęzyczne Ukrainki. Nie tankuję na “Lukoilu”. Nie piję ruskiej wódki… Przestałem nawet jeść pierogi ruskie… Na kolacje – w znak solidarności z wielkim przyjacielem Narodu Polskiego prezydentem Poroszenko – regularnie spożywam kurczaka po kijowsku… a w dni postne barszcz ukraiński. Na deser gryzę jabłka, które popijam cydrem. Na skrzyżowaniach i rondach nie daję samochodom z kacapską rejestracją pierwszeństwa… To za rozbiory, Katyń, za pozostawienie nam w zdewastowanym stanie w 1945 Wrocławia, Gdańska, Kołobrzegu, za zrównaną z ziemią Warszawę, za Lwów, Wilno, Grodno, za PRL-owską okupację i Smoleńsk… Od kilku lat bojkotuję ruskie filmy… Wywaliłem na śmietnik ruskich literackich trolli Tołstojewskich, Puszkinów, Bułhakowych, Buninów, Lermontowów i Czechowów, Jesieninów, Majakowskich, Błoków, Achmatowych, Cwjetajewych, Mandelsztamów, Pasternaków, Jewtuszenkow… Mykołę Gogola na razie zostawiłem. Zdałem na przemiał wszystkie vinyle z Biczewską, Wysockim i Okudżawą, Prokofjewem, Musorgskim a nawet kompakty z gejowskimi czastuszkami Czajkowskiego… W naszej zagrodzie nie ma miejsca na uprawianie rosyjskich ruletek czy inszych ruskich baletow. Gospodarstwo i cała rodzinę całkowicie zdebolszewizowałem i zdekacapowizowałem. Spaliłem pożółkłe dyplomy przodownika pracy i stare legitymacje PZPR, do ktorej dziadek i ojciec musieli wstapić pod grozba utraty zycia. Zniszczyłem wszystkie PRL-owskie świadectwa szkolne, na których figurował język rosyjski. Rozdarłem w strzepy wszystkie czerwone ubrania (łącznie z majtkami)… i stare filcowe walonki babci. Dzieki starym znajomosciom Arcybiskupa Wielgusa cichaczem przeniosłem szczątki dziadka z cmentarza zasłużonych działaczy partyjnych na cmentarz katolicki oraz wziąłem uroczysty ślub kościelny z żoną 25 lat po ślubie cywilnym. Czytając bajki dzieciom zamieniłem już Złego Wilka, Smoka i Babę Jagę – Putinem… Wywaliłem z szopy wszystkie sierpy i młotki. Zmieniam natychmiast kanał sportowy gdy widzę na ekranie gdy widzę na ekranie nacpanych ruskich pilkarzy-emerytow, naszprycowane testesteronem ruskie gimnastyczki artystyczne albo sterydalnie zsynchronizowane plywaczki.. Córkom, których imiona zmieniłem z Olgi i Ludmiły na Hillary i Angele zakazałem oglądania filmów o (zd)radzieckich Czterech Pancernych i sowieckim agencie wpływu poruczniku/kapitanie Hansie Klossie… O ile naszego owczarka alzackiego “Szarika” przechrzciłem na “Anakondę” o tyle dla domowego kota rasy rosyjskiej (niebieskiej) – ku rozpaczy dzieci – niewiele już mogłem zrobić. (Przy okazji uprzejmie donosze, ze jeden z dziennikarzy GW jest w posiadaniu podrzuconego mu w Moskwie przez FSB kota syberyjskiego prowokacyjnie wabiacego sie “Marusia”.) Rodaku, co Ty i Twoja Rodzina zrobiliście dla wzmocnienia antykacapskiej koalicji? Profilaktycznie sie dekacapizuj zanim dosiegna Cie lapy rosyjskiego niedzwiedzia.

  <<<< PS Не хочу огорчать поляков (и остальных "белых негров" Восточной Европы) и остроумного автора вышенаведенного комментария, нo для среднего американца, англичанина или немца весь "биологический материал" на восток от Германии это быдло или биомусор включая тех же поляков, словаков, сербов, болгар и конечно нас белорусов, украинцев и русских.

  Do wpisu sq*syna, "polaka" nie odniosę się – dlatego BO, byłby to
  jeden ciąg "życzeń" i słów ogólne uznawanych za obelżywe….
  pozostaję duchem i sercem z zamieszczonym postscriptum
  szlachetnej Rosjanki.
  Amen.
  ……………………………………………………………………………………………..

  Odniesienie kom. włodka przeczytałem na chłodno…i puściłem
  mimo uszu. 🙂 internety są niezmierzone… nie takie kalumnie
  w nich pływają. 🙂 Włodku – zdrowia życzę , no BO sam wiesz na 'całą resztę" już trochę za późno…
  Jak już pisałem , wszystko można zarzucić 'bobbowi", jeno nie to
  że jedzie po kom. 'z grubej rury", np. od, "ogonków, czy podonków"
  jako to mają we zwyczaju "niektórzy" kom. lewicy laickiej… 🙂
  Ufff! Odwaliłem kawał (dobrej?) roboty, mam nadzieję że nie pisałem 'sobie a muzom"… 🙂

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 20:53
  Permalink

  @krzyk58. 18 stycznia 2019 at 16:43

  Zapomniałeś napisać, że ta śmierć głodowa tego człowieka miała miejsce w 2012 roku.

  A to zdanie to już paranoja:
  “Wy komuniści biednych ,skrzywdzonych przez…. systemy, też
  komunistyczne – zawsze mięliście w doopie.”
  Ty za to masz w doopie zwykły naród, o którym się kiedyś bardzo dosadnie i poniżająco wyraziłeś. Jakoś nie widzę twojego ubolewania nad losem ofiar feudalizmu i religijnego zniewolenia? To dlaczego niby historyczni komuniści mieliby ubolewać nad losem swoich wcześniejszych oprawców np. z Berezy Kartuskiej? Niestety tak to działa. Karma wraca, a akcja rodzi reakcję. W przyrodzie trwa walka o byt i tylko człowiek może dzięki świadomości osiągnąć wyższy poziom człowieczeństwa. Chrystus chciał ludzkość poprawić, ale niestety jego nauki zostały wypaczone przez prymitywnych ludzi i to co udało się osiągnąć lewicy laickiej w XX wieku, to jest wielki postęp ludzkości, dosłownie jak wylądowanie na księżycu. A wszystko wbrew dogmatom okupacyjnej religii, ale zgodnie z nauką społeczną Chrystusa.

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 21:26
  Permalink

  Okupacja niemiecka zmieniła się w okupację radziecką. Nas litość Boską ,opamiętajcie się. Są jakieś granice głupoty i tutaj należy je pokazać palcem, jeżeli gawiedź ich nie zauważa.

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 22:37
  Permalink

  Temu nikt nie przeczy, Żydokomuna była faktem. Jednak takim samym faktem było wyzwolenie spod niemieckiej okupacji i ten artykuł po prostu to przyznaje,. Wolę 50 lat rosyjskiej okupacji niż 5 lat niemieckiej…

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 23:01
  Permalink

  Krzyku,albo ty kur..nic nie rozumiesz, albo zgrywasz głupka?(są jeszcze inne alternatywy ale p.Józef zareaguje). Przecież twoje wpisy poparte cudzymi linkami z prawicowej stajni dotyczące PRL i socjalizmu ( nie mówiąc o komunistach) niczym się nie różnią od artykułów w Wybiórczej.Z tym że cccccc i jemu podobnym wiadomo kto płaci. A tobie?Również życzę tylko zdrowia!

  Szanowny Panie Włodku, nie ma po co przywoływać ludzi niewartych przywoływania… Myślę że pan krzyk tak po prostu lubi i tego potrzebuje. pozdr. web. józ.

  Odpowiedz
 • 18 stycznia 2019 o 23:51
  Permalink

  @krzyk58. 18 stycznia 2019 at 20:50

  Ja myślę, że wy na tej prawicy już powinniście zacząć łykać jakieś suplementy na rozum. Może Ginko Biloba, na rozjaśnienie umysłu? Wiele kobiet ma więcej “jaj” niż niejeden mężczyzna będący kurduplem moralnym. Więc i na wojnie skoro była taka potrzeba i chęci ze strony kobiet to walczyły, a musiały też walczyć na co dzień o byt. Niestety historia nam pokazuje, że te wszystkie wojny i krucjaty były wywoływane przez męskie prymitywy intelektualne w imię chorych ambicji, o kobiety, dla kobiet, przez chore idee i religie, a zwykle cierpiały na tym najbardziej kobiety i dzieci.

  Czyli wg ciebie to tak po katolicku, kobieta tylko w kuchni i przy garach ma służyć swojemu panu? Zgodnie z biblijnym zapisem? 🙂 A co na to twoja szanowna małżonka? Jak znam życie to pewnie ona rządzi, a ty tylko marzysz o przywrócenie biblijnego stanu “prawa natury” bez natury? 🙂

  Nasz słowiańska kultura tego wypaczonego biblijnego “prawa natury” nie znała.
  “8 To nie mężczyzna powstał z kobiety, lecz kobieta z mężczyzny. 9 Podobnie też mężczyzna nie został stworzony dla kobiety, lecz kobieta dla mężczyzny.”
  http://www.biblijni.pl/1Kor,11,2-16

  Odpowiedz
 • 19 stycznia 2019 o 03:54
  Permalink

  Ludzie czytać ze zrozumieniem, autor chwali żołnierzy nie ustrój. To że za nimi doszedł ustrój który wielokrotnie dał nam w d… zawcieczamy po równo ZSRR Francji Anglii i USA te 3 ostatnie bez żadnych oporów oddali nas w strefę wpływów radzieckich.
  Bardziej cenie wroga który mnie okupuje niż „przyjaciół” którzy nas zdradzają i sprzedają

  Odpowiedz
 • 19 stycznia 2019 o 07:52
  Permalink

  Dobra dyskusja, nawet te z hejtem są ciekawe, bo oddają prawdę o jednostkach chorobowych pn. “Rusofobia”.

  Ci żołnierze radzieccy (przeróżnych narodowości) mieli jeden cel – iść do przodu i zdobyć Berlin.

  Nie mogli głosować, że wystarczy zatrzymać się np. na Bugu.

  Od Bugu do Odry zginęło ich jeszcze około 600 000.

  Dzisiaj ich krewni zapewne tego żałują, że tak się stało.

  Ale to były czasy, gdy za nacierającymi jednostkami Armii Czerwonej szły jednostki NKWD, więc wybór był jeden: tylko naprzód.

  A że było to wówczas na rękę USA i Wielkiej Brytanii – to już inna optyka.

  Niemcy natomiast mieli PLANY likwidacji Polaków jako gorszej rasy. Pokazali jak to robić w obozach zagłady. To były fabryki śmierci, które pracowały bardzo wydajnie, jak dzisiejsze fabryki Volkswagena czy Opla.

  Amen i wieczna chwała wyzwolicielom Polski, żołnierzom Armii Czerwonej!

  Odpowiedz
 • 19 stycznia 2019 o 11:25
  Permalink

  @Inicjator. Wczoraj zamierzałem w dyskusji z @Hunza” użyć argumentu ŻE – mogli zatrzymać się na Bugu, a wy tzn. my- dalej “róbta co chceta”, gdyż w zaistniałej sytuacji “nasza chata juz z kraja”.
  Ile ocalono by istnień ludzkich?
  Jednak po namyśle nie podjąłem wątku w zaplanowanym kierunku,
  po to by nie przedłużać (niepotrzebnie?) dyskusji…

  Odpowiedz
 • 19 stycznia 2019 o 12:04
  Permalink

  @Normalny. 19 stycznia 2019 at 03:54

  Słuszne uwagi. Ale nie zgadzam się, że ustrój Polski Ludowej dał nam w d…..
  Alternatywą był rząd londyński i feudalizm oraz latynizacja powojennej Polski, gdzie stalibyśmy się krajem trzeciego świata, jakim byliśmy w II RP i przyczółkiem do nowej wojny napastniczej w interesie zachodu p-ko ZSRR. Takie były przecież plany:
  http://www.avehistorica.edu.pl/artykul-51-operacja_quotunthinkablequot___brytyjskie_gry_wojenne.html

  Obecnie w III RP, gdy nastąpiła latynizacja Polski, co Edward Gierek słusznie przewidywał, także stajemy się powoli przyczółkiem do wojny p-ko Rosji, ale jesteśmy już pozbawieni bardziej suwerenności niż za czasów dominacji ZSRR, bez własnego liczącego się nowoczesnego przemysłu i myślących elit.

  Skoro jesteś NORMALNY to doceń system, który zlikwidował analfabetyzm i dał zwykłemu ludowi szansę na skok cywilizacyjny. Nie wspomnę już o odbudowaniu kraju z ruin powojennych i feudalnych oraz zbudowaniu potężnego nowoczesnego przemysłu. A co ciekawe było to wszystko w interesie ZSRR, ale jakże dla nas opłacalnym. Teraz naród może tylko pomarzyć o warunkach jakie stwarzała mu Polska Ludowa.

  Proponuję poczytać ciekawe analizy:
  http://ciborowski.host247.pl/prl.htm
  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/07/8233/

  Odpowiedz
 • 19 stycznia 2019 o 12:19
  Permalink

  @Miecław. 18 stycznia 2019 at 23:51 Rozbierzmy na czynniki pierwsze dwa dania – ” Chrystus chciał ludzkość poprawić, ale niestety jego nauki zostały wypaczone przez prymitywnych ludzi i to co udało się osiągnąć lewicy laickiej w XX wieku, to jest wielki postęp ludzkości, dosłownie jak wylądowanie na księżycu. A wszystko wbrew dogmatom okupacyjnej religii, ale zgodnie z nauką społeczną Chrystusa.

  1. Czyli, szlachetne były intencje Chrystusa.

  2. Efekt końcowy inny od zamierzonego – dlatego, BO inspirowany
  – naukami Chrystusa?

  Zdecyduj się .

  Kim byli już ‘u źródeł” ci którzy wypaczali nauki Chrystusa?

  Takij wopros.

  Pomyśl, zanim ‘costam” – opublikujesz.

  Pomijam już kontekst nadgorliwości/żarliwości religijnej – – godny neofity… 🙂

  Odpowiedz
 • 19 stycznia 2019 o 14:53
  Permalink

  @krzyk58. 19 stycznia 2019 at 12:19

  Od tego się zaczęło:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Edykt_mediola%C5%84ski

  Czy Żymianie mieli w tym interes jakiś?
  Czy też inni Rzymianie postanowili skorzystać i rozbić szczytne idee chrześcijaństwa poprzez przejęcie władzy nad tą religią i przystosowanie jej do potrzeb “jaśnie państwa” Cesarstwa Rzymskiego, aby zapewnić sobie panowanie nad pospólstwem?
  No bo gdzie Rzym, a gdzie Żymianie, których w centrum Cesarstwa w zasadzie nie było, albo jak nawet ich tam trochę było to politycznie się nie liczyli w ogóle.

  Ot i taki wapros? Pomyśl trochę, postudiuj, a może wreszcie zrozumiesz o co idzie gra? Jak owieczki są trzymane w niewoli intelektualnej? I jak ostatnimi decyzjami w Gdańsku władcy jedynie słusznej instytucji religijnej dzielą swoje owieczki? Przejrzałem nacjonalne strony i jakoś nie znalazłem protestu. Czyżby licencjonowanym “narodowcom” nakazano milczenie i siedzą teraz z podkulonymi ogonami? 🙂 Nawet im nie współczuję tylko patrzę z politowaniem na ich sytuację, no bo taki policzek otrzymać i nic nie mówić, nie protestować, to trzeba być pozbawionym zupełnie honoru. Jakakolwiek tragedia ludzka, nie powinna być zarzewiem podziałów, ale niestety ta instytucja kosmopolityczna ma gdzieś dotychczasową politykę PiS i robi swoje.
  Teraz tym z nacjonalnej strony, co to żalu nie mieli, każdy lewak powie że są ciot……:-) Jak oni to zniosą?

  Podałem ci przykłady braku konsekwencji w działaniu i myśleniu. Gdyby prawica odrobiła lekcje z prawdziwej nauki społecznej Chrystusa i zaczęła ją stosować w praktyce, to problem podziałów w społeczeństwie i różnej nienawiści praktycznie by nie istniał.

  Odpowiedz
 • 19 stycznia 2019 o 21:32
  Permalink

  @Miecław. 19 stycznia 2019 at 14:53 “każdy lewak powie że są ciot……:-)”Bardziej respektuję czarnego, który jest dumny ze swojego pochodzenia, niż lewaka , który ma wyprany mózg, jeśli go ma. Kolor skóry to nie problem, tylko ideologa która próbuje zrobić z białej rasy , kolonizatorów i źródło wszelakiego zła, istniejącego na tej nieszczęśliwej planecie. Statystyki są brutalne, porównajmy największe odkrycia w 200 ostatnich latach i zobaczymy , kto niesie kaganek postępu. Ubogacenie kulturowe to lewacki sposób na ciemne wieki jak po upadku Rzymu. Szacunek dla p. doktora,
  hańba …. trzem ciemnym siłom które zwykle exponuję “na ostrzu
  noża”…Miecławie, domyślasz się jakie piekielne moce mam na
  …końcu języka – a tym razem nie wymienię imiennie. 🙂
  Rasa ma znaczenie? Bawer Aondo-Akaa o murzynach w Polsce i kolorowej imigracji!
  https://www.youtube.com/watch?v=tZ-7ZzVDPJE&t=1431s

  Sie ma?
  I w tym momencie pojawia się “grymas” na twarzy..

  Odpowiedz
 • 20 stycznia 2019 o 00:14
  Permalink

  @krzyk58. 19 stycznia 2019 at 21:32

  Jeżeli biała rasa zniszczy świat z chciwości, to nie wiem kto się okaże bardziej inteligentny? Murzyni, którzy gdzieś tam przetrwają w afrykańskim buszu, Indianie w dżungli amazońskiej, Aborygeni w Australii, ludy Syberii, czy biały człowiek zakładający sobie stryczek na szyję poprzez niszczenie kultur tego świata w imię zysku? 🙂
  https://wolnemedia.net/ludzkosc-staje-sie-coraz-mniej-inteligentna/
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201712307022730-iloraz-inteligencji-IQ-Skandynawia-SPutnik/

  Coś mi się zdaje, że to schyłek białego człowieka? Bo nie jest w stanie ten biały człowiek wyjść na inny poziom świadomości.

  Inteligencja to rzecz względna, są też inteligencje wielorakie. Inteligentnym jest ten kto potrafi żyć w zgodzie z przyrodą, naturą, a nie ten kto w imieniu wymyślonego sobie boga, chce tą naturę zawłaszczyć i podporządkować przyrodę. Niestety jest jedna religia niezwykle odpowiedzialna za ten niszczący stan rzeczy oraz rasizm. Ona wychowała w ostatnich dwóch tysiącleciach całą masę rasistów i szowinistów, niszcząc wiele kultur. Czy można więc wiązać inteligencję z białym człowiekiem? Wątpię, chociażby z tego względu, że to uwarunkowania kulturowe i środowisko kształtuje nasze predyspozycje. Tak więc my biali nie jesteśmy w stanie konkurować z innymi rasami żyjącymi np. w dżungli, w ich warunkach, a oni w naszych. To z tego wynikają różne predyspozycje różnych ras i regionalnych kultur, a nie z faktu bycia białym, czy czarnym.
  Lecz się rasisto. 🙂

  A tak na marginesie to wiesz, że ten postęp w ciągu tych 200 lat dokonał się wbrew twoim dogmatom religijnego ciemnogrodu?:-)
  W sumie to dzięki oświeceniu i tak ulubionej przez ciebie masonerii, bo co znaczniejszy myśliciel wtedy to w sumie mason. To oni uwolnili ludzi od scholastyki i umożliwili postęp naukowy.:-) Mimo protestów jedynie słusznej instytucji religijnej, która co żywo takie postępowe prace wyklinała i wpisywała na indeks ksiąg zakazanych. A jak się bali nowoczesnych wynalazków, jako wymysłu szatana!!!

  Odpowiedz
 • 8 marca 2019 o 19:07
  Permalink

  W Warszawie car założył i zbudował Uniwersytet Warszawski i Politechnikę Warszawską ( tak, te budynki pochodzą z czasów caratu) aby Polacy mogli się kształcić. Niemcy budowali w Polsce tylko obozy zagłady, a polskich profesorów wyłapywali i eksterminowali (Kraków, Wielkopolska, Lwów i inne osrodki), byliśmy dla nich untermensch’e (podludzie); podobnie robili banderowcy.

  Odpowiedz
 • 13 marca 2019 o 21:00
  Permalink

  DO KRZYK 58
  TRZEBA BYŁO MILCZEĆ I DALEJ STRUGAĆ GŁUPKA A TAK ZA KAŻDYM RAZEM GDY ZABIERASZ GŁOS ROZWIEWASZ WSZELKIE WĄTPLIWOŚCI…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.