Wiara w życie na emeryturze

Polski system emerytalny to swoista brama do krainy czarów. Jest jak królicza nora. Politykom się wydaje że są w posiadaniu cudownych ciasteczek, które są w stanie bezboleśnie zmniejszać lub powiększać emerytów według swoich wyobrażeń. U wszystkich niemal emerytalnych reformatorów dominuje myślenie magiczne. Wyjątkiem był tylko minister Rostowski którzy odróżniał realne pieniądze od baśniowych zysków i de facto zakończył żywoty OFE.

Wszyscy traktują system emerytalny jako coś niemal niezależnego od systemu gospodarczego. Tak owszem przyznaje się, że na system emerytalny mogą wpływać i demografia i okresy zatrudnienia i wysokość wynagrodzenia.

Nikt nie chce się zmierzyć z rzeczywistym problem systemu emerytalnego jakim jest sam system społeczno-ekonomiczny.

Co jest podstawowym źródłem przewidywanych niskich emerytur? Niskie płace oraz wysoki poziom umów śmieciowych, czyli takich, które de facto oferują jeszcze niższe płace.

Wynagrodzenie z tytułu umowy o prace zawiera również część odłożoną w czasie, czyli składkę emerytalną. Otrzymując więcej pieniędzy na rękę z tytułu umowy śmieciowej tak naprawdę otrzymuje się mniejsze wynagrodzenie, bo nie otrzymuje się części odłożonej w czasie, czyli składki emerytalnej.

Przez długi okres czasu funkcjonowaliśmy jako społeczeństwo w realiach dużego bezrobocia (powyżej 10%). Nie ma pracy nie ma składki emerytalnej, jest za to szansa na najniższą ustawową emeryturę. I jedynie na to.

Czy zmiana wieku uprawniająca do przejścia na emeryturę ma duże znaczenie? Oczywiście ma. Szczególnie dla tych, którzy mają pracę (etatową) oraz dochody wyższe od najniższej pensji czy w szczególności wyższe niż mediana wysokości zarobków. System nagradza tych, którzy mogą długo pracować i uzyskują wyższe przychody. Profesorów akademickich, ale też polityków na stanowiska rządowych i samorządowych oraz oczywiście wyższa kadrę kierowniczą z sektora publicznego i prywatnego. Generalnie system wychodzi z „biblijnej zasady”: kto ma dużo temu będzie dodane, kto ma mało to mu jeszcze się zabierze.

Dyskusja o systemie emerytalnym bez dyskusji o systemie podatkowym czyli systemie redystrybucji dóbr nie ma sensu. Poza może jednym niezbędnym rozwiązaniem, od którego akurat rządzący odeszli tj. zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Nie ma żadnych przesłanek, poza ideologiczną histerią, żeby był on różny. Można by się zastanawiać nad dodatkowymi udogodnieniami dla kobiet w sprawie specjalnego traktowania okresów urlopów macierzyńskich i wychowawczych poprzez naliczanie dodatkowej składki ze środków budżetu itp., rozwiązaniami.

Reasumując rozwarstwienie dochodowe istniejące w społeczeństwie jest wzmacniane przez system emerytalny o ile, co jest dosyć mało prawdopodobne, nie przyjmie się w nim dodatkowych rozwiązań kompensujących.

Hipotetycznie możliwe są dwa rozwiązania. Pierwsze to zmiana systemu podatkowego na znacznie bardziej progresywny z zamierzoną obniżką obciążeń podatkowych najniższych przychodów. To pozwoli zwiększyć dochód rozporządzalny w grupie o najniższych przychodach i zwiększy popyt wewnętrzny a przy okazji ustabilizuje system.

Drugie to zwiększenie wysokości składki emerytalnej i obciążenie nią wszystkich przychodów. O takim rozwiązaniu przebąkuje się, że jest zawarte w nowym systemie ujednoliconych danin publicznych. Tyle, że mają z niego być wyłączeni samozatrudnieni bez względu na wysokość dochodów. W takim wypadku wszystkim im będzie się należała najniższa emerytura, bez względu na to, czy ich miesięczne obecne przychody wynoszą dwa czy dwadzieścia tysięcy.

Jak będzie zobaczymy. Dzisiejszych emerytów to poruszy, reszta może już się bać

PS. Czy pamiętacie co było podstawowym celem „reformy” emerytalnej? Celem było obniżenie wysokości świadczeń. Kto, ciekaw niech przeszuka Internet. Szczęśliwej emerytury.

9 myśli na temat “Wiara w życie na emeryturze

 • 21 listopada 2016 o 05:13
  Permalink

  Kluczowe są ostatnie zdania, ale z pustego i Salomon nie naleje.

  W wielu sferach można uprawiać magię i myślenie magiczne, ale nie w finansach i systemie emerytalnym.

  Odpowiedz
 • 21 listopada 2016 o 09:11
  Permalink

  OFE niby już nie ma. Istnieje tylko w formie szczątkowej, dalej zapewniającej wysokie profity jego twórcom i biurokratom. Dorobili się fortun. Kosztem emerytów dzisiejszych i przyszłych. OFE było największym oszustwem ery wolności. Takich oszustw było jeszcze wiele. W nagrodę macie Żyda królem.

  Odpowiedz
  • 22 listopada 2016 o 09:42
   Permalink

   Co ma piernik do wiatraka, a wasze emerytury do Żyda? Żydzi są winni waszym mizernym wypłatom socjalnym? Nie ma Żydów w Polsce, a antysemityzm jak był tak został.

   Odpowiedz
   • 22 listopada 2016 o 23:13
    Permalink

    @Michał z Izraela: przepraszam Cię Michale, ale źle spracowała Ci mózgownica. @Wojciechowi chodziło o to, że Chrystusa PiS intronizował na króla Polski. On tak napisał bez związku z emeryturami. Napisał to z prostej przekory, którą okazuje w chwilach szczególnego rozdrażnienia. Poza tym, komu, jak komu, ale @Wojciechowi antysemityzmu zarzucić nie możesz. Obserwuję go od bardzo wielu lat na wielu forach. Jest filosemitą. No to teraz wypadałoby jakoś tego “kota” odwrócić ogonem.
    Pozdro.

    Odpowiedz
 • 21 listopada 2016 o 16:35
  Permalink

  2,5 mln Polaków pozostało w OFE.
  To 1/5 uprawnionych do dokonania wyboru.
  PS…
  To, że takie ła…dry jak Forbes płaczą to tylko znak, że kartel bankierów broni „swoich” premii a nie waszych pieniędzy w OFE naiwniaki. http://lodzik-bambino.blog.pl/

  Odpowiedz
 • 21 listopada 2016 o 18:16
  Permalink

  Autorze, w Polsce cisza na temat byłego ministra Rostowskiego ja jednak mu życzę jak najlepiej. Pisali tylko, że jego córka robi karierę w mediach na Wyspach, widocznie taka zdolna. Zgadzam się jak chodzi o progresywne podatki, wiele razy o tym pisałam. Zwiększenie składki emerytalnej nie zmieni sytuacji, poza Norwegią, która ponoć ma nadwyżki w budżecie wszystkie inne rządy biadolą, że nie mają pieniędzy na socjal – nie mylić z emeryturami to jest świadczenie wypracowane przez wiele lat. Na temat profesorów akademickich (szczególnie humanistycznych) i polityków nie muszę się wypisywać jest sporo materiałów w sieci.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.