Westerplatte to nie jest miejsce do gry politycznej

Westerplatte to nie jest miejsce do gry politycznej. Sytuacja, której jesteśmy świadkami jest wybitnie żenująca i w istocie hańbiąca dla osób, kto ją wykreowały. Pan Minister Obrony Narodowej i Pan Prezydent Gdańska chyba nie do końca rozumieją swoje role, relację jaka wynika z rocznicowej okoliczności i przede wszystkim istotę tego wydarzenia.

Zawsze lepiej, niż powiedzieć coś głupiego jest po prostu milczeć, zwłaszcza jak się jest osobą piastującą urząd publiczny. Przede wszystkim każdy samorządowiec MUSI sobie uświadomić, że nie jest jego rolą komentowanie polityki historyczno-wizerunkowej państwa. Jako obywatel każdy może wyrażać swoje zdanie, to oczywiste i nie ma dyskusji. Jeżeli jednak jest się organem jednostki samorządu terytorialnego, to we wskazanej materii NIGDY nie krytykuje się państwa. Można mieć każdą pretensję w zakresie właściwości samorządu – tu nie brakuje trosk i problemów. Nie można jednak czepiać się lub przeszkadzać w jakimkolwiek aspekcie rządowej polityki historyczno-wizerunkowej.

Sytuacja w której władza lokalna w jakikolwiek sposób, w tym przez swoją bierność utrudnia w tym zakresie politykę rządu, to skandal i powód do głębszej refleksji. Ponieważ samorząd nie może sobie uzurpować więcej władzy, niż ma przyznane ustawą. Jeżeli byśmy dobrze opisali taki model postępowania, to byłoby możliwe wykazanie, że to forma dezaprobaty, czy mówiąc wprost – buntu.

Trzeba pomyśleć o takiej zmianie prawa dotyczącego samorządu terytorialnego, żeby w takich przypadkach Prezes Rady Ministrów mógł odwołać działającego wbrew jego polityce samorządowca. Nie może być bowiem tak, żeby jakikolwiek lokalny polityk myślał chociaż o tym czy pozwolić na coś rządowi, czy nie. Tak nie może być i nie ma znaczenia jak jest w tym przypadku. Normalnie nie ma większego zaszczytu dla danej Wspólnoty lokalnej, niż uroczystości z udziałem władz państwowych. Udział zaś Wojska Polskiego jest zaś zaszczytem wyróżniającym.

Samorządy nie są od tego, żeby ustalać czy rząd, Sejm lub Prezydent może coś u nich świętować, czy nie i w jakiej oprawie. Ponieważ władza samorządu pochodzi od władzy państwowej, a nie odwrotnie.

Komunikat na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej pt.: „Prezydent Adamowicz wykorzystuje Wojsko Polskie do prowadzenia gier politycznych” z 9.08.2018r., [Źródło: tutaj] JEST SZOKUJĄCY. Nie ma już nawet znaczenia ile jest w nim prawdy. Szokujące jest to, że do takiej sytuacji w ogóle mogło dojść. Czytamy tam m.in.: „Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz skłamał podczas swojej konferencji prasowej mówiąc, że Wojsko Polskie zostało zaproszone na uroczystości na Westerplatte. W połowie lipca, prezydent nie chciał się spotkać z Dowódcą Garnizonu Gdańsk, który próbował przekonać go do zmiany decyzji w sprawie udziału żołnierzy podczas uroczystości.” [Źródło j.w.]. Nie będziemy tego komentować, nie wiemy czy to prawda, czy nie ale dajemy wiarę komunikatom władzy publicznej. Oceńcie to państwo sami.

Dalej w tymże komunikacie czytamy coś jeszcze bardziej zadziwiającego: „Prezydent Adamowicz podczas swojej konferencji w sposób cyniczny zmanipulował wypowiedź ministra Mariusza Błaszczaka. Szef MON odnosił się jedynie do osoby i postawy prezydenta Adamowicza, a nie do mieszkańców Gdańska. Szef MON podczas porannej konferencji podkreślał, że niezaproszenie Wojska na uroczystości na Westerplatte to kolejny antypolski pomysł prezydenta Adamowicza, po tym jak jeden z tramwajów nazwał on imieniem nazistowskiego naukowca oraz po tym jak regularnie gloryfikuje czasy, w których Gdańsk nie należał do Polski.” [Źródło: j.w.]. Jakby ktoś nie zrozumiał, to Minister Obrony Narodowej zarzuca panu Prezydentowi Gdańska pomysły antypolskie! Do tego jeszcze regularne gloryfikowanie czasów, w których Gdańsk nie należał do Polski.

Gdyby tego szoku było mało, to w dalszej części komunikatu czytamy: „Znamy z historii i wiemy, że byli już tacy którym nie pasowała obecność Wojska Polskiego na Westerplatte. Wyrażamy jednocześnie ubolewanie, że prezydent Adamowicz wykorzystuje Wojsko Polskie i jedną z najważniejszych rocznic w historii naszego kraju jako narzędzie w swojej kampanii wyborczej.” [Źródło j.w.].

Nie będziemy tych słów komentować, ponieważ wywołują one szok i przerażenie. Jest czymś niesamowitym, że obie strony popełniły tyle błędów, w których wyniku wizerunek naszego kraju po prostu znowu spływa sobie w kiblu.

Bez względu na intencje, zamiary i rzeczywiste działania pan Prezydent Gdańska po tej wymianie zdań powinien podać się do dymisji (złożyć godność), nie dlatego bo nie ma racji. Tylko dlatego, że tak po prostu trzeba po zniżeniu się do tego poziomu. Podobnie pan Minister Błaszczak powinien być zdymisjonowany, ponieważ używanie takiego języka i wykreowanie sytuacji, że on jako Minister Rządu Rzeczypospolitej skarży się publicznie na jednego z samorządowców jest czymś tak wręcz abstrakcyjnie porażającym o szokującym, że nie da się tego skomentować. Tu nawet nie chodzi o używanie mocnych słów, tu po prostu trzeba powiedzieć – LUDZIE CO WY ROBICIE? Westerplatte to nie jest miejsce do gry politycznej. Podobnie jak nie są takim miejscem Powązki, ani żadne miejsce jakże obficie skropione męczeństwem krwi Polaków!

Rząd mało miał doświadczeń z ustawą o IPN? Naprawdę musi na cały świat uderzać sam w siebie? Czy rzecznik MON, czy ktokolwiek kto redagował ten komunikat ma chociaż cień świadomości jakie nagłówki można na jego podstawie wypuścić celując już nawet nie w nasz wizerunek, tylko w naszą rację stanu?

Na dokładkę można tylko dodać, że MON zamieściło w komunikacie skan pisma pana Prezydenta Gdańska [Źródło 2 JPG: tutaj]. Ponownie tego nie komentujemy, proszę samemu przeczytać – warto – i wyciągnąć wnioski. Jeżeli ktokolwiek miał jeszcze jakiekolwiek wątpliwości co do szkodliwości układu partyjnego PO-PiS dla naszego kraju, to po lekturze ww. zagadnień nie powinien ich mieć.

20 myśli na temat “Westerplatte to nie jest miejsce do gry politycznej

 • 12 sierpnia 2018 o 05:23
  Permalink

  Wiem to przegięcie Adamowicz przegiął a MON pokazał że ma intelektualnie 3 latka, taki komunikat jest czymś porażającym a oskarżenie prezydenta miasta o działalność antypolską powinno mieć konsekwnecje w prokuraturze

  Odpowiedz
 • 12 sierpnia 2018 o 08:47
  Permalink

  ‘Ten pan”, uważa że jest OK (wobec swoich prawdziwych mocodawców – na pewno) – BO, zaprasza różnej maści,
  innostrańców. W związku z powyższym czuje na plecach oddech poparcia “różnych” ciemnych lewicowo-liberalnych koterii, niekoniecznie z nad Wisły…

  Moim skromnym zdaniem należy wykonać następujące ruchy:
  – układ solidarnościowo – katolicki, “do wora”,
  – układ lewicowo – liberalny, “do wora”.
  A to wszystko demokratycznie za pomocą kartki wyborczej
  “wykluczeni” (dosłownie i w przenośni) powinni dać (tym razem i czasem) głos………….. wiem,,rozmarŻYłem się…

  Odpowiedz
 • 12 sierpnia 2018 o 09:41
  Permalink

  Wart PAN Paca!Mnie bulwersuje fakt że na pogrzebie Łupaszki był i Prezydent i Minister MON,a na pogrzebie śp. Ścibor Rylskiego ni widu ni słychu. Na pogrzebie Kory i śp. Stańki nie było Ministra Kultury! Czyli są dobrzy i źli umierający, zasługujący lub nie na szacunek pisomatołkow!

  Odpowiedz
 • 12 sierpnia 2018 o 09:42
  Permalink

  To nic innego, jak polityczny “taniec” na grobach naszych bohaterów, wszelkiej maści karierowiczów. Niestety od 1989 roku nic mnie już nie zdziwi. Nie oczekujmy od wydmuszek intelektualnych racjonalnych działań.

  Odpowiedz
 • 12 sierpnia 2018 o 09:53
  Permalink

  @krzyk58. 12 sierpnia 2018 at 08:47

  No nie mogę uwierzyć w to co czytam, ale muszę odnotować to jako pozytywną zmianę.
  Od dawna nie dostałeś ode mnie plusa. Widzę, że na dobre chyba wyszedłeś spod baldachimu, więc za całokształt dzisiejszych wniosków moje gratulacje i poparcie dla tez wyborczych. 🙂 Takiej lewicy liberalnej oraz solidarnościowo-katolickiego układu Polska nigdy nie potrzebowała i nie potrzebuje. Brawo i plus na twoje konto.

  Odpowiedz
 • 12 sierpnia 2018 o 10:38
  Permalink

  Żałosne.

  Więcej nie warto o tym pisać.

  Bo to jest poziom żłobka lub przedszkola i to w grupie dzieci najmłodszych.

  Odpowiedz
 • 12 sierpnia 2018 o 11:14
  Permalink

  /Wojciech/
  A tak to pięknie kiedyś wyglądało. Dokąd nie zdyskredytowano przez ministerstwo prawdy IPN i politykę historyczną. Oni rocznice wojny powinni świętować raczej w Zaleszczykach.

  Konstanty Ildefons Gałczyński
  Pieśń o żołnierzach z Westerplatte

  Kiedy się wypełniły dni
  i przyszło zginąć latem,
  prosto do nieba czwórkami szli
  żołnierze z Westerplatte.

  (A lato było piękne tego roku).

  I tak śpiewali: Ach, to nic,
  że tak bolały rany,
  bo jakże słodko teraz iść
  na te niebiańskie polany.

  (A na ziemi tego roku było tyle wrzosu na bukiety.)

  W Gdańsku staliśmy tak jak mur,
  gwiżdżąc na szwabską armatę,
  teraz wznosimy się wśród chmur,
  żołnierze z Westerplatte.

  I śpiew słyszano taki: — By
  słoneczny czas wyzyskać,
  będziemy grzać się w ciepłe dni
  na rajskich wrzosowiskach.

  Lecz gdy wiatr zimny będzie dął
  i smutek krążył światem,
  w środek Warszawy spłyniemy w dół,
  żołnierze z Westerplatte.

  Na szczęście ten wiatr zawiał ze wschodu.

  Odpowiedz
 • 12 sierpnia 2018 o 12:03
  Permalink

  Drogi Krakauerze,
  nie wiem jakbyś lamentował, to i tak w szybkim czasie niczego nie zmienisz. Zaborczy sąsiedzi, Niemcy i Rosjanie wymordowali nam nasze elity, a najzdolniejsi w obecnych pokoleniach wyemigrowali do krajów, uważanych za współczesną awangardę cywilziacyjną. Tak też jako państwo dysponujemy na dziś jednym z najmniejszych kapitałów kulturowych na kontynencie Euroazjatyckim. Ponieważ zaś zawsze jest tak, że lud i reprentujące go partie polityczne muszą pozostwać w najściślejszym do siebie dopasowaniu, a partie polityczne rodzą się i wyrastają na wyrażne zapotrzebowanie ludu, długo jeszcze będziemy zdani na niemal dwupartyjny oligopol PISu i PO, i rządy nad nami, albo tych, którzy działają w imieniu i na rzecz polskiego kościoła, albo tych, którzy działają w imieniu i na rzecz międzynarodwych korporacji. Nie można mieć zatem pretensji do rzecznika MON, że źle sformuławał komunikat o pewnych wydarzeniach na Westerplatte. Zrobił to na rzeczywistą miarę mozliwość naszego państwa i nikt madry nie powinien mu czynić z tego powodu wyrzutów. Jeśli naprawdę chcemy coś zmienić, to musimy się angażować w długoterminową, zakrojoną na wiele pokoleń, pracę organiczną nad odbudową utraconego kapitału kulturowego narodu polskiego.

  Odpowiedz
 • 12 sierpnia 2018 o 16:02
  Permalink

  @wlodek. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego (którego??)
  i Kora (piała) pieją z tego samego klucza – więc nie ma tragedii jak to
  mawiają starzy górale – ‘kruk krukowi oka nie wykole’ (wersja light) 🙂 “Na pogrzebie Kory i śp. Stańki nie było Ministra Kultury!”
  Po prawdzie, MKiDzN nie jest z funkcji karawaniarzem… Mógłbym “zrobić dopisek;’ i o płk (mjr.) “Łupaszce”, i rtm. Pileckim, “naszych’
  komunistów w trzecim pokoleniu “bolą” TE nazwiska i ps. Włodku,
  gdyż ich dziadowie mordowali Naszych Narodowych Bohaterów.
  Ścibor-Rylski z dobrej rodziny szlacheckiej… Ponieważ nie był osobą działającą w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, szybko stracił kierownicze stanowisko. Krótko pracował jako kierowca w Poznańskim Przedsiębiorstwie Transportowym. W 1956 został inspektorem technicznym w Zjednoczonych Zakładach Gospodarczych INCO”. ‘Uchował się” po wojnie dzięki inicjatywom
  B. Piaseckiego (INCO)… kapitan, major. Nieoczekiwanie, Generał!!
  Podwładny ‘ratuje dupe” – Podczas obchodów 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego (2016) głos w sprawie powojennych związków gen. Ścibor-Rylskiego ze służbami komunistycznymi zabrał wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, Zbigniew Galperyn. Powiedział: „Podtrzymywanie kontaktów generała, jako oficera wywiadu AK z Urzędem Bezpieczeństwa odbywało się na rozkaz i za wiedzą jego przełożonych z konspiracji. Nie była to współpraca z UB. Było to realizowanie rozkazu, a celem było pozyskiwanie informacji ważnych dla byłych żołnierzy AK. Niestety, nie żyje już nikt, kto mógłby poświadczyć, że generał otrzymał takie polecenie. (…) Mamy świadomość, że teraz jest to tylko słowo przeciw słowu oficera. Generał wykazał się w tamtych trudnych czasach odwagą i poprzez swoje działania uratował wiele osób……………………………..
  Вот и всё…gospodin Wołod’ia.
  Ps. Rtm. Pilecki czy mjr “Łupaszka’ nie posiadali tej siły przebicia
  w ‘którejś” RP… NIESTETY!!
  AMEN!
  ?

  Odpowiedz
 • 12 sierpnia 2018 o 16:09
  Permalink

  @Miecław. “12 sierpnia 2018 at 09:53”
  Widzę, że na dobre chyba wyszedłeś spod baldachimu,.
  Miecławie – NIGDY tam nie byłem…jeno, korzystając ze sposobności, nieśmiało zapytam czy Wiesz na czym zakłada się ‘opcja prof. Wolniewicza “?

  Odpowiedz
 • 12 sierpnia 2018 o 16:17
  Permalink

  “Anonim
  12 sierpnia 2018 at 11:14”
  Panie, nawet jeszcze nie pomyślałem i już zakładam veto, (16.11) nie mam nawet pojęcia czy słusznie…acz…………………………… na mój wzgliad…..
  TOOOOOOOOOOOOOOOOO W. Broniewski!

  Ps. …wiem, wiem sukces
  zawsze ma……. a klęski to… Wooot! Samo życie. Ktoś ujawni
  (swoje) dyletanctwo? Takij wopros..

  Odpowiedz
 • 12 sierpnia 2018 o 16:27
  Permalink

  MEA CULPA. Szybciej strzelam niż myślę… zwracam honor kom.
  Anonim (Wojciech).
  Pomyliłem z wierszem Wł. Broniewskiego – ‘Bagnet na broń’.

  Odpowiedz
 • 12 sierpnia 2018 o 16:33
  Permalink

  @Kosmopolitka. “12 sierpnia 2018 at 12:03” Poproszę o nazwiska “tych rosjan”?!!!
  ………Być może zabrzmią, ‘nieco” kosmopolitycznie…Kosmopolitko!!

  Odpowiedz
 • 12 sierpnia 2018 o 16:52
  Permalink

  @Zbigniew. “12 sierpnia 2018 at 10:54”
  DO-KŁA-DNIE! I “tu” prezentuję – wisielczy u-śmiech…

  Odpowiedz
 • 12 sierpnia 2018 o 18:27
  Permalink

  Historia to nauka nie propaganda! Mieszanie Rotmistrza z Łupaszką, Burym i pozostałymi spod znaku Brygady Świętokrzyskiej to kpina z historii !I to kto “oficer LWP”.(nie będę wymieniał twojego pseudo, bo byłby to krzyk rozpaczy lub głupoty.! Ofiary wspomnianych “bohaterów” mówią nie komentuj po grobowców sanacji! I dlatego No comments prawicowej stajni!

  Odpowiedz
 • 12 sierpnia 2018 o 20:57
  Permalink

  @krzyk58. 12 sierpnia 2018 at 16:09

  Znam agnostycyzm Wolniewicza, ale też jego przywiązanie do okupacyjnej religijnej tradycji, więc sam rozumiesz, że niewiele jego postawa Polakom pomogła zrozumieć do czego doprowadził w Polsce destrukcyjny personalizm katolicki z jednej strony oraz zaangażowanie polityczne przeciwko socjalizmowi dominującej instytucji religijnej. Sam zresztą też koniunkturalnie w PRL postępował, więc nie jest to dobry przykład i autorytet do naśladowania. Polakom potrzebne są autorytety, które będą prezentowały jedność myśli, słów i czynów – oczywiście zaangażowane w tworzenie bezpiecznego egalitarnego systemu, a nie osoby wysługujące się okupantom.

  Odpowiedz
 • 12 sierpnia 2018 o 21:30
  Permalink

  Раиса Щербакова – Кукушка

  https://www.youtube.com/watch?v=IU5sR_TUGdg

  Надежда Кадышева – Край ты мой заброшенный

  https://www.youtube.com/watch?v=7nZskcRVjPU

  НЕ ДЛЯ МЕНЯ Никита Михалков и Николай Росторгуев

  https://www.youtube.com/watch?v=RvMiysC1yvM

  Каким ты был, таким остался – Кубанский казачий хор

  https://www.youtube.com/watch?v=3T1L8RhVc2o

  Kalinka Flashmob in Kaliningrad, Russia

  https://www.youtube.com/watch?v=b8nvPjKMDh0

  Odpowiedz
 • 12 sierpnia 2018 o 21:54
  Permalink

  @wlodek. Wg. ciebie tylko jedna opcja posiada monopol (jedynie słuszny) na patriotyzm?
  “Historia to nauka nie propaganda!”
  E,tam zwykle historię (dla luda) piszę zwycięzcy – tak było za PRLu,
  nie inaczej jest i dziś.
  I dlatego jest jak jest.Może czas na pogłębioną refleksję? 🙂
  “Walicki, Putin i „nnnnnn” http://www.mysl-polska.pl/576

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.