Paradygmat rozwoju

Wedle zapowiedzi zachodnich ekspertów Rosja miała zbankrutować i się rozpaść

 Wedle zapowiedzi zachodnich ekspertów Rosja miała zbankrutować i się rozpaść. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że stabilizacja władzy w Federacji Rosyjskiej i w konsekwencji stopniowa realizacja strategii wzmacniania państwa przynosi zamierzone efekty.

Pan Władimir Putin Prezydent Federacji Rosyjskiej, bardzo konsekwentnie postawił na modernizację kraju, zaczynając od stabilizacji politycznej, poprzez wzmocnienie militarne, odrodzenie społeczne a na gospodarce kończąc. Reformy są dostosowywane do rosyjskiej specyfiki, która uwzględnia olbrzymie regionalne zróżnicowania. Z perspektywy małych krajów zachodnich, mierzenie ich miarą, tego co się dzieje w Rosji, nie ma żadnego sensu. Nie da się bowiem porównywać Tchórzofretki do Tygrysa Syberyjskiego. 

To podstawowy problem w rozumieniu Rosji, z którym spotykają się wszyscy „rosjo-znawcy”, wymądrzający się na temat demokracji, liberalnego kłamstwa, czy po prostu złodziejstwa nazywanego prywatyzacją w naszej części świata. Rosja dopiero dzisiaj odzyskuje to, co straciła w wyniku tego wielkiego rozkradania, któremu została poddana, przy udziale wielu domorosłych zdrajców i złodziei. Błąd pana Michaiła Gorbaczowa jest przekleństwem, za które Rosjanie jeszcze długo będą płacić rachunek. Niestety takie są koszty jednego błędu, takie są koszty słabości. Na szczęście Rosja bogatsza o doświadczenie nieszczęścia jakim okazał się pan Gorbaczow, ma dzisiaj pana Prezydenta Władimira Putina.

Sankcje nałożone na Rosję, to perfidna prowokacja, której głównym skutkiem jest wzrost kosztów transakcyjnych, które z jednej strony ponosi rosyjskie społeczeństwo, a z drugiej zachodni kontrahenci. Zyskują Chińczycy, Turcy, Węgrzy. Kto został z inwestycjami w Rosji, ten na tym w ostatnich latach zarobił pieniądze nieosiągalne nigdzie indziej. Przy czym w całym okresie Zachód pompuje i chce jeszcze więcej rosyjskiego gazu i ropy. Czy można sobie wyobrazić głupszy sposób uprawiania polityki w ogóle? Jeżeli wprowadza się sankcje, to należy się ich trzymać w sposób konsekwentny, a nie handlować z „wrogiem”. Chyba, że chodzi tylko o działania PR-owe, obliczone na użytek wewnętrzny?

Popatrzmy na sytuację wielkiej demokracji, kraju który jest byłą brytyjską kolonią położoną pomiędzy dwoma oceanami. Czy jest tam wolność słowa? Można było protestować na Wall Street przeciwko wyzyskowi i finansowaniu przez państwo złodziejskich banków, ubezpieczalni i funduszy inwestycyjnych?  Tego media nie pokazywały. Natomiast najemni dziennikarze, korzystający z wolności wypowiedzi w Rosji, jeżdżą po najgłębszej prowincji i manipulują nagranymi wypowiedziami ludzi, niezadowolonych ze stanu infrastruktury na zasadzie przysłowiowych dziur w drogach! Jednak zachodnie dziennikarstwo, dawno nie miało się tak skandalicznie źle jak obecnie. Wystarczy popatrzeć na różnicę pomiędzy tym jak jest relacjonowana wojna oligarchów z ludźmi na Ukrainie, czy jak milczą na temat znaczenia inno-kulturowego terroru w społeczeństwach zachodnich. Rosja jest na tym tle zawsze medialnym tematem zastępczym.

O tym, że to Rosja kupuje amerykański dług (ponad 21 bln USD łącznie), a nie Ameryka rosyjski, nie ma nawet co wspominać. Ekonomicznie sankcje wzmocniły Rosję, ponieważ dały władzy legitymację do przeprowadzenia szeregu trudnych reform na rzecz wzmocnienia rynku wewnętrznego. W wielu przypadkach miały one swoją specyfikę i bywały trudno przyjęte, przez nastawioną pro-socjalnie część społeczeństwa, jednak efekt ostateczny jest jednoznaczny.

OCZYWIŚCIE SĄ TEŻ KOSZTY. Są problemy. Kilka zagadnień się nie udało. Jednak proszę zwrócić uwagę na to z jaką konsekwencją Rosjanie realizują wielki program modernizacji swojego wspaniałego kraju, wykorzystując do tego wielkie wydarzenia o znaczeniu globalnym. Wszyscy pamiętamy blask Igrzysk Olimpijskich w Sochi, to co wówczas Rosja pokazała, dosłownie zachwyciło świat. Za tym sukcesem, z którego Rosjanie mogą być dumni, kryje się wielki program modernizacji i rozbudowy infrastruktury. Obecnie ten sam mechanizm jest powielany w przypadku mistrzostw piłkarskich. To wielkie przedsięwzięcie, logistycznie o wiele bardziej złożone, bo obejmuje sporą część tego bezkresnego państwa. 

Generalny obraz całości jest imponujący i wspaniały, może trochę kiczowaty w niektórych przypadkach, ale generalnie taka jest uroda architektoniczna sportowych obiektów masowych. Słychać, że pojawiają się głosy niezadowolenia. Zawsze są malkontenci, ale krytyka jest potrzebna, ponieważ pozwala być jeszcze lepszym. Uwaga, to że ona jest i jest wysłuchiwana – świadczy tylko i wyłącznie o demokracji i wolności wypowiedzi w Rosji, gdzie toczy się prawdziwy, wolny dialog obywatelski w sprawach publicznych. Jednakże wykorzystywanie sytuacji do czynienia tumultu i podburzania ludzi, przy okazji tragedii budowlanych, czy też na zasadzie skrzykiwanych masówek prowokatorów w samej Moskwie i innych dużych miastach, to stare triki z podręcznika agitatora. Na to rosyjskie społeczeństwo się nie nabierze. Na pewno popełniono pewne błędy, czy też doszło do nieprawidłowości, ale nie popełnia ich ten, kto nic nie robi. Nie da się działać, bez podejmowania ryzyka. Rosja to ryzyko podjęła i wygrała.

Autor osobiście bardzo żałuje, że nie ma możliwości pojechać chociaż do Kaliningradu. To wspaniała okazja, żeby zobaczyć piękno Rosji i poznać gościnność Rosjan. 

32 komentarze

 1. Pluciu na Rosję nigdy dość. Pluć po prostu trzeba. Ostatnio ulżyło. Ale generalnie jest to ten sam trend. Plucie, Plucie i jeszcze raz obrażanie.

 2. No cóż.

  Można i tak opisywać rzeczywistość.

 3. Tego narodu nie da się pokonać…

 4. “Rozumem Rosję nie zrozumiesz,jedną miarą nie zmierzysz,u niej osobliwa natura.W Rosję można tylko wierzyć.”.1866.Tjutczew.Nie zrozumiał tego Hitler,Napoleon,nie rozumieją tego i współcześni wrogowie Rosji!

 5. byle do piątku

  Doskonały tekst, Rosja pokazała że jest silna i przetrwa każde zagrożenie.

 6. No cóż kundle szczekają, aby mieć pełną miskę i spłacić ratę kredytu, jak co miesiąc, a NIEDŹWIEDŹ spokojnie pracuje nad rozwojem swojego narodu. 🙂
  “Błąd pana Michaiła Gorbaczowa jest przekleństwem, za które Rosjanie jeszcze długo będą płacić rachunek”.
  Podobnym przekleństwem jest błąd Solidarności w Polsce, za który Polacy zapłacą więcej niż Rosjanie, bo my nie mamy już żadnych szans na wydostanie się z matni, straciliśmy bowiem wolność i suwerenność, a Rosjanie w porę zostali uratowani przez ich własne służby, zanim jeszcze zdołano całkowicie przejąć ich gospodarkę. Oni będą się rozwijać, my mamy duże szanse na wymarcie, jak republiki nadbałtyckie, które powoli wymierają, dzięki temu, że uwierzyli w zachodnie miraże.
  Przykładowo: “Emigracja i ujemny przyrost naturalny spowodowały już, że populacja Litwy zmniejszyła się od 1990 do bieżącego roku z 3,7 miliona osób do niecałych 2,8 miliona. Tylko od 2001 r. liczba ludności na Litwie zmniejszyła się aż o 16,8 proc.”
  https://wolnemedia.net/litwa-coraz-bardziej-sie-wyludnia/

  Takie są właśnie osiągnięcia wszystkich anty-komunistów i anty-socjalistów w byłych demoludach. Sprzedali własne kraje zachodniej oligarchii. Można pogratulować im poziomu intelektualnego. Historycy za 100 lat będą opisywać wojnę hybrydową zachodu w stosunku do byłego bloku socjalistycznego, jako przykład skutecznej manipulacji świadomością i wykorzystania najniższych instynktów do osiągania celów gospodarczych i politycznych.

 7. Współczesna Rosja stawia w Europie raczej na siły konserwatywne i nacjonalistyczne, co jest zresztą zgodne z ewolucją tego państwa, na swoich sztandarach miast Marksa – Engelsa i Lenina umieszcza prawosławnych świętych i białych generałów. Na Zachodzie zaś obchody ku czci ideologów i wodzów rewolucji z niszowych happeningów organizowanych przez garstkę zapaleńców stały się domeną establishmentu. https://marucha.wordpress.com/2018/05/13/marks-europa-i-rosja/
  ————————————————-
  …Włodku…Miecławie….
  http://pppolsku.blogspot.com/2011/10/marx-w-suzbie-kapitau.html

  http://balder.org/judea/Hrabia-Ryszard-Mikolaj-Coudenhove-Kalergi-Praktyczny-Idealism-Wieden-1925-PO.php

 8. Putin też wiele razy zapowiadał, że Rosja stanie się potęgą gospodarczą i nic takiego się nie stało. A gdyby nie Gorbaczow a raczej Jelcyn, który rozwiązał ZSRR to w połowie lat 90 tych mielibyśmy wojnę domową na obszarze sowieckim o niewyobrażalnej skali. Mieszkańcy byłego ZSRR może poza Czeczenią i wschodnią Ukrainą mają szczęście, że ten chory twór jakim było państwo sowieckie rozpadło się w sposób pokojowy. Z drugiej strony to ironia losu, że państwo, które ciągle prowadziło agresywną politykę rozpadło się bez rozlewu krwi na wielka skalę.

 9. Miecław. W pełni popieram. Gorbaczow był wielkim politykiem i także wielkim naiwniakiem. Dał się w podły sposób oszukać zachodnim mendom. Resztę dokonał Jelcyn, który był dla Rosjan tragicznym nieszczęściem. Na szczęście niebiosa zesłały im Putina

 10. Bob,ten tekst jest o tobie”,ekspercie” który rano wstaje i się dziwi że Rosja ciągle żyje.Tak że raczej ty jesteś”ironią losu”.

 11. @bob.
  Oj tam,oj tam… Innymi słowy, czy to się komuś podoba czy nie, Rosja jest niewątpliwie drugą lub trzecią gospodarką świata po Chinach i Stanach Zjednoczonych. A jeśli Putinowi (który osiągnął takie sukcesy) brakuje „wizji strategicznej” według naszych władz, to co możemy powiedzieć o Francji, a nawet o Stanach Zjednoczonych, pogrążonych w szalonych długach i wojnach handlowych?

  Jak zwykle, rzeczywistość nie jest taka, jaką przedstawiają nam nasi ( tj.francuscy…polskojęzyczni? Czemu nie?), politycy …
  https://treborok.wordpress.com/francuskie-media-slaba-ekonomia-rosji-jest-mitem-to-trzecia-gospodarka-swiata/?preview=true

 12. wieczorynka

  Janusz Głowacki, który niestety już nie żyje będąc w Moskwie bodajże ne premierze “Kopciucha” jako pamiątkę kupił sobie “wańkę wstańkę”. Jest to zabawka, która mimo że upadnie to zawsze się podnosi. Podobnie jest z Rosją tak stwierdził sprzedawca “wańki wstańki” a ja się z tym zgadzam.

 13. Ale co się dziwić bobowi,skoro “nasza” prokuratura zleca Policji kontrolę Uniwersyteckiej Konferencji Naukowej poswieconej Marksowi! A konsultanci ONZ zalecają natychmiastowe zwolnienie M.Piskorskiego.!

 14. Pytanie: Czy też widzisz przyszość Rosji tak optymistycznie?
  Odpowiedz: Nie wiadomo jak będzie wygladałą globalna ekonomia za rok, za dwa lata. A własnie to będzie miało decydujacy wpływ na to jak się bedzie działo w Rosji i we wszystkich innych państwach. To również dotyczy nas.

  Pytanie: Co daje Rosji podstawy do optymizmu?
  Odpowiedz: Po pierwsze, duże szanse szybkiego ukończenia gazociągu z byłych republik Sowieckich, przez Afgnaistan i Pakistan, do Indii.

  Pytanie: Co to im da?
  Odpowiedz: To będzie ogromny zastrzyk gotówki.

  Pytanie: A po drugie?
  Odpowiedz: Ukończenie budowy przedsiębiorstw na półwyspie Jamalskim do skraplania gazu i budowy floty statków do przewozu skroplonego gazu do Indii i pozostałych państw Dalekiego Wschodu. Też potencjalnie duża forsa.

  Pytanie: A co będzie hamowało ich zapędy?
  Odpowiedz: Brak pracowników w dużych zakładach przemysłowych, używających nowoczesnych technologii.

  Pytanie: Za mało mają ludzi?
  Odpowiedz: Mam na mysli coś innego. To jest taki sam problem jak u nas i w innych państwach byłego socjalizmu – ludzie wychowani na wsi i małych miasteczkach nie sprawdzają się natychmiast jako wielkoprzemysłowa klasa robotnicza.

  Pytanie: Czy Rosji uda się przezwyciężyć te trudności z wykwalifikowanymi pracownikami?
  Odpowiedz: Chyba tylko przez transfer pracowników oraz technologii z zakłdów produkujących broń do zakłdów produkujących towary na rynek wewnętrzny. Do tzw. przemysłu lekkiego.

  Pytanie: Coś jeszcze?
  Odpowiedz: Ciągle wiele osób na stanowiskach ma “lepkie” ręce.

  Pytanie: Uda im się rozwiązać problem łapownictwa?
  Odpowiedz: Kiedyś do rozwiazania tego problemu “używano” łagrów. Dzisiaj Chiny w walce z tego typu przestępstawami szeroko podpierają się wyrokami o najwyższym wymiarze. Nie wiem jak ten problem rozwiąże dzisiejsza Rosja.

  Pytanie: Czy też uważasz, że “działania” Gorbaczowa przyniosły tylko tragiczne skutki dla Rosji?
  Odpowiedz: Nie do końca. Np. za socjalizmu Rosja była notorycznym kupcem pszenicy – dzisiaj jest prawie jej najwiekszym światowym eksporterem.

  Pytanie: Coś jeszcze?
  Odpowiedz: Nie byłem tam ale słyszałem, że w sklepach można kupić wszystko to co na całym świecie, każdy ma paszport a biura podróży sprzedają wszystkim bilety na samoloty do wszystkich zakątków świata.

  Pytanie: A oligarchowie?
  Odpowiedz: Nie wiadomo do końca jak to z tymi oligarchami jest.

  Pytanie: Co masz na mysli?
  Odpowiedz: Mam na mysli to, że nie wiadomo do końca czy jest lepiej jak nasze pieniądze trzyma rząd, i nie wiado co z nimi zrobi, czy lepiej jak trzyma je oligarcha, który cacka się zn imi jak z jajkiem. Byle płacił podatki.

 15. @wlodek. Wybacz, ale też bym zlecił, Polski land, (Europa Wschodnia) nie jest tak zbolszewizowany jak pozostała część
  zachodniego kołchozu. Amen. Wklejam ponownie… https://marucha.wordpress.com/2018/05/13/marks-europa-i-rosja/
  ———————-

  Musisz to wiedzieć(309) Czym skończy się szczucie nas Polaków na Rosję? https://www.youtube.com/watch?v=tnHJRJL9q9o

 16. do “Bob”. Autor artykułu nie podał żadnych cyfr na poparcie jego, niestety dla pana, prawdziwych tez. Zrobię to za niego.
  1. w latach 2014-2017 w Rosji nastapił wzrost o około 10 % produkcji żywności: serów, jajek, mięsa, zboża.
  2. Rosja znajduje się na pierwszym miejscu w eksporcie pszenicy i to do tego stopnia, że Amis wprowadzą niebawem sankcje za import zbóż z Rosji.
  3. Sankcje po prostu mają za cel chronić ameryckie firmy na światowym rynku. Okazuje się, że bez tego lewara Yankees przegrywają konkurencją w tzw. “wolnym handlu”.
  4. Zgadzam się z Pańską ukrytą myślą, że nie ma sensu roztrząsać “co by było gdyby”, jednak Gorbi przechodzi do historii jako naiwny chłopczyna,a właściwie Indianin, który został ograny przez kowbojów.

 17. @Mikołaj. ” Nie wiadomo do końca jak to z tymi oligarchami jest.’ 🙂

  No właśnie, mógłby pan temat “nieco” rozwinąć”?

  Moim zdaniem ci co 17′ robili komunę – w końcówce 80′
  partbilety(партбилет) spuścili w kiblu, stali się na “dzień dobry ” oligarchami…unikalny fenomen niespotykany w dziejach świata.
  Np. z pierwszego leninowskiego komsomolca – pierwszy “rossjański” złodziej… zaiste ciemna moc i popęd do tworzenia zła drzemie w (skrzywionych) genach?!! 🙂

 18. @Bob,
  nie często, ale jednak od czasu do czasu odwiedzam Polskę.
  W zeszłym tygodniu wróciłem z wycieczki do Łodzi i Warszawy.
  Zawsze staram się znaleźć parę minut, aby wybrać się na spacer, oglądać, słuchać, rozmawiać.

  Restauracja przy ulicy Podwale. Dobrej jakości piwo, “żywa” muzyka, hasła w stylu “Piwo i piana jednego pana”. Muzyk 50 parę lat (chyba, kontrabas) opowiedział mi jak w młodości przyjaźnił się z synem Jerzego Petersburski.

  Po piwie pogadaliśmy “za życie” z warszawskim taksówkarzem w drodze do hotelu na Mokotowie. Okazało się, że obojgu nam się podoba stare czarno-białe kino polskie (“Gangsterzy i Filantropi” oglądałem chyba tysiąc razy).

  To jest moje doświadczenie.
  Patrzeć i widzieć, słuchać i słyszeć.
  To podstawa.

  Skorzystaj.

 19. Krzyku,poziwiom uwidim jak Policja twojego i nie twojego PISU wkracza do prawicowej stajni..Wtedy też napiszesz że to trockisci?

 20. @ krzyk58

  Jak to z tymi oligarchami jest. Powinno być CO to sa oligarchowie (nie ma błędu).

  Pytanie: Czy istnieją dokładne opisy lub definicje takich pojęć jak oligarchowie i korporacje?
  Odpowiedz: Nie. Trzeba je tworzyć samemu. Są to nowe twory, które powstaja na naszych oczach i ciągle się modyfikują.

  Pytanie: Może byśmy pokusili się na przybliżone opisanie tych “obiektów” ?
  (Obiekt – pojęcie stosowane w komputerowym programowaniau. Obiekt posiada własnosci fizyczne i nie-fizyczne. Przykład: człowiek – cechy fizyczne: ręce, nogi, głowa, itd. Cechy nie-fizyczne: mówi, chodzi, pije, je, itd)?
  Odpowiedz: Możemy. Musisz jednak pamiętać, że jest to nasze subiektywne widzenie tych “obiektów”.

  Pytanie: Od czego zaczniemy?
  Odpowiedz: Zacznijmy od korporacji bo jest “obiektem” wcześniejszym.

  Pytanie: Co to jest ta korporacja?
  Odpowiedz: Składa się z tysięcy elementów, ale trzy są najważniejsze. I jest jeszcze jedna rzecz, ale o tym potem

  Pytanie: Jakie są te trzy najważniejsze elemeny korporacji?
  Odpowiedz: Niewielka grupa bardzo bogatych ludzi (to jest pierwszy element) udostępnia swoje pieniądze pewnej grupie tzw dyrektorów (nazwijmy ją grupą dyrektorów, która jest bardzo dobrze opłacana – jest to drugi element) po to aby ci w legalny sposób pomnażali te pieniądze. Zwykle są kierwonikami powiązanych ze sobą ogromnych sieci “przedsiebiorstw”. Trzeci element, to grupa bardzo dobrych i dobrze opłacanyc prawników, zatrudniona po to aby czuwała nad tym aby wszystko było zgodnie z prawem i nie było przekrętów.

  Pytanie: A co to jest ta dodatkowa “rzecz”?
  Odpowiedz: To jest “możliwość” elektronicznego przesyłanie pieniędzy. Nie ma potrzeby wożenia pieniędzy w walizkach lub czeków z miejsca na miejsce, jak to bywało lata temu. Nie potrzeba na “garanicy” pokazwać co i gdzie się wiezie

  Pytanie: Czy nowy sposób przesyłania pieniędzy jest ważny?
  Odpowiedz: Bardzo ważny! Może nawet najważniejszy! Za pomocą takiego pieniądza korporacje wymazały z atlasu granice państw. To doprowadziło do tzw. globalizacji a w konsekwencji do utraty kontroli państwa nad gospodarką danego państwa. Z powodu istnienia korporacji dzisiaj nie jest ważne gdzie jest własciciel, gdzie sa fabryki lub inne “instytucje”, co produkuja, gdzie sprzedają, kogo zatrudniaja, itd. Mają przynosic zysk i tyle.

  Pytanie: Podsumujmy.
  Odpowiedz: Korporacje to ponadnarodowe “organizacje” kierowane przez wąskie grupy najlepszych prawników, dyrektorów i inżynierów, korzystających z ogromnych zasobów finansowych wąskiej grupy bardzo bogatych ludzi, dla których liczy się tylko szybkość pomnażania pieniędzy.

  Pytanie: Czy już czas na oligarchów?
  Odpowiedz: Tak. W Rosji i Chinach (celowo pomijam Ukrainę) “oligarcha” to taki odpowiednik korporacji tyle, że to on jest “właścicielem” fabryki lub fabryk, zatrudnia dyrektorów, ci kierowników i robotników, ustala produkty, szuka na nie zbytu itd, itd.

  Pytanie: Tylko tyle?
  Odpowiedz: Nie. Najważniejszejszym przywilejem oligarchy jest to, że ma prawo wywozić pieniądze za granicę! Daje mu to możliwość “kooperowania” z innymi korporacjami.

  Pytanie: Czy inne korporacje nie obawiają się współpracy z rosyjskimi czy chińskimi oligarchami?
  Odpowiedz: Tych co udostępniają swoje pieniądze korporacjom interesuje tylko szybkość ich pomnażania. Dla “dyrektorów”, większe zyski przekładają się na większe zarobki. Prawnicy są dobrze opłacani bo pilnują aby wszystko było zgodne z prawem. Wszyscy uczciwie płaca podatki. Jeżeli nie ma sankcji to wszystko, jak mawiał mój kolega, to gra i buczy.

  Pytanie: Jak zakończymy?
  Odpowiedz: W obu tych “obiektach” sa ulokowane “największe” pieniadze. A kto ma pieniądze to może prawie “wszystko”.

  Pytanie: Cos jeszcze?
  Odpowiedz: Pamietaj też, że przedstawiłem mój subiektywny opis, który nie musi tłumaczyć wszystkich detali obu “obiektów jak i metod ich działania.

 21. @krzyk58. 14 maja 2018 at 09:29.
  Wam na prawicy jakoś ciężko przychodzi myślenie i strawienie filozofii Marksa. Już kiedyś pisałem na tym forum, że Marks nie był pierwszym, który naświetlał niewolnictwo feudalno-kapitalistyczne i zachęcał do walki o wyzwolenie proletariatu. Gdyby “jaśnie państwo” ówczesne miało więcej inteligencji społecznej i podzieliło się dochodami z ludem, posłało ten lud do szkół i oświeciło, to taki Marks nigdy by kapitału nie napisał, a jego filozofia by nie powstała. Mało tego nie stała by się następnie podstawą ideologii źle wykorzystanej i zrozumianej prowadząc ciemny lud do zbrodni.
  Marks nie odpowiada za to, jak została następnie jego filozofia i ideologia zrozumiana i wykorzystana w praktyce. Podobnie, jak Jezus Chrystus nie może ponosić odpowiedzialności historycznej za zbrodnie ewangelizacji w wykonaniu kościoła, czy twórcy bomby atomowej, za zrzucenie jej na Hiroszimę i Nagasaki.

  Oto co mają do powiedzenia światli ludzie na temat Marksa i jego idei. Niemiecki kardynał Reinhard Marx, przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”, przeprowadzonym z okazji przypadającej 5 maja 2018 roku 200. rocznicy urodzin Karola Marksa z Trewiru (autora Manifestu Komunistycznego) – stwierdza:
  „To, że się poprawiło, nie jest osiągnięciem kapitalizmu, ale wynikiem walki z jego ekscesami. Wiedza na ten temat jest również zasługą Karola Marksa. Rynek nie jest tak niewinny, jak to przedstawiają podręczniki ekonomistów. Za nim stoją potężne interesy.”
  W wywiadzie kardynał ubolewa: „nad ogromnymi nierównościami społecznymi i szkodami ekologicznymi, za które odpowiedzialna jest kapitalistyczna dynamika”. Podkreśla, że „dobrobyt i zyski to nie wszystko, czym może się kierować społeczeństwo. Marks dał mocno do zrozumienia, żeby zwracać uwagę na rzeczywiste warunki. Kierując się w swoich badaniach empirią, był jednym z pierwszych naukowców, zajmujących się naukami społecznymi”. Przypomniał też, iż „Karol Marks pokazał, że prawa człowieka pozostają niekompletne bez materialnego dobrobytu ludzi”. Źródło: Fakty i Mity nr 19/2018, s. 19.

  Zwrot polskiej prawicy w kierunku Rosji świadczy tylko i wyłącznie o jej intelektualnej niemocy. O niezrozumieniu tego co faktycznie ma miejsce w Rosji, że tam przebudowano tylko pewne założenia ideologiczne, aby skutecznie ochronić Rosję przed upadkiem i powoli budować sprawiedliwy system w gospodarce o charakterze mieszanym, czyli wolnorynkowym z kapitałem państwowym i prywatna inicjatywą. Mam nadzieję, że Putinowie uda się większość założeń zrealizować jeszcze za życia, bo w istocie to projekt na 100 lat. Może znajdzie godnych następców, którzy powoli przywrócą w Rosji Słowiańską kulturę społeczną z prawdziwym egalitaryzmem. Póki co zwrot w kierunku religii jest tylko związaniem wroga wspólna ideą walki o lepszą Rosję.
  Jeszcze 15 lat temu, ta sama prawica Polska pluła na Putina, za to jak rozprawiał się z oligarchami i modły wznosiła do zachodnich “marksistów” unijnych o przyjęcie w struktury po jałmużnę, bo sami nie mieli oprócz destrukcji gospodarki, żadnego zintegrowanego programu ochrony Polski przed upadkiem.
  Jak się teraz okazało, że Putin wyciągnął Rosję z najgorszego bagna, a UE wpuściła Polskę w zadłużenie wewnętrzne i zewnętrzne, to naraz prawicy się odwidziało i zaczęła pluć na UE, a czołem bić przed Putinem. To już jest wystarczające świadectwo indolencji umysłowej całej tej polskie prawicy na usługach “jaśnie państwa” i oligarchii światowej. Z takimi ludźmi nie robi się interesów i im z reguły nie ufa. Nie mają bowiem kwalifikacji moralnych i honoru oraz intelektu do odpowiedniej współpracy na właściwym poziomie zaufania.

  O lewicy nawet nie piszę bo jej nie ma. To co jest, to bezideowe zdegenerowane kapitalizmem towarzystwo wzajemnej adoracji lub dewiacji.

 22. @Mikołaj.
  Dzięki serdeczne za szybką i wyczerpującą ripostę – jednak
  zgrabnie ominął pan clou problemu.
  Jak to się stało że np. moja skromna osobą, czy @awl (interesująco przedstawił osobisty wątek) nie ‘została
  oligarchą”, co stało na przeszkodzie, niskie pochodzenie, mam tu na myśli brak jakichkolwiek związków z ówczesną nomenklaturą , zupełny
  brak ‘kiepełe”? czy inne powody których być może nawet nie domyślam się…. 🙂
  Treściwszy komentarz nadawany w tradycyjnej porannej porze
  z powodu złośliwości przedmiotu martwego (?) 🙂 nie mógł
  być nadany.
  Ps. Na terenach okupowanych przez miłujący pokój i prawa człowieka Izrael nic się nie stało, jakieś głupie kilkadziesiąt
  osób zabitych, rannych nie liczę, no i cisza…………………..
  a jeszcze “wczoraj” p. (?) N. spacerował po Moskwie z p.Putinem
  “ręka w rękę” – uczcił poległych w ВОВ, 🙂 uprzedzam nie ma z mojej
  strony aluzji w kierunku kom. “boba”.

 23. @Miecław. Marx? Przecież wklejałem nieco wyżej, no dobrze
  wyłożę jeszcze tym razem już w formie bezpośredniej.

  Marx w służbie kapitału

  18.10.2011 9:37

  Marx nie tylko napisał kapitał ale mu służył wiernie. Ktoś, kto czytał kapitał, absolutna większość tzw. lewicy, patrz “Lewica nie zdradziła SWOICH ideałów ”

  > http://pppolsku.blogspot.com/2011/10/lewica-nie-zdradzia-swoich-ideaow.html

  na szczęście nie czytała go, wie, że udało mu się opisać kapitał bez wyjaśnienia roli pieniądza (niem. Geld). Kapitał bez pieniądza, to udało się tylko Marxowi i nazwać to krytyką kapitału jest dość impertyneckie. Cała analiza Marxa ogranicza się do stosunków pomiędzy przedsiębiorcą, który nie jest właściwie żadnym kapitalistą, on też musi pracować jak np. każdy rzemieślnik, i zatrudnionymi.

  Marx należał zresztą do tych ideologów “lewicowych”, którzy żarliwie bronili lichwy (niem. Zins) przed atakami jej krytyków, m.in. z kręgów europejskiego katolicyzmu. Oznacza to, że katolicyzm jest bardziej “lewicowy” niż marksizm !

  Zadaniem, które Marx wykonał, nie było opisanie kluczowych stosunków pieniężnych w kapitalizmie, tylko odwrócenie uwagi zatrudnionych od twórców kapitalizmu tzn. lichwiarzy (przez ich banki), którzy z przedsiębiorców i ich zatrudnionych wyciskali i wyciskają ostatnią kroplę krwi, bowiem zaleüność od lichwy jest zależnością niewolniczą.

  To udało mu się tak znakomicie, że do dnia dzisiejszego lichwa kontroluje tzw. lewicę, nawiasem mówiąc także lichwiarze doprowadzili do utworzenia partii lewicowych a tzw. socjal-demokraci byli i są do dzisiaj najważniejszym filarem lichwiarskiego wyzysku, przy czym UE, zintegrowana w imperium globalnym, jest jedynie nowszym mechanizmem tego wyzysku.

  Dokąd to prowadzi, mogą wam opowiedzieć Grecy, który wpadli w pułapkę lichwiarską, Polacy też są już zaplanowani. Jednym z twórców uni był pochodzący z Polski artysta lichwirzy (żaden Polak) Józef Retinger, patrz też Coudenhove-Kalergi.

  Tzw. partie polityczne są jedynie lokalnym instrumentem władzy lichwiarstwa, oświeceni, którzy w tym międzynarodowe żydowsko rozpoznają, powinni zrozumieć, że jedynie niewielka część żydostwa zajmuje się lichwą, resztę spełnia inne zadania pomocnicze i spotyka ją od czasu do czasu pogrom albo coś więcej, friendly fire należy do programu dyscyplinowania tej grupy uderzeniowej.

  A więc bądźmy szczerzy, naiwne oczekiwanie, że lewica kogokolwiek z was reprezentuje jest nieporozumieniem, tzw. lewica od początku służy lichwiarzom.

  Jeśli zburzyłem w ten sposób u kogoś świętą konstrukcję przekonań, warunek dobrego samopoczucia, to bardzo mi przykro, ale z doświadczenia wiem, że większość nie uwierzy w te fakty i wywinie się od wyciągnięcia wniosków, to ludzkie. Jeśli oszurstwo jest w stanie nas uspokoić, wybieramy z reguły oszustwo.
  http://pppolsku.blogspot.com/2011/10/marx-w-suzbie-kapitau.html#w_sluzbie
  “Przy odpowiednim zysku staje się kapitał śmiałym. Od dziesięciu procent można go użyć gdziekolwiek. 20 procent, a ożywia się; 50% nawet karkołomny; za 100% zdepcze wszelkie ludzkie prawa; 300% a nie istnieje żadna zbrodnia, której nie zaryzykuje, nawet pod groźbą stryczka.”. Nie będę po raz kolejny wklejał stosownej oprawy z ‘gorodka tv”. 🙂

 24. @krzyk58. 15 maja 2018 at 15:16
  To co wykładasz rzekomo i linkujesz, jest jak zwykle prawackim badziewiem, bełkotem bez składu i ładu, w “jaśnie pańskiej” służbie. Ci którym zabrakło w ciągu ostatnich 200 lat inteligencji społecznej rozpamiętują teraz swoje błędy i zrzucają winę za utratę władzy i majątków na Marksa i jego idee. Człowieku, co ma prawdziwa idea lewicowa do lichwy? No ale wszelkie matoły nie potrafiące rozumować logicznie faktycznie wam w to uwierzą. A tym bardziej, że większość nie zna historii. Tak jakby lichwy nie było wcześniej w czasie twojego pięknego średniowiecza, zanim oświecenie nastąpiło i narodził się Marks. Paranoja.
  Mam nadzieję, że sam w to nie wierzysz, co linkujesz, bo inaczej to źle świadczy o twojej wiedzy i inteligencji.
  No ale zgodnie z teorią manipulacji świadomością, każdy sposób jest dobry na odwrócenie uwagi miernych umysłów od prawdziwej hydry zniewolenia, jakim jest religia i kapitalizm, czyli najważniejsza ostoja interesów prawicy.

 25. @krzyk58

  – Większość pieniędzy dla rosyjskich oligarchów pochodziła od bardzo bogatych “ludzi” z Zachodu i szła do ludzi, którym ufali. Z ich strony to była forma, jawna inwestycja – ryzykowali licząc na większe zyski. Były przypadki, że sie pomylili.

  – Z punktu widzenia rządu, nie jest ważne czy fabryka jest prywanta czy państwowa, tak długo jak długo przestrzega prawo oraz uczciwie płaci podatki z których “żyje” rząd i państwo.

  – Ci co pożyczali pieniadze nie mieli i nie mają ochoty na jakiekolwiek przekrety a ich pochodzenie nie ma znaczenia. Co się liczy to aby chcieli pożyczyc i by cię nie oszukali.

  – Ci co pożyczyli pieniadze i mieli kłopoty to ci co nie płacili uczciwie podatków lub pod przykrywką prowadzenia działalnosci gospodarczej mieszali się do polityki lub na boku robili interesy sprzeczne z prawem.

  – Przykłąd: Z ekonomicznego puktu widzenia nie ma znaczenia kto nam pożyczy pieniądz na budowe elektrowni atomowej, a potem będzie jesj włascicielem przez 15 lat, czyli do czasu aż spłaci sobie kredyt i odsetki sprzedając elektryczność jeżeli tak bedzie ustalone w umowie.
  W interesach waże jest aby interesy prowadzic z “uczciwą” stroną.
  Tyle, że u nas ekonomia jest poplątana z polityką i pochodzenie inwestora oraz jego państwo zamieszkania mają priorytetowe znaczenie.

 26. Открытие Крымского моста — LIVE
  https://www.youtube.com/watch?v=8ub5ab9zIBE

 27. Mieclawie,”dyskusja” o Marksie którą krzyk korzystając z cudzych wynaturzeń sprowadził do ” lichwy”pokazuje że nie masz partnera. Twoja wiedza która nie dociera dla ludzi z “klapkami” na fakty ma jedną cechę, wymaga przygotowania intelektualnego i otwartości. Pozdro!

 28. 50-parolatek

  @BOBek
  – rosja nie upadla, nie upada i nic nie wskazuje na to, by nastapilo to w najblizszym czasie
  w przeciwoenstwie do twojego hegemona, pracodawcy i dobrodzieja zza oceanu
  wkrotce napatrzysz sie na cudny upadek zaoceanicznej “potegi” i jej zachodnich (europejskich) wasali

  a wszystko zacznie sie walic od wewnatrz, za oceanem u samego hegemona…
  – odczekaj cierpliwie do sierpnia, do momentu wewnetrznego zalamania budzetu

 29. @wlodek. 15 maja 2018 at 21:01
  No cóż Włodku, w istocie jest to smutne, bo praca całych pokoleń przedwojennych budujących lepszą Polskę po wojnie, praktycznie poszła na marne. Zamiast postępu intelektualnego i oświatowego, faktycznie cofamy się w rozwoju. A wszystko m. in. przez ludzi sterowanych kropidłem i otumanionych kadzidłem. Filozofii Marksa te miernoty nie rozumieją tak samo, jak i nauki społecznej Jezusa Chrystusa. A papież Franciszek jest dla nich wrogiem, bo kler nadaje na innych falach. Pozdrawiam

 30. Panie Mięcławie ! Podziwiam Pana wiedze i determinacje w tłumaczeniu ludziom prawdziwej , społecznej ewolucji i idei majacych doprowadzic upadłe sspołeczeństwa , do prawdziwej WOLNOSCI.

  Nie ma WOLNOSCI , bez dostatniego zycia , LUDU , na całym ziemskim globie.

  Rzuca Pan perły przed wieprze…….. To itak lepsze , niżli jakakolwiek bezczynnośc . Chrystus , tez wierzył , że niejedno ziarno Jego Prawdy , trafi , na podatny grunt i wykiełkuje , wydając pózniej niezbedne dla życia owoce.

  Cieszy mnie to , jako chrzescijanina , że pięknie nauki Jezusa Chrystusa , Pan pojmuje i przedstawia.

  Popieram Pana mądrości i wywody , w całej rozciągłości

  Ps. To nie tylko Gorbaczow rozwalił tyle dobrego. i nie tylko na obszarze Polski , .Był marionetka w rekach Papięża i Regana , . Rosja na chwilę uległa tym bzdurom. Nasza Solidarność – nie!

  Do dziś Jej szczątki , burzą , to co pozostało z tamtej Polski….

 31. @Miecław. @Adam.
  Fakt niezaprzeczalny – nadajecie panowie na podobnej częstotliwości, lecz to jeszcze nie świadczy że posiadacie
  na wyłączność monopol (Ministerstwo) Prawdy.
  Ktoś kto pod niebiosa promuje P.Franciszka, powoduje
  że “włancza” się w osobistym procesorze (czerwona) 🙂 lampka kontrolna.

  Fakt! To nie Gorbaczow….. a…. Генсек КПСС помог США выиграть «холодную войну» и развалить СССР. Феномен Андропова так и не разгадан. 45 лет назад он возглавил КГБ, а еще через 15 лет, в ноябре 1982-го, сменил Брежнева на посту генсека.

  Однако, по мнению ряда авторитетных историков, именно он подготовил развал великой державы. Михаил Горбачёв и Борис Ельцин лишь завершили его дело.

  Планы Аллена Даллеса и «Рэнд Корпорейшн» начали воплощаться, когда в 1967 году возглавил Лубянку большой интеллектуал и западник Юрий Андропов.

  ндропов дал органам безопасности больше самостоятельности от Центра. Повсюду началась клановая борьба за власть. Стажироваться в США поехали дети местной элиты, теневиков. Именно их подрывная деятельность значительно упростила развал СССР.

  Параллельно, по воспоминаниям Аркадия Вольского, который при Ельцине возглавил Российский союз промышленников и предпринимателей, в начале 80-х молодые андроповские интеллектуалы всерьез прорабатывали идею разделить СССР на 41 мультикультурный штат вместо национальных республик.

  Глобалисты в Кремле появились еще при Хрущеве. Их стало больше после резкого роста цен на нефть в 1973 году, когда Брежнев отказался от косыгинской экономической реформы в пользу увеличения поставок сырой нефти на Запад.
  http://poistine.org/andropov-iniciator-razvala-sssr
  Komment do treści ssyłki: Ложь и провокация с целью оболгать руководство СССР. Если и были сделаны какие-то действия способствующие развалу государства, то это скорее были ошибки, которые наложились на общие исторические тенденции. Обращает внимание адрес этого сайта: ….org

  Елена Кременцова. Двуликий конспиратор Андропов

  http://samoderjavie.ru/node/1126

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.