W pułapce średniego rozwoju

fot. IG

W pułapce średniego rozwoju jest całkiem wygodnie. Już nas stać na kupno abonamentu globalnych dostawców treści elektronicznych, stać nas na duże telewizory, stać nas na konsole z grami dla dzieci, co więcej stać nas na samochody, niektórych nawet na nowe. Można również sobie pozwolić na posiadanie mieszkania lub domu, chociaż to jest ekstremalnie trudnym wyczynem.

Problemem pułapki średniego dochodu jest brak możliwości efektywnej akumulacji kapitału, pozwalającej na samodzielny rozwój, samoistnie sterowany i programowany. Chodzi o to, że społeczeństwo mające wpływy na mniej więcej średnim dochodzie rozporządzalnym, jest w stanie do konsumpcji, może nawet nieco odkładać na przyszłość. Jednak to, co akumuluje, nie jest w stanie zapewnić mu samodzielnej przyszłości. Widać to szczególnie na płaszczyźnie dzietności kobiet, które unikają rodzenia dzieci, ponieważ nie czują się bezpieczne ekonomicznie (myśliwi przynoszą za mało zwierzyny). Nie da się jednak na nią efektywnie polować, jeżeli się samemu nie wytapia grotów do strzał, nie robi toporów i włóczni – to trzeba za nie zapłacić, co więcej po pewnym czasie się okazuje, że żeby w ogóle wejść do lasu na polowanie – trzeba mieć zgodę tych, którzy mają więcej i mogą więcej i jako pierwsi sobie ten las ogrodzili.

Nasi politycy oczywiście są świadomi pułapki średniego dochodu, doskonale wiedzą dlaczego od ponad 30 lat, nie możemy się wydobyć poza pewien poziom produktywności i uczestniczenia w podziale pracy oraz dochodów z niej. PRZYCZYNY SĄ DWIE: BRAK KAPITAŁU I ZŁE ZARZĄDZANIE, A W ZASADZIE JEGO BRAK. Jesteśmy gospodarką nadążną, wytwarzamy dla innych, to ma swoje zalety, ale też i jedną zasadniczą wadę, nie jesteśmy w stanie samodzielnie planować alokacji zasobów. Przekłada się to na brak możliwości zyskiwania „renty” z kapitału.

O ile jeszcze 30 lat temu, można było uwierzyć w to, że powoli i stopniowo pracując, będziemy przesuwać się po krzywej zamożności – jednak do góry, to w tej chwili jest to bujda na resorach i abstrakcyjne kłamstwo, jeżeli nie w ogóle błąd w metodzie, stworzonej po to, żeby przedłużyć dobrobyt – bogatych – o jedno pokolenie m.in. naszym kosztem.

Pierwszym powodem, dla którego wzbogacenie się w obecnym modelu gospodarki kapitalistyczno-neoliberalnej jest niemożliwe, to drukowanie pieniądza (luzowanie ilościowe). Bogaty Zachód podtrzymuje swoje bogactwo poprzez zorganizowane kłamstwo, oszukując własne społeczeństwo i cały świat – drukowaniem pieniądza, którego nikt, nigdy nie zarobił, nikt nigdy nie ważył ryzykiem, nikt nigdy nie udostępnił jako kredyt. Problem polega generalnie na tym, że musimy pracować na to, co drukują inni, na tyle silni, żeby zmusić nas do zaakceptowania swoich wydruków jako środków wymiany wartości i własności. Na marginesie można jedynie zauważyć, że we współczesnych realiach, w ogóle nie powinno być prawa do obrotu ziemią!

Drugim powodem, dla którego zdobycie bogactwa w warunkach nieograniczonego druku „bogactwa” przez bogatych jest niemożliwe, to sukces Chin. A właściwie, to że wszystko co można by wyprodukować w Europie, można wyprodukować w Chinach – taniej, lepiej, w większej ilości i do Europy przywieźć. Problem polega jednak na tym, że powoli nie mamy już niczego do zaoferowania Chińczykom w zamian za wszystkie wytwarzane przez nich dobra. To – uwaga – najważniejsze w tym felietonie – powoduje NIERÓWNOWAGĘ – A ONA RZUTUJE NA WARUNKI WYMIANY. Mamy do czynienia z dyfuzją bogactwa do Chin, dla nas już nic nie zostaje, tylko tyle co nam skapnie lub co mamy dzięki zagospodarowywaniu nisz, których np. ze względów logistycznych jeszcze nie udało się opanować producentom i dostawcom z Azji.

Na szczęście są aż trzy sposoby na wyjście z pułapki średniego rozwoju. Pierwszym jest reset generalny – np. wojna. Do tego zmierzają Amerykanie idąc na konfrontację z Chinami. Ponieważ gra okazała się za trudna, stwierdzili, że wywrócenie stoliczka spowoduje NOWE. To najprostszy, najskuteczniejszy i zarazem najbardziej ryzykowny scenariusz, albowiem w przypadku przegranej, może już dla nas nie być miejsca przy stoliku do gry, albo możemy być w innym pomieszczeniu, przy innej grze (jak w czasie Zimnej Wojny). Drapieżnik – także tak wielki jak lew – także ryzykuje! My musielibyśmy bardzo stracić resztki rozsądku, żeby się zdecydować na reset w naszych warunkach regionalnych.

Drugim sposobem na wyjście z pułapki średniego dochodu jest to, co robią mądre kraje – szukają partnerów na podobnym poziomie rozwoju, z którymi nawiązują kontakty w celu odnotowania obopólnych korzyści. Tutaj do pewnego stopnia przykładem jest Unia Europejska, której niewątpliwy sukces gospodarczy najbardziej służy niemieckiemu i francuskiemu przemysłowi, jednak jej generalny bilans jest dodatni. Kraje średniej wielkości poprzez Unię i Euro, są w stanie konkurować z największymi potęgami świata.

Trzecim sposobem jest strategia dostosowania się. Wykorzystywały ją nie raz mniejsze państwa, mniejsze zbiorowości – w obliczu totalnej przewagi – napierającej potęgi. Przetestowano to już w realiach imperiów Persów i Rzymian, które swoją przewagą, nie pozostawiały otoczeniu wyboru, oczywiście poza śmiercią, niewolą, zniszczeniem i zapomnieniem przez historię. Dostosowanie się, może jednak oznaczać konieczność zgody na zmiany np. w rozumieniu tożsamości, świata wartości, religii – a także – języka.

Głupia sprawa, ale bycie niewolnikiem nie pomaga w odzyskiwaniu wolności, a nawet jeżeli już racjonalnie i efektywnie się na coś ukierunkowuje starania, to jest to właśnie tylko coś, co inni mają cały czas. Właśnie dlatego nie ma sprawiedliwości i nie powinno się być frajerem, jednak to nie znaczy, że lepiej być martwym orłem, niż żywą świnią.

12 komentarzy do “W pułapce średniego rozwoju

 • 19 marca 2021 o 04:53
  Permalink

  Znowu świetny artykuł!

  I te frazy: “bycie niewolnikiem nie pomaga w odzyskiwaniu wolności”, metafora z polowaniami i dostępem do lasu, oraz z przewracaniem stolika.

  Gratulacje.

  Odpowiedz
  • 19 marca 2021 o 08:54
   Permalink

   Przypuszczenia (wcale nie bezpodstawne) p. Rzeuskiej potwierdza p. poseł Braun, ok. 12 min. Interwencja poselska GRZEGORZA BRAUNA! Do czego ta władza zmusza ludzi!???
   https://www.youtube.com/watch?v=EzJyB2MOFAc&t=731s ” ….wielu Polaków jeszcze łudzi się że to jest ich rząd.
   NIE – to władza okupacyjna.”

   Odpowiedz
 • 19 marca 2021 o 09:08
  Permalink

  Doskonały obraz sytuacji w jakiej się znajdujemy.
  Ale mogło być jeszcze gorzej:
  “Gdyby nie Kołodko”
  Autor: Leon Podkaminer | Marzec 8, 2021
  “Szczęściem Polski jest to, że Balcerowiczowi nie było dane „reformować” kraju dłużej niż w sumie cztery lata”
  https://www.tygodnikprzeglad.pl/gdyby-nie-kolodko/

  Jest jeszcze czwarty sposób, ale nie realny w realizacji pod okupacją religijną oraz zaimplementowaną Polakom zachodnią mentalnością kapitalistyczną i rozbiciem ideowym. To powrót do Polski Ludowej, nacjonalizacja przemysłu i pozbycie się zachodnich korporacji. Ale to ponowna mozolna odbudowa kraju w oparciu o słowiańskie wartości we współpracy tym razem z Rosją, Białorusią i innymi słowiańskimi krajami na partnerskich zasadach. Na początku byłoby ciężko jak po II wojnie światowej, ale w dwa pokolenia, a może i szybciej odzyskalibyśmy bezpieczeństwo ekonomiczne, a godność i wolność natychmiast po wypędzeniu z kraju zachodnich korporacji. Niestety nie ma siły politycznej, która uzyskałaby renomę i posłuch w narodzie, przekonała naród, że to jedyna droga do uratowania niepodległości i tożsamości narodowej. Poza tym Polakatolik to idealny zachodni niewolnik, za dwie miseczki ryżu pogodzi się ze swoją rolą, byle uzyskać obietnicę zabawienia.

  Ponowna nacjonalizacja pod względem prawnym powinna być prosta, ponieważ nie było zgody narodu w referendach na prywatyzację majątku, miał być socjalizm z ludzką twarzą, a nie kapitalizm, więc wszystko co zrobiono jest niezgodne z ówcześnie obowiązującym prawem. Polacy zostali oszukani i okradzeni przez zachodnich imperialistów gospodarczych w białych rękawiczkach przy pomocy skundlonych styropianów i liberalnych zdrajców z PZPR. Zachód powinien jeszcze zapłacić nam wysokie odszkodowanie za zniszczenie naszego przemysłu w okresie transformacji a Niemcy za swoje zbrodnie z II wojny światowej.

  Tylko ewolucja w kierunku nacjonalistycznej gospodarki samowystarczalnej może nas uratować przed zbrodniczym zniewoleniem globalizmem, który służy zachodniej oligarchii jako przykrywka neokolonialna. Co prawda połamali sobie kilka zębów na Rosji i Chinach, ale jeszcze mają czym gryźć.

  Odpowiedz
  • 19 marca 2021 o 13:01
   Permalink

   @Miesław, niestety ale w globalnym świecie nie mamy najmniejszych szans na “nacjonalistyczną i samowystarczalną gospodarkę”. Mleko wylało się 30 lat temu, bo wtedy można to było dużo mądrzej rozegrać, ale nawet wtedy na “samowystarczalność” nie mielibyśmy żadnych szans. Jedynym krajem obecnie, który w dużym stopniu jest samowystarczalny jest Rosja, ale ona ma ropę, gaz, diamenty i złoto…

   Odpowiedz
  • 19 marca 2021 o 16:22
   Permalink

   Miecławie …. TO w naszym (euro)sowłchozie nie masz ci poważniejszych wyroczni że przytaczasz
   ‘normalnych” https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzegorz_Ko%C5%82odko либерастов? 🙃 Dlatego że stoisz na głowie nie dostrzegasz piramidalnego absurdu? 😃
   zapoznałbyś się z etymologią słowa liberał (liberast, pederast…. lewy, prawy)) np. na rosyjskich stronach, daleko nie sięgając tylko na równoważnikach wiki. BO wychodzi mi że masz nie hallo z jaźnią (rozdwojona?) Skąd aż tak daleko idące moje przypuszczenia? Ano,BO nie szczędzisz plusów dodatnich wobec polityki prowadzonej przez obecną Rosję, a konkretnie ‘konserwatora” WWP, a psy wieszasz na liberastach. Zachowaj umiar, takt i rozsądek, a przede wszystkim określ się politycznie . Jesteś “konserwatorem” masz powody by dostrzegać plusy dodatnie WWP (bo są widoczne), jesteś lewicowcem (lewy liberasta) znaczit ‘spółkujesz” politycznie z Gozmanami,Nowodworskimi, ,Szenderowiczami i tą całą prozachodnio ustawioną (rusofobsko) kosmopolityczną z gruntu, lewicowo-liberalną czeredą (menażerią), .Widzę przeniesienie (analogię) na na polskie podwórko! Bądź pozdrowon!

   Ps. “powrócona’ Polska Ludowa (bis) we współpracy z megakapitalistyczną Rosją? 🙂 Tosz nawet
   R. Białoruś ma opory na zbytnie zbliżenia z oligarchiczną Rosją ( zbliża się – tyle ile musi, nie więcej!).
   Czym różni się kapitał rosyjski od amerykańskiego? NICZYM. TU i TAM w tych samych rencach…. 🙂
   Pamiętasz jak niejaki ‘Kwasnieski” raił nasze ‘Azoty” rossjańskiemu kapitaliście?

   Odpowiedz
   • 19 marca 2021 o 20:54
    Permalink

    Ps. Zdecydowana większość ‘baszni” Kremla ciągle jest mocno liberalna, prozachodnia. Państwowców
    jest tam baardzo wąskie grono, nie maja łatwo. Stalin również nie miał łatwo. I analogie nasuwają się same…

    Odpowiedz
   • 19 marca 2021 o 22:42
    Permalink

    @krzyk58

    No wychodzi na to, że ideowo jestem nieźle porąbany, podobnie jak ty. 🙂

    Oddziel kolego rosyjski liberalizm gospodarczy od zachodniego liberalizmu kolonialnego, bo to jest zasadnicza różnica i dwa bieguny świata kapialistycznego.

    Masz tu kwintesencję tego co mnie przekonuje do polityki WWP:
    „Wiele miejsca w Rosji doby kryzysu pandemicznego zaczęły znów zajmować dyskusje pomiędzy tamtejszymi zwolennikami aktywnej roli państwa w gospodarce (za czołowego eksponenta takiej orientacji uważa się wicepremiera Andrieja Biełousowa) a rosyjskimi neoliberałami (np. minister finansów Anton Siluanow, prezes banku Sber Gierman Gref). Władimir Putin sporach tych stara się zajmować pozycję centrową. Nie odrzuca kapitalizmu, nie uznaje go za formację zbankrutowaną. Zauważa jednak, że od drugiej połowy XX wieku leseferystyczny kapitalizm ustąpił miejsca społecznej gospodarce rynkowej, choć pomija znaczenie zwrotu neoliberalnego i monetarystycznego rozpoczętego w krajach anglosaskich na początku lat 1970.

    Centryzm prezydenta Rosji widoczny jest w jego stwierdzeniu, że „nie istnieją czyste formy – nie ma ani takiego systemu rynkowego, ani opartego na roli państwa w gospodarce, powinniśmy jednak sami określić sobie poziom udziału państwa w gospodarce. Czym powinniśmy się przy tym kierować? Celowością”. Widać tu odrzucenie wszelkich dogmatów ekonomicznych i podporządkowanie gospodarki aktualnym wymogom, które mogą dynamicznie się zmieniać. W innym miejscu wystąpienia słyszymy też od prezydenta Putina słowa o odpowiedzialności kapitału prywatnego w czasach kryzysu. Widać tu aprobatę dla modelu funkcjonującego w Rosji, w ramach którego najzamożniejsi przedsiębiorcy muszą w chwilach nadzwyczajnych potrzeb i braków wspierać sferę publiczną.
    (…)
    Drogą do redukcji problemów ekologicznych powinna stać się zmiana wzorców konsumpcyjnych w kierunku jej radykalnego ograniczenia i walki z marnotrawstwem.
    Ta ostatnia kwestia wiąże się ściśle z problemem światopoglądu. Władimir Putin wyraźnie docenia jego rolę, zaznaczając, że w obliczu jego braku świat znalazł się na rozdrożu. „Ludzkość osiągnęła bardzo wysoki poziom rozwoju technologicznego i społeczno-gospodarczego – mówi – jednak jednocześnie zderzyło się ze stratą, rozmyciem wartości moralnych, zanikiem punktów odniesienia i poczucia sensu istnienia, jeśli tak to chcecie nazwać – z zanikiem misji człowieka na planecie Ziemia. Kryzysu tego nie pokonamy przy pomocy negocjacji dyplomatycznych, ani wielkiej konferencji międzynarodowej. Wymaga on przewartościowania priorytetów i ponownego przemyślenia celów. Zacząć trzeba od samego siebie – od każdego człowieka, wspólnoty, państwa, a dopiero później walczyć o ład światowy”. Apel o aksjologię wyraźnie pokazuje, że prezydent Putin wykracza poza poziom programu politycznego i ideologii, przechodząc do sfery metapolityki i filozofii. Nie daje jednak swojej własnej odpowiedzi na pytanie, które zadał o misję i cel egzystencji ludzkości”.
    http://www.mysl-polska.pl/2555

    Ta polityka WWP to mniejsze zło, bo do komunizmu z ludem, który nie przeszedł przemiany moralnej nie ma powrotu. Rosjanie w swej masie nie przeszli przemiany moralnej zgodnie z tezą Abramowskiego, podobnie jak Polacy, dlatego możliwy był upadek ZSRR i całego bloku wschodniego. Dlatego Trocki miał rację, kiedyś ci go cytowałem, że jest możliwy szybki powrót do kapitalizmu z biurokratycznego komunizmu.

    Jedynym wyjściem ukrytych komunistów w służbach WWP jest okiełznanie kapitalizmu w interesie narodu i państwa, co też w gruncie rzeczy chyba im się udaje. Nie śledzę na bieżąco spraw rosyjskich, naprawdę nie mam czasu dlatego głowy nie daję. Niemniej jednak to oni ukształtowani w służbach ZSRR komuniści uratowali Rosjan przed zachodnią kolonizacją. Wyciągnięcie Putina, jak królika z kapelusza w ostatnim momencie przed upadkiem Rosji, było majstersztykiem. Rosjanie musieli się na własnej skórze najpierw przekonać co znaczy liberalny kapitalizm, aby w swej masie zrozumieli, że zachód to wróg dozgonny, któremu nigdy nie można zaufać, a liberalny kapitalizm to zło samo w sobie, które jakoś trzeba okiełznać i ucywilizować, aby konkurować z jeszcze gorszym złem zachodniego kapitalizmu imperialnego, oczywiście w interesie ochrony Matuszki Rosji.

    Pamiętam jak w dekadzie lat dwutysięcznych oglądałem w TVP film dokumentalny pt. “Putin i oligarchowie” czy jakoś tak, chyba prod. francuskiej (oni robią dobre dokumentalne materiały) a na tym filmie była scena, gdy Putin zebrał oligarchów przy okrągłym stole i nakazał im pracę dla Rosji, bo dosyć już nakradli. Zdziwko ich ciepło, ale nie podskoczyli, a ci co knuli uciekli potem, czyli Bieriezowski i inni. Znajdź ten film i daj link, warty jest obejrzenia, naprawdę.

    Nowa Polska Ludowa może być socjalistyczna, ze społeczną gospodarką rynkową, to dałoby się zrobić, tylko trzeba do tego odpowiedniego zaplecza ludzi inteligentnych i odpowiedzialnych, dla których dobro państwa i narodu jest ważniejsze od osobistych korzyści. No ale takich nie mamy. mamy za to na pęczki różnych banasiów, obajtków i tysiące kurdupli moralnych.
    Polski więc nie uratujemy.
    Ale pomarzyć można, nic nie kosztuje. 🙂

    „Widziałem, jak między ludźmi
    Ten się urządza najtaniej,
    Jak poklask zdobywa i rentę,
    Kto krzyczy, iż żyje dla Niej.
    Widziałem, jak do Jej kolan –
    Wstręt dotąd serce me czuje –
    Z pokłonem się cisną i radą
    Najpospolitsi szuje”.
    Jan Kasprowicz
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Kasprowicz

    Odpowiedz
 • 19 marca 2021 o 15:29
  Permalink

  @Niechodzący na wybory

  W dodatku, a właściwie nie “w dodatku”, a w pierwszym rzędzie, problem próby takiego rozwiązania, stanowią… młodzi Polacy, t.j. młode pokolenie(a)…
  – nie sądzę, żeby dało im się wytłumaczyć, że w imię budowy “samodzielności” do końca swojego życia powinni zrezygnować z facebuców i innych instagramów…

  @Miecław
  Nie Miecławie, to już jest niemożliwe…
  – za daleko “oddalili” się młodzi od “naszej” mentalności..

  Odpowiedz
 • 19 marca 2021 o 20:21
  Permalink

  Komuniści swego czasu w Polsce Ludowej, nie naszego zresztą chowu, zlikwidowali LOGIKĘ, panowie
  LOGIKĘ! To było więcej niż zbrodnia – to (był) błąd “popełniony” z premedytacją!! No i mamy to co mamy dramat…wykształciuchów “maseczkowych” i “ałtorytetów” na decyzyjnych stanowiskach (zakładam że, mimo wszystko jeszcze istnieje jako szczątkowa forma państwowotwórcza) – Stąd m.in. wynika niczym niezmącona wiara niewierzących (ateistów) w cuda panie, w cuda, na kiju 🙂 Niestety! TA wiara, w niezbadane i nie opisane (udokumentowane mędrca okiem) jest obecna duchem także TU na forum OP! Co dano wówczas w zamian (za logikę) pominę milczeniem …

  Koniec demokracji! Jak filtrować prawdę i żyć w 2021 roku? Piotr Schramm [Expert w Bentleyu PLUS]

  https://www.youtube.com/watch?v=uUTl5yzcvk4

  Zabieram się za odsłuchanie kolejnego rolika z frapującym hasłem na planszy: SOCJALIZM CHOROBA PSYCHICZNA XXI w. ” Temat: Jak mieć wolność, czas i silną Ojczyznę? Wolny rynek vs. socjalizm [Biznes 2.0] https://www.youtube.com/watch?v=tHTh1omEDXw&t=47s

  Odpowiedz
  • 20 marca 2021 o 12:05
   Permalink

   @krzyk58

   Logika jest nielogiczna. 🙂 Ona sama w sobie nie załatwia sprawy, nie nauczy myślenia i nie ukształtuje rozumu, jeżeli człowiek nie jest mentalnie do tego odpowiednio przygotowany, bo nie ma rozwiniętej osobowości i charakteru. Traktowanie logiki jako panaceum na myślenie, to jak traktowanie modlitwy jako panaceum na zbawienie.:-)
   Logika matematyczna i logika prawnicza są przedmiotami na studiach wyższych różnych kierunków, w tym prawniczych. Jaki mamy stan prawa stanowionego widzimy na co dzień, jaki mamy poziom rzesz prawników także. Jeżeli nie masz w sobie ukształtowanego wysokiego poziomu moralnego, to logika nie pomoże ci w myśleniu i rozumowaniu, postępowaniu – bo jej nie zrozumiesz.

   A więc przestańcie na tej prawicy bzdury opowiadać. Podobnie jak w linkowanych filmach gościu bzdury opowiada na temat socjalizmu. Odwrotnie można to spuentować, że kapitalizm jest chorobą społeczną prowadzącą do destrukcji umysłów, a więc powoduje choroby psychiczne, a jest w tym coś na rzeczy, bo w III RP o kilkaset procent wzrosła ilość osób potrzebujących pomocy psychologicznej i chorych psychicznie. 7-letnie dzieci już zaczynają popełniać samobójstwa, rzecz nie spotykana w PRL-u. No ale ja rozumiem, że biznes pozbawiony inteligencji społecznej i cofnięty w rozwoju emocjonalnym musi na kanale równoważyć wpływy lewicowe, więc znalazł się gościu, który będzie tam uzasadniał wyższość kapitalizmu nad socjalizmem, co jest wielkim oszustwem. Wielcy myśliciele tego świata i badacze-naukowcy już dawno podważyli wszelkie tezy o zbawiennej roli kapitalizmu na świat, i wcale nie chodzi o Marksa, Engelsa, czy Lenina.

   Niech się ten paniczyk douczy:
   “Dziesięć mitów kapitalizmu”
   http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2018/10/dziesiec-mitow-kapitalizmu/

   http://static.wykopuj.pl/1331204041_przez_anetaa_middle.jpg

   Masz tu trafny komentarz sprzed kilku lat istniejący jeszcze pod linkowanym felietonem:
   “@niebieski2 16:11:44

   .a gdzie jest ten kapitalizm, w którym ludzie nie umierają z biedy?

   W moim ulubionym kapitalizmie, w Singapurze, upaństwowiono budownictwo mieszkaniowe, bo zostawienie tego w rękach prywatnych rozkładało państwo, tak kamienicznicy byli pazerni, tylko, że tam nie ma wolnej amerykanki, tylko reżim, zamordyzm.

   Skoro ludzie są z natury kapitalistami, to znaczy że chcą doić innych, i doją ile wlezie, a kiedy przekroczą wytrzymałość szaraczków, gilotyna idzie w ruch. Socjalizm jest właśnie po to, aby nie było tych milionów trupów.

   Każdy młody uważa, że jest lepszy od innych, no to może tyh gorszych doić. Ale monsanto i tak was wszystkich wydoi, my starsi może zdążymy umrzeć naturalną śmiercią, chociaż nie jestem pewien, za dużo jeszcze lat przede mną.

   ps. Przecież nie ma prawdziwych pieniędzy, są tylko dolary, drukowane przez prywaciarzy bez umiaru według swojego widzimisię. Złotówka jest banknotem zależnym.”
   interesariusz z PL 17.03.2015 19:04:42
   http://interesariusz.ne.3lab.info/post/120324,wojna-domowa-na-ukrainie-17-03-2015r-quo-vadis

   “Paweł Kamiński: Demokracja burżuazyjna a globalny kapitalizm”
   http://1917.net.pl/node/24443

   Dörre: Prekariat jest tak stary jak kapitalizm
   http://krytykapolityczna.pl/gospodarka/dorre-prekariat-jest-tak-stary-jak-kapitalizm/

   “Amerykanie nie chcą kapitalizmu – nowy optymistyczny sondaż”
   13/06/2020w
   “Tylko 25% Amerykanów uważa, że kapitalizm jest dobry dla społeczeństwa – wynika z majowego sondażu firmy badawczej Harris Poll and Just Capital.”
   https://strajk.eu/amerykanie-nie-chca-kapitalizmu-nowy-optymistyczny-sondaz/

   “Polemika o sposób rozumienia pieniądza, kapitalizmu, PRL i III RP”http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2018/01/polemika-o-sposob-rozumienia-pieniadza-kapitalizmu-prl-i-iii-rp/

   „HUMANIZM SOCJALISTYCZNY ODRZUCA EGOIZM NA RZECZ PRACY DLA DOBRA WSPÓLNEGO. TYMCZASEM PRAWICA UWAŻA EGOIZM ZA GŁÓWNY MOTOR ROZWOJU I POSTĘPU. I NIE TRZEBA BYĆ GENIUSZEM, ŻEBY ZAUWAŻYĆ, ŻE TO WŁAŚNIE PRAWICOWA FILOZOFIA SPOŁECZNA TRYUMFUJE WE WSPÓŁCZESNEJ POLSCE, DOPROWADZAJĄC MILIONY LUDZI DO UBÓSTWA, UPOKORZENIA I DESPERACJI”.
   Źródło: PIOTR IKONOWICZ, Fakty i mity nr 30/2015, s. 19.

   Odpowiedz
  • 20 marca 2021 o 13:28
   Permalink

   @krzyk58
   Kapitalizm – rak XXI wieku:
   https://demotywatory.pl/5059837/W-USA-ludzie-umieraja-bo-sie-nie-lecza-bo-maja-prywatna
   http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/wp-content/uploads/sites/2/2018/01/M%C4%85dro%C5%9B%C4%87-o-zaniechaniu.jpg

   Tak propaganda “jaśnie państwa” i kler nakazujący modlić się za wyklętych wypacza nam młode pokolenia.
   https://demotywatory.pl/5059757/Wypaczone-wnuki
   https://demotywatory.pl/5056290/Ten-pan-w-srodku-zostal-wlasnie-szefem-IPN-we-Wroclawiu
   https://demotywatory.pl/4958141/Nowy-naczelnik-IPN-w-Opolu-Tomasz-Greniuch-zamawia-piec-piw-na
   https://demotywatory.pl/4958310/Nowe-kadry-IPN
   https://demotywatory.pl/5057345/Gdzie-zrobil-doktorat-T-Greniuch-Oczywiscie-ze-na-KUL-u-A

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.