W kraju rozdawnictwa publicznego nie można wyrzucać ludzi na bruk!

W kraju rozdawnictwa publicznego, nie można wyrzucać ludzi na bruk. Mówiąc wprost – sytuacja, w której rodzina otrzymuje od państwa pomoc społeczną we wszelkich możliwych formach, a równolegle może grozić jej eksmisja na bruk, ponieważ nie spełnia kryteriów dochodowych, albo jest znacznie zadłużona.
Prawo do mieszkania w naszym klimacie powinno być uznane za prawo podstawowe o znaczeniu fundamentalnym i nienaruszalnym. Jeżeli ktoś nie ma schronienia na zimę, to jest równoznaczne z wyrokiem śmierci, którego tylko wątłym amortyzatorem jest bezdomność korzystająca z dostępnych w naszym kraju form pomocy dla osób wykluczonych. Niestety jest to poważny problem, który często wiąże się z licznymi patologiami, obecnymi jak plaga w naszym życiu społecznym.
Rozdając pieniądze publiczne dla wszystkich, bez uwzględnienia kryterium dochodowego, nie możemy zostawiać tak porażających spraw jak właśnie bezdomność bez zainteresowania państwa. Można powiedzieć więcej – w państwie, w którym daje się pieniądze za posiadanie drugiego dziecka, każdemu nawet dyrektorowi banku – nie można pozwalać na wyrzucanie biednych i chorych ludzi na bruk, tylko dlatego ponieważ nie stać ich na utrzymanie mieszkania.
Co więcej, w warunkach dzikiej reprywatyzacji, w której dochodzi do nawarstwienia się własnościowych patologii na skalę po prostu niewyobrażalną dla zwykłego człowieka, argumentowanie przez polityków, że nie ma środków na pomoc to fikcja. Kwestią pierwotną jest to, w jaki sposób planuje się wydawanie pieniędzy publicznych. Nie można wszystkiego w tym kraju tłumaczyć brakiem pieniędzy, które jakimś dziwnym sposobem znajdują się dla rzekomych właścicieli (np. 130 latków), ewentualnie służą do wzbogacania urzędników od prywatyzacji i ich rodzin.
Obecnie jedynie pan Piotr Ikonowicz jest osobą wiarygodną społecznie w kwestii problemów mieszkaniowych społeczeństwa, ten wspaniały człowiek swoim wieloletnim w zasadzie bezgranicznym zaangażowaniem dowiódł, że jakbyśmy chcieli to moglibyśmy problem bezdomności rozwiązać systemowo. Niestety ten wybitny polityk, nie jest zapraszany do mediów, a siłą polityczna jego dawnego ugrupowania jest praktycznie równa zeru.
Jeżeli rządząca prawica, chce zrobić coś rzeczywistego i liczącego się społecznie, to problematyka doprowadzania ludzi do bezdomności jest fantastycznym miejscem, w którym można zrealizować rzeczywiste cele polityki społecznej i socjalnej. Wymaga to jednak zgody powszechnej, albowiem musiałoby dojść do przedefiniowania w tym zakresie umowy społecznej. Wystarczy tylko w ograniczonym zakresie, dla wprowadzenia prawnej ochrony miejsca zamieszkania człowieka, będącym zarazem jego centrum interesów życiowych.
Zakaz windykacji z miejsca zamieszkania wymaga oczywiście przeprowadzenia całego szeregu zmian w prawie. Można sobie wyobrazić cały szereg rozwiązań, przykładowo przenoszących własność lokalu zadłużonego na samorząd terytorialny, z obowiązkiem udostępnienia lokalu zastępczego itd. Co jednak zrobić z ludźmi w lokalach zastępczych, których nie jest stać na płacenie czynszu i opłat?
Mówimy o sprawie wyjątkowo wrażliwej społecznie, jak również trudnej z powodów równościowych, bo czymś innym jest eksmitowanie biznesmena z nieruchomości z ogrodem i garażem, a czym innym rencisty z garsoniery z bloku. Można jednak sobie wyobrazić jakiś standard, chroniony przez państwo? Oczywiście bardziej zbliżony do mieszkania w bloku, niż domku z ogródkiem. To można przeprowadzić obecnie i to bez naruszania reguł systemu społeczno-gospodarczego, w którym funkcjonujemy.
Zwiększanie bezpieczeństwa socjalnego obywateli powinno być jednym ze stałych dążeń państwa, można z tego uczynić zasadę konstytucyjną, obligującą wszystkie czynniki państwa do działań w tym kierunku. Inaczej jeżeli nic nie zrobimy, to w miarę jak będzie nam się brutalizował kapitalizm, to grozi nam zwiększanie się ilości zjawisk bezdomności i towarzyszących im patologii społecznych. Lepiej nie myśleć o tym, co nam grozi na wypadek kryzysu? Slumsy? Może wybuch społecznego powstania? W niektórych miastach już chyba i tak niewiele brakuje? Bądźmy sprawiedliwi i solidarni w rozdawnictwie.

5 myśli na temat “W kraju rozdawnictwa publicznego nie można wyrzucać ludzi na bruk!

 • 23 października 2016 o 05:40
  Permalink

  Piękne świadectwo prawdzie! Piękne. Tylko jest to głos wołającego na puszczy

  Odpowiedz
 • 23 października 2016 o 09:33
  Permalink

  Wrażliwość Autora jest godna podziwu.

  Tylko w naszym państwowym bałaganie (kamieni kupa), politycznej nienawiści do przeciwników (dożynanie watah) – nie na przestrzeni do SPOKOJNEJ ROZMOWY na bolesny temat eksmisji.

  Jeden Ikonowicz to za mało.

  Za 100 lat będzie miał pomniki i może nawet Franciszkowy Kościół ogłosi go błogosławionym.

  Franciszkowy, nie Toruński ani Łagiewnicki …

  Amen.

  Odpowiedz
 • 23 października 2016 o 11:45
  Permalink

  W jednym z ostatnich programów ‘Sprawa dla reportera”
  wspomniany pan zmuszony był tłumaczyć się gęsto z faktu
  (próby)wyrzucenia na bruk fundacji mającej charakter ‘pro publico bono” zajmującej wspólny
  budynek(lokal?) z p.Piotrem…jak widzimy nawet altruizm
  społecznikostwo niejedno ma imię 🙂

  Abstrahując już od “ojców,czy może matek” przygotowujących
  podstawy prawne mające na celu pozbycie z zasobów mieszkaniowych mniej
  zaradnych życiowo naszego kraju…
  Do kartona po telewizorze, pod most…a za tzw. ‘komuny’ tak mniej więcej wyglądała eksmisja mniej przystosowanych społecznie 🙂

  https://www.youtube.com/watch?v=TrXPAck5wOk

  Odpowiedz
 • 23 października 2016 o 19:50
  Permalink

  TO NIE SĄ PIERDOŁY !!!
  Raport GUS: W Polsce żyje 6,2 mln osób poniżej granicy ubóstwa !!! – EKSTERMINACJA NARODU POLSKIEGO!!!
  ——————————————
  http://m.interia.pl/biznes/news,2130210,2156 — Raportu GUS nazwanego dumnie ekonomicznym, — który skandalicznie nie tylko nie wytrzymuje przyjętych w cywilizowanym świecie zastosowanych metod i instrumentów badawczych, (których możemy się tylko domyślać, ponieważ nie zostały nawet nazwane, jak i źródła, w oparciu jakie zostały przeprowadzone), — ale także obraża rozum przeciętnie rozwiniętego dorosłego człowieka,
  — … po przebrnięciu przez eufemizmy typu — choć sytuacja materialna gospodarstw domowych się poprawia, wciąż wielu Polaków żyje w ubóstwie…
  — i dodatkowym rozcieńczeniu prostego słowa „bieda” w mętnej wodzie polsko-języcznego ustawodawcy pojęciami w rodzaju: ubóstwo skrajne, ubóstwo relatywne, ustawowa granica ubóstwa, — jak wprowadzą ustawę „W IIIRP biedy nie ma”, — to każdy, kto będzie mówił, że bieda jest — jak przestępca, będzie ścigany ustawowo…!!!

  https://forumemjot.wordpress.com/2015/06/10/raport-gus-w-polsce-zyje-62-mln-osob-ponizej-granicy-ubostwa-eksterminacja-narodu-polskiego/
  PS…
  NIECH NIKT NIE BĘDZIE SAM !
  POLACY OBUDŹCIE SIĘ! BO INACZEJ POLSKA SKOŃCZY JAK
  PALESTYNA!!!
  Zobacz też:
  “Polska przed Rumunią w rankingu krajów najbardziej „dojonych” przez zagraniczny kapitał” https://pp.vk.me/c626427/v626427955/38e9e/WQDiet6GSnY.jpg

  Odpowiedz
 • 23 października 2016 o 21:37
  Permalink

  Temat jest bardzo poważny.

  Gdyby w kraju nad Wisłą stał się cud …

  Gdyby każda parafia Dominującego w Polsce Kościoła zainicjowała UDOMOWIENIE jednego bezdomnego w roku …

  Gdyby ten ruch trwał 20 – 30 lat …

  Wówczas problem zniknąłby, no bo pod wpływem tej Franciszkańskiej WRAŻLIWOŚCI, musieliby zacząć działać samorządowcy, a potem i politycy.

  Kościół Katolicki w Polsce stać na to materialnie, a przy okazji zniknęłyby ewentualne zarzuty o nadmierne bogacenie się, co miało ostatnio miejsce poprzez działania Komisji Wspólnej …

  Tylko że dominuje temat ABORCJI, nie pomocy ubogim.

  Połowa energii na akcje antyaborcyjne, w druga połowa na UDOMOWIENIE bezdomnych, to mi się marzy w MOIM KOŚCIELE, jak na razie …

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.