USA, Ukraina i cały świat powinien uwzględnić wybór mieszkańców półwyspu krymskiego

Ostatnia wypowiedź pana Donalda Trumpa – kandydata z ramienia partii republikańskiej na Prezydenta Stanów Zjednoczonych dotycząca półwyspu krymskiego, dodaje otuchy wszystkim wybierającym pokój, wolność, sprawiedliwość i ład, jaki reprezentuje Federacja Rosyjska. Pan Trump zasugerował, że USA, powinny uwzględnić wybór mieszkańców półwyspu krymskiego w kontekście przynależności państwowej. Co więcej jednoznacznie powiedział, że z tego, co wie – to mieszkańcy Krymu woleli nową przynależność państwową od poprzedniej.

W ostatnich dniach było o wiele więcej racjonalizujących relacje z Rosją wypowiedzi pana Trumpa, prawdopodobnie dlatego, cześć amerykańskich mediów i poplecznicy polityczni Jego kontrkandydatki w tak zaciekły i tendencyjny sposób dopuszczają się ataków. Co więcej w „sprawę” oczywiście już „umoczono” rosyjskie służby specjalne, w ogóle Rosję i oczywiście jej Prezydenta – pana Władimira Putina. Pan Trump musiał się publicznie tłumaczyć ze swoich wypowiedzi na temat Prezydenta Rosji oraz generalnie udowadniać, że „nie jest strusiem”. W nagonce medialnej na pana Trumpa posłużono się nawet wyszukaniem kontekstowych zdjęć jego małżonki z 1996 roku, kiedy to, jako modelka uczestniczyła w sesji zdjęciowej.

Tymczasem pan Trump nie powiedział niczego, co nie byłoby prawdą, ani co nie byłoby racjonalne i pragmatyczne. Jest to tym bardziej rozsądne, ponieważ będąc na tym poziomie amerykańskiej polityki, nie może nie znać grzechów i grzeszków własnego państwa. Dlatego właśnie jego słowa są tak niezmiernie cenne. Jeżeli w tym kierunku miałaby ewaluować amerykańska polityka zagraniczna, to możemy sobie tylko życzyć takiej dobrej zmiany, oczywiście na ile to nie jest gra. Nie ma bowiem nic ważniejszego dla przynajmniej naszej półkuli – niż porozumienie z Rosją, a to nie będzie możliwe, do póki w USA nie zmieni się wektor polityki.

W przypadku półwyspu krymskiego sprawa jest prosta i jasna, wszystko odbyło się jawnie i zgodnie z wolą większości mieszkańców tego obszaru, wychodzącego z postpaństwowej przestrzeni na Ukrainie. Przecież tam jawnie złamano Konstytucję i doszło do zamachu stanu! Z punktu widzenia logiki procesu – Krym jest częścią ceny, jaką Ukraina zapłaciła za złamanie dotychczasowej umowy społecznej i przeciwstawienie się własnej państwowej i narodowej racji stanu. Czego się tamtejsze elity spodziewały? Proszę sobie przypomnieć, co pisały wówczas gazety i co było w mediach społecznościowych. Jak zakazano języka rosyjskiego na Ukrainie! Co prawda się z tego wycofano, uchwała odnosiła się do języka urzędowego, jednak przerażenie pozostało. Ludzie się bali, że nagle staną się mniejszością w swoim własnym kraju, bali się mordów ze strony prawicowców i nacjonalistów, na Krym wybierały się zorganizowane grupy prawicowych bojowników. W końcu przykład Odessy pokazał, co czeka tych, którzy chcieliby wolności słowa i swobody wypowiedzi na Ukrainie.

Jeżeli zaś odniesiemy to, co Rosja zrobiła z Krymem, przyjmując go do Federacji, a co USA i Zachód zrobiły z serbską Prowincją Autonomiczną Kosowo i Metochia – wymuszając na Serbii wycofanie administracji i tworząc tam inny kraj, to dwa różne światy. Możemy się założyć, że dominująca część czytelników wolałaby przeprowadzić się na Krym niż do Kosowa, z którego zresztą ostatnio wyszła znaczna część ludności i udała się do Niemiec. Tak się kończą zachodnie eksperymenty na żywych organizmach państwowych.

Do sprawy trzeba podejść pragmatycznie, nie ulega wątpliwości, że zmiana przynależności państwowej nastąpiła bez wypełnienia warunków stawianych przez ukraińską konstytucję, jednakże to była sytuacja, w której jej wartości zakwestionowali sami Ukraińcy, dokonując zamachu stanu. Dlaczego więc uznajemy, że jedni Ukraińcy mieli prawo złamać swoją Konstytucję, obalić rząd i polować na Prezydenta. Natomiast drugim obywatelom tego kraju, odmawiamy prawa do innego złamania tej samej Konstytucji? Zawsze trzeba być sprawiedliwym i symetrycznym, zwłaszcza w sprawach, które nas bezpośrednio i nawet pośrednio nie dotyczą. Jednak na taką refleksję jest już za późno, ponieważ mleko zostało wylane.

Bez zmiany sterowania w USA, nie ma mowy na normalizację stosunków w naszym regionie. Wówczas, być może będzie możliwe rzeczywiste zwrócenie władzy na Ukrainie – Ukraińcom, tak żeby oligarchowie mający zamorskich mocodawców zostali pozbawieni wpływu na ten umęczony kraj. Będzie szansa nawet na rozliczenie tych, którzy do obecnej sytuacji na Ukrainie doprowadzili. Jednak to jest sprawa Ukraińców, a jak wiadomo Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie – to JEDEN NARÓD. Wielokrotnie mówił o tym osobiście pan Władimir Putin Prezydent Federacji Rosyjskiej.

20 myśli na temat “USA, Ukraina i cały świat powinien uwzględnić wybór mieszkańców półwyspu krymskiego

 • 2 sierpnia 2016 o 06:08
  Permalink

  Dodajmy bardzo odpowiedzialny i nie mający alternatywy wybór. Gdyby Rosja tam nie weszła, dzisiaj byłaby tam wojna. Czy to byłoby lepsze?

  Odpowiedz
  • 2 sierpnia 2016 o 10:15
   Permalink

   Tam bylo by drugie Quantanamo i najwieksza baza militarna z magazynami broni ABC, a dookola lek i panka , w konsekwencji mnostwo akcji // prowokacji// anty/wojennych, a nawet nie wiadomo czy zylibysmy do dzis, to co sie stalo jest gwarancja pokoju i to nie tylko w tym regionie ale i swiatowego, moge tego nie uznawac tylko wielkie koncerny zbrojeniowe, ktorych u wujka zza woda i w Europie zachodniej jest za duzo, sa za bogate i maja za wielkie lobby oraz, co przebralo wszelkie wyobrazenie finansuja prezydenckie kampanie wyborcze np.pani Billowej Clintonowej, ktora i jej podobni rewanzuja sie robieniem aksamitnych i jasminowych rewolucji i “majdanow”, by sprzedac jak najwiecej arsenalu wojennego, juz brakuje stali i piasku (= silokonu = krzemionki ) do ich produkcji….jak bedzie nowym wujkiem Billowa Clintonowa to bedzie 3 wielka wojna swiatowa, gdyz ona przyjela miliardy czy tam juz billiony “darowizn” w swojej Fundacji Clinton na niby finansowanie swojej kampani prezydenckiej….Trum nie przyjal ani 1centa “darowizn” i sam placi za swoja kampanie wyborcza, nie ma wiec “zamowien” na wszczynanie wojen i rewolucji, on sie zajmie merkantylizacja i zwalczaniem”globalizacji”, mowi ze rozne umowy TTIP z x-panstwami straca swoja waznosc….

   Odpowiedz
 • 2 sierpnia 2016 o 06:33
  Permalink

  Krym był,jest i będzie Rosyjski,a podwójna moralność pozostanie jako symbol USA i Europy!

  Odpowiedz
 • 2 sierpnia 2016 o 07:51
  Permalink

  Trzeźwy i słuszny tekst.

  Pora wracać na Ziemię, tę Ziemię …

  Odpowiedz
 • 2 sierpnia 2016 o 10:25
  Permalink

  Bush junior spojrzał Putinowi w oczy i zobaczył duszę demokraty. W rezultacie Putin napadł na Gruzję. Obama tak jak Bush rozpoczął od współpracy z Putinem. Słynny reset. Putin uznał to za oznakę słabości i tuż po zawarciu braterskiego porozumienia między Ameryką i Rosją przeprowadził manewry Zapad w których armia rosyjska ćwiczyła agresję na państwa bałtyckie oraz atak atomowy na Warszawę, którego celem było odstraszenie Zachodu i Polski od udzielenia pomocy Bałtom. Obama jednak nie zauważył, że Putin napluł mu w twarz więc ten wziął to za kolejny dowód słabości i dokonał agresji na Ukrainę, która na podstawie traktatu w Budapeszcie w zamian za rezygnację z broni atomowej otrzymała amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa. To już był cios w prestiż Ameryki, który wymagał reakcji. Obama jednak początkowo nie podejmował żadnych decyzji poza unikaniem wspólnych zdjęć z Putinem i wprowadzeniem śmiesznych sankcji wobec rosyjskich oligarchów. Dopiero gdy Putin zaczął bombardować w Syrii Obama postanowił wzmocnić wschodnią flankę NATO i podjął decyzję nawet o wysłaniu tu ciężkiej brygady US Army. Teraz jeżeli wygra Trump będziemy mieć powtórkę z rozrywki z tym, że Trump jako typowy idiota może zareagować agresją gdy ktoś podważy jego autorytet publicznie. A więc Trump uzna Krym za część Rosji. W zamian Putin przydusi Ukraińców na całego doprowadzając do kompletnej decentralizacji Ukrainy, złapie mocno Łukasznkę za gardło aby zbytnio nie podskakiwał gdy Putin będzie robił z Białorusi wielką rosyjską bazę wojskową a następnie wyśle zielonych ludzików na Łotwę, Estonię i Litwę. Wtedy upokorzony Trump będzie chciał się odegrać i na sankcjach może się już nie skończyć. Jedyna szansa na pokój w Europie to podtrzymywanie obecnego kursu. Czyli nieuznawanie aneksji Krymu, wzmacnianie wschodniej flanki NATO zwłaszcza w państwach bałtyckich. To oczywiście nie sprawi, że Putin stanie się grzecznym malczikiem ale pat w tym wypadku i rodzaj nowej zimnej wojny jest lepszym rozwiązaniem niż mat, który doprowadzi do wywrócenia całej szachownicy do góry nogami.

  Odpowiedz
  • 2 sierpnia 2016 o 11:30
   Permalink

   A czy ty pamiętasz kto napadł na Osetię, znasz takie nazwisko jak Saakaszwili amerykański piesek jak i ty!Gdyby Putin jak twierdzisz napadł na Ukrainę to wciągu24 godzin byłoby po zawodach,myśl rusofobie!!! A wujek Sam daleko i jak zostanie wypierd…z G .Turcji to kto cie obroni obrońco demokracji!!!

   Odpowiedz
  • 2 sierpnia 2016 o 13:14
   Permalink

   Eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee! Nie przesadzasz pan z “tym”
   Putinem?Wówczas równorzędnymi partnerami był wobec
   jankeskiego prezydenta p.D.Miedwiediew liberalny
   europejczyk to ON skopał tyłek psycholowi
   Saakashwilemu i “doradcom’ izraelsko – yankeskim.:)
   Satrapa i barbarzyńca gruziński dokonał aktu agresji w warunkach toczonej sportowej rywalizacji…
   OLIMPIJSKIEJ w Pekinie.Dzicz inspirowana z Izraela
   i USA…Drogi Panie…wklejam po raz n-ty.

   Ps. Po pierwszym zdaniu odpuściłem (sobie) pańskie uwagi…

   http://war080808.com/

   https://www.youtube.com/watch?v=47RqYBYotWo

   Odpowiedz
   • 2 sierpnia 2016 o 16:40
    Permalink

    Rosyjscy generałowie w 2012 oskarżyli Miedwiediewa, że zbyt długo zwlekał z atakiem na Gruzję i dlatego Zachód miał czas na akcję dyplomatyczną. Dopiero gdy Putin z Pekinu ochrzanił Miedwiediewa ten wydał rozkaz do ataku. Rosjanie przyznali wtedy, że plan ataku na Gruzję został opracowany już w 2006 roku. celem było zablokowanie zachodnich inwestycji budowy infrastruktury do szerokiego transportu surowców energetycznych z Azerbejdżanu na Zachód z pominięciem Rosji. Rosjanie czekali tylko na pretekst. I to nie czekali biernie tylko ciągle prowokowali Gruzinów buntując mieszkańców Osetii.

    SZANOWNY PANIE TO BARDZO CIEKAWE INFORMACJE – CHĘTNIE JE DOKŁADNIE ZGŁĘBIMY, CZY MOŻE NAM PAN WSKAZAĆ ŹRÓDŁA TYCH TWIERDZEŃ? POZDRAWIAM W IMIENIU REDAKCJI WEB. JÓZ.

    Odpowiedz
   • 2 sierpnia 2016 o 19:38
    Permalink

    @abra…
    Nie ma problemu…”Россия задолго до конфликта в Южной Осетии подготовила спецплан, в соответствии с которым и действовала в августе 2008 года, сообщил журналистам в среду президент России Владимир Путин.’ NU I CZTO? Poważne państwo posiada scenariusze na wypadek sytuacji
    nadzwyczajnych – nie ma tu nic nadzwyczajnego…
    Forbes.ru…należało powołać się jeszcze na “Эхо Москвы”,”Дожд” “Jabłoko” itd. 🙂

    Odpowiedz
  • 2 sierpnia 2016 o 19:33
   Permalink

   MON cher, как это у тебя получается?
   Ты умудряешься все увидеть только из одного ракурса – через ж..у. Согласись, это очень неудобная поза.

   Odpowiedz
 • 2 sierpnia 2016 o 10:41
  Permalink

  Tam bylo by drugie Quantanamo i najwieksza baza militarna z magazynami broni ABC, a dookola lek i panka , w konsekwencji mnostwo akcji // prowokacji// anty/wojennych, a nawet nie wiadomo czy zylibysmy do dzis, to co sie stalo jest gwarancja pokoju i to nie tylko w tym regionie ale i swiatowego, moge tego nie uznawac tylko wielkie koncerny zbrojeniowe, ktorych u wujka zza woda i w Europie zachodniej jest za duzo, sa za bogate i maja za wielkie lobby oraz, co przebralo wszelkie wyobrazenie finansuja prezydenckie kampanie wyborcze np.pani Billowej Clintonowej, ktora i jej podobni rewanzuja sie robieniem aksamitnych i jasminowych rewolucji i “majdanow”, by sprzedac jak najwiecej arsenalu wojennego, juz brakuje stali i piasku (= silokonu = krzemionki ) do ich produkcji….jak bedzie nowym wujkiem Billowa Clintonowa to bedzie 3 wielka wojna swiatowa, gdyz ona przyjela miliardy czy tam juz billiony “darowizn” w swojej Fundacji Clinton na niby finansowanie swojej kampani prezydenckiej….Trum nie przyjal ani 1centa “darowizn” i sam placi za swoja kampanie wyborcza, nie ma wiec “zamowien” na wszczynanie wojen i rewolucji, on sie zajmie merkantylizacja i zwalczaniem”globalizacji”, mowi ze rozne umowy TTIP z x-panstwami straca swoja waznosc….

  Odpowiedz
 • 2 sierpnia 2016 o 10:52
  Permalink

  W Niemczech kwestia krymska jest już uznawana za zamkniętą!

  Odpowiedz
 • 2 sierpnia 2016 o 18:22
  Permalink

  Abra,podaj nazwiska tych generałów! Bo może to był plan Żukowa, Koniewa,Rokossowskiego ale z 1944 i dotyczył Berlina?Jak można być taki nie poważny/to najsłabszy przymiotnik/do określenia tego czym PAN się zajmuję. Rosjanin powiedział by ” chujnia”.

  Odpowiedz
 • 2 sierpnia 2016 o 19:14
  Permalink

  Forbes jest tak wiarygodny w kwestiach Rosji,jak Bush w kwestii bomby Saddama!Dziwi mnie fakt że p.Józef nie dopuszcza jako źródła G.Wybiórczej,a amerykańską tubę Forbsa tak i jeszcze dziękuje. Oj brak konsekwencji nie mówiąc o CCCCC CCCCC abracadabrze a wymazywaniu Jerzego i języka pod pozorem antysemityzmu !

  SZANOWNY PANIE JA NIE JESTEM OD OCENY ŹRÓDEŁ – TO LEGALNIE DZIAŁAJĄCE MEDIUM W FR, CO MNIE DO TEGO ŻE KTOŚ SIĘ NA NIE POWOŁUJE? JEŻELI ZAŚ KTOŚ ODWOŁUJE SIĘ WPROST DO ZNANYCH SCHEMATÓW ANTYSEMICKICH – NIE MA TU DLA NIEGO MIEJSCA. NATOMIAST WIARYGODNOŚĆ ŹRÓDEŁ ŚWIADCZY O CZŁOWIEKU, KTÓRY JE PODAJE – PRZECIEŻ WSZYSCY WIEDZĄ O CO CHODZI? JAK W OGÓLE MOŻE SIĘ PAN DOMAGAĆ CENZURY! TO COŚ NIEZROZUMIAŁEGO. POZA TYM PROSZĘ DELIKATNIEJ Z PRZYMIOTNIKAMI WOBEC INNYCH KOMENTATORÓW, TO ŻE KTOŚ MA INNY SPOSÓB PERCEPCJI TO JEGO SPRAWA – SZANUJEMY TO I BĘDZIEMY TEGO CHRONIĆ CHOCIAŻ SIĘ Z NIM NIE ZGADZAMY, TO JESZCZE NIE JEST, NIE MOŻE BYĆ I NIE BĘDZIE POWODEM DO CENZURY. TEN PORTAL BYŁ I JEST I BĘDZIE DO PÓKI BĘDZIE PRZESTRZENIĄ WOLNOŚCI SŁOWA. JUŻ ROZUMIEM BLUZGI I PRZEKLEŃSTWA, NIECH KOMUŚ SIĘ ULŻY – LEPIEJ PISAĆ TU NIŻ NA MURACH – ALE NA ANTYSEMITYZM NIE MA MIEJSCA. TAK JAK NA GŁUPOTĘ NIE MA MIEJSCA. LICZE NA ZROZUMIENIE. WEB. JÓZ.
  PS. GAZETY O KTÓREJ PAN PISZE – NIE ZNAM. PO PROSTU. A NAWET JAKBYM JĄ POZNAŁ, TO RACZEJ BYŁABY TO STRATA CZASU.

  Odpowiedz
 • 2 sierpnia 2016 o 21:23
  Permalink

  Panie Józefie, ja rozróżniam wolność słowa od wolności kłamstwa i niedomówień.! Rozróżniam poglądy od wyuczonych fraz obrażajacych inne narody które na tym forum nie mogą się bronić, bo nie z własnej winy nie tłumaczycie komentarzy ale ja to rozumiem,dlatego agresywnie bronie,dobrego imienia innych,i nie jest to walka z poglądami a kłamstwem pod pozorem poglądów. Pozdrawiam!

  SZANOWNY PANIE I TO JEST WŁAŚNIE PANA PRZEWAGA NADEMNĄ, PONIEWAŻ JA JESTEM ZOBLIGOWANY BYĆ OBIEKTYWNY. A TO OZNACZA CO NAJMNIEJ – WSTRZYMANIE SIĘ OD OSĄDU. MOIM ZDANIEM PRZYWOŁANY PRZEZ PANA PRZYPADEK SAM SIĘ PREZENTUJE W TAKI SPOSÓB, ŻE TEGO NIE TRZEBA NAWET KOMENTOWAĆ. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
  • 2 sierpnia 2016 o 22:14
   Permalink

   P.Józefie, jestem pod wrażeniem, co kultura to kultura!Dobranoc!

   Odpowiedz
 • 2 sierpnia 2016 o 22:01
  Permalink

  @abracadabra

  MON cher, я в полном недоумении. Уважаемые люди считают тебя, цитирую: “b.wykształcony”, и вдруг выясняется, что ты не знаешь русского языка. Один из лучших “Путинистов”, главный на ОР знаток “зауральских политических элит” и вдруг такой конфуз.

  В следующий раз, ссылаясь на русскоязычный источник, будь повнимательнее.
  Суть в том, что в статье РИА НОВОСТИ Путин не говорил о “плане НАПАДЕНИЯ на Грузию”.

  УЧИ МАТЧАСТЬ!

  Odpowiedz
  • 3 sierpnia 2016 o 08:16
   Permalink

   Суть в том, что в статье РИА НОВОСТИ Путин не говорил о „плане НАПАДЕНИЯ на Грузию”.
   Myślę że p.Kamczatka rozwiał wątpliwości,a zarazem zdemaskował niecne
   nieustanne próby @abracadabra dyskredytowania, ośmieszania Pana PUTINA,czy Federacji Rosyjskiej.
   PRAWDA i RACJA broni się sama – co właśnie obserwujemy.
   Natomiast fałsz,obłuda zakłamanie ,manipulacja serwowane od co najmniej sierpnia 08′ “życielom
   jewrokołchoza” przynoszą odwrotny skutek
   od zamierzonego – europejscy kołchoźnicy budzą się
   z uczuciem dużego niesmaku – dyskomfortu psychicznego.
   Bruksela,Waszyngton,Tel-Awiv na “spalonym” ze użyję
   piłkarskiego(?) slangu…

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.