Unia na bratnich zasadach czyli śmierć frajerom?

W jednym z ostatnich wywiadów pan Andrzej Duda Prezydent Rzeczypospolitej wyraził pogląd, że chciałby żeby Unia Europejska była oparta na bratnich zasadach, a nie na zasadach konkurencji. Wypowiedź miała szerszy kontekst i powyższe jest fragmentem subiektywnie wyjętym z szerszego kontekstu, jednak celowo albowiem chodzi nam o kwestię odniesień podstawowych. Zadziwiający jest już sam fakt, że pan Prezydent odnosi się do idei braterstwa narodów jako podstawy funkcjonowania Unii Europejskiej jako systemu. Pod koniec się do tego wątku odniesiemy.

W momencie gdy w jednym pomieszczeniu np. w celi więziennej, w której przebywa sześć osób, rano jeden z nich okazuje się martwy i nikt z pozostałych nie wie co się stało. Policja stosuje bardzo zaawansowane – psychologiczne metody śledcze, jednym z pytań jest pytanie o wystrój celi, innym o charakter poszczególnych osób, jeszcze innym o jakość jedzenia itd. Nie chodzi w nich o to, żeby się dowiedzieć, czy kolor ścian podoba się pensjonariuszom, tylko o zbudowanie ich portretów psychologicznych. Na podstawie tego jak są inteligentni i wyrafinowani ocenia się ich możliwości postępowania. Również wiele wiadomo z charakteru pisma itp.

Podobne mechanizmy występują w przypadku polityków i wszystkich osób występujących publicznie, z wyjątkiem aktorów. To jedyna grupa zawodowa, która potrafi maskować swoje prawdziwe zachowania, grając role. W przypadku polityków poza mową ciała i sposobem odnoszenia się do innych oficjeli kluczowe jest to w jaki sposób się wypowiadają i jakich słów używają, jak również to jak budują swoje wypowiedzi. Stosowna analiza jest podstawą działań każdych poważnych firm lobbystycznych jak i szanujących się służb specjalnych.

W ogóle samo wyrażenie poglądu bazującego na naiwnym myśleniu życzeniowym jest dyskwalifikujące dla głowy państwa, dodajmy każdego państwa. Ponieważ polityka międzynarodowa zawsze była oparta na dogmatach czystego atawizmu. Zawsze tak było, tak jest i tak będzie. Unia Europejska jest jedynie przeniesieniem atawizmów na inną płaszczyznę, gdzie w wyniku różnych powiązań i zależności, można rozładowywać konflikty i budować koalicje – bez dochodzenia do skrajnych form atawizmu jak np. wojna celna, czy wojna w ogóle. Jednak coś takiego jak protekcjonizm, próba wzmocnienia swojej pozycji względem otoczenia (polityka rolna), wyzysk (rozliczanie dochodów w rajach podatkowych) i inne formy eksploatacji zawsze idą w kierunku od bogatszych do biednych. Nie da się tego zmienić, bo tak jesteśmy skonstruowani jako ludzie.

Jeżeli na zwykłe mechanizmy psychologii ludzkiej nakłada się polityka, gospodarka i pojęcie wspólnoty państwowej oraz konkurencji pomiędzy takimi wspólnotami, to mamy to co mamy. Na pewno Unia Europejska nie jest oparta na sprawiedliwości jej podstawową zasadą jest śmierć frajerom. My sami dobrowolnie zdecydowaliśmy się na wydanie całej naszej gospodarki w ręce zachodnich firm, w tym tamtejszych firm państwowych (co u nas bezczelnie nazywano prywatyzacją!), podporządkowaliśmy wobec Zachodu całą naszą politykę, a do tego wszystkiego jeszcze wyeksportowaliśmy tam sporą część siły roboczej.

Dzisiaj nasze władze prowadzą politykę budowy narodowo zorientowanych form gospodarczych, jak również tak ustawiają wektory decyzji, żeby wzmacniać pozycję naszego kraju w relacji z Zachodem. Jest to bardzo trudne, ponieważ Zachód nie ma najmniejszego zamiaru pozwalać nam na więcej, niż to wynika z naszej użyteczności dla jego korzyści. Konsekwencją jest to, co nas spotkało np. w przypadku pracowników delegowanych – prawie zamordowano naszą branżę transportowa, która świadczy usługi w całej Europie. Jak to jest możliwe, że u nas mogą działać francuskie i niemieckie supermarkety i dyskonty, jeżeli jednak to polskie ciężarówki rozwożą do nich towary, to już się Zachodowi nie podoba? Może drążmy dalej – widział ktoś polskie supermarkety w centrum Paryża? Bo francuskie są w Warszawie i to nie jeden, ale dwadzieścia kilka. Tysięcy niemieckich dyskontów nawet nie ma po co liczyć.

W tej jednej kwestii trzeba oddać rządzącym sprawiedliwość, to oni pierwsi opowiedzieli się za narodową orientacją gospodarki. Inną kwestią jest to jak to zrobiono, tutaj niestety ocena nie może być pozytywna. Zresztą najlepszą oceną będzie cena energii w Polsce w przyszłym roku. Pomysł na straszenie zakładów energetycznych policją antykorupcyjną jest najdelikatniej mówiąc trudny.

Ostatnim systemem, który jeszcze pamiętamy, że był oparty na zasadzie braterstwa narodów był Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Nie jest tajemnicą, że był to system utrzymywany siłą, a jak wyglądało braterstwo najlepiej wiedzą tamtejsi mieszkańcy.

Jeżeli myślimy na serio o własnym państwie i o naszym miejscu w Unii Europejskiej, to nie możemy myśleć w sposób życzeniowy i romantyczny. Chyba nie ma nic gorszego jeżeli chodzi o myślenie o państwie, może poza uwierzeniem we własną propagandę. Jednak śmierć frajerom…

16 thoughts on “Unia na bratnich zasadach czyli śmierć frajerom?

 • 23 grudnia 2018 o 08:02
  Permalink

  SKOK i to większy przekręt niż wszystkie wczesniejsze od Fozz poczynając łącznie…

  Odpowiedz
 • 23 grudnia 2018 o 08:24
  Permalink

  Po co – pytajnik?
  Pan Prezydent widziałby “ciocie unie” jako “….związek nasz bratni…”
  oczywiście pod specjalnym nadzorem (czapa) strasznych i niekoniecznie mądrzejszych, (Wielki i Mały Szatan).
  Takie postrzeganie stoi w opozycji do planów dalekosiężnych,
  tych co to zamierzają, (już nawet nie ukrywają), emancypować się
  z pod kurateli…
  Pan prezydent zapewne nie wie (?) że nie da rady zjeść ciastko, i mieć ciastko.
  Kiepskim rozwiązaniem jest nadążanie i ślepe posłuszeństwo Berlinowi,.
  Jeszcze gorszym jest wierzganie, chaotyczne wierzganie –
  – NO, BO myślę że nikt poważny- na poważnie, nie wierzy
  w jakiś sojusz z Anglosasami, oni tak jak Francuzi na pewno
  nie będą umierać za np. … Suwałki. I JA ,TO rozumiem…

  Odpowiedz
 • 23 grudnia 2018 o 08:30
  Permalink

  Świetny artykuł.

  Braterstwo Narodów było już w ramach RWPG.

  I do tego zmierza chyba nasza Dobra Zmiana.

  Amen i Macondo!

  Odpowiedz
 • 23 grudnia 2018 o 09:41
  Permalink

  To fakt, że: “W tej jednej kwestii trzeba oddać rządzącym sprawiedliwość, to oni pierwsi opowiedzieli się za narodową orientacją gospodarki. Inną kwestią jest to jak to zrobiono, tutaj niestety ocena nie może być pozytywna.”

  Sądzę jednak, że PiS, jak cały styropian pozbawiony inteligencji, nie zdawali sobie sprawy z tego, jak już niewiele mogą po latach udziału w “prywatyzacji” majątku narodowego, dodajmy prywatyzacji, której beneficjentem była oligarchia światowa, a nie naród Polski. Dlatego doszli do “ściany płaczu” i “walnęli łbem”, co przyprawiło ich i naród o lekkie oświecenie. 🙂
  Jedyną zaletą ich działania jest to, że maski opadły i ukazały się w całej krasie ich twarze, jako zdziwionych frajerów z anachronicznymi frazesami antykomunistycznymi na ustach i bez “grosza w kieszeni” na prowadzenie niezależnej i suwerennej polityki gospodarczej.

  Doszliśmy do ściany w temacie suwerenności i rozwoju, więc czeka nas już tylko rozwój neo-kolonialny, czyli nadążany za okupantami. Tyle ile nam pozwolą zyskać to zyskamy i nic więcej. Będą nas utrzymywać na respiratorze ekonomicznym, aby mieć zasoby taniej siły roboczej. Gospodarka jest przejęta i zależna, pozostaje okupantom ostatnie zadanie – przejąć Polską ziemię.

  Odpowiedz
 • 23 grudnia 2018 o 11:04
  Permalink

  oczywiście że śmierć frajerom bo doprowadzono do sytuacji gdy nie mamy już alternatywy czy pan Duda wyoopbraża sobie Polskę poza Unią Europejską? nie ma alternatywy dzisiaj, zwłaszcza jak śmiertelnie obraziliśmy Rosjan niszczac groby ich Ojców i Dziadków naszych wyzwolicieli

  Odpowiedz
 • 23 grudnia 2018 o 13:14
  Permalink

  @Mieclaw…a nawet Polska jako rezerwuar taniej sily roboczej moze stracic ten “przywilej”,gdyz rzad federalny z cesarzowa zaraz po podpisaniu tego “Paktu Generalnego o Emigracji ONZ” cos wczoraj uchwalili, czego 70 nie chcieli uchwalic mimo koniecznosci wielkich regulacji co do “czarnej” i politycznej emigracji tzw.”poznych,niemieckich przesiedlencow (repartiantow )” z bylych ziem”niemieckich” jak Slask, Siedmiogora w Rumunii, “Niemcy znad Wolgi”,Niemcy z Czech i Moraw i wielw,wiele innych..a mianowicie ustawe emigracyjna dla pozyskania taniej sily roboczej z calego swiata…..nie beda sprawdzane kwalifikacje,nie beda sprawdzane czy niemieccy tubylcy lub obywatele z UE szukaja pracy, czy przybysze znaja j.niemiecki…a wiec dojdzie do superdumpingu i swoistego rodzaju darwinizmu…polskie zrzeszenie pracodawcow zlozylo juz swoje protesty odnosnie odwerbowania z Polski do Niemiec przynajmniej polmiliona a moze i 1 mln Ukraincow, ktorzy obecnie zasilaja polska gospodarke…beda zmiany i rypniecia….

  Odpowiedz
 • 23 grudnia 2018 o 15:37
  Permalink

  @krolowa bona. 23 grudnia 2018 at 13:14

  Aż nie chcę myśleć co będzie dalej. 🙁
  Ale nasuwa się jeden wniosek! Tak kończy naród wyznający okupacyjną niewolniczą religię. Inaczej być nie mogło, gdy jednostki są pozbawione samodzielnego i egalitarnego myślenia. Wskazywanie na zagrożenia na początku lat 90-tych przez ludzi światłych było jak wołanie na puszczy do głuchych.
  To klasyczne oszustwo tysiąclecia mogło się udać oligarchii zachodniej, gdyż ofiara była bardziej zachłanna niż klasyczny oszust, a do tego ciemna jak tabaka w rogu.

  Odpowiedz
 • 23 grudnia 2018 o 18:11
  Permalink

  Naiwnych nie sieją….
  Ale nasz grunt jest wyjątkowo żyzny, dla uprawy naiwniaków, ro-man-tyków, niezorientowanych w mechanizmach rzadzących geopolityką i psychologią zachowań ludzkich…….

  Któryś z amerykańskich generałów powiedział, że szkoli się żołnierzy nie po to by umierali za kraj, tylko po to, by ci INNI umierali za swój…..
  Podobnie jest z umowami handlowymi pomiedzy krajami, czy też organizacjami miedzynarodowymi.
  Duzi gracze maksymalizują SWOJE korzyści, kosztem mniejszych graczy.

  Hierarchia dziobania jest zachowana w każdym układzie.

  Odpowiedz
 • 23 grudnia 2018 o 19:45
  Permalink

  Nie chce się nawet denerwować wypowiadaniem się o panu Dudzie. Ponieważ nie ma o czym mówić. Nie rozumiem dlaczego Kaczyński sam nie został prezydentem ? Jak cynicznym trzeba być żeby stworzyć taki mechanizm – swoisty teatrzyk marionetek, gdzie się pociąga za sznurki i nadziewa się kukiełki na patyczki…

  Odpowiedz
 • 23 grudnia 2018 o 20:13
  Permalink

  nie wiem może prezydent miał wizję? co? w końcu się gorąco modli i jest wierzący – więć wierzy w sprawy nadprzyrodzone.

  Odpowiedz
 • 23 grudnia 2018 o 20:17
  Permalink

  Zachód, po raz kolejny siedzi na przysłowiowej górze masła. Starają się upchnąć to masło byłym demoludom jednak tym razem raczej to się nie uda. Ludzie czytają i obserwują i wiedzą znacznie więcej aniżeli w latach 60-70 ubiegłego wieku.

  Odpowiedz
 • 23 grudnia 2018 o 20:27
  Permalink

  Mam chyba zbyt długą pamięć. Dobrze pamiętam procesy które zepchnęły Polskę do roli kolonialnej. Dobrze też pamiętam twarze i nazwiska ludzi którzy sprzedawali nasz narodowy interes. Niestety, w znacznej mierze są to ci sami ludzie, którzy dzisiaj zarządzają Nadwiślańską Krainą.

  Odpowiedz
 • 23 grudnia 2018 o 23:46
  Permalink

  Co to Putin umarł skoro tak na czarno wszystko, a może jakaś rocznica urodzin lub śmierci szefa waszego, czyli GRU lub KGB?

  Pana żart w kontekście tragedii która się wydarzyła jest parszywy. Web Joz.

  Odpowiedz
 • 8 lutego 2019 o 07:17
  Permalink

  “Jak to jest możliwe, że u nas mogą działać francuskie i niemieckie supermarkety i dyskonty”
  Jest to możliwe, dlatego ze pracują w nich Polacy i są opłacani jak wszyscy inni pracownicy.Gdyby na przykład niemiecka firma chciała zatrudnić w Polsce niemieckich “delegowanych” pracowników, to by po prostu zbankrutowała. Podobnie Polskie firmy mogą operować
  we Francji, Niemczech, Belgii czy Holandii ale muszą zatrudniać lokalnych pracowników, mogą też zatrudnić samych Polaków pod warunkiem że otrzymają takie samo wynagrodzenie jak lokalni.
  W przeciwnym wypadku, mamy do czynienia z nieuczciwą konkurencja.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.