Ulgi podatkowe dla firm pomagających w walce z koronawirusem

fot. red.W związku z obecną sytuacją nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, wiele firm zmaga się z ogromnymi problemami. W tym celu rząd przygotował ustawę – tzw. „Tarczę antykryzysową”, która ma ułatwić firmom funkcjonowanie i pozwolić im przetrwać ten trudny czas. Dodatkowo dla firm, które chcą przyłączyć się do pomocy z walką z wirusem, przewidziano pewne zwolnienia podatkowe.

„Tarcza antykryzysowa” zapowiadana przez rząd dotyczy wprowadzenia ułatwień dla firm, takich jak: odroczenia płatności podatków, zwolnienia ze składek ZUS dla niektórych grup podatników, czy odroczenia terminów składania sprawozdań dla osób fizycznych. Z drugiej strony – pomimo licznych problemów – przedsiębiorcy włączają się w pomoc różnym instytucjom, które walczą o życie pacjentów zarażonych koronawirusem. W związku z tym, dla firm, które chcą i są w stanie przyłączyć się do pomocy, przewidziano pewne ulgi i zwolnienia podatkowe.

We wspomnianej już Tarczy antykryzysowej wprowadzono odliczenie darowizn przekazanych w 2020 r. na przeciwdziałanie COVID-19 na rzecz: wskazanych podmiotów leczniczych świadczących opiekę zdrowotną, w tym transport sanitarny; Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Epidemicznych. Darowizny na te cele nie będą podlegały limitowaniu i co ważne, mogą mieć postać pieniężną oraz rzeczową – mówi Agata Wleklińska z kancelarii prawnej Ecovis Legal Poland.

Ponadto odrębnym rozporządzeniem wprowadzono stawkę 0% dla wyprodukowanych lub kupionych przez firmy produktów przekazanych na walkę z koronawirusem. Dotyczy to, m.in. wyrobów medycznych i produktów leczniczych, takich jak środki dezynfekujące, maseczki i kombinezony ochronne.

Co istotne, rozporządzenie ma moc wsteczną, a więc stawka 0% obowiązuje od 1 lutego do 31 sierpnia 2020 roku – dodaje ekspertka.

Towary objęte “zerową” stawką VAT to, m.in.:

 • Wyroby medyczne w rozumieniu ustawy z 20 maja 2020 r. o wyrobach medycznych
 • Szkło laboratoryjne i aparatura laboratoryjna
 • Produkty lecznicze oraz substancje czynne w rozumieniu ustawy z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne
 • Produkty biobójcze – wyłącznie środki dezynfekujące
 • Specjalistyczne testy diagnostyczne
 • Środki ochrony indywidualnej – wyłącznie maski, osłony/szyby ochronne na twarz, gogle, okulary ochronne, kombinezony, ochraniacze na buty, czepki i rękawice.

Warunkiem do skorzystania ze stawki „0%” jest przekazanie tych materiałów/towarów na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych lub szpitali zakaźnych przekształconych w jednoprofilowe szpitale zakaźne (tzw. szpitale jednoimienne). Dodatkowo przekazywane materiały/towary muszą być przeznaczone na cele związane ze zwalczaniem, zapobieganiem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2, profilaktyką i zwalczaniem jego skutków. Konieczne jest udokumentowanie darowizny umową.

Oczywiście bez zmiany zostaną dotychczas obowiązujące odliczenia darowizn na cele związane z pożytkiem publicznym, czy stosowaniem zwolnienia VAT w przypadku przekazywania organizacjom pożytku publicznego produktów spożywczych.

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu zastrzeżone dla ECOVIS Legal Poland Pruś i Wspólnicy Kancelaria Prawna sp.k., wyłączenie licencji CC 4.0.

2 thoughts on “Ulgi podatkowe dla firm pomagających w walce z koronawirusem

 • 1 kwietnia 2020 o 09:48
  Permalink

  z praktyki kilku krajów na świecie wydaje się ze zwolnienie z płatności na rzecz ZUS nie jest dobrym rozwiązaniem. Płatność składek ZUS jest najlepszym dowodem ze pracodawca trzyma pracownika. Bez dowodu ze pracownik jeszcze jest w firmie pracodawca może wyłudzać dofinansowanie pensji dla byłego pracownika a możliwości kontroli w czasie pandemii są ograniczone. Lepiej więc podwyższyć wysokość dofinansowania niż likwidować składki na ZUS

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.