Soft Power

Na Ukrainie cynizm dyskretnie pachnie naftaliną?

Ukraina nas coraz bardziej zadziwia, ten wspaniały kraj – przeważnie miłych i serdecznych ludzi, niestety potrafi zaskoczyć także negatywnie. Czasami niestety – potrafi też zaskoczyć w taki sposób, że po kolejnych doniesieniach z Ukrainy, w ogóle nie wiadomo, co myśleć o sytuacji tam, ponieważ nie tylko nie da się nadchodzących wiadomości zrozumieć, ale także w żadnej mierze nie da się ich logicznie zakwalifikować do jakiekolwiek kategorii znaczeniowej – nawet czystych kłamstw i propagandowych bredni. Tym razem naprawdę jest ani wesoło, ani smutno, przez co sam w sobie najnowszy komunikat z kręgów ukraińskich elit po prostu czyni nas bezbronnymi przed nieskończoną niezrozumiałością nadchodzących faktów.

W dniach 18-20 marca br., odbyło się w Kijowie posiedzenie Rady Doradczej utworzonej w grudniu 2015 roku przy prezydencie Ukrainy. Z informacji udostępnionej na portalu społecznościowym przez samego pana Petra Poroszenko – Prezydenta Ukrainy, wynika że dwóch panów z Polski ma pełnić w niej istotne role doradcze [Źródło: tutaj]. O ile dobrze zrozumieliśmy język ukraiński pan Nr 1, którego nazwisko nigdy nie padnie na naszym portalu ze względu na to jak szkodliwe były jego działania dla Polski ma zajmować się koordynacją spraw związanych z wprowadzaniem reform, a pan Nr 2, którego nazwisko również nigdy nie padnie na naszym portalu ze względu na to jak szkodliwe były jego działania dla Polski ma zajmować się koordynacją przeciwdziałania rzekomej rosyjskiej agresji.

Rzekomo jeden z tych polskich polityków jest rozpatrywany na stanowisko premiera Ukrainy, po usunięciu pana Arsenija Jaceniuka. Mówimy o stosunkowo częstych spekulacjach prasowych, nad którymi zastanawiają się publicznie nawet niektórzy ukraińscy politycy jak również politycy na Ukrainie czynni. Obecny Prezydent Ukrainy prowadzi taką politykę, że naturalizował wręczając ukraińskie paszporty całemu szeregowi ludzi, którzy nie mieli za bardzo z ukraińską polityką niczego wspólnego. Jednakże z jego namaszczenia zdarzają się być nawet aktywnymi urzędnikami w administracji.

Jeden z tych ludzi, oskarżany w swoim rodzinnym kraju o przestępstwa i ścigany przez aktualne władze za to, czego miał się dopuścić w okresie pełnienia funkcji prezydenta – jest obecnie również wymieniany, jako potencjalny pretendent do fotela pana Jaceniuka. W swoich licznych wypowiedziach, ponieważ jest to polityk wyjątkowo medialny i mający jak to się czasami mówi „silne parcie na szkło” – dawał sygnały, że jest gotowy podjąć się takiej misji, gdyby została mu powierzona.

Mamy zatem taką oto sytuację – na Ukrainie mówi się o mianowaniu zagranicznych polityków na jedną z najważniejszych funkcji państwowych, przy czym niektórzy z obcokrajowców już naturalizowani przez Prezydenta Poroszenkę, czują się nieco bardziej predestynowani do pełnienia tych funkcji.

Co więcej – tenże polityk naturalizowany już na Ukrainie, pełniący istotną funkcję w państwowej administracji wypowiedział się w sposób super ciekawy na temat ewentualnego ściągania na ważne funkcje na Ukrainie obcokrajowców. Chociaż sam jest obcokrajowcem, jedynie naturalizowanym! Ten pan mówił o wyciąganiu starych polityków pachnących naftaliną, w tym znaczeniu, że pełnili swoje funkcje przed laty. Nazwał taką sytuację wstydem i hańbą, jak również, że to poniżenie Ukrainy, wstyd i hańba i że robi się to po to, żeby nie dopuścić do władzy nowego pokolenia.

Możemy się jedynie domyślać, że tutaj być może chodzi o pana z Polski, którego określiliśmy liczbą porządkową „1”? tego oczywiście już nie wiemy, ponieważ wspomniany polityk naturalizowany na Ukrainie o tym jednoznacznie nie powiedział.

Niestety, czy na Ukrainie cynizm dyskretnie pachnie naftaliną? Jak to jest możliwe, że człowiek będący gościem w tym kraju, mówi że inni goście będą wstydem i hańbą? Przecież minimum przyzwoitości nakazywałoby przynajmniej przybrać inną gadkę! Tymczasem okazuje się, że niektórzy obcokrajowcy zapewne nie odmówią godności premiera Ukrainy, zwłaszcza ten z nich, który najlepiej wie, którzy się nie nadają.

Przy czym uwaga – żeby było zupełnie już tragikomicznie, ale tenże naturalizowany Ukrainiec w zasadzie ma rację, albowiem jak weźmiemy pod uwagę całe to zło, jakie sprowadził na Polskę polityk, który teoretycznie mógłby być premierem Ukrainy, to naprawdę lepiej Ukrainie i Ukraińcom analogicznego cierpienia oszczędzić. To być może jest cyniczna gra pana Poroszenki, żeby w wyniku działań tego polskiego polityka – Ukraińcy mieli uzasadnione żale do Polski i Polaków? Naprawdę trudno wybrać gorzej pod względem ryzyka personalnego spośród polskich polityków, chociaż może znalazłoby się jeszcze z dwóch lub trzech panów! W każdym bądź razie, jakby do takiego nieszczęścia miało dojść, to chyba trzeba będzie wykupić w ukraińskiej prasie ogłoszenia, że ten pan to nie w naszym imieniu i nie dajemy na niego gwarancji – żeby potem nie mieli pretensji, ponieważ naprawdę cierpią i ostatnią rzeczą, jakiej potrzebują jest jeszcze takie nieszczęście!

6 komentarzy

 1. Olgierd Tura

  Ten parszywy morderca i ludobójca, który napadł na Południową Osetię i wywołał wojnę teraz tuszuje ludobójstwo w Odessie z 2 maja 2014 roku gdzie spalono ludzi żywcem. Nieszczęśliwa Ukraina – zjechały się tam gnidy i złodzieje z całego świata

 2. Kiedy Ukraińcy się obudzą? U nas trwa to już 25 lat,i jest to poranek na kacu!Mimo wszystko, Redakcji , wszystkim komentatorom dobrej woli Wesołych Świąt!

  • @ wlodek, wszystkim życzysz Wesołych Świąt, zatem ja też się przyłączam i polecam łamaniec językowy, koniecznie czytać na głos po świątecznym śniadaniu, przednia zabawa w gronie znajomych i przyjaciół, i tak:

   Na wzgórzu pod Pszczyną , nad rzeczką Przebrzydłą
   Mieszkało w zamczysku wrzeszczące Straszydło
   Od brzasku do zmierzch, od zmierzchu do brzasku
   wierzeje zamczyska trzeszczały od wrzasku
   Przez chaszcze i gąszcze przez grząskie moczydła
   szedł wrzask przeraźliwy strasznego Straszydła
   Aż wreszcie pod Pszczynę przybyła Poczwara
   I rzekła: Robaczku, przebrała się miara
   Wszak każde zwierzątko od żuczka do myszy
   w mieszkaniu swym szuka spokoju i ciszy
   Więc porzuć zły zwyczaj , żyć zacznij inaczej
   i przestań już wrzeszczeć, a szeptać racz raczej
   I odtąd pod Pszczyną pod rzeczką Przebrzydłą
   szeptało w zamczysku wrzeszczące straszydło
   A morał stąd taki: mów szeptem koniecznie
   bo wrzeszczeć w zamczysku jest bardzo niegrzecznie
   PS
   Wszystkim życzę Spokojnych Świąt i polecam czytanie na głos (powyższy tekst ściągnęłam z Demotywatorów)

 3. To być może jest cyniczna gra pana Poroszenki, żeby w wyniku działań tego polskiego polityka – Ukraińcy mieli uzasadnione żale do Polski i Polaków? Niewykluczone
  iż takie są plany kijowskich uzurpatorów.Ta mniejszość
  etniczna od zawsze zanana była
  z wyjątkowej perfidii postępowania i genetycznej
  nienawiści do Słowian – więc coś może być na rzeczy.
  Jednocześnie ta Q… co (moim zdaniem) “powinna wisieć”
  dziękuje Polakom za poparcie… TAKIE
  q…wy i sq…ny – wywołują w Nas POLAKACH odruch wymiotny.Tacy wyczerpują znamiona ludobójców,terrorystów na miarę tych na zachodzie.
  W NAS – POLAKACH oni wywołują niesmak i obżydzenie…

  https://wiernipolsce1.wordpress.com/2016/03/21/nie-oslabiajcie-sankcji-nalozonych-na-rosje/

 4. Zamordowano adwokata zatrzymanych Rosjan,jakoby wojskowych.Tusk dlaczego nie grzmisz obrońco Sawczenki?

 5. Antka zrobić tam premierem a odzyska nie tylko Krym ale i Alaskę, Kuryle i Kurlandię (z Finlandią)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.