Układ zamknięty

fot. red.

Polska semidemokracja przybiera coraz bardziej formy układu zamkniętego o charakterze mafijnym. Udowodniła to nie tylko ostatnia reforma rządu, ale także reorganizacja Kancelarii Prezydenta RP.

Nie były to z pewnością eksperckie zmiany, lecz zdecydowanie kadrowo-ideologiczne roszady.

Krótko mówiąc, nastąpiła długo planowana wymiana aparatczyków i urzędników z «mniej pewnych» na pewnych i lojalnych.

Podstawą partyjno-rządowego układu zamkniętego w Polsce jest posiadanie swoich ludzi koło siebie. To, że nie są oni ekspertami i nie mają szerokokątnego spojrzenia na wydarzenia w Polsce i na świecie, nie ma z reguły znaczenia.

Przecież doradca Prezydenta ds. demokracji wcale nie musi wiedzieć, jakie są zasady systemu demokratycznego – o demokracji oddolnej już nie wspominam. Wystarczy, że jest protegowany przez byłą szefową rządu, itp.

Szef partii jest oczywiście centralną postacią w układzie zamkniętym – to wszechmocny Ojciec Chrzestny. Otaczają go najwierniejsi z wiernych: członkowie i działacze partyjni oraz najbliżsi poddani. To nimi obsadza się wszystkie najważniejsze instytucje państwowe, organizacje gospodarcze, newralgiczne resorty i oczywiście wiodące media.

Ludzie do układu zamkniętego wybierani są w Polsce w «wolnych wyborach» przez społeczeństwo zmanipulowane konsumpcjonizmem (500 plus itp.).

Następnie ma miejsce ich selekcja, weryfikacja i dobór. Być w Sejmie nie oznacza bowiem automatycznego wejścia do opisywanego układu.

Układ zamknięty kontaktuje się ze społeczeństwem poprzez kontrolowane media, przy czym ta komunikacja odbywa się jednostronnie.

Komunikacja jest bardzo ważna, bowiem układ zamknięty stanowi centralny ośrodek dyspozycji politycznej w Polsce, a więc pewnego rodzaju komitet centralny, w którym podejmowane są istotne decyzje wagi państwowej. Te decyzje należy potem przekazać poddanym w wersji nakazowo-rozdzielczej.

Oczywiście, układ ten ewaluuje się, zmienia swoją politykę, koncepcje i ludzi, ale jego główną cechą jest to, że pozostaje izolowany i nieczuły na protesty z zewnątrz.

Nie muszę tutaj dodawać, że dla zwykłego śmiertelnika wejście do układu zamkniętego graniczy z cudem.

12 komentarzy do “Układ zamknięty

 • 15 października 2020 o 05:27
  Permalink

  Rewelacyjne odkrycie Profesora UKŁADU ZAMKNIĘTEGO w Nadwiślańskim Macondo!

  Gratulacje!

  Nobel tuż, tuż!

  Amen.

  Odpowiedz
 • 15 października 2020 o 07:47
  Permalink

  O kurde, w zasadzie nie mam się do czego przyczepić profesorze! 🙂 Tym razem 5 z myślenia. 🙂
  Taka prawda.
  Aczkolwiek powinien pan dodać jeszcze, że jest to istota feudalno-kapitalistycznej demokracji w demoludach zainstalowana przez zachodnią oligarchię w interesie zachodniego imperializmu. I wtedy będzie ok.

  Odpowiedz
 • 15 października 2020 o 07:57
  Permalink

  PiS jest kolejną (już) emanacją PZPR.

  Zmienić wszystko, tak by nie zmienić nic.

  Odpowiedz
 • 15 października 2020 o 10:52
  Permalink

  W tej sytuacji niestety należy pomarzyć o Polsce Ludowej, Jak było tak było, ale kraj rósł i miał przed sobą przyszłość, a słowo człowiek rzeczywiście brzmiało dumnie. W osobowym rozwoju i przeżyciach wielkiej kultury i sztuki. A to niestety już nie powróci.

  Odpowiedz
 • 15 października 2020 o 12:14
  Permalink

  @Autor:”Układ zamknięty”

  To truizm niewarty wpisu i dyskusji. Tak jest w KAŻDYM państwie świata. Lojalność jest najważniejsza. Fachowość (ekspertów) można i trzeba sobie kupić.

  Odpowiedz
 • 15 października 2020 o 14:48
  Permalink

  Jestem zaskoczony. W****ł się był Pan na kolegów, panie Matyja czy co? 🙂

  jezumaria, so to sie dzieji?

  🙂

  Odpowiedz
  • 15 października 2020 o 17:21
   Permalink

   Można bałakać, ale ortografia to rzecz “świenta”… 🙂

   Odpowiedz
 • 15 października 2020 o 17:28
  Permalink

  Już kiedyś o fikcji demokracji pisałem, ale przypomnę niektóre uwagi, a inne dodam.
  Otóż, nasza demokratyczna konstytucja przewiduje jedynie pewien cenzus wieku (oprócz posiadania czynnego prawa wyborczego), aby móc ubiegać się o mandat posła. Konstytucja konstytucją, jednak rzeczywistość jest inna: kodeks wyborczy nie przewiduje możliwości indywidualnego ubiegania się o mandat! Więc jak to jest z realizacją własnego, konstytucyjnego prawa (art. 32, art. 60 czy art. 96)?
  Więcej o tej sprawie na stronie:
  https://sanocki.neon24.pl/post/149684,list-otwarty-do-prezesa-pis-jaroslawa-kaczynskiego

  Powyższe rozwiązanie nadaje zupełnie inną rangę szefowstwu ekip, które decydują o obecności i kolejności na listach wyborczych. Takie szefowstwo posiada możliwość typowania na posła dowolnej osoby, a więc wybiera według zasady BMW (Bierny, Mierny, ale Wierny). Dzięki temu można odpowiednio sformować ekipę kandydatów, a w przypadku sukcesu wyborczego, posiadać własną klikę bojowników o dalsze utrzymanie władzy przez lata, bo o to głównie chodzi.
  Wytwarza się toksyczna zależność posłów od partyjnych bosów, a nie zależność od wyborców. Klika partyjna może być nawet:
  – nawiedzona, co skutkuje budową odpowiednio skrzywionych regulacji dla działania państwa,
  – wypromowana z zewnątrz, co oznacza agenturalną zależność polityki państwa.

  Jaki stąd wniosek? To prawo wyborcze decyduje o statusie demokracji w danym państwie. Tak było w PRL, i tak jest w 3RP. Jednakże dopełnienie formalnego procesu wyborczego nadaje wszelkim rozwiązaniom (również tym najgorszym) pozoru jakiejś demokracji, którą potem można się chełpić do woli, i wmawiać ją w szkołach i mediach. Taki demokratycznym kamuflaż upoważnia wybranych do działań w imię dobra obywateli, ale przede wszystkim w trosce o własną ekipę (klikę, mafię).

  Odpowiedz
 • 15 października 2020 o 20:52
  Permalink

  Reasumując, jakie społeczeństwo taka demokracja oraz polityczne układy zamknięte w danym państwie. Niski stopień świadomości ludu, okupacja religijna i ekonomiczna, odrodzenie się feudalizmu i klasowego spoleczeństwa nie sprzyja rozwojowi demokracji na wyższym poziomie. Możemy więc zapomnieć o kształtowaniu obywatela w ustroju demokratycznym wg wzoru Marii Ossowskiej. http://lewicowo.pl/wzor-obywatela-w-ustroju-demokratycznym/

  Ku przypomnieniu:
  W społeczeństwach klasowych klasy panujące wypierają się tego, że panują.
  Louis Althusser

  „Demokracja nie może stanąć powyżej poziomu tego materiału ludzkiego, z którego składają się jej wyborcy” – George Bernard Shaw.

  Odpowiedz
 • 15 października 2020 o 22:01
  Permalink

  Tak już na szybko jako że: wieczór bez spłodzonych (i wysłanych) wypocin- wieczorem straconym…. 🙂
  “Joe Biden i Demokraci Socjaliści zabiją wasze miejsca pracy, zlikwidują wasze departamenty policji, zlikwidują wasze granice, uwolnią przestępców kosmitów, podniosą podatki, skonfiskują waszą broń, zakończą szczelinowanie, zniszczą wasze przedmieścia i wypędzą Boga z placu publicznego.” Słowa D.Trumpa wypowiedziane dzisiaj…. Czyż nie tak sprawy ‘sie majo”?!

  Odpowiedz
  • 16 października 2020 o 08:48
   Permalink

   Na łamach pewnej lewicowo-liberalnej “gazety” przeczytałem zajawkę iż “Trump w sondażach coraz gorzej. Do zwycięstwa potrzebuje więcej niż cudu’…Tiaaaaaa oczami wyobraźni widzę szaloną radość
   W warszawiwie i krakufku – (partia rządząca i opozycja) acz nie tylko tam, z powodu zwycięstwa w Ameryce tego co to bez pomocy suflera do trzech zliczyć nie potrafi, zwyciężą (nowi) komuniści w Ameryce wyprawa na Rosję czy III wojna światowa – przed nami! Lewicowo-neokomunistyczny PiS odetchnie z ulgą i otworzy butelkę “z szamponem”… BO, to już będzie kres dogadywania się Ameryki z Rosją. Komuniści wyciągną noże… takie są fakty. Mam cichą nadzieję iż proroctwa moje (czarnowidzenie) w goowno obrócą się, 🙂 a w USA będzie normalnie, tzn. dzięki
   głosom prawdziwej, konserwatywnej głubinnej Ameryki zwycięży Donald Fredowicz Trump!
   Czego nie tylko sobie ale i Państwu – życzę

   Odpowiedz
   • 16 października 2020 o 19:44
    Permalink

    krzyk 58 a niedawno skrytykowałeś Pan m oją prognozę, a teraz ją prawie powtarzasz. Ja też chciałbym trumpa, ale różnica czy będzie jakakolwiek?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.